Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Humanizmi i popullit shqiptar
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Fri Apr 01 2011, 12:56pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Dikutimi asht i hapun.

A jena te hapur botes kur vjen momenti qe ne nje shtet ndodhin fatkeqsina. Sa i ndihmojme na si popull? A na intereson ndopak? Apo aspak?

Perveq humanizmin ne shikim ndernacjonal, po ai brenda per brenda shtetit tone, qyten me qytet, lagje me lagje, individ me individ?

A kemi nje fryme humaniste ne dhurimin e gjakut apo organeve apo edhe ndihme financjare e materjale kur dikush ka nevoj?

A organizohna ne menry qe te ndihmojne dike ne nevoj?

Sa shoqata bamirse shqiptare kemi? Nje dy, asnje?

...apo presim gjithmone prej te tjerve.

Besoj nje shtet asht i bekum kur asth human dhe sakrifikin per ato qe jane ne nevoje.

Psh ne shum shtete zhvillohen fushata humanitare. Njerzit dhurojne per te semuret, per te varferit, per ato qe kan semundje fizike, si qorrat,per qejt qe ata perdorin. Bile nje spital qe asht vetem per ata qe jane ne prag te vdekjes vepron totalisht nen ndihmen e dhuruesve.

Shkurt a jemi ne kete nivel ne si popull?
Back to top
lorik
Mon Sep 05 2011, 07:44pm
Registered Member #4602
Joined: Wed Aug 24 2011, 01:35pm

Posts: 28
::bud:: ka shkruar:

Dikutimi asht i hapun.

A jena te hapur botes kur vjen momenti qe ne nje shtet ndodhin fatkeqsina. Sa i ndihmojme na si popull? A na intereson ndopak? Apo aspak?

Perveq humanizmin ne shikim ndernacjonal, po ai brenda per brenda shtetit tone, qyten me qytet, lagje me lagje, individ me individ?

A kemi nje fryme humaniste ne dhurimin e gjakut apo organeve apo edhe ndihme financjare e materjale kur dikush ka nevoj?

A organizohna ne menry qe te ndihmojne dike ne nevoj?

Sa shoqata bamirse shqiptare kemi? Nje dy, asnje?

...apo presim gjithmone prej te tjerve.

Besoj nje shtet asht i bekum kur asth human dhe sakrifikin per ato qe jane ne nevoje.

Psh ne shum shtete zhvillohen fushata humanitare. Njerzit dhurojne per te semuret, per te varferit, per ato qe kan semundje fizike, si qorrat,per qejt qe ata perdorin. Bile nje spital qe asht vetem per ata qe jane ne prag te vdekjes vepron totalisht nen ndihmen e dhuruesve.

Shkurt a jemi ne kete nivel ne si popull?


Ti spaske informacion zotni.Ne fillim te viteve 1991,kur fillunen krizat politike ne Jugosllavi,drejt deres ton erdhen jo pak Boshnjak.Qe u priten ne Durres, dhe u largunen paqsisht drejt italis.Ma vone erdhen Kosovart,ku cdo dere shqiptare u hap per to. Gjak asht dhan shum her per luften ne kosove, sa qe doli ligji ner spitalet tona mas me u ble ma me lek, se para se te fillonin trazinat ne ballkan shqiptari e ka pas dhan gjakun ne spital me lek.SHoqata bamirse ka ne shqipni por ma bamirsa jan familjet tona, se sa shteti jon se ato veq bertasin e kqyrin ku me vjedh noj ndihm qe vjen per kto raste, nga bota.

[ Edited Mon Sep 05 2011, 07:45pm ]
Back to top
SYZEZA
Mon Sep 12 2011, 02:55pm

Registered Member #828
Joined: Tue May 15 2007, 09:55am

Posts: 291
PER BAMIRESIN E ZEMERGJANESIN E SHQIPTAREVE FLASIN VETEM FAKTET:
1) SHQIPNIJA ASHT I VETMI VEND NE EUROPE QE GJATE LUFTES SE DYTE BOTENORE KA MBROJT HEBRENJTE. ASHT E VERTET QE ATA JAN SHQIPTAR, PO FAMILJET E NDRYSHME I KAN STREHU NE SHPIJAT E TYNE TU RREZIKU JETEN E VET E TE FMIJEVE PER ME BROJT FQINJIN APO MIKUN (E TE TAN E DIJM TASHMA SE CA DO TE KISHTE NDODH ME TA NQS DO T'I KISHIN XAN);
2)USHTARET ITALIAN QE ERDHEN GJATE LUFTES SE DYT BOTENORE, PASI ITALIA DESHTOI, U STREHUAN NEPER SHPIJAT SHQIPTARE NE PRITJE TE MBARIMIT TE LUFTES. EDHE PSE TE NJEJTAT PERSONA DERI NJI MUJ MA PER U QUANIN "ARMIQ", DYRT SHQIPTARE U HAPEN ME I BROJT E ME I PERKRAH;
3)RASTI I KOSOVES ASHT MA I FRESKET PO BESOJ SE TE TANVE NA BAN KRENAR FAKTI QE MAS NJI VITI TE TMERRSHEM QE KALOI SHQIPNIJA (1997), NE NJI SITUATE KU SHUMICA NUK KISHTE AS BUK ME HANGER, SHQIPTARET I THAN "BUJRUM" KOSOVAREVE ME BUK, KRYPE E ZEMER.
UN PERMENDA VETEM TRE RASTE, PO LISTA ASHT E GJATE
Back to top
lissandro
Tue Sep 13 2011, 06:20pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
SYZEZA ka shkruar:

PER BAMIRESIN E ZEMERGJANESIN E SHQIPTAREVE FLASIN VETEM FAKTET:
1) SHQIPNIJA ASHT I VETMI VEND NE EUROPE QE GJATE LUFTES SE DYTE BOTENORE KA MBROJT HEBRENJTE. ASHT E VERTET QE ATA JAN SHQIPTAR, PO FAMILJET E NDRYSHME I KAN STREHU NE SHPIJAT E TYNE TU RREZIKU JETEN E VET E TE FMIJEVE PER ME BROJT FQINJIN APO MIKUN (E TE TAN E DIJM TASHMA SE CA DO TE KISHTE NDODH ME TA NQS DO T'I KISHIN XAN);
2)USHTARET ITALIAN QE ERDHEN GJATE LUFTES SE DYT BOTENORE, PASI ITALIA DESHTOI, U STREHUAN NEPER SHPIJAT SHQIPTARE NE PRITJE TE MBARIMIT TE LUFTES. EDHE PSE TE NJEJTAT PERSONA DERI NJI MUJ MA PER U QUANIN "ARMIQ", DYRT SHQIPTARE U HAPEN ME I BROJT E ME I PERKRAH;
3)RASTI I KOSOVES ASHT MA I FRESKET PO BESOJ SE TE TANVE NA BAN KRENAR FAKTI QE MAS NJI VITI TE TMERRSHEM QE KALOI SHQIPNIJA (1997), NE NJI SITUATE KU SHUMICA NUK KISHTE AS BUK ME HANGER, SHQIPTARET I THAN "BUJRUM" KOSOVAREVE ME BUK, KRYPE E ZEMER.
UN PERMENDA VETEM TRE RASTE, PO LISTA ASHT E GJATEAmen

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Cen Durimadhi
Thu Apr 11 2013, 11:05am
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
Sot ska humanizem me fol realitetin

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
MiCoLjA
Fri Apr 12 2013, 03:22pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
pash zoten a keni primen shqiepater ma shum i kan rjep e sakatu se i kan nimu tan nimat qe kan ardh ne shqiperi per kosovart shqipetart i kan shit neper dyqane maj men kan ken da konserva me mish pulet e i bleshim ne dyqan .
Shqipetart nuk nimojn njeni tjetrin ne vene te huja gjithsekush per vedi e prite zot met pa se je mir ta kan zili e xjerrin gjithcfar muhabetesh
jan pak ata qe te nimojn vec naj rreth i ngusht se per tjeter te japin brrylin shumica e tyne , edhe ba me i pyt tan qe rrin jasht thojn sa ma lerg aq ma mir shqipetarve

e trishtushme po ishtu i shaf un shqipetart per momentin e prej kyt pozicion jetet qe jam

[ Edited Fri Apr 12 2013, 03:24pm ]

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
lissandro
Fri Apr 12 2013, 04:52pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
MiCoLjA ka shkruar:

pash zoten a keni primen shqiepater ma shum i kan rjep e sakatu se i kan nimu tan nimat qe kan ardh ne shqiperi per kosovart shqipetart i kan shit neper dyqane maj men kan ken da konserva me mish pulet e i bleshim ne dyqan .
Shqipetart nuk nimojn njeni tjetrin ne vene te huja gjithsekush per vedi e prite zot met pa se je mir ta kan zili e xjerrin gjithcfar muhabetesh
jan pak ata qe te nimojn vec naj rreth i ngusht se per tjeter te japin brrylin shumica e tyne , edhe ba me i pyt tan qe rrin jasht thojn sa ma lerg aq ma mir shqipetarve

e trishtushme po ishtu i shaf un shqipetart per momentin e prej kyt pozicion jetet qe jam


T'mire kena ken Micole,pa kta vitet e fundit jena prish shum si popull..... nuk pa futem me kallxu arsyet se ka plot.
Me than te drejten kosovart i kena nimu shum ,kurse persa i perket nimave qi jan shit me pare. kja ka nodh edhe kur kan pas ardh nimat per ne shqiptarve dhe shteti i shite me lek .....


Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2610 sec, 0.0912 of that for queries. DB queries: 44. Memory Usage: 2,667kB