Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Optimiste apo Pesimiste?
Go to page  1 2 3 4 5
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
eltoni7
Tue Jun 24 2008, 09:36pm

Registered Member #149
Joined: Sat Nov 11 2006, 01:52am

Posts: 104
hahahahahha jam i ri maj taman ne moshe me mesu jam.flm per lexionet...

me mire nje qen mik,se nje mik qen...
Back to top
eda
Tue Jun 24 2008, 09:41pm

Registered Member #2014
Joined: Sat Jun 21 2008, 08:23pm

Posts: 170
e kam per detyr mar at kam shok.....per ty baj gjana ma tmdhaja se leksionet hahahahahah
Back to top
eltoni7
Tue Jun 24 2008, 09:51pm

Registered Member #149
Joined: Sat Nov 11 2006, 01:52am

Posts: 104
hey hey ata gjanat ma te medhaja mas mi thuj ketu hajde ka lagja se ba me i than ketu po na hedhin jashte te dyve per keqperdorim te fjalorit

me mire nje qen mik,se nje mik qen...
Back to top
eda
Wed Jun 25 2008, 12:54am

Registered Member #2014
Joined: Sat Jun 21 2008, 08:23pm

Posts: 170
hahhahahaahh....mos i merr per kapital se gjithmon bahet fjala per chat e jo gja tjeter
Back to top
whatishappiness
Wed Jun 25 2008, 06:13pm

Registered Member #1947
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:44pm

Posts: 339
Optimist.

happiness

Back to top
BRUNJA_USA
Thu Jun 26 2008, 02:56am
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
optimiste e teprume ..............

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
LINDON
Thu Jun 26 2008, 02:57am
Guest
marrinat ejuja !!
qa po ju duhe tju s eqa jam une pesimist apo futbollist!!!!!!yyyfffaaa!
Back to top
BRUNJA_USA
Thu Jun 26 2008, 02:58am
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
ahahaha lindon biker je dmth optimist

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
LINDON
Thu Jun 26 2008, 02:59am
Guest
BRUNJA_USA ka shkruar:

ahahaha lindon biker je dmth optimist
i bi boris jam shofer naq e!! hahhaahahahahah
Back to top
shehrezade
Fri Aug 15 2008, 09:18am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
jam pesimiste apo ndoshta realiste
Back to top
anna31
Fri Aug 15 2008, 02:10pm
Registered Member #1668
Joined: Thu Feb 21 2008, 08:26pm

Posts: 259
jam pesimiste, mgjs shume here munohem me i dhan zemer vedit, ..e marr pak nota optimizmi...

It is never too late to be what you might have been.

Back to top
☆_CorOnA_☆
Mon Nov 10 2008, 05:26pm
♠ •° ∂ι gισяиσ тι ρєиѕσ ∂ι иσттє тι ѕσgиσ •°♠

Registered Member #2419
Joined: Fri Oct 31 2008, 01:26pm

Posts: 1274
Un jam optimist


████─████─████─████─█──███──█─ ────█
█────█──█─█────█──█─█─█───█─█─ ────█
████─████─████─█────█─█████─█─ ────█
───█─█────█────█──█─█─█───█─█
████─█────████─████─█─█───█─██ ██──█-

Back to top
SuperGirl
Tue Nov 25 2008, 03:04am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
i jam kthy optimizmit qe me karakterizon.

super krejt!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Bujana's
Tue Nov 25 2008, 03:06am

Registered Member #1493
Joined: Sat Dec 15 2007, 01:04pm

Posts: 813
me optimizem e kamngulje kam arrit kto qe kam sot


Friends like you, are special hugs from GOD.
Back to top
matura2000
Tue Nov 25 2008, 02:45pm

Registered Member #2355
Joined: Wed Oct 01 2008, 03:35am

Posts: 2346
un jam shume shume optimiste ne jete e pozitive sepse gjanat qe na menojm e deshirojm ma shume ne jete, realizohem vetem me forzen e menes tone.OGNUNO SI CREA IL PROPIO DESTINO.(E' METAFISICA)


CHI LO FA' , SE LO ASPETTI................

Back to top
Meli
Fri Nov 28 2008, 07:00pm

Registered Member #2483
Joined: Thu Nov 27 2008, 05:46pm

Posts: 379
kajhere optimiste,kajhere pesimiste si te qellojne

A person can be lonely even if [he] is loved by many people, because [he] is still not the 'one and only' to anyone."

Back to top
guest
Wed Dec 31 2008, 11:38am
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
jam optimist edhe shum bileBack to top
_GUINNESS_
Wed Dec 31 2008, 01:35pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
UNE JAM TIP OPTIMIST PO KY VIT 2008 ME KA LODH SHUME.
Back to top
WORLD
Mon Jan 05 2009, 09:20am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
optimist si natyre por kur je perball disa problemeve duket se dhe ky optimizem qe ke thyhet

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Engel
Thu Apr 16 2009, 08:05am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
mundohem te jem optimiste,por njeriu nuk arrine asnjihere te behet optimist pa kaluar ne pesimizem.ja dhe keshillat se si mundet te jesh optimist:

Ta shohësh botën me gjithë ngjyrat e saj, në të kundërt destinacioni do të biesh në depresion.

Për këtë qëllim nevojitet filozofia e buzqëqeshjesh, të paktën këtë sugjeron psikologu. Sipas këtij të fundit ndjenja e të qenit i plogësht, na bën që të jemi pesimistë, edhe atëherë kur adrenalina e situatës ku po jetojmë mund të jetë në maksimum.

Braktisni këtë situatë dhe ndiq me kujdes katërmbëdhjetë urdhëresat që ju bëjnë të mendoni pozitivisht. Katërmbëdhjetë urdhëresat e të menduarti pozitivisht, lidhen me të qenit i lumtur, edhe atëherë kur gjendja jonë shpirtërore është poshtë.

Sipas një studimi të kryer nga Erasmus University në Rotterdam, shumë prej të anketuarve edhe pse jetojnë në një shoqëri mjaft të përparuar arrijnë që të preokupohen edhe për gjërat më të vogla.

Kjo gjë i bën ata që të mos ndihen të lumtur, duke u shqetësuar jo vetëm pë problemet personale, por edhe rreziqet globale, të cilat na heqin kënaqësinë e të jetuarit brenda normave që nuk na krijojnë stres.


1. Merru me diçka

2. Shoqërohu me miq

3. Duhet të jesh prodhimtar

4. Organizohu ndryshe

5. Mos u shqetëso

6. Ridimensiono frymëzimin

7. Mendo pozitivisht

8. Mendo për të tashmen

9. Puno në një personalitet të shëndoshë

10. Zhvillo një personalitet të shoqërueshëm

11. Duhet të jesh vetvetja

12. Elimino ndjenjat negative

13. Kultivo raportet intime

14. Konsideroje lumturinë si prioritetin numër 1Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Tue Dec 15 2009, 09:07am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
sot jam shume optimiste.ahahaaahhaahhaah.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
::bud::
Tue Dec 15 2009, 10:47amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Engel ka shkruar:

mundohem te jem optimiste,por njeriu nuk arrine asnjihere te behet optimist pa kaluar ne pesimizem.ja dhe keshillat se si mundet te jesh optimist:

Ta shohësh botën me gjithë ngjyrat e saj, në të kundërt destinacioni do të biesh në depresion.

Për këtë qëllim nevojitet filozofia e buzqëqeshjesh, të paktën këtë sugjeron psikologu. Sipas këtij të fundit ndjenja e të qenit i plogësht, na bën që të jemi pesimistë, edhe atëherë kur adrenalina e situatës ku po jetojmë mund të jetë në maksimum.

Braktisni këtë situatë dhe ndiq me kujdes katërmbëdhjetë urdhëresat që ju bëjnë të mendoni pozitivisht. Katërmbëdhjetë urdhëresat e të menduarti pozitivisht, lidhen me të qenit i lumtur, edhe atëherë kur gjendja jonë shpirtërore është poshtë.

Sipas një studimi të kryer nga Erasmus University në Rotterdam, shumë prej të anketuarve edhe pse jetojnë në një shoqëri mjaft të përparuar arrijnë që të preokupohen edhe për gjërat më të vogla.

Kjo gjë i bën ata që të mos ndihen të lumtur, duke u shqetësuar jo vetëm pë problemet personale, por edhe rreziqet globale, të cilat na heqin kënaqësinë e të jetuarit brenda normave që nuk na krijojnë stres.


1. Merru me diçka

2. Shoqërohu me miq

3. Duhet të jesh prodhimtar

4. Organizohu ndryshe

5. Mos u shqetëso

6. Ridimensiono frymëzimin

7. Mendo pozitivisht

8. Mendo për të tashmen

9. Puno në një personalitet të shëndoshë

10. Zhvillo një personalitet të shoqërueshëm

11. Duhet të jesh vetvetja

12. Elimino ndjenjat negative

13. Kultivo raportet intime

14. Konsideroje lumturinë si prioritetin numër 1

A ban me shtu edhe Behu antar i ShkodraOnline
Back to top
Engel
Tue Dec 15 2009, 07:41pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
::bud:: ka shkruar:

Engel ka shkruar:

mundohem te jem optimiste,por njeriu nuk arrine asnjihere te behet optimist pa kaluar ne pesimizem.ja dhe keshillat se si mundet te jesh optimist:

Ta shohësh botën me gjithë ngjyrat e saj, në të kundërt destinacioni do të biesh në depresion.

Për këtë qëllim nevojitet filozofia e buzqëqeshjesh, të paktën këtë sugjeron psikologu. Sipas këtij të fundit ndjenja e të qenit i plogësht, na bën që të jemi pesimistë, edhe atëherë kur adrenalina e situatës ku po jetojmë mund të jetë në maksimum.

Braktisni këtë situatë dhe ndiq me kujdes katërmbëdhjetë urdhëresat që ju bëjnë të mendoni pozitivisht. Katërmbëdhjetë urdhëresat e të menduarti pozitivisht, lidhen me të qenit i lumtur, edhe atëherë kur gjendja jonë shpirtërore është poshtë.

Sipas një studimi të kryer nga Erasmus University në Rotterdam, shumë prej të anketuarve edhe pse jetojnë në një shoqëri mjaft të përparuar arrijnë që të preokupohen edhe për gjërat më të vogla.

Kjo gjë i bën ata që të mos ndihen të lumtur, duke u shqetësuar jo vetëm pë problemet personale, por edhe rreziqet globale, të cilat na heqin kënaqësinë e të jetuarit brenda normave që nuk na krijojnë stres.


1. Merru me diçka

2. Shoqërohu me miq

3. Duhet të jesh prodhimtar

4. Organizohu ndryshe

5. Mos u shqetëso

6. Ridimensiono frymëzimin

7. Mendo pozitivisht

8. Mendo për të tashmen

9. Puno në një personalitet të shëndoshë

10. Zhvillo një personalitet të shoqërueshëm

11. Duhet të jesh vetvetja

12. Elimino ndjenjat negative

13. Kultivo raportet intime

14. Konsideroje lumturinë si prioritetin numër 1

A ban me shtu edhe Behu antar i ShkodraOnline

ajo eshte me kryesorja.Bud.hahahah

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
KESULEKUQJA
Mon Jan 11 2010, 10:20pm

Registered Member #3704
Joined: Mon Jan 11 2010, 05:07pm

Posts: 3
mund te them vetem se pesimisti eshte nje optimist i thekur .
Back to top
Al Bundy
Tue Jan 12 2010, 03:56pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
...ose optimist i zhgenjym:PBack to top
Go to page  1 2 3 4 5  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2890 sec, 0.0879 of that for queries. DB queries: 72. Memory Usage: 3,200kB