Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Reflektime
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
MiCoLjA
Fri Jun 01 2012, 05:21pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
E kaluara nuk ekziston më
Të kujtosh të shkuarën, ti referohesh asaj, ta sjellësh gjithmonë ndërmend,si dhe të pikëllohesh për gjëmat tashmë të kaluara,
është marrëzi, ndrydhje e vullnetit dhe humbje e së tashmes.
Dosja e së shkuarës, tek njerëzit e mençur dhe të urtë është një dosje e mbyllur dhe nuk flitet më për të.
Ajo kyçet përgjithmonë në birucën e harresës dhe në burgun i injorimit, duke mos e parë më dritën e diellit.
Ajo tashmë ka kaluar dhe ka marrë fund dhe as pikëllimi nuk e sjell dot,as shqetësimi nuk e korrigjon dhe as qederosja nuk i jep jetë, pasi ajo tashmë është asgjë, hiç.

Mos jeto me ankthin e të kaluarës, nën çadrën e asaj që humbi.
Shpëtoje veten nga fantazma e të shkuarës!
Mos po rrekesh të kthesh lumin tek burimi i tij, diellin tek lindja,
fëmijën në barkun e nënës, qumështin tek gjiri dhe lotin tek syri?!

Shikimi nga e kaluara, stresi që të shkakton, qasja pranë zjarrit të saj që të përcëllon,si dhe qëndrimi tek pragu i saj, të fal një pamje pikëlluese, të frikshme dhe aspak të këndshme.
Të lexosh defterin e të kaluarës, do të thotë të humbasësh të tashmen,të çosh dëm mundin dhe kohën e tashme.
Zoti i cek popujt e mëparshëm dhe ndëshkimin që përjetuan, por në fund shton:“Ata njerëz tashmë kanë kaluar” (Bekare, 134)
Ata i përkasin të shkuarës, është mbyllur çështja e tyre
dhe nuk ka përse të hapet kufoma e kohës e të kthehet rrota e historisë.Ai që i referohet të shkuarës, është njëlloj si ai që bluan miellin dhe si ai që kërkon shkëndija tek dërrasat e djegura, të bëra hi.Në kohët e mëparshme, atij që vajtonte të shkuarën i thoshin: Mos i nxirr të vdekurit nga varri!
Një herë, kur e pyetën gomarin përse nuk ripërtypej, ai u përgjigj: E urrej gënjeshtrën.”

Sprova jonë më e madhe është se duke mos u marrë me të tashmen,angazhohemi krejtësisht me të shkuarën.
Ne i injorojmë vilat luksoze ku jetojmë dhe vajtojmë për muret e rrënuara të qerpiçit.Nëse do të ndërvepronin njerëzit me xhindet për ta kthyer të shkuarën, nuk do të mundeshin.

Njerëzit nuk duhet të shohin dhe ta mbajnë kokën pas.
Era fryn gjithmonë para, uji rrjedh para dhe karvani lëviz gjithmonë drejt, para.
Prandaj, mos dil kundër këtij ligji të jetës!

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
Mbreteresha
Fri Jun 01 2012, 05:38pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
MiCoLjA ka shkruar:

E kaluara nuk ekziston më
Të kujtosh të shkuarën, ti referohesh asaj, ta sjellësh gjithmonë ndërmend,si dhe të pikëllohesh për gjëmat tashmë të kaluara,
është marrëzi, ndrydhje e vullnetit dhe humbje e së tashmes.
Dosja e së shkuarës, tek njerëzit e mençur dhe të urtë është një dosje e mbyllur dhe nuk flitet më për të.
Ajo kyçet përgjithmonë në birucën e harresës dhe në burgun i injorimit, duke mos e parë më dritën e diellit.
Ajo tashmë ka kaluar dhe ka marrë fund dhe as pikëllimi nuk e sjell dot,as shqetësimi nuk e korrigjon dhe as qederosja nuk i jep jetë, pasi ajo tashmë është asgjë, hiç.

Mos jeto me ankthin e të kaluarës, nën çadrën e asaj që humbi.
Shpëtoje veten nga fantazma e të shkuarës!
Mos po rrekesh të kthesh lumin tek burimi i tij, diellin tek lindja,
fëmijën në barkun e nënës, qumështin tek gjiri dhe lotin tek syri?!

Shikimi nga e kaluara, stresi që të shkakton, qasja pranë zjarrit të saj që të përcëllon,si dhe qëndrimi tek pragu i saj, të fal një pamje pikëlluese, të frikshme dhe aspak të këndshme.
Të lexosh defterin e të kaluarës, do të thotë të humbasësh të tashmen,të çosh dëm mundin dhe kohën e tashme.
Zoti i cek popujt e mëparshëm dhe ndëshkimin që përjetuan, por në fund shton:“Ata njerëz tashmë kanë kaluar” (Bekare, 134)
Ata i përkasin të shkuarës, është mbyllur çështja e tyre
dhe nuk ka përse të hapet kufoma e kohës e të kthehet rrota e historisë.Ai që i referohet të shkuarës, është njëlloj si ai që bluan miellin dhe si ai që kërkon shkëndija tek dërrasat e djegura, të bëra hi.Në kohët e mëparshme, atij që vajtonte të shkuarën i thoshin: Mos i nxirr të vdekurit nga varri!
Një herë, kur e pyetën gomarin përse nuk ripërtypej, ai u përgjigj: E urrej gënjeshtrën.”

Sprova jonë më e madhe është se duke mos u marrë me të tashmen,angazhohemi krejtësisht me të shkuarën.
Ne i injorojmë vilat luksoze ku jetojmë dhe vajtojmë për muret e rrënuara të qerpiçit.Nëse do të ndërvepronin njerëzit me xhindet për ta kthyer të shkuarën, nuk do të mundeshin.

Njerëzit nuk duhet të shohin dhe ta mbajnë kokën pas.
Era fryn gjithmonë para, uji rrjedh para dhe karvani lëviz gjithmonë drejt, para.
Prandaj, mos dil kundër këtij ligji të jetës!


flm micole qe e ndave me ne,,kisha nevoje me e lexu kete gja,,si me te pa cu Zoti me e shkru veq per mu

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
MiCoLjA
Fri Jun 01 2012, 07:54pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Po me bahet qefi qe te ka ba mu ni mir.Tan i kena ata momentet tona ku na nevojitet nji fjal qoft edhe nji tregim i till me na ba metamn me rreflektu edhe me i dhan vedit me ec para

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
- Stella -
Sun Jun 24 2012, 02:01pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
.


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Sun Jun 24 2012, 02:02pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
.Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Sun Jun 24 2012, 02:03pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Realiteti i sotem


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Sun Jun 24 2012, 02:04pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
A asht kjo e ardhmja qe don?


[ Edited Sun Jun 24 2012, 02:09pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Sun Jun 24 2012, 02:10pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
.Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
lissandro
Mon Jun 25 2012, 04:31pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Stellina ka shkruar:

'Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Unë nuk mund të jetoj këtu. Është një vend pak i egër për mua, marrëdhëniet midis njerëzve janë pak të egra. E di që është vetëm një fasadë se brenda e kanë shpirtin e mirë, por kanë një egërsi në marrëdhëniet njerëzore. Ju dini të mbroheni këtu, ndërsa unë këtu jam si lepur, nuk di të mbrohem. Unë vij këtu me shumë kënaqësi, por nuk besoj se mund ta përballoj të vij të jetoj përgjithmonë këtu. Ka shumë frustracion të jetës së përditshme. Jeta është shumë e shkurtër e unë nuk kam kohë te përplasem në pengesa, vetëm për të arritur diçka, kur në një vend tjetër e arrij menjëherë dhe pastaj jetoj jetën time. ''

Robert Elsie- Albanolog
Asht ma se e vertet, fjale qe nuk mund ti hedh njeri poshte Amen.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Mon Jun 25 2012, 04:35pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Stellina ka shkruar:

Te gjithe pa kredi por te gjithe me iPhone.
Vajza papune me duar mbi koke dhe thonj te rindertuara ne menyre rigoroze.
Njerez qe qajn varferine neper diskotekat me te shtrenjta.
Kriza e vetme qe shoh eshte ajo e vlerave.Hahahhahah edhe kjo asht e vertet, edhe ma ne fund te fundit rrin tui tu anku

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
sabah08
Tue Jun 26 2012, 09:14am

Registered Member #2097
Joined: Sun Jul 13 2008, 08:03pm

Posts: 119
Ambicia e tepruar te con nganjehere ne rruge te gabuar.Dikur komshiu i x-personi kishte blere nje makine te mire.X-person u be xheloz dhe vendosi te bleje nje makine me te shtrenjte se komshiu.Meqe si delnin paret,per te plotsuar diferencen shiti edhe shtepine.Tani x-person ne mungese te shtepise fle ne makine.


Hapi i pare per te perjashtuar gjerat e padeshiruara nga jeta eshte kjo: Vendos cfare do.
Ben Stein

Back to top
Al Bundy
Wed Jun 27 2012, 09:07am
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Sa e thelle...Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Wed Jun 27 2012, 11:11am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Miri74 ka shkruar:

Sa e thelle...


Mir sa dreq je...

I care and I wish well!

Back to top
WORLD
Tue Jul 03 2012, 12:54pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
A ashte e domosdoshme me prit per nje shikim qe, ndoshta nuk don me ardhe.
A eshte e domosdoshme me prit per nje ardhje qe, ndoshta nuk don me shiku.

---------------------------------------------------------------

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
- Stella -
Sun Jul 08 2012, 09:46pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Një bujk, u nevrikos me mikun e tij dhe i tha një fjalë të rëndë. Pasi u kthye në shtëpi, u bë pishman për fjalën që i kishte thënë. Gjithë natën përpëlitej në shtrat, pa ditur si të mbyllë sytë. Si i kishte dalë nga goja ajo fjalë? Si kishte mundur t’ia thotë mikut të tij më të ngushtë?
Në një moment, vendos të shkojë dhe ti kërkojë falje dhe ashtu bëri. Të nesërmen, vajti tek shtëpia e mikut dhe kokë ulur dhe me zemër të thyer i kërkoi falje për fjalën që i kishte thënë.
Edhe pse miku ia pranoi kërkesën për falje dhe e fali, bujku nuk ndihej sërish rehat. Duke mos gjetur rehati, ai vajti tek një burrë i mençur, të cilit i rrëfeu çfarë i kishte ngjarë. Mandej, i tha:”Dua të më tregosh si ta qetësoj zemrën time, pasi s’më zë gjumi natën. Gjithmonë e kam mendjen tek ajo fjalë që doli nga goja.”
Burri i mençur ia ktheu:”Nëse dëshiron të qetësohet zemra, mbushe një thes me pupla shpendësh dhe tek çdo derë shtëpie në fshat, vër nga një pupël të vetme!”
I bindur se sugjerimi i këtij burri të mençur do i bëjë fajde, bujku e zbatoi atë me përpikmëri. Në çdo derë shtëpie, ai la nga një pupël dhe pastaj vajti sërish tek burri i urtë dhe i mençur.
Plaku i urtë i tha:”Tani dua të shkosh sërish tek çdo derë dhe ti mbledhësh sërish të gjitha puplat.”
Bujku iu kthye shtëpive, por pa që ishte tepër e vështirë ti mblidhje të gjitha puplat. Disa i kishte marrë era, të tjera ishin fshirë nga zonjat e shtëpive etj... Vetëm disa syresh arriti të mbledhë. Ai u kthye tek plaku krej i mërzitur, pasi vetëm disa pupla mbante në dorë. Kur e pa plaku i urtë i tha:”Çdo fjalë që del nga goja jonë, i ngjan një puple që ia lë në derë të afërmit apo komshiut tënd, gjë e cila është shumë e lehtë për ta vepruar. Por është shumë e vështirë, për të mos thënë e pamundur, që fjalët ti kthesh sërish tek goja nga doën, ashtu siç është e vështirë mbledhja e puplave. Prandaj, ose mblidh puplat, ose ruaj gjuhën!

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Sun Jul 08 2012, 09:47pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
A e dini se?
Trupi i nje njeriu mund te duroje 45 del (njesi) dhimbje.
Por gjate kohes se lindjes nje femer ndjen 57 del (njesi) dhimbje.
Kjo eshte e ngjashme me dhimbjen e thyerjes se 20 kockave ne te njejten kohe.

Duajeni nenen tuaj.
Gjene me te bukur ne kete bote.
Kritikuesen tende me te mire dhe mbeshtetesen tende me te madhe!


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Sat Jul 14 2012, 02:37pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Pak ja dina Zotit qe jena shendosh
Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Sat Jul 14 2012, 02:37pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
.


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Sun Sep 09 2012, 11:12pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Në jetë kam bërë gjithçka, edhe kuzhinierin, kamarierin, kam shkuar jashtë... Kam bërë një mijë zanate por një gjë esenciale për mua ka qenë përherë profesionalizmi. Unë sa herë që bëj diçka e çoj deri në fund, jo vetëm sa për të bërë, siç ndodh fatkeqësisht me të rinjtë e sotëm. Dhe kjo është një nga gjërat që nuk e duroj dot: diletantizmi.

Carlo Crokolo

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Sun Sep 09 2012, 11:17pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Shumë nga problemet tona shkaktohen nga fakti se të gjithë jemi skllevër të një rutine të vazhdueshme. Bëni të njëjtën gjë, në të njëjtën mënyrë, çdo ditë, e për rrjedhojë çmendeni nga mërzia. Dhe pastaj s'ka si të jetë ndryshe, njerëzit e mërzitur bëhen edhe të mërzitshëm për të tjerët.

Roberto Assagioli

*

Mase e drejt,shum njerz i bren merzija e kalojn n'depresjon,mendojn vetem zi,jeta fillon e bahet terr e ferr,ma e keqja asht se njiri nuk e ven re vedin se ne c'gjendje asht e rrezikon me perfundu keq sidomos njerzit qe jetojn vetem ose qe nuk kan nji familje me i mbeshtet e qe kujdeset per ta.

Sa her tham me vedi 'Zot t'falemnders per familjen teme qe m'ke dhan e per njerzt e mir qe m'rrethojn'...z'do te kisha ken ikja qe jam pa ta,per kyt jam mase e sigurt.

[ Edited Sun Sep 09 2012, 11:21pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Tue Dec 18 2012, 04:45pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501


Life is fragile. Reduce speed.

trokit ketuSogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2495 sec, 0.0737 of that for queries. DB queries: 60. Memory Usage: 3,039kB