Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Si te ... :: Automjete-Pajisje-Mirmbajtje
 
<< Previous thread | Next thread >>
Rreziku i rripit te sigurimit ne shtatzani dhe perdorimi korrekt i saj
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
LUPEN
Wed Feb 09 2011, 02:41pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Grate shtatzane DUHET te perdorin rripin e sigurimit pasi edhe nje perplasje me pak kilomentra ne ore mund te jete fatal per embrionin.
Shpesh nenat gabimisht mendojne se rripi i sigurimit mund ti bajne dam femijes dhe preferojne te udhetojne te lire.
Fatkeqsishte asnjena prej tyne kupton qe ne rast te nje aksidenti ajo do te flutuj perpara (pa asnje mundesi per tu mbajtur ) dhe do te perfundoje kunder timonit ose kunder kruskotit (ose nase asht e ulun mrapa ,kunder sediles qe ka perpara) duke rreziku me e mbyt femine e saje.Nje dicka qe askush nuk e deshiron por qe mund te ndodhe edhe nase jena duke ec me 30-40 km/h.

Ne disa shtete te botes ,grate shtatzane nuk e kan te detyrueshme vendosjen e rripit te sigurimit.Kto jane disa rregulla te qarkullimit rrugore qe sejcili i interpreton simas deshires......kto rregulla me te vertete qe perjashton grate shtatzana nga perdorimi i rripave te sigurimit ,por vetem kur ka nje certifikate mjeksore ku deklarohet qe venja e rripit sjell rrezik per embrionin ose per nanen.
Megjithate nuk eshte nje certifikate qe leshohet shume lehte sepse te udhetosh pa rripa sigurimit eshte gjithmone e rrezikshme.

Nga disa studime qe jan ba dokumentohet rendesia e perdorimit te rripave te sigurimint dhe perdorimi/vendosja e saje ne menyre korrekte.Nuk asht e provume qe t'ket rreziqe te vecanta qe perjashtojne grate shtatzane ne mos perdorimin e rripave te sigurimt.

Keshilla per perdorimin korrekt te rripit te sigurimit ne shtatzani.


Nje organizate e panvarur e Mbreterise se Bashkuar ( Centre for Maternal and Child Enquiries - CMACE ) qe ka te bajne me mbrojtjen e amesise dhe te femijerise ,ne nje raport ku flitet per shmagiet e vdekshmerise gjate lindjeve dhe shtatzanise ka perfshi edhe rekomandimet e maposhtme ne lidhje mer perdorimin korrekt te rripit te sigurimit:

> Gjate udhetimit duhet perdorur rrip sigurimi me tre-pike (three-point safety belt) .

> Rripi duhet vendosur mire lart barkut dhe poshte barkut e jo mbi te.

> Rripi i barkut te mbahet sa me shume qe te jete e mundut poshte barkut shtatzan dhe i shtrire mire mbi kofshe.

> Rripi diagonal duhet kaluar mire lart barkut (jo mbi te) duke e kaluar mes gjinjve.

> Rripi i sigurimit duhet te rregullohet simas komoditetit tuaj ne menyre qe mos te hapet pa arsy.


Shiko cfare mund ti ndodhe nje nene nase nuk perdore rripin e sigurimit gjate udhetimi me nje shpejtesi vetem 30 km/h .
Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2386 sec, 0.0810 of that for queries. DB queries: 33. Memory Usage: 2,476kB