Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Ekonomia

<< Previous thread | Next thread >>
Shkodra-kryeqyteti i papunesise
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Wed Feb 20 2008, 10:03pm
Miss.Felicity!

Registered Member #514

Tani po degjoj ne Tv kete lajm...nivelet e papunesise jane shume te nalta ne Shkoder. problem me te madh ka me punesimin e meshkujve qe perbejne nje numer shume te madh te papunesh qe nuk kane mundesi qe te gjejne mundesi punesimi.
si mendoni, cilat jane shkaqet e kesaj gjendje ne qytetin tone?
kush eshte fajtori?
si mund te zgjidhet ky problem?

diskutim te kendshem!

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
::bud::
Wed Feb 20 2008, 10:12pm

Registered Member #1092

Flm per kyt teme Super,
Un do ta quajsh Shkodra Kryeqyteti i demelave sepse pune ka boll po jan mesu me me jetu pa pune njerzit ne shkoder.
Kush kerkon e gjen per mendimin tem. Po te degjojm tjeret se mase jam gabim
Back to top
SuperGirl
Wed Feb 20 2008, 10:27pm
Miss.Felicity!

Registered Member #514

edhe une si ti e mendoj.......njeriu kur e shikon vedin keq, mundohet me gjet dicka, nuk e len fatin e keq me e mposht, por vepron. Nuk mund te rrish nen peme tu prit me te ra frutat vete....
meshkujt shkodrane i ke tan diten lokaleve, gjithmone plot jane, se ku i gjejne leket me pi nje Zot e di....se kuptoj ket gja.

e vetmja pikepytje qe kam ne vetvete asht se ca mund te bajn ato njerez qe nuk kane shkolle (jo per fajin e tyne) dhe i duhet me punu vetem ne pune qe i sjellin fitime shum te uleta (roje...ndertim...) pra njerezit qe nuk kane zanat, as shkolle...vetem krahun e punes...kjo po qe mund te diskutohet. jo per ato qe jane thjesht parazite dhe presin nga te tjeret!

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
zjermi
Thu Feb 21 2008, 04:11am

Registered Member #1293

::bud:: ka shkruar:

Flm per kyt teme Super,
Un do ta quajsh Shkodra Kryeqyteti i demelave sepse pune ka boll po jan mesu me me jetu pa pune njerzit ne shkoder.
Kush kerkon e gjen per mendimin tem. Po te degjojm tjeret se mase jam gabim

sa e pava temen, pata nder mend me shkru te njejten gja, mor bud.
jam krejt dakord, me ty. po nuk kerkove nuk gjen. por ka edhe prej atyne qe kerkojne shume e nuk gjejne...
sepse shumica e personave qe gjejne pune te mira sot, patjeter kane pase nje mik te sigurum qe ka hi garant per me u punesu personi.
e mira asht qe me siguru nje pune, sepse ti je i afte ta besh kete, jo sepse prindi jot, asht filani apo filanja, dhe ti je i biri/e bija e filanit ose e filanes.

ti o pellum simbol i paqes,
nder shekuj popujt t'kane rrespektu
ndalo pak ti n'shkodren teme
nje mesazhe urim prej meje me ju dergu.
dje prej jush une jam nda
ne vend t'huej per me lulzu
nje premtim prindve ju kam ba
sa te jem gjalle me i nderu!
(marre nga ZEST)

Back to top
shehrezade
Thu Feb 21 2008, 05:39pm
Registered Member #1166

Nuk mendoj se shkodrant jan ma pak puntor se te tjert tht jesht se nuk ka shkodra pun A SE keni pa sa njerz lypin neper tiran a.Kur un te maroj shkollen nuk mund te punosh kamarjer apo kepucar me vjen keq po kto jan pasojat e mosinvestimeve te qeverive.Se edhe me kerku ne fshat pun si msuse duhet ma shum se 1milion leke etj un s'njof ne fis tem shum qi s'punojn...ka shkodran qi punojn ne ulqin degjova ,shum ne tiran e vendet ne shkoder s'hapen perdit nuk jam dakort se lokalet i ke mush ne tan shqipnin ne jemi shum autokritikus kur qytetet e tjera kerkojne ta nxjerrin vedin superior nesh dhe konstruktojn realitetin ne menyr qi me than ja shkodra kshu ja kshu un i them tanve FAK. YOU SE a s'jeni shkodran ju qi po punoni neper vende te bots a po pse po thoni shkodrant demela qysh kur kshu s'jam ok
Back to top
shkodrani ne mergim
Thu Feb 21 2008, 06:13pm
Registered Member #95

nuk jam 100 % me mendimin e disa se gjithe shkodranet jane dembela.Ka njerez qe edhe kane emigruar (qe une njoh disa)dhe jane kthyer ne shkoder dhe punojne si psh tek firma Fishta si murator apo etj..
Por per mua problemi me kryesor eshte zyra e punes apo shteti qe nuk kane kontroll drejtperdrejt ne ato pak firma qe jane ne shkoder si dhe ne mundesine e thithjes se investitoreve.
Shume firma nuk paguajne sa duhet,punetoret nuk kane siguracione,leje pushimi apo lindje etj etj
Po ashtu ne shume firma ka nje arrogance tek bosat apo pergjegjesit te cilet mundohen ti marrin neper kembe keto te punesuar,duke ja mohuar dhe lunch time apo break qe iu takojne,ashtu sic eshte ne te gjithe boten.
Isha vjet ne shkoder dhe shkova te takoj disa miq te mi tek zyra e punes ku dhe drejtor ishte A.Guri.Nuk po futem se kush ishte ai dhe cfare aftesie kishte(besoj se dikush dhe mund ta njohin me mire).Pashe disa lajmerime per pune dhe i pyeta keto miq se cfare behet me keto lajmerime.Pergjigjja ishte -se nuk afrohet kush se nuk paguajne mire dhe nuk kan enje emer te mire(per pronarin apo drejtuesit e kompanise.
Ne kete problem eshe shteti fajtor sepse shteti duhet te ndjeke nje politike te atillle (per kushtet qe jemi)qe tiu afroje ketyre firmave dhe ndonje lehtesim nese arrijne te hapin vende pune dhe me pagese te arsyeshme por dhe te kete nje kontroll te rrepte.
Po ashtu ke sa te duash njerez qe kane mbaruar universitetin me nota te mira po rpunojne kamariera apo shitesa sepse bashkia e shkodres apo instuticionet shteterore me pare pranojne temarrin ne pune njerezit e tyre ,duke dhe mos shpalluar konkurs apo mundesine te aplikojne per ate vend pune.Raste ne shkoder ka sa te duash si puna e nipit te Lorenci lukes apo djalit etj etj .
Prandaj na nuk ecim perpara sepse si ne shtet ashtu dhe ne privat mendojne te punesojne me pare njerezit e vet apo te shokeve te cilet dhe nuk kane aftesite e duhuara per ta kryer ate pune.
Prandaj ndoshta she shume vehte ikun nga shkodra dhe gjejne pune ne tirane apo ne rrethe te tjera si dhe paguhen me mire por dhe nuk ndihen te fyer apo te perbuzur nga pronari apo pergjegjesi.Shume vehte jane te punesuar dhe ne firma te huaja.Pra shkodranet nuk jane dembela.
Kjo teme per mua nuk fund dhe ka vend per sa te duash te diskutohet.
Back to top
scutari82
Fri Apr 25 2008, 07:23pm

Registered Member #1503

un them qe ka shume arsye pranej nuk po i futem hic ksaj
Back to top
belgium
Fri Apr 25 2008, 07:43pm

Registered Member #1142

SuperGirl ka shkruar:

Tani po degjoj ne Tv kete lajm...nivelet e papunesise jane shume te nalta ne Shkoder. problem me te madh ka me punesimin e meshkujve qe perbejne nje numer shume te madh te papunesh qe nuk kane mundesi qe te gjejne mundesi punesimi.
si mendoni, cilat jane shkaqet e kesaj gjendje ne qytetin tone?
kush eshte fajtori?
si mund te zgjidhet ky problem?

diskutim te kendshem!

papunesija asht kudo neper europe dhe bote sot, nga politika jo stabile qe sot behet ne bote.dhe mos te rrehen nga qeveria se duhen investitor te huaj, pse nuk investon qeveria neper fronte punet si fabrika cimentoje, miniera, ndertim hekurudhash qe te vjen marre kur i shikon ne cfare, gjendje katastrofike jane....te punsoje njerezit ne pastrim qytetesh sepse bull pune ka me i pastru....zonat natyrale ti pastroje nga mbeturinat e hedhjet ne natyre te ngurta e ato ambalazhe.....sot te shkosh me ba plazh ne liqen duhesh te largosh kanaqet e shishet boshe plastike...te detyroje ndermarjet ndertimore te shtojne nr e puntoreve, ose taxim te dyfishte ndaj tyre.qeveria te vendose uzinat shteterore ne funksion si ate te metalurgjikut , ose duhan cigaren e shkodres, uzinen e telit, se boll tel ka shit shkodra dhe sot po e blen shtrejt nga turqija e bullgarija.....furra e bukes nuk punon ma, ku kishte me se 4000mij puntore, u sa shum duhet ne shkoder me vu dore.........shkodra disponon zone industriale dhe asht e varfen, kjo nuk i falet qeverise....asht qeveria ne radhe te pare qe gjindet po ajo vete e pa pune.vetem vemendjen e ka drejt portit durres, dhe doganave greke.shkodra duhet te heqe doganat dhe te beje komerz te lirshem me fqinjet si dikur, dhe te mos prese gja nga tirana mafioze......
Back to top
belgium
Sun Apr 27 2008, 05:36pm

Registered Member #1142

CAFFANE DUSHO PREVALI ...
Back to top
::bud::
Sun Apr 27 2008, 08:30pm

Registered Member #1092

Historine tone e kena ndertu vete na dhe askush tjeter, pse athere t'ja lajm fajin asaj e jo vedit?
Back to top
belgium
Sun Apr 27 2008, 09:08pm

Registered Member #1142

::bud:: ka shkruar:

Historine tone e kena ndertu vete na dhe askush tjeter, pse athere t'ja lajm fajin asaj e jo vedit?

boll mire ke thane zatni bud...... **== **== **== **==
Back to top
star
Sun Aug 09 2009, 10:54pm

Registered Member #2287

shehrezade ka shkruar:

Nuk mendoj se shkodrant jan ma pak puntor se te tjert tht jesht se nuk ka shkodra pun A SE keni pa sa njerz lypin neper tiran a.Kur un te maroj shkollen nuk mund te punosh kamarjer apo kepucar me vjen keq po kto jan pasojat e mosinvestimeve te qeverive.Se edhe me kerku ne fshat pun si msuse duhet ma shum se 1milion leke etj un s'njof ne fis tem shum qi s'punojn...ka shkodran qi punojn ne ulqin degjova ,shum ne tiran e vendet ne shkoder s'hapen perdit nuk jam dakort se lokalet i ke mush ne tan shqipnin ne jemi shum autokritikus kur qytetet e tjera kerkojne ta nxjerrin vedin superior nesh dhe konstruktojn realitetin ne menyr qi me than ja shkodra kshu ja kshu un i them tanve FAK. YOU SE a s'jeni shkodran ju qi po punoni neper vende te bots a po pse po thoni shkodrant demela qysh kur kshu s'jam ok

Jam dakord me mendimin tand e do ti thosha atyne qe menojn se jena popull demel,mas flitni kot pa i pruvu ne shpinen tuj gjanat.
Back to top

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF