Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Arkitektura
 
<< Previous thread | Next thread >>
Arkitektura Natyrore
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Wed Mar 16 2011, 03:44pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Mjedisi natyror ende arrin të na mbushë me një sens frike dhe habie, pavarësisht nga shuma e dijes shkencore
qe njerëzimi ka mbledhur, natyra ende mban të madhe misteret që ne kurrë nuk mund të jemi në gjendje t1 zbulojme.

Ky kompleksitet ka mahnitur vazhdimisht njeriun. Me kembengulje, ne përpiqemi të kontrollojme natyrën me zbatimet e rendit. Si

rezultat, ne kemi larguar veten nga toka, edhe pse mbijetesa jonë është plotësisht e varur nga ajo.
Tani po perpiqemi të rifitojme lidhjen tonë të ngushtë me natyrën.
Tashme kemi një lëvizje në zhvillim e artit që është eksploruar dëshiren njerzore ne lidhje me tokën, nëpërmjet ndertimit te

mjedisit qe referohet si "arkitektura natyrore", që synon të krijojë një të re, më të harmonishme, nje marrëdhënie midis njeriut dhe

natyrës duke eksploruar ate çfarë do të thotë të hartosh me natyrën në mendje.

Rrënjët e kësaj lëvizje mund të gjendet në levizjet e hershme artistike si "arti i tokës" të viteve e vona te 1960. Edhe pse kjo lëvizje

ishte e fokusuar në protesta te ashpra rreth komercializimit te artit, ajo arriti të zgjerojë lidhjen formale midis artit dhe natyrës.
Kjo ka ndihmuar në zhvillimin e një vlerësimi të ri të natyrës në të gjitha format e artit dhe dizenjos.

Lëvizja e "arkitekturës natyrore" synon të zgjerojë "artin e tokës" duke vepruar si një formë aktivizmi në vend të protestimit. Kjo formë e re e artit synon të kapë lidhjen harmonike qe ne kërkojme me natyrën nga bashkimi i njeriut dhe natyrës nëpërmjet arkitekturës. Koncepti bazë i kesaj lëvizjes është që njerëzit mund të jetojnë në harmoni me natyrën, duke e përdorur atë për nevoja tona duke respektuar rëndësinë e saj.

Lëvizja është e karakterizuar nga puna e një numri artistesh , projektues dhe arkitektë që shprehin këto parime në punën e tyre. pjesët janë të thjeshta, të thjeshta dhe të ndërtuara duke përdorur materiale bazë. Për shkak të kësaj, rezultatet shpesh i ngjajnë arkitekturës vendase, që pasqyron dëshirën për t'u kthyer në një botë më pak teknologjike. Format zhvishen deri në thelbin e tyre, duke shprehur bukuri natyrore ne materiale dhe vendndodhjes. Lëvizjes ka shumë forma te ndryshme të t më pak shprehurit që fillojne nga baza e vedndodhja tek strukturat e ndërtuara nga materiale të jetesës. Megjithatë gjithë punimet bazohen ne një etikë që tregon respektin dhe vlerësim për natyrën.

Strukturat kan qëllim të vënë më pak n më pak dukje materiale natyrore të përdorura në procesin e ndërtimit.
Kuptohet se strukturat nuk do të ekzistojë përgjithmonë. Materialet do të zhvillohet mbi kohë, do te kene nj më pak dekompozim te ngadalte deri sa nuk ka prova mbetjeje. Këto karakteristika janë të qëllimshme duke provokuar shikuesit t më pak pyesin konventat e arkitekturës. Dizenjuesti nuk kanë sugjeruar qe arkitektura duhet të jetë në përputhje me vizionin e tyre, ata japin vetëm ide duke shpresojnë se do të na frymëzojë të gjithë të rishohë
marrëdhëniet në mes të natyrës dhe të mjedisit të ndërtuar.
Back to top
::bud::
Wed Mar 16 2011, 03:46pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Back to top
::bud::
Wed Mar 16 2011, 03:47pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Back to top
::bud::
Wed Mar 16 2011, 03:48pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
g
Back to top
SuperGirl
Wed Mar 16 2011, 04:14pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Amazing :X

Se kam njoft fort ket rryme, vec kam dit pak a shum ca asht.
Flm bud per infot.

[ Edited Wed Mar 16 2011, 04:20pm ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
::bud::
Wed Mar 16 2011, 04:48pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Designed by Ignatov Architects, this 750 square meters house is located in Zvezditsa near Varna, Bulgaria and is overlooking the nearby forest, somewhat blending in with its large windows. Home Tree concept is an attempt for defining contemporary, adaptable rural architecture focuses on developing free-standing, tree-inspired architecture. The concept is based on the architectural interpretation of the structural integrity, thermal balance and site adaptability of local trees which are naturally refined and optimized for the given topography and climate.
Back to top
::bud::
Wed Mar 16 2011, 05:00pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
SuperGirl ka shkruar:

Amazing :X

Se kam njoft fort ket rryme, vec kam dit pak a shum ca asht.
Flm bud per infot.Gardhet e shpijave tona jane arkitekture naturore

Back to top
::bud::
Wed Mar 16 2011, 05:03pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Back to top
lissandro
Wed Mar 16 2011, 08:04pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Te lumt dora Bud, shum te bukura qenkan te bukura per visual communications!.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
S~erenity
Thu Mar 17 2011, 04:49am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
::bud:: ka shkruar:
Shume interesante Bud dhe thanks for sharing!:)
Tash ka me te dale pune me ne bud
Une du me ma ndertu nji me dy dhoma e kuzhine hahaaah mas harro edhe aneksin
Back to top
::bud::
Thu Mar 17 2011, 07:19amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Sa te thahe janzha S~erenity. Mullar sanet me tri dhoma e kuzhin a ban?
Back to top
S~erenity
Thu Mar 17 2011, 09:37pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
::bud:: ka shkruar:

Sa te thahe janzha S~erenity. Mullar sanet me tri dhoma e kuzhin a ban?


Hahahahahaaahaaha
Tri dhoma??
Patjeter se jena tu shtu
Back to top
SuperGirl
Tue Nov 22 2011, 09:31am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Sdi a ban pjese kja te natural architecture

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Tue Nov 22 2011, 09:32am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Tue Nov 22 2011, 09:32am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
S~erenity
Mon Jan 16 2012, 05:06am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2808 sec, 0.0795 of that for queries. DB queries: 51. Memory Usage: 2,833kB