Forums
Go to page  1 2 3 4 5 6
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Thu May 21 2009, 06:58am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Dinjiteti eshte pjese e pasqyres se njeriut,po te thyhet ajo pasqyre atehere njeriu s´ka me se ku ta shohe vehten.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Thu May 21 2009, 07:03am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846

Besimi eshte gjymtyre e shpirtit.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Fri Jun 05 2009, 06:35am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Vetem nje gje e ben te parealizueshme endrren: frika nga deshtimi.
Është me mire te jesh optimist dhe t’a kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.
Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetëm duke kuptuar njeri-tjetrin.
Kur diplomati thote po, mendon- ndoshta, kur thote ndoshta, mendon- jo, kur thote jo, me nuk eshte diplomat.
Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo)
Bota eshte ajo qe e shfaq veten ne pervojen e nje subjekti.
Per te qene e bukur, mjafton te jesh vetevetja.
Ti tregosh dicka injorantit,eshte nejlloj sikur ti tregosh ngjyrat te verberit.
Te jetosh eshte gjeja me e rralle e kesaj bote; shumica vetem ekzistojne.
O. Wilde
Pak sinqeritet eshte gje e rrezikshme, shume- nje fatalitet i plote.Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Fri Jun 12 2009, 08:15pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetëm duke kuptuar njeri-tjetrin.

kjo thenje me pelqen.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
S~erenity
Mon Jul 06 2009, 12:03am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
A single moment of understanding
can flood a whole life with meaning.
Back to top
whatishappiness
Thu Jul 16 2009, 04:33pm

Registered Member #1947
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:44pm

Posts: 339
Ai, ajo; ata, ato jane kafshe politike.

happiness

Back to top
Babygirl-Lac
Sat Oct 10 2009, 11:27am

Registered Member #3046
Joined: Wed Jun 10 2009, 09:16pm

Posts: 44
NJeriu éshté i madh vetém kur méson se vértet ésht shum i vogél. I.Hordshek

Njeriu éshté i mir, njrzit jané té ashpér. SHEKSPIRI

NJeriu idealka fuqin e mashkullit dhe ndjenjat e femrés. ZOARI

NJerzit kurr s`kéndojn, dhe bilbilat vajtojn çAJUPI

NJeriu ésht shérbétor i jetés STEJO SPAE

Éshté kénaqési dhe nder té vdesésh pér atdhe. HORACI

Sendet mé té shtrejta né bot jan nderi dhe atdheu. SAMI FRASHÉRI

Atdhe quhet toka
ku mé ka réné koka
ku kam mémé dhe até
ku mé njef dhe g
ri i that. çAJUPI

NJeriu pa atdhe si qyqa pa fole. I.HARDSHE

Atdhu s`éshté monopol i askujt. PO

Disa thenie mbi pasurine dhe varferine:
1.Pasuria eshte si uji i kripur:sa me shume pi,aq me shume etje ke.(A.Schopenhauer)
2.Kur isha i ri mendoja se paraja ishte nje gje shume e rendesishme;tani,qe jam plak,jam shume i sigurte per kete.(O.Wilde)
3.Pasuria nuk i perket atij qe e ka,por atij qe di ta gezoje.(B.Franklin)
4.Eshte thene qe etja per para,eshte baza e gjithe te kqijave ne kete bote.E njejta gje mund te thuhet per mungesen e parave.(S.Butler)
5.Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo)


pasuria me e madhe eshte injoranca .

une do te thoja qe injoranca eshte me shume lumturi.

Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.(Sokrati)

Do te shumohesh???(te kerkosh qe mendimin tend ta kene edhe te tjere)
shto ca zero.(NITZCHE)

Bota eshte ajo qe e shfaq veten ne pervojen e nje subjekti.

Grate mund te jene te talentuara, por , me sa duket, gjenite jane vetem burrat.

Eshte vete karakteri...ai qe ende eshte katerciperisht i njejti me ate te dikurshmin.

i mencur do te thote te masesh kohen dhe fjalet "(zhan de la fonten)

Nuk ka nje te vertete absolute dhe kjo eshte absulutisht e vertet.(Anonim)
__________________


Per sa kohe ne ushtrojme vullnetin, apo jemi te udhehequr prej tij, duhet te sforcohemi qe ta vleresojme ate si nje send te ngerthyer ne nje rrjet marredheniesh me sendet e tjera dhe me veten tone.
__________________


Per aq kohe sa vetedija jone eshte e mbushur nga vullneti yne, per aq kohe sa ne i jemi dorezuar morise se deshirave me shpresat dhe frikerat e pandryshueshme te tyre, per aq kohe sa ne te jemi subjekt i vullnetit, asnjehere nuk do te arrijme nje lumturi apo paqe te qendrueshme.

Dashuri dhe Urrejtje.

Dashuria dhe urrejtja nuk jane te verbera,por jane verbuar nga zjarri qe mbajne ne vetvete.

Njerezit qe nuk mund ti durojme, kerkojme ti bejme te dyshimte.

Poshte Kafshes.

Kur njeriu ulerin nga e qeshura e madhe, ua kalon te gjitha kafsheve me ultesine e tij.

"TIPAT SHPIRTERORE"

Nuk ka shpirt ai qe kerkon shpirtin.

RINIA

Rinia eshte e pakendeshme,sepse tek ajo nuk eshte e mundur ose nuk eshte e arsyeshme te jesh produktiv,ne cfaredo lloj kuptimi.
__________________

Nuk na perket ne toka ,ne i perkasim asaj.(greke)

Frikacaku eshte i mireinformuar,ndaj frikesohet.(pijanec anonim)


BE YOURSELF. LIFE IS TOO SHORT TO BE ANYONE ELSE.

Back to top
Engel
Mon Nov 02 2009, 05:02pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846

Mos e kerko si meshire ate qe mund ta marresh me force.


Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojn se dashuruari.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Mon Nov 02 2009, 05:07pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Cdo njeri shikon ate qe ti shfaqesh, por pak ndiejne ate qe ti je.

Me mire te humbasesh dike qe dashuron sesa te jetosh me nje deshtues...

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Holly
Wed Mar 03 2010, 11:41am
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Engel ka shkruar:

Dinjiteti eshte pjese e pasqyres se njeriut,po te thyhet ajo pasqyre atehere njeriu s´ka me se ku ta shohe vehten.Me pelqen teper .

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
Holly
Wed Mar 03 2010, 11:45am
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
dhuroni njerut tuaj cdo gje dhe ai do ta perdore ate kunder jush,dhuroni atij asgje dhe ai do te bej cdo gje per ju....

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
LUPEN
Mon Jun 07 2010, 01:30pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Engel ka shkruar:

Cdo njeri shikon ate qe ti shfaqesh, por pak ndiejne ate qe ti je.

Me mire te humbasesh dike qe dashuron sesa te jetosh me nje deshtues...


me pelqejne kto thenie.


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
WORLD
Fri Jul 23 2010, 10:51am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
"Askush nuk mund tё kalёrojë mbi kurrizin tёnd nёse ti nuk pёrkulesh".(Martin Luter King)Sakrifiko gjithmone marrezine e jetes per artin tend!

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Fri Sep 17 2010, 05:09pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
WORLD ka shkruar:

"Askush nuk mund tё kalёrojë mbi kurrizin tёnd nёse ti nuk pёrkulesh".(Martin Luter King)Sakrifiko gjithmone marrezine e jetes per artin tend!


Wawwwwwwwwwwwwwwwwwww Love it just love it ^:)^

I care and I wish well!

Back to top
WORLD
Fri Oct 01 2010, 09:47am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
"Në kohët e mëparshme Njerëzit bënin vepra të mira por nuk tregonin. Pastaj filluan të benin vepra të mira dhe t'i tregonin. Ndersa tani nuk bejne por tregojne." (Umer Bin Haris)

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
çapkeni
Fri Oct 01 2010, 09:51am
Registered Member #2930
Joined: Thu Apr 30 2009, 02:27pm

Posts: 52
world tesh bajne te keqija nan rrogishta ma mire me thane e tregojne te mira.
Back to top
WORLD
Sun Feb 27 2011, 11:50pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.
(Shekspiri)

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Guest2983928
Sat Apr 02 2011, 03:45am
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
WORLD ka shkruar:

Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.
(Shekspiri)


...edhe tan i besojne verberisht. Realitet komedian!

(Kjo asht nje nder shprehjet e mia te preferume)
Back to top
Guest2983928
Sat Apr 02 2011, 03:51am
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
Çdo njeri është i dhënë pas një diçkaje dhe sa më e rëndësishme të jetë ajo "diçka" sa më e madhe, aq më e çmuar është jeta e njeriut.
~ R.Qosja
Back to top
S~erenity
Fri Apr 08 2011, 11:48pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
What a piece of work is a man!
How noble in reason! How infinite in faculty!
In form and moving how express and admirable!
In action how like an angel!
In apprehension how like a god!

The beauty of the world!
The paragon of animals! William Shakespeare
Back to top
WORLD
Sun May 01 2011, 12:11am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Të gjithë duan të shkojnë në parajsë, por askush nuk do që të vdesë..!!

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sun May 01 2011, 12:31pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
WORLD ka shkruar:

Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.
(Shekspiri)


Aj lajks

I care and I wish well!

Back to top
predator
Tue Mar 18 2014, 10:59pm

Registered Member #5403
Joined: Wed Dec 26 2012, 04:52pm

Posts: 64
"Better know nothing than half-know many things." -- Friedrich Nietzsche
Back to top
LUPEN
Tue Mar 21 2017, 02:18am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Njerëzit thojnë thashethëme për çka u intereson më shumë


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
Go to page  1 2 3 4 5 6  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3566 sec, 0.0962 of that for queries. DB queries: 66. Memory Usage: 3,123kB