Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Optimiste apo Pesimiste?
Go to page  1 2 3 4 5
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
ShKoDrAn_NyC
Tue Aug 21 2007, 04:13pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
cheer up supergirl...tesh po vijne gjanat n'vij vec mos u depresiono...cheers..

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
SuperGirl
Tue Aug 21 2007, 09:49pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Thnx shkodran...........uroj te jete ashtu....Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Wed Aug 22 2007, 12:53am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Po ju tregoj nje perralle.......

Trajektorja e bretkoses….

Na ishte një herë një garë….bretkosash. qëllimi ishte të arrinin në majen e një kulle të lartë. Të tërhequr nga spektakli i rralle, shumë njerëz u mblodhen për të parë dhe për të bërë tifo.

Filloi gara, por në fakt, njerëzit besonin se bretkosat nuk do të mund të arrinin kurrë majen, dhe degjoheshin fraza të tilla: “Sa keq!!! Nuk do ia arrijnë kurrë!”

Dhe kështu, disa bretkosa që dëgjuan këto komente, filluan të hiqnin dorë…përveç njëres, që vazhdonte të përpiqej të arrinte majen.

Por njerëzit vazhdonin: “…Sa keq!!! Nuk do ia dallin kurrë mbanë!...”

Kështuqë shumë bretkosa u dorëzuan, përvec asaj bretkoses kokefortë që e vetme dhe me një përpjekje të madhe, arriti më në fund në maje.

Prandaj, natyrisht, të tjerët donin të dinin si ia kishte bërë, dhe një nga bretkosat më kurioze u afrua për ta pyetur si ia kishte dalë të fitonte atë provë të vështirë. Nuk mori përgjigje.

Dhe kështu zbuloi se ajo bretkosë fituese…nuk dëgjonte! (ishte e shurdhër)

Morali: mos i dëgjo njerëzit që kanë zakonin e keq të jenë negativë…do të mbysin shpresat më të mira të zemrës tënde.

Kujto gjithmonë forcën që kanë fjalët që dëgjon apo lexon. Prandaj mundohu të jesh gjithmonë POZITIV!


Duke përmbledhur: ji gjithmonë i shurdhër kur dikush të thotë që nuk mund të realizosh ëndërrat e tua.

Dhe mos harro: optimizmi është koncepti filozofik sipas së cilit bota është e rregulluar pozitivisht dhe e mira duhet patjetër të fitojë mbi të keqen. Optimizmi është tendenca e atyre që në përgjithësi apo në disa rrethana të caktuara janë të prirur t’i shohin gjërat nën një dritë të favorshme. Ai është ngjitës!
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Sun Sep 09 2007, 07:34pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Duke përmbledhur: ji gjithmonë i shurdhër kur dikush të thotë që nuk mund të realizosh ëndërrat e tua.

E PERFORCOJ ME 1 SHPEHJE QE E KAM GJITHMON NE MENDJE : MESO ME KAP ANDERRA (rruget , meyrat , qellimet , pasojat ) me kap anderra duhet me i marr parasysh , kot ....NUK JANE ANDERRA !!!

[ Edited Sun Sep 09 2007, 07:36pm ]

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
GencI
Sun Sep 09 2007, 07:40pm
Believe In Me

Registered Member #1163
Joined: Wed Aug 29 2007, 10:07pm

Posts: 338
SuperGirl ka shkruar:

hajde na tregoni nese jeni optimista apo pesimista. une per vete jam optimiste e lindur..............por realiste natyrisht.Pesimist ........ Por Shuuuuuuume Realist.Back to top
WORLD
Wed Sep 19 2007, 05:16pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
randesi ka Genci me ken realist ...nqs ai te ban pesimit n/p ...je ma kamb ne tok te pakten

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
shkodrane100%
Mon Nov 05 2007, 12:32am

Registered Member #1373
Joined: Wed Oct 31 2007, 06:59pm

Posts: 163
Dikur shume pesimiste .Sot 100% optimiste .Mendo mire se veq te mirat te vijne
Back to top
zjermi
Mon Nov 05 2007, 05:03am

Registered Member #1293
Joined: Mon Oct 01 2007, 04:38am

Posts: 2976
un jam tip optimiste, ne fillim i shoh anen pozitive gjanave, dhe prej saj me qit dicka te bukur.
pashe ma siper, se te tane thane se ishin optimista, por shpesh shoh disa shkrime te tyre qe tregojne te kunderten

ti o pellum simbol i paqes,
nder shekuj popujt t'kane rrespektu
ndalo pak ti n'shkodren teme
nje mesazhe urim prej meje me ju dergu.
dje prej jush une jam nda
ne vend t'huej per me lulzu
nje premtim prindve ju kam ba
sa te jem gjalle me i nderu!
(marre nga ZEST)

Back to top
Rabije
Sat Nov 10 2007, 02:20am

Registered Member #1168
Joined: Fri Aug 31 2007, 06:36pm

Posts: 1371
zjermi ka shkruar:

un jam tip optimiste, ne fillim i shoh anen pozitive gjanave, dhe prej saj me qit dicka te bukur.
pashe ma siper, se te tane thane se ishin optimista, por shpesh shoh disa shkrime te tyre qe tregojne te kundertenhahahahah....sa synin e holl e ka ky siper, kergja nuk i ik

Kush s'nigjan nanen, del n'rrug e then kamen
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sat Nov 10 2007, 09:55am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
zjermi ka shkruar:

un jam tip optimiste, ne fillim i shoh anen pozitive gjanave, dhe prej saj me qit dicka te bukur.
pashe ma siper, se te tane thane se ishin optimista, por shpesh shoh disa shkrime te tyre qe tregojne te kunderten


Shume interresant vezhgimi jot zjermi...as qe kam mendu ashtu tash po shoh shkrimet e mija per kuriozitet. Pa i pa te them se jane pozitive...tipi jem i tille...dhe jam edhe peshorja e balancoj gjithcka ne jete...sikur me man ne kame dhe s'me ka ndodhe me u rrezu naj here....hahaha..anyway..djalosh i mecem ti... ^:)^


I care and I wish well!

Back to top
Holly
Sat Nov 10 2007, 10:58am
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
zjermi ka shkruar:

un jam tip optimiste, ne fillim i shoh anen pozitive gjanave, dhe prej saj me qit dicka te bukur.
pashe ma siper, se te tane thane se ishin optimista, por shpesh shoh disa shkrime te tyre qe tregojne te kunderten
Qa thojne shrimet e mia ,se tesh as une se di se qa jam optimiste apo jo???nese mundesh jep mendimin tend te lutem thanks

[ Edited Sat Nov 10 2007, 11:00am ]

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
WORLD
Sat Nov 10 2007, 11:19am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Shume optimis ...ose am mire optimist me kanar !

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Fri Nov 23 2007, 11:57am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
ding ding altini me zile hahaha..

I care and I wish well!

Back to top
belgium
Fri Nov 23 2007, 08:37pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
optimist? naper optimista dukemi mo,po cte bejme ky forumi po na sakaton po na ben pesimist e disinformiste.....hahahahaaaa....e kaloshi mire se tan tash po dalim presidenta,ministra,un du me ken mret e jam optimist per kete....hahahahnaaa o si na sakatute me kto lloj temash ma ju rafte e mira.
Back to top
gilushi
Fri Nov 23 2007, 09:31pm

Registered Member #1263
Joined: Fri Sep 21 2007, 05:06pm

Posts: 859
SHUMICEN E KOHES SHUM OPTIMISTE,PO KA RASTE TE RRALLA QE ME MBULON PESIMIZMI DHE QAJE E QAJ,POR NE FUND I THERRAS TRUNIT E KTHEHEM NE NORMALITET.HAHAHA


Back to top
belgium
Sat Nov 24 2007, 12:14am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
gilushi.....(qaje e qaje)maje vedin mar burre,por prap mir te ban se lirohesh....hahahaaa....te uroj shendet.
Back to top
SuperGirl
Sun Feb 10 2008, 01:03pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Kam rifillu me ken optimiste dhe me pa drite ne fund te tunelit... ma ne fund.........Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
.: Deno :.
Sun Feb 10 2008, 03:10pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
SuperGirl ka shkruar:

Kam rifillu me ken optimiste dhe me pa drite ne fund te tunelit... ma ne fund.........Jam shum i knaqun per ket. Flm Zotit

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
SuperGirl
Sun Feb 10 2008, 09:09pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Flm ty....qe mi hap syte kajhere...edhe pse se meritoj

te du shum fortBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
~*Christel*~
Sat May 17 2008, 09:21pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
me periudha e kam! Kajher me kap nji optimizem i papam,por shuhet shpejt,,,,,, zakonisht mbizoteron pesimizmi e si rrjelloje jam realiste!
Idealistet konsiderohen si optimista zakonisht....
Back to top
scutari82
Sat May 17 2008, 09:53pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
si kja siper edhe un
Back to top
Edmond-Cela
Sun May 18 2008, 02:13pm
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12am

Posts: 3038
Optimiste


Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
eda
Tue Jun 24 2008, 04:37am

Registered Member #2014
Joined: Sat Jun 21 2008, 08:23pm

Posts: 170
kur me ecin punt mir bahem shum optimiste. kur me ecin keq pesimiste.
Back to top
eltoni7
Tue Jun 24 2008, 09:22pm

Registered Member #149
Joined: Sat Nov 11 2006, 01:52am

Posts: 104
a sheh sa reale kja,sa mire qe na tregove maj se nuk e kishna dite ikyt pune.

me mire nje qen mik,se nje mik qen...
Back to top
eda
Tue Jun 24 2008, 09:30pm

Registered Member #2014
Joined: Sat Jun 21 2008, 08:23pm

Posts: 170
haahhahaha murri plase tu msu prej mejet mar
Back to top
Go to page  1 2 3 4 5  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1974 sec, 0.0330 of that for queries. DB queries: 73. Memory Usage: 3,194kB