Forums
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Thu Oct 27 2011, 10:42pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Me lindi kjo pytje nga nji bisede qe pata sot.

A ndryshojne njerezit me kalimin e kohes apo ne thelb jane gjithmone te njejtit?
Mendoni qe nje njeri qe ka ba keq ne te kalumen mundet me ndryshu e me u kthy ne rruge te drejte, apo heret a vone ka me ra prap pre e te kalumes?

Natyrisht qe njerezit rriten, ecin perpara e permiresohen ne shum aspekte (well..kajhere edhe e kunderta)..po ndryshime radikale a ju qellon shpesh me pa? ne menyren e te menduarit, te te vepruarit apo ne qendrimet ndaj ceshtjeve te vecanta?


Un per vedi s'jam e sigurt per ket teme...ka njerz qe them s'kane me ndrru kurre (100 spata me i ra, nji ashkel s'ia hek)...e ka ana tjeter ka njerz qe koha i ban me ndryshu ne menyre radikale. personalisht me pelqen kjo shprehja qe disa njerz jane si vena, me kalimin e viteve bahen ma t'mire

Ju si e mendoni?

Besoj se nji teme e tille nuk ekziston. asht nji 'a ndryshohet nji mashkull' po asht krejt teme tjeter. nese gjeni diku nji te ngjashme, please notify!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sat Oct 29 2011, 04:44am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Komplimente per temen Super dhe nuk mendoj qe ka nje teme te tille.
Tash mendimi jem:

Njerezit jane diversiv dhe ashtu si vete jeta, i pershtaten.
Ti the qe dikush qe ka ba keq, a mundet me ndryshu me kalimin e kohes dhe me u ba i/e mire ose me shku ne rruge te drejte?
Ka njerez qe bajne keq dhe natyrsisht vrasin shpiritin e dikujt tjeter ne nje menyre ose nje tjeter ky nuk asht fatal po mjaft trishtues per ate qe asht viktime.
Ka prej atyne qe bajne keq dhe asht ne natyren e tille qe perfundojne mas hekurave.
Ktu une du me u ndale se me interreson ma shume:
Kta njerez qe bajne keq dhe nuk kane denim nga vete ligji e shteti, a jane ma ndryshe dhe ne vend ma premtues per ndryshim? Apo e shfrytezojne faktin se ligji nuk i kape me kene edhe ma keqberes?
A asht kriminel ai qe vret apo ai qe vret nje shpirt?
Njerezit e keqinj jane te larmishem ashtu si vete vuajtjet qe krijojne me pervehtesimin dhe personalitetin e tyne.
Une mendoj dhe jam e sigurte qe ne ate ndergjegjen e tyne secili/a kjofte ky/kjo e/i fundit, kane miresi dhe jane ne vetedije te veprimeve te tyne.
Ktu vjen zgjedhja e dy rrugeve: Me ba ate qe asht e drejte apo ate qe ju jep fuqi qofte kjo edhe momentare dhe vehtesore?
Mendoj qe secili/a ka mundesine me ndryshu. Disa i ban ndergjegjja disa i ban s'ka rruge tjeter.
Ne Perendim ka shume mundesi e vete shteti i ushqen me kurse e shanse (ktu fus ato gabimet fatale)
Per njerezit qe vendosin me ba keq, ne qofte se gjejne kenaqesi ne vuajtjen e atij tjetrit well, nuk besoj se ndryshojne as bahen te mire sepse e kane shpirtin e lig dhe aty qendron ndryshimi dhe pengesa qe vete e kane vu me u vecu nga miresia.
Rruget jane aty gjithmone. Shpresa kaj here dhe deshira e personit tjeter qe mund te ndryshojne mendimin per pozitivitet, ban nje ngritje totale nga gjumi dhe nje kendveshtrim tjeter i asht paraqite.
Nje gja besoj:
Njerezit nuk ndryshojne personalitetin po i pershaten rrealitetit.
Disa kane fatin me jetu ne nje shoqeri ose edhe dashuri qe ju jep shprese e kurajo me jetu ne maksimum e per te mire te gjithe atyne qe i/e influencon.
Njerezit mesojne ne baze te gabimeve dhe jena krijesa qe mbijetojme dhe pershatena.
Fatkeqsi me pase tane kta shanse e mos me marre mundimin me permiresu vehten dhe me dhane shembull per ata qe te rrethojne.
Gjithmone asht kenaqesi me ba mire dhe me pase ndergjegjen e paster e me fjete mire tu e dite se nuk i ke ba kujt keq te pakten me QELLIM kjo asht kyqe!

Rrepekt a-cat

I care and I wish well!

Back to top
::bud::
Sat Oct 29 2011, 08:55amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
bota rrotullohet, me te edhe njerzit.
Wverything moves, everything changes.
Back to top
sunríse
Sat Oct 29 2011, 10:46am

Registered Member #2659
Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

Posts: 11479
::bud:: ka shkruar:

bota rrotullohet, me te edhe njerzit.
Wverything moves, everything changes.So true!


Think happy thoughts!

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sun Oct 30 2011, 05:39am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Une jam pak e konfliktume ktu. Njerezit pershtaten e jo ndryshojne ky asht mendimi jem.
Personaliteti asht i formum dhe prej aty, ashtu si ne trung qe rrite dege per me u zhvillu e lulezu, ashtu edhe njeriu perparon ose digjet simas ushimit qe merr ne rrenje. Ne fund te fundit, nje trug asht aty dhe rrathet e eksperiences, normalisht qe rriten ne diameter por ama, ka fillu ne nje filiz dhe gjithe te tjeret rreth tij rriten so du me thane: Nje filiz qe asht mjelle "Molle", nuk mundet me ndryshu dhe me u ba "Pjeshke"!! (Nuk punoj ne Botanic garden po ishtu e kuptoj ) (Po i dal punes para mos te na fusin naj shortim a gja )!! Mendoj se as kush nuk ndryshon ne THEMEL apo ne THELB! Thjeshte, PERSHTATET per nje arsye ose tjeter!

I care and I wish well!

Back to top
Gurabi
Wed Nov 02 2011, 02:09pm

Registered Member #1920
Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

Posts: 6466
ⓐ-ⓒⓐⓣ ka shkruar:

Une jam pak e konfliktume ktu. Njerezit pershtaten e jo ndryshojne ky asht mendimi jem.
Personaliteti asht i formum dhe prej aty, ashtu si ne trung qe rrite dege per me u zhvillu e lulezu, ashtu edhe njeriu perparon ose digjet simas ushimit qe merr ne rrenje. Ne fund te fundit, nje trug asht aty dhe rrathet e eksperiences, normalisht qe rriten ne diameter por ama, ka fillu ne nje filiz dhe gjithe te tjeret rreth tij rriten so du me thane: Nje filiz qe asht mjelle "Molle", nuk mundet me ndryshu dhe me u ba "Pjeshke"!! (Nuk punoj ne Botanic garden po ishtu e kuptoj ) (Po i dal punes para mos te na fusin naj shortim a gja )!! Mendoj se as kush nuk ndryshon ne THEMEL apo ne THELB! Thjeshte, PERSHTATET per nje arsye ose tjeter!


* Njerezit pershtaten( njerezve , situates n"jete ) e jo ndryshojne ky asht mendimi jem.*


po vecoj ikyt ne shumicen e kohes mduket kshtu se ma merr mendja gjithmon mbet i njejti .
po ka rrethanat e jetes te bajne me ndryshu mvaret .......


Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
MiCoLjA
Wed Nov 02 2011, 02:47pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792

Kam nigju nji rast si me ka lan shije e te mir.Nji burr i tan jeten e vet ka lujt kumar e pi raki lan tana lekt dmth jo i hajrit asht martu ka kriju familje dhe ja kthy jetes mka normale te munshme tan habiten si ka munsi po noll dhe asht metaman me tu ba qefi .Ne te njeten koh munet me noll ehde kunderta vehtiresit e jetes arrijn me shendrru nji pereson puntor dhe familjar sa mas mu njoft .
Ka persona qe si ka than superi me i ra 100 spata sja hek nji ashkel po ka edhe prej atyne qe nderrojn edhe per mir edhe per keq .Dmth simas menimit tem nuk asht dicka qe munesh me e pergjithsu

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
SuperGirl
Wed Nov 02 2011, 03:01pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Me vjen mire per ket rast Micole. sidomos ne rastin e kumarit, asht shume e veshtire, sepse asht nji varesi shume e forte.
Kam nejt me nji psikiater nji dite ne Kosove edhe ai po me thote qe ka njerz (kumarxhi) qe bajne terapi per ket addiction qe kane. edhe u habita se ne shqipni kerkush nuk kerkon ndihme.
fatkeqeisht njof shum njerz te tille qe i kane fmit sa vedi, po ket ves hala se kane hekBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Wed Nov 02 2011, 04:28pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Super ke hap nji tem qe 100 her ne dit me e pa te jep deshiren me shkru
Sa i perket veseve si kumari bixhoz e me rradh asht te njiri don apo sdon aj me e hek at ves. Si the dhe vet jan vet njerzit nqs dojn me nrru rrug kerkojn ndihm .Tan puna asht te vet njiri a asht aj i ndergjegjeshem se deri ku ka arrit me at ves, dhe a donb vertet aj me ndryshu. Ktu jena tu fol per veset e marruna gjat jetes se askush nuk ka lin kumargji e bixhozli.
Persa i perket njirit te keq ,me zemer te keqe, me inajet per tjetrin, nuk den me pa ken mir, pra i ka te ndertume ne personalitetin e vet kta kritere ktu tham un qe nuk ndryshon se asht vet brumi i njirit i keq ashtu sic ka edhe njerz te mir. I bashkohem A-cat kur thot qe molla nuk bahet pjeshk .
E di se ta pa shkruj prep kur te me bin rruga knejEach year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
SuperGirl
Tue Feb 07 2012, 10:51am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
E di Micole, me fol per vese asht kollaj sepse njashtu si fitohen gjate jetes, njashtu edhe eliminohen me pak vullnet.
Puna asht per ndryshime ne mendime, ne qendrime, ne personalitet. Nuk me pelqen me perdor shprehjen 'njeri i keq'. per mu kerkush nuk asht i keq. thjesht ka njerz qe nuk i pershtaten standarteve tona e shpesh here ne kishim dasht qe me i ndryshu disa veprime e mendime te tyne. Por e vetmja gja qe mundena me ndryshu, asht vetja jone, sepse te tjeret nuk besoj se asht e mujtun.

Une mendoj qe duhet me gjete njifare balancet. Mos me pas ndryshime radikale por me majt mendimet e tuja konstante, asht shenje pjekurie e qendrueshmerie, por ne jete njeriu kalon shum gjana e duhet me u pershtat, me ec perpara, me u rrit. ne nji realitet qe ndryshon vazhdimisht, edhe ne duhet me u pershtat se perndryshe nuk mbijetohet.

Per mendimin tem, njerezit qe shofin dicka jo te pelqyshme te vedi, dhe marrin guximin e vendimin me e ndryshu ate gja, kane respektin maksimal. Dikush qe asht msu me rrejt e me mashtru, masi zhgenjen shum njerz edhe i ven re gabimet e veta, tregon vec mencuri nese nji dite vendos me kriju nji jete te re, te paster e me ken nji njeri tjeter. Fatkeqesisht jo shpesh e vejme re ket gja...Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
dr.Dugi
Wed Feb 08 2012, 07:45pm
Registered Member #4803
Joined: Sat Feb 04 2012, 08:07pm

Posts: 12
Edhe teoria e Darvinit thoc: Cdo specie(lloj) qe nuk arrin ti pershtatet ambientit zhduket. Pra koha eshte shume dinamike e ne duhet te ju pershtatemi keti dinamizmi nese deshirojm te jetojm, kjo na ben te ndryshojm ndoshta edhe pa desht ne.
Back to top
lissandro
Fri Mar 15 2013, 01:22am
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
::bud:: ka shkruar:

bota rrotullohet, me te edhe njerzit.
Wverything moves, everything changes.


Bravo bud,te shkurta dhe te sakta i ban postimet ti

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
LUPEN
Thu Mar 24 2016, 05:39pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
"Kush ka lindur katror nuk mund të vdesë rreth"!?

Individi, personaliteti i njerëzve në përgjithësi (këtu futemi disi në psikologji), mund të ndryshojë, por gjithmonë nëse krijohen kushtet që kjo të ndodhë.

[ Edited Thu Mar 24 2016, 05:40pm ]


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2510 sec, 0.0912 of that for queries. DB queries: 53. Memory Usage: 2,847kB