Forums
Go to page  1 2 3 4 5 6 7
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Rusjani
Sun Aug 26 2007, 05:19pm

Registered Member #501
Joined: Mon Feb 12 2007, 05:42pm

Posts: 101
Zoti i Madheruar

Kush e Krijoi boten me gjithe kete bukuri?
Kush ja dha natyres, gjithe kete hijeshi?
Kush Krijoi njeriun, veshet edhe syte?
Kush?
Vetem Nje Zot qe nuk ka te dyte.

Ngjyren trendafilit, valle e kush ja dha?
Me arome kaq t'kendshme valle e kush e mba?
Kush veçoi njeriun, permbi çdo gje tjeter?
Kush?
Vetem Nje Zot qe nuk ka shok tjeter.

Natyrën e vdekur, valle e kush e ngjalle?
Pranveren pas dimrit, kush e ben me ardhe?
Kush e ringjall njeriun, pasi eshte bere toke?
Kush?
Vetem Nje Zot, qe s'ka tjeter shok.

Kush na e jep shiun qe token gjelberon?
Kush e krijoi henen qe motet i nderron?
Zogjte qe fluturojne qiellit, valle e kush i mba?
Kush?
Vetem Nje Zot qe shok tjeter s'ka.

Njeriut qe mendon, me dyshim s'i mbete,
Zoti i ka dhene mendjen, le te gjykoje vete,
Parajsa dhe Ferri na presin ne ate jete
Çfare te besh ketu, atje ke me gjete.
Back to top
GencI
Fri Aug 31 2007, 09:34pm
Believe In Me

Registered Member #1163
Joined: Wed Aug 29 2007, 10:07pm

Posts: 338
SDR ka shkruar:

Ai qe humb besimin ne zot i ka humbur te gjitha.Flm Per Fjalet E Bukura Un Jam Nje Nder Ata Persona Qe Besoj Ne Ate Qe Shof Dhe Prek E Nuk Besoj Ne Zot.


OCCULTSPIRIT ka shkruar:

per mendimin tim te besosh ne zot, eshte te mos besosh ne vetevete .eshte sic thone <<shkrimet e shenjta>> te behesh nje dele e perendise dhe te mos kesh mendim te lire apo te vdesesh ne emrin e perendise (thjesht nje pikpamje politike)
ne zot nuk besoj dhe kurre s'do besoj sepse besoj ne vetevete
dhe qe te besosh ne vetevete nuk i pelqen <<ZOTIT>> ~:(
PA OFENDIM PER ASNJERIN.Goxha Mendim I Bukur

/me E Pelqen Kete Mendim

Altini-C^I^A ka shkruar:

hmmm dhe une besoj ne Zot !!! po e shpjegoj me nje fakt .sa here ne jemi ne halle fill na shkon menja me than O ZOT ...

Tregojne per nje shkrimtar qe beri nje liber 10 vjet duke argumentuar se ska Zot ...ndenji e ndjeni sa e kryvi e mylli e tha : O ZOT SA U LODHA (e e shkyvi librin)

Altino Kush Tha Qe Ai Ate Fjalen "O ZOT SA U LODHA " Nuk E Ka Thene Me Ironi Per Te Treguar Qe Ndoshta Un Jam Lodhur Por Ne Fund Te Fundit Ja Arrita Qellimit Tim Dhe E Shkrova Ate Qe Kisha Per Te Shkruar Dhe Kundershtova Cdo Mendin Cdo Ide Mbi Fene Dhe Per Ekzistencen E Nje Qenie Supreme Kur Njerezit Besojne.


Nuk Besoj Ne Zot Dhe Kjo Mjafton Si Pergjigje

Ps: Nje Pyetje Per Besimtaret Ketu.

Muhamedi/Jezusi Kush Ishte Ne Te Vertet?? I Biri I Zoti Apo Kush???


Back to top
.: Deno :.
Fri Aug 31 2007, 10:15pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
as biri as Zoti ... ishin njerz si un e ti, po qe besonin tek zoti si un e jo si ti ...

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
SuperGirl
Fri Aug 31 2007, 11:11pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Rusjani
Fri Sep 07 2007, 11:07pm

Registered Member #501
Joined: Mon Feb 12 2007, 05:42pm

Posts: 101
GencI ka shkruar:

SDR ka shkruar:

Ai qe humb besimin ne zot i ka humbur te gjitha.Flm Per Fjalet E Bukura Un Jam Nje Nder Ata Persona Qe Besoj Ne Ate Qe Shof Dhe Prek E Nuk Besoj Ne Zot.


OCCULTSPIRIT ka shkruar:

per mendimin tim te besosh ne zot, eshte te mos besosh ne vetevete .eshte sic thone <<shkrimet e shenjta>> te behesh nje dele e perendise dhe te mos kesh mendim te lire apo te vdesesh ne emrin e perendise (thjesht nje pikpamje politike)
ne zot nuk besoj dhe kurre s'do besoj sepse besoj ne vetevete
dhe qe te besosh ne vetevete nuk i pelqen <<ZOTIT>> ~:(
PA OFENDIM PER ASNJERIN.Goxha Mendim I Bukur

/me E Pelqen Kete Mendim


Nuk Besoj Ne Zot Dhe Kjo Mjafton Si Pergjigje

Ps: Nje Pyetje Per Besimtaret Ketu.

Muhamedi/Jezusi Kush Ishte Ne Te Vertet?? I Biri I Zoti Apo Kush???Muhamedi dhe Jezusi (paqja e Zotit qoft mbi to) ishin njerez te devotshem, te bindur ndaj Zotit, dhe te dergumt e Zotit i cili eshte nji dhe i vetem, per te ullezu popullin e tyre nga erresira ne driten e besimit
sa i perket mosbesimit tend dhe shokeve si puna jote po te tregoj nje histori te bukur

na ishte nji her nje njiri i cili kerkoj te takoj nje dijetar dhe tha se do ti bente tre pytje. ja gjeten dhe i tha du te bej tre pytje nese me pergjigjesh un besoj ne Zot, nese spergjigjesh nuk besoj.
mir i tha dijetari bani pytjet
pytja e 1. pse nuk mundem te shikoj Zotin un du me e shiku per me besu.
2.shejtani eshte ba prej zjermit nase eshte ba prej zjermit si ka mundesi me u djeg kur te hin ne zjarr(ferr)
3. dhe cka asht kaderi (caktimi) i Zoti
-mir i tha dijetari a marove me pytjet
-po i tha
-ateher dijetari ja futi nji shput te fort
-qa ban i thet djali pse bjen
-pse i thet dijetari
-po me dhimti i thet djali
-pse rren, i thet dijetari, un nuk po e shoh kund dhimbjen, me trego ti per dhimbjen ose per dashurin ndaj tjerve a shikohen
-jo i tha djali
-atehere dijetari i thot se as Zoti nuk mund te shikohet sepse jemi krijesa me te meta dhe te kufizume kur ne smundena me pa nje dicka qe eshte brenda vetes sone si mundena me pa Krijusin e ketyre mrekullive.
pytja e 2.
-i thot dijetari a te djegu shputa qe te dhash, e pyt djalin
-po i thot djali
-ateher kur mundet me e djeg mishi mishin, me siguri mundet ta djeg edhe zjarri zjarrin.
pytja e 3.
-e pyt dijetari djalin, a e ke dit se un do te bisha shput ty
-jo i thot djali
-ateher ky a caktimi i Zotit se ndodh aja qe ti nuk e mendon.
fund

do te kisha dasht me e ba prov edhe me ju ket gja me ju fut kaj shput e me pa a ju djeg apo ja. me siguri qe nuk do te ju djegun per deri sa nuk e shihni dhimbjen.
si thoni??
Back to top
SuperGirl
Fri Sep 07 2007, 11:12pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
rusjani shume e bukur naqe, faleminderit qe e ndave me ne......po me bani sante me fjet me nje ndjesi te vecante, ti me kete, dhe bossi me ate foton te "deja vu"

te gjitheve na duhet nganjehere nje shpute...shume e forte bile....Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
BRUNJA_USA
Sat Sep 08 2007, 01:26am
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
rusjani hallall ta baft zoti se i ke ra pikes e ja ke vu vulen me kyt koment bravo se ska cka me than kush ma

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
GencI
Sat Sep 15 2007, 11:23pm
Believe In Me

Registered Member #1163
Joined: Wed Aug 29 2007, 10:07pm

Posts: 338
Rusjani ka shkruar:

GencI ka shkruar:

SDR ka shkruar:

Ai qe humb besimin ne zot i ka humbur te gjitha.Flm Per Fjalet E Bukura Un Jam Nje Nder Ata Persona Qe Besoj Ne Ate Qe Shof Dhe Prek E Nuk Besoj Ne Zot.


OCCULTSPIRIT ka shkruar:

per mendimin tim te besosh ne zot, eshte te mos besosh ne vetevete .eshte sic thone <<shkrimet e shenjta>> te behesh nje dele e perendise dhe te mos kesh mendim te lire apo te vdesesh ne emrin e perendise (thjesht nje pikpamje politike)
ne zot nuk besoj dhe kurre s'do besoj sepse besoj ne vetevete
dhe qe te besosh ne vetevete nuk i pelqen <<ZOTIT>> ~:(
PA OFENDIM PER ASNJERIN.Goxha Mendim I Bukur

/me E Pelqen Kete Mendim


Nuk Besoj Ne Zot Dhe Kjo Mjafton Si Pergjigje

Ps: Nje Pyetje Per Besimtaret Ketu.

Muhamedi/Jezusi Kush Ishte Ne Te Vertet?? I Biri I Zoti Apo Kush???Muhamedi dhe Jezusi (paqja e Zotit qoft mbi to) ishin njerez te devotshem, te bindur ndaj Zotit, dhe te dergumt e Zotit i cili eshte nji dhe i vetem, per te ullezu popullin e tyre nga erresira ne driten e besimit
sa i perket mosbesimit tend dhe shokeve si puna jote po te tregoj nje histori te bukur

na ishte nji her nje njiri i cili kerkoj te takoj nje dijetar dhe tha se do ti bente tre pytje. ja gjeten dhe i tha du te bej tre pytje nese me pergjigjesh un besoj ne Zot, nese spergjigjesh nuk besoj.
mir i tha dijetari bani pytjet
pytja e 1. pse nuk mundem te shikoj Zotin un du me e shiku per me besu.
2.shejtani eshte ba prej zjermit nase eshte ba prej zjermit si ka mundesi me u djeg kur te hin ne zjarr(ferr)
3. dhe cka asht kaderi (caktimi) i Zoti
-mir i tha dijetari a marove me pytjet
-po i tha
-ateher dijetari ja futi nji shput te fort
-qa ban i thet djali pse bjen
-pse i thet dijetari
-po me dhimti i thet djali
-pse rren, i thet dijetari, un nuk po e shoh kund dhimbjen, me trego ti per dhimbjen ose per dashurin ndaj tjerve a shikohen
-jo i tha djali
-atehere dijetari i thot se as Zoti nuk mund te shikohet sepse jemi krijesa me te meta dhe te kufizume kur ne smundena me pa nje dicka qe eshte brenda vetes sone si mundena me pa Krijusin e ketyre mrekullive.
pytja e 2.
-i thot dijetari a te djegu shputa qe te dhash, e pyt djalin
-po i thot djali
-ateher kur mundet me e djeg mishi mishin, me siguri mundet ta djeg edhe zjarri zjarrin.
pytja e 3.
-e pyt dijetari djalin, a e ke dit se un do te bisha shput ty
-jo i thot djali
-ateher ky a caktimi i Zotit se ndodh aja qe ti nuk e mendon.
fund

do te kisha dasht me e ba prov edhe me ju ket gja me ju fut kaj shput e me pa a ju djeg apo ja. me siguri qe nuk do te ju djegun per deri sa nuk e shihni dhimbjen.
si thoni??
1- E Para Me Te Ndjeren Jan Shume Larg.Ti Kur Thua Nuk Besoj Ne Zot Te Dhemb Na I Pjese E Trupit?? Se Besoj Se Te Dhemb,Ndersa Po Te Hash Shpullen Kokes Ose Cdo Gje Tjeter,Jan Ato Nervet Qe Cojne Impulse Ne Tru E Ne Zemer E Bejne Te Ndjesh Dhimbje.

2-Kush Tha Qe Shejtani Eshte Bere Prej Zjarri?? E Di Ti Qe Shejtani Eshte Engjelli Me I Bukur I Parjases I Cili U Debua Nga Zoti??? Ska Si Te Jete Prej Zjarri Engjelli Me I Bukur.(Nuk Besoj Ne Zot Por Kam Lexuar Biblen E Kuranin)

3-Fatin Tone E Caktojme Vete,Dhe E Bejme Si Te Duam Ne.Un Nuk Pres As Nga Ty As Nga Na I Person Tjeter E As Nga I Ashtequajturi ZOTI Per Te Ardhmen Time Nqs Sdo Jem I Zoti I Vetes Time E Sdo Di Ti Bej Gjerat Sic Duhet.

Me Sa Duket Ai Dijetari Paska Gjetur Dike Qe Ska Ditur Ti Argumentoje Ndryshe Ato Gjerat..

Mund Te Bej Nja Dy Pyetje Un Ju???

Besoni Ju Qe Ju Zen Korenti???
A Beson Qe Vritesh Po Re Nga Kati I Peste I Nje Ndertese???

Shpresoj Te Marr Pergjigje Sa Me ShpejtBack to top
Rusjani
Sun Sep 16 2007, 06:13pm

Registered Member #501
Joined: Mon Feb 12 2007, 05:42pm

Posts: 101
1) do te kisha pas deshir me ta provu me te ra nji shput edhe me pa a te gjeg apo jo

2) a absolutisht e vertet qe shejtani eshte kriju prej zjarrit dhe me kete e vertetan se nuk ke lexu as Bibel as Kur'an

3)dhe si duket ti jetoke me fantazina kur thu se e percakton ti vet fatin. kjo do te thot se ti keke i pavdekshem se sikur ta percaktosh ti fatin tend gjaja e par qe do te kishe ba kishte me ken te jesh i perjetshe dhe te mos shijosh vdekjen.

sa per pytjet tuja po i besoj.
Back to top
GencI
Wed Sep 19 2007, 12:37am
Believe In Me

Registered Member #1163
Joined: Wed Aug 29 2007, 10:07pm

Posts: 338
Rusjani ka shkruar:

1) do te kisha pas deshir me ta provu me te ra nji shput edhe me pa a te gjeg apo jo

2) a absolutisht e vertet qe shejtani eshte kriju prej zjarrit dhe me kete e vertetan se nuk ke lexu as Bibel as Kur'an

3)dhe si duket ti jetoke me fantazina kur thu se e percakton ti vet fatin. kjo do te thot se ti keke i pavdekshem se sikur ta percaktosh ti fatin tend gjaja e par qe do te kishe ba kishte me ken te jesh i perjetshe dhe te mos shijosh vdekjen.

sa per pytjet tuja po i besoj.

1-Shulla Dhemb Dhe Arsyen Dashe Dhe Te Postimi Me Siper.

2-Me Sa Duket O Te Keqen Ti Sja Paske Idene Fare Se Kush Eshte "Shejtani - Djalli". "Shejtani - Djalli" Ka Qene Engjelli Me I Bukur I "Xhenetit - Parjases" Dhe U Debuar Nga "Allahu - Zoti" Sepse Ishte Kokforte Si Puna Jote.

3-Fatin Tim E Percaktoj Vete E Ndoshta Jam Edhe I Pa Vdekshem.Kur Te Vij Dita Qe Un Te Vdes Atehere Ndoshta Kjo Pika 3 Do Te Dali Kundra Meje.Per Aq Kohe Sa Te Kthej Pergjigje Ty Ketu E Marr Fryme Jam I Pa Vdekshem Sepse E Caktoj Un Fatin Tim E Ate Qe Bej Un Me Jeten Time.

Mund Te Me Thuash Ne Cilen Faqe Te Kuranit "Allahu" Thote Qe Po Te Fusesh Duart Ne Korent Te Ze Korenti?? Po Qe Po Te Biesh Nga Kati I Peste I Nje Ndertese Vritesh??? Nuk Eshte E Shkruar Eshte E Vertetuar,Me Apo Pa Dashje Shkenca E Vertetoi Ndersa "Allahu" E Kurani Jo.

Ti Rusjani Je Besimitar.
Mund Ta Di Se Ne Cfare Feje Beson Ti??


Back to top
Rusjani
Fri Sep 21 2007, 08:59pm

Registered Member #501
Joined: Mon Feb 12 2007, 05:42pm

Posts: 101
GencI ka shkruar:

Rusjani ka shkruar:

1) do te kisha pas deshir me ta provu me te ra nji shput edhe me pa a te gjeg apo jo

2) a absolutisht e vertet qe shejtani eshte kriju prej zjarrit dhe me kete e vertetan se nuk ke lexu as Bibel as Kur'an

3)dhe si duket ti jetoke me fantazina kur thu se e percakton ti vet fatin. kjo do te thot se ti keke i pavdekshem se sikur ta percaktosh ti fatin tend gjaja e par qe do te kishe ba kishte me ken te jesh i perjetshe dhe te mos shijosh vdekjen.

sa per pytjet tuja po i besoj.

1-Shulla Dhemb Dhe Arsyen Dashe Dhe Te Postimi Me Siper.

2-Me Sa Duket O Te Keqen Ti Sja Paske Idene Fare Se Kush Eshte "Shejtani - Djalli". "Shejtani - Djalli" Ka Qene Engjelli Me I Bukur I "Xhenetit - Parjases" Dhe U Debuar Nga "Allahu - Zoti" Sepse Ishte Kokforte Si Puna Jote.

3-Fatin Tim E Percaktoj Vete E Ndoshta Jam Edhe I Pa Vdekshem.Kur Te Vij Dita Qe Un Te Vdes Atehere Ndoshta Kjo Pika 3 Do Te Dali Kundra Meje.Per Aq Kohe Sa Te Kthej Pergjigje Ty Ketu E Marr Fryme Jam I Pa Vdekshem Sepse E Caktoj Un Fatin Tim E Ate Qe Bej Un Me Jeten Time.

Mund Te Me Thuash Ne Cilen Faqe Te Kuranit "Allahu" Thote Qe Po Te Fusesh Duart Ne Korent Te Ze Korenti?? Po Qe Po Te Biesh Nga Kati I Peste I Nje Ndertese Vritesh??? Nuk Eshte E Shkruar Eshte E Vertetuar,Me Apo Pa Dashje Shkenca E Vertetoi Ndersa "Allahu" E Kurani Jo.

Ti Rusjani Je Besimitar.
Mund Ta Di Se Ne Cfare Feje Beson Ti??me sa duket nuk po di se kush ja ka haberin dhe kush sja ka mbi shejtanin, prej ku e argumentan ti se ka ken ma i dukur?
si duket ti keke i mbinatyrshem meqe e percaktoke vet fatin tand.
po pse ata njerez qe shpesh deshtojn ne nji rrug te caktume nuk munden me arrit suksesin nase kan fatin e tyre ne dor?
Allahu ska nevoj me te than se te zen korrenti deri sa te ka dhan trut dhe te ka paralajmeru qe mos iu afrit te keqes.
un jam musliman
Back to top
GencI
Sun Sep 23 2007, 05:31pm
Believe In Me

Registered Member #1163
Joined: Wed Aug 29 2007, 10:07pm

Posts: 338
Te Pyeta Ne Cfare Feje Beson E Jo Cfare Je.
E Di Ti Qe Feja Islame Kerkon Pasterti Ne Makismum,E Mjekra Eshte Numri Nje I Pa Pastertise,Dhe Besimtaret E Fese Islame Mjekren E Kan Keqkuptuar.
Rusjani Besimtaret E Sotshem E Kan Keqkuptuar Fene Islame Shume.

Besoni Ne Dicka Qe Ju Thote Zemra Ju E Jo Ne Xhami,Veshje Apo Hoxhallare Qe Kendojne.

Kush Mund Te Ma Thote Kuptimin E Fjales Musliman???

Cfare Kuptimi Ka Muaji I Ramazanit E Pse Mbahet Nje Muaj Agjerim???

I Lutem Te Tere Atyre Qe Besojne Ne Fene Islame Tme Japin Nje Pergjigje.

Ps: Rusjani Ne Te Dy Mund Te Vazhdojme Ter Jeten Me Debate E Duke I Bere Replika Njeri Tjetrit E Ne Fund Te Dy Do Themi: "Fitimtari Jam Une"

Pacim E Shpreso Te Marr Pergjigje Per Pyetjet E Me Siperme.Back to top
SuperGirl
Sun Sep 23 2007, 06:57pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Genci ne radhe te pare desha te them, hoxhallaret nuk kendojne si thua ti, ajo nuk eshte kenge quhet EZAN dhe do te thote 'shpallje', e ashtu si jane kembanat e kishes qe tregojne tubim, tek feja Islame behet tubimi i besimtareve me ane te zerit njerezor

Per pyetjen e pare, kuptimi i fjales musliman: Musliman eshte cdo njeri i cili beson ne All-llahun si i vetmi Zot i kesaj bote, beson ne profetn Muhammedi alejhiselam si pejgamberi ose i derguari i Zotit, dhe pranon qe feja e tij eshte Islami

Cfare kuptimi ka muaji i Ramazanit? Ramazani per muslimanet eshte nje muaj i shenjte, sepse gjate ketij muaji u shpall libri i shenjte, pra Kur'ani, dhe agjerimi eshte nje prej shtyllave te Islamit, pra obligim per cdo musliman, sepse ka vlera shendetesore, mendore e morale. Nje prej gjerave kryesore qe agjerohet eshte qe secili njeri te vendose veten ne vend te te varferve, e te beje nje sakrifice per hir te besimit qe ka ne Zot.

Ne te gjithe jemi deshmitare qe pjesa me e madhe e besimtareve muslimane jane te tille vetem nga trashegimia, sepse kane lind ne familje muslimane dhe nuk praktikojne asnje prej obligimeve qe kane. Perkundrazi nje besimtar i vertete dallohet sepse deshmon qe beson ne Zotin si nje i vetem dhe pejgamberin si i derguar i All-llahut, jep zekatin (ndihme per te varferit), agjeron muajin e Ramazanit, kryen rregullisht faljen e namazit, dhe duhet te shkoje te pakten nje here ne jete ne Haxh. Jo te gjithe muslimanet i kryejne te gjithe keto obligime, por ato qe e ndjejne vertete besimin qe kane, duhet t'i kryejne, jo si obligim, por si deshire. Une jam muslimane, besoj ne Zot, dhe ma beso, vetem kur fal namazin, ose kur agjeroj, e ndjej vertete pranine e Zotit, ndihem afer tij, e kjo me ben te ndihem mire. Ti thu besoni ne dicka qe ju thote zemra, me fal, kete besimin ne zot, kush na e thote?

respekte, e ke ngaterru teme, per informacione mbi islamin duhej te ishim te feja islame

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Rusjani
Sun Sep 23 2007, 09:26pm

Registered Member #501
Joined: Mon Feb 12 2007, 05:42pm

Posts: 101
GencI ka shkruar:

Te Pyeta Ne Cfare Feje Beson E Jo Cfare Je.
E Di Ti Qe Feja Islame Kerkon Pasterti Ne Makismum,E Mjekra Eshte Numri Nje I Pa Pastertise,Dhe Besimtaret E Fese Islame Mjekren E Kan Keqkuptuar.
Rusjani Besimtaret E Sotshem E Kan Keqkuptuar Fene Islame Shume.

Besoni Ne Dicka Qe Ju Thote Zemra Ju E Jo Ne Xhami,Veshje Apo Hoxhallare Qe Kendojne.

Kush Mund Te Ma Thote Kuptimin E Fjales Musliman???

Cfare Kuptimi Ka Muaji I Ramazanit E Pse Mbahet Nje Muaj Agjerim???

I Lutem Te Tere Atyre Qe Besojne Ne Fene Islame Tme Japin Nje Pergjigje.

Ps: Rusjani Ne Te Dy Mund Te Vazhdojme Ter Jeten Me Debate E Duke I Bere Replika Njeri Tjetrit E Ne Fund Te Dy Do Themi: "Fitimtari Jam Une"

Pacim E Shpreso Te Marr Pergjigje Per Pyetjet E Me Siperme.nqs nuk e din ti kuptimin e fjales musliman ateher nuk a faji jem. un te thash jam musliman me plot kuptimin e fjales.
sa per dijeni fjala "musliman" do te thot rob i Allahut (Zotit).
sa per pytjet them se sja vlen me te llan shpjegime per mjekrren, deri sa nuk besan ne Madheshtin e Zotit, skam qa te shpjegoj. per Ramazanin tu pergjigj superi pak a shum.

ps.kurse sa i perket debatit me ty ose me kedo, ta kesh te qart se nuk jam prej atyre qe i kan vu drynin mendjes dhe nuk pranojne argumente. por gjithmon duke qene bindese
Back to top
GencI
Mon Sep 24 2007, 08:40pm
Believe In Me

Registered Member #1163
Joined: Wed Aug 29 2007, 10:07pm

Posts: 338
SuperGirl ka shkruar:

Genci ne radhe te pare desha te them, hoxhallaret nuk kendojne si thua ti, ajo nuk eshte kenge quhet EZAN dhe do te thote 'shpallje', e ashtu si jane kembanat e kishes qe tregojne tubim, tek feja Islame behet tubimi i besimtareve me ane te zerit njerezor

Per pyetjen e pare, kuptimi i fjales musliman: Musliman eshte cdo njeri i cili beson ne All-llahun si i vetmi Zot i kesaj bote, beson ne profetn Muhammedi alejhiselam si pejgamberi ose i derguari i Zotit, dhe pranon qe feja e tij eshte Islami

Cfare kuptimi ka muaji i Ramazanit? Ramazani per muslimanet eshte nje muaj i shenjte, sepse gjate ketij muaji u shpall libri i shenjte, pra Kur'ani, dhe agjerimi eshte nje prej shtyllave te Islamit, pra obligim per cdo musliman, sepse ka vlera shendetesore, mendore e morale. Nje prej gjerave kryesore qe agjerohet eshte qe secili njeri te vendose veten ne vend te te varferve, e te beje nje sakrifice per hir te besimit qe ka ne Zot.Ju Lutem Te Me Falni Per Ate Pjesen E Te Kenduarit Por Se Di Si Quhet Ne Gjuhe Fetare.
Sa Per Fjalen Musliman As Qe Ja Paskeni Idene Asnjeri Ketu Me Sa Po Shof.
Hapni Na I Fjalor E Perkthejeni Sakte Te Tere.
Musliman = Njeri I Perulur.

Per Muajin E Ramazanit Po Te Them Vetem Hap Kuranin Dhe Lexoje Sakte Se Ca Kuptimi Ka.Dhe Do E Shofesh Qe Je Ne Gabim.

Sidoqofte Skam As Nerva E As Kohe Te Humb Ne Tema Te Tilla Sepse Besimtaret E Sotshem E Keqkuptojne Shume Fene Dhe E Marrin Sipas Interesave Te Tyre E Jo Si Duhet Te Jete.

Pacim E Kalofshi Mire

Ps: SuperGirl Ate Pjesen E Muajit Te Ramazanit Ta Sqaroj Ne Msn Dite TjeterBack to top
Rusjani
Mon Sep 24 2007, 09:51pm

Registered Member #501
Joined: Mon Feb 12 2007, 05:42pm

Posts: 101
gjithsesi deri sa se kuptan ngjashmerin e fjales "rob" me "i perulur" me duket se problemi a te ti djali.
nejse Zoti te ullezoft inshaallah
Back to top
SuperGirl
Tue Sep 25 2007, 11:07pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
O Genci, nje gje nuk marr vesh, pse ju shqeteson kaq shume qe dikush beson ne dicka, dhe ndjek nje fe te caktuar. Pse kapesh pas gjerave kot?! Besimin islam secili e ndjek sepse e ndjen,e jo se na obligon kushBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Zlatani
Wed Jan 28 2009, 06:14pm

Registered Member #1742
Joined: Tue Mar 25 2008, 12:23am

Posts: 1145
Po besoj nè Zotin! Dhe i jam shumè mirnjohes...!

Burrat e vertet
NUK THONE kurr
ME FAL

Back to top
Meli
Wed Jan 28 2009, 06:31pm

Registered Member #2483
Joined: Thu Nov 27 2008, 05:46pm

Posts: 379
prej nade si cohem e deri sa bi me fjet.sbaj hap pa besu.njaja me ka nimu se per njerzt kisha maru.loool
asht mbeshtetje shpirtnore shum me ransi.

A person can be lonely even if [he] is loved by many people, because [he] is still not the 'one and only' to anyone."

Back to top
MiCoLjA
Wed Jan 28 2009, 07:10pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
un per vedi besoj shum te zoti se zoti asht aj qe na nimon se per robin varja..........

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
L - N
Wed Jan 28 2009, 07:31pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Nuk di te kush e ne ke me besu, kshtu qe s'besoj hic

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
MiCoLjA
Wed Jan 28 2009, 07:38pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
kisha me than nuk ka ransi se te cila fe zoti lec po te zoti se per menimin tem feja asht si puna e plitikes kurse zot ka vetem nji apo jo

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
L - N
Wed Jan 28 2009, 07:48pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
KeJsi ka shkruar:

kisha me than nuk ka ransi se te cila fe zoti lec po te zoti se per menimin tem feja asht si puna e plitikes kurse zot ka vetem nji apo joMU ME DUKET SE KE TE DREJT KeJsi KUR THU SE FEJA ASHT SI POLITIKA POR EDHE AI NJISHI I NERTUM PREJ KTYNE POLITIKANVE ME DUKET SE ASHT KASTAN E KAM POTHUJSE TE PAMUJTUN ME FITU BESIM NE TE, PAMVARSISHT MOSBESIMIT TEM JA U RRESPEKTOJ TANVE SI E DREJT QI I PERKET VET ATYNE

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
:::ShkoderZemer
Wed Jan 28 2009, 07:56pm


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Sikurse trupi ka nevoje per ushqim me punu , ashtu edhe shpirti ka nevoje per ushqim me kene n'rregull e n'paqe. Besimi ne Zot e ploteson kete nevoje.

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
MiCoLjA
Wed Jan 28 2009, 07:58pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
un e rrespektaj menimin tan por do thosha se tana kta bukuri e tana kta tmira nuk munen me na ardh prej kujt tjeter vecse prej zotit prsh un kam nji fmi itu ndor dhe po ta shikosh cdo gja te ky fmi asht perfekt flas nga ana shendetesore dhe un menoj se vetem zoti e ban tmujtun njikyt gja pershendes shum dhe te rrespektaj je i nerum

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
Go to page  1 2 3 4 5 6 7  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2361 sec, 0.0416 of that for queries. DB queries: 66. Memory Usage: 3,193kB