Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Trupi - Shëndeti - Mjeksia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Dobitë Natyrale të Qumështit Të Papërpunuar
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
dr.Dugi
Wed Feb 08 2012, 01:12pm
Registered Member #4803
Joined: Sat Feb 04 2012, 08:07pm

Posts: 12
Ja disa nga dobitë natyrale të qumështit organik të papërpunuar

•Qumeshti i papërpunuar është ushqim i plot, i mbushur me minerale, vitamina dhe proteina. Qumeshti i paperpunuar përmban një mori minerale duke filluar nga kalciumi dhe fosfori e deri tek elemente te ndryshme. Pasterizimi i shkatërron të gjitha.

•Qumeshti i papërpunuar ka 20 nga aminoacidet standarde.

•Deri në 80% të proteinave në qumështin e papërpunuar janë të lehta për tu tretur – dhe ca prej tyre janë antitrupa komplekse.

•Qumeshti i papërpunuar ka kalcium me bollëk – kalciumi është i njohur për dobitë e tij për dhëmbët, eshtrat etj.

•Gjithashtu është i mbushur me enzime që kanë një mori funksionesh të dobishme.

•Qumeshti i papërpunuar është i gjallë me baktere të dobishme që ndihmojnë tretjen dhe mbrojnë kundër organizmave që bartin sëmundje.
Back to top
SuperGirl
Wed Feb 08 2012, 01:25pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Dr.Dugi, me qumesht te paperpunuar ti nenkupton qumeshtin e pa zier, njesoj si merret prej lopes?
Kam ndi qe ka edhe efekte negative nese perdoret ashtu. Pika e fundit ku thote qe ka baktere te shumta, nuk besoj se asht gjithmone pozitive. apo jo?Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
dr.Dugi
Wed Feb 08 2012, 01:37pm
Registered Member #4803
Joined: Sat Feb 04 2012, 08:07pm

Posts: 12
SuperGirl ka shkruar:

Dr.Dugi, me qumesht te paperpunuar ti nenkupton qumeshtin e pa zier, njesoj si merret prej lopes?
Kam ndi qe ka edhe efekte negative nese perdoret ashtu. Pika e fundit ku thote qe ka baktere te shumta, nuk besoj se asht gjithmone pozitive. apo jo?Po qumesht i paperpunuar kuptojm qumshtin qe nuk ju nenshtrohet metodave te perpunimit nje nder to edhe pasterizimit. Nje pjese e bakterve qe permban Qumshti i paperpunuar eshte shume i dobishme per trupin tone pasi nje pjese e tyre ndihmojn ne tretje e thithje te materieve te ndryshme te organizmit, p.sh Baketert qe gjenden ne Zorren e Trashe ndihmojne ne thithjen e Vitamines K qe eshte e rendesishme per koagulimin apo ngjizimin e gjakut. Po kuptohet ka edhe baktere te demshme.
Back to top
SuperGirl
Wed Feb 08 2012, 01:39pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Gjithsesi vetem me zierjen e thjeshte qe i bajme ne neper shpia, nuk ia hekum vlerat ushqyse qe kaBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Al Bundy
Wed Feb 08 2012, 03:56pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
.
Back to top
~*Christel*~
Wed Feb 08 2012, 08:09pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
epic Miri is epic


Back to top
SuperGirl
Wed Feb 08 2012, 08:44pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ahahahahahah wrong milk Miri, wrong milkBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Guest2983928
Wed Feb 08 2012, 09:00pm
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
Ewww mar Mir, si smund te rrish haha. Ma kujtove Boratin...

Sa per temen, metaman qe ka shume dobi, por tham se tan varet te mnyra sesi i rrisin, me ca i majne, e si e marrin qumshtin prej lopve. Pervec barit, kushedi ca i kalon tjeter neper stomak. Mandej varet sa i pastrojne e i kontrollojne te veterineri per naj infeksion a gja. Kur vjen puna me marr qumshtin, sidomos ne Shqiperi iher, kam edene se as dorca nuk veshin e as si lajn durt..qe shishet e Cola's as qe i lajn besoj. Me u vlu edhe me pas siklet, jo ma kshu direkt.
Un iher jam rahat, edhe pse kushedi ca vitamina e proteina kam mangut, se nuk mund ta fus qumshtin n'goj, pervecse me kafe. Blleh!
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2704 sec, 0.0786 of that for queries. DB queries: 44. Memory Usage: 2,660kB