Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Shkodranët nëpër Botë dhe ne Trojet Shqiptare :: Trojet Shqipetare Kosove-Maqedoni-Mal të Zi Çamëri
 
<< Previous thread | Next thread >>
Kosova Pamvarun. Pavarsia e Shqypnis veri-linore
Go to page  1 2 3 4
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
migu
Fri Feb 22 2008, 02:39pm

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234
une mendoj se po, edhe europa e pa menefund se shqiptaret jane njerez me karakter e mentalitet europian, dhe se populli serb,erdhi si kolonizues dhe kerkon te vazhdoj ashtu,po europa i tha stop, por prap europa po e sheh dhe verteton qe ka bere gabim qe ne 1913 i coptoi tokat shqipetare sepse ne jemi njerez europian,kurse serbet po e kallzojne se nuk kan menatalitet paqedashes apo europian por qe jane hala me mentalitete mitesh tash 700 vjet,po te jete per mite shqiptaret kan sa te dushe bile edhe me te medhej se se aj cari apo mbreti humbes,po nje popull qe merret me nje mit qe ka humb betejn ska se si mos te jete dhe nje popull humbes,shqiptaret da integrohen me pare se serbet ne europe,dhe ne jemi europian,pavarsia e kosoves stabilizoj ballkanin.

[ Edited Sat Apr 17 2010, 07:47am ]

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
antivirusi81
Fri Feb 22 2008, 02:58pm

Registered Member #1409
Joined: Wed Nov 21 2007, 06:10pm

Posts: 35
bashkohem me mendimin tend i drejte

fjalt e shumta jan fukarallek
Back to top
belgium
Sun Feb 24 2008, 05:30pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
kosova po destabilizon vetem rivalet e fuqive me te medha si ato USA-RUSIJA-CHINA-EUROPE....dhe kjo independence asht nji formalitet qe vec raporte mjeksore do kete....politika si gjithmone shqiptare jo inteligjente dhe jo e bashkuar jep proven reale se nuki kane force te vetvendosjes.SALI BERISHA po tregon vehten si nje monark qe shpejt do rezohet,nga vete amerika.e vlersoj npamvaresin e njerezve te thjeshte por jo falcitetin qe u lind ne kosove.si duhet ta pranoj un sot parulleh e hedhur me 17shkurt ne prishtine (pa kosove dhe cameri nuk ka shqiperi)pra sot republika e kosoves nuk do ta njohi shtetin shqiperi???? sot qe u be shtet e nuk ka nevoje me per ne?po ai flamur qe tregon 6repuplikat ish-jugosllave nuki ju trazon?po te jene vertet shqiptar duhet te tregohen vertet sic tregohet shqiptari dhe jo te lepije,djersen kundermuese amerikane-europiane qe para nji shekulli na basterdhuan.....vetem nji shqypni te madhe duhet te exzistoje dhe jo dy shtete e gjysem shqiptare......sali berisha per mu po nderton kosoven e origjines se tij dhe po shet vlerat e shqiperise se pafajshme me declaraten e thene (kosova meriton pamvaresine se ne shqiperia nuk beme asgje).........kjo eshte nji fymje e rende per te gjithe shqiperine martire.....poshte sali berisha !rrofte shqipnija e madhe!
Back to top
belgium
Sun Feb 24 2008, 05:31pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
pse jo nji konflikt i ri do vije!.........................
Back to top
beat
Sun Feb 24 2008, 07:30pm

Registered Member #1676
Joined: Sat Feb 23 2008, 11:14pm

Posts: 9
nuk ma merr mendja se do kete konflikte te reja, rusia nuk ka force te luftoj as me naton e as me usa, eshte shume e lodhur, pastaj me vjen mire qe europa e kuptoj se nga serbet filloi lufta e pare botrore, dhe se ato jane nje komb kolonizues, dhe se per mendimin tm ato nuk jane hala gati per ne europe, ne jemi shume mrapa tyne ne infrastukture edhe ne shume gjera te tjera , po ata e tregunen se jane njerz te dhunshem, po te mendojme per nji konflikt internacional,kunder natos apo amerikes,eshte si te shkruash nje liber komplet fantazi mes ketyre fuqive qe luftojne, qe me vone skenariste ta kthejne ne film ne hollivod,nuk besoj ne nje konflikt per kete pune, por kurr sthuhet me kurr.
Back to top
belgium
Mon Feb 25 2008, 01:23pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
beat ka shkruar:

nuk ma merr mendja se do kete konflikte te reja, rusia nuk ka force te luftoj as me naton e as me usa, eshte shume e lodhur, pastaj me vjen mire qe europa e kuptoj se nga serbet filloi lufta e pare botrore, dhe se ato jane nje komb kolonizues, dhe se per mendimin tm ato nuk jane hala gati per ne europe, ne jemi shume mrapa tyne ne infrastukture edhe ne shume gjera te tjera , po ata e tregunen se jane njerz te dhunshem, po te mendojme per nji konflikt internacional,kunder natos apo amerikes,eshte si te shkruash nje liber komplet fantazi mes ketyre fuqive qe luftojne, qe me vone skenariste ta kthejne ne film ne hollivod,nuk besoj ne nje konflikt per kete pune, por kurr sthuhet me kurr.


njerez te dhunshem thu ti mor zotni sepse shqiptaret ca i ke pacifiste?po nuk arritme me ba fqinjesi te mire dhe qeverite shqiptare duhet te kene mardhenie te mira me te gjithe shtetet dhe jo te arrije te beje dallim qe ne hane..ndersa lufte nuk do kete mes natos dhe rusise sepse kurre nuk ka pase.por luftrat krijohen vetem ne europen plake.dhe keto kufinj te rinj nje te ardhme te shpejte do fshihen per te keqen e disa kombeve....mendoj une...
Back to top
beat
Mon Feb 25 2008, 06:30pm

Registered Member #1676
Joined: Sat Feb 23 2008, 11:14pm

Posts: 9
belgium, jo se ne jena pacifist, por e kam thene me kuptimin, se ne qytetaret e beogradit dhe serbet i kemi njoft si njerzit ma te kulturuar te pakten ne ballkan te pakten une, dhe me ato protesta te dhunshme pame, qytetare serb te tjere nga ato qe njohim, po ne gjithsesi jemi shume kilometra larg tyre ne edukat dhe kultur, por balkanasit ngjasojn shume dhe kan shume pak ndryshime ne mentalitet dhe karakter, me kete kuptim e kam thene, kurse per kufijt nuk mendoj se do jene per keq, ndoshta nje dite do pim kafe bashke, dhe do ndegjojme qe serbia pranon shtetin e kosoves. tani kosova ka marr udhe dhe ska me kthim mbrapa,nese mund te formohen shtete te rij mbi baza etnie, nuk besoj, ata edhe mund te krijohen por sdo ken vlere se nuk do i njoh kerkush, me vjen keq qe serbia i eshte kthyer nacionalizmit dhe po perkrah rusin, ne vend qe te jete nje partnere e forte e amerikes qe eshte nena e demokracise, nuk ka demokraci me te madhe se amerika. kalofsh mire belgium, respekte
Back to top
belgium
Fri Feb 29 2008, 11:46am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
beat ka shkruar:

belgium, jo se ne jena pacifist, por e kam thene me kuptimin, se ne qytetaret e beogradit dhe serbet i kemi njoft si njerzit ma te kulturuar te pakten ne ballkan te pakten une, dhe me ato protesta te dhunshme pame, qytetare serb te tjere nga ato qe njohim, po ne gjithsesi jemi shume kilometra larg tyre ne edukat dhe kultur, por balkanasit ngjasojn shume dhe kan shume pak ndryshime ne mentalitet dhe karakter, me kete kuptim e kam thene, kurse per kufijt nuk mendoj se do jene per keq, ndoshta nje dite do pim kafe bashke, dhe do ndegjojme qe serbia pranon shtetin e kosoves. tani kosova ka marr udhe dhe ska me kthim mbrapa,nese mund te formohen shtete te rij mbi baza etnie, nuk besoj, ata edhe mund te krijohen por sdo ken vlere se nuk do i njoh kerkush, me vjen keq qe serbia i eshte kthyer nacionalizmit dhe po perkrah rusin, ne vend qe te jete nje partnere e forte e amerikes qe eshte nena e demokracise, nuk ka demokraci me te madhe se amerika. kalofsh mire belgium, respektemendoj se ato protestat madheshtore qe u bene ne BEOGRADtreguan dhe nji here se jan ne gjendje per gjithcka..dhe per kete une i adhuroj,admiroj,perkrahi.....gjuajten,dogjen nji ambasade te nji shteti te forete ku realishte eshte njisoj sikur te djegesh nji toke amerikane ate ambasade....kurse shqiptaret po tregojne keshillat qe u jan vene ndaj tyre me mos reagim sepse nuk kan te drejte po ato beogradi nuk po djeg flamurin shqiptar ose nuk po djeg ambasaden shqiptare....pra nuk esht qeshtje ballkanike por qeshtje mondiale......
Back to top
beat
Mon Mar 10 2008, 12:57pm

Registered Member #1676
Joined: Sat Feb 23 2008, 11:14pm

Posts: 9
belgium ka shkruar:mendoj se ato protestat madheshtore qe u bene ne BEOGRADtreguan dhe nji here se jan ne gjendje per gjithcka..dhe per kete une i adhuroj,admiroj,perkrahi.....gjuajten,dogjen nji ambasade te nji shteti te forete ku realishte eshte njisoj sikur te djegesh nji toke amerikane ate ambasade....kurse shqiptaret po tregojne keshillat qe u jan vene ndaj tyre me mos reagim sepse nuk kan te drejte po ato beogradi nuk po djeg flamurin shqiptar ose nuk po djeg ambasaden shqiptare....pra nuk esht qeshtje ballkanike por qeshtje mondiale......ne rradhe te pare te uroj te jesh mire me shendet dhe ti kesh te gjith mir se kjo eshte me kryesorja belgium, dhe kalofsh sa me mire

nuk e di pse belgium i perkrahke kaq shume serbet, amos ndoshta je me origjine andej, apo thjeshte pelqim, po kjo nuk me intereson shume, mendimet e tua i respektoj ashtu si ato te cdo anetari tjeter, , por per t'iu pergjigjur shkrimit tend te fundit do te thosha se, m vjen mire qe ato protesta ndodhen dhe se me ne fund bota e pau kush eshte "POPULLI ME BARBAR" .Neve shqipetareve europa na ka nda e coptu ne 100 pjese sepse mendonte se jemi popull barbar,ne ne fakte ishim dhe jem nje popull i mencur qe ka jetuar dhe vazhdon te jeto ne trojet e veta, por sot europa e kuptoi se kishte bere gabim , dhe ne nje menyre e korrigjoi, toka shqiptare kan mete jashte shume sa te duash ti, duke filluar nga janina e maqedonia e mali zi, por me pamvarsine e kosoves shlyu nje pjese te fajit, dhe europa sot e kuptoi se populli shqiptare nuk kerkote as ateheree as sot asgje me shume se sa te jetoje i lire ne tokat e tyre ne tokat e te parve, sepse jemi nder popujt me te vjeter te europes dhe bashke me grekt jemi 2 popujt e par dhe autoktone te ballkanit, dhe se serbet te cilet per mendimintim teshume studiuesve dhe historianve qe thojne se serbet jane rrefugjatet e pare ne ne ballkn , me ato "PROTESTAT GJIGANDE SIç I QUAN TI ,NUK BANEN ASGJE ME SHUME VEC SE I TREGUAN BOTES SE CFARE POPULLI BARBAR JANE" me vjen mire edhe qe beogradi po largon te gjithe ambasadorete huaj nga vendi dhe po prish mardhenjet diplomatike me shtetet me te forta te botes, sepse me kete gja ekonomia europiane ka me u demtu se e gjithe ekonomia eshte m'vare prej beogradid, hHAHAHAHAHAHA, ajo spo ben asgje me shume veq po izolon veten , sepse asnje shtet nuk e djene mungesen e prishjes se mardhenjeve me beogradin, se fund i fundit beogradi nuk eshte aq i fuqishem sa i jep vedit, me vjen keq per qytetaret te cilet per hie te disa politikanve te mjere atje duhet te vuajne izolim hala edhe me te forte sot ne shekullin 21,por un do e mbylli me nje fjale te popullit shqiptare, qejte le te lehin ,karvani ec perpara". ofsh mire dhe pershndetje belgium


[ Edited Mon Mar 10 2008, 12:59pm ]
Back to top
zjermi
Tue Mar 11 2008, 05:12am

Registered Member #1293
Joined: Mon Oct 01 2007, 04:38am

Posts: 2976
pavarsia e kosoves, shyqyr qe erdhi, per te popull ne rradhe te pare.
sa per ballkanin nuk e besoj se e ka stabilizu, vete fakti se 1)u protestua ne menyre te dhunshme ne beograd
2)serbet e bosnjes u munduan te thyenin kufirin kosovar
3) 10 mije trupa ushtarake te natos u angazhuan ne mitrovice
4)serbia nuk ka ma nje kryeminister etj. etj
ky nuk asht stabilizim.
por une tham se shpejt ka me u harru dhe gjanat kane me vazhdu rrjedhen e vet. sikur te ishte shpalle pavarsia e kosoves qysh ne 1999 tesh nuk do te diskutoshim ma per stabilitet ne ballkan

ti o pellum simbol i paqes,
nder shekuj popujt t'kane rrespektu
ndalo pak ti n'shkodren teme
nje mesazhe urim prej meje me ju dergu.
dje prej jush une jam nda
ne vend t'huej per me lulzu
nje premtim prindve ju kam ba
sa te jem gjalle me i nderu!
(marre nga ZEST)

Back to top
belgium
Tue Mar 11 2008, 05:21pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
beat ka shkruar:

belgium ka shkruar:mendoj se ato protestat madheshtore qe u bene ne BEOGRADtreguan dhe nji here se jan ne gjendje per gjithcka..dhe per kete une i adhuroj,admiroj,perkrahi.....gjuajten,dogjen nji ambasade te nji shteti te forete ku realishte eshte njisoj sikur te djegesh nji toke amerikane ate ambasade....kurse shqiptaret po tregojne keshillat qe u jan vene ndaj tyre me mos reagim sepse nuk kan te drejte po ato beogradi nuk po djeg flamurin shqiptar ose nuk po djeg ambasaden shqiptare....pra nuk esht qeshtje ballkanike por qeshtje mondiale......ne rradhe te pare te uroj te jesh mire me shendet dhe ti kesh te gjith mir se kjo eshte me kryesorja belgium, dhe kalofsh sa me mire

nuk e di pse belgium i perkrahke kaq shume serbet, amos ndoshta je me origjine andej, apo thjeshte pelqim, po kjo nuk me intereson shume, mendimet e tua i respektoj ashtu si ato te cdo anetari tjeter, , por per t'iu pergjigjur shkrimit tend te fundit do te thosha se, m vjen mire qe ato protesta ndodhen dhe se me ne fund bota e pau kush eshte "POPULLI ME BARBAR" .Neve shqipetareve europa na ka nda e coptu ne 100 pjese sepse mendonte se jemi popull barbar,ne ne fakte ishim dhe jem nje popull i mencur qe ka jetuar dhe vazhdon te jeto ne trojet e veta, por sot europa e kuptoi se kishte bere gabim , dhe ne nje menyre e korrigjoi, toka shqiptare kan mete jashte shume sa te duash ti, duke filluar nga janina e maqedonia e mali zi, por me pamvarsine e kosoves shlyu nje pjese te fajit, dhe europa sot e kuptoi se populli shqiptare nuk kerkote as ateheree as sot asgje me shume se sa te jetoje i lire ne tokat e tyre ne tokat e te parve, sepse jemi nder popujt me te vjeter te europes dhe bashke me grekt jemi 2 popujt e par dhe autoktone te ballkanit, dhe se serbet te cilet per mendimintim teshume studiuesve dhe historianve qe thojne se serbet jane rrefugjatet e pare ne ne ballkn , me ato "PROTESTAT GJIGANDE SIç I QUAN TI ,NUK BANEN ASGJE ME SHUME VEC SE I TREGUAN BOTES SE CFARE POPULLI BARBAR JANE" me vjen mire edhe qe beogradi po largon te gjithe ambasadorete huaj nga vendi dhe po prish mardhenjet diplomatike me shtetet me te forta te botes, sepse me kete gja ekonomia europiane ka me u demtu se e gjithe ekonomia eshte m'vare prej beogradid, hHAHAHAHAHAHA, ajo spo ben asgje me shume veq po izolon veten , sepse asnje shtet nuk e djene mungesen e prishjes se mardhenjeve me beogradin, se fund i fundit beogradi nuk eshte aq i fuqishem sa i jep vedit, me vjen keq per qytetaret te cilet per hie te disa politikanve te mjere atje duhet te vuajne izolim hala edhe me te forte sot ne shekullin 21,por un do e mbylli me nje fjale te popullit shqiptare, qejte le te lehin ,karvani ec perpara". ofsh mire dhe pershndetje belgium
pershnetje !
te presim zgjedhjet e parakohshme dhe ateher flasim konkretisht.....ndesa sa e ka tregu vehten populli serb ne ate miting ka shum rendesi ne te ardhmen dhe jo sot.
Back to top
scutari82
Wed Mar 12 2008, 03:44pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
ti belgium me pelqen sepse e tregon taman patriotizmin sllav qe ke ne venat e gjakut
sa per stabilizim ne ballkan sa kohe zgjati pa lufte rreth 40 vjet ,boll paskan duru ballkanasit historia ka nje veti qe perseritetedhe tan kta sllavofolesit e ballkanit besoj qe do t'ju vijn dita prape me u ba trima diten kur amerika t'vendosin me jua fut gishtin shqiptareve ose diten kur amerika nuk asht ma superfuqi dmth ballkani nuk stabilizohet kollaj
Back to top
belgium
Fri Mar 14 2008, 05:19pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
scutari82 ka shkruar:

ti belgium me pelqen sepse e tregon taman patriotizmin sllav qe ke ne venat e gjakut
sa per stabilizim ne ballkan sa kohe zgjati pa lufte rreth 40 vjet ,boll paskan duru ballkanasit historia ka nje veti qe perseritetedhe tan kta sllavofolesit e ballkanit besoj qe do t'ju vijn dita prape me u ba trima diten kur amerika t'vendosin me jua fut gishtin shqiptareve ose diten kur amerika nuk asht ma superfuqi dmth ballkani nuk stabilizohet kollaj


HAHAHAHHHAH me ba me qesh !patriotizmin thu .........
sllavet jan trima sic jan shqiptaret,macedonet,hrvatet,helenet,ectr....por nji gja asht e ransishme sepse jena ne vitin 2008dhe me padrejtesite e europes plake po anashkalohen padrejtesit qe i jan ba ballkanit dhe jo shqiperise.shqiptaret ne vend qe te luftonin turkun u miqsuan me te dhe kjo asht ai nervi qe shqiperija edhe sot jeton me frike ne bark ne token e saj.pse?sepse eshte ai nervi ne gjak qe eshte i vetdijshem sepse keto shqiptare shiten ballkanin per turqine por ballkani nuk u islamizu as nuk ka shanse.por gjithmon thuhet se shqiptaret luftuan kjo nuk asht e vertet ato luftuan ndermjet njeri tjetrit sic gjakmeren dhe sot ku ky kanun ka exzistu ne azine e vogel(turqi).shikoni fizionomine e shqiptareve te jugut te saj sa trupvegjel jane ku nji ilir apo arber ose shqiptar i vertet ai malcori i veriut jep shum per te kuptu.problemi ballkani asht vetem ai i mbrojtjes se rraces dhe mos perzierjen qe kosova,bosnia dhe 3pjese te shqipnise bene me turqit......ose sic jan kroatet me origjine iranianefarse-perse.ndersa vertet kroatet jan ato dalmatinac.
amerika ja dha lirine kosoves sepse po te mos ishte ajo kosova do rrinte shekuj te tere pa identitet.me kosoven mbaroi decolonianizimi i ballkanit...kosova ishte nji komb kolonik qe fatkeqsin e kan shum kombe neper bote .shqiptarija e ka shperba trullin e vet sepse ishin tradhtare dhe besimtar ndaj pashallareve duke u gradu bej-age e ca po di un .shkodren e paraqesin abanologet se gjoja mali i zi e rrethoi per pushtim por e verteta asht se mali i zi luftoi pushtuesit e shkodres bushatllijte e shum te tjere.ku vendosi ne veri te shkodres murin e famshem te turkut.shqipetaret gjat dekadave te saja ka nji histori jo reale dhe te lavdifshme pervec asaj antifashiste nacional clirimtare.
Back to top
scutari82
Fri Mar 14 2008, 05:54pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
me duket se po dalim prej temet po me aq sa di un turqit ne ballkan i ftoi greku per te luftuar shqiptaret sepse nuk po ja dilte mbare masanej shqiptaret e gjeten vedin tu luftu kunder turkut me duket se kerkun mdihme nga vatikani edhe papa me duket se dergoi rreth 20 ushtare masanej kerkune aleance me malazezet po ata me duket ishin te zanun me pune te tjera kshu qe edhe arberit u pushtuan nga perandoria otomane meqe bota e krishtere nuk ju ofroi ndonje ndihme fatkeqesisht injoranca ne ate kohe ka ken e madhe edhe ka ken miremengjes interes shqiptaret ma shume kan luftu me njeni tjetrin sesa kan luftu me dike tjeter por nejse le te mos dalim nga tema se edhe un nuk kam nerva me kerku neper libra per me pru ktu histori
Back to top
belgium
Fri Mar 14 2008, 06:08pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
scutari82 ka shkruar:

me duket se po dalim prej temet po me aq sa di un turqit ne ballkan i ftoi greku per te luftuar shqiptaret sepse nuk po ja dilte mbare masanej shqiptaret e gjeten vedin tu luftu kunder turkut me duket se kerkun mdihme nga vatikani edhe papa me duket se dergoi rreth 20 ushtare masanej kerkune aleance me malazezet po ata me duket ishin te zanun me pune te tjera kshu qe edhe arberit u pushtuan nga perandoria otomane meqe bota e krishtere nuk ju ofroi ndonje ndihme fatkeqesisht injoranca ne ate kohe ka ken e madhe edhe ka ken miremengjes interes shqiptaret ma shume kan luftu me njeni tjetrin sesa kan luftu me dike tjeter por nejse le te mos dalim nga tema se edhe un nuk kam nerva me kerku neper libra per me pru ktu histori


po cfar te them un ate her ?e lejm ket diskutim .......
gjithashtu te pershnes dhe nji evrope te lire per te gjithe mire do ishte....te lejm te kaluaren sidomos ketu ne FORUM sepse nuk i shkon kesaj harmonije qe kena kriju shum te kandshme..respekt per ty i nderum scutari82
Back to top
L - N
Fri Mar 14 2008, 09:39pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
belgium ka shkruar:

scutari82 ka shkruar:

ti belgium me pelqen sepse e tregon taman patriotizmin sllav qe ke ne venat e gjakut
sa per stabilizim ne ballkan sa kohe zgjati pa lufte rreth 40 vjet ,boll paskan duru ballkanasit historia ka nje veti qe perseritetedhe tan kta sllavofolesit e ballkanit besoj qe do t'ju vijn dita prape me u ba trima diten kur amerika t'vendosin me jua fut gishtin shqiptareve ose diten kur amerika nuk asht ma superfuqi dmth ballkani nuk stabilizohet kollaj


HAHAHAHHHAH me ba me qesh !patriotizmin thu .........
sllavet jan trima sic jan shqiptaret,macedonet,hrvatet,helenet,ectr....por nji gja asht e ransishme sepse jena ne vitin 2008dhe me padrejtesite e europes plake po anashkalohen padrejtesit qe i jan ba ballkanit dhe jo shqiperise.shqiptaret ne vend qe te luftonin turkun u miqsuan me te dhe kjo asht ai nervi qe shqiperija edhe sot jeton me frike ne bark ne token e saj.pse?sepse eshte ai nervi ne gjak qe eshte i vetdijshem sepse keto shqiptare shiten ballkanin per turqine por ballkani nuk u islamizu as nuk ka shanse.por gjithmon thuhet se shqiptaret luftuan kjo nuk asht e vertet ato luftuan ndermjet njeri tjetrit sic gjakmeren dhe sot ku ky kanun ka exzistu ne azine e vogel(turqi).shikoni fizionomine e shqiptareve te jugut te saj sa trupvegjel jane ku nji ilir apo arber ose shqiptar i vertet ai malcori i veriut jep shum per te kuptu.problemi ballkani asht vetem ai i mbrojtjes se rraces dhe mos perzierjen qe kosova,bosnia dhe 3pjese te shqipnise bene me turqit......ose sic jan kroatet me origjine iranianefarse-perse.ndersa vertet kroatet jan ato dalmatinac.
amerika ja dha lirine kosoves sepse po te mos ishte ajo kosova do rrinte shekuj te tere pa identitet.me kosoven mbaroi decolonianizimi i ballkanit...kosova ishte nji komb kolonik qe fatkeqsin e kan shum kombe neper bote .shqiptarija e ka shperba trullin e vet sepse ishin tradhtare dhe besimtar ndaj pashallareve duke u gradu bej-age e ca po di un .shkodren e paraqesin abanologet se gjoja mali i zi e rrethoi per pushtim por e verteta asht se mali i zi luftoi pushtuesit e shkodres bushatllijte e shum te tjere.ku vendosi ne veri te shkodres murin e famshem te turkut.shqipetaret gjat dekadave te saja ka nji histori jo reale dhe te lavdifshme pervec asaj antifashiste nacional clirimtare.TE LUTEM ZOTNI BELGIUM NUK TE TAKON ME BA PROPAGAND SERBE APO SLLAVE NE KYT FORUM SEPSE HISTORIN TON E DINA SI ASHT E JENA SHUM KRENAR PER FIGURAT HISTORIKE SHQIPTARE E SHKODRANE KTU PERFSHI EDHE BUSHATLIT E SHKODRES, PLUS MOS HARRO SE SHUMICA E SHQIPNIS JAN MUSLIMAN EDHE PAMVARSISHT SE JAM ATEIST JAM KRENAR PER TA SEPSE JAN TE MIT (FEJA SHQIPTARIT ASHT SHQIPTARIA) PRA JANE SHQIPTAR JANE VLLEZNIT E MOTRAT E MI. HISTORIA E SHQIPNIS NUK KA MET MU BA PREJ TEJET SEPSE TI NUK JE SHQIPTAR E HAPTAZ SHPREH ANTISHQIPTARIZMIN SEPSE JE SLLAV PER VEDI, KSHTU QE HISTORIN TONE E KENA SHUM TE LAVDISHME SEPSE JENA SHQIPTAR E NUK JENA BA KURR SLLAV APO TURQ PAMVARSISHT SE E KENA PAS TE DETYRUME ME NRYSHU FENE. TI FOL PER HISTORIN E POPULLIT TAN SLLAV SE NUK TE TAKON ME FOL PER HISTORIN SHQIPTARE SEPSE TI VETEM URREJTJE PASKE PER SHQIPTAR PAMVARSISHT SE JENA MUNU TAN KYT KOHE ME TE DHAN SHOQNI E ME TE PRANU SI NJERI NE RRADH TE PAR E JO SI ARMIK. JAM I OFENDUM PREJ TEJET SEPSE TI PO ME SHAN HISTORIN TEME TAN KOHEN TU NGRIT HISTORIN E GJITHKUJ TJETER NE BALLKAN. KUJDES BELGIUM SEPSE TETAN PA PERJASHTIM KTU JENA SHQIPTAR E JO SERB TA MARSHA, MOS E MERR GUZIMIN ME NA BA HISTORIN TI SE NUK TE TAKON SEPSE NUK JE I DREJT SEPSE JE I NIKUM PREJ NACIONALITETIT TAN

[ Edited Fri Mar 14 2008, 10:39pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
scutari82
Sat Mar 15 2008, 04:54am

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
zoti lec e shof qe keke acaru pak pa nuk asht e nvojshme belgium ka qejf me lshu da kunja pa nuk kena pse me u ba nervoz sa per historin nryshe e msojme ne nryshe e msojne historin sllavet e nryshe e msojn gjermanet kur isha ne gjermani ne shkolle ne historine gjermane thuhej qe shqiperia ishte aleate e gjermaneve ne luften e dyte boterore kurse historia shqiptare thote qe ne kemi luftuar kunder tyne si mendoni ju qe historia turke thote prmbi ballkanin e ve doren ne zjerm qe thote te kunderten me ate shqiptare dhe ate sllave
respekte ndaj jush
Back to top
belgium
Sat Mar 15 2008, 10:08am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Lec Neli ka shkruar:

belgium ka shkruar:

scutari82 ka shkruar:

ti belgium me pelqen sepse e tregon taman patriotizmin sllav qe ke ne venat e gjakut
sa per stabilizim ne ballkan sa kohe zgjati pa lufte rreth 40 vjet ,boll paskan duru ballkanasit historia ka nje veti qe perseritetedhe tan kta sllavofolesit e ballkanit besoj qe do t'ju vijn dita prape me u ba trima diten kur amerika t'vendosin me jua fut gishtin shqiptareve ose diten kur amerika nuk asht ma superfuqi dmth ballkani nuk stabilizohet kollaj


HAHAHAHHHAH me ba me qesh !patriotizmin thu .........
sllavet jan trima sic jan shqiptaret,macedonet,hrvatet,helenet,ectr....por nji gja asht e ransishme sepse jena ne vitin 2008dhe me padrejtesite e europes plake po anashkalohen padrejtesit qe i jan ba ballkanit dhe jo shqiperise.shqiptaret ne vend qe te luftonin turkun u miqsuan me te dhe kjo asht ai nervi qe shqiperija edhe sot jeton me frike ne bark ne token e saj.pse?sepse eshte ai nervi ne gjak qe eshte i vetdijshem sepse keto shqiptare shiten ballkanin per turqine por ballkani nuk u islamizu as nuk ka shanse.por gjithmon thuhet se shqiptaret luftuan kjo nuk asht e vertet ato luftuan ndermjet njeri tjetrit sic gjakmeren dhe sot ku ky kanun ka exzistu ne azine e vogel(turqi).shikoni fizionomine e shqiptareve te jugut te saj sa trupvegjel jane ku nji ilir apo arber ose shqiptar i vertet ai malcori i veriut jep shum per te kuptu.problemi ballkani asht vetem ai i mbrojtjes se rraces dhe mos perzierjen qe kosova,bosnia dhe 3pjese te shqipnise bene me turqit......ose sic jan kroatet me origjine iranianefarse-perse.ndersa vertet kroatet jan ato dalmatinac.
amerika ja dha lirine kosoves sepse po te mos ishte ajo kosova do rrinte shekuj te tere pa identitet.me kosoven mbaroi decolonianizimi i ballkanit...kosova ishte nji komb kolonik qe fatkeqsin e kan shum kombe neper bote .shqiptarija e ka shperba trullin e vet sepse ishin tradhtare dhe besimtar ndaj pashallareve duke u gradu bej-age e ca po di un .shkodren e paraqesin abanologet se gjoja mali i zi e rrethoi per pushtim por e verteta asht se mali i zi luftoi pushtuesit e shkodres bushatllijte e shum te tjere.ku vendosi ne veri te shkodres murin e famshem te turkut.shqipetaret gjat dekadave te saja ka nji histori jo reale dhe te lavdifshme pervec asaj antifashiste nacional clirimtare.TE LUTEM ZOTNI BELGIUM NUK TE TAKON ME BA PROPAGAND SERBE APO SLLAVE NE KYT FORUM SEPSE HISTORIN TON E DINA SI ASHT E JENA SHUM KRENAR PER FIGURAT HISTORIKE SHQIPTARE E SHKODRANE KTU PERFSHI EDHE BUSHATLIT E SHKODRES, PLUS MOS HARRO SE SHUMICA E SHQIPNIS JAN MUSLIMAN EDHE PAMVARSISHT SE JAM ATEIST JAM KRENAR PER TA SEPSE JAN TE MIT (FEJA SHQIPTARIT ASHT SHQIPTARIA) PRA JANE SHQIPTAR JANE VLLEZNIT E MOTRAT E MI. HISTORIA E SHQIPNIS NUK KA MET MU BA PREJ TEJET SEPSE TI NUK JE SHQIPTAR E HAPTAZ SHPREH ANTISHQIPTARIZMIN SEPSE JE SLLAV PER VEDI, KSHTU QE HISTORIN TONE E KENA SHUM TE LAVDISHME SEPSE JENA SHQIPTAR E NUK JENA BA KURR SLLAV APO TURQ PAMVARSISHT SE E KENA PAS TE DETYRUME ME NRYSHU FENE. TI FOL PER HISTORIN E POPULLIT TAN SLLAV SE NUK TE TAKON ME FOL PER HISTORIN SHQIPTARE SEPSE TI VETEM URREJTJE PASKE PER SHQIPTAR PAMVARSISHT SE JENA MUNU TAN KYT KOHE ME TE DHAN SHOQNI E ME TE PRANU SI NJERI NE RRADH TE PAR E JO SI ARMIK. JAM I OFENDUM PREJ TEJET SEPSE TI PO ME SHAN HISTORIN TEME TAN KOHEN TU NGRIT HISTORIN E GJITHKUJ TJETER NE BALLKAN. KUJDES BELGIUM SEPSE TETAN PA PERJASHTIM KTU JENA SHQIPTAR E JO SERB TA MARSHA, MOS E MERR GUZIMIN ME NA BA HISTORIN TI SE NUK TE TAKON SEPSE NUK JE I DREJT SEPSE JE I NIKUM PREJ NACIONALITETIT TAN


hahahahahhahaha...i nderumi zotni LEC NELI ...UN PAGUHEM PER ME BA PROPAGANDE MA HAHAHHAHAHAHAHAHAHA.per se jam ne ket forum me takon njisoj si ti dhe po me duket vertet qesharake menyra e jote e te shprehunit ne menyre vulgare por gjithesi nuk ka problem ner vat do te kalojne ...nuk shof as provokim as loje menyren time natyrale qe guxoj te shprehemne menyren time.per sa e di un dhe sa kam njohuri nuk po ka ransi me shpreh por dhe se nuk me takoka me nderhy ne dialog mire do ishte ta shprehje me pare i nderum LEC NELI.ARMIK NUK JAM PORDHE TE JEM NE KET RAST BEHEM ARMIK I VETVETES DHE FAMILJES SIME NE SHKODER.FALIMINERS PER ETIKETIMIN GJENEROZ BUJAR QE TREGOVE....respekte per ty.
Back to top
belgium
Sat Mar 15 2008, 10:10am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
scutari82 ka shkruar:

zoti lec e shof qe keke acaru pak pa nuk asht e nvojshme belgium ka qejf me lshu da kunja pa nuk kena pse me u ba nervoz sa per historin nryshe e msojme ne nryshe e msojne historin sllavet e nryshe e msojn gjermanet kur isha ne gjermani ne shkolle ne historine gjermane thuhej qe shqiperia ishte aleate e gjermaneve ne luften e dyte boterore kurse historia shqiptare thote qe ne kemi luftuar kunder tyne si mendoni ju qe historia turke thote prmbi ballkanin e ve doren ne zjerm qe thote te kunderten me ate shqiptare dhe ate sllave
respekte ndaj jush


sincerisht te respektoj dhe je shum i nderumzotni scutari sepse me vjen mire qe je i vetmi qe arrite te me kuptosh...te uroj shendet dhe paqe.
Back to top
belgium
Tue Apr 21 2009, 02:13am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Arabia Saudite njeh pavarësinë e Kosovës
PostDateIcon April 20th, 2009 | PostAuthorIcon Author: admin

reklama
Arabia Saudite njeh pavarësinë e Kosovës

Burime të mirinformuara bëjnë të ditur se Arabia Saudite ka vendosur ta njohë pavarësinë Kosovës, bën të ditur televizioni publik i vendit RTK.

Kjo është një njohje më rëndësi të jashtëzakonshme, duke qenë se vjen nga një prej shteteve kryesore të botës islame.

Njohja nga Arabia Saudite shpie numrin e njohjeve në 58-të.

“Në përputhje me lidhjet religjioze dhe kulturore me popullin e Kosovës, dhe në shenjë respekti për vullnetin e popullit të Kosovës për ta fituar pavarësinë, Mbretëria e Arabisë Saudite njofton për njohjen e Republikës së Kosovës dhe shpreson që ky zhvillim do të kontribuojë pozitivisht në përmirësimin e sigurisë dhe stabilitetit në Kosovë si dhe vendeve të saj fqinje”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite.

Burimet flasin se publikimi zyrtar i njohjes së pavarësisë së Kosovës nga ana e Arabisë Saudite do të mund të ndodh në orët e pasdites.

Gjatë ditës pritet edhe konfirmimi formal- zyrtar, nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës. /RTK/Telegrafi/
Rate this Post:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...
PostCategoryIcon Posted in LAJME | PostTagIcon Tags: arabia njeh pavaresine, kosova, njohja e arabise, pavaresia
Back to top
L - N
Tue May 26 2009, 09:53am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
"Kosova", beteja e nendheshme e Shqiperise

E Marte, 26 Maj 2009


Nje beteje e nendheshme eshte zhvilluar prej me se tre muajsh ndermjet diplomacise shqiptare dhe asaj serbe, e cila ka perfunduar sot me fitoren decizive te diplomacise shqiptare. Kjo e fundit ka arritur qe ne Damask te Sirise, ne Sesionin e 36-te te Keshillit te Ministrave te Puneve te Jashtme te Organizates se Konferences Islamike, qe mbylli punimet dje dhe ne te cilin merrte pjese nje delegacion i Ministrise se Puneve te Jashtme te Shqiperise, i kryesuar nga ministri Lulzim Basha, te marre konsensusin e 57 vendeve anetare te Organizates per nje rezolute ne mbeshtetje te shtetit te pavarur te Kosoves.

Ne seancen permbyllese te Ministerialit zhvilluar dje paradite, u miratua rezoluta e iniciuar nga Shqiperia, ne te cilen evidentohet qarte se qe nga shpallja e pavaresise me date 17 shkurt 2008, Republika e Kosoves ka bere progres ne ndertimin e institucioneve demokratike, ka Kushtetuten e saj moderne, ka kontribuar ne ruajtjen e paqes dhe stabilitetit ne rajon.

Me tej, kjo rezolute, e cila eshte e para e miratuar nga OKI qe pas shpalljes se pavaresise se Kosoves, u ben thirrje vendeve anetare te Organizates dhe bashkesise nderkombetare ne pergjithesi, qe te vazhdojne te mbeshtesin forcimin e Kosoves dhe ekonomise se saj.

Rezoluta ngarkon Sekretarin e Pergjithshem te OKI-t qe ne sesionet e radhes te Ministrave te Jashtem te Organizates te raportoje mbi dinamiken e zhvillimeve ne Kosove, duke e vendosur keshtu Kosoven ne agjenden e perhershme te Organizates se Konferences Islamike.

Miratimi i kesaj rezolute me unanimitet deshmon per nje momentum te ri ne marredheniet e OKI-se me Kosoven, e cila vjen pas njohjes mjaft te rendesishme te Kosoves nga Arabia Saudite para disa javeve dhe njohjes se saj nga Mbreteria e Bahrejnit dhe Unioni i Komoreve, vetem pak dite me pare. Burimet nga punimet e Sesionit te Damaskut bejne te ditur se pas ketij momentumi te ri, pritet nje bum njohjesh te shtetit te ri Kosoves nga vendet e OKI-t. Nga burime te besueshme diplomatike behet e ditur se diplomacia shqiptare ka qene teper aktive ne funksion te miratimit te rezolutes per Kosoven. Me te derguarit e saj speciale ne Damask, ne Xhedah dhe ne disa vende te tjera te rendesishme te OKI-t, Shqiperia eshte angazhuar prej me shume se tre muajsh ne nje operacion te nendheshem diplomatik te permasave te medha me qellim miratimin e nje rezolute ne mbeshtetje te shtetit te ri te Kosoves.

Mesohet se diplomacia shqiptare eshte markuar ne vijimesi nga ajo serbe me qellim bllokimin e kesaj iniciative. Kjo kulmoi me viziten e 10 diteve me pare te Ministrit te Jashtem Jeremic ne Damask dhe takimeve te tij me autoritetet me te larta te Sirise, e cila mbante presidencen e radhes se OKI-t. Jeremic ka kerkuar bllokimin e rezolutes dhe pjesemarrjen e Serbise me te drejten e fjales, duke pretenduar madje edhe marrjen e statusit te vezhguesit. Edhe nje here jane vene ne levizje mekanizmat e dy diplomacive, te Tiranes dhe Beogradit, te cilat kane lobuar ethshem ne drejtime krejtesisht te kunderta per te marre mbeshtetjen e anetareve te OKI-t. Burimet diplomatike jane teper te rezervuara per te dhene detajet e kesaj faze vendimtare te betejes diplomatike. Por nje gje eshte e sigurt: Jeremic dhe delegacioni serb nuk ka qene te pranishem ne Sesionin e 36-te te Ministrave te Jashtem te OKI-t dhe rezoluta ne mbeshtetje te shtetit te pavarur te Kosoves eshte miratuar sot ne unanimitet te plote nga 57 vendet anetare te Organizates.

Kalon rezoluta "Basha"

Eshte miratuar dje, Rezoluta per Kosoven, ne sesionin e 33 te Keshillit Islamik te ministrave te Jashtem te Organizates se Konferences Islamike, qe po mbahet ne Damask te Sirise. Rezoluta ka vleresuar zhvillimet dhe progresin e Kosoves pas pavaresise, ka pershendetur po ashtu rikonfigurimin e UNMIK-ut, shtrirjen e EULEX-it ne te gjithe Kosoven. Nderkaq i behet thirrje Bashkesise Nderkombetare te ndihmoje zhvillimin e Kosoves. Mes te tjerash ne kete rezolute i kerkohet sekretarit te pergjithshem te Organizates se Konferences Islamike qe t'i raportoje ketij organizmi per zhvillimet ne Kosove. Ministri i Puneve te Jashtme i Kosoves, Skender Hyseni ka pershendetur votimin e Rezolutes. Ne nje komunikate per opinion te Ministrise se puneve te Jashtme thuhet se "menjehere pas kalimit te rezolutes, ministri Hyseni eshte njoftuar per lajmin nga ministri i Puneve te Jashtme i Republikes se Shqiperise, Lulzim Basha". "Ministri Hyseni, falenderon ne menyre te vecante z.Basha dhe diplomacine shqiptare per punen e bere, rreth hartimit te kesaj rezolute si dhe te votimit te saj", thuhet ne komunikate. Hyseni konsideron se miratimi i kesaj rezolute eshte i rendesishem per proceset ne Kosove, pasi do te ndihmoje shume nga vendet e Organizates se Konferences Islamike per te ndermarre hapin e njohjes se Kosoves.

© 1991 - 2009 Koha Jone - Te gjitha te drejtat e rezervuara


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu Jun 04 2009, 07:53am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623

Për çfarë sigurie flasim?

4 Qershor 2009

Burim Ramadani

Siguria në Kosovë është një prej temave kryesore për vite të tëra. Tashmë është bërë një prej çështjeve më të debatueshme në pothuaj të gjitha rrethet e qytetarëve të Kosovës. Rasti i rëndë dhe skandaloz i vjedhjes në Policinë e Kosovës, që ndodhi më shumë se një muaj më parë, forcoi dilemën e madhe rreth asaj se kah po shkon Kosova si shtet dhe çfarë shteti po ndërtohet këtu. Jo rrallëherë kemi parë dhe dëgjuar formulime interesante, spektakulare, të pa-analizuara dhe të papërgjegjshme sa i përket sigurisë në vend.
Kemi dëgjuar shpesh se Kosova është më e sigurt se kurdoherë në historinë e vet. Kjo, në fakt, ka qenë kryesisht përgjigja kryesore sa herë që rrethe opozitare, profesionale apo qytetare kanë ngritur shqetësimet për situatën e sigurisë dhe përgatitjen e institucioneve vendore për ruajtjen dhe zhvillimin e saj. Kjo edhe mund të jetë e vërtetë nëse siguria në Kosovë krahasohet me kohën që ka kaluar gjysmë shekulli më parë apo më shumë se një dekadë më parë. Është e vërtetë se Kosova dhe qytetarët e vendit janë, pakrahasimisht, më të sigurt në aspektin fizik sesa në kohën e Rankoviqit apo të Millosheviqit. Është e vërtetë se Kosova, si territor, është më e sigurt se në kohën e shkatërrimit të Perandorisë Osmane, fundit të Luftës së Dytë Botërore apo shkatërrimit të Jugosllavisë. Por, cili është qëllimi i politikës kosovare, të krahasojë Kosovën e pavarur me Kosovën nën okupim të plotë, apo të punojë në arritjen e standardeve ndërkombëtare për ndërtimin dhe ruajtjen e sigurisë së shtetit dhe qytetarëve?
Çdoherë që analizohet siguria për Kosovën, janë dy aspekte në të cilat duhet adresuar vlerësimet profesionale dhe politike.
Së pari, siguria si vlerësim i stabilitetit të jashtëm të Kosovës dhe stabilitetit rajonal. Në këtë kuadër, roli kryesor mbetet tek institucionet dhe organizatat ndërkombëtare, sikurse është NATO-ja, dhe tek qytetarët e Kosovës. NATO-ja është përgjegjëse faktike për ruajtjen e tërësisë territoriale të Kosovës apo moslejimin e ndonjë agresioni të jashtëm të çfarëdo lloji. Dhe është e qartë se Kosova, në këtë kontekst, është më e sigurt se çdoherë më parë. Ndërkaq, qytetarët e Kosovës kanë rol të rëndësishëm dhe të përgjegjshëm sa i përket mundësisë së eskalimit të çfarëdo tensioni, provokimi apo incidenti në valë të re dhune. Këtu, qytetarët e Kosovës kanë luajtur dhe vazhdojnë të luajnë rol vërtetë konstruktiv, të durueshëm dhe të përparuar. Por, në tërë këtë, roli i institucioneve vendore është tejet i zbehtë dhe pa ndikim vendimtar.
Së dyti, siguria si vlerësim i fakteve konkrete dhe jetës së qytetarëve të Kosovës. Në këtë kuadër, politikat, veprimet dhe drejtimet kryesore bazohen tek institucionet vendore. Dhe, nëse analizohet ky aspekt, atëherë mund të konstatohet gjendja e rëndë e sigurisë në Kosovë, e cila edhe më tutje nuk ka nisur të merr drejtimet për përmirësimin, stabilizimin dhe zhvillimin e qëndrueshmërisë së saj.
Sektori i sigurisë në Kosovë ka vetëm një institucion funksional, përkatësisht Policinë e Kosovës. Për fat të keq, tendencat qeveritare për të dëmtuar atë janë të skajshme dhe shkatërruese. Ndërkaq, institucionet dhe mekanizmat tjerë në kuadër të sektorit të sigurisë janë ose jofunksionale, ose të bllokuara ose të pa themeluara fare.
Kur vlerësohet siguria në Kosovë, duhet patjetër të analizohen të paktën 16 elemente të rëndësishme:
1) Politikat e Sigurisë - Kosova nuk ka politika të sigurisë. Sipas kritereve ndërkombëtare, politikat e sigurisë së një shteti përcaktohen në Strategjinë e Sigurisë Nacionale. Me faktin se Kosova nuk ka një Strategji të tillë, automatikisht do të thotë se Kosova nuk ka politika të Sigurisë.
2) Kërcënimet e sigurisë - Kosova nuk ka vlerësim për kërcënimet e sigurisë. Një shtet pa politika të sigurisë, do të thotë një shtet që nuk e ka të qartë se cilat janë interesat vitale nacionale të tij, dhe do të thotë një shtet që nuk ka bërë asnjëherë vlerësimin e saktë sa i përket kërcënimeve të sigurisë së përgjithshme dhe sigurisë nacionale të tij.
3) Mosfunksionalizimi i mekanizmave dhe institucioneve të sigurisë - Këshilli Sigurisë i Kosovës është mbledhur vetëm dy herë, së pari në konstituiv dhe së dyti pas presionit të opozitës. Forca e Sigurisë së Kosovës është jofunksionale dhe kanë ndodhur gabime të panumërta deri më tash. Agjencia Kosovare për Inteligjencë është bllokuar plotësisht. Policia e Kosovës ndodhet nën trysninë e “reformës” së vjedhjes në polici.
4) Tendencat për politizimin e sektorit të sigurisë - Në secilin rast, sidomos në Polici dhe AKI, nuk mund të kalojë asgjë pas u filtruar në rrethe të ngushta të strukturave në pushtet. Stafi i lartë menaxheria në këto institucione varet nga afërsia politike.
5) Buxheti i ndarë për sektorin e sigurisë - Qeveria e Kosovës i ka shkurtuar, për shembull, buxhetin Policisë së Kosovës për 5.9 milionë euro për vitin 2009. Kjo ka ndikuar direkt në investimet kapitale me 3.2 milionë euro dhe i ka shkaktuar dëm Policisë së Kosovës. Këtë e ka konstatuar edhe Ministri i Brendshëm në raportin e tij të 23 janarit 2009 për Komisionin Parlamentar të Sigurisë.
6) Siguria Publike - Vjedhjet në qendër të Prishtinës, si të banesave, veturave apo bankave, nuk janë dukuri e pavërejtshme. Të tilla raste raportohet për çdo ditë të jenë të shumta në numër.
7) Liria e lëvizjes - Qytetarët e Kosovës ende nuk mund të lëvizin në tërë territorin e vendit pa pasur frikën e ndonjë sulmi të drejtpërdrejtë. Nëse qytetarët duan të shkojnë në veri të Kosovës, kjo sigurisht se do të ishte e bazuar nën koston personale.
8) Shtrirja e autoritetit shtetëror në tërë territorin e Kosovës - Qeveria e Kosovës nuk kontrollon territorin e vet. Kushtetuta e Kosovës nuk aplikohet në tërë vendin dhe kryeministri i Kosovës nuk mund të vizitojë afërsisht një të tretën e territorit të Republikës.
9) Kontrolli i kufijve - Pavarësisht se Kryeministri Thaçi në shkurt 2008 pati thënë se “kufijtë e shtetit të Kosovës, mund të konkludoj me përgjegjësi të lartë se janë më të sigurtit dhe më të mbrojturit se të vendeve tjera në rajon”. Kjo konstatohet plotësisht e pavërtetë dhe e papërgjegjshme nëse shihet Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit për vitin 2008. “Kufijtë e brishtë kanë qenë lehtësisht të kapërcyeshëm për trafikun njerëzor, armët dhe narkotikët, gjë që i ka penguar përpjekjet e Kosovës kundër terrorizmit. Trafikantët shfrytëzuan disa rrugë dhe shtigje të pambrojtura për të hyrë në Kosovë”, thuhet aty.
10) Sundimi i Ligjit - Një prej standardeve kryesore gjatë viteve të kaluara, Sundimi i Ligjit mbetet sfida kryesore për kohën e tashme dhe vitet e ardhshme.
11) Korrupsioni - Qeveria, gjyqësori, ndërmarrjet publike dhe agjencitë e pavarura janë më të dyshuarat për korrupsion, që në të vërtetë është bërë kancer për shoqërinë dhe shtetin e Kosovës.
12) Kontrabanda - Për më shumë se një vit, veriu i Kosovës është bërë parajsë për kontrabandën, porse tashmë është rritur kontrabanda edhe në pjesën juglindor të Kosovës, përkatësisht pjesën kufitare rreth Dardanës.
13) Krimi i organizuar - Asnjëherë nuk i është dhënë trajtim serioz dhe nuk ka qenë (as nuk është) brenda pesë prioriteteve qeveritare të kryeministrit Hashim Thaçi.
14) Shkatërrimin e resurseve nacionale - Në të vërtetë, ende nuk ka as listë të resurseve nacionale të cilat hyjnë në atë që quhet interes nacional.
15) Të drejtat e Njeriut - Janë publikuar më shumë se dy raporte ndërkombëtare gjatë vitit 2008 për gjendjen e rëndë të shkeljes së të drejtave të njeriut në Kosovë.
16) Kërcënimet globale dhe rajonale të sigurisë - Asnjëherë deri më tash kjo nuk është vendosur në agjendën e qeverisë së Kosovës. Terrorizmi, më konkretisht, është i patrajtuar fare nga vendorët, derisa zyrtarë të lartë të Qeverisë kosovare mbajnë ‘ders’ në xhamitë e kryeqytetit.
Të gjitha këto elemente, sikurse edhe të tjerat të patheksuara në këtë renditje, tregojnë fuqishëm se gjendja e sigurisë nuk mund të vlerësohet sipas tekeve personale apo interesave grupore. Siguria vlerësohet në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe konstatimet për të duhet të jenë të përgjegjshme. Sektori i sigurisë është një prej fushave kryesore të organizimit dhe funksionimit shtetëror.

Autori është Sekretar i Përgjithshëm i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

kthehu prapa

© Copyright 1999-2009 kosovapress.com trokit ketu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Engel
Thu Jun 04 2009, 08:03am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Njohja e Kosovës si shtet i pavarur!

Në këtë faqe paraqiten reagimet ndërkombëtare pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, me 17 shkurt 2008. Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë, u dërguan letra në drejtim të të gjitha qeverive të botës për njohjen e saj. Njohjet e para filluan menjëherë pas disa orësh, ndërsa me 27 shkurt 2008, Gjermania ishte shteti i parë që emëroi ambasadorin e saj në Kosovë. Me 8 mars 2008, ministri i parë i jashtëm që e vizitoi Kosovën ishte Carl Bildt, ministër i jashtëm i Suedisë[1].

Nga 19 maji 2009, 60 nga 192 shtete sovrane anëtare të Kombeve të Bashkuara kanë njohur Republikën e Kosovës formalisht. Shumica e vendeve të Bashkimit Evropian gjithashtu e kanë njohur Kosovën (22 nga 27); Anëtarët e BE-së vendosin individualisht se a do ta njohin Kosovën, ndërsa BEja ka dërgura misionin EULEX për të siguruar paqe mbikqyrje të jashtme. Njëzetenjë (21) anëtarë të NATOs nga njëzetëegjashtë (26) gjithsej dhe të dy shtetet e ftuara për anëtarësim (Shqipëria dhe Kroacia) a kanë njohur Kosovën.

Derisa më tepër se një e pesta e shteteve sovrane të OKB-së e njohën Kosovën, Bashkimi Evropian deklaroi se njohja e Pavarësisë së Kosovës varet nga shtetet në veçanti, pra, shtetet do të vendosin individualisht rreth pranimit të Kosovës si shtet. Në këtë rast shumica e shteteve të BE-së e njohën Republikën e Kosovës. Gjithashtu këtë e bën edhe shumica e shteteve të paktit NATO.

Shtetet anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit, janë të ndara sa i përket pavarësisë së Kosovës. SHBA, Britania e Madhe dhe Franca, njohën pavarësinë e Kosovës, Rusia e ka kundërshtuar dhe konsideruar ilegal aktin e pavarësisë [2], ndërsa Republika Popullore e Kinës ka shprehur brengosjen e saj me këtë akt. Me 15 maj 2008, Rusia, Kina dhe India, lëshuan një deklaratë të përbashkët, në të cilën ftojnë për negociata të reja në mes të autoriteteve të Beogradit dhe Prishtinës[3].

Nga fqinjët e Kosovës, Republika e Shqipërisë, Republika e Maqedonisë dhe Mali i Zi e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Republika e Maqedonisë ka ngritur çështje e demarkacionit të kufirit mes saj dhe Kosovës, tani e diskutuar vetëm me Prishtinën kurse më parë vetëm me qeverinë e Beogradit. Komisioni i përbashkët i Maqedonisë dhe kosovës për Demarkacion të kufirit filloi operimet më 25 Mars 2008 në Shkup.[4]

Qeveria e Serbisë si reagim kundër shteteve që kanë njohur Republikën e Kosovës ka thirrur në konsultime ambasadorët e vet nga shtetet që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Por në korrik 2008, ambasadorët e saj në shtetet e BE-së u kthyen[5]. Serbia akuzoi liderët kosovarë për tradhëti të lartë. Ministri i Jashtëm i Serbisë Vuk Jeremiq, me 15 gusht 2008, zyrtarisht dërgoi një kërkesë në OKB, për të kërkuar mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë rreth aktit të pavarësisë së Kosovës. Për procedimin e kërkesës, do të vendos Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në takimin e saj në shtator 2008


[ Edited Thu Jun 04 2009, 08:06am ]

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
L - N
Tue Jul 07 2009, 08:48pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Jordania njeh Kosovën shtet


(Dërguar më: 07/07/09) Jordania njeh pavarësinë e Kosovës, duke e çuar në 61 numrin e shteteve të cilët kanë njohur Kosovën shtet. Lajmi u bë i ditur nga ministria e Jashtme kosovare. Ndërkohë, para Jordanisë Kosovën e njohu dhe Bahrejni dy muaj më parë.

PRISHTINE- Jordania njeh zyrtarisht pavarësinë e Kosovës duke e çuar në 61 numrin e shteteve që kanë njohur Kosovën si shtet të pavarur. Lajmin e ka konfirmuar këshilltarja e ministrit të Jashtëm të Kosovës Albana Beqiri. “Është marrë vendimi për njohjen e Kosovës nga autoritetet e Jordanisë dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, është duke pritur konfirmimin për njohje nga ministri i Jashtëm i Jordanisë”, ka thënë Beqiri.
Mbretëria e Jordanisë është shtet arab, i cili gjendet në Azinë Jugperëndimore dhe ka një popullsi prej afro 6 milionësh. Ndërkohë, para Jordanisë Kosovën e njohu dhe Bahrejni dy muaj më parë. (a.r/news24/balkanweb)
Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu Jul 09 2009, 09:12am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Presidenti kroat, Mesiç flet për pavarësinë e Kosovës, ikin serbët

Shekulli Online | 09/07/2009

Pjesëmarrësit serbë të Shkollës Verore të Demokracisë në Strasburg, kanë braktisur fjalimin e presidentit kroat Stipe Mesiç, kur ky i fundit ka folur për pavarësinë e Kosovës si realitet.

Siç bën të ditur agjencia kroate HINA, e cila thirret në burime pranë delegacionit kroat, serbët nga Serbia, Mali i Zi, Republika Serbe e Bosnjës por edhe nga Kosova kanë braktisur takimin në Strasburg, të organizuar nga Këshilli i Evropës, kur presidenti kroat në mes të tjerash ka thënë se Kosova sot është realitet, të cilin e ka pranuar Kroacia.

Mesiç, ndër të tjera ka thënë se, edhe nëse nuk e ka ndërmend të njohë pavarësinë e Kosovës, Serbia duhet të mundësojë bashkëpunimin rajonal dhe jo ta pengojë atë - fjalë të cilat kanë bërë që serbët - në mesin e të cilëve kishte gazetarë, përfaqësues të partive politike dhe ekonomistë - të braktisnin këtë takim.

Mesiç ka thënë se i vjen keq që kanë ikur ata, duke vlerësuar se ata është dashur të qëndronin dhe të diskutonin për këtë çështje./Telegrafi/

© 1997-2008 SHEKULLI MEDIA GROUP
Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Go to page  1 2 3 4  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2540 sec, 0.0431 of that for queries. DB queries: 64. Memory Usage: 3,234kB