Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Historia e Shkodrës
 
<< Previous thread | Next thread >>
Si e mori Shkodra (Scoder) si kryqyteti i Iliris emnin e vet
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
scutari82
Sun Feb 24 2008, 04:08pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
scodra-scutari-shkodra nga e mori shkodra emnin hala se kam kuptu taman nase asht dikush qe ka naj informacion mund te na informoni edhe neve

[ Edited Sat Jul 12 2008, 04:12pm ]
Back to top
L - N
Tue Mar 11 2008, 09:39am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
scutari82 ka shkruar:

scodra-scutari-shkodra nga e mori shkodra emnin hala se kam kuptu taman nase asht dikush qe ka naj informacion mund te na informoni edhe neve


Te pershnes njiher scutary82.
Nuk dihet se prej ka e ka marr emrin e si ka ardh prejardhja emnit por fjala Shkoder sot vjen si vazhdimsi i emnit te vjeter te saj Ilir (Scoder). Nuk ka fakte historike apo arkeologjike qe mund te provojn se si ka lind emri saj per vet faktin sepse
1) Shkoder (Scoder) Ka egzistu perpara por me fakte qysh se prej ne (Scoder) Mreti Agron ka kriju shtetin e par Ilir, asht ba taman kryeqener (Kryqytet i Ilirve vetem ne shekullin e 3te (BC) para ers tone prej vet Mretit Ilir Agron qe shtrihej prej Lumi Sava qe sot asht ne Slloveni deri ne Prevez te Greqis.
2) Mas pushtimit Rromak ne (168 BC-Pra Ers Tone) qyteti u djeg dhe dihet se mreti Ilir (Genthius) apo Genti qe u kap i gjall prej rromakve u cu ne Rrome kshtu qe literatura e asaj koh menohet te jet djege prej Rroms ose tranferu per ne rrom si vet Mreti Genti, gjithsesi koha si faktor nuk na ka lan deri tash me besu se literatura Ilire asht transferu ne Rrome mas pushtimit Rromak se do te kishte dal ne siperfaqe deri tash gjithsesi.

Shkurt me vjen keq po nuk ka fakte historike apo arkeologjike qe sjegon domethanien e fjals (Scoder) Shkoder sot pamvarsisht historis 2400 te qytetit


[ Edited Tue Mar 11 2008, 03:24pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Tue Mar 11 2008, 05:24pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
scoder asht nga lloji i peshkut scorta e liqenit
Back to top
L - N
Tue Mar 11 2008, 05:32pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
belgium ka shkruar:

scoder asht nga lloji i peshkut scorta e liqenit


Por scorta nuk e ban automatikisht fakt se emri shkodres vejen prej kti peshk sepse Scorta nuk asht peshk egzemplar i liqenit te Shkores por asht peshk qe mund te rritet ne cdo lum apo brrak me uj te amel.
Plus egzistenca e liqenit te Shkodres nuk asht e faktikume neper histori deri ne mesin e 1500 prej Barletit


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Tue Mar 11 2008, 05:38pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
hahahahhhahahah pershnetje zotni lec
Back to top
belgium
Tue Mar 11 2008, 05:39pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
po pse shkodra nuk ash si nji brrake aaa?lageshtin e gjall asht hhhhahahahahahahahah
Back to top
migu
Tue Mar 11 2008, 05:52pm

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234
thojne e ma perpara thojshin, shko n'koder , shko n'koder e pastaj duke u shkurtu fjalet deri sa ka ardhe te shkoder, sepse edhe ne kohtilire shkodra iste ne koder, edhe ne kohen e kalase, shkodra ishte ne kala dhe rreth saje, shum vone eshte shtri ne shkodren qe eshte sot, une keshtu e kam ndegju, historin, po kjo u perket historianve ta gjejne, dhe se cdo emer i cdo qyteti europian e ka nje kuptim po as ato nuk e kan gjete kuptimin 100% teqyteteve te tyre, bota eshte shume e vogel por shume e vjeter, pershendetje

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
belgium
Tue Mar 11 2008, 06:12pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
migu ka shkruar:

thojne e ma perpara thojshin, shko n'koder , shko n'koder e pastaj duke u shkurtu fjalet deri sa ka ardhe te shkoder, sepse edhe ne kohtilire shkodra iste ne koder, edhe ne kohen e kalase, shkodra ishte ne kala dhe rreth saje, shum vone eshte shtri ne shkodren qe eshte sot, une keshtu e kam ndegju, historin, po kjo u perket historianve ta gjejne, dhe se cdo emer i cdo qyteti europian e ka nje kuptim po as ato nuk e kan gjete kuptimin 100% teqyteteve te tyre, bota eshte shume e vogel por shume e vjeter, pershendetje


jam shum dacord me ty sepse ne koder kan jetu dhe kur jan ul me xan scorta ne bune ose liqen i kan perzi emnin dhe ka dal sco-dra
Back to top
migu
Tue Mar 11 2008, 06:18pm

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234
ndoshta????????????????????????????????????''
:-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
L - N
Tue Mar 11 2008, 06:20pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
migu ka shkruar:

thojne e ma perpara thojshin, shko n'koder , shko n'koder e pastaj duke u shkurtu fjalet deri sa ka ardhe te shkoder, sepse edhe ne kohtilire shkodra iste ne koder, edhe ne kohen e kalase, shkodra ishte ne kala dhe rreth saje, shum vone eshte shtri ne shkodren qe eshte sot, une keshtu e kam ndegju, historin, po kjo u perket historianve ta gjejne, dhe se cdo emer i cdo qyteti europian e ka nje kuptim po as ato nuk e kan gjete kuptimin 100% teqyteteve te tyre, bota eshte shume e vogel por shume e vjeter, pershendetje


Ju pershnes te dyve njiher ne radh te par ty Blegium dhe migu
Kurse kuptimi ose perkthimi i fjals (Scoder) me shko-n'koder tu dit fjalen koder asht Shqip plus edhe tu u bazu se Shqipja ka psu nryshime te thedha qysh ne koh te Iliris noshta nuk asht ide e keqe si ide. Masanej edhe fakti se kalaja Shkodres ka ken vet monumenti qe pothujse per at koh ka kriju vet qytetin dhe civilizimin e vet ne maje te kodres me duket si supozim e ide joshse. Biles te jam mirnjohs qe shprehe kyt ide sepse jam ne proces te permledhjes se historis Shkodrane e do te munohem me pasqyru si ide ne te (shkurt po ta vjelli iden e po ta marr te drejten e autorit ne qoft se po ma jep)


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Tue Mar 11 2008, 06:32pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Lec Neli ka shkruar:

migu ka shkruar:

thojne e ma perpara thojshin, shko n'koder , shko n'koder e pastaj duke u shkurtu fjalet deri sa ka ardhe te shkoder, sepse edhe ne kohtilire shkodra iste ne koder, edhe ne kohen e kalase, shkodra ishte ne kala dhe rreth saje, shum vone eshte shtri ne shkodren qe eshte sot, une keshtu e kam ndegju, historin, po kjo u perket historianve ta gjejne, dhe se cdo emer i cdo qyteti europian e ka nje kuptim po as ato nuk e kan gjete kuptimin 100% teqyteteve te tyre, bota eshte shume e vogel por shume e vjeter, pershendetje


Ju pershnes te dyve njiher ne radh te par ty Blegium dhe migu
Kurse kuptimi ose perkthimi i fjals (Scoder) me shko-n'koder tu dit fjalen koder asht Shqip plus edhe tu u bazu se Shqipja ka psu nryshime te thedha qysh ne koh te Iliris noshta nuk asht ide e keqe si ide. Masanej edhe fakti se kalaja Shkodres ka ken vet monumenti qe pothujse per at koh ka kriju vet qytetin dhe civilizimin e vet ne maje te kodres me duket si supozim e ide joshse. Biles te jam mirnjohs qe shprehe kyt ide sepse jam ne proces te permledhjes se historis Shkodrane e do te munohem me pasqyru si ide ne te (shkurt po ta vjelli iden e po ta marr te drejten e autorit ne qoft se po ma jep)zotni lec pse nuk krijon grupin arkiologik privat mbi studimet ne lumin buna dhe ne ate para kalase e deri ne drisht keshtu qe mundesh te zbulosh nji emer ose nji realitet mendoj?ki kujdes se mos na dalin scodra -krap hahahahahaahahahahhahahahahahaha
Back to top
scutari82
Wed Mar 12 2008, 03:39pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
me pelqen shume kja teorija e belgium por megjithate pata lexu dicka para disa kohesh qe turqit e therrasin shkodren iskadar apo iskander dicka e tille nuk jam shume i sigurt se e kam lexu shume kohe me pare edhe nuk me kujtohet taman por e lidhshin kete me aleksandrin e madh meqe turqit ne ate menyre thrasin qytetet qe aleksandri ju dha emnin e vet
Back to top
babo
Sat Jul 12 2008, 09:29am


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
futja kot tan hamendesime une thashe se keni nej gja te sakte

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
scutari82
Sat Jul 12 2008, 03:32pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
hahahah lol ma e sakta menoj qe asht scodra sco-dri ku shkon drini meqe banoret jan qujt scodrinon
Back to top
L - N
Sat Jul 12 2008, 03:51pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
scutari82 ka shkruar:

hahahah lol ma e sakta menoj qe asht scodra sco-dri ku shkon drini meqe banoret jan qujt scodrinonZotni scutary scodrinon asht shprehje e perdorun prej shqiptarve te myzeqes apo prej Tiransve ne shekullin e kalum ma shum sepse Shkodra asht njoft veten si Scoder pra a jena te zot me gjet naj fjale te vjeter shqiptare qe munet me ba najfar lidhjet per me nxjerr domethanien sepse po u nisme prej asaj se scodrinon ashtt lidhje e 2 fjalve sot (sco-drin) (shko-drin) athere edhe Scoder ka kuptim e lidhje me fjalen sot si vazhdimsi e fjals Scoder si Shkoder tuj pas parasysh poziten gjeografike te kalas ne maje te kodres ne koh te Iliris (Scoder = Shko-koder me Shkoder per shkurt. Pa harru se vet fjala Iliri menohet se vjen si fjale prej Scoder dhe rrethinave te saj si emen tu e dit kuptimin e fjals.

Gjithsesi kto jan ide te mshtetuna ne supozime


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
guest
Wed Sep 03 2008, 03:20pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
migu ka shkruar:

thojne e ma perpara thojshin, shko n'koder , shko n'koder e pastaj duke u shkurtu fjalet deri sa ka ardhe te shkoder, sepse edhe ne kohtilire shkodra iste ne koder, edhe ne kohen e kalase, shkodra ishte ne kala dhe rreth saje, shum vone eshte shtri ne shkodren qe eshte sot, une keshtu e kam ndegju, historin, po kjo u perket historianve ta gjejne, dhe se cdo emer i cdo qyteti europian e ka nje kuptim po as ato nuk e kan gjete kuptimin 100% teqyteteve te tyre, bota eshte shume e vogel por shume e vjeter, pershendetje


asht e sakte qe e ka marrin emnin prej kodrave, "shko n'koder" ose "shum kodra" ngaqe jane kodra e kalase dhe kodrat e tepeve. dhe mali tarabosh e ka marr emnin se asht bosh pa peme, edhe disa fshatna ne periferi te shkodres kan emna qe signifikojne vendin ku jane. keshtu mund t'i jet vu emni edhe kalase rozafatit. roza = lule dhe fatit = fat. pro greku ardian klosi per kalan e rozafatit shprehet kot se e ka marr emnin prej nje qytetit ne siri. paganet ilir i kan dhan emna perendive greke si zeus dhe aferdita dhe emnat e vendeve tyne i paskan kopju ne siri.


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2852 sec, 0.0801 of that for queries. DB queries: 53. Memory Usage: 2,852kB