Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Si te ... :: Pajisje Elektrike/Elektronike Shtepijake
 
<< Previous thread | Next thread >>
Llambat me konsum te ulet energjie dhe rreziku i tyre.
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
LUPEN
Thu Mar 31 2011, 02:23am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264


Llambat me konsum te ulet te energjise paraqesin rrezik per shendetin.

Rreziku i pare qendron ne fushat elektrike dhe manjetike ne frekuencat e ulta dhe te mesme te krijuara nga keto llamba.

Rreziku i dyte qendron ne rrezet ultraviolet (UV) qe çlirojne keto llamba.

Reziku i trete qendron ne rrjedhjen e merkurit ne rast thyerje te kesaj llambe.Jan gjana qe nuk ndodhin cdo dite,sasia e zhives eshte e ulet ,varet nga llambat;ato te koheve te fundit kan me pak ,por jan shume toksike dhe te demshme per shendit dhe per ambjentin.

Ne rast thyerje te kesaj llambe keshillohet:
> Me dorashka te trasha dhe me ndihmen e letrave qe perdorim per shtepi mbledhim copat e medhaja ndersa me leter ngjitese copzat me te vogla.
> Mos perdorni fshese ose furçe ne menyr qe te evitojme qe merkuri te perhapet ne ajer, por me anen e disa leckave qe perdoren per te pastruar pluhurat mund te hiqni tepricat qe kan mbetur.
> Fshesa me korrent: ne pergjithsi nuk duhet perdorur keshillojne "Commission de la sécurité des consommateurs" si dhe " Norwegian Institute of Public Health" .
Ne raste te tapetave ,çilimave ose te çarat e dyshemeve ,Instituti Norvegjez shton qe mund te perdoret fshesa me korrent ne menyr te shpejte qe me kufizu shperndarjen e merkurit brenda dhomes,pastaj duhet me e lan fshesen me korrent te punoj per 45 minuta jashta shtepise ne menyre qe ajri qe ka brenda te shperndahet ne hapsire ,para se te nderroni thesin qe ka brenda.
Per shkatrrimin e ketyre materialeve ,ndiqni udhezimet e normave qe keni ne zonat e juaja.

Dhe ky eshte rreziku i katert qe sjell shkaterrimi i ketyre llambave ,te thyera ose te konsumuara.
Eshte e vertet qe ne nje llambe perfshihen rreth 5 mg merkur ,me pak ne ato qe jan te kohes se fundit, por 1 milion shtepi me 5 llamba sejcila ,jan 25 kg merkur (zhive) dhe ky asht nje problem per te gjithe.
Problemi asht qe askush nuk din hala se si kan mi shkaterru keto ne menyr te sigurte.Per info te ndryshme:
trokit ketu

trokit ketu

trokit ketu

[ Edited Thu Mar 31 2011, 02:41am ]


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
SuperGirl
Fri Apr 15 2011, 08:36am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Un se kam qejf hic ndricimin qe bajne, kam qejf llampat klasike. po nuk pata ndricim te plote, sidomos per studim, cmendem krejt. kto sidomos ne fillim sa ndezen taman, te acarojne me driten e ulet. meqe paraqitkan edhe rrezik, disa arsye ma shum per mu mas me i perdor.
Gjithsesi sidomos per jasht shtetit qe paguhet shume energjia elektrike, jane zgjidhje sepse harxhojne pak, kurse me ato tjerat del deficitBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
::bud::
Fri Apr 15 2011, 08:43amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
shum e vertet aja qe ka shkru Lupen. Shtet i promovojne keto llampa por nuk vejne ne dije rreziqet qe sjellin. Sidomos me gazin e merkurint qe asht jasht mase toxic dhe helmues dhe duhet pas kujdes hedhja e tyre kur digjen.

E mira e tyre asht qe konsumojne shum ma pas se llampat origjinale.

Ngjyra e neonit nuk me pelqen as mu dhe ka effect psiqik. E ban ambjentin me te ftoht. PSH burgerking dhe MCDonlalds jo pa qellim i perdorin llapat neon. Qe ti largojne klientet masi te kene hanger.

Nese kerkoni llampe tip "energy saving" me drite te verdhte, athere ne kuti e ka te shkrume "warm white"


Se shpejti kan me u zendsu me led lights[ Edited Fri Apr 15 2011, 08:49am ]
Back to top
SuperGirl
Fri Apr 15 2011, 08:56am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
N'fakt edhe un se kisha idene qe mund te jene te rrezikshme. ca s'ndin robi!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Alterran
Fri Apr 15 2011, 08:58am
Alterran

Registered Member #1980
Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

Posts: 1709
Edhe nji dicka. nqs bleni llampa te tilla (gja qe asht e mir sepse ne fund te fundit kurseni gjithsesi), mos bleni llampa kineze qe bajn 100lek copa se ata digjen per 1-2 muj edhe mandej dalin tan ata problemet qe ka shkru lupeni. ma mir bleni naj philips ose osram ose naj mark tjeter te njohun qe prodhojn kshi llampash qe te nxjerrin faqebardh. te ban llampa 2-3 vjet me u djeg
ktu ku jam un asht rreptsisht e ndalume me i tret kto llampat e djeguna. ne cdo dyqan elektronikesh ka nji kuti qe kthehen llampat e djeguna edhe i riciklojn. shumicen e rasteve ktyne llampave i digjen qarqet qe kan brenda. riciklimi thjesht ash qe i vendosin qark te ri ne tubat e vjeter edhe i shesin prap.

mosjafutkot@kodramasbregut
Back to top
SuperGirl
Fri Apr 15 2011, 08:59am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Ne fakt ne itali bajne ka 7-8 euro minimumi.Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
alem
Fri Apr 15 2011, 09:01am
alem

Registered Member #4458
Joined: Sat Mar 26 2011, 08:02pm

Posts: 501
Ne gjermani i kane heq nga regu llampat e zakonshme.(ligji i Europes)

Wer sichere Schritte tun will, muss sie langsam tun.Goethe
Back to top
Alterran
Fri Apr 15 2011, 09:04am
Alterran

Registered Member #1980
Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

Posts: 1709
edhe dica se harrova. persa i perket rrezatimit uv, ma merr mendja se me kto llampat e reja asht zgjidh puna. duhet te ken shum pak ose aspak emitim UV. per me ken ma te sigurt, bleni llampa qe kan dopio shtres xhamit, dmth tubat fluoreshent jan te futun brenda nji xhamit tjeter si puna e ksaj llampes se par siper majtas te fotoja
mosjafutkot@kodramasbregut
Back to top
SuperGirl
Fri Apr 15 2011, 09:06am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
eeeee...e kapisha!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Alterran
Fri Apr 15 2011, 09:07am
Alterran

Registered Member #1980
Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

Posts: 1709
::bud:: ka shkruar:

shum e vertet aja qe ka shkru Lupen. Shtet i promovojne keto llampa por nuk vejne ne dije rreziqet qe sjellin. Sidomos me gazin e merkurint qe asht jasht mase toxic dhe helmues dhe duhet pas kujdes hedhja e tyre kur digjen.

E mira e tyre asht qe konsumojne shum ma pas se llampat origjinale.

Ngjyra e neonit nuk me pelqen as mu dhe ka effect psiqik. E ban ambjentin me te ftoht. PSH burgerking dhe MCDonlalds jo pa qellim i perdorin llapat neon. Qe ti largojne klientet masi te kene hanger.

Nese kerkoni llampe tip "energy saving" me drite te verdhte, athere ne kuti e ka te shkrume "warm white"


Se shpejti kan me u zendsu me led lights
edhe un mendoj qe kto llampat led kan me u perdor masivisht ne te ardhmen. jan te lira, bajn drit mir, nuk harxhojn gadi hic edhe ma e rancishmja, nuk digjen
(megjithse ma merr mendja kan me gjet naj mnyr qe me i ba te djegshme se ba me ken ashtu dalin deficit mas nja 5 vjet prodhim edhe mbyllen fabrikat )


mosjafutkot@kodramasbregut
Back to top
::bud::
Thu Sep 08 2011, 08:35pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Ma e lira ban 10 eur e shkojn deri 30 euro nji cope. Nuk kam pa kund te lira te tipit GU10. Por ja vjen me i ble se kursen ne fature.
Back to top
Cen Durimadhi
Thu Sep 08 2011, 08:40pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
pfffffffff llampa economike e ja ekonomike, rroshin lijat e dyta edhe hilet ner sahata se na sja kishim dal kurr ....

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
::bud::
Thu Sep 08 2011, 08:43pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Cen Durimadhi ka shkruar:

pfffffffff llampa economike e ja ekonomike, rroshin lijat e dyta edhe hilet ner sahata se na sja kishim dal kurr ....


No comment
Back to top
Al Bundy
Thu Sep 08 2011, 08:46pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Alterran ka shkruar:

::bud:: ka shkruar:

shum e vertet aja qe ka shkru Lupen. Shtet i promovojne keto llampa por nuk vejne ne dije rreziqet qe sjellin. Sidomos me gazin e merkurint qe asht jasht mase toxic dhe helmues dhe duhet pas kujdes hedhja e tyre kur digjen.

E mira e tyre asht qe konsumojne shum ma pas se llampat origjinale.

Ngjyra e neonit nuk me pelqen as mu dhe ka effect psiqik. E ban ambjentin me te ftoht. PSH burgerking dhe MCDonlalds jo pa qellim i perdorin llapat neon. Qe ti largojne klientet masi te kene hanger.

Nese kerkoni llampe tip "energy saving" me drite te verdhte, athere ne kuti e ka te shkrume "warm white"


Se shpejti kan me u zendsu me led lights
edhe un mendoj qe kto llampat led kan me u perdor masivisht ne te ardhmen. jan te lira, bajn drit mir, nuk harxhojn gadi hic edhe ma e rancishmja, nuk digjen
(megjithse ma merr mendja kan me gjet naj mnyr qe me i ba te djegshme se ba me ken ashtu dalin deficit mas nja 5 vjet prodhim edhe mbyllen fabrikat )
Problemi i vetem i ktyne asht qe nuk kan dale hala me dimming - ulje graduale dritet. Mezi po pres me avancu teknologjia se kam nja 4 energjivore mi zevendesu.Back to top
::bud::
Thu Sep 08 2011, 08:57pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Kto jane dimable Miri se njashtu i kam edhe un. PO ato me merkur jane pun mehit.
Ato qe jane me led katrore te vogla te rrafshta jan me te mira se kta qe jane me led rrumullake.

E ketij tipit:[ Edited Thu Sep 08 2011, 08:59pm ]
Back to top
Al Bundy
Thu Sep 08 2011, 09:08pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Ndoshta edhe mund te ken dale led dimable po mund te jene ne dyqane ma te specializume se aty ku shkoj une zakonisht e kan te shkrume 'non dimable'. My lazzy ass duhet me kerku ifje ma larg se dyqani lagjes:DBack to top
::bud::
Fri Sep 09 2011, 08:31amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Get your act together so Miri74.
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Thu Feb 14 2013, 01:57pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Kam nje llampe qe fiket dhe kur marr kurajon me hype ne karrige me e mberrite, ndezet. Ok e la prap dhe sa shkoj me e heke, prap ndezet e punon per da kohe si me dashte me nxjerre kunjin me mu WTF?
Kam llampen ne koridor, fiket dhe sa hapi raftin e koridorit, ndezet hahaha s'du me besu ne shtriga po kjo shpi, ka probleme elektrike

I care and I wish well!

Back to top
SuperGirl
Thu Feb 14 2013, 02:14pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
☼Sunset☼ ka shkruar:

Kam nje llampe qe fiket dhe kur marr kurajon me hype ne karrige me e mberrite, ndezet. Ok e la prap dhe sa shkoj me e heke, prap ndezet e punon per da kohe si me dashte me nxjerre kunjin me mu WTF?
Kam llampen ne koridor, fiket dhe sa hapi raftin e koridorit, ndezet hahaha s'du me besu ne shtriga po kjo shpi, ka probleme elektrikeju, jeni shpi me problemeBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Thu Feb 14 2013, 02:16pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799


I care and I wish well!

Back to top
::bud::
Fri Feb 15 2013, 01:49pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
☼Sunset☼ ka shkruar:

Kam nje llampe qe fiket dhe kur marr kurajon me hype ne karrige me e mberrite, ndezet. Ok e la prap dhe sa shkoj me e heke, prap ndezet e punon per da kohe si me dashte me nxjerre kunjin me mu WTF?
Kam llampen ne koridor, fiket dhe sa hapi raftin e koridorit, ndezet hahaha s'du me besu ne shtriga po kjo shpi, ka probleme elektrike
tham se e ke llampen me kuja (jo me filet) e zakonisht njena e portollampes i thehet krahu dhe nuk e man kujin, pra rrin llampa e varun vetem me nje kuj dhe nuk ban kontakt te plote se e prek punon.

kshu po tham un se kusheqe qa ndodh ne rrealitet, shif se mas te kene naj fole merimangash

[ Edited Fri Feb 15 2013, 01:51pm ]
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2487 sec, 0.0793 of that for queries. DB queries: 60. Memory Usage: 3,003kB