Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Poezi . . . Vuajtje , Lot , Dhimbje , Trishtim . . .
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Guest2983928
Thu Mar 24 2011, 02:11pm
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
Grisi ka shkruar:

Kush e holli hapin e ikjes,
nëpër natë duke vrapuar,
por si hije n'plag të dhimbjes,
në mëkate i mbuluar?

Kush nga ne theu premtimin,
unë a ti kush ish fajtori,
kush dashnis i dha zhgënjimin,
kush nga ne guximin mori?

Kush u kthye përsëri,
i përlotur nga pendimi,
kush tha falëm unë a ti,
se do t'vdes nga dëshpërimi?

Kush më shumë bëri mëkate,
lëndoj shpirtin e pa faj,
vrau zemren që desht gjate,
e më pas u mbyt në vaj?

Kush pra thuam që ta di,
mos e mbaj pendimin brënda,
fajtor isha unë a ti,
veq tregom se t'ka fal zemra?!
Te gjitha te bukura por po vecoj kete...powerful!
Back to top
Arlo
Thu Mar 24 2011, 02:32pm

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
In love ka shkruar:

oo grisi ti keke talent ma naq,,ishalla ke mundesine ekonomike me ba nje liber..te uroj me gjith shpirt qe ky te jet talenti jot,,dhe jo se i ke shkrujt nga merzija apo histori qe te kane ndodh ne jeteIn Love faktikisht ka kohe qe jan ba kta poezi.. Pothuajse rreth 4-5 vjet ma pare.. Tash ka kohe qe nuk krijaj ma.. Smbahet mend qe kur.. Kam shume poezi qe kam ba te cilat me kan humb.. Thjesht disa qe i kisha te ruajtura thashe ti bublikoja ketu.. Te fln per fjalet e tua..


Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
Arlo
Thu Mar 24 2011, 02:34pm

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
ツ ka shkruar:

Grisi ka shkruar:

Kush e holli hapin e ikjes,
nëpër natë duke vrapuar,
por si hije n'plag të dhimbjes,
në mëkate i mbuluar?

Kush nga ne theu premtimin,
unë a ti kush ish fajtori,
kush dashnis i dha zhgënjimin,
kush nga ne guximin mori?

Kush u kthye përsëri,
i përlotur nga pendimi,
kush tha falëm unë a ti,
se do t'vdes nga dëshpërimi?

Kush më shumë bëri mëkate,
lëndoj shpirtin e pa faj,
vrau zemren që desht gjate,
e më pas u mbyt në vaj?

Kush pra thuam që ta di,
mos e mbaj pendimin brënda,
fajtor isha unë a ti,
veq tregom se t'ka fal zemra?!
Te gjitha te bukura por po vecoj kete...powerful!
Flm


Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
OLIVE OYL
Sun Apr 03 2011, 09:21pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Thash se na ka pru Arlo nej krijim te kjo tem po kergja puna tij

[ Edited Sun Apr 03 2011, 09:21pm ]***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Arlo
Sun Apr 24 2011, 04:14pm

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
OLIVE OYL ka shkruar:

Thash se na ka pru Arlo nej krijim te kjo tem po kergja puna tijHahahahaha OLIVE ne fakt nuk kam nejsht shume ne internet kto kohe,pranej skam hi dhe ne forum. Por poezia ne vazhdim asht per kenaqesin tane. Uraj qe tpelqej

Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
Arlo
Sun Apr 24 2011, 04:16pm

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
Përpara syve si një vegim,
më le peisazhin e një portreti të humbur,
kish vesh vello shpirti im,
shkonte nuse me kokën ulur!

Loti saj përmbi qerpik,
rreze diellit nuk e thante,
shpres e jetes seq ju fik,
dhimbjen skish me ke ta ndante!

Nën duvak fytyrën fshehu,
nuk më shihte dot në sy,
dhimbje saj seq më rrëmbeu,
do t'më marr malli për ty!

Klithte zemra por në heshtje,
dy fjal donte me ti than,
fshima lotin si shi Vjeshte,
kyt kujtim pse don me mlan?

Lule plot mbaje në duar,
më e bukra Trëndafili,
ti si lule zbukuruar,
në shpirt gjembi dhimbjes m'cili!

Porsi lot ran ca petale,
kur buqeten holle tej,
tek sa ecje hapin ndale,
shpirti jot në lot shpërthej!

Zëri jot doli i ngjirur,
më fal zemër që tlëndova,
dit e nat nëndrra tkam thirrur,
nuk e di se ku gabova!

C'ofsh e lumtur të thash ëmbë,
u trashëgofsh moj bukuri,
por kam fik kur tbëhem dhëndërr,
se kët dhimbje do ndjesh dhe ti!

Përmes fjalësh u largove,
pikëllim i jetës sime,
plag e rënd që sot mshkaktove,
s'do tjesh kurr ti nusja ime!


Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
S~erenity
Mon Apr 25 2011, 11:09am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
Te lumshin duart Arlo dhe rrespekt per talentin tand!
Poezi shume te bukura dhe te ndiera!
Back to top
Arlo
Sat May 21 2011, 01:16am

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
S~erenity ka shkruar:

Te lumshin duart Arlo dhe rrespekt per talentin tand!
Poezi shume te bukura dhe te ndiera!Flm

Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
Arlo
Sat May 21 2011, 01:21am

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
Me merr me vete . . . le te vdesim ,
dheu yte le te jem une ,
nga kjo bote perhere te tresim ,
ku dhe eshtrat le te mos na gjinden askun !

Me merr me vete ne dhimbjen tende ,
ne vuajtjet pa kufi ,
do gjej nje skut diku nder kende ,
e do qaj sikur qane ti !

Me merr ne ate bote te cthurur ,
ne ate bote qe kurre se njoha ,
me intriga nderthurur ,
ashtu le te me kaloje koha !

Me merr n.q.s ndjehesh me mire ,
me mbyt qe askush mos t'me ket ,
por mos me thuaj Lamtumire ,
se une nuk vdes . . . s'kam per tu tret !

Do jem gjithmone hija jote ,
lot qe kurre s'ka per tu shuar ,
do jem djalle i kesaj bote ,
kur ti nje dite te jesh penduar !


Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
S~erenity
Sat May 21 2011, 04:58am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
Poezi plot ndenje!!
Back to top
OLIVE OYL
Sat May 21 2011, 09:28am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Arlo ka shkruar:

Me merr me vete . . . le te vdesim ,
dheu yte le te jem une ,
nga kjo bote perhere te tresim ,
ku dhe eshtrat le te mos na gjinden askun !

Me merr me vete ne dhimbjen tende ,
ne vuajtjet pa kufi ,
do gjej nje skut diku nder kende ,
e do qaj sikur qane ti !

Me merr ne ate bote te cthurur ,
ne ate bote qe kurre se njoha ,
me intriga nderthurur ,
ashtu le te me kaloje koha !

Me merr n.q.s ndjehesh me mire ,
me mbyt qe askush mos t'me ket ,
por mos me thuaj Lamtumire ,
se une nuk vdes . . . s'kam per tu tret !

Do jem gjithmone hija jote ,
lot qe kurre s'ka per tu shuar ,
do jem djalle i kesaj bote ,
kur ti nje dite te jesh penduar !(zemer)
***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Arlo
Sun May 29 2011, 03:50pm

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
Larg Syve të tu
e lotit që pikon ,
nga malli përvëlu
e zemra veq rënkon . . !

Larg teje i pajet
kok ulur në vetmi ,
thërras me zë të mekur
eja edhe ti . . !

Larg buzëqeshjes tënde
dhe zërit që mthërret ,
c'do kohë të kam në mendje
e zemra sa spëlcet . . !

Larg teje me zemër të vrar
e shpirt të plagosur ,
në sy lot të pa thar
i gjall a i varrosur . . !

Larg ndjenjave të tua
e ngrohtësis tënde ,
nga malli përvëlua
veq ty të kam në mendje . . !

Larg ëndrrës i vetmuar
larg teje i pa shpres ,
sa shumë më ke munguar
sa dhe dua tvdes . . !

Larg duarve të tua
që lotët të mi fshi ,
shpresoj i pikëdhuar
që një ditë do tvi . . !

Larg c'do gjëje sonte
i mbuluar në vetmi ,
zemra të kërkonte
si mëkatar në dashuri . . !

E vetëm në vetmi
me vuajtjen po luftoj ,
me shpresën un po rri
se nesër do takoj . . !

E dielli kështu lindi
unë duke menduar ,
pa ty kalova mbrëmjen
me ëndrrën që lash zgjuar . . !

Me sy të përlotur
të mbushur plot trishtim ,
më gjeti ky mëngjesi ,
pa ty o shpirti im . . !

Mundohem që ta fsheh
mallin që kam për ty ,
por prap e mundoj veten
se sjemi bashk të dy . . !

Në mes është largësia
e kjo pak më mundon ,
por ti je në ndjenjat e mia
e aty do jesh gjithmon . . !

Mëngjeseve e mbrëmjeve
dhe pse jam pa ty ,
un dielli ti hëna
bashk jemi të dy . . !

Asgjë ne nuk na ndan
përher të bashkuar ,
zemrat lidhur jan
dashuria ska t'ndaluar . . !

E sot pra dit e re
me ty është dhe më bukur ,
dielli buzëqesh
përjet ne dy të lumtur . . . . .


Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
Arlo
Fri Sep 30 2011, 11:18am

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
Mu thy zemra kur më thanë
se me tjetër je feju ,
dhe pse kurrë stë kisha pranë
të kam dasht e prap të du .

Edhe sot kur të pash nuse
si pa dasht më ra një lot ,
buzët lyer me të kuqe
vello t'bardh e lule plot .

Përballë teje seq rastisa
ti po shkoje tash tek tjetri ,
të përcolla nuse të nisa
e kur ike dhimbja më mbeti .

Të urova lumturi
e në sy kurr mos paq lot ,
paq gëzime në kët jet
se dhimbja re pa ty m'nis sot .

Nisa rrugën edhe ika
holla hapat pa dit se ku ,
dhe një drit shprese e fika
skam c'kërkoj më s'do jesh ktu .


Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
Arlo
Thu Nov 24 2011, 06:09pm

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
Ta mallkoj nje here boten ,
se mbase na len te qet ne te dy ,
ti uroj varrin me token ,
e te gjithe lotet qe ne kishim ne sy !

Ta mallkoj nje here njerzin ,
ta provojn se c'fare eshte dhimbja ,
mbase vendos drejtesin ,
ne dashurin qe ishte veq e imja !

Ti mallkoj ata qe na deshten ,
se mbase s'na deshten me t'vertet ,
ku me hipokrizi u veshen ,
ne vuajtjen qe kalove ti . . . ne vuajtjen qe kalova vet !

Ti mallkoj ata qe na qendruan prane ,
se ku i dihet del e verteta ,
mbase nga dhimbja e thojn qe na ndan ,
ose dhe nga urrejtja !

Ti mallkoj te gjithe ne kete bote ,
ti mallkoj sic na mallkuan ,
ti uroj ne jete veq lote ,
fatin qe na uruan !

Ta mallkoj edhe veten ,
te t'mallkoj edhe ty ,
ta mallkoj edhe jeten ,
qe se jetuam dot ne te dy . . !


Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
Arlo
Wed Nov 30 2011, 02:24pm

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
Perlotur rrugeve me nje shpres te vdekur,
jehon zeri i nje trishtimi pa fund,
nje ndjenj malleshtore endet e tretur,
e zemra brengosur vuan pa fund!

Nje Zot e din sa te kerkova,
cofte dhe per te pare ne sy,
ti ishe dhimbja qe dashurova,
e une isha makth per ty!

Mbase kurre s'do e kuptojme,
ate c'fare humbem per nje dit,
e nese ndodhe qe dashurojme,
sa do ta duam nje tjeter shpirt?

Per sa do zgjas kujtimi jone,
qe ne zemer do te mbesi,
do kujtohemi por mbase vone,
se njeri nga ne nje dit do vdesi!

Gjith kjo ndjenj valle a do tretet,
kush nga ne per jet e mban,
apo gjurm ne jet do mbetet,
si peshqesh qe zemrat dhane?!


Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Wed Nov 30 2011, 09:32pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Arlo asnjehere nuk te kam lexu krijim te lumtur. Keto qe shkruan per vuajtje, dikur Kane pase lunturi. Kisha Dashte me pa ca krijon me u perqendru pikerisht ne ate kohe. Rrespekt e falemners per faktin qe I ndan me ne ps shume te bukura po AMA trishtuese ne te njejten kohe

I care and I wish well!

Back to top
Arlo
Tue Jul 24 2012, 05:30am

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
ⓐ-ⓒⓐⓣ ka shkruar:

Arlo asnjehere nuk te kam lexu krijim te lumtur. Keto qe shkruan per vuajtje, dikur Kane pase lunturi. Kisha Dashte me pa ca krijon me u perqendru pikerisht ne ate kohe. Rrespekt e falemners per faktin qe I ndan me ne ps shume te bukura po AMA trishtuese ne te njejten kohe
Kto me kan qelluar nga ato qe kam ruajtur. Sepse shume prej poezive me kane humbur. Edhe keto i kam gjet vende-vende ku i shkruaja dikur. Gjths flm

Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
Arlo
Tue Jul 24 2012, 05:31am

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
Të desha atëherë kur të gjith të harruan,
e unë u harrova bashkë me ty,
të desha atëherë kur shpresat tu shuan,
e bashkë në heshtje shuheshim të dy.

Të deshta atëherë kur biente nata,
ku hëna sndriqonte më për ty,
të desha atëherë në mëngjese të përgjumura,
ku veq lotët kishe në sy.

Të desha atëherë kur era fryente,
e ty stë ngrohte dot njeri,
të desha atëherë kur dëbora biente,
e zjarr të ndezesha për dashuri.

Të deshta atëherë kur në gjunj re,
e me goj dot nuk flisje,
të deshta atëherë kur the,
se më mir ishte të vdisje.

Të desha atëherë edhe pse nuk fola,
në heshtje vuajta së bashku me ty,
von shumë vonë ti e mësove,
se nuk mund të duash dy!!


Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
Arlo
Sun Aug 26 2012, 02:53pm

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
O ti vash e zemrës time,
ndoj her mu a po mkujton,
a mban mend ato takime,
zanin tem a ma dëgjon?

A më sheh ndoj herë në andërr,
syt e mi a tbajn ma drit,
aj shikimi yt i amël,
më mungon mu thell në shpirt.

Ajo lule që tpata dhan,
a thu gonxhet i ka qil,
apo vetëm e ke lan,
për te nuk ke pas hiq mshir?

Po betimin që patme ba,
kush prej nesh e pat thy,
Zoti tash ka me na vra,
porsi mua edhe ty.

Pse kjo jet kështu na treti,
dhimbje nzemër tash na lshon,
"O ti vash e zemrës time,
noj her mu a po mkujton?"


Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
Mbreteresha
Sun Aug 26 2012, 08:27pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
Arlo ka shkruar:

O ti vash e zemrës time,
ndoj her mu a po mkujton,
a mban mend ato takime,
zanin tem a ma dëgjon?

A më sheh ndoj herë në andërr,
syt e mi a tbajn ma drit,
aj shikimi yt i amël,
më mungon mu thell në shpirt.

Ajo lule që tpata dhan,
a thu gonxhet i ka qil,
apo vetëm e ke lan,
për te nuk ke pas hiq mshir?

Po betimin që patme ba,
kush prej nesh e pat thy,
Zoti tash ka me na vra,
porsi mua edhe ty.

Pse kjo jet kështu na treti,
dhimbje nzemër tash na lshon,
"O ti vash e zemrës time,
noj her mu a po mkujton?"

sa e bukur kjo Arlo

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2285 sec, 0.0357 of that for queries. DB queries: 57. Memory Usage: 2,993kB