Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Histori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Pse historia e shqiperise si dhe e shkodres po ndryshohet????
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
gesi
Fri Nov 24 2006, 04:23pm
Registered Member #178
Joined: Fri Nov 24 2006, 03:45pm

Posts: 2
nga leximet qe kam bere kostatova ca ndryshime per historin e shkodres te bere madje edhe nga profesor.ju lutem lexoni me kujdes shkrimet mbi hasan riza pashen si dhe merhaba mufti bayraktari.shpresoj qe te vereni edhe ju ndryshimet qe i behen historise se shqiperise ne lidhje me periudhen e pushtimit osman,me falnite 'bashkejeteses' me osmant. per fatin tone te keq,ndoshta edhe kemi bashke jetuar por dicka eshte e sigurte ne kemi qene 'femra e shfrytezuar gjate bashkejeteses'.me shpresen qe kjo teme tju a hapi sado pak syte tuaj te pergjumur po e mbyll!!!

[ Edited Wed Jul 02 2008, 03:05pm ]
Back to top
:::ShkoderZemer
Fri Nov 24 2006, 08:14pm


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Kuptohet.. sepse ka qene okupator... kete nuk e mohon kush. Por ky "bashkejetim" qe po e quan ti ka te mirat dhe te qijat e veda. Nje nga me mirat me te medha, dhe me krysore per popullin shqiptare ka kene penegesa ose ngadalsimi i madh i popullit shqiptar per tu asimiluar me grekt ose sllavet. Pra kjo bashkjetese ka penguar kete gje, prandaj sot kemi identitetin tone dhe kombin tone, ndryshe do ishim grek ose sllav, ose dicka ne midis.

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
gesi
Sun Nov 26 2006, 02:07pm
Registered Member #178
Joined: Fri Nov 24 2006, 03:45pm

Posts: 2
dicka nuk po kuptoj une nga shpjegimi yt.ti ne te njejten kohe i quan edhe okupator si edhe mbrojtes te identitetit e kombit tone?!si mendon ti cila ka qene arsyeja e ardhjes se tyre ne shqiperi?ti a mendon se populli shqiptare ka luftuar kunder perandorise me te forte te kohes,asaj osmane apo jo??mos harro se para se te vishin osmanet ster ster gjyshi jat ka qene katolik.mos ngaterro fene me politiken ok? politika gjithmone ka shfrytezuar fene ne favor te planeve te saja ok!nejse,mendoji nje here keto dhe po nuk pritove ktheji pergjigje pytjeve.te uroj shendet dhe gjithe te mirat...
Back to top
WORLD
Sun Apr 29 2007, 01:21pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
si cdo gja qe dje ka ken sot nuk ashte dhe kultura ka nderru por duhet me rujta tabanin ta pakten .......

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
L - N
Sat Sep 15 2007, 01:52pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
[b]Kuptohet.. sepse ka qene okupator... kete nuk e mohon kush. Por ky "bashkejetim" qe po e quan ti ka te mirat dhe te qijat e veda. Nje nga me mirat me te medha, dhe me krysore per popullin shqiptare ka kene penegesa ose ngadalsimi i madh i popullit shqiptar per tu asimiluar me grekt ose sllavet. Pra kjo bashkjetese ka penguar kete gje, prandaj sot kemi identitetin tone dhe kombin tone, ndryshe do ishim grek ose sllav, ose dicka ne midis. [/b]

M'vjen shum keq por ti mor zotni Shkodraonline ku i ke msu faktet dhe kyt histori keq sepse Turku ose perandoria osmane nuk na ka rujt identitetin sepse mas ramjes te perandorin Osmane qi majti Shqipnin per 500 vjet Shqipnia ishte veni ma i varfen nen perandori Osmane pa rrug e infrastruktur po si e gjeten infrastrukturen e lane, pa industri, komb i bazum ne bujqsi, krejt i prapametun kur tan bota kishte kalu rrevulucionin industrial dhe rilindjen e madhe Europiane na kishim mete ne mesjet si na kishte gjet Perandoria osmane, ishim feudal te prapametun qi po vujm edhe sot prej tyne, tjetra asht fakt qi kur perandoria Osmane pushtovi Shqiptart 500 vjet perpara, Shqiptart ishin 3 milion vetem ne Shqipni pa fut kosoven presheven, plav guci, camri dhe maqedoni kur iken 500 vjet mrapa na lane vetem 600 mije shqiptar e te coptum ne 4 shtete te nryshme, tash me arsy si na mrojti identitetin Turku qi per 500 vjet prej ne 3 milion qi na gjeti tuj pas parasysh shtimin e popullsit me ka 5-10 fmi per familje mas 500 vjetve na la 600 mije. me pa dyshim kjo qi the ti asht gjaja ma katastrofike qi nji Shqiptar pranon krimet e historis te bame kuner tij si mrojtje identiteti. Ramja e Shkodres ne durt e Perandoris Osmane ka ken aq e tmerrshme sa pervec fakteve historike te faktume per emigrim masiv te Shkodranve drejt Italis dhe maleve Shqiptare djegja, perdhunimi dhe plackitja Shkodres ka ken fatkeqsi jo vetem per Shqiptart por per tan Europen ne at kohe piktori rilinjes Italiane Paulo Veronezi ka pikturu ramje e Shkodres si krim dhe fatkeqsi e kohs se mesjets. Djegja e Shkodres nga Perandoria Osmane ka kene si fatkeqsi per tan Europen ne mesjet sepse Shkodra ka ken kryeqenra ma civilizume ne ballkan dhe pothujse ne tan Europen menohet se kane jetu rreth 45 mije banor perpara pushtimit.
Pa as nji lloi dyshimi pushtimi turk dhe komunist i enver hoxhs kane kene 2 fatkeqsit ma te mllaja te popullit Shkodran dhe verior jugor Shqiptar sepse interrnimet e Shqiptarve(shpernguljet masive te popullats shqiptare) neper Turqi, Liban, Egjipt, Arabi dhe cdo coshe te perandoris otomane ku jetojn edhe sot e nisi Turku por e perfunoi Enver Hoxha. Ju lutem zonja e zotni mos u ndikoni nga thashethemet dhe padrejtsia e tjerakuj.
Falemners
Lec Neli
Vetem njohuria, eksperienca dhe hapsina s'kane kufi, dhe vetem ura e njohuris dhe eksperiences te con te inteligjenca dhe menquria e karakterit


[ Edited Sun Sep 23 2007, 04:03pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Tue Nov 20 2007, 03:33am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
ke te drejt zotni LEC....Mendoj se tridhimet,e shumta qe behen ne keto faqe vec nervozim dhe humbje morali po pesojme.ca te besh qejf kam me ndejt tek ky forum,se ka persona qe i respektoj,mbi komunikimin e thjeshte dhe te paster,pa ironi.por ne nje ane me neveritet vetja,kur me drejton nje person,mesazhe boshe pa pjekuni.nuk po i bej reklame vedit se nuk kam mete me u paraqite tek keto prapaskena,mund ta quaj se nuk shihemi.......por hiqen se dine cdo gja.shikohet se cfare edukate apo respekti po exsiston.kompiuteri sot po ben luftra neper bote,dhe zoterite po dojn me na tregu aleancen me turqine.e turqia sot po don me hy ne evrop para nesh.nuk ka shtet e drejtus te forte,se shqipnia duhet me dal pengese ndaj turqise,si armenia per tu bashku me evropen.imagjino...dje e shkaterroi ballkanin,e sot po don me na shkapercy si mas me pa ba gja ne ballkan.ose atehere historia qenka e rreme?por dhe nji gja nuk kuptoj,shqiptaret ndertuan shtete e qeveri ne egypt,turqi ku dhe qemal ataturku ka origjinen shqiptare sepse ka lind e jetu ne selanik,dhe pse e lane ne lufte arberine?ose ka exsistu tradhetia si te historia e rozafes?une historine e kam mesu keshtu/iliria kurre nuk ka qene nji komb,por perberese e ndertuar,prej dalmacise,principatave te shumta ne shqiperine e sotme,bashke me macedonine e deri ne arte te greqise se sotme.po me duket vedi si grek se ato jane,obsede per riperseritje te historive.tash 17vjet liri,me duket se shqiptaret kane fillu me hup si gjethja e vjeshtes,kur vyshket e bjen ne toke,e era e tret pa drejtim.hala nuk foli kush pse shkodra ndejti nje vit,nen protektoriat te vendeve,me te forta te kohes.ku ishte ne te njejten situate si kosova sot.apo nuk e dine.rrehen prej prrallave,te mocme shqiptare por jo nga ato te mitrush kutelit,qe ishte per femije.edhe evropa sot nuk po tregon,se kush asht shkodra,se dikur exsistojshin perfaqesite diplomatike te superfuqive,por paskan harru o dicka asht,qe e kan lan ne harrese.ose me tregu exzistencen e shkodres,sic duhet shuhen kombe?mendoj se ne traditen e shqiptarit,falja dhe mikpritja e tepert vec ka ndihmu pushtues,me psikologjiku se sa jane te rrezikshem shqiptare.dhe gjithmone jan pushtu me ndermjetsim te tradhetareve vendas.dmth....si sot,kemi interes me USA nuk na plas per italine,e neser replay.si ne komunizem te njejten gje,ishim me ruset i beme dysh-trish jasht.pastaj kinezet per hidrocentralet,mbaruan edhe ato jashte.po te njejten gje ne kohe te italise,ndertuan rruge e vaksinuan popullaten,ndaj malaries dhe 25000 shqiptare u bene fashiste,dhe u betuan para musolinit ne rome dhe te paret ato tradhetuan mbretin,sepse ballistet nuk jane me mbretin,sepse ato exsistuan,dhe pasi iku mbreteria deri kur arriten germanet,dhe se fundit partizanet.ku u shnderruan ne komuniste.histori te sakte nuk po arrij te lexoj,sepse po te exsistoje shume veta do ju vihej litari.po ta marrim dhe kohen e rilindjes,shumica e tyre shkruanin nga larg prej portes se larte te stambollit,apo egypt,e syria.pra fatkeqesite mendoj se jane kriju,nga dora vendase ne rradhe te pare.ose siq thone kombet ballkanike.pse serbia,bullgaria,macedonia,mali i zi,greqia,kroazia katolike nuk u islamizuan?e vetem bosnia,e shqiperi-kosove.shembull:janina e ali pashe tepelena,pse ka pak islamike?apo i ktheu greku?po autoqefalia shqiptare e fan nolit,pse exsistoi?por shkodra pse u dogj prej turqve,me ndihmen e bushatllinjeve?po ne librat e katedrales se shkodres,pse jane te shenume masakrat ndaj rinise katolike,qe te konvertuarit helmuan deri dhe puset,neper oborre,a nuk asht e vertete kjo?mendimet ordinere duhet te evitohen ne kete forum,pse jo te mbyllen sepse nuk jena te njejte ne ideal,perkatesi fetare ku pa dyshim njera pale akuzon tjetren.NE SHKODER SOT EXSISTON HARMONI ARTIFICIALE,FALE DIKTATURES QE E LA NE PUSHIM PER 23-24VJET,pa praktikim religjionesh.shiko sot se ca behet ne bote,per nji fjale.per me pase autoritet,dhe nji shtet komplet duhet te veprojme si franca,italia,anglia sepse ato nuk pysin shtete,per me marre pamvaresi.por bejn ligjet vete......RESPEKTE per ty zotni LEC.
Back to top
belgium
Tue Nov 20 2007, 09:19pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
zotni LEC.....me me fale per ndonje gabim,sepse kam kene shume i nxehun,me dialog me nje pjestare te forumit,dhe shpresoj te mos e merrni per baze kete komentin e siperm....me nderime per ju......
Back to top
L - N
Tue Nov 20 2007, 10:52pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Zotni i nerum Belgium emri jem i vertet asht Lec Neli pra nuk asht nik per shkurt(nick name) dhe jeni gjithmone i mirpritun me dialogu per cdo teme qe te kalon ne menje sepse kuptoj se ju munoheni mu bazu ne logjike dhe ky asht edhe synimi jem zotni i nerum. Per sa i takon shkrimit tan nuk shof se ka noj gja te pavertet ne te dhe ske pse me me lyp falje mor ta marrsha. Historia e Shkodres asht aq e trishtushme dhe aq e komplikume sa edhe vete historia e saj ka nevoje sezban mu rishfaq si asht sepse asht komplet e tridhume prej Enver Hoxh kodoshit me kompani. Sa per zotnin qi te acaron me paragjykime dhe rracizem te lutem mos u dorzo duke e injoru, te lutem mos prano paragjykimet dhe diskriminimin prej askujt sepse don me thane se je tuj dhane te drejte qe lejon kyt person me ju la trunin tjerve me urrejtje dhe injoranc. po te them ty kyt sepse une per vedi baj te njajten gja. Kurse sa per historin e shtremnume ishalla s'ka me zgjat shum dhe e verteta ka me u pasqyru haptaz.
Falemners
Lec Neli


[ Edited Wed Nov 21 2007, 07:21am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Tue Nov 20 2007, 11:29pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
respektet me te sinqerta,ju drejtoj zotni LEC NELI.ju falem nders shum per kshillat qi po me jepni,e per kurajon.me te than te drejten,me ke liru shpirtnisht stresin e nervat,e pa mendume me beso gishtat i kam ba gjak tuj i hanger...per njat nane e babe nuk te baj rren fjalen,qi tham.ketu keka gabim ne ket online,me tregu seriozisht nji identitet se te haka ujku:personalisht,nuk jam tregu inteligjent,e kjo asht hera e pare qe me ndodh,ne online.ca me ba nji an u gzosha,tuj komuniku me shkodren e ne tjetren ane me doli nji kanal,perpara por ska problem se une ndertaj ure te re,e ne shkoder prap jam.ne vecanti i falenderoj disa pjesmares ne kete debat ,se me te vertete jan tregu si duhet,por spo ju kujtoj emrat.SURPRIZE e bukur,lene une te pakten jam le e rrit ne shkoder,te kakarriqt po ca kishte me ndodh po te hyje nji jo shkodran?pa pa pa.....megjithate dhe nji her te falemners.
Back to top
Rabije
Wed Nov 21 2007, 07:11am

Registered Member #1168
Joined: Fri Aug 31 2007, 06:36pm

Posts: 1371
Lexova ktu shkrimet tuja e me banen pershtypje fort. Ne rrall te par po e filloj tu than se jo vetem historia e shkodres dhe e shqipris ka ndryshu, po historia ndryshon ne cdo vend te botes, secili vend e ka ndrru historin e tij. Historin si asht taman nuk mundena me e msu kurr. Ka me mijra historian qe prej tyne jan botu mijra libra mbi historin e 2 libra njisoj nuk i gjen, kurse ju pretendoni me gjet historin e drejt ne forum. Historiant ma te mdhej ne bot per te njejten ceshtje kan mendime e opinione te ndryshme qe shpesh her edhe i bin ndesh njeni tjetrit por prap secili ka faktet e tij edhe e pranon mendimin e tjetrit, kurse n;ket forum po shof tu fol me mosperfillje edhe pa reskept kajher per postimet e njeni tjetrit tu pas parasysh qe asnjeni prej nesh ktu s;jena historian. Se nuk te pelqen opinioni i tjetrit nuk asht e thanun se automatikisht mendimi jot qendron ma nelt e asht ma i drejt. Kujdesni edhe kto fjalt si: "mesazhe boshe pa pjekuni", "hiqen se din gjithca", "thashetheme" ose "padrejtsi" se per mendimin tem kto komente jan ma te padrejta se postimet vet. Nuk po du me i dal zot Turqis se as nuk kam lidhje me at vend hic, por si pretendoni se Turqia asht dasht me rregullu shtetin ton? Cili pushtus e ban at gja? Nuk thot kush se ka ken i bukur pushtimi qe kena vujt prej Turqis, por ne 4 shtete Shqiprin nuk e coptoi Turqia, e coptun njata vendet perendimore qe ju po i bini si shembull. Traktati i Shen stefanit bashk me tjert e coptun Shqiprin ne favor te Greqis, Serbis, e Bullgaris e jo ne favor te Turqis.
Jeni tu than qe Turqia e shkatrroi Ballkanin para sa e sa vjetve e pse dashka me than ajo qe tesh Turqia nuk duhet me hi ne Evrop? Cili asht ai vend qe nuk ka ba krime luftet? Apo doni me than qe perandoria Romake, gjermania ne luften e dyt botnore nuk shkatrruan e nuk demtuan asnji vend? Po coni nelt e posht Franc, Itali, e Angli, po ca banen ato per ne? Frances edhe tesh vetem sherri i shifet, ishte Franca qe vetem me voten e saj pati ne dor pavarsin e Kosovs edhe nuk votoi n;favorin ton.
Jena njata qe e shajm Enver Hoxhen e po shof ma nelt qe po thoni kta 17 e vitet e fundit jena ma keq sesa ne kohen e Enverit, ne nje koh qe hala sot e fajsojm per gjendjen e vendit sot. Diktaturen qe e shani njasaj po ja leni meritat pse ne shkoder jetojm ne harmoni mes besimeve te ndryshme. Nuk asht merit e diktaturs po asht merita e vet shkodranve.


Pytjeve te historis kurr s'kena me mujt me ju pergjigj tanave sepse dituria e njohuria perfekte nuk ekziston sepse gjithmon kena me msu dicka te re, ket gja e thot edhe ma mir fraza e Zotit Lec Neli "vetem njohuria s'ka kufi"

Tesh po e mbylli se u zgjata ma shum se duhet, edhe qellimi i postimit tem nuk asht me tregu as se di dicka e as me ju kundervu atyne ca keni shkru ju, por thjesht me than qe perderisa asht tem diskutimit ka mendime e opinione te ndryshme e e tan mendimet duhen mu pranu, pavarsisht se ndoshta s'na pelqejn.

Falemders edhe ju uroj tana te mirat tanve qe keni shkru ne ket tem, ne vecanti belgium edhe Z. Lec Neli

Kush s'nigjan nanen, del n'rrug e then kamen
Back to top
L - N
Wed Nov 21 2007, 10:45am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Me rrespekt zonjush apo zoj e nerume Rabije. Falemners per repliken dhe dialogun dhe e mirpres si tetan te tjerve. Me te thane te verten ke te drejte kur thu se historia nryshon, sepse edhe une besoj se historia nryshon me koht e me njerzit dhe ky asht fakt i pamohushem historik, gjithsesi kam frige se aspektin qi na po bajm histori ktu kur nuk na takon se nuk jena historian e ke gabim sepse na vetem (po diskutojm vetem) dhe nuk po lejojm qi edhe historia e kalume Shkodrane aq e komplikume dhe aq e trishtume te mos lyhet me boje injorante si per shemull teoria se Turku na rujti idenditetin sic thot dikush ma siper sepse ajo shprehje nuk hahet hic me kurrgja, pa u fute ne detale historike te pranume nga gjithkush sot perfshi edhe vete historiant qi shkrujn dhe mrojn historin e Perandorise Osmane.Pra teorit kondradiktore mes historianve nuk kane lidhje me ne sepse ne nuk po bajm histori por po diskutojm vetem dhe ato pak gjana qi i dime nuk po i lajm me u shtremnu sepse dikush asht i misinformum apo sepse sja ka idene as gjanave ma elementare, kyt e pohoj jo se du me i ra nesh kuj apo me diftu inteligjenc ktu por sepse nuk pranoj me me marr rrjedha lumit te shtremt sepse me qon ne humnere si gjithmone (t'pakten kshtu menoj une) kuptohet historia dhe historiant bajn punen e tyne, une se kam nermen mu ba historian sot ja (po qeshi e). Sa per Turqin as nuk ka pretendu kush me ja pa hajrin ne qofte se mi ke lexu shrimet me vemenje (gjithmone duke ja u lane historianve) por ne te njajten kohe Shqiptart jane rraca qi kane humb ma shum prej saj dhe i kane dhane asaj ma shum se pothujse cdo komb nen sunim te saj (e kam shtru si gabim i shqiptarve qi vijn e nin dhe dojn te hujin ma shum se te vedin si ne rastin e Perandoris Osmane). Nuk ka pretendu kush (une) qi Perandoria Osmane me rrugullu shqipnin por si ka pas Shqipnin nen sunim per 500 vjet ka pase Serbin dhe Greqin dhe Bullgarinme Mal te zi e Bosnje por kurre nuk i ka shkatrru e nuk i ka lane mrapa si na ka lane ne, gjithmone duke e krahasu me ca kane ba Shqiptart me mirmajt e me nimu kyt perandori pushtuse, qi shqiptart mrapa e kan dasht e i kane dhane jasht maset ne krahasim me tjerte gjithmone, tuj fillu nga ushtria e e dministrata Osmane. Nuk jam tuj qite ne gjygj kyt perandori sepse asht e kalume por edhe s'ka nevoje mu shtremnu ca dihet dhe ca pranohet si fakt historik nga historia shkollore sot.Sa per Traktati i Shen stefanit e pranoj se Perandoria humi luften por ca fitume na dhe ca hume na, nuk la as Serbin e as Greqine me Bullgarin pa ushtri, pa qeverisje, pa infrastruktur dhe me popullsi pothujse te eleminume ne krahasim me si e gjeti ate gjithmone, sepse edhe ato ishin nen synim te saj sa kena ken na, por la vetem shqiptart qi i dhane asaj aq shum per pothujse 400 vjet. Nuk e kuptoj dhe nuk e shof se pse po fute historin e Roms, Nazizmit e me rradhe te tetan pushtusve tjerne kyt teme te perandoris Osmane kur na po i rreferohna logjikisht pergjigjes te nji individi qi pretendon se Perandoria Osmane na ka rujt idenditetin, pse po shkapercejm prej nga nji deg ne tjetren kur ala si kena kput frutat qi kena hyp ne te me i kput, sepse ska kuptim. Pse po del te politika sot e Franc Anglis e me rradhe tetana shteteve perendimore sot ne Kosove kur ky dialog asht rreth nji pike diskutimi e historis se kalume, dhe jo politike egzistuse, nuk ka lidhje per menimin tem. Edhe per politiken qe kto fuqite perendimore sot (dhe cdo dhoit tjeter) jam dakord te diskutojm sa te dush por perpara ta marojm kyt qi kena nis sepse i perket te kalumes dhe jo te sotmes por edhe ma e ransishmja asht se po shtremnohet nga misinformimi individual apo jo, si thu ti. Sa per historit e pashkrume dhe te pa vertetume jam me ty se nuk munena me ba gja tjeter veq me supozu dhe supozimi asht hipoteze e pabazume kerkun por per historin e faktume me fakte te shkrume historike nuk munena me pranu se paska edhe hipoteza tjera por qi jane hipoteza pra te pabazume qe hedhin poshte vete shkrimet dhe historin e shkrume prej Vete pushtusit ne kyt rast Perandoris Osmane..
Rabije falemners shum qi ti pranon me dialogu me mu dhe si te thashe ma siper jeni shum e mirpritun nga une flas per vedi sepse ne fun te funit ne vetem po dialogojm per menimet e nryshme etj, shpresoj se shkrimin tem ta merrsh parasysh vetem si shkrim rrahje idesh dhe njohurish sepse nuk ka asgja personale dhe as qi me shkon menja me ju hy analizave, vlersimeve apo gjykimeve personale.
Te falenderoj perzemersish zonjush apo zoj e nerume
Falemners
Lec Neli


[ Edited Wed Nov 21 2007, 10:58am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Rabije
Sat Nov 24 2007, 06:19am

Registered Member #1168
Joined: Fri Aug 31 2007, 06:36pm

Posts: 1371
Pershndetje Z.Lec edhe falemnders per pergjigjen gjithashtu.

Mos me diskutu per historin sepse nuk jena historian nuk e tham kurr pritezot, se njiri mson shum gjana per historin edhe duke lexu vet pa ken nevoja me shku ne shkoll per histori, edhe e krijon mendimet e opinionet e veta ne baz te asaj qe lexon. Tu diskutu edhe mson gjana te reja gjithashtu, keshtu qe vec e mir vjen prej diskutimit.
Me ate qe asnjeni nuk jena histroian deshta me than qe asnjeni nuk mundena me dal me flamur se kshtu asht edhe pik. Dihet qe turku ka ken okupator, e pushtus e ka ba vrasje e krime nder shqiptar, kete se mohon askush, ma merr mendja edhe aj qe thot se turku na ka rujt identitetin nuk e mohon nji gja te till. Ate fjalin qe "turku na ka rujt identiten" un vet e shof si fraz qe interpretohet ne dy mnyra te ndryshme. Nqs asht ne interpretimin se turku na ka dal zot karshi shteteve tjera se na ka dasht ne te miren, kjo asht e qart si drita e dillit qe nuk asht e vertet. Po njat fraz un e marr edhe me kuptimin tjeter, qe greqia edhe serbia t'cilat i kan lakmu gjithmon trevat shqiptare nuk kan mujt me na coptu e me na qujt grek ose serb, derisa ka ken perandoria osmane e fort, edhe njiher kjo jo sepse na ka dasht Turku fort po sepse i ka interesu edhe vet Turqis ashtu.
Persa i perket roms edhe nazismit, arsyeja qe i permenda ato asht se edhe ato kan ken pushtus e kan ba krime luftet ashti si edhe perandoria osmane, edhe te dy vendet si Italia si Gjermani jan ne BE, pse u dashka me u pengu pjesmarrja e Turqis ne BE (ashtu si tha nji ma nelt, nuk e mbaj mend tamam se kush) per krimet qe ka ba ushtria osmane ne te kalumen? Pra ato vende i permenda thjesht me ba iket krahasim.
Persa i perket historis asht gjynah qe shum vende e politikan me i dhan perkrahje vedit ndryshojn fakte e detaje historike qe shkaktojn ma shum dam ne te ardhmen sesa nji dobi per to ne te tashmen.

Te falenderoj edhe un e te uroj tana te mirat edhe nje sygjerim, per hert e tjera qe te diskutojm mundeni me mu drejtu thjesht me nickun Rabije.

Kush s'nigjan nanen, del n'rrug e then kamen
Back to top
L - N
Sat Nov 24 2007, 03:29pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Me rrespekt e nerume Rabije falemners per pergjigjen por une kyt radhe i mahem shkrimit te perparshem (masiperm) persa i perket pergjigjes se ksaj teme, nuk shof se kam me shtu apo me nryshu noj nga shkrimi jem i masiperm, jo pse nguli kame por ashtu e logjikoj dhe e shof te logjikshme pa fute as arroganc e as ironi me kyt pergjigje , t'lutem me kupto, por edhe sikur te nisi ti pergjigjem fije per fije shkrimit tan te masiperm prap do te devijosha dhe do te shkruja te njajtat gjana si i kam shkrujt ma siper pak a shum sepse ashtu me duket se ka kuptim por gjithsesi falemners. Kurse sa per politiken e sotme te Europs per bashkimin e Turqise une menoj se asht nji teme tjeter komplet dhe asht politke qi per qefe i shmangem sepse personalisht nuk i simpatizoj diskutimet e problemeve politike shqiptare por edhe aq ma shum te nji apo disa shteteve tjera. T'pershnes e te uroj tetana te mirat

[ Edited Sun Nov 25 2007, 02:22pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
SYZEZA
Tue Dec 04 2007, 11:33am

Registered Member #828
Joined: Tue May 15 2007, 09:55am

Posts: 291
HISTORINE NUK E BAJN HISTORIANET PO PUSHTETARET, KESHTU QE NUK ASHT ASPAK E QUDITSHME QE HISTORIA NDRRON NE BAZE SE CA I BJEN PER SHTAT DIKUJ QE KA PUSHTETIN
Back to top
belgium
Sat Dec 08 2007, 04:01pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
historine e nderton jeta,me shkallet ezbritjes ngritjes,dhe ai qe e shkruan,kurre nuk din ta tregoje sic ishte dhe pse mundet ta kete jetuar nje ngjarje,te shenuar...............sa do qe politikat,pushtetet ndrohen dhe shtremberojne te verteten e historise,i acuzuari mbetet vetem historiani i vertete............te studiosh historine,nuk duhet te perziesh,ngjyrat.por nje pergjeqesi me teper se nji prinjes luftetar,drejtoi e beri balle nje lufte,pace,zbulimi shkencore,......etj etj.......shkodra dhe shqiperia,ne qofte se e konsideron veten se po nderrohet,historie........asht dicka qe nuk ka te vertete.libri i historise nuk ka fund........
Back to top
shehrezade
Sun Dec 23 2007, 01:47pm
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
Nuk duhet ta bajn vec politikant por objektivizmi shkencor deri ne 80% historia duhet te ndryshohet se ajo ka ken ndrysh si na e ka pa msu partia shum libra jan botu ne diaspor edhe ne koh te komunizmit, te ata duhet te bazohen ne rradhe te par e te deshmi si puna e atyne te At zef pllumbit
Back to top
shehrezade
Sun Dec 23 2007, 01:55pm
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
o belgium se ka harru krejt europa kush a shkodra Austria e italia cojne sot perfaqsusit e tyne posacerisht aty e verteta vonon por s'harron po duhet ma par shqipnia me e kujtu kush a masanej t'hujt..duhet t'vlersohet gegnishtja e autort e shkodres qi jan te klasit te par te ndihmohet te dali nga problemet.po kerkush s'kujtohet me ba gja dojn me e majt hala tironen e kuqe si kryeqender kulture kur ajo s'ka ken kurr e s'ka me ken...ca po prodhon sot ajo vec snobizmit?
Back to top
shehrezade
Sun Dec 23 2007, 02:24pm
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
edhe belgium edhe rabija kan te drejte se as njigja sa e barte dhe mbi te zez ne histori po ka edhe gri.gjithmon a 1 kontekst normal qi pushtusi a pushtus e per te zez vjen por noshta ne nji kontekst historik te caktum 1 situat prezenca e tij ka mrojt.po faji a i joni shqiptart kan ken te percam e kurr komb si thot belgium e kjo po shihet edhe sot...edhe sot ne kosov ka qi kerkojn mas me pas t'bajn ma me shqipnin e percame se asht ajo qi fraksione ne shqipni e rrefuzojn Ks e per ket gja ka qi kerkojn me e kriju komb kosovar e m'dhemb zemra per ket gja...
Back to top
belgium
Sun Dec 23 2007, 09:24pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
jemi ne festa pacet sot shehrezade pershumvjet kurban bajramin ne radhe te pare.
perse do krijojn komb kosovaret kjo asht mese prezente sepse dhe shqiperia e ndertoi kombin shqipetar por nuk ju fliju,ashtu sic duhej per ta fitu pamvaresin.sot nuk te dhembi zemra kur shqiperia festoi festen e pamvaresise,dhe kosova si shtete te ndryeshme derguan urimet per ne.kjo eshte humbja e shqiperise kudo ne bote.
Back to top
shehrezade
Mon Dec 24 2007, 02:02am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
a mund ta ndalosh zemren me vujt...sa fillon me e njoft dicka e me e dasht t'largohet.ket her e kam festu me shqiptart e ks biles per her te par me ta e kam festu ktu ne zvicer.Ata m'kan msu le" sens d'appartenece"nuk kam me e festu ma kurr n'jet,sme ban ma zemra asht divorci ma fatal per ne...
Back to top
shehrezade
Mon Dec 24 2007, 02:06am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
prej hallit e shkruva gabim " sentiment d'appartenance"
Back to top
guest
Wed Dec 26 2007, 11:38pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
shehrezade, do t'i festojme te dyja datat


Back to top
guest
Thu Dec 27 2007, 01:01am
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
nuk prish pune kush ma pak e kush ma shum, nuk kena xhelozi


Back to top
belgium
Thu Dec 27 2007, 02:29am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
hahahaha po por nji gja mos te harrojm se kur ta fitojne pamvaresine dy shtete me te njejtin flamur nuk lejohet keshtu qe o shqiperia ose kocovo ka me vendos nji flamur lara lara si zebra apo ........hahaha jo sic pretendohet unitet states of albania sepse neser albania do vendose maredhanje diplomatike konsullore ambasaden shqiptare ne nji toke dardane ...............
Back to top
guest
Thu Dec 27 2007, 07:12pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
puna e simboleve asht kollaj, rendsi ka qe populli i kosoves me jetu i lir ne toke te vet.


Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2974 sec, 0.0866 of that for queries. DB queries: 65. Memory Usage: 3,139kB