Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Trupi - Shëndeti - Mjeksia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ushqimet e shendetshme. Ose jo.
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Wed Mar 20 2013, 08:45pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Po e hapi ket teme me diskutu rreth menyres tone te te ushqymit dhe mireqenies. M'thuj ca han, te te them kush je!
Cilat jane ato ushqime qe i keni gjithmone ne dieten tuj?
Cilat jane ato ushqime qe duhet me i evitu?

Ndani informacione, kuriozitete e lajme te reja rreth asaj qe na ban mire, e keq.Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Wed Mar 20 2013, 08:48pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Bananas vs. cookies?Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
- Stella -
Wed Mar 20 2013, 09:17pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Per sa i perket ushqimit di me than se n'shpin ton i kushtohet bajagi kujdes. Zarzavatet iher s'mungojn kurr e i perdorim si te zime pershemull brokoli,karrotat,lulelaken,carciofi etj me pak voj ullinit siper ose me djath t'shkrim siper ose te pjekuna ne furr si kertollat,specat,patlixhanat.
Sallata s'mungon kurr sidomoos gjate veres, asht nji 'must' e kurr s'rrijm pa ble.
Makaronat,kena fillu me perdor edhe ata integral se jan ma te lehta edhe me i perpunu trupi pos qe jan edhe t'mira si shije e mundohena me i ba edhe ata her me perime,her me ton,her me salcna te ndryshme por gjithmon mas me ekzagjeru me kondimentin. Un pervedi s'mund te rri pa i hedh edhe parmigiano se m'pelqen shuuum
Buk me than t'drejten blejm vec iher n'jav se nuk e hajm fort, ma fort grissini ose crackers. T'pakten mu s'asht se m'ban me dek se hehe (na shkojn kilet n'vende t'gabume )
Proshutat (cotto,crudo,mortadella,speck etj)si edhe mishi i pules sidomos e konsumojm shum kurse mishin e bagtive e perdorim po ma pak se mishin e pules ngaqe asht ma i let e ma i asimilushem.
Djathnat po ashtu kena gjet disa lloje e i blejm njata gadi gjithmon,mozzarella,quartirolo qe asht i ngjashem me djathin e bardh qe shitet n'shkoder,parmigiano edhe da djathna te shkrim me ly buken.
Frutat n'shpi ton gjithmon me kile sa po don se i hajm shum e kur dalim me ble bajm furrnizim.

Mundohena me hanger shendetshem (megjithse un kajher e shkeli ),jo me ba djeta e marrina po me e msu trupin me u ushqy me gjanat qe i duhen, tuj evitu yndyren se metaman asht e damshme e aq ma teper qe babi jem vun pak prej kolesterolit e kshtu mundohena me ba ifije ma kujdes. Mendoj edhe se fakti qe jetojm n'nji vend ku guzhina asht e vlersume shum, njiri asht ma i stimulum me ju pershtat e me konsumu produktet e mira e me u ndergjegjsu per ca t'ban mir e ca t'ban keq.

[ Edited Wed Mar 20 2013, 09:18pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
SuperGirl
Wed Mar 20 2013, 09:39pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Stella metaman, vendi ku jeton ka shum shum randsi per menyren si ushqehesh. Ne shqipni psh hajm shendetshem, me gjana te fresketa e bio, por yndyra qe perdoret asht too damn high. lol. un kur shkoj andej, edhe nji veze me fergu, kapi e ia heku yndyren me leter. haha. mami tmerrohet.

Tesh un jam tip qe ha gjithca. Tu jetu vetem, bahem ifije dembele me than te drejten, persa i perket gatimit, por gjanat qe perdori jane te mira. Nuk jam aq e fiksume sa me shku me ble gjana bio, por njifare cilesiet e du.
Gjaja qe nuk mungon kurr ne frigoriferin tem, asht djathi - minimumi 3-4 lloje te ndryshme. Maroj krejt, parmiggiano iher! sa here qe shkoj ne supermarket marr tipe te ndryshme, francez, italian, du me i provu tana llojet.
Mish pulet maj gjithmone ne shpi se asht i kollajte me u gatu edhe i shpejte, kurse mishna te tjere ktu jo fort se pritoj me i ba. ndoshta mish te grim per naj salce bolognese. Kur jam te amorja e rregulloj ifije doren, bej me hanger gjellna, zarzavate kryesisht, se e di qe ushqehet bajagi keq kur s'jam un, e mundohem me ia balancu edhe atij.

E pranoj qe ekzagjeroj me sheqerin. Me kuptimin e plote te fjales. Ha cokollata e amelcina taaan diten. E sdu me ia dit hic Mundohem me e balancu me gjana te tjera me te shendetshme, fruta qe m'pelqejne shum e gjana te tilla.
Jam gjithmone partizane qe trupi jone ka nevoje per gjithca, kshtuqe ia jap perdite pak nga tana..fibra, karbohidrate (me shumice, lol), proteina, vitamina, antioksidanta.
S'kam ba naj here diete ne jeten teme. M'duken marrina krejt. Dhe nji zakon i mire qe kam marr, sidomos gjate dy viteve te fundit, asht qe kam fillu me hanger nadjen rregullisht. Asht gjaja ma e mire qe mundesh me ba per trupin! Ne shqipni nuk e kena pas kulture, ose kena hanger marrina. Ne itali m'pelqete gjithmone me ba nji briosh e nji kafe. po tesh e kam ba zakon perdite nadje sesban qumesht me cereali (drithra) qe jane shuuum t'mira e te shendetshme.

Tesh un ia xij jeten edhe me junk food, si pizza e kebab e McDonalds (ket te fundit shum rralle, nji here ne gjasht muj ndoshta) - pa permend alkoolin, po gjithesi ka disa zakone jo te shendetshme qe i kam hek e ndihem ma mireBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Wed Mar 20 2013, 09:55pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
7 ushqimet me vlerat ma te medhaja ushqyse - ne dendesi

Ka shum menyra me vleresu densitetin e vlerave ushqyese te ushqimit. Tan kto menyra i klasifikojne ushqimet duke u bazu ne kritere te ndryshme, keshtuqe rezultatet ndryshojne. Gjithsesi, duke i marr tana bashke, kto ushqime ma poshte kane shuuume vlera ushqyse edhe ne sasi shum te vogla.

1. Beans
Kane pak yndyre dhe shume proteina e fibra, beans (se prap spo di tesh n'shqip) njifen edhe si zarzavat edhe si proteine. Tana llojet, prej te grosha e deri te bizelja, permbajne shume phytonutrients, nji lloj antioksidanti qe asht shum i randsishem per te mbrojt trupin prej semundjeve te zemres, diabetit, e deri ne disa lloje te kancerit.

2. Oysters
Me 300mg Omega-3s per 30gram, oysters jane acidi i yndyrshem ma ushqyes se toni e salmoni. Plus qe ato permbajne nji sasi te rekomandushme ditore zinku, dhe nji te treten ditore te nevojshme me hekur.

(Kujt ia ban Zoti rrisk me i hanger shpesh besa...ska gja ma t'mire. Hala m'kujtohen ato t'New Orleans-it )

3. Kosi
Vetite probiotike te kosit te fresket, po ashtu proteinat e mira, kalciumi dhe kaliumi (potasium) e bajne kosin me ken produkti ma i perqendrum me vlera ushqyse qe mundeni me hanger.

4. Patatet e amla
Edhe kto kane perqendrim te madh te vlerave ushqyse. Nese i hani me gjithe lekure, merrni sasi jashte mase te medhaja te vitamines A dhe potasiumit. Gjithashtu ato te lajne ma gjate me ndjenjen e ngopjes, ne krahasim me zarzavate te tjera qe nuk kane kaq shum permbajtje fibrash.

5. Kerpudhat
Sidomos per vegjetariant, kerpudhat jane sinonimi i vitamines D - ato jane bartesit ma te mire, mas mishit. Gjithashtu kerpudhat jane te pasuna me selenium, qe asht provu se lufton kancerin, gjithashtu dhe copper e kalium.

6. Pistacchi
Keni nevoje per nji spuntino salato? Pistacchiot mund te ju japin proteina e fibra dhe ju furnizojne me shuuum vitamina e minerale. Mjafton me hanger nji grusht, e ke marr vitamina B6, vitamine E, thiamin, kalium, magnez, dhe yndyrna te shendetshme pa fund!

7. Kiwi
Frutat e pyllit ne pergjithesi njifen si frutat me permbajtje te nalt te anti-oksidantave, por kiwit jane alternative e mire per kur te merziten luleshtrydhet a blueberries - ose kur jane shum te shtrenjta. Vec nji kivi ne dite mjafton me marr tan vitaminen C te nevojshme, dhe ato jane plot me kalium, vitamina A dhe E, dhe fibra.

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
OLIVE OYL
Wed Mar 20 2013, 09:56pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
kiwi for sure***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
- Stella -
Wed Mar 20 2013, 09:56pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501

Metaman qe nadjen m'asht ba edhe mu ves me e hanger se n'Shkoder shpesh e kena lan mazdoret e asht gjaja ma e keqe qe i ban trupit. Se kena pas ves kurse ktu vet vetiut kur cohem nade shkoj n'guzhin e xej qumshtin,me biskota,naj kek ose brioche a ishi gjanash sa me pas dica ne bark e sidomos per ne qe jena n'aktivitet,me shkoll etj asht krysore.

N'drek mandej tuj ken n'shkoll shpesh m'takon me hanger panine ose ishi gjanash po kur takoj n'shpi mami gjithmon pergatit pjate te pare (makaron,oriz,gjell me mish etj) e nji te dyte plus sallaten gjithmon midis tavolins se e hajm tan e shpesh here i hedhi edhe portokall,moll,arra,avocado sallates e del metaman delicious. Masi punoj edhe nguzhin shof bajagi se ca bajn ata shefat,ndjeku tv per ita programa e edhe pse nuk di me gatu fort mir tuj ken se koha qe kam asht krejt e vogel masi kam msimet interesohem e kur m'del najfije kohe filloj e shpiku naj mrekulli

Cilesia e ushqimeve duhet me than asht e mir,s'na mungon kurgja,gjynah mu anku e kena mundsin shyqyr Zotit me zbulu shije e ushqime te reja edhe me sperimentu guzhina te reja.

Mu iher m'pelqen shum guzhina kineze/japoneze,sushi asht mrekulli per mu. Kur shkoj ne kta restorante la nam vec. S'permbahem hiq haha. Po edhe junk food ha,kur je i ri s'pushon tuj blu kshi shpifurinash po he,ca me ba. Sa te rritem tesh e la at ves

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
SuperGirl
Wed Mar 20 2013, 10:04pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
- Stella - ka shkruar:


sallaten gjithmon midis tavolins se e hajm tan e shpesh here i hedhi edhe portokall,moll,arra,avocado sallates e del metaman delicious.
Stella edhe un maroj per sallata. shpesh here ha vec sallate, sidosmo ne darke. knaqem kur i bej tana mix ishtu si thu ti. ca s'i hedhi mrend! ruccola iher, gjithmone!

- Stella - ka shkruar:


Po edhe junk food ha,kur je i ri s'pushon tuj blu kshi shpifurinash po he,ca me ba. Sa te rritem tesh e la at vesSa t'rritem edhe un tapo i la
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
- Stella -
Wed Mar 20 2013, 10:08pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
SuperGirl ka shkruar:

- Stella - ka shkruar:


sallaten gjithmon midis tavolins se e hajm tan e shpesh here i hedhi edhe portokall,moll,arra,avocado sallates e del metaman delicious.
Stella edhe un maroj per sallata. shpesh here ha vec sallate, sidosmo ne darke. knaqem kur i bej tana mix ishtu si thu ti. ca s'i hedhi mrend! ruccola iher, gjithmone!

- Stella - ka shkruar:


Po edhe junk food ha,kur je i ri s'pushon tuj blu kshi shpifurinash po he,ca me ba. Sa te rritem tesh e la at vesSa t'rritem edhe un tapo i la
Un fill mas tejet, per Zoten


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
SuperGirl
Wed Mar 20 2013, 10:13pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
OLIVE OYL ka shkruar:

kiwi for sureE disha qe dikush tapo e thoteBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Wed Mar 20 2013, 10:26pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Gjanat qe nuk mungojn ne shpi teme jan.perimet iher pothujse tana llojet I perdori me gjithca edhe nqs baj nji sup pak karrot bizele sweetcorn ja helli sidomos supnave me mish pulet
Manej na tan sj shpi hajm kosin shum e kurr srrim pa te cerials gjithmon per nade
Djathi bardh bullgar ater djath te verdh per naj sanduich tek tuk ose per makarona
Mishnat , perdori shum mishin e vicit qingjit kot naj her edhe te pules shum edhe kosha bibash jan nice me I pjek
Peshk gjithmon sblej mish pa ble peshk e hajm shum
Noudles lov them abababa qa ju baj I blej e I baj vet meqaksam qef ja kam marr doren e me dalin te mira frutat manej tana llojet edhe sallatat edhe vezt i perdorim shum ita kryesoret qe duhet mi pas sesban manej fillojn kta tjerat si gishfingers per gmit chiken nugets e me rradh se kam harru BUK pupupu ka dy ne dit zbor dmth me pak fjal ne lajm lekt ushqime lol

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
OLIVE OYL
Wed Mar 20 2013, 10:31pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
- Stella - ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

- Stella - ka shkruar:


sallaten gjithmon midis tavolins se e hajm tan e shpesh here i hedhi edhe portokall,moll,arra,avocado sallates e del metaman delicious.
Stella edhe un maroj per sallata. shpesh here ha vec sallate, sidosmo ne darke. knaqem kur i bej tana mix ishtu si thu ti. ca s'i hedhi mrend! ruccola iher, gjithmone!

- Stella - ka shkruar:


Po edhe junk food ha,kur je i ri s'pushon tuj blu kshi shpifurinash po he,ca me ba. Sa te rritem tesh e la at vesSa t'rritem edhe un tapo i la
Un fill mas tejet, per Zotenun sdu mi lan as kur trritem!***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Al Bundy
Thu Mar 21 2013, 04:27pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
SuperGirl ka shkruar:

OLIVE OYL ka shkruar:

kiwi for sureE disha qe dikush tapo e thoteProud of you (tear in my eye)
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Thu Mar 21 2013, 08:35pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Rendesi ka me pase variatet ne ushqim. Une besoj ne ate po edhe si psiko qe jam, du ngjyra shume kur gatuaj ose prezantoj pjaten me jep kenaqesi dhe rrespekt per ushqimin.

Fruta kena gjithmone dhe e kam per ves me ble nga 2-3 te secilit lloj qe te kem variacion dhe mos te bahen te bezdissshme. Duken ngjyra te bukura dhe shije te ndryshme ne fruit bowl. Kam ble nje massive bowl qe i vejme aty dhe jane praktike po tu tek, kape naj nji per rruge hahaha...gjithmone te lame para se me i vu ne bowl se s'ke nevoje me u lodhe me la para se me e hanger se priton
Perime perdori shume po ma shume ato qe zihen si thote Stella dhe jane praktike e shpejt.
Mundohem me evitu ushqimet qe kane shume sheqer dhe ato qe jane te perpunume shume.
Buken e blej po gjithmone te zeze ose me fara ta ndryshme. Femijet jane mesu dhe nuk e dojne buken e bardhe vetem ne naj rast qe blejme wood oven bread per qefe po jo shpesh dhe e mira asht se nuk jeton gjate ngaqe s'ka preservatives..
Mish ashtu si frutat e blej pak nga secila kafshe hahaha pervec derrkucit qe s'me pelqen me e hanger jo per gja po shija nuk na shijon asnjenit.
Dy gjana nuk i lejoj as qe i blej: Alkol as pije te amla. Asht a big NO!
Amelsina me pakice ma shume akullore po edhe ato me kujdes low fat per mos me u ndi aq guilty hahaha plus mire per femije.
Blej bars qe jane natural and healthy per me i majte ne cante dhe po me hangri stomaku, jane praktike.
Uje shume uje sa ma shume uje. Praktike asht me pase nje shishe qe te peqlen dhe praktike e ashtu si bars, e kam me vedi ne cante gjithmone.
Kos very important me e pase dhe LSA asht si pluhun me fara qe ka plot proteine dhe shije e han me kos ose cereal ne nadje.
Tash qe po i shkruj, po e shoh se jam bajagi healthy ne shpi.
Ushqimi asht kulture dhe edukate plus nje rrelacion qe e ke tane jeten keshtu qe, duhet te jete i balancum dhe i mire per ty
Kur je prind, ka shume rendesi me i dhane edukate femijeve se e marrin me vedi kur te fillojne jeten e tyne indipendente.

Gatimi per mu duhet te jete i shpejte, i shendetshem dhe natyrisht i bukur hahaha po jam single mami me dy femije dhe pune so jeta jeme asht e tille so jam shume praktike dhe efficient
Po e la me kaq

I care and I wish well!

Back to top
SuperGirl
Wed Jul 24 2013, 01:10pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Fck! Sheqeri. Alkooli. Krypa. Junk food. Fried food. Tana vrasin inteligjencen. Un jam perjashtimi prej rregullit

trokit ketu

11 Intelligence Killing Foods You Need To AvoidWhen it comes to nutrition, it must be mentioned that there are all sorts of foods: some super-foods are your greatest allies against extra pounds, while others stimulate your cognitive function and improve your memory. On the other hand, some foods are known to have a devastating effect on your brain functioning, and nutritionists advise us to consume them moderately in order to limit their negative impact. Having said that, here are the top 11 foods that kill your intelligence, slowly but surely:

1. Sugary Products

Sugar and sugary products are bad not only for your waistline, but for your brain function as well. Long-term consumption of sugar can create a wealth of neurological problems, and it can also interfere with your memory. On the other hand, sugar can also interfere with your ability to learn, this is why it is recommended to avoid pre-baked goods, sugar, corn syrup and products that are high in fructose.

2. Alcohol

Alcohol is known to harm your liver in the long run, and it also causes what is known as “brain fog”. Like the name suggests, the term of brain fog refers to a feeling of mental confusion, it acts like a cloud that impacts your ability to think clearly, as well as your memory. Have you ever noticed that you cannot remember common item names, or you cannot recall certain events or you are not sure whether they were dreams or they actually happened? This might be influenced by the high alcohol intake which impacts the balance of the brain. Fortunately, these symptoms are reversible provided that you stop consuming alcohol, or you limit your intake to one or two drinks per week.

3. Junk Food

A recent study that was performed at the University of Montreal has revealed that junk food can change the chemicals in the brains, thus leading to symptoms associated with depression and anxiety. Besides, foods that are high in fat can also trigger some symptoms that are similar to the signs of withdrawal when you stop consuming them. These foods affect the production of dopamine, an important chemical that promotes happiness and an overall feeling of well-being. Moreover, dopamine also supports the cognitive function, the learning capacity, alertness, motivation and memory. This is why it is important to avoid all foods that contain excessive fat.

4. Fried Foods

Almost all processed foods contain chemicals, dyes, additives, artificial flavors, preservatives and such – these can affect the behavior and the cognitive functioning due to the chemical that causes hyperactivity, both in children and in adults. Fried or processed foods slowly destroy the nerve cells located in the brain. However, some oils are more dangerous than others – sunflower oil is considered to be among the most toxic ones.

5. Processed Or Pre-Cooked Foods

Just like fried foods, processed or pre-cooked foods also impact your central nervous system and they also increase the risk of developing a degenerative brain disorder later in live (such as Alzheimer’s disease).

6. Very Salty Foods

Everybody knows that salty foods affect your blood pressure and they are very hard on your heart. However, as research suggests, foods that contain high amounts of salt (sodium) can affect your cognitive function and impair your ability to think. Otherwise stated, salty foods affect your intelligence!

As a matter of fact, the consumption of salty foods and nicotine have been shown to have the same effects as drugs, as they cause harsh withdrawal symptoms and cravings for salty foods.

7. Grains, Except 100% Whole Grain

All sorts of grains have an impact on your brain functioning and your overall health, except for 100% whole grain which is very rich and fiber and it is known to prevent arterial aging. If you consume regular grains, your body risks to age quicker than it is supposed to and you can also experience memory loss and brain fog. Having said that, try swapping the regular carbs for the complex carbohydrates – all you need to do is to opt for whole grain bread!

8. Processed Proteins

Proteins are the building blocks of muscles and they are very important for the proper functioning of your body. Meat is the richest source of high-quality protein, but avoid overly processed protein such as hot dogs, salami, sausages and such. Unlike the natural proteins that help your body insulate the nervous system, processed proteins do exactly the opposite. Opt for natural fish (especially tuna and salmon), dairy, walnuts and seeds as these are natural, high-quality protein sources.

9. Avoid Trans Fats At All Costs

Trans fats cause a series of problems, from heart-related issues to elevated cholesterol and obesity. However, they are bad for your brain as well, as they make your brain more sluggish, they affect your reflexes and the quality of your brain response – not to mention that they increase the risk of stroke!

Trans fats can also have other effects on your brain: if consumed for too long, they can result in a sort of brain shrinkage that is somewhat similar to the shrinkage caused by Alzheimer’s disease. This brain shrinkage takes place due to the fact that trans fats slowly damage the arteries – you can prevent this and lower the stroke risk by simply limiting your intake of trans fats.

10. Artificial Sweeteners

When people try to lose weight, they tend to think that they will become slim overnight by simply replacing sugar with artificial sweeteners. It is true that artificial sweeteners do contain less calories, but they can actually do more harm than good! If used for an extended period of time, artificial sweeteners can cause brain damage and interfere with your cognitive capacity, especially if you use high amounts of sweetener.

11. Nicotine

Despite the fact that nicotine is not really a food product, it still wreaks havoc on your brain by restricting the blood flow to this important organ, along with the regular flow of glucose and oxygen. Nicotine not only causes premature aging, bad breath and poses an increased risk for lung cancer, but it also affects the production and the function of neurotransmitters by tightening the capillaries, the tiny blood vessels that play a pivotal role when it comes to your brain function.Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
~*Christel*~
Wed Jul 24 2013, 09:47pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
simas ketij postimit i bjen me dek unit
Back to top
SuperGirl
Wed Jul 24 2013, 09:47pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Kam pershtypjen se edhe ajri qe thithim na ban keqBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
~*Christel*~
Wed Jul 24 2013, 09:50pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
s'ka gja...sdu me dek me bark bosh
Back to top
SuperGirl
Wed Jul 24 2013, 09:59pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
~*Christel*~ ka shkruar:

s'ka gja...sdu me dek me bark boshAs un sis, as unBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
~*Christel*~
Wed Jul 24 2013, 10:24pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
te kam si shpirt...a shef qe mendojme njisoj As they say " great minds think alike"
Back to top
Cen Durimadhi
Wed Jul 24 2013, 10:35pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
SuperGirl ka shkruar:

~*Christel*~ ka shkruar:

s'ka gja...sdu me dek me bark boshAs un sis, as unitu mrri

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
SuperGirl
Wed Jul 24 2013, 10:38pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
~*Christel*~ ka shkruar:

te kam si shpirt...a shef qe mendojme njisoj As they say " great minds think alike"
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3639 sec, 0.0873 of that for queries. DB queries: 61. Memory Usage: 3,096kB