Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Nji fjale te re ne dit :)
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
- Stella -
Wed Jan 15 2014, 09:30pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Shpesh me takon me gjet neper internet ose libra ndonji fjale te re qe s'ja di kuptimin.

E hapa ket tem mbasi per mendimin tem asht e randishme me ja njoft kuptimin fjaleve e me e pasunu sa ma fort fjalorin ton. T'shkrujm pra ndonji fjal qe se njohim dhe domethanien e saj. Po filloj un e para


*


ALESSITIMIA/ALEXITIMIA: zbulova se don me than 'mas me pas fjale me shpreh emocionet,ndjenjat.

[ Edited Wed Jan 15 2014, 09:34pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
~*Christel*~
Wed Jan 15 2014, 09:38pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
sa mire qe e hape iky teme
Jo ma lerg se sot ne dreke i thash disa anetareve te shol qe sot kam pas dite produktive se kam mesu 3 fjale te reja

qifqi ushqim tradicional gjirokastrit, si tip qoftje me oriz;
inaptokraci: autoritet jo kompetente;
kallkan: ftoft i madh!

Boll per sot
Back to top
Cen Durimadhi
Wed Jan 15 2014, 10:12pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
christel me taman se ke dit kallkan?????

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
SuperGirl
Thu Jan 16 2014, 11:11am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Un prej christelit kam msu qifqin edhe inaptokracine qe tapo e harroj sa ta mbylli ket faqe

Alexitimine e kam dite se asht simptome e disa crregullimeve mendore

Sot skam msu gja t're dmth. Not yetBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Mon Feb 10 2014, 11:21am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
- Stella -
Thu Feb 27 2014, 08:12pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
[ Edited Thu Feb 27 2014, 08:18pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Feb 27 2014, 08:33pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Apr 17 2014, 08:43pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Apr 17 2014, 08:50pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
LUPEN
Thu Mar 09 2017, 05:43am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Baobàb

Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
OLIVE OYL
Thu Mar 09 2017, 10:48am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Anomie-
E prezantume ne 1893 par Émile Durkheim, termi anomie (prej greqishtes ἀνομία / anomía, prej prefiksit ἀ- a- « mungese e » dhe νόμος / nómos « ligj, rregull, strukture ») eshte mungesa e mjeteve tradicionale te kontrollit.***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Mon Mar 20 2017, 02:24pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Kerthingla-shqip- keka nji si Njal en vocerr e holle***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
LUPEN
Mon Mar 20 2017, 08:54pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Ishim duke folur për kimçat në një temë tjetër

- Albanian: xinxife (bot. hide). Në Shkodër, kimçë/a.
- Arabic: unnab or sfizef
- Aramaic: shisqa (שיסקא)
- Assamese: عُناب (bogoree)
- Bengali: kul, or borai or boroi in Bangladesh
- Bulgarian: джинджер
- Mandarin Chinese: 红枣/紅棗 (hóng zǎo) or just 枣/棗 (zǎo)
- Croatian: žižola, ćićindula, čičimak, cicindra , kineska datulja in Dalmatia
- French: jujube, pomme surette
- Gujarati: બોર (bor)
- Hindi: baer
- Nepali: bager (बंगेर)
- Italian: giuggiole
- Japanese: ナツメ/棗 (natsume)
- Kannada: (Yelchi Hannu)
- Konkani and Marathi: बोर (bor)
- Korean 대추 (dae chu)
- Macedonian: сирка (sirka)
- Malay: bidara
- Malayalam: ilanthappazham or badari
- Maltese: żinżel
- Marathi language: bor
- Nepali: bayr
- Odia: Kolli
- Pashto:ٻيرہ (bera)
- Serbian: жижула (žižula), зинзула (zinzula), чичимак (čičimak), кинеска урма (kineska urma)
- Sindhi: ٻير (ɓer)
- Slovenian: žižola
- Tamil: ilantam/ilanthai/elantha pazham
- Telugu: రెేగి పండు (regi pandu)
- Thai: พุทรา
- Turkish: hünnap
- Urdu: بیر (baer)
- Venetian: sisoe
- Vietnamese: táo tàu, which translates to "Chinese apple" (as opposed to the "Vietnamese apple")
- Wolof (Gambia): Sedam
- In the Caribbean, it is also known as jojo or doungs.
- In Zimbabwe (shona), it is known as "masawu".
- In Iran, it is called (Annab)
- Hebrew שיזף סיני (sheezaf seenee)


Se harrova në Anglisht: Jujube.
Gjermanisht: Chinesische Jujube; Chinesische Dattel; Kumul-Dattel; Rote Dattel; Azufaifa.[ Edited Mon Mar 20 2017, 09:19pm ]


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2196 sec, 0.0871 of that for queries. DB queries: 50. Memory Usage: 2,791kB