Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Besimet e ndryshme
 
<< Previous thread | Next thread >>
Citime nga Kurani
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Mbreteresha
Fri Jan 27 2012, 10:54am
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
Gaffir 41
Dhe o njerezit e mi! Si eshte kjo? Une ju ftoj ne shpetim, ndersa ju me ftoni ne zjarr!
42
Ju me ftoni te mohoj All-llahun dhe te bashkoj me Te,te tjere ne adhurim perkrah Tij, gje per te cilen une nuk kam asnje dije.
Dhe une ftoj tek i Gjithefuqishmi, gjithnje Fales i Madh!
43
Nuk ka dyshim se ju me ftoni mua (te adhuroj) te nje i cili nuk mund t'i pergjigjet lutjes sime,i cili nuk mund ti pergjigjet lutje sime ne kete bote apo ne Jeten e Fundit.
Dhe kthimi yne do te jete tek All-llahu.
44
Dhe juve do t'ju bjere ndermend cfare po ju them.
Dhe ceshtjen time une ia le All-llahut
Vertet qe All-llahu eshte Gjithevezhgues i robeve (te Tij).

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
Mbreteresha
Fri Jan 27 2012, 11:09am
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
sure qe dridh zemrat ,e ne te njejten kohe kenaq zemrat


Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
lissandro
Fri Jan 27 2012, 08:07pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
In love, ti ke te drejt me shkru qa te kesh qef se ky asht thjesht vetem mendimi dhe menyra se si i kupton ti keto para-blat "Fetare" .Edhe sikur te ishte Per Kuran, apo Bibel, nuk mund ta kuptosh apo gjykosh vetem sepse e keni lexuar, qe ti kuptosh duhet ti studjosh.... si njeren dhe tjetren prandaj, edhe kur pergaditet ndonje emisjon "fetare" qe flitet dhe diskutohet per te dyja fet kjo behet nga studjuesit e dy feve dhe jo lexusit!

Zoti, mbasi e krijoj gjith qenjen njerzore, i lejoj gjen me te shtrejnt secilit " Free will" pra vullnetar i vetdeshires se vet "vetdashes" ket nuk e luan asnje liber fetare.

Kurse un i respektoj fen e "Jewish" psh qe asht para fes ton, tashti suposojm si me lejohet mu me fol per ata psh kur Zoti, ju ka derguar Profetnit e vet dhe urdherimet e atehershme, domethan un me mendu qe ata nuk besojn sikur duhet

un dashje padashje bi ne kundershtim me Zotin....
Deri sa asnje profet deri tani Zoti, nuk e dergoj qe te flas keq per paraardhsin e vet se thjesht edhe Zoti do binte ne kundershtim me veten e tij por edhe nuk ban as nje fije sens as ne botkuptimin njerzor po te ishte ashtu.

Ekstremismi, nuk asht as i mire as i frytshem jo vetem ne besimet fetare por as edhe ne asnje aspekt njerzor.

Zoti i krijoj te gjith njerzit, me qellim qe asnje mos te ket forc individuale qe te gjykoje njerin apo tjerin, perkundrazi ka then mos gjyko te tjeret po nuk deshe te gjykohesh.... !

Se ate pun ja ka lan Zoti vetvetes "In love" se po del sikurse ti je edhe ma engjull se engjulli e ma Zot se Zoti.

Te uroj lexim te kendshem.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Mbreteresha
Fri Jan 27 2012, 10:25pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
mesa di une Lissandro qe te lexosh ne Kur'an nuk don ndonje filozofi,se eshte shume i kuptueshem dhe i qarte,,kuptohet me lehtesi ka prej atyre qe me leximin e kur'anit kane bere shkenca,,sepse me te mund te behen mrekulli,ndoshta sjam aq e zgjuar sa te bej mrekuli permes leximit tim,,por une pres prej All-llahut qe mrekullia ime e vetme te jete shpetimi im dhe i gjithe familjes time,gjithe njerezve qe dua,gjithe besimtarve nga zjarri i xhehenemit..
pres qe prej leximit tim,te kem kenaqesine e Tij..se po te kem kenaqesine e Zotit kam gjithcka qe mu me duhet ne kete jete dhe ne tjetren

nuk jam as engjell,,qofte thene me gojen tende, as Zot,jam thjesht rob i All-llahut,(gjyhnahqare,sepse i pagabueshem eshte vetem AI) dhe ato qe kam percjell ketu jane fjalet e e madherueshme te Madhit Zot


eshte e vertete se Zoti nuk i ka bere njerezit njesoj,ju ka dhene liri,,ju ka dhene dy rruge ,,te miren dhe te keqen,kush deshiron zgjedh rrugen e duhur e cila e con ne Xhennet
e kush zgjedh rrugen e gabuar e con ne ate qe ka vepru

Zoti ka zgjedhur shume njerez,pejgamber per ta udhezuar kete popull...por libri i cili ka ken i fundit dhe profeti qe ka qene i fundit eshte Kur'ani dhe Muhamedi A.S..dhe ne duhet vepruar sipas urdherave dhe keshillave qe kemi tek keto te dy


nuk dua te jem ajo qe ju po mendoni per mu,,se une i bej keto qe te dukem engjell,,qe te ju ofendoj juve ,fene tuaj,,aspak.. une mendoj se po bej dicka per te mirne tuaj,,sepse ne diten qe ju do te pyteni per veprimet e kesaj dunjaje,,te mos thoni ne nuk i dinim keto gjera
ju uroj cdo te mire ne jeten tuaj dhe ju udhezofte i madhi Zot

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
lissandro
Fri Jan 27 2012, 10:42pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Hahahaha In love, i tesh je tui me ba me qesh me taman e shof se nuk e paske kuptu me duket thelbin e postimit qe kam ba un.

Po te them vetem nji gja jetojm ne kulmin e shkences se shvillimit ne te gjitha drejtimet.

Pra gjdo njeri ka matrial shum te mjaftushem qe te jet ne dijeni se pse beeson ne ket menyr apo ate menyr ket fe apo ate fe.

Pra asnje gje nuk esht ipunuse por vetem besimi e ben ....

me duket qe pa ke qef mem fut disa rrugeve qe nuk pa kam qef me diskutu

Por shkurt po te them asht vetem besimi se nefund te fundit as ti nuk edin as nuk edi a asht me te vertet bibla prej Zotit apo Kurani vetem gojdhana jan me sy se ke pa as ti as un .....

as nuk e dim a jan origjinale apo ribotime...
keshtu qe mas u ban kemngulse kot.

shprejsoj ta kuptosh.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Thu May 17 2012, 10:42pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Me qe nuk ka tem te pershtatshme, per ket videoklip thash po e ve ketu

Sipas studimeve te profesorit Lirim Muhaj, "Profeti Muhamet" del me origjine Shqiptare ..

Shikojeni ket video me vemendje se esht shum interesante ....

dhe kush ka studju per kuranin apo din mbi jeten dhe origjinen e "Profetit Muhamet" kam qef me dit mas pritoni me i shkru pak fjal a esht e vertet me ket qe pohon Zotni Profesor Lirim Muhaj.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
SuperGirl
Fri Jul 20 2012, 01:07am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
11. Ata që besuan dhe bënë vepra të mira, ata kanë Xhennete nën të cilët burojnë lumenj. e ai është suksesi më i madh.
12. Është e vërtetë se goditja e Zotit tënd është e fortë.
13. Në të vërtetë, Ai është që e fillon (krijimin) dhe e rikthen.
14. Ai është që falë mëkatet, është i dashur.
15. Është i zoti i Arshit, të madhëruar!
16. E punon atë që dëshiron.


Pjese nga surja 'El Buruxh'
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Mon Apr 22 2013, 09:52pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Lexim i Ajetul Kursi-s, pjese e sures Bekare.

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIMALL-LLAHU LA ILAHE IL-LAHUEL-HAJ-JUL-KAJ-JUM,LATE´HUDHUHU SINETUN VE LA NEVM,LEHU MA FIS-SEMAVATI VE MA FIL-ERD,MEN DHEL-LEDHI JESHFEU INDEHU IL-LABI IDHNIHI,JA´LEMU MA BEJNE EJDEHIM VA MA HALFEHUM,VA LA JUHUTINE BI SHEJ-IN MIN ILMIHI IL-LA BIMA SHAE,VESIJA KURSIJ-JUHUS-SEMAVATI VEL ERDA ,VA LA JEUDUHU HIFDHUHUMA VA HUVEL ALIJ-JUL ADJIM

Perkthimi ne shqip:

“Allahu! Nuk ka zot tjetër (që meriton adhurimin) përveç Tij, të Gjallit, të Përjetshmit, Mbajtësit të gjithçkaje! Atë nuk e kaplon as dremitja, as gjumi! Atij i përket gjithçka që gjendet në qiej dhe gjithçka që gjendet në Tokë. Kush mund të ndërhyjë tek Ai për ndokënd pa lejen e Tij? Ai di çdo gjë që ka ndodhur përpara dhe çdo gjë që do të ndodhë pas njerëzve, kurse ata nuk mund të përvetësojnë asgjë nga Dituria e Tij, përveçse aq sa Ai dëshiron. Kursija e Tij shtrihet mbi qiejt dhe Tokën dhe Ai nuk e ka të rëndë t’i ruajë ato. Ai është i Larti, Madhështori!” (Bekare, 255)

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1966 sec, 0.0632 of that for queries. DB queries: 42. Memory Usage: 2,685kB