Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Si te ... :: Computer - Software - Downloads
 
<< Previous thread | Next thread >>
Si te perdorim 2 sisteme operative ne te njejten kohe
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Wed Feb 09 2011, 01:05pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
i te perdorim 2 sisteme operative ne te njejten kohe !

Se pari duhet qe te shkarkohni kete program:
Code: trokit ketu

2.Startoni Vmware Server.3.Tani ju hapet,programi qe duket keshtu :4.Klikoni ne New Virutal Machine.

5.Kur te klikoni mbi te , ateher do te paraqitet nje dritare e re.Kliko ne Butonin NEXT.

6.Zgjidhe konfiguracionin e virutal Machine , ketu selektoni Typical.7.Tani do te shihni se jane disa sisteme operative per mundesi zgjedhje ne rastin zgjedhi Linux.
Kur te selektoni duhet te zgjidhni se cilin LInux e perdorni .
Marrim parasysh se perdorni Redhat Ubuntu ose dicka tejter.vetem selektojeni , ketu po e zgjedh Ubuntu.8.Tani vendos emrin e Machin-es , cfare emer te deshironi , nuk prish pune .9.Selektoni lokacionin kur doni te instaloni makinen .


10.Tani eshte ne rend , lidhja ne rrjet ,cfaredo te selektoni , ketu selektoj une Bridge Networking , sepse perdor DSL11.Hapesira e lire ne HDD , duhet te keni 8 GB te lira ne HDD ku e instaloni kete program.POr nese jeni duke perdor tjeter sistem operativ psh VISTA ; atehere duhet te keni mbi 10 GB te lira .12.Perfundoi instalimi.


13.Tani Vmware krijon Diskun .14.Tani kliko EDIT ne Virutal Machine.15.Tani selektojeni CD-ROm.Ne panelin e opcioneve ne te djathte do te shikoni nje mundsi qe thote Use Iso Image, shfletoheni me butonin Browse Iso Iamage-in ku e keni dhe klikoni OK.16.Tani klikoni ne Start Virtual Machine.
17.Tani do te shikoni se eshte filluar te intalohet makina ne sistemin tuaj.


18.Per ta aktivizuar kete sistem duhet te hapni Vmware dhe te klikoni ne Start This Virutal Machine ,....


Dhe do te keni mundesi te punoni me me shume sisteme operative ne te njejten kohe ...Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1883 sec, 0.0844 of that for queries. DB queries: 33. Memory Usage: 2,468kB