Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Nen hijen e merzise
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Holly
Wed Feb 02 2011, 12:45pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
a-cat ka shkruar:

Holly ka shkruar:

Shpesh her bi preh e merzis....paaaaaaah sa me vjen inat. Pse koj shtrig me merthen e me ze nen vete!
Jeta ashte e veshtir..Ne fakt ka veshtirsi e veshtirsi por, gjithkush qan te vetat sado te vogla te jen ato.
E di se kam shum arsy te jem e lumtur por ashte ma e fort se une merzia nuk me hiqet!
Kam boshllek ...dua te eci drejt e shpesh her me kthen mbrapsht aty ku isha ne fillim.
Pse qdo gje ne jete duhet me ken kaq e komplikume? Pse duhet te luftojme e te perleshemi me jet per me dal fitimtar?
Kajhere e shumzoj kete jete me zero....shpesh her me peshkon mendimet ajo shprehja 'qe kjo jete ashte nje prove per ne jeten tjeter' dhe me jep kurajo ti baj ball kesaj jete kulime e kalimtare....
Holly darling shumezo merzine me 0 gabelicen
Uroj qe masi shkruajte e u lirove disesi prej kesaj merzie, te ndihesh ma mire. Je plot energji e pozitive e mos e len merzine te te mbizoteroje se ke shume arsye per te qene e lumtur ashtu si e the vete.
Te perqafoj e uroj cdo te mire qe zemra jote deshiron.
Gati shkrujta emnin tem hahaha hugs and es A-cat :*
Flm a-cat per gjithqka . xxx

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
SuperGirl
Mon Jul 23 2012, 11:59pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
U bana gati me shkru te kjo tema, po per nji moment u ndala e u mendova dy here nese deshta me i dhan za trishtimit, me i dhan za loteve e tan atyne grimcave qe peshojne n'zemer. Sante m'dolen para si padashje tan mendimet qe m'friksojne; po, edhe un kam frike. Sante n'ket nate t'shenjte iu luta Atij qe m'i ndin pernate lutjet, per mas me m'ba me i perjetu ato ndjesite t'cilave un i trembem; jo se jam frikacake, as egoiste, por thjesht se nuk kane t'bajne vetem me mu. Por me njerezit qe du. Njerezit qe du shum. Deri n'dhimbje.
Ah sa shum peshon mendimi...sidomos ne nete si kjo!
Kto fjale kishin me mbet t'pathanuna, t'pashkrume. M'duket s'kekam mendu mjaftushem
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
LUPEN
Tue Feb 28 2017, 11:56pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Kjo nuk asht nji poezi...
Pështetun brrylat në penxhere
e n'qiell hanen t'ue shique,
per nji çast syet m'u erren
e para meje u shfaq nji grue.
Nji grue...
N' nji kopsht' mbushun me blerime
plot me zogj' e gjithfar' bime
me iris e karajfila
luledele e drandofila
aty vjollca dhe zymyli
mbi nji gem k'ndote bylbyli
pak m'andej do qingja t'bardhë
që lodronin n'nji fush' me barë
ku t'artat rreze l'shote dielli
e ma i kalter s'bahet qielli
m'u afrue ...
- Jam un' bir' -tha- mos druej.
N-na ...
hhhNANË ...
Po si erdhe ktu, m'thuej?
Pyeta un' me nji grim' zà.


Dhe n'vend m'u k'puten kamb'e krahë
e menjiher' në gjunj kam rà
me dnesë nisa me kjà
as me'i hap nuk muejsha syet
krejt n'vajë kjesh' t'u'myet
paprà lotët shkonin rrkajë
gacat n'trup m'u bà se m'rànë
t'u e mbajt' gjoksin me dy duer
përvlue zemra sà nuk duel
aq shum malli m'kishte marrë
m'e pà
të shtrèjten NANË.
Dalkadalë t'u'afrue
me syet e shkrue t'u m'shique
zemra jeme u qetsue
sa nisi Ajo t'u m'ledhatue
me nje'n dorë flokët e kryet
e me tjetren faqet e syet
e t'u m'folun me fjàl' t'àmla
(njashtu si din me fòl' veç nana)
edhe t'djegmet, oh, që ndjejsha n'trup
u larguen
sà ma vuni dorën mbi sup.
- Erdh' nana me t'takue.


Si m'e pas'dijt' q'jam t'u t'mendue.
Ulu ndèjë rri njìt' me mue
se shum, o NANË, je t'u m'mungue.
NANË
- Po t'past'nana
Kur isha fmi shum t'kam mërzitë.


- Hahaha n'dashtë, o dritë.
- Kajher, edh'unë ta kam "kërsitë".


Hahaha NANË, po unë e kam dìjt
se ti nuk m'bijshe që me m'dhimtë.


- Hahahah


Hahahah
N-NANË
- Po t'keqen nana
Ëhhh, sa shum gjana s'ti kam thanë.
Për dashninë që ti m'ke dhanë,
dèr' at'ditë sa ishe gjallë.
S'besojsha, o NANË, që ke me ikë.
S'mendojsha, o NANË, se vjen nji ditë.
Ah, ajo ditë kjoft' mallkue
që n'sa ishe Ti t'u gatue...
Johhh, nuk due m'e kujtue.
NANË
- Po zemra nàns
P-po motren NANË...
m-m-motren, t'ka qellue kund m'e pà?
- M'e dìjt ti sa e mirë asht bà.
- Sa m'ka pa nelt t'u i njitë,
- NANE, me t'madhe ka bertitë
- me turr drejt meje asht lshue
- t'u m'rrokë e përqafue.


- Fort kà me u gzu që e ke kujtue.
Asnjihèr, o NANË, s'e kam harrue
edh'se u bàn vite që jetë ka ndrrue,
per pak s'muejtme as me u njoftun
se krèjt njome e kemi varrosun.
- Tesh i duhet nans me ikë.
- Edh'koha me u nda.
- Ti aspak me u merzitë,
- do vijë nana prep me t'pà.
La-ëh ...
NANË, lamtum-m-m...
Jo, nuk mujta mà me fòlë
ajo fjale m'u k'put ne gojë ...
N'zemren teme, o NANË
do jetosh GJITHMONË...


Jo nuk asht kjo poezi ..................


Jan fjalë zemre, plot dashtni ..........


Ja ka shkrue t'lumes nanë ...............


Me gjith'shpìrt, nji djàl shkodran ......
ZOTI I BEKOFTE NANAT
Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
Mbreteresha
Wed Mar 01 2017, 09:40pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
Lupen mke fut thelle brenda ksaj qe ke shkru..tbetohem e kam ndi thelle...deri nshpirt 😢😢
Mka pervelu zemren cdo germe qe ke shkru...😔

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
LUPEN
Thu Mar 02 2017, 12:38am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Mbreteresha ka shkruar:

Lupen mke fut thelle brenda ksaj qe ke shkru..tbetohem e kam ndi thelle...deri nshpirt 😢😢
Mka pervelu zemren cdo germe qe ke shkru...😔

Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
OLIVE OYL
Thu Mar 02 2017, 05:45am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Ky ndoshta nuk a koshient por mu me ka shpraz sipër nji kov ndjenjash prej atyne qe ajesh tuj qa tesh e par e, t'i prejne kamt tan ditën e të shtijne të dridhmat në palc përgjatë tan ditës... E në vazhdim***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1996 sec, 0.0747 of that for queries. DB queries: 42. Memory Usage: 2,674kB