Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Si te ... :: Automjete-Pajisje-Mirmbajtje
 
<< Previous thread | Next thread >>
Si të zvoglojmë shpenzimet e karburanit!
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Wed Feb 09 2011, 12:24pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Disa metoda te cilat prodhuesit e makinave edhe kompanite e karburanteve nuk duan qe ne ti dime!

1.Kontrollojme presionin e gomave!
2.Largojme nga makina gjerat qe nuk na nevojiten!
p.sh Ndonje valigje vegla madje edhe gomen rezerve(ne vend te se ciles mund te perdorim disa lloje te shkumave qe sherbejne vetem per keto raste)!
3.Nderrojme vajin(Perdor vaj me te mire)!
4.Nderrojme filterin e ajrit!
5.Munsisht kur te jemi duke prit ne semafor te ndalesh kerrin edhe kondicjonerin!
6.Dhe nje trik tjeter Pure Aceton(Aceton te Paster) i cili digjet shum lehte edhe me nje sasi te vogel mund te zvoglojme shpenzimet e karburantit!

Back to top
TOTO-R
Wed Feb 09 2011, 04:09pm

Registered Member #2326
Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

Posts: 1780
Bud Bravo po me pelqen tema shum , po me pelqen se un per veti kam nje makin shum ekonomike loool , a i harxhon a si harxhon 20 litra ne 100 km dmthan po hece avashe !! Po gjithsesi te pakten 90% tyne provave te mos kunsumimit si persh , me ndrru vojin flitrat gomat e gjithca vjen e vume pri fabriks te tipit makins po prep harxhon se harxhon sdi kuj i ka gia pianece loool tesh kam met me ba prov pa hyp hiq ne te ishalla nuk harxhon du me lan me hec vetem ahhahaha
  Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

  Back to top
  Alterran
  Wed Feb 09 2011, 04:46pm
  Alterran

  Registered Member #1980
  Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

  Posts: 1709
  wow, aja me aceton ishte e pabesushme...

  mosjafutkot@kodramasbregut
  Back to top
  ⓐ-ⓒⓐⓣ
  Wed Feb 09 2011, 04:51pm


  Registered Member #670
  Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

  Posts: 24799
  Alterran ka shkruar:

  wow, aja me aceton ishte e pabesushme...


  Psssssss aceton thote hahaha prit te pervjelem une iher apo s'me vjen per makine hahaha as uji i xhamave nuk di ku rrin haha
  He se nje rrote e kam ndrru nje dite dhe s'ka njeri qe se din kete histori hahahaha
  Interresante ::bud:: e uroj qe te kontriboni edhe ju qe ja dini per makina

  I care and I wish well!

  Back to top
  Alterran
  Wed Feb 09 2011, 05:02pm
  Alterran

  Registered Member #1980
  Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

  Posts: 1709
  u doka me i than babs me ja ba kyt pun makins. aja e jona te myt 10L/100km ne qytet ishalla po e ul ne 7/100

  mosjafutkot@kodramasbregut
  Back to top
  OLIVE OYL
  Wed Feb 09 2011, 05:12pm
  Qukulina


  Registered Member #4115
  Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

  Posts: 17082
  a-cat ka shkruar:

  Alterran ka shkruar:

  wow, aja me aceton ishte e pabesushme...


  Psssssss aceton thote hahaha prit te pervjelem une iher apo s'me vjen per makine hahaha as uji i xhamave nuk di ku rrin haha
  He se nje rrote e kam ndrru nje dite dhe s'ka njeri qe se din kete histori hahahaha
  Interresante ::bud:: e uroj qe te kontriboni edhe ju qe ja dini per makina  hahahahah ska njeri qe se din thet hahahahahahahahah ca kam qesh hahahahah
  ***

  I once had a thousand desires,
  But in my one desire to know you
  all else melted away.


  trokit ketu

  Back to top
  Cen Durimadhi
  Wed Feb 09 2011, 05:24pm
  Marakli hesapi

  Registered Member #4092
  Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

  Posts: 8730
  ne nji qytet si shkodra , ka lezet me ec nbiqikam mar njerz kshuqe edhe e kursen karburantin

  Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
  Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

  Back to top
  S~erenity
  Thu Feb 10 2011, 12:06am
  ~Joy of Life~

  Registered Member #2891
  Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

  Posts: 5994
  OLIVE OYL ka shkruar:

  a-cat ka shkruar:

  Alterran ka shkruar:

  wow, aja me aceton ishte e pabesushme...


  Psssssss aceton thote hahaha prit te pervjelem une iher apo s'me vjen per makine hahaha as uji i xhamave nuk di ku rrin haha
  He se nje rrote e kam ndrru nje dite dhe s'ka njeri qe se din kete histori hahahaha
  Interresante ::bud:: e uroj qe te kontriboni edhe ju qe ja dini per makina  hahahahah ska njeri qe se din thet hahahahahahahahah ca kam qesh hahahahah  Hahahahahahaha asht e vertet dhe me sa mbaj mend ishte pregnant me vajzen e kishte mbet ne rruge!!
  Back to top
  Shkodra100
  Thu Jun 21 2012, 02:06am
  Registered Member #4246
  Joined: Sat Nov 06 2010, 06:16am

  Posts: 124
  Acetoni asht kemikat qe kur vepron me gasolinen ngadalson djegjen, dmth duke ngadalsu djegjen, rrit distancen qe mund te pershkroni me makine. Ndihmon ne avullimin e plote te gasolines, dhe te performances se motorit. Sa ma pak gasoline te djege makina aq ma shume km/miles ban.
  Back to top
   

  Jump:     Back to top

  Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
  Powered by e107 Forum System
  Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
  Custom Search
  Mire se Vini
  Emri i Identifikimit:

  Fjalkalimi:
  Me Kujto

  [ ]
  [ ]
  Muzik Shkodrane - Sagllam


   
  Chat Box
  You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

  Shkodra ne Youtube
  Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
  Theme created by Free-Source.net
  Render time: 0.2406 sec, 0.0918 of that for queries. DB queries: 48. Memory Usage: 2,721kB