Forums
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
LUPEN
Thu Feb 11 2016, 04:15pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Gjermania mund të mburret me shumë kompozitorë të njohur dhe të vlerësuar në botë. Shumë kompozitorë klasikë gjermanë kanë shënuar historinë e muzikës. Midis tyre janë Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, Franz Schubert, Robert Schumann, Johannes Brahms, Richard Wagner dhe Wolfgang Amadeus Mozart (i njohur gjithashtu si austriak; lindur më 27 janar 1756 në Salzburg, Austri).

Që në shekullin e dymbëdhjetë kemi kompozimet e para gjermane nga Hildegard von Bingen, një fetare gjermane, e cila ka shkruar një shumëllojshmëri himnesh dhe lloje të tjera të muzikës së krishterë.

Në shekullin e shtatëmbëdhjetë arti muzikor gjerman përfaqësohej nga Dietrich Buxtehude dhe Johann Kuhnau. Në periudhën e iluminizmit, Johann Sebastian Bach ishte i pari i një brezi të madh të muzikantëve gjermanë, që vazhdoi me Johann Mattheson, para ardhjes së mjeshtërve të mëdhenj Ludwig van Beethoven, Carl Maria von Weber, Robert Schumann, Richard Wagner dhe shumë të tjerë.

Tendenca ekspresioniste u përfaqësua nga Paul Hindemith, ndërsa ajo romantike edhe nga Richard Strauss. Pas Luftës së Dytë Botërore u zhvillua muzika konkrete.

Muzika gjermane e shekullit XX dhe XXI rrokë lëvizje të ndryshme si Neue Deutsche Welle (Nena, Alphaville), Disko (Boney M., Modern Talking, Dschinghis Khan, Milli Vanilli, Bad Boys Blue), Metal dhe Heavy rock (Rammstein, Scorpions, Helloween, Gamma Ray, Blind Guardian), Punk (Die Ärzte, Die Toten Hosen), Pop rock (Tokio Hotel, Herbert Grönemeyer), Indie rock (Tocotronic), Ostrock vitet '70 (Keimzeit). Më i vonshëm është zhvillimi i hip hop gjerman, ku më të përmendurit janë grupi Die Atzen (Frauenarzt & Manny Marc), Bushido, Sido dhe CRO ndjekur nga Die Fantastischen Vier, Fettes Brot, etj.

Kënga gjermane më e klikuar në web është "Disco Pogo" trokit ketu e grupit hip-hop Die Atzen, që ka mbi 50 milion shikime.

Këngëtaret famëmadhe ishin Marlene Dietrich dhe Hildegard Knef.

Muzika elektronike gjermane ka fituar influencë globale me Kraftwerk, një grup pionier në këtë zhanër, Tangerine Dream, Liaisons Dangereuses. Minimal music dhe Techno janë të njohura ndërkombëtarisht nga Paul van Dyk, Scooter dhe artistë të tjerë si: Sven Vath, ATB, Cosmic Gate, Tomcraft, Paul Kalkbrenner, Kai Tracid, Zedd, Zombie Kombit, Boys Noize, Alex Christensen, Mousse T., Robin Schulz.

Gjermania organizon dhe pret shumë festivale të muzikës rock në vit. Festivali "Rock am Ring" dhe "Wacken Open Air" janë ndër më të mëdhatë në botë.

Përkthyer nga Wikipedia, 11 shkurt 2016.


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
LUPEN
Thu Feb 11 2016, 04:20pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
LUPEN
Thu Feb 11 2016, 04:21pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
LUPEN
Thu Feb 11 2016, 07:35pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264

Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
Mbreteresha
Tue Feb 23 2016, 12:37pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
he lupen a je azilant ne gjermani aaa?

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
LUPEN
Wed Mar 09 2016, 11:11pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Mbreteresha ka shkruar:

he lupen a je azilant ne gjermani aaa?


Në gjermani, por jo si azilant. Mendova të bashkohem me turmën ; italianë, grekë, spanjollë, portugezë, irlandezë, etj (nuk po përmend vendet e evropës lindore, afrikës, azisë, amerikës latine, etj).

Flm, për urimin e 138 viteve, te tema tjetër

Nuk është keq si rezultat, ndër 227.000 sugjerime të jesh i katërti (për momentin)

[ Edited Wed Mar 09 2016, 11:28pm ]


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
LUPEN
Fri Mar 03 2017, 05:40am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
.
Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
LUPEN
Fri Mar 03 2017, 05:42am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
.
Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2686 sec, 0.0387 of that for queries. DB queries: 41. Memory Usage: 2,645kB