Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Crregullimet psikologjike - Semundjet e trurit
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Sun Apr 21 2013, 11:25am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Si shikohen sot njerezit me crregullime te ndryshme psikologjike?
A ka ndryshu sado pak stigma, sidomos ne Shqiperi, per vuatjen e ktyne individeve, qe shum pak trajtohen me psikoterapi. Sa kerkojne ndihme?

Kur do te zhduken terma te tilla si 'i marr', 'idiot', 'debil' per njerez te cilet kane ankth, depresion, jane skizofren apo vujn nga ndonji crregullim personaliteti? Kur do ta kuptojne shoqnia shqiptare qe kto jane njerz te semure, ashtu si nji njeri qe ka kancer apo diabet. Jane njerez qe mund te kurohen, nese marrin suportin e duhun dhe trajtimin e nevojshem.

U frymzova nga kjo video per me hap ket teme:

trokit ketu

Ky asht nje TED talk prej drejtorit te 'National Institute of Mental Health'.
Nderkohe qe neper bote diskutohet tashma si me i parandalu semundjet mendore, si me e kuptu qe truni asht tu degradu qysh ne adoleshence te hershme; ne shqipni hala thojne 'nuk shkoj un te psikologu se sjam i marr' (sidomos ne shkoder, sepse ne Tirane asht ma ndrysh already)

Ajo qe un pys vedin, asht kur ka me ndryshu kjo gja??
Kur kane me marr njerzit e thjeshte informacion te mjaftushem qe me ndryshu stereotipet qe kane?

Diskutim te kandshem!


[ Edited Sun Apr 21 2013, 11:26am ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Sun Apr 21 2013, 11:45am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
ah super sa tem e bukur faktikisht jan te pakt ata njer qe e kuptojn qe asht semundje
Un jam tu ba Demntia Traninig e asht tu me pelqy jashteakonisht shum
Shum interrasnte me dit se si te funksionon truni edhe cila pjes e trunit demntohet kur nje individ asht me semundje mentale se normalisht jo tan kan te njejtin problem

Deri dje edhe un jam perfshi te ata persona qe jam shpreh gabim per individa me probleme menore

Kam kuptu qe duhet shum kujdes jo vetem se si flet per ta por edhe me i trajtu kta individa duhet shum kujdes dojn rrespekt dhe te ruhet di njiteti tyne ma shum se per individa pa probleme menore

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
MiCoLjA
Sun Apr 21 2013, 11:50am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Edhe menoj se po si pav e kta individa vet nuk munesh kurrsesi me dit se si asht te jesh me semundje menore
Kam nji care home ktu afer mejet asht rubish i kam pa me syt e mi tu ju ra me top e tu tall me ta njekoh qe paguhet per mu kujdes e me ju ba jeten sa ma te let e me ju dhan ifije drit ne jeten e tyne
Kam ken tu i marr ne vidio e me ti qu ne polici kaq mi qunen nervat po burri na len rahat tha se skena nge mu marr me kyt pun

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
SuperGirl
Wed Apr 24 2013, 12:52pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Micole ke te drejte. Po habitem qe andej i trajtokan keq. Kjo gja ndosh rendom ne Shqipni me te semuret mendore. Bilee dhe te shkolla e fmive me aftesi te kufizume, gja qe asht me t'kap vaji. Un e kam shpine perballe shkolles dhe gjithmone i kam pa si i trajtojne. Kam ba edhe praktike aty e asnjena prej msuseve nuk me dote rrotull se nuk mujshin me i prek me dore ne sy tem, e rrishin si n'kunja.

Nji fenomen tjeter qe kam vu re kohet e fundit, njerzit pervec termave 'i marr', 'idiot' etj, kane fillu me perdor edhe 'si me ken down' bile edhe 'autist' per me sha njerz qe jane te shendetshem. Imagjino nji nane qe ka fmin me down syndrom dhe ndin dike tu e perdor at shprehje si shamje, se si do t'u ndite. Me vjen sinqerisht keq sepse kjo tregon qe faktikisht njerzit po informohen e kane informacion se ca jane kto crregullime - perderisa i perdorin fjalet - por jane tu i perdor ne kontekste te papershtatshme. Bohh.
...mandej un bahem e keqe me gjithe qejf e ia them gjanat n'sy kur shof fenomene te tilla. Sorry. Nuk mund t'rri. E konsideroj si detyrim moral.
Injoranca nuk asht paaftesi!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1814 sec, 0.0753 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,561kB