Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Zona e Argetimit :: I*N*T*E*R*E*S*A*N*T*E
 
<< Previous thread | Next thread >>
Viti 2010 mund te jete fundi i internetit...
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Rozafa-usa
Tue Apr 15 2008, 07:56pm

Registered Member #1466
Joined: Thu Dec 06 2007, 05:57pm

Posts: 1103
Viti 2010 mund të jetë fundi i internetit

Sipas analizave shkencore, internet pas vitit 2010 do të punoj shumë më ngadalë dhe do të jetë jo funksional.
Sipas analizave të bërë në Universitetin e Harvard-it, kërkesa e tepërt në qasje si dhe në shkarkimin e videove do të rezultojë me mbingarkimin e serverëve. Për këtë arsye shërbimet e internetit do jenë gati jo funksional pas vitit 2010.

Analiza pasqyron se ueb sajtet siç You Tube dhe Scott Bradner, për funksionim normal dhe stabil kërkojnë një infrastrukturë shumë më të zhvillua. Që tani janë evidente disa vështirësi të cilët në vitet e ardhshme qo të zgjerohen.

Sipas ekspertëve shërbimi www çdo vjet është duke dyfishuar rrjetin, ndërsa vetëm hapësira e faqja Yuotube që e mbulon në vitin 2007, është sa hapësira e përgjithshme që ka shfrytëzuar gjithë bota në vitin2000.

Në anën tjetër vërehen edhe zhvillime të cilët mund të ndihmojnë në kapërcimin e vështirësive. Qendra Evropiane për analiza Nukleare ka zhvilluar kabllot fiberoptike të cilët ofrojnë një qasje prej 10 mijë herëve më shpejt, por përdorimi i tyre do të filloj pas 20 viteve.
Back to top
::bud::
Tue Apr 15 2008, 08:03pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Nuk e besoj se ndodh kjo pune, po edhe nqse bahet kjo pune mire asht se ishim shum mire pa te.
Po furumin ketu se let as topi. hahahahaaa......
Back to top
visho
Tue Apr 15 2008, 08:05pm

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
pse sthu ti se me dasht me tnis i puthje ty pershemull kshtu muah ta nisi ne 2010 e tarrin ne 2030 e me dasht me ma kthy ti ma nis te nipat se un skam me ken ma hahahahahaBack to top
belgium
Tue Apr 15 2008, 08:11pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
ndoshta mundet?? por mendoj se cdo dit e ma teper interneti,po na zevendson ne.dhe po sherben mire....
Back to top
Rozafa-usa
Thu Apr 17 2008, 01:10am

Registered Member #1466
Joined: Thu Dec 06 2007, 05:57pm

Posts: 1103
visho ka shkruar:

pse sthu ti se me dasht me tnis i puthje ty pershemull kshtu muah ta nisi ne 2010 e tarrin ne 2030 e me dasht me ma kthy ti ma nis te nipat se un skam me ken ma hahahahahahahahahahahha naqe qa me ke ba me qesh hhahahahahahah
prandaj ju paralajmrova qysh tesh naqe, fillo qysh itesh naqe nis qa ke me nis se deri ne 2030 kena maru te tane hahahahhaahah
Back to top
Rozafa-usa
Thu Apr 17 2008, 01:14am

Registered Member #1466
Joined: Thu Dec 06 2007, 05:57pm

Posts: 1103
::bud:: ka shkruar:

Nuk e besoj se ndodh kjo pune, po edhe nqse bahet kjo pune mire asht se ishim shum mire pa te.
Po furumin ketu se let as topi. hahahahaaa......bud naqe une kam fillu me i besu, se qysh tesh ka fillu mos me punu mire interneti hahhahahahahhah
Back to top
::bud::
Fri May 02 2008, 04:42pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
hahahahahahahaha..... sa e pata ndermend me te thane....

e ke ble PC me date skadimit ti m'duket hahahaaa..........
Back to top
::bud::
Fri May 02 2008, 04:44pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
per nder ku e merr mu shkatrru. Kena kene shum mire ne kohe e Telegrafave.
Back to top
belgium
Sat May 09 2009, 04:02pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Rozafa-usa ka shkruar:

Viti 2010 mund të jetë fundi i internetit

Sipas analizave shkencore, internet pas vitit 2010 do të punoj shumë më ngadalë dhe do të jetë jo funksional.
Sipas analizave të bërë në Universitetin e Harvard-it, kërkesa e tepërt në qasje si dhe në shkarkimin e videove do të rezultojë me mbingarkimin e serverëve. Për këtë arsye shërbimet e internetit do jenë gati jo funksional pas vitit 2010.

Analiza pasqyron se ueb sajtet siç You Tube dhe Scott Bradner, për funksionim normal dhe stabil kërkojnë një infrastrukturë shumë më të zhvillua. Që tani janë evidente disa vështirësi të cilët në vitet e ardhshme qo të zgjerohen.

Sipas ekspertëve shërbimi www çdo vjet është duke dyfishuar rrjetin, ndërsa vetëm hapësira e faqja Yuotube që e mbulon në vitin 2007, është sa hapësira e përgjithshme që ka shfrytëzuar gjithë bota në vitin2000.

Në anën tjetër vërehen edhe zhvillime të cilët mund të ndihmojnë në kapërcimin e vështirësive. Qendra Evropiane për analiza Nukleare ka zhvilluar kabllot fiberoptike të cilët ofrojnë një qasje prej 10 mijë herëve më shpejt, por përdorimi i tyre do të filloj pas 20 viteve.mendohet nje ulje interesi ndaj internetit por mos harrojmse cdo dite ka oferta dhe te reja te fundit cdo here ne internet dhe perhapja e tij mendoj se do shenoj recordet deri n fund te vitit 2010!por jo zhdukje ne mase sic flitet ...
Back to top
guest
Sat May 09 2009, 11:22pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
Rozafa-usa ka shkruar:

Viti 2010 mund të jetë fundi i internetit

Sipas analizave shkencore, internet pas vitit 2010 do të punoj shumë më ngadalë dhe do të jetë jo funksional.
Sipas analizave të bërë në Universitetin e Harvard-it, kërkesa e tepërt në qasje si dhe në shkarkimin e videove do të rezultojë me mbingarkimin e serverëve. Për këtë arsye shërbimet e internetit do jenë gati jo funksional pas vitit 2010.

Analiza pasqyron se ueb sajtet siç You Tube dhe Scott Bradner, për funksionim normal dhe stabil kërkojnë një infrastrukturë shumë më të zhvillua. Që tani janë evidente disa vështirësi të cilët në vitet e ardhshme qo të zgjerohen.

Sipas ekspertëve shërbimi www çdo vjet është duke dyfishuar rrjetin, ndërsa vetëm hapësira e faqja Yuotube që e mbulon në vitin 2007, është sa hapësira e përgjithshme që ka shfrytëzuar gjithë bota në vitin2000.

Në anën tjetër vërehen edhe zhvillime të cilët mund të ndihmojnë në kapërcimin e vështirësive. Qendra Evropiane për analiza Nukleare ka zhvilluar kabllot fiberoptike të cilët ofrojnë një qasje prej 10 mijë herëve më shpejt, por përdorimi i tyre do të filloj pas 20 viteve.ku e marrin ket informacion kta gazetaret ne shqiperi, sa gazetar te pregatitun ka ne at vend. ka 1 vjet qe po perdoret interneti me fibra optike ktej dhe aty thuhet se do te filloj pas 20 viteve. dhe pa fibra optike interneti nuk asht i ngadalte deri tesh ne gjyse te 2009. rrini pa frik se interneti do te funksionje normalisht.


Back to top
Al Bundy
Sun May 10 2009, 07:48pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Nuk e di a ka me kene ne 2010-n apo ne 2012-n po ma poshte keni nje video ne anglisht qe me te vertete te panikon kur mendon se sa te mundshme jane shqetesimet e ketyre te rinjve te cilet shpjegohen.
Nuk asht surealiste.Perkundrazi tejet e mundshme. ISP-ja jeme psh ma ka blloku per nje vit kete websitin e shkarkimeve trokit ketu .Me asht dashte me kalu me proxy per mi anashkalu.
Asht preokupim real se nje dite ISP-te kane me na detyru me pa qa dojne ata e nqs dona me pa gja tjeter ta pa na kerkojne me pagu pare shtese.Njashtu si bajne kompanite kabllore te sinjalit televiziv.
Ishallah s'ka me ardh dita kur une ta po nxjerri edhe nji here prej bodrumit radjon Iliria.

Back to top
::bud::
Fri May 15 2009, 03:17pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Liber teper interesant dhe dikuj mund ti hyje ne pune per Assigmentsthe_future_of_the_internet_and_how_to_stop_it.pdf

Mund ta shkarkoni ketu poshteBack to top
Holly
Fri May 15 2009, 03:18pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
flm tapo i helli nje sy

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
fabjani
Fri May 15 2009, 03:23pm

Registered Member #2551
Joined: Sun Jan 11 2009, 04:31pm

Posts: 113
Miri74 ka shkruar:

Nuk e di a ka me kene ne 2010-n apo ne 2012-n po ma poshte keni nje video ne anglisht qe me te vertete te panikon kur mendon se sa te mundshme jane shqetesimet e ketyre te rinjve te cilet shpjegohen.
Nuk asht surealiste.Perkundrazi tejet e mundshme. ISP-ja jeme psh ma ka blloku per nje vit kete websitin e shkarkimeve trokit ketu .Me asht dashte me kalu me proxy per mi anashkalu.
Asht preokupim real se nje dite ISP-te kane me na detyru me pa qa dojne ata e nqs dona me pa gja tjeter ta pa na kerkojne me pagu pare shtese.Njashtu si bajne kompanite kabllore te sinjalit televiziv.
Ishallah s'ka me ardh dita kur une ta po nxjerri edhe nji here prej bodrumit radjon Iliria.
Back to top
❤Bambolina❤
Mon May 25 2009, 08:03pm

Registered Member #2929
Joined: Thu Apr 30 2009, 12:35pm

Posts: 3631
per mua nk interneti shpresoi te jet deri sa te vdes se un nk rri dot pa net kur ske ca bn ose kur ke persona larg per te fol ten diten futesh ne net dhe kenaqesh ose shikon ndonje kurjozitet meson gjera te reja.
Back to top
Vaskja
Wed Dec 08 2010, 01:02am
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
mas mu fik interneti...:P


Back to top
::bud::
Thu Dec 09 2010, 12:51pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Nothing but the web.

Sistemi i ri operativ Google Chrome bazohet totalisht ne WEB.

(thjesht kurjozitet)
Back to top
Al Bundy
Thu Dec 09 2010, 08:37pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
HTML5 cool stuff.Back to top
Vaskja
Sat Dec 11 2010, 01:12pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
flitni shqip ma njerez se ma cut sistemin qendror nervor per lesh...:P


Back to top
sunríse
Sat Dec 11 2010, 01:15pm

Registered Member #2659
Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

Posts: 11479
Vaskja ka shkruar:

flitni shqip ma njerez se ma cut sistemin qendror nervor per lesh...:P)


Think happy thoughts!

Back to top
SuperGirl
Fri Feb 18 2011, 08:07pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Jena ne 2011... :-wBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Al Bundy
Fri Feb 18 2011, 08:24pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Na e ndryshoni ate vitin te tema. Kisha thane me vu 3010n qe mos me prek titullin e temes me dore per do kohe.Back to top
SuperGirl
Fri Feb 18 2011, 08:32pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
hahah fiks.Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
lissandro
Mon Mar 28 2011, 07:52pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Mas u bani merak se nuk ndoll nje gje e till .

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Al Bundy
Mon Mar 28 2011, 07:57pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Lisso ku e din ti? Njashtu thane edhe dinosaurat e kur e hangren papritun meteor surratit.Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3491 sec, 0.1024 of that for queries. DB queries: 69. Memory Usage: 3,135kB