Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Zona e Argetimit :: I*N*T*E*R*E*S*A*N*T*E
 
<< Previous thread | Next thread >>
Fantashkenc....jo edhe aq shume.
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Vaskja
Sat Mar 09 2013, 04:44pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
Po hapi kte tem me tregu cdo gja qe ka te baj me kuriozitete, lajme, etj qe kan te bajn me te ardhmen po nisi une i pari

BBC: Si do te jete bota mas 150 viteve?


Nese te parashikosh ecurin e teknologjis per 5 vjet eshte tejet e veshtir per shkak te ecuris shume te vrullshme dhe evolucionit qe ka kjo fushe sidomos 10 vjecarshin e fundit, nje parashikim per 150 vjet
asht edhe ma i veshtir. Megjithate ata te BBC kan kriju nje skic grafike me te cilen mundohen te japin nji ide rreth shkences dhe teknikes qe do jet ne durt e njerzve nga ktu e 150 vjet.

Nis me parashikimet afatshkurte me vitin qe sapo kena hy dhe ato qe do vijojn. Sic eshte e intuitushme smartphonat do te jen gjithnji e ma te randsishem, me mjeket qe krahas ilaceve mund te bashkangjisin aplikacione ne recetat per pacientet e tyre. Ne USA monedha digitale mund te bahet nji standard i pranum gjithkund, ndersa mund te jet e mundun te marresh sekuencen tande te DNA me vetem 100 dollar. Duke kalu pertej realizimit ne laborator te miut te par te pavdekshem arrihet afer 2020, kur rrobotat do te jene vazhdimisht perbri te njeriut, duke e ndihmu te kryj aktivitetet e perditshme, dhe kompjutrave do ti perkasin ndjenja te reja.

Uploadi direkt i mendimeve te trunit ne Web mund te jet i mundur ne 10-vjecaret e ardheshem, edhe pse sot mund te duket i pamundun. Mrenda 2025 mund te jen hedh themelet mbi fuzionin e ftoft, ndersa ne dekadat e metejshme dispositivet e perlogaritjeve mund te jen bere me inteligjent se njerzit vet. Qe keshtu kalohet nepermjet klonimit te qenieve njerezore, me inteligjenc artificiale qe do vazhdoj te bej hapa gjigand, stacione hapsinore qe do te instalohen ne Mars dhe automjete qe do te jen te pilotume nga sisteme perllogaritse digitale.[ Edited Mon Mar 11 2013, 08:46pm ]


Back to top
Vaskja
Sat Mar 09 2013, 05:14pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
Nga Singapori manteli i padukshmerise

Mantelet e padukshmerise jan objekte fantastiko-shkencore te perdorem se gjeri ne kinematografi, me teknika te ndryshme ne baz te filmave qe jan perdor. Se shpejti mund te behen realitet: demonstrimi vjen fale Prof. Baile Zhang docent fiziket ne Nanyang Technological University te Singaporit, i cili gjat TED Conference ka tregu nje paisje te vogel e ate te bej te padukshem objektet nga syri i njeriut.

Nji paisje e till perbehet nga 2 kristale optik te bashkuar ne menyr te till qe te shfrytezojn karakteristikat me interesante: kapaciteti te perthyej driten, minerali i perdorur per te ba kte kub te vogel qe krijon iluzion optik mund te mshehi hijen dhe devijoj rrezet e drites, duke mashtru synin bindshem. Risultati eshte nji objekt i afte te bej te padukshem cdo gje mas shpatllave te tija.

Pervec gjanave mrapa tij edhe ky objekt asht i padukshem per nje sy te pavemendshem. I teri eshte transparent. Pra ky eshte nji ner hapat e par rreth manteleve te padukshmeris.

fusha kryesore ku do ket nje perdoshmeri kruesore eshte padyshim ajo ushtarake, duke i leju ushtrive te gjith boteve te kamuflojn armatimet e tyre. Teknologjia eshte akoma ne faz eksperimentale dhe ka ende nevoj per permiresime te metejshme para se te nxirret ne treg.


Back to top
lissandro
Mon Mar 11 2013, 05:22pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Interesante tema Vaskja, faktikisht ne realitet te gjitha ca ke shkru, esht e munshme per me u realizu pamvarsisht mbase zgjat ma shum si koh.

Vetem po u ba lufta e tret botnore ateher kthehemi 100 vjet mrapan.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Vaskja
Mon Mar 11 2013, 05:27pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
liss mesa po shof i pari qe paske nis me i lexu...persa i perket luftes se 3 s'e di mendoj...qe tepo i jep nji ndryshim...mendimit botnor...tepo hek te mira e do te kqija dhe mundet me sjell gjana te reja prap te mira a te kqija...fundja fundit edhe 2 luftat e para ka ana sociale...dhe mendimit kan pas te njejtin aspekt holl holl...e keqja asht se vetem me luft ndodhin nryshime te tilla drastike.


Back to top
OLIVE OYL
Mon Mar 11 2013, 05:32pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
at me bionic eye e kam lexu qe e kan kriju
***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Vaskja
Mon Mar 11 2013, 05:51pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
Shpia e par e realizume me stampante 3D


Nga Hollanda vjen lajmi i realizimit te shpis se pare te realizume me pjes te stampume nga stampantet 3D

Hyrja ne treg e stampanteve 3D nuk kan revolucionu vetem sektorin e stampimeve, duke hap horizonte te reja te mendimit qe deri para pak kohesh dukeshin te pamundshme, por ka sjell risi edhe ne menyren e krijim te objekteve. Te ndryshme kan qen ne fakt idet qe kan lin koheve te fundit mbi shfrytzimin e ktyne stampanteve, disa prej te cilave kan gjet edhe realizim praktik: nga mjekimet ty kalu tek pjeset per riparimin e anijeve kozmike. Ideja e fundit asht vertet mbreslanese: nji arkitekt hollandez ka ndermend te krijoj nje shpi te tere me ndihmen e ktyne stampanteve.

Projekti asht goxha ambicioz, do bazohet ne prodhimin e blloqeve te medha, duke perdor si material ran dhe solucione te tjera qe do sherbejn si lidhsa te ndermjetem. Keto blloqe do jen "tullat" me te cilat do ndertohet kjo shpi e cila do marri emrin e "Landscape House". I vecant asht edhe design qe ka zgjedh ky arkitekt i cili do bazohet ne Fjongon e Mobius (http://it.wikipedia.org/wiki/Nastro_di_M%C3%B6bius) per formen e nderteses.

Ne projekt nder te tjer do marrin pjes dhe arkitekt dhe inxhineier te tjer mes te cileve edhe inxhinieri italian Enrico Dini i pajisun me stampanten D-Shape ne koordinimin e Universe Architecture. Nji her e perfundume kjo shpi do deshmoj mundesin e realizimit te objekteve te tilla me kte teknologji, duke offru nji alternativ te re dhe ma ekonomike per lenden baz te ndertimit.


Back to top
OLIVE OYL
Mon Mar 11 2013, 06:19pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
kam pa se dojn me fillu me realizu veshka zemra etj po sdi ku e kam lexu infon se kam dit se den me e hap kyt tem na lajmera her tjera***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Vaskja
Mon Mar 11 2013, 08:21pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
mundohem me nda me ju gjana interesante...per ma teper jam ty i perkthy...qe keshty na falni nese rrshet nej shprehje pa kuptim tek tuk...po nuk kena maru per gazetari...hehehehe
gjithsesi nese e gjen...ndaje me ne naq.


Back to top
~*Christel*~
Mon Mar 11 2013, 08:27pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
O Vaskja, a po ia ndrron titullin kesaj teme se ekziston edhe nji tjeter me te njejtin emer. Na bane lamsh
Back to top
Vaskja
Mon Mar 11 2013, 08:46pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
he maj redaktore a te pelqen tesh...


Back to top
~*Christel*~
Mon Mar 11 2013, 08:48pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
much better
Back to top
SuperGirl
Mon Mar 11 2013, 08:50pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Edhe mu m'pelqen ma shum kshtu
Interesting vaskjaBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
666
Mon Mar 11 2013, 08:52pm

Registered Member #5114
Joined: Sun Jul 08 2012, 09:45pm

Posts: 1026
Vaskja ka shkruar:

he maj redaktore a te pelqen tesh...


O Vaskja s'ka zog nanet me jua ba qejfin femnave. Always have smth to complain about

[ Edited Mon Mar 11 2013, 08:52pm ]

Touch screen phones piss me off
Back to top
Vaskja
Mon Mar 11 2013, 08:54pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
Ska gajle 666 mas u demoralizo se kshtu kena mundesine me i fut ne shishe...muhahahahaha


Back to top
OLIVE OYL
Mon Mar 11 2013, 09:08pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Vaskja ka shkruar:

mundohem me nda me ju gjana interesante...per ma teper jam ty i perkthy...qe keshty na falni nese rrshet nej shprehje pa kuptim tek tuk...po nuk kena maru per gazetari...hehehehe
gjithsesi nese e gjen...ndaje me ne naq.mas u ban marak, se jena na ktu qe slajm fjal me ra ne toke***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Tue Mar 12 2013, 08:22am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Vaskja
Thu Mar 14 2013, 05:29pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
HAPIfork, piruni inteligjent per tu dobsu


Te shfrytzosh teknologjin ne menyr inteligjente do te thot te shvillosh dispositiva te rinj te afte te ndihmojn njeriun jo vetem ne aktivitete te reja, por dhe ne ato te perditshmet, per te cilat mund te duket e cuditshme perdorimi i teknologjis. Demonstrimi i fundit na vjen nga HAPILABS, nje ndermarje qe pretendon te nxjerr ne treg HAPIfork: behet fjal per nje piru te pajisur me sensoret e duhur per te drejtuar perdoruesin rreth te ushqyerit te duhur.

HAPIfork eshte ne fakt e pajisur me sensor rreth shpejtesis dhe nxitimit te dhenat e te cileve llogariten per te treguar rritmin e te ushqyerit te personit, duke kriju nji alarm kur kjo shpejtesi eshte me e madhe sec duhet. Nje vibrim i lehte pra eshte sistemi me te cilen ky piru na tregon se po hajm shpejt.

Ky piru nuk mund te na tregoj se sa po hajm ose cfar po hajm po thjesht mundohet te edukoj menyren e te ngrenit, por vetem qe te kemi nje vakt te shendetshem.

Gjate ktij viti pritet qe te dal ne treg per shumen e 99 $ versioni USB ndersa ne 2014 do dali versioni bluetooth.
Back to top
lissandro
Thu Mar 14 2013, 05:34pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Vaskja ka shkruar:

HAPIfork, piruni inteligjent per tu dobsu


Te shfrytzosh teknologjin ne menyr inteligjente do te thot te shvillosh dispositiva te rinj te afte te ndihmojn njeriun jo vetem ne aktivitete te reja, por dhe ne ato te perditshmet, per te cilat mund te duket e cuditshme perdorimi i teknologjis. Demonstrimi i fundit na vjen nga HAPILABS, nje ndermarje qe pretendon te nxjerr ne treg HAPIfork: behet fjal per nje piru te pajisur me sensoret e duhur per te drejtuar perdoruesin rreth te ushqyerit te duhur.

HAPIfork eshte ne fakt e pajisur me sensor rreth shpejtesis dhe nxitimit te dhenat e te cileve llogariten per te treguar rritmin e te ushqyerit te personit, duke kriju nji alarm kur kjo shpejtesi eshte me e madhe sec duhet. Nje vibrim i lehte pra eshte sistemi me te cilen ky piru na tregon se po hajm shpejt.

Ky piru nuk mund te na tregoj se sa po hajm ose cfar po hajm po thjesht mundohet te edukoj menyren e te ngrenit, por vetem qe te kemi nje vakt te shendetshem.

Gjate ktij viti pritet qe te dal ne treg per shumen e 99 $ versioni USB ndersa ne 2014 do dali versioni bluetooth.
Pa me ken per ngut qi te duhet me hanger shpejt


Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Vaskja
Fri Mar 15 2013, 02:24pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
ndrro piru lisso...:p


Back to top
lissandro
Fri Mar 15 2013, 02:30pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Vaskja ka shkruar:

ndrro piru lisso...:p


Menoni edhe per ne ma mas na leni me t'vjetren

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Vaskja
Fri May 31 2013, 03:23pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
Adidas prezanton topin dhe atletet e se ardhmes


Adidas ka prezantu 1 top "inteligjent" i perbere nga disa sensor dhe disa atlete prej poliestere dhe poliuretano te randa vetem 99 gram.

Javen e kalume me rastin e finales se Champions League-s, Adidas perfitoj per te prezantu disa projekte mbi te cilat compania gjermane po punon prej disa vitesh dhe qe se shpejti do bahen produkte comerciale. Gjat "Adidas Lab" te pare vizituesit kan pas mundesin te shovin direkt Smart Ball, i perbere nga sensor dhe atletet e reja te futbollit qe peshojn vetem 99 gram compatibile me sistemin miCoach Elite, sic dhe parardhset adizero f50.

Nga ana e jashtme Smart Ball nuk eshte ndryshe nga topat e zakonshem te futbollit, por ne brendsi permbledh nje seri sensoresh qe japin nje mori te dhenash mbi stervitjen e lojtareve. Pas rreth 3 vitesh studime, Adidas ka arrit te nxjerr nje top qe rregjistron shpejtesin, harkimin, distancen, trajektoren dhe presionin. Gjith keto te dhena i shkojn nje app per smartphone nepermes bluetooth-it. Trajneri ne kete menyr mund te shoh permiresimet e lojtareve ne baz te ketyre te dhenave. Smart Ball do jet ne shitje ne 2014 me nje cmim ende te pa percaktuar.

Atlete e reja nderkaq nuk kan ende nji emer (jan akoma prototip), por parashikohet te zevendsojn adizero f50, ne krahasim me te cilat kan nji pesh thuajse te pergjysmuar (99 gramm kundrejt 165). Ky rrezultat eshte arrit duke perdor nji shtres te perber nga poliestere dhe poliuretan, projektuar per te ruajtur kamen prej demtimeve. Tek sholla eshte vendosur nji sensor qe rregjistron parametra te ndryshem, si distanca e pershkuar, shpejtesia, rrahjet e zemres, etj. Te dhenat mund te kalojn ne tablet, smartphone ose pc. Kto atlete do vihen ne shitje ne 2015 me edicion te limituar.

Back to top
Vaskja
Sat Jun 08 2013, 08:44pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
Vinton Cerf projekton nje rrjet interneti nderplanetar


Nje nga themeluesit e Internetit bashkpunon sebashku me Nasen per realizimin e nji pakete protokollesh te pershtatshem per komunikim mes planetesh.

I konsideruar si nji nga themeluesit e internetit (se bashku me Bob Kahn i cili ka kriju paketen e protokolleve TCP/IP), Vinton Cerf eshte aktualisht i zene ne nje projekt qe ne te ardhmen do mundesoj comunikimin nepermjet Web-it edhe pertej atmosferes tokesore. Prej disa vitesh informaticienti amerikan bashkpunon me Nasa dhe JPL (Jet Propulsion Laboratory) mbi nje internet nderplanetar ne menyre qe te lehtesohet shkembimi i informacioneve ne largesi te medha. Ka nje mori problematikash qe duhet te zgjidhen sepse nje rrjet hapesinor nuk mund te funksionoj si nji rrjet tokesor.

Vinton Cerf shpjegon se projekti ka nisur me 1998, kur NASA ishte ne kerkim te nji rrjeti komunikimi me te mire se ai qe perdorej asokohe dhe qe perdoret ende sot. Aktualisht per shkembimin e te dhenave mes nji stacioni tokesor dhe nji stacioni hapsinor esht i nevojshem lidhje radio. Perdorimi i protokollit TCP/IP eshte i pamundur per nje mori arsyesh.

Mbi te gjitha distanca qe duhet mbuluar esht tejet e madhe, per kte arsye transmetimi i paketave do kerkonte shume kohe. (per te pershkuar distancen toke-mars dhe anasjelltas nji sinjal radio do i duheshin 40 min.) Nderkaq, comunikimi do nderpritej per shkak te rrotullimit te planeteve. Se fundmi ne router nuk ka mjaftueshem memorie per te permbajt paketat ne tranzit. Cerf se bashku me shkencetaret e Nasa dhe te JPL ka projektu nji paket te re protokollesh, te quajtur Bundle qe lejojn memorizimin e paketave me afat gjate fale nje teknike te quajtur storing forward.

Nje sfid tjeter eshte e perfaqesuar nga zgjedhja e emrave te nyjeve te internetit nderplanetar. Per te hapur nje sit ne toke nje person ne Mars shkruan URL-n ne browser, por per tu hap faqja duhet te pres konvertimin ne nje adres IP nga ana e DNS. Dickaje te till mund ti nevojitet nje kohe e papercaktuar (ne rastin me te mire rreth 40 min.) para se te marr nje pergjigje (nese nderkohe nyja nuk ka ndrru adres IP). Kerkuesit per kte arsye kan shtuar ate qe quhet delayed binding. Hapi i pare eshte qe te kuptojm cili eshte planeti ku gjindet siti, qe kshtu hapet rruga e kalimit te dhanave me ate planet, dhe vetem ate her mund te behet nji kerkim local, mundesisht duke shkru emrin e sitit.

Aktualisht rrjeti hapesinor eshte i perber nga pak nyje: Deep Space Network, JPL, Stacioni Hapsinor Internacional, rover Spirit, Opportunity dhe Curiosity ne Mars, dhe sonda Phoenix Mars Lander. Gjith kto mjete perdorin nji version te par te protokolleve qe perfshin ky projekt. Cerf shpreson qe se shpejti protokollet Bundle te behen nji standard te komunikimit te te dhenave ne hapsir. Ne te ardhmen do nisin edhe nji test per verifikimin e sherbimeve direkte si chat, telefonata dhe videotelefonata.


Back to top
Vaskja
Tue Oct 08 2013, 04:57pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
Inshin-Den-Shin, mesazhet sekrete te Disney-it

Te trasmetosh nje mesazh sekret duke qendruar teresisht ne qetesi: do te jete e mundur, fale sitemit te mrekullueshem Inshin-Den-Shin i krijuar nga Disney.

Quhet Inshin-Den-Shin (nga japonishtja “ate qe truri mendon, zemra transmeton”) dhe eshte teknologjia e re e zhvilluar nga inxhinieret e Disney Research Pittsburgh. Ne pak fjal kemi te bejm me nje mikrofon ne gjendje te rregjistroj nji mesazh vokal, qe pastaj mund te transmetohet nga nji person tek tjetri thjesh me kontakt fizik mes personave. Nuk behet fjal per fantashkenc, por perfshirja e disa algoritmave te avancuar qe mundesojn konvertimin e sinjalit audio, pervec aftesis se trupit njerezor per te transmetuar impulset elektrike.

Videoja me posht na tregon qart funksionimin: thuhet nje fjal, nje shprehje ose nje mesazh ne mikrofon (modelli Shure Super 55), ky i kalohet skedes audio te nji perllogaritsi qe e transformon ne nji sinjal prej 300 Vpp dhe 50 uA, duke ja cu prap mikrofonit i tranmetohet automatikisht atij qe e ka. ne kete pike eshte e mjaftueshme ti vesh gishtin afer bules se veshit te personit te dyte, qe do funksionoj si nje lloj altoparlanti. Efekti eshte i njejti si i te degjuarit nje psheretim ne vesh, nji lloj si me ken ty lujt "telefon i prishun" . para se te mbaroj efekti, sinjali mund ti kalohet dhe nji personi te trete.Pergjegjesit jane Olivier Bau, Ivan Poupyrev e Yuri Suzuki. Njeri prej tyre ka shkruajtur tek faqet e revistes Wired, duke shpjegu qe behet fjal per nje ide qe derivon nga projekti i quajtur TeslaTouch, nje teknologji per feedback-un aptik te studiuar per nderthurjen me sistemet touchscreen. Gjithcka bazohet ne konceptin qe nese nje panel eshte ne gjendje te transmetoj vibrime, ather e njejta gje mund te ndodh dhe me tingujt. Te gjindej voltazhi i duhur nuk ka qene e thjesht, me Suzuki-n qe pranon se ka pesuar bojagi shock-e elektirke gjat testeve te para.

Nuk eshte akoma shum e qart si nje sitem i till mund te shitet ose te integrohet ne ndonje produkt. Nji nga hipotezat eshte ajo qe te shfrytezohet Inshin-Den-Shin per te argetuar personat ne rradh per atraksionet e parqeve Disney ne gjith boten.


Back to top
Vaskja
Sat Mar 15 2014, 12:18am
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
3D Hubs, nji rrjet social per printimin 3D

Nji platform per te vu ne dispozicion printerin tuj 3D per kedo, normalisht duke fitu nga shitja e objekteve: ja si funksionon 3D Hubs.

Blerja e nje printeri 3D sot asht ma e mujtme ne krahasim me disa vite para: me me pak se 1000 € sot e ke te mujtme me pas ne tavolinen tande nji paisje qe te mundson te krijosh cfardolloj objekti ne 3D. Bahet fjal gjithsesi per nji investim, qe edhe se i permajtun, ne nji menyr apo tjeter asht mire me fitu dicka. Nji nga mundesit qe na ofrohet nga interneti ka emrin 3D Hubs.

I nisun nga vjeshta e kalume, kena te bajm me nji sit qe lidh ata qe kan nji printer 3D dhe ata qe kan nevoj me e perdor. Nji lloj rrjeti social, do me than, me hart qe na kallxon se sa distancion pika ma e afert e printimit. Natyrisht sherbimi ka nji cmim, i vendosun nga kush ofron plus 15% per administratoret e sitit qe ne kte menyr e kan fitimin prej komisioneve. Atyne i takon lidhja mes kerkese dhe ofertes, gjithashtu edhe rishikimi i projekteve te karikume qe do perdoren nga printerat masi esht kry pagesa.

Hapi i fundit ka te baj me dorezimin e produktit te perfundum, ose me dergimin e tij n'kjoft se nuk asht e mujtun terhekja dorazi. Kte ide e kan hedh Bram de Zwart (CEO) dhe Brian Garret (CTO), dy ish punojs te grupit 3D Systems nji nga te parat realitet aktive ne kte fush.

Nji aspekt tjeter interesant me 3D Hubs ka te baj per sa i perket bashkesis saj. Qytetet me nje far numri printerash (te pakten 10 ne Europ, nga 20 e siper ne USA) jane te certifikume dhe 1 prej ktyne asht si "Kryesore". I perzgjedhuni kshtu ka te drej me organizu evente lokale dediku printimeve ne 3 dimensione, duke nderlidh gjith protagonistet e ktij universi ne rritje te konsiderushme, ose ma mire perdorusit, operatoret dhe te apasionumt.
Back to top
Vaskja
Sat Mar 15 2014, 06:05pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
HUB, hoteli ne smartphone


Whitbread prezanton HUB, nji konceptim i ri per hotelet ekonomik Premier Inn: dhoma te vogla dhe te lidhura, qe kontrollohen me an te nji aplikacioni mobile.

Te vogla dhe smart, kshtu do jen dhomat e reja te imagjinume nga Whitbread (multinacionale qe kontrollon Premier Inn) per hotelet e reja ekonomike HUB. Nji hapsir kompakte pak me shume se 11 m katror, ku gjinden nji shtrat, nji tavolin, nji banjo dhe nji tv 40 polsh. Pa lukse suitash, por gjithcka ca mund te ofrojn teknologjia: pushusi mund te bashkveproj me strukturen nepermjet nji smartphoni apo tableti, fal nji aplikacioni te posacem.

Nepermjet nji ekrani touchscreen mund te prenotosh dhe te kryesh check-in, jo vetem, por edhe te rregullosh temperaturen e dhomes, intensitetin e ndricimit, kanalin TV qe don me pa apo muziken qe je ty ndigju, gjitha kto pa vu kam ne hotel. Nji mix tekonlogjish te marra hua nga automatizimi i shpive dhe funksionet tipike te universit mobile, ne sherbim te udhetarit qe i nevojitet nji vend funksional e mbi te gjitha ekonomik. Normalisht nuk mungon as rrjeti WiFi, ne dispozicion gratis per gjitha dhomat.I pari HUB do vij ne vjesht 2014 ne Londer, ne distriktin e Covent Garden, me objektivin qe me ba te njeten gja edhe ne 4 qytete tjera britanike mrenda 3 viteve te para duke mrrit ne 1000 vende pushimi. Projekti afatgjate do perfundoj ne 2018, kur konceptimi do te gjindet ne 40 vende prej nji totali 8000 dhoma. Per momentin Whitbread nuk ka ba te ditun se sa mund te kushtoj nji nate ne kto struktura, por ka than se realizimi dhe mirembajtja e tyne do kushtoj rreth 25% ma pak sesa ndodh sot me hotelet Premier Inn. Ky komenti i menaxherit Patrick Dempsey.

Premier Inn ka lujt nji rrol kryesor ne krijimin e tregut te hoteleve ekonomik dhe besojm se HUB do baj te njajten gja per gjeneraten e re te hoteleve "kompakt" ne qender te qytetit. HUB do punoj ne te njeten rrug si Premier Inn, duke u bazu ne klientat qe kan si faktor kresor cmimin, pa dasht me hek dor prej sistemimit me kualitet ne qendrat urbane. Kjo do na ndihmoj ne shtimin e rrethit te klientave dhe te jemi edhe ma shume kompetitiv.

[ Edited Sat Mar 15 2014, 06:09pm ]


Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3247 sec, 0.0898 of that for queries. DB queries: 62. Memory Usage: 3,129kB