Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Politika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Rroga e politikanëve, nga 38 mijë euro në 1.7 milion euro
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Mon Apr 15 2013, 01:18pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Politika - sherbim i popullit apo biznes ne vedi?
Si mendoni ju? A ja vlen te merresh me ky biznes?

___________________________________________________________


Marrja me politikë sjell fuqi të madhe, por edhe para. Megjithatë, pagat e politikanëve janë gjithnjë temë “e nxehtë”.

Pagat e tyre janë në qendër të vëmendjes, kur përfaqësuesit e popullit kalojnë pushimet në vilat luksoze të miqve të tyre biznesmenë apo kur përmendet rritja e pagave të tyre, shkruan gazeta gjermane “Der Spiegel”.

Kështu, kancelaria gjermane Angela Merkel ka rrogë mujore prej 14 893 euro. Pasi merr edhe pagën e deputetes dhe disa shtesa mujore, rroga i arrin në mbi 21 000 euro.

Në fakt, siç shkruan gazeta gjermane, ministrat gjermanë dhe kancelaria fitojnë më pak se sa u takon sipas ligjit, pasi që disa herë kanë hequr dorë nga rritja e pagave.

Edhe shefat tjerët të qeverive kanë treguar modesti në kohë krize – kryeministri britanik David Cameron ka zvogëluar rrogën për 5 %, ndërsa kryeministri spanjoll Jose Luis Zapatero do të merr 15 % më pak.

Në fakt, nuk janë të gjithë modestë. Deputetët e parlamentit kenian kanë rritur pagat para një muaji për 18 % dhe tani marrin 97 mijë euro në vit, që është 180 herë më shumë se paga mesatare e një keniani. Ndërsa presidenti i këtij vendi merr pagë vjetore prej 335 mijë euro.

As presidenti i Venezuelës, Hugo Chavez, nuk është prej modestëve. Ai ka rritur vitin e kaluar buxhetin personal për 600 %.

Në krye të listës është kryeministri i Singaporit, Li Xien Lung, i cili merr 1.7 milionë euro në vit.

Catherine Ashton si komisionere për politikën e jashtme të BE-së merr 320 mijë euro në vit, duke iu afruar presidentit të SHBA-së, Barack Obama, paga vjetore e të cilit është mbi 300 mijë euro.

Në kategorinë e atyre që marrin rreth 230 mijë euro janë presidenti francez Nicolas Sarkozy, kryeministri kanadez Stiven Harper, ai irlandez Bryan Kowen.

Në fund të listës është kryeministri hindus Manmohan Singh me pagë vjetore prej rreth 38 mijë euro.


[ Edited Mon Apr 15 2013, 01:19pm ]
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2496 sec, 0.0826 of that for queries. DB queries: 34. Memory Usage: 2,466kB