Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Per sa breza lejohet Martesa
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Mon Feb 04 2013, 06:22pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Ra pyetja per sa breza nuk lejohet martesa. Asht pytje qe per mendimin tem nuk ka percatim por tradita te ndryshme, besime te ndryshme apo edhe fise te medha kan rregullat e veta.

Pyetja asht per sa breza nuk lejohet martesa dhe nga buron ky ligj. Dihet qe shkenca nuk e lejon martesen apo lidhnjen e nje qifti te brezit te pare sepse ka pasoja mjeksore ne lindjen e femijeve. Por un njof njerz qe martohen kushriri me kushririn bile edhe djali i azhes me vajzen e axhes. C;mendim keni ju rreth kesaj?

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Mon Feb 04 2013, 08:27pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Po me kujtohet "My big fat gypsy wedding" ata u martoshin njashtu edhe kusherinj te pare pa e mendu dy here dhe tu marre ate qe pava per shembull, me futet sikleti. Une mendoj se asht shume gabim me u lidhe kush qe asht ne te njejtin linje gjaku.
Arsyet qe pse asht gabim, jane te shumta si me shkence ashtu dhe me besim fetar

I care and I wish well!

Back to top
::bud::
Mon Feb 04 2013, 09:00pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
~Sunset~ ka shkruar:

Po me kujtohet "My big fat gypsy wedding" ata u martoshin njashtu edhe kusherinj te pare pa e mendu dy here dhe tu marre ate qe pava per shembull, me futet sikleti. Une mendoj se asht shume gabim me u lidhe kush qe asht ne te njejtin linje gjaku.
Arsyet qe pse asht gabim, jane te shumta si me shkence ashtu dhe me besim fetarPo, travellers e kane tradite mu martu ne fis, sepse e majn shum per nder emnin a familjes dhe te fisit dhe martohen brenda fisit.

Per besim fetar, disa besime e lojne qe te martohen me kushrinin e par.
Back to top
lissandro
Mon Feb 04 2013, 09:03pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Po mbase ka ndonje cift, te jashtzakonshem e ka ba ate pun Bud.
Si mas disa tradicjoneve shqiptare, deri ne 7 brez nuk lejohet martesa.
Kurse shum thone se esht 12 brez.
por edhe shum thanje, te shqiptarve nga fiset e ndryshme dhe te bazuar edhe ne kanun thon qe martesat qe bahen ne 7 brez, psh tek nje cift duhen edhe 400 breza, te tjere me kalu per me u pastru ai gjak gjenetikisht.....
qe mos me ndoll ma asnji lndje me paftesi fizike.

Personalisht un kisha than, qe me qi ka fise te ndryshme shqiptarsh me shumice nuk ja veln me u martu me gjakun tan .

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
::bud::
Mon Feb 04 2013, 09:58pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
lissandro ka shkruar:

Po mbase ka ndonje cift, te jashtzakonshem e ka ba ate pun Bud.E kam prejmend, po te tregoj nje histori. Nje person qe njof nga pakistani ka 2 vajza dhe vellai i tij kishte vdek dhe ky e kishte adoptu (sii me thane) nipin e vet. Ato e kan si tradite me u martu ne familje. Tesh 2 vajzat dhe nipi jane rriyun bashke dhe ato kishin shpresa qe nipi i tij i adoptum te merrte vajzen e ti (vajzen e axhes pra) qe ai e kishte si moter sepse ishin rrit bashke. Por ai u martu me nje vajze qe ishte shum larg familjes dhe me tha qe esht i vetmi ne familje qe nuk e ka marr grun ne fis.
Back to top
OLIVE OYL
Mon Feb 04 2013, 11:08pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
::bud:: ka shkruar:

lissandro ka shkruar:

Po mbase ka ndonje cift, te jashtzakonshem e ka ba ate pun Bud.E kam prejmend, po te tregoj nje histori. Nje person qe njof nga pakistani ka 2 vajza dhe vellai i tij kishte vdek dhe ky e kishte adoptu (sii me thane) nipin e vet. Ato e kan si tradite me u martu ne familje. Tesh 2 vajzat dhe nipi jane rriyun bashke dhe ato kishin shpresa qe nipi i tij i adoptum te merrte vajzen e ti (vajzen e axhes pra) qe ai e kishte si moter sepse ishin rrit bashke. Por ai u martu me nje vajze qe ishte shum larg familjes dhe me tha qe esht i vetmi ne familje qe nuk e ka marr grun ne fis.i vetmi i dalun doret i paedukum i padenje per mbiemnin jazek i qofte :p***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Gurabi
Mon Feb 04 2013, 11:10pm

Registered Member #1920
Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

Posts: 6466
deri n"SHATE BREZA KAM NIGJU vjeehrren qe thote jane te lejum

Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
OLIVE OYL
Mon Feb 04 2013, 11:15pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
un mendaj bud se a ma shume te tradita se tek feja.

KAM I PROBLEM ME CAPS LOCK ME DUHET ME SHKRU ME SHKRONJA TE MDHAJA JU KERKOJ NDJESE.
KISHA NJI KOJSHI VJET PREJ IRAKUT, E PAVA NJI DIT SHUME TE MERZITUN ISHTE BA ME FOL ME VEDI. ME DIFTA QE E AMA DOTE ME E MARTU ME VAJZEN E TEZES, GJITHCKA ISHTE RREGULLU U PRITTE VETEM KY ME SHKU ME E MARTU. KISHTE VITE QE E PERGATITSHIN AT VAJZEN PER ME E MARR KY AJA ISHTE 27 VJECE.MIRPO KY THOTE UN NUK E DU NUK KAM QEF QE KJO MARTES MU BA POR I LEVERDIS NANS TEME SE AJA E DEN NANEN TEME E KA ME U KUJDES PER TE ETJ ETJ.MTHA CA MENDAJ TI ME TRADITEN TUJ. I DIFTOVA QE NA NUK E KENA ZAKON MU MARTU ME KUSHRI PER ARSYE GJENETIKE, BIOLOGJIKE E PLUS QE VAJZEN E TEZES DJALIN E AXHS ETJ NJIRI E SHEF SI MOTER E SI VLLA, E KJO ASHT NJI DASHNI SHUME LARG ASAJ QE MUND TE NDISH PER BURRIN, LARG JO NE SASI OSE CILSI PO NE LLOJ. EDHE UN ME THOT KSHU MENDOJ PO SDI CA ME BA NUK ME VJEN ME U KTHY NE SHPI ME THOTE. MU DHIMTE.
NJI SHOQE TJETER NE IRAK ME DIFTAJ QE NUK A E DETYRUSHME E NUK ASHT NE FE POR NJERZIT QE JETOJN NE FSHAT I BAJN KTO GJANA PER ARSYE TE MIEMNIT E QE ME MET PASUNIA NE FAMILJE POR QE NUK A PRAKTIKE QYTETARE.
JU KAM KAPITALIZU MA BANI HALLALL :p***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
lissandro
Tue Feb 05 2013, 01:21am
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
::bud:: ka shkruar:

lissandro ka shkruar:

Po mbase ka ndonje cift, te jashtzakonshem e ka ba ate pun Bud.E kam prejmend, po te tregoj nje histori. Nje person qe njof nga pakistani ka 2 vajza dhe vellai i tij kishte vdek dhe ky e kishte adoptu (sii me thane) nipin e vet. Ato e kan si tradite me u martu ne familje. Tesh 2 vajzat dhe nipi jane rriyun bashke dhe ato kishin shpresa qe nipi i tij i adoptum te merrte vajzen e ti (vajzen e axhes pra) qe ai e kishte si moter sepse ishin rrit bashke. Por ai u martu me nje vajze qe ishte shum larg familjes dhe me tha qe esht i vetmi ne familje qe nuk e ka marr grun ne fis.
He pra me u habit, a e shef se ky djali, se ka pas me qejfe pa vetem familja e tije. ca po di un pa ishtu pak parja pak emni bahen tana bashke.

mbase ka te bajne shum edhe tradita e vendit, kot ska met edhe kja shprehja si asht vendi bahet kuvendi, masanej si thot Olive, kta tradita ma shum ekzistojn ne fshatna se sa ne qytet.

Ka pas ne shqipni, qe kan ken dy fise te ndryshem. edhe vetem se kan shku mire fisi me fis as nuk kan marr, as nuk kan dhan. jo se ka te baj me ndonje rregull apo tradite por thjeshte vetem se kan shku mire. dhe per respekt nuk jan martu mes njeni tjetrit.

tesh nuk e di se asht ba paqamurr, krejt kta vitet e fundit.


Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
::bud::
Tue Feb 05 2013, 09:06amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
OLIVE OYL ka shkruar:

::bud:: ka shkruar:

lissandro ka shkruar:

Po mbase ka ndonje cift, te jashtzakonshem e ka ba ate pun Bud.E kam prejmend, po te tregoj nje histori. Nje person qe njof nga pakistani ka 2 vajza dhe vellai i tij kishte vdek dhe ky e kishte adoptu (sii me thane) nipin e vet. Ato e kan si tradite me u martu ne familje. Tesh 2 vajzat dhe nipi jane rriyun bashke dhe ato kishin shpresa qe nipi i tij i adoptum te merrte vajzen e ti (vajzen e axhes pra) qe ai e kishte si moter sepse ishin rrit bashke. Por ai u martu me nje vajze qe ishte shum larg familjes dhe me tha qe esht i vetmi ne familje qe nuk e ka marr grun ne fis.i vetmi i dalun doret i paedukum i padenje per mbiemnin jazek i qofte :pAi asht shum i edukum, nuk asht i dalun doret por asht edhe drejtues i fese islame, ashtu e kan per tradite ata. Pse po e mallkon? Nuk e ka vu vete at ligj po ashtu e kan ne anen e tyne.
Back to top
sunríse
Tue Feb 05 2013, 09:38am

Registered Member #2659
Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

Posts: 11479
Feja Katolike nuk lejon as ne 7 brez as ma shume...biles thote prifti para se te martoheni ju lutem kujdes mos dilni gja me bashkshortin/en.

Kurse feja muslimane ne disa vende te Botes e lejon ket gja dhe me djalin e axhe tezes dajes e kshtu!!
Kam lexu ket un,e kam pase pa dhe ne lajme por po i heku disa fjale sepse jane pak me

Angli, vellezerit shqiptare martojne bashke femijet

Martesa mes dy kusherinjve te pare ndodhi me 25 mars 2008 ne shtepine e R Ll, pasi sipas tyre ata kishin pyetur nje imam i cili i kishte thene se kjo martese sipas fese islame eshte e lejueshme. Pasi kane kryer lutjen e marteses, te dy vellerzerit sebashku me nenen e djalit 16 vjec, i kane inkurajuar ata te kryejne marredhenie s... Te nesermen ne mengjes nena e djalit ka kontrolluar .......

Mosgjetjen e shenjave te ...., ia ka treguar bashkeshortit R Ll, i cili e ka rikthyer mbesen e tij tek i vellai duke i thene se ajo nuk ishte e v... dhe e ndershme. E tronditur nga ajo qe kishte ndodhur nje nate me pare, 12 vjecarja ia ka treguar ngjarjen nenes se saj e cila ishte divorcuar prej K Ll, i cili ishte martuar perseri dhe kishte 7 femije. Marshalla

Menjehere nena e vajzes e ka denocuar ngjarjen ne polici dhe me pas kjo martese ilegale eshte hetuar nga skuadra e krimeve seksuale. Gjate procesit gjyqesor ne te cilin viktima mes loteve gjeti kurajon te deshmonte, dy vellezerit nuk i kane pranuar akuzat, pasi sipas tyre, ata nuk kishin kryer ndonje krim.

Gjykatesi R F M,duke lexuar masen e denimit me nga tre vjet burg per dy vellezerit, tha se kjo ngjarje ishte nje incident i papelqyeshem dhe se ne Britanine e Madhe e madhe, inicimi i marredhenies seksuale te nje vajze 12 vjecare perben krim te denueshem me burg.

Kujtim Lleshi i ka bertitur gjykatesit pse ai e denoi duke iu drejtuar me fjalet: “Une s’jam kriminel, doja te mbroja vajzen time”. Ai ka rezistuar per disa minuta qe te mos shoqerohej nga gardianet drejt qelive te gjykates. Eshte dashur perdorimi forces nga pese gardiane duke e terhequr ate zvarre per ne qeli.


Think happy thoughts!

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Tue Feb 05 2013, 11:18am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Pa lexu ca keni komentu ma siper, deshta me shtu, kjo do te jete thjeshte nje ndjekje qorre e traditave pa marre parasysh mjekesine dhe genet dhe ca ndikimi kane ne nje foshnje. Me thane te drejten, sot s'duhet te bahet nje gja e tille tu e dite se femijet vijne ne Jete ne shumicen e rasteve, me difekte shendetesore. Po besoj edhe gjaku bluh ne histori te lashta e ka nje lloj tradite te tille qe me majte gjakun e tyne po dhe historia ka diftu se sa difekte e deformime kane pase me duket ne familje mbreterore, po i kane fshehe simas interresit dhe politikes. Besoj ja vlen me lexu pak ne Internet per familjen mbreterore Britanike. Just saying
Ps teme interresante!

I care and I wish well!

Back to top
::bud::
Tue Feb 05 2013, 12:15pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533


Facts About Cousin MarriageSome people are fixated on the fallacy that cousin couples pose an intolerable risk to their offspring. However it is likely that we are all descendants of cousin marriages. Before civil laws banning cousin marriages, it was preferable to marry a cousin in some communities as it is to this day in many countries. The notion "why marry a stranger" is just as prevalent in many countries as the cousin marriage taboo in America today. There are a wide range of opinions on the subject of cousin marriages. This is fuelled by erroneous information, bigotry, and presumptions. Further we have civil laws and religious creeds based on obsolete information.


The facts about cousin marriages are much clearer.

Fears of cousins who marry having children with birth defects are exaggerated. Simply marrying within your own race increases the
odds of birth defects. Marrying within your own town further increases
your chances. Cousin couples have only a slightly higher incidence
of birth defects than non-related couples.


26 states allow first cousin marriages; most people can marry their cousin in the US.
US prohibitions against cousin marriages predate modern genetics.
No European country prohibits marriage between first cousins. It is also legal throughout Canada and Mexico to marry your cousin. The U.S. is the only western country with cousin marriage restrictions.
Children of non-related couples have a 2-3% risk
of birth defects, as opposed to first cousins having a 4-6% risk.
Genetic counseling is available for those couples that may be at
a special risk for birth defects (e.g. You have a defect that runs
in your family) In plain terms first cousins have at a 94 percent
+ chance of having healthy children. Check the links section for
more information on genetic counselors. The National Society of
Genetic Counselors estimated the increased risk for first cousins
is between 1.7 to 2.8 percent, or about the same a any woman
over 40 years of age. Source: external link
Second cousins have little, if any increased chance
of having children with birth defects, per the book "Clinical
Genetics Handbook"

The frequency of cousin marriages in the USA is
about 1 in 1,000. The frequency of cousin marriages in Japan is about
4 in 1,000
It is estimated that 20 percent of all couples worldwide
are first cousins. It is also estimated that 80 percent of all marriages
historically have been between first cousins!
In some cultures, the term cousin and mate are synonymous.
Albert Einstein married his first cousin. And so
did Charles Darwin, who had exceptional children.
Franklin D. Roosevelt, the longest serving US president
in history married his cousin (not a first cousin, however they
shared the same last name).
Leviticus 18 lists all forbidden sexual relationships.
Cousin relationships are not included.
God commanded many cousins to marry, including Zelophehad's
5 daughters, Eleazar's daughters, Jacob (who married both Rachel
and Leah, first cousins), and Isaac and Rebekkah (first cousins
once removed)
It is likely that Joseph and Mary -- Christ's earthly parents were first cousins.
Current studies indicate that cousin couples have
a lower ratio of miscarriages -- perhaps because body chemistry
of cousins is more similar. The verdict is still out.

We are all
cousins. No two people are more distantly related than 50th cousins.

 
Back to top
::bud::
Tue Feb 05 2013, 12:18pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Mos! dolme ta kushrij tesh.
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Tue Feb 05 2013, 12:21pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
OMG hahaha

I care and I wish well!

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Tue Feb 05 2013, 12:21pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
::bud:: per Shqipnine, s'thote gja aty

I care and I wish well!

Back to top
::bud::
Tue Feb 05 2013, 12:36pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
~Sunset~ ka shkruar:

::bud:: per Shqipnine, s'thote gja aty


Ja ja kushrin. se po mdalin kushrijt edhe ne Alak e Australi ikyt se kam dite. Ishalla spo kerkoni hise toket kja ka randsi
Back to top
::bud::
Tue Feb 05 2013, 12:37pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
~Sunset~ ka shkruar:

Pa lexu ca keni komentu ma siper, deshta me shtu, kjo do te jete thjeshte nje ndjekje qorre e traditave pa marre parasysh mjekesine dhe genet dhe ca ndikimi kane ne nje foshnje. Me thane te drejten, sot s'duhet te bahet nje gja e tille tu e dite se femijet vijne ne Jete ne shumicen e rasteve, me difekte shendetesore. Po besoj edhe gjaku bluh ne histori te lashta e ka nje lloj tradite te tille qe me majte gjakun e tyne po dhe historia ka diftu se sa difekte e deformime kane pase me duket ne familje mbreterore, po i kane fshehe simas interresit dhe politikes. Besoj ja vlen me lexu pak ne Internet per familjen mbreterore Britanike. Just saying
Ps teme interresante!


Queen Victoria
Only three years after taking the throne, Victoria took her first vow and married her cousin Prince Albert of Saxe-Coburg-Gotha.
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Tue Feb 05 2013, 12:40pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
::bud:: ka shkruar:

~Sunset~ ka shkruar:

::bud:: per Shqipnine, s'thote gja aty


Ja ja kushrin. se po mdalin kushrijt edhe ne Alak e Australi ikyt se kam dite. Ishalla spo kerkoni hise toket kja ka randsi


Haaaaaaaaaaaaaaaa

I care and I wish well!

Back to top
OLIVE OYL
Tue Feb 05 2013, 12:51pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
::bud:: ka shkruar:

OLIVE OYL ka shkruar:

::bud:: ka shkruar:

lissandro ka shkruar:

Po mbase ka ndonje cift, te jashtzakonshem e ka ba ate pun Bud.E kam prejmend, po te tregoj nje histori. Nje person qe njof nga pakistani ka 2 vajza dhe vellai i tij kishte vdek dhe ky e kishte adoptu (sii me thane) nipin e vet. Ato e kan si tradite me u martu ne familje. Tesh 2 vajzat dhe nipi jane rriyun bashke dhe ato kishin shpresa qe nipi i tij i adoptum te merrte vajzen e ti (vajzen e axhes pra) qe ai e kishte si moter sepse ishin rrit bashke. Por ai u martu me nje vajze qe ishte shum larg familjes dhe me tha qe esht i vetmi ne familje qe nuk e ka marr grun ne fis.i vetmi i dalun doret i paedukum i padenje per mbiemnin jazek i qofte :pAi asht shum i edukum, nuk asht i dalun doret por asht edhe drejtues i fese islame, ashtu e kan per tradite ata. Pse po e mallkon? Nuk e ka vu vete at ligj po ashtu e kan ne anen e tyne.bud ishte shtese e asaj 'qe asht i vetmi ne familje qe se ka marr prej fisit', ishte ironi ne kuptimin a thu se ca ka ba. kam vu ne fund***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Special_One
Tue Feb 05 2013, 01:11pm
I'm number one

Registered Member #3944
Joined: Tue Apr 13 2010, 06:09am

Posts: 1854
Edhe Egjipjant e kane pak a shumè njashtu si ka pershkru bud ma siper....
Une kam mji shok egjiptjan ose ma mire e kam pasè se tash nuk jeton ma ketu...edhe ai para da viteve u martu me vajzen e hadhès tij!!! Kur e pyta une (normal qe me cuditi) me pergjigj i lumtun e krenar qe per ata ishte normale dhe burrucratike me marrè kushrinen ose kushrinin e tyne !!! Biles ka edhe dy femij me te !!!

Prite punen pa u ba
se kur te bahet...
mos ban za!!!

Back to top
OLIVE OYL
Tue Feb 05 2013, 01:11pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
::bud:: ka shkruar:

Mos! dolme ta kushrij tesh.OMG so kyt kojshin prej Bentimbukcongnambzimbru e kam kushriii??!!!!!!!***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Tue Feb 05 2013, 01:29pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
summєr ka shkruar:

Feja Katolike nuk lejon as ne 7 brez as ma shume...biles thote prifti para se te martoheni ju lutem kujdes mos dilni gja me bashkshortin/en.

Kurse feja muslimane ne disa vende te Botes e lejon ket gja dhe me djalin e axhe tezes dajes e kshtu!!

Summer po baj nji nderhyrje te vogel simas kandveshtrimit tem,
po perseris edhe iher nuk a feja asht tradita e secilit vend.

Profeti ka than qe preferohet qe grun mos me e marr kushrine, dhe ne Kuran nuk ka te shkrume gja ne lidhje me kete pra nuk me duket se feja muslimane bjen ne kundershtim me at ca te ka than prifti.
Ma siper jan ba komente per familjet mretnore me bindje te krishtera qe kan marr e kan dhan e kisha ka myll nji sy.

Jan ne loje intersa tjera jo feja, kshu mendaj un.***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
lissandro
Tue Feb 05 2013, 01:32pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Martesa mes kushrive, nuk me duket normale. por edhe tregon vet fakti se ne ato vende evropjane. qe e kan kry ket lloj marteset i ke me mijra qe kan lind me difekte te ndryshme fizike. vetm shif shembullin ma te vogel kur bahen lojnat olimpike aty e shefe se kta shtete cojne me qindra se kan boll. bravo ne shqipni. se te pakten besoj se nji number shum i vogel mund, te jete qe ka qe lindin me difekte fizike. e kjo te jep edhe si shembull se jemi rrace e paster ndaj martesave.

Psh satistikat e siperme. qe flitet qe nuk ndoll gje te martohesh me kushri me nje fjale nuk ka efekte ne te mbetat fizike, dhe esht e ekzegjeruar.
nji kjo satistik logjikisht, te le te besoj se nuk esht satistik e bazuar ne realitet.
Sikurse dihet qe per arsye te ndryshme per dite kemi pa apo qe zbulohen satistika te ndryshme qe jan te divijume ndaj realitetit.

hahahh a keni vu re psh qe e shef ne lajme se sipas satistikave vezet nuk jan te mira per ti ngrene. kjo ka qene para 5 vjeteve per shkaqe te ndryshme shendetsore.
tani nje satistike e re qe ka dal tani sipas zbulimeve te reja flitet se vezet kan nje lloje proteinet shum te mire qe e ndimon shum metabolizmin .

e sa e sa gjera te tjera pao te thuash ilaqe qe me satistika te ndimuar ndaj asaj e kesaj semundje, tani kohet e fundit thon jan shum te demshme e kunderta ndoll.

Psh dihet se satistikat behen nga nje grup studjuesish, dhe ne fund e vendos tjeterkush se si te shfaqet lajmi. apo se si te korruptohen keto satistika
nejse se u zgjata shum me satistika.

dihet se jetojme ne nje bot te korruptume.
se perndryshe nuk do kishin mundesi te te u benin milonjerat rehat.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
::bud::
Tue Feb 05 2013, 01:34pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
OLIVE OYL ka shkruar:

::bud:: ka shkruar:

Mos! dolme ta kushrij tesh.OMG so kyt kojshin prej Bentimbukcongnambzimbru e kam kushriii??!!!!!!!Nuk e kam thane un. Mas ta marrin vesht se po te nis shkusat.
Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3535 sec, 0.0854 of that for queries. DB queries: 63. Memory Usage: 3,167kB