Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Shkodra dhe Politika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Pse shqipnia a komb pa komb....
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
shehrezade
Tue Dec 04 2007, 03:55pm
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
jam ne gjeneve e kam maru shkenca politike.kam msu shum gjana dhe nji ner ta a randsia e kombit e unitetit per ecjen para se bashku.Nji djal nga tirana me tha (e kam pa marr per ma te meçem)qe ju a dasht me ju lan si kosovarve me serbt (si tu qesh e njesh) se simas tij ana e tij(d.m.th.nji pal tjeter shqiparsh)e kishin çliru shqipnin data 28.Per momentin se prita,u bana sh nervoz e i thash lexo historin ktu,te verteten e jo historin socialiste si na e kan pa msu.I thash se dihet kush ka luftu,dhe kur ka ra shkodra serbt kan ken der ne jug per 1 dit dhe mos te kishte ken shkodra e rujtun nga influenca e arqipeshkvit katolik po ta tregoj un ku i kishe pas serbt.se si do me hy ne europe ku mbrohen interesa 1 popull i percam e ket ekan fajin klikat e tr soc.se di.kjo m'ka ba me e pranu deri diku kombin kosovar ne baz te nocionit te bashkimit mbi vlera e aspirata te perbashkta se per me ken komb sa vec gjuha e tradita,me vjen keq po ndjehem e pa atdhe ca mendoni
Back to top
belgium
Fri Apr 25 2008, 08:02pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
shehrezade ka shkruar:

jam ne gjeneve e kam maru shkenca politike.kam msu shum gjana dhe nji ner ta a randsia e kombit e unitetit per ecjen para se bashku.Nji djal nga tirana me tha (e kam pa marr per ma te meçem)qe ju a dasht me ju lan si kosovarve me serbt (si tu qesh e njesh) se simas tij ana e tij(d.m.th.nji pal tjeter shqiparsh)e kishin çliru shqipnin data 28.Per momentin se prita,u bana sh nervoz e i thash lexo historin ktu,te verteten e jo historin socialiste si na e kan pa msu.I thash se dihet kush ka luftu,dhe kur ka ra shkodra serbt kan ken der ne jug per 1 dit dhe mos te kishte ken shkodra e rujtun nga influenca e arqipeshkvit katolik po ta tregoj un ku i kishe pas serbt.se si do me hy ne europe ku mbrohen interesa 1 popull i percam e ket ekan fajin klikat e tr soc.se di.kjo m'ka ba me e pranu deri diku kombin kosovar ne baz te nocionit te bashkimit mbi vlera e aspirata te perbashkta se per me ken komb sa vec gjuha e tradita,me vjen keq po ndjehem e pa atdhe ca mendoni


shqipnija ska ken e pushtume prej gjermanit maj,as prej italianit sepse at kohe shqipnija ash qujt repvblica d albania fachiste....na kena ken shtet neutral mbas largimit te turqise, dhe austria vendosi princ vidin...por mbetme te shkretum me sepa&ratizmin, hungaro-austriak.ne 1912. ku shkodra mbeti nji vit deri me 1913 ne protektoriat nderkombetar....komunizmi e ka destabilizu ma shume SHQIPNINE , dhe ka perfitu me luften e dyte boterore diktatori shqiptar, ne vend qe ta aneksonte dhe nji her kosoven e jugun e shqipnise, e izoloi shqipnine.29nandori asht festa e clirimit te RSFJ-JUGOSLAVIJA.E FORCAT SHQIPTARE NDIHMUAN NE VISHEGRAD...DHE DISA IKEN VULLNETAR PER CLIRIMIN E SPANJES....SHQIPNIJA ASHT NJI KOMB I MREKULLUESHEM,POR JO POLITIKAN....DUHET TE TREGOHET E HAPET ASHTU SIQ HAPEN ITALIANT ME NJI PJAT SPAGETI NJI FEN E JO PER TRIMERI.........
Back to top
L - N
Sun Apr 27 2008, 08:50am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
belgium ka shkruar:

shehrezade ka shkruar:

jam ne gjeneve e kam maru shkenca politike.kam msu shum gjana dhe nji ner ta a randsia e kombit e unitetit per ecjen para se bashku.Nji djal nga tirana me tha (e kam pa marr per ma te meçem)qe ju a dasht me ju lan si kosovarve me serbt (si tu qesh e njesh) se simas tij ana e tij(d.m.th.nji pal tjeter shqiparsh)e kishin çliru shqipnin data 28.Per momentin se prita,u bana sh nervoz e i thash lexo historin ktu,te verteten e jo historin socialiste si na e kan pa msu.I thash se dihet kush ka luftu,dhe kur ka ra shkodra serbt kan ken der ne jug per 1 dit dhe mos te kishte ken shkodra e rujtun nga influenca e arqipeshkvit katolik po ta tregoj un ku i kishe pas serbt.se si do me hy ne europe ku mbrohen interesa 1 popull i percam e ket ekan fajin klikat e tr soc.se di.kjo m'ka ba me e pranu deri diku kombin kosovar ne baz te nocionit te bashkimit mbi vlera e aspirata te perbashkta se per me ken komb sa vec gjuha e tradita,me vjen keq po ndjehem e pa atdhe ca mendoni


shqipnija ska ken e pushtume prej gjermanit maj,as prej italianit sepse at kohe shqipnija ash qujt repvblica d albania fachiste....na kena ken shtet neutral mbas largimit te turqise, dhe austria vendosi princ vidin...por mbetme te shkretum me sepa&ratizmin, hungaro-austriak.ne 1912. ku shkodra mbeti nji vit deri me 1913 ne protektoriat nderkombetar....komunizmi e ka destabilizu ma shume SHQIPNINE , dhe ka perfitu me luften e dyte boterore diktatori shqiptar, ne vend qe ta aneksonte dhe nji her kosoven e jugun e shqipnise, e izoloi shqipnine.29nandori asht festa e clirimit te RSFJ-JUGOSLAVIJA.E FORCAT SHQIPTARE NDIHMUAN NE VISHEGRAD...DHE DISA IKEN VULLNETAR PER CLIRIMIN E SPANJES....SHQIPNIJA ASHT NJI KOMB I MREKULLUESHEM,POR JO POLITIKAN....DUHET TE TREGOHET E HAPET ASHTU SIQ HAPEN ITALIANT ME NJI PJAT SPAGETI NJI FEN E JO PER TRIMERI.........Me rrespekt per ju parashkrusat e masiperm.
Une menoj se Shqipnia asht ven i mrekullushem ne tana aspektet e pergjithshme si thot belgium por ne te njanjten kohe Shqiptart jan shum te percam, lokalista dhe shum te prapametun sepse kshtu ja u ka imponu historia qe i ka denu si komb deri tash kastan jena ktu ku jena, dhe shqiptari asht i coptum ne zemer e ne logjik se kshtu na kan majt te pushtum tash 2000 vjet te hujt, pa fut ata qi kena met mrapa krejt si rrezultat i ktyne pasojave. Ne shum raste personalisht e gjej vedin nen presion dhe diskriminim masiv nga vet Shqiptari i zonave dhe krahinave te tjera, pra asht nryshk dhe shkatrru zinxhiri komtar e atdhetar dhe asht zevensu me arroganc, diskriminim dhe abuzim qi munohet me tu shit ty e mu si civilizim e zhvillim qi ska te baj me zhvillimin tone por te atyne qi diskriminojn dhe abuzojn kastan e kuptoj shehrezade kur ka hap kyt teme komb pa komb sepse kshtu nihem edhe un sidomos kur hasi diskriminim dhe abuzim nga nji shumic Shqiptarsh. Gjithsesi jam optimist dhe baj temen mrena munsive personale me nryshu kyt mentalitet dhe venin tem sepse nuk du mu ba vet pjes e kti zinxhiri te nryshkun dhe te kputun qi mizotnon shoqnin Shqiptare sot, jo sepse jam ma i mir por kshtu e logjikoj un.


[ Edited Sun Apr 27 2008, 08:50am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Sun Apr 27 2008, 01:57pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
belgium ka shkruar:

shehrezade ka shkruar:

jam ne gjeneve e kam maru shkenca politike.kam msu shum gjana dhe nji ner ta a randsia e kombit e unitetit per ecjen para se bashku.Nji djal nga tirana me tha (e kam pa marr per ma te meçem)qe ju a dasht me ju lan si kosovarve me serbt (si tu qesh e njesh) se simas tij ana e tij(d.m.th.nji pal tjeter shqiparsh)e kishin çliru shqipnin data 28.Per momentin se prita,u bana sh nervoz e i thash lexo historin ktu,te verteten e jo historin socialiste si na e kan pa msu.I thash se dihet kush ka luftu,dhe kur ka ra shkodra serbt kan ken der ne jug per 1 dit dhe mos te kishte ken shkodra e rujtun nga influenca e arqipeshkvit katolik po ta tregoj un ku i kishe pas serbt.se si do me hy ne europe ku mbrohen interesa 1 popull i percam e ket ekan fajin klikat e tr soc.se di.kjo m'ka ba me e pranu deri diku kombin kosovar ne baz te nocionit te bashkimit mbi vlera e aspirata te perbashkta se per me ken komb sa vec gjuha e tradita,me vjen keq po ndjehem e pa atdhe ca mendoni


shqipnija ska ken e pushtume prej gjermanit maj,as prej italianit sepse at kohe shqipnija ash qujt repvblica d albania fachiste....na kena ken shtet neutral mbas largimit te turqise, dhe austria vendosi princ vidin...por mbetme te shkretum me sepa&ratizmin, hungaro-austriak.ne 1912. ku shkodra mbeti nji vit deri me 1913 ne protektoriat nderkombetar....komunizmi e ka destabilizu ma shume SHQIPNINE , dhe ka perfitu me luften e dyte boterore diktatori shqiptar, ne vend qe ta aneksonte dhe nji her kosoven e jugun e shqipnise, e izoloi shqipnine.29nandori asht festa e clirimit te RSFJ-JUGOSLAVIJA.E FORCAT SHQIPTARE NDIHMUAN NE VISHEGRAD...DHE DISA IKEN VULLNETAR PER CLIRIMIN E SPANJES....SHQIPNIJA ASHT NJI KOMB I MREKULLUESHEM,POR JO POLITIKAN....DUHET TE TREGOHET E HAPET ASHTU SIQ HAPEN ITALIANT ME NJI PJAT SPAGETI NJI FEN E JO PER TRIMERI.........


FLM LEC PER APROVIMIN TAND KET RRADHE.....

GJITHSESI MENDOJ SE SHQYPNIJA EDHE PSE KA LOCALIZEM SIC THOT ZOTNI LECI, NUK ASHT GABIM POR TE KRIJOJN NJI LIDHJE LOKALISTASH.KESHTU MUNDEN TE TREGOHEN SIC TREGON FRANCA -BELGJIKA ME FRONTIN NACIONAL DHE ATE VLAMS BLOK(belang)? NUK ASHT KEQ TE KESH NACIONALIZEM E LOKALIZEM.PSE NDODH TE KETE LOKALIZEM ? SEPSE TREGON GJITHPUSHTETSHMERINE,RAJONALE DHE DATON PRINCIPATAT EXISTUESE QE DO THOTE NJI KOMB ME SHUM KRAHINA........ASHT SHUM E NDERLIKUME NDOSHTA POR BINDJA PATRIOTIKE RANDON MBI TO MENDOJ?
Back to top
L - N
Mon Apr 28 2008, 06:39am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
belgium ka shkruar:

belgium ka shkruar:

shehrezade ka shkruar:

jam ne gjeneve e kam maru shkenca politike.kam msu shum gjana dhe nji ner ta a randsia e kombit e unitetit per ecjen para se bashku.Nji djal nga tirana me tha (e kam pa marr per ma te meçem)qe ju a dasht me ju lan si kosovarve me serbt (si tu qesh e njesh) se simas tij ana e tij(d.m.th.nji pal tjeter shqiparsh)e kishin çliru shqipnin data 28.Per momentin se prita,u bana sh nervoz e i thash lexo historin ktu,te verteten e jo historin socialiste si na e kan pa msu.I thash se dihet kush ka luftu,dhe kur ka ra shkodra serbt kan ken der ne jug per 1 dit dhe mos te kishte ken shkodra e rujtun nga influenca e arqipeshkvit katolik po ta tregoj un ku i kishe pas serbt.se si do me hy ne europe ku mbrohen interesa 1 popull i percam e ket ekan fajin klikat e tr soc.se di.kjo m'ka ba me e pranu deri diku kombin kosovar ne baz te nocionit te bashkimit mbi vlera e aspirata te perbashkta se per me ken komb sa vec gjuha e tradita,me vjen keq po ndjehem e pa atdhe ca mendoni


shqipnija ska ken e pushtume prej gjermanit maj,as prej italianit sepse at kohe shqipnija ash qujt repvblica d albania fachiste....na kena ken shtet neutral mbas largimit te turqise, dhe austria vendosi princ vidin...por mbetme te shkretum me sepa&ratizmin, hungaro-austriak.ne 1912. ku shkodra mbeti nji vit deri me 1913 ne protektoriat nderkombetar....komunizmi e ka destabilizu ma shume SHQIPNINE , dhe ka perfitu me luften e dyte boterore diktatori shqiptar, ne vend qe ta aneksonte dhe nji her kosoven e jugun e shqipnise, e izoloi shqipnine.29nandori asht festa e clirimit te RSFJ-JUGOSLAVIJA.E FORCAT SHQIPTARE NDIHMUAN NE VISHEGRAD...DHE DISA IKEN VULLNETAR PER CLIRIMIN E SPANJES....SHQIPNIJA ASHT NJI KOMB I MREKULLUESHEM,POR JO POLITIKAN....DUHET TE TREGOHET E HAPET ASHTU SIQ HAPEN ITALIANT ME NJI PJAT SPAGETI NJI FEN E JO PER TRIMERI.........


FLM LEC PER APROVIMIN TAND KET RRADHE.....

GJITHSESI MENDOJ SE SHQYPNIJA EDHE PSE KA LOCALIZEM SIC THOT ZOTNI LECI, NUK ASHT GABIM POR TE KRIJOJN NJI LIDHJE LOKALISTASH.KESHTU MUNDEN TE TREGOHEN SIC TREGON FRANCA -BELGJIKA ME FRONTIN NACIONAL DHE ATE VLAMS BLOK(belang)? NUK ASHT KEQ TE KESH NACIONALIZEM E LOKALIZEM.PSE NDODH TE KETE LOKALIZEM ? SEPSE TREGON GJITHPUSHTETSHMERINE,RAJONALE DHE DATON PRINCIPATAT EXISTUESE QE DO THOTE NJI KOMB ME SHUM KRAHINA........ASHT SHUM E NDERLIKUME NDOSHTA POR BINDJA PATRIOTIKE RANDON MBI TO MENDOJ?Me rrespekt zotni belgium un u shpreha ne kontekst tjeter prej atij qi more ti, un u rreferova te lokalizmi i ngusht tribal, krahinor e fisnor qi ka ma shum lillje me tribalizmin Afrikan se me lokalizmin e ktij shekulli. Me ken lokal e me dasht venin tan nuk asht asgja ma shum se mirnjohje e dashni per vedin prej kado qofsh, por kur e shef lokalizmin me syt e perkatsit e mospelqimit te zonave tjera, don apo nuk don individi asht vetem tu perca e asht i percam per vedi. Un besoj se duhet me pas kujdes mos me i fut tan njerzit prej kado qi jan ne nji thes por duhet me ja lan logjiks individuale me i vlersu simas personalitetit se per nrysh bahna na vet TRIBALISTA MESJETAR APO TRIBALISTA AFRIKAN. (Fakti qi ne Shqiptart po rrefuzojm me pa asht se bota asht ven i vogel dhe duhet sezban me msu me perfitu prej saj me logjik se i ka ik koha mentaliteteve e perkatsive) Mentaliteti aktual Shqiptar mu personalisht me duket teper i prapametun e teper Tribal, qi prej injoranc shekullore dhe i perballum me nryshimet dhe diskriminimin krahinor Shqiptar edhe intelektuali Shqiptar e nin vedin si thote (shehrezade) "KOMB PA KOMB''. Personalisht nuk besoj ne nacionalizem ekstrem por besoj ne patriotizem dhe nuk e shof te drejt qi me ken patriot lokalist por e shof te logjikshem me ken patriot komtar. Percamja dhe diskriminimi krahinor qe ka perfshi shoqnin shqiptare sot personalisht me duket injoranc e komplet mentalitet mesjetar ku mi gjithca ka dominu fisi dhe krahina. Mu me duket se civilizimi njerzor i shoqnis Shqiptare nuk vjen prej percamjes, paragjykimeve, frigs, paranojs, diskriminimit apo urrejtjes por vjen prej vjen prej njohurive, pranimit dhe prej konkluzioneve logjike vetem te individid. Personalisht per me dasht me perfitu prej ksaj bot qi jetojm sot kombi Shqiptar menoj un duhet me ken i hapun e me pranu me nryshu shpejt per me msu e me perfitu prej tanve atyneve qi na mungojn. Kurr mos te harrojm se jetojm ne kapitalizem ku konkurenca don me than zhvillim, por kunkurrenca nuk asht aspekt ekonomik vetem por asht gjithperfshims qe fillon e maron me konkurrencen intelektuale e kulturore e per me arrit kyt shoqnia Shqiptare e shkodrane duhet mu hap shpejt me msu e me pervetsu qi me perfitu ne garen e zhvillimit sepse Tribalizmi lokal Shqiptar vetem e pengon dhe krijon fatkeqsin qe perjeton sot Shqiptari qe nihet ne shoqnin Shqiptare (si thot shehrezade Komb pa Komb)

[ Edited Mon Apr 28 2008, 06:40am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Mon Apr 28 2008, 04:08pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Lec Neli ka shkruar:

belgium ka shkruar:

belgium ka shkruar:

shehrezade ka shkruar:

jam ne gjeneve e kam maru shkenca politike.kam msu shum gjana dhe nji ner ta a randsia e kombit e unitetit per ecjen para se bashku.Nji djal nga tirana me tha (e kam pa marr per ma te meçem)qe ju a dasht me ju lan si kosovarve me serbt (si tu qesh e njesh) se simas tij ana e tij(d.m.th.nji pal tjeter shqiparsh)e kishin çliru shqipnin data 28.Per momentin se prita,u bana sh nervoz e i thash lexo historin ktu,te verteten e jo historin socialiste si na e kan pa msu.I thash se dihet kush ka luftu,dhe kur ka ra shkodra serbt kan ken der ne jug per 1 dit dhe mos te kishte ken shkodra e rujtun nga influenca e arqipeshkvit katolik po ta tregoj un ku i kishe pas serbt.se si do me hy ne europe ku mbrohen interesa 1 popull i percam e ket ekan fajin klikat e tr soc.se di.kjo m'ka ba me e pranu deri diku kombin kosovar ne baz te nocionit te bashkimit mbi vlera e aspirata te perbashkta se per me ken komb sa vec gjuha e tradita,me vjen keq po ndjehem e pa atdhe ca mendoni


shqipnija ska ken e pushtume prej gjermanit maj,as prej italianit sepse at kohe shqipnija ash qujt repvblica d albania fachiste....na kena ken shtet neutral mbas largimit te turqise, dhe austria vendosi princ vidin...por mbetme te shkretum me sepa&ratizmin, hungaro-austriak.ne 1912. ku shkodra mbeti nji vit deri me 1913 ne protektoriat nderkombetar....komunizmi e ka destabilizu ma shume SHQIPNINE , dhe ka perfitu me luften e dyte boterore diktatori shqiptar, ne vend qe ta aneksonte dhe nji her kosoven e jugun e shqipnise, e izoloi shqipnine.29nandori asht festa e clirimit te RSFJ-JUGOSLAVIJA.E FORCAT SHQIPTARE NDIHMUAN NE VISHEGRAD...DHE DISA IKEN VULLNETAR PER CLIRIMIN E SPANJES....SHQIPNIJA ASHT NJI KOMB I MREKULLUESHEM,POR JO POLITIKAN....DUHET TE TREGOHET E HAPET ASHTU SIQ HAPEN ITALIANT ME NJI PJAT SPAGETI NJI FEN E JO PER TRIMERI.........


FLM LEC PER APROVIMIN TAND KET RRADHE.....

GJITHSESI MENDOJ SE SHQYPNIJA EDHE PSE KA LOCALIZEM SIC THOT ZOTNI LECI, NUK ASHT GABIM POR TE KRIJOJN NJI LIDHJE LOKALISTASH.KESHTU MUNDEN TE TREGOHEN SIC TREGON FRANCA -BELGJIKA ME FRONTIN NACIONAL DHE ATE VLAMS BLOK(belang)? NUK ASHT KEQ TE KESH NACIONALIZEM E LOKALIZEM.PSE NDODH TE KETE LOKALIZEM ? SEPSE TREGON GJITHPUSHTETSHMERINE,RAJONALE DHE DATON PRINCIPATAT EXISTUESE QE DO THOTE NJI KOMB ME SHUM KRAHINA........ASHT SHUM E NDERLIKUME NDOSHTA POR BINDJA PATRIOTIKE RANDON MBI TO MENDOJ?Me rrespekt zotni belgium un u shpreha ne kontekst tjeter prej atij qi more ti, un u rreferova te lokalizmi i ngusht tribal, krahinor e fisnor qi ka ma shum lillje me tribalizmin Afrikan se me lokalizmin e ktij shekulli. Me ken lokal e me dasht venin tan nuk asht asgja ma shum se mirnjohje e dashni per vedin prej kado qofsh, por kur e shef lokalizmin me syt e perkatsit e mospelqimit te zonave tjera, don apo nuk don individi asht vetem tu perca e asht i percam per vedi. Un besoj se duhet me pas kujdes mos me i fut tan njerzit prej kado qi jan ne nji thes por duhet me ja lan logjiks individuale me i vlersu simas personalitetit se per nrysh bahna na vet TRIBALISTA MESJETAR APO TRIBALISTA AFRIKAN. (Fakti qi ne Shqiptart po rrefuzojm me pa asht se bota asht ven i vogel dhe duhet sezban me msu me perfitu prej saj me logjik se i ka ik koha mentaliteteve e perkatsive) Mentaliteti aktual Shqiptar mu personalisht me duket teper i prapametun e teper Tribal, qi prej injoranc shekullore dhe i perballum me nryshimet dhe diskriminimin krahinor Shqiptar edhe intelektuali Shqiptar e nin vedin si thote (shehrezade) "KOMB PA KOMB''. Personalisht nuk besoj ne nacionalizem ekstrem por besoj ne patriotizem dhe nuk e shof te drejt qi me ken patriot lokalist por e shof te logjikshem me ken patriot komtar. Percamja dhe diskriminimi krahinor qe ka perfshi shoqnin shqiptare sot personalisht me duket injoranc e komplet mentalitet mesjetar ku mi gjithca ka dominu fisi dhe krahina. Mu me duket se civilizimi njerzor i shoqnis Shqiptare nuk vjen prej percamjes, paragjykimeve, frigs, paranojs, diskriminimit apo urrejtjes por vjen prej vjen prej njohurive, pranimit dhe prej konkluzioneve logjike vetem te individid. Personalisht per me dasht me perfitu prej ksaj bot qi jetojm sot kombi Shqiptar menoj un duhet me ken i hapun e me pranu me nryshu shpejt per me msu e me perfitu prej tanve atyneve qi na mungojn. Kurr mos te harrojm se jetojm ne kapitalizem ku konkurenca don me than zhvillim, por kunkurrenca nuk asht aspekt ekonomik vetem por asht gjithperfshims qe fillon e maron me konkurrencen intelektuale e kulturore e per me arrit kyt shoqnia Shqiptare e shkodrane duhet mu hap shpejt me msu e me pervetsu qi me perfitu ne garen e zhvillimit sepse Tribalizmi lokal Shqiptar vetem e pengon dhe krijon fatkeqsin qe perjeton sot Shqiptari qe nihet ne shoqnin Shqiptare (si thot shehrezade Komb pa Komb)


po nqfte se exzistoka ky tribalizem, pse ateher acuzoni kombe te ndryshme ne ballkan?? ndoshta keto tribale kane lidhje te ndryshme jasht shqipnijet e kjo asht negativiteti juj ateher e jo problem i ballkanit?
Back to top
L - N
Mon Apr 28 2008, 08:29pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
belgium ka shkruar:

Lec Neli ka shkruar:

belgium ka shkruar:

belgium ka shkruar:

shehrezade ka shkruar:

jam ne gjeneve e kam maru shkenca politike.kam msu shum gjana dhe nji ner ta a randsia e kombit e unitetit per ecjen para se bashku.Nji djal nga tirana me tha (e kam pa marr per ma te meçem)qe ju a dasht me ju lan si kosovarve me serbt (si tu qesh e njesh) se simas tij ana e tij(d.m.th.nji pal tjeter shqiparsh)e kishin çliru shqipnin data 28.Per momentin se prita,u bana sh nervoz e i thash lexo historin ktu,te verteten e jo historin socialiste si na e kan pa msu.I thash se dihet kush ka luftu,dhe kur ka ra shkodra serbt kan ken der ne jug per 1 dit dhe mos te kishte ken shkodra e rujtun nga influenca e arqipeshkvit katolik po ta tregoj un ku i kishe pas serbt.se si do me hy ne europe ku mbrohen interesa 1 popull i percam e ket ekan fajin klikat e tr soc.se di.kjo m'ka ba me e pranu deri diku kombin kosovar ne baz te nocionit te bashkimit mbi vlera e aspirata te perbashkta se per me ken komb sa vec gjuha e tradita,me vjen keq po ndjehem e pa atdhe ca mendoni


shqipnija ska ken e pushtume prej gjermanit maj,as prej italianit sepse at kohe shqipnija ash qujt repvblica d albania fachiste....na kena ken shtet neutral mbas largimit te turqise, dhe austria vendosi princ vidin...por mbetme te shkretum me sepa&ratizmin, hungaro-austriak.ne 1912. ku shkodra mbeti nji vit deri me 1913 ne protektoriat nderkombetar....komunizmi e ka destabilizu ma shume SHQIPNINE , dhe ka perfitu me luften e dyte boterore diktatori shqiptar, ne vend qe ta aneksonte dhe nji her kosoven e jugun e shqipnise, e izoloi shqipnine.29nandori asht festa e clirimit te RSFJ-JUGOSLAVIJA.E FORCAT SHQIPTARE NDIHMUAN NE VISHEGRAD...DHE DISA IKEN VULLNETAR PER CLIRIMIN E SPANJES....SHQIPNIJA ASHT NJI KOMB I MREKULLUESHEM,POR JO POLITIKAN....DUHET TE TREGOHET E HAPET ASHTU SIQ HAPEN ITALIANT ME NJI PJAT SPAGETI NJI FEN E JO PER TRIMERI.........


FLM LEC PER APROVIMIN TAND KET RRADHE.....

GJITHSESI MENDOJ SE SHQYPNIJA EDHE PSE KA LOCALIZEM SIC THOT ZOTNI LECI, NUK ASHT GABIM POR TE KRIJOJN NJI LIDHJE LOKALISTASH.KESHTU MUNDEN TE TREGOHEN SIC TREGON FRANCA -BELGJIKA ME FRONTIN NACIONAL DHE ATE VLAMS BLOK(belang)? NUK ASHT KEQ TE KESH NACIONALIZEM E LOKALIZEM.PSE NDODH TE KETE LOKALIZEM ? SEPSE TREGON GJITHPUSHTETSHMERINE,RAJONALE DHE DATON PRINCIPATAT EXISTUESE QE DO THOTE NJI KOMB ME SHUM KRAHINA........ASHT SHUM E NDERLIKUME NDOSHTA POR BINDJA PATRIOTIKE RANDON MBI TO MENDOJ?Me rrespekt zotni belgium un u shpreha ne kontekst tjeter prej atij qi more ti, un u rreferova te lokalizmi i ngusht tribal, krahinor e fisnor qi ka ma shum lillje me tribalizmin Afrikan se me lokalizmin e ktij shekulli. Me ken lokal e me dasht venin tan nuk asht asgja ma shum se mirnjohje e dashni per vedin prej kado qofsh, por kur e shef lokalizmin me syt e perkatsit e mospelqimit te zonave tjera, don apo nuk don individi asht vetem tu perca e asht i percam per vedi. Un besoj se duhet me pas kujdes mos me i fut tan njerzit prej kado qi jan ne nji thes por duhet me ja lan logjiks individuale me i vlersu simas personalitetit se per nrysh bahna na vet TRIBALISTA MESJETAR APO TRIBALISTA AFRIKAN. (Fakti qi ne Shqiptart po rrefuzojm me pa asht se bota asht ven i vogel dhe duhet sezban me msu me perfitu prej saj me logjik se i ka ik koha mentaliteteve e perkatsive) Mentaliteti aktual Shqiptar mu personalisht me duket teper i prapametun e teper Tribal, qi prej injoranc shekullore dhe i perballum me nryshimet dhe diskriminimin krahinor Shqiptar edhe intelektuali Shqiptar e nin vedin si thote (shehrezade) "KOMB PA KOMB''. Personalisht nuk besoj ne nacionalizem ekstrem por besoj ne patriotizem dhe nuk e shof te drejt qi me ken patriot lokalist por e shof te logjikshem me ken patriot komtar. Percamja dhe diskriminimi krahinor qe ka perfshi shoqnin shqiptare sot personalisht me duket injoranc e komplet mentalitet mesjetar ku mi gjithca ka dominu fisi dhe krahina. Mu me duket se civilizimi njerzor i shoqnis Shqiptare nuk vjen prej percamjes, paragjykimeve, frigs, paranojs, diskriminimit apo urrejtjes por vjen prej vjen prej njohurive, pranimit dhe prej konkluzioneve logjike vetem te individid. Personalisht per me dasht me perfitu prej ksaj bot qi jetojm sot kombi Shqiptar menoj un duhet me ken i hapun e me pranu me nryshu shpejt per me msu e me perfitu prej tanve atyneve qi na mungojn. Kurr mos te harrojm se jetojm ne kapitalizem ku konkurenca don me than zhvillim, por kunkurrenca nuk asht aspekt ekonomik vetem por asht gjithperfshims qe fillon e maron me konkurrencen intelektuale e kulturore e per me arrit kyt shoqnia Shqiptare e shkodrane duhet mu hap shpejt me msu e me pervetsu qi me perfitu ne garen e zhvillimit sepse Tribalizmi lokal Shqiptar vetem e pengon dhe krijon fatkeqsin qe perjeton sot Shqiptari qe nihet ne shoqnin Shqiptare (si thot shehrezade Komb pa Komb)


po nqfte se exzistoka ky tribalizem, pse ateher acuzoni kombe te ndryshme ne ballkan?? ndoshta keto tribale kane lidhje te ndryshme jasht shqipnijet e kjo asht negativiteti juj ateher e jo problem i ballkanit?Ca ka te bajn tribalizmi jon me kombe tjera se kuptoj, ne po diskutojm problemet e mrenshme te shoqnis Shqiptare pse pa perzin ballkanin. Ku don me dal e ca don me than mar zotni belgium se nuk jam tu te kuptu hic.Pse pa fut ballkanin ne percamjen dhe problemet tona te mrenshme , ku e shef ti lidhjen apo nise prap si grat shtatzan mu kap per dica por se per ca vetem hormonet mrena tejet e din se kush tjeter ne bot se merr vesh. Po mos na ngatrro me me tjert ne mar belgium, po si nuk munesh me nejt pa njerr kryt mar burr, po gjithmone nji krahut i bjen. Menoj se kanjiher asht mire me ja rrespektu hapsinen personale gjithkuj sidomos kur e shef se nuk ka te baj me ty hic.

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Mon Apr 28 2008, 09:16pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623


Po pse mar belgium si menon ti se paranojen tane personale duhet me lan mu ba problem i jemi, e ke gabim zotni i nerum, ishte bllaf i joti e jo perpjekje e jemja me te qit ty si idiot, ti masanej munesh me i vu cfar do lloj emri qi te pelqejn por perparqa sqaroju perpara se me kcy. Un nuk jam ju e nuk kam nevoj me te cu mesazhe private ta marsha, kurse per krahasimi i grave shtatzan ishte simbolik sepse nuk kuptoj lidhjen e nuk kuptoj se ku don me dal me shkrimin tan ta marsha. Spa ke nevoj mu ba hakmmars kur hum diskutimin e shef se nuk munesh me dal kerkun, mos u kap me temat e mos paragjyko asken se ne fun te funit s'po ti fut kush durt ne fyt me marr pjes ne kyt teme qi zotnia jote na paska neveri, ste pelqevi mos u perfshi ne temen qi te duket kaq e marre. Ta kam persrit edhe disa her tjera mor zotni i nerum ne qoft se nuk ke ca me dhan ne temat qi shqetsojn ne Shqiptarve mas u fut sepse e ke gabim ne qoft se menon se tash pa te njekum ty vetem me ta ba qefin ty. Rritu e mos u sjell si me ken fmi kopshtit se bota nuk te vjen rreth tejet po ti i shkon asaj rrumullak naqe si tan tjert. Edhe supozimet dhe paranoja jote jan problem i joti ta marsha ja i joni

[ Edited Tue May 13 2008, 05:15pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
shehrezade
Tue Apr 29 2008, 10:59pm
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
Flm lec e kuptove ca kam dasht me than...jam tu lexu arshi pipen.Thot qe mas luftes se 1botnore JUGU thjesht se a ndje minoritet e ska dasht me u IDENTIFIKU me qeveri veriore ka kriju 1 qeveri pro-greke me qender gjirokastren..Ja pra pse ndodh DUKURIA himare(nuk njohin kombin).Dikush e ban me dashje dikush pa dashje...DUHET ME PAS KUJDES. mund te ndodhin edhe ne shkodren e patriotizmit.TRAGJEDIT E KSAJ BOTE NUK NDODHIN NGA NJERZIT E KEQINJ PO NGA TOLERANCA QE TE MIRET I BEJNE TE KEQES.
Back to top
belgium
Wed Apr 30 2008, 12:21am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
scutari82 ka shkruar:

kuku u ba edhe tiranci me hanger mut pa a keni nij najhere naj kange trimnijet tiranase u pa asht nji e ka titulli

o bobo erdh gjermani futuni burra posht divani
hahhahahhahahahahahahahah scutari 82 , mos i shaj se 17nentori asht dita e clirimit te kryeqytetit naq! hahhahahahahahah edhe e kan cliru tiranen pa luftu asnji dite, se nuk a ba lufte hhahahhahahahhhahahahahhaa
Back to top
L - N
Wed Apr 30 2008, 08:36am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
shehrezade ka shkruar:

Dikush e ban me dashje dikush pa dashje...DUHET ME PAS KUJDES. mund te ndodhin edhe ne shkodren e patriotizmit.TRAGJEDIT E KSAJ BOTE NUK NDODHIN NGA NJERZIT E KEQINJ PO NGA TOLERANCA QE TE MIRET I BEJNE TE KEQES.Fakti i gjall i asaj qi thu ti asht nazizmi i Gjermanis perpara lufts se dyt botnore por ne lidhje me ne Shqiptart fakt asht s'munja e mosatdhedashuris qi ju ka ra Shqiptarve mrena kufive te Shqipnis. Heshtja kunder problemeve asht vetem miratim dhe pranim.


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
shehrezade
Wed Apr 30 2008, 09:29am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
po dhe per ket shkodra si kosova duhet te jet qender nacionalizmi ashtu si kan perfaqsuese e denje e te djathtes dhe per hir
Back to top
shehrezade
Wed Apr 30 2008, 09:35am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
te mbijeteses e begatise Identiteti jon sduhet te vihet ne kompromis nga interesa afatshkurta ekonomike te vendeve fqinj si M i zi apo grupeve te interesit qe ai manovron (flas per shk.)se pas 1000 vjeteve nese bota ekziston kryeqyteti i illirise duhet te ekzistoj...
Back to top
zjermi
Sun May 04 2008, 07:50pm

Registered Member #1293
Joined: Mon Oct 01 2007, 04:38am

Posts: 2976
qa asht kjo teme pa kuptim. boll jane mundu shekuj me rradhe me na ba "komb pa komb" por nuk ja kane arrit. nuk e pranoj absolutisht kete thanje.
na jena popull autokton me miliona vjet

ti o pellum simbol i paqes,
nder shekuj popujt t'kane rrespektu
ndalo pak ti n'shkodren teme
nje mesazhe urim prej meje me ju dergu.
dje prej jush une jam nda
ne vend t'huej per me lulzu
nje premtim prindve ju kam ba
sa te jem gjalle me i nderu!
(marre nga ZEST)

Back to top
shehrezade
Tue May 06 2008, 12:36pm
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
zjerm se ke kuptu temen...komb asht jo vetem definicion si etni gjuh zakone ato ke te drejt me than se kan mbijetu po KOMB asht aspirata e shoqnis me dasht dhe me ja ARRIT me ndertu te ardhmen mbi aspirata te perbashkta dhe nuk mund te thush qi shqiptart jan te bashkum,vec brenda shqipnis se sodit vec si shemull bashkimin me kosoven dikush do dikush jo A a normale? dhe te lutem mos e krahaso ket shemull me ndoj shemull BANAL ...se edhe ne kongresin e berlinit kan shku ne prezantimin e interesave kombetare te percam dhe jugsit ortodoks kan vra shqiptar musliman krahas greqis kurse serbet kan parullen JUGU A VERI dhe ne jemi nje
Back to top
zjermi
Wed May 07 2008, 03:22am

Registered Member #1293
Joined: Mon Oct 01 2007, 04:38am

Posts: 2976
ti maj shehrezade me porosit mu per krahasime banale,
nje kohe qe krahasime ma banale se ban ti nuk ban kush, masandej ma fryme te keqe se fute ti ne kete forum nuk kam pa kend tjeter se e ban.
sa per bashkimin kosove-shqipni ne rast se bahet me vota, ne shqipni mund te marrin disa perqind ne favor te bashkimit, kurse ne kosove 0 perqind. atyne nuk i shkon nder mend bashkimi. shyqyr qe u arrit dita e pavarsise.
ti qe ndihesh e pakomb ne gjeneve, si ka mundesi qe nuk bahesh pak politikane e zoja me fillu me i ba njerzit aty me pa anet e mire te kombit tand. "qe te kjan zemra per te"
une per vedi jam ne amerke shume ma lerg se ti prej shqipnijet, po keta njerzit qe punoj me ta i kam ba te tane me pase interes per shqipnine. bile nje dite nje vajze qe punoj me te erdhi dhe me pikturoj shqiponjen dhe me pyti per kuptimin e flamurit tone. keshtu pra e kena na ne dore me u ndi krenar apo jo. se mu nuk ka dite qe nuk me pysin per shqipnine, dhe nuk e besoj se ka kund ma idiferenta njerez se amerikanet.


ti o pellum simbol i paqes,
nder shekuj popujt t'kane rrespektu
ndalo pak ti n'shkodren teme
nje mesazhe urim prej meje me ju dergu.
dje prej jush une jam nda
ne vend t'huej per me lulzu
nje premtim prindve ju kam ba
sa te jem gjalle me i nderu!
(marre nga ZEST)

Back to top
L - N
Wed May 07 2008, 06:43am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
zjermi ka shkruar:

ti maj shehrezade me porosit mu per krahasime banale,
nje kohe qe krahasime ma banale se ban ti nuk ban kush, masandej ma fryme te keqe se fute ti ne kete forum nuk kam pa kend tjeter se e ban.
sa per bashkimin kosove-shqipni ne rast se bahet me vota, ne shqipni mund te marrin disa perqind ne favor te bashkimit, kurse ne kosove 0 perqind. atyne nuk i shkon nder mend bashkimi. shyqyr qe u arrit dita e pavarsise.
ti qe ndihesh e pakomb ne gjeneve, si ka mundesi qe nuk bahesh pak politikane e zoja me fillu me i ba njerzit aty me pa anet e mire te kombit tand. "qe te kjan zemra per te"
une per vedi jam ne amerke shume ma lerg se ti prej shqipnijet, po keta njerzit qe punoj me ta i kam ba te tane me pase interes per shqipnine. bile nje dite nje vajze qe punoj me te erdhi dhe me pikturoj shqiponjen dhe me pyti per kuptimin e flamurit tone. keshtu pra e kena na ne dore me u ndi krenar apo jo. se mu nuk ka dite qe nuk me pysin per shqipnine, dhe nuk e besoj se ka kund ma idiferenta njerez se amerikanet.
Zotni zjermi te pershnes me rrespekt njiher
Me fal se pa futem mes tejet e shehrezades por kam frige se e ke keqkuptu thelbin e tems ta marsha. Shehrezade e hapi kyt teme sepse faktikisht dojm apo nuk dojm ne Shqiptari mrena Shqipnis asht shum i percam deri aty sa veriu Shqiptar prej disave e noshta prej shumic konsiderohet si problem e planet tjeter ja si pjes e Shqipnis kastan edhee shehrezade e hapi kyt teme. Ne pergjithsi zotni zjermi dojm apo nuk dojm ne emigrant sot per sot ka nji fryme injorante qe pershkon ne pergjithsi shoqnin shqiptare ku veriu dhe cdo banor i saj shifet dhe fajsohet per cdo problem aktual Shqiptar ne ven qi mu dasht si pjes e (kombit pa komb) te Shqiptarve. Simpatizohem dhe jam i menimit me ty qe atdhedashuria e patriotizmi duhet me ken e duhet mu ba pjes e gjithsecilit dhe duhet mu mrojt e promovu por fatkeqsisht shumica e Shqiptarve sot nuk dojn njani tjetrin harro atdheun. Atdheu per disa asht vetem Tiran-Durrs e posht se tjert jan (malok) apo veriort ne mnyr te sjellshme. Zjermi fatkeqsia e Shqiptarit asht vet Shqiptari dhe ai vet ka ken qysh prej kohs se Gjergj Kastriotit. Tash ishalla populli jon del prej injoranc krahinore apo injoranc te superioritetit qe e ka kap por gjithsesi pamvarsisht ksaj personalisht menoj se asnji prej nesh nuk duhet me ra ne rrug te injoranc qi ka kap shoqnin Shqiptare sot por duhet me u munu me logjiku me inteligjenc pa ja leju vedin mu terhek prej ksaj shoqnie injorante qe bazohet ne urrejtje krahinore apo gjuhsore. Me ty jam qi atdheun me dasht me forc e pa dyshim por problemi i Shqiptarit sot nuk asht se nuk na dojn te hujt por asht se Shqiptari asht komb pa komb e nuk don njani tjetrin si thot shehrenaze. Shqiptari duhet me eduku vedin se pse jeton ne Tiran, Durrs e posht apo pse flet (tosknisht gjuhen zyrtare qi na vunu Enver plehi) nuk asht automatikisht ma shqiptar se tjert apo klas e zgjedhun ma e nalt por asht thjesht Shqiptar si tan tjert zotni zjermi.
Te pershnes me rrespekt e nuk po e zgjas ma shum se kam 1000 pune per vedi ta marsha


[ Edited Wed May 07 2008, 06:47am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
shehrezade
Wed May 07 2008, 11:07am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
flm Lec se zjermit a me pritu me i dhan pergjegje.Sa per KOSOVEN at 0 perqindshin maje per vedi...dhe e 2ta ka shqiptar te ks qe nuk dojn me u bashku dhe un i kuptoj...po IDEJA e mosbashkimit nuk ka origjin" KOSOVARE" po asht 1 kundra-reaksion ndaj REAKSIONIT NE SHQIPNI qe nuk e dojn KS,e majta si artikulim politik NUK E DON dhe si rrjedhoj e incidenteve qe kan ndodh,uff po pertoj me ti shpjegu do gjana se se ke iden e konfiguracionit apo marrdhanieve SHQ-KS....
Back to top
shehrezade
Wed May 07 2008, 11:18am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
E djathta balliste e di ti ku e ka qendren apo jo??? e di ti pse Kosovart e shkret kan perkrah GJermanin gjat lufnave botnore apo jo e di ti se gjat kohs nen serbi kan luftu TE VETEM per me u bashku me memdheun?e din ti se ata kan dasht me u bashku gjat lufts 97-99,gjithmon tuj luftu te VETEM(se ne kena ken tu luftu me vedin) kan dasht gjithmon me u bashku po ex-komunistat kan propogandu anti-kosovarizem(frymen e KEQE qe ti po ma njitke mu thjesht se tham te verteten) e normal kur ta REFUZOSH "kosovarin" ska pse ai me dasht ma me ken me ty kur ti sdon dhe mas sa vujtjeve ska pse me dasht me u margjinalizu e me u ba "dugagjin i dyte" njashtu si ja punun shkodres e veriut ne pergjithsi.PSE????
Back to top
shehrezade
Wed May 07 2008, 11:20am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
po me duket je ti ai personazhi pro-kulturs serbe qi e kam pas 1 debat me ty kshu qi do me ja lan fajin KOSOVS MARTIRE Edhe per mosbashkim....
Back to top
shehrezade
Wed May 07 2008, 11:25am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
dhe e di kam hargju koh kot se un te flas per percamje mrenda SHQ e ti thu i kam fol 1 amerikanit per atdhe...kodra mas bregut
Back to top
scutari82
Wed May 07 2008, 03:16pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
sht e vertete qe kosovart jan ma shum pro bashkimit me shqiperine se sa jan shqiptaret biles ata kan pas shoqatat e tyne neper evrope e neper amerike qe kan mledh pare edhe kan ba plane qe kur te nisin lufta te nisin ne gjithe rajonet ku banojne shqiptaret per bashkimin e kosoves camerise malit te zi edhe maqedonise ata jan shume ma patriota se na edhe i respektoj per kte kurse tek ne ka egzistu gjithmone dallimi krahinor edhe baesoj qe gjithmone do egzistoj un vete nuk kam qejf me ba dallim pa primen si therr ne sy i kam tiransit sa here qe i takoj kam qejf me i rrah nuk me ec muhabeti me ta me duken si kurva meshkuj
Back to top
zjermi
Wed May 07 2008, 04:34pm

Registered Member #1293
Joined: Mon Oct 01 2007, 04:38am

Posts: 2976
shehrezade ka shkruar:

po me duket je ti ai personazhi pro-kulturs serbe qi e kam pas 1 debat me ty kshu qi do me ja lan fajin KOSOVS MARTIRE Edhe per mosbashkim....


mos na i difto prote e kundrat, une nuk kam kurgja kundra kulturave, jo serbe por te kujt du kjoft. per kosoven martire une dhe familja jeme e dina sa qa kena ba ne 1999. kurse kur ka kene dita e pavarsise, kena shku e kena pi sa kena mujt me nja 6 shqiptar te tjere ne mes te lagjes serbe dhe ne mes te lokalit qe e kane si perfaqesues serbet e chicagos

ti o pellum simbol i paqes,
nder shekuj popujt t'kane rrespektu
ndalo pak ti n'shkodren teme
nje mesazhe urim prej meje me ju dergu.
dje prej jush une jam nda
ne vend t'huej per me lulzu
nje premtim prindve ju kam ba
sa te jem gjalle me i nderu!
(marre nga ZEST)

Back to top
zjermi
Wed May 07 2008, 04:43pm

Registered Member #1293
Joined: Mon Oct 01 2007, 04:38am

Posts: 2976
shehrezade ka shkruar:

dhe e di kam hargju koh kot se un te flas per percamje mrenda SHQ e ti thu i kam fol 1 amerikanit per atdhe...kodra mas bregut


qa ban ti per mos me thellu kete prcamje? ti perdor krahasimet ma te uleta e ma banale, thu jugu ortodoks dhe veriu serb, perdor termin dukagjin ne menyre diskriminuese. ma percarese se ti ala nuk kam pa

ti o pellum simbol i paqes,
nder shekuj popujt t'kane rrespektu
ndalo pak ti n'shkodren teme
nje mesazhe urim prej meje me ju dergu.
dje prej jush une jam nda
ne vend t'huej per me lulzu
nje premtim prindve ju kam ba
sa te jem gjalle me i nderu!
(marre nga ZEST)

Back to top
belgium
Wed May 07 2008, 04:44pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
scutari82 ka shkruar:

sht e vertete qe kosovart jan ma shum pro bashkimit me shqiperine se sa jan shqiptaret biles ata kan pas shoqatat e tyne neper evrope e neper amerike qe kan mledh pare edhe kan ba plane qe kur te nisin lufta te nisin ne gjithe rajonet ku banojne shqiptaret per bashkimin e kosoves camerise malit te zi edhe maqedonise ata jan shume ma patriota se na edhe i respektoj per kte kurse tek ne ka egzistu gjithmone dallimi krahinor edhe baesoj qe gjithmone do egzistoj un vete nuk kam qejf me ba dallim pa primen si therr ne sy i kam tiransit sa here qe i takoj kam qejf me i rrah nuk me ec muhabeti me ta me duken si kurva meshkuj


NJATY MANJE MENJEN SE TA BASHKOHET ME MAL ZI §§§ HHAHAHAHAHAHAHAAH ANRA NE BEZE I THOJN TE VJETRIT...
Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.8321 sec, 0.0878 of that for queries. DB queries: 61. Memory Usage: 3,147kB