Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Rreth Shkodrës dhe për Shkodrën
 
<< Previous thread | Next thread >>
Shkodra Sali Berisha dhe zoja Jozefina Topalli.
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Shqiptar.
Mon Jul 13 2009, 12:59pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
pimp ka shkruar:

Po nqs nuk jeton si ke me e dit si asht Shkodra Kacik?!Shkodra asht permirsu shume kto koht e fundit.Rrugt jane rregullu bajagi.Dritat mungojn pak e hiq.Tjerat i ka ne dore bashkia.Nigja pimp un e kam me te nigjume se da shok sa jan kthy prej atje, e me fjal te tyne me krahasu shkodren me qytetet tjera si Tiranen-Durrsin e Vlonen shkodra asht afganistan, masanej me ca kam ndi prej tyne njato rrugt e hymjes e e qenra asht rregu e shtru ifije mor burr se ma keq asht ba se ka ken dikur sidomos lagjet e reja qi jan kriju mas 92shit, edhe bacallekun e pazari skan nryshu hic vec ma kec jan ba e duken, nejse po e pave me kujdes taman asnji rrug apo investim serioz nuk asht ba ne shkoder, masanej mos ja leni bashkis tana e burr se bashkia ska ku me i marr lekt po tana fondet i nep qeveria per rrug e me rradh. Mu me vjen keq se Salia po mashtron shkodren prap si bani ne fillim deri n'vitin 97, ai asht tu lidh tan shqypnin e mesme e te jugut me autostrada e rrug e asht tu nertu porte e asht tu pru investimet e pafara ne kta zona kurse ne shkoder ala se ka ba i ur e ala se ka ba nji unaze ja ma me fol per rrug e autostrada qi se ka ba nji me than. thom edhe iher mu me vjen keq per popullin e shkodres qe jan tu lan vedin e jan tu i lan prap edhe ne demokraci mrapa gjithkuj, tash nuk munena me nejt tu fajsu turkun e komunizmin se si turku e si komunizmi kan ik ka here, tash un per vedi s'po di kuj me ja vu fajin qi shodrodra po lehet prap mrap gjithkuj.
Back to top
star
Mon Jul 13 2009, 01:11pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
Kaciku ka shkruar:

pimp ka shkruar:

Po nqs nuk jeton si ke me e dit si asht Shkodra Kacik?!Shkodra asht permirsu shume kto koht e fundit.Rrugt jane rregullu bajagi.Dritat mungojn pak e hiq.Tjerat i ka ne dore bashkia.Nigja pimp un e kam me te nigjume se da shok sa jan kthy prej atje, e me fjal te tyne me krahasu shkodren me qytetet tjera si Tiranen-Durrsin e Vlonen shkodra asht afganistan, masanej me ca kam ndi prej tyne njato rrugt e hymjes e e qenra asht rregu e shtru ifije mor burr se ma keq asht ba se ka ken dikur sidomos lagjet e reja qi jan kriju mas 92shit, edhe bacallekun e pazari skan nryshu hic vec ma kec jan ba e duken, nejse po e pave me kujdes taman asnji rrug apo investim serioz nuk asht ba ne shkoder, masanej mos ja leni bashkis tana e burr se bashkia ska ku me i marr lekt po tana fondet i nep qeveria per rrug e me rradh. Mu me vjen keq se Salia po mashtron shkodren prap si bani ne fillim deri n'vitin 97, ai asht tu lidh tan shqypnin e mesme e te jugut me autostrada e rrug e asht tu nertu porte e asht tu pru investimet e pafara ne kta zona kurse ne shkoder ala se ka ba i ur e ala se ka ba nji unaze ja ma me fol per rrug e autostrada qi se ka ba nji me than. thom edhe iher mu me vjen keq per popullin e shkodres qe jan tu lan vedin e jan tu i lan prap edhe ne demokraci mrapa gjithkuj, tash nuk munena me nejt tu fajsu turkun e komunizmin se si turku e si komunizmi kan ik ka here, tash un per vedi s'po di kuj me ja vu fajin qi shodrodra po lehet prap mrap gjithkuj.
Po svjen ne Shkoder me investu kush perderisa kan frike njerzit me jetu,se mas ti vijn nakush me e vra per me i marr lekt.Gjakmarrja manej.
Back to top
Shqiptar.
Mon Jul 13 2009, 01:58pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
pimp ka shkruar:

Kaciku ka shkruar:

pimp ka shkruar:

Po nqs nuk jeton si ke me e dit si asht Shkodra Kacik?!Shkodra asht permirsu shume kto koht e fundit.Rrugt jane rregullu bajagi.Dritat mungojn pak e hiq.Tjerat i ka ne dore bashkia.Nigja pimp un e kam me te nigjume se da shok sa jan kthy prej atje, e me fjal te tyne me krahasu shkodren me qytetet tjera si Tiranen-Durrsin e Vlonen shkodra asht afganistan, masanej me ca kam ndi prej tyne njato rrugt e hymjes e e qenra asht rregu e shtru ifije mor burr se ma keq asht ba se ka ken dikur sidomos lagjet e reja qi jan kriju mas 92shit, edhe bacallekun e pazari skan nryshu hic vec ma kec jan ba e duken, nejse po e pave me kujdes taman asnji rrug apo investim serioz nuk asht ba ne shkoder, masanej mos ja leni bashkis tana e burr se bashkia ska ku me i marr lekt po tana fondet i nep qeveria per rrug e me rradh. Mu me vjen keq se Salia po mashtron shkodren prap si bani ne fillim deri n'vitin 97, ai asht tu lidh tan shqypnin e mesme e te jugut me autostrada e rrug e asht tu nertu porte e asht tu pru investimet e pafara ne kta zona kurse ne shkoder ala se ka ba i ur e ala se ka ba nji unaze ja ma me fol per rrug e autostrada qi se ka ba nji me than. thom edhe iher mu me vjen keq per popullin e shkodres qe jan tu lan vedin e jan tu i lan prap edhe ne demokraci mrapa gjithkuj, tash nuk munena me nejt tu fajsu turkun e komunizmin se si turku e si komunizmi kan ik ka here, tash un per vedi s'po di kuj me ja vu fajin qi shodrodra po lehet prap mrap gjithkuj.
Po svjen ne Shkoder me investu kush perderisa kan frike njerzit me jetu,se mas ti vijn nakush me e vra per me i marr lekt.Gjakmarrja manej.Lene mor pimp se edhe me dasht nuk po ti len kush me ardh e me investu ne Shkoder, se interresat e politiks vete jan njato zona qi asht tu u investu masivisht, lene pimp se tan miqt e dashamirsit e politiks jane neper Tiran-durrs-vlone, po ca dreqin dojn ne shkoder, ne shkoder vin vec me mashtru me marr njato vota, masanej ti shifi tan politikant e shkodres jan shperngule ne Tirane ku bahen ankande e ku asht leku i qeveris edhe kja te difton dica apo ja. Masanej cfar gjakmarrjet e burre se ala s'kam ndi kend qi asht vra nji investus i huj pa dashje e as kot, hajt mor burre se gjakmarrja me duket mu se asht justifikim i Sali mashtrusit. Mu edhe me vjen keq se shumica e tramve jan ule ne tiran e durrs e ke sa te dush ne gjak por per kto qytete nuk permenet gjakmarrja e as nuk ndikojn ne naljen e investimeve. Asht ma mire me than njashtu si asht se shkodres po vazhdojn me ja fut ujin e lagun nen beth e mrapa gjithkuj jan tu e lane me qellim megjithse llapazanat e militant e ksaj qeverie qi jan tu mush xhepat vete neper shkoder vetem se jan te lidhun me Saline shpifin e hapin lajme demek se asht ba nami tu investu ne shkoder se kergja nuk asht investu por per faqe te zeze asht lane e ka mu lane sa tjet sali berisha gjall.
Back to top
star
Mon Jul 13 2009, 02:12pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
Kaciku ka shkruar:

pimp ka shkruar:

Kaciku ka shkruar:

pimp ka shkruar:

Po nqs nuk jeton si ke me e dit si asht Shkodra Kacik?!Shkodra asht permirsu shume kto koht e fundit.Rrugt jane rregullu bajagi.Dritat mungojn pak e hiq.Tjerat i ka ne dore bashkia.Nigja pimp un e kam me te nigjume se da shok sa jan kthy prej atje, e me fjal te tyne me krahasu shkodren me qytetet tjera si Tiranen-Durrsin e Vlonen shkodra asht afganistan, masanej me ca kam ndi prej tyne njato rrugt e hymjes e e qenra asht rregu e shtru ifije mor burr se ma keq asht ba se ka ken dikur sidomos lagjet e reja qi jan kriju mas 92shit, edhe bacallekun e pazari skan nryshu hic vec ma kec jan ba e duken, nejse po e pave me kujdes taman asnji rrug apo investim serioz nuk asht ba ne shkoder, masanej mos ja leni bashkis tana e burr se bashkia ska ku me i marr lekt po tana fondet i nep qeveria per rrug e me rradh. Mu me vjen keq se Salia po mashtron shkodren prap si bani ne fillim deri n'vitin 97, ai asht tu lidh tan shqypnin e mesme e te jugut me autostrada e rrug e asht tu nertu porte e asht tu pru investimet e pafara ne kta zona kurse ne shkoder ala se ka ba i ur e ala se ka ba nji unaze ja ma me fol per rrug e autostrada qi se ka ba nji me than. thom edhe iher mu me vjen keq per popullin e shkodres qe jan tu lan vedin e jan tu i lan prap edhe ne demokraci mrapa gjithkuj, tash nuk munena me nejt tu fajsu turkun e komunizmin se si turku e si komunizmi kan ik ka here, tash un per vedi s'po di kuj me ja vu fajin qi shodrodra po lehet prap mrap gjithkuj.
Po svjen ne Shkoder me investu kush perderisa kan frike njerzit me jetu,se mas ti vijn nakush me e vra per me i marr lekt.Gjakmarrja manej.Lene mor pimp se edhe me dasht nuk po ti len kush me ardh e me investu ne Shkoder, se interresat e politiks vete jan njato zona qi asht tu u investu masivisht, lene pimp se tan miqt e dashamirsit e politiks jane neper Tiran-durrs-vlone, po ca dreqin dojn ne shkoder, ne shkoder vin vec me mashtru me marr njato vota, masanej ti shifi tan politikant e shkodres jan shperngule ne Tirane ku bahen ankande e ku asht leku i qeveris edhe kja te difton dica apo ja. Masanej cfar gjakmarrjet e burre se ala s'kam ndi kend qi asht vra nji investus i huj pa dashje e as kot, hajt mor burre se gjakmarrja me duket mu se asht justifikim i Sali mashtrusit. Mu edhe me vjen keq se shumica e tramve jan ule ne tiran e durrs e ke sa te dush ne gjak por per kto qytete nuk permenet gjakmarrja e as nuk ndikojn ne naljen e investimeve. Asht ma mire me than njashtu si asht se shkodres po vazhdojn me ja fut ujin e lagun nen beth e mrapa gjithkuj jan tu e lane me qellim megjithse llapazanat e militant e ksaj qeverie qi jan tu mush xhepat vete neper shkoder vetem se jan te lidhun me Saline shpifin e hapin lajme demek se asht ba nami tu investu ne shkoder se kergja nuk asht investu por per faqe te zeze asht lane e ka mu lane sa tjet sali berisha gjall.
Po shkojn normal ne qytet e tjera ma te qete,se normal se kur nin ca nodh ne Shkoder i ban frike me shku.Tirana manej asht kryeqytet e i jepet ma perparsi.Durrsi port gjithashtu sepse asht afer me Tirane.Asht e kote me gjet fajtor se kur nuk pagujn taksat qytetart e qyrin vec me vjedh ska si me investu shteti.
Back to top
Shqiptar.
Mon Jul 13 2009, 03:45pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
pimp ka shkruar:

Kaciku ka shkruar:

pimp ka shkruar:

Kaciku ka shkruar:

pimp ka shkruar:

Po nqs nuk jeton si ke me e dit si asht Shkodra Kacik?!Shkodra asht permirsu shume kto koht e fundit.Rrugt jane rregullu bajagi.Dritat mungojn pak e hiq.Tjerat i ka ne dore bashkia.Nigja pimp un e kam me te nigjume se da shok sa jan kthy prej atje, e me fjal te tyne me krahasu shkodren me qytetet tjera si Tiranen-Durrsin e Vlonen shkodra asht afganistan, masanej me ca kam ndi prej tyne njato rrugt e hymjes e e qenra asht rregu e shtru ifije mor burr se ma keq asht ba se ka ken dikur sidomos lagjet e reja qi jan kriju mas 92shit, edhe bacallekun e pazari skan nryshu hic vec ma kec jan ba e duken, nejse po e pave me kujdes taman asnji rrug apo investim serioz nuk asht ba ne shkoder, masanej mos ja leni bashkis tana e burr se bashkia ska ku me i marr lekt po tana fondet i nep qeveria per rrug e me rradh. Mu me vjen keq se Salia po mashtron shkodren prap si bani ne fillim deri n'vitin 97, ai asht tu lidh tan shqypnin e mesme e te jugut me autostrada e rrug e asht tu nertu porte e asht tu pru investimet e pafara ne kta zona kurse ne shkoder ala se ka ba i ur e ala se ka ba nji unaze ja ma me fol per rrug e autostrada qi se ka ba nji me than. thom edhe iher mu me vjen keq per popullin e shkodres qe jan tu lan vedin e jan tu i lan prap edhe ne demokraci mrapa gjithkuj, tash nuk munena me nejt tu fajsu turkun e komunizmin se si turku e si komunizmi kan ik ka here, tash un per vedi s'po di kuj me ja vu fajin qi shodrodra po lehet prap mrap gjithkuj.
Po svjen ne Shkoder me investu kush perderisa kan frike njerzit me jetu,se mas ti vijn nakush me e vra per me i marr lekt.Gjakmarrja manej.Lene mor pimp se edhe me dasht nuk po ti len kush me ardh e me investu ne Shkoder, se interresat e politiks vete jan njato zona qi asht tu u investu masivisht, lene pimp se tan miqt e dashamirsit e politiks jane neper Tiran-durrs-vlone, po ca dreqin dojn ne shkoder, ne shkoder vin vec me mashtru me marr njato vota, masanej ti shifi tan politikant e shkodres jan shperngule ne Tirane ku bahen ankande e ku asht leku i qeveris edhe kja te difton dica apo ja. Masanej cfar gjakmarrjet e burre se ala s'kam ndi kend qi asht vra nji investus i huj pa dashje e as kot, hajt mor burre se gjakmarrja me duket mu se asht justifikim i Sali mashtrusit. Mu edhe me vjen keq se shumica e tramve jan ule ne tiran e durrs e ke sa te dush ne gjak por per kto qytete nuk permenet gjakmarrja e as nuk ndikojn ne naljen e investimeve. Asht ma mire me than njashtu si asht se shkodres po vazhdojn me ja fut ujin e lagun nen beth e mrapa gjithkuj jan tu e lane me qellim megjithse llapazanat e militant e ksaj qeverie qi jan tu mush xhepat vete neper shkoder vetem se jan te lidhun me Saline shpifin e hapin lajme demek se asht ba nami tu investu ne shkoder se kergja nuk asht investu por per faqe te zeze asht lane e ka mu lane sa tjet sali berisha gjall.
Po shkojn normal ne qytet e tjera ma te qete,se normal se kur nin ca nodh ne Shkoder i ban frike me shku.Tirana manej asht kryeqytet e i jepet ma perparsi.Durrsi port gjithashtu sepse asht afer me Tirane.Asht e kote me gjet fajtor se kur nuk pagujn taksat qytetart e qyrin vec me vjedh ska si me investu shteti.Ca nodh ne shkoder ma njiri qi mesa di un ka nivelin e krimit ma te vogel ne vend, kush t'tha ty njihere se ka qytet ma te qet se shkodren ? Pa mar pa Tirana asht kryqytet me vjell e me nda njata fonde mes vedit njata pushtetar sa te munden, pa edhe shkodra vec e tan fukarejt neper shqipni jan njerz e jan shqiptare, nuk jan serb as grek ta marrsha, per cilat taksa je tu fol mar burr, se ste fal kush ne at vend ma mos me pagu taksat, masanej ne qoft se shkodra asht lan mrapa gjithkuj me investime nuk do mend se ska si me pas biznes e tegti me vjel taksa ku me i marr, me ca di vet ju krijohen kushte e ndihmohen njerzt per mu zhvillu si tregti, e nuk persekutohen per me mashtru si pa bahet me qytetart e shkodres. Pse a thu nuk jan tu vjell kta pushtetart tone a'' ne Tiran e gjithkund, a ban me te pyt mar pimp me ca jan tu nertu tan njata apartamente gjithkund neper shqipni, a nuk flitet se paret e fisht me nertu apartamentet e velipojs jan paret e Ilir mets a'', a nuk flitet se edhe Jozefina sht tu nertu te ish turizmi vjeter a'', a nuk flitet se tana apartamentet neper Durrs e Vlone jan tu u nertu me lek te politiks e deputetve a', tash normalisht se ku ka za nuk asht pa gja thot nji fjal e urt edhe doren ne zjerm se vej se nuk jan tu vjell, masanej ma njiri ty a te bahet qefi se jan tu mashtru shkodren a, qi pa ju del zot kaq shum apo te vjen keq per shkoder se jan tu katandis e tu e lan mrapa gjithkuj tjeter


[ Edited Mon Jul 13 2009, 03:48pm ]
Back to top
shkodra
Mon Jul 13 2009, 05:00pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
besoj se ne kto 4 vjet ka ba ate qe nuk kan ba tesh 13 vjet.....

no comment......
Back to top
Shqiptar.
Mon Jul 13 2009, 05:39pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
shkodra ka shkruar:

besoj se ne kto 4 vjet ka ba ate qe nuk kan ba tesh 13 vjet.....Ba mu nis prej asaj ma shkodra ne 13 vjet nuk asht ngul 1 gozhd per shkodren, e tash qi na paskan shtru dy rrug ne hymje ne qener u dashka me brohorit si per Enverin Parti-Sali se na paska pshtu, un jam tu thane se tamane taman njerzit e shokt e mi qe sa jan kthy prej shqipnijet e prej shkodres i kane shetit tana qytetet e kerkund ma keq se ne shkoder nuk kishin pa, biles me ca kam ndi prej tyne e prej tanve nji ure se kan ba tash 4 vjet ja ma rrug gjithmone tuj e pa me ca kan investu neper qytet tjera e'', un kam ndi se edhe lezha ka nryshim me shkodren se edhe ne lezh kan investu ma shum, kurse ne shkoder kergja persmarit nuk asht investu qi me ndihmu shkodranin e katunarin se edhe katunart jetojn prej shkodres
Back to top
shkodra
Mon Jul 13 2009, 06:41pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
kacaniku shif se na po flasim per ita 4 vjet qe ne shkoder ka investu ma shum se ne gjdo cytet tjeter te shqiperise edhe nje motiv asht,se shkodra nuk asht naj qytet kush e di se qa se 4 rruge ka nuk ka shum,edhe neve njata 4 rruge na duken boll...nuke di sa e njef ti shqiperin po as qytet tjera nuk e di se kan naj infrastuktur kush e di se ca ose jan ma perpara se shkodra.......

no comment......
Back to top
LEONS
Mon Jul 13 2009, 06:54pm

Registered Member #2969
Joined: Sun May 10 2009, 04:23pm

Posts: 1887
[

[ Edited Mon Jul 13 2009, 06:55pm ]Back to top
LEONS
Mon Jul 13 2009, 06:56pm

Registered Member #2969
Joined: Sun May 10 2009, 04:23pm

Posts: 1887
shkodra ka shkruar:

besoj se ne kto 4 vjet ka ba ate qe nuk kan ba tesh 13 vjet.....


Shkodra jam dakort me ty per ikyt ça the se perpara nuk ka pas ça me ba kur nuk jan ken ne pushtetBack to top
star
Mon Jul 13 2009, 09:21pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
Kaciku ka shkruar:

pimp ka shkruar:

Kaciku ka shkruar:

pimp ka shkruar:

Kaciku ka shkruar:

pimp ka shkruar:

Po nqs nuk jeton si ke me e dit si asht Shkodra Kacik?!Shkodra asht permirsu shume kto koht e fundit.Rrugt jane rregullu bajagi.Dritat mungojn pak e hiq.Tjerat i ka ne dore bashkia.Nigja pimp un e kam me te nigjume se da shok sa jan kthy prej atje, e me fjal te tyne me krahasu shkodren me qytetet tjera si Tiranen-Durrsin e Vlonen shkodra asht afganistan, masanej me ca kam ndi prej tyne njato rrugt e hymjes e e qenra asht rregu e shtru ifije mor burr se ma keq asht ba se ka ken dikur sidomos lagjet e reja qi jan kriju mas 92shit, edhe bacallekun e pazari skan nryshu hic vec ma kec jan ba e duken, nejse po e pave me kujdes taman asnji rrug apo investim serioz nuk asht ba ne shkoder, masanej mos ja leni bashkis tana e burr se bashkia ska ku me i marr lekt po tana fondet i nep qeveria per rrug e me rradh. Mu me vjen keq se Salia po mashtron shkodren prap si bani ne fillim deri n'vitin 97, ai asht tu lidh tan shqypnin e mesme e te jugut me autostrada e rrug e asht tu nertu porte e asht tu pru investimet e pafara ne kta zona kurse ne shkoder ala se ka ba i ur e ala se ka ba nji unaze ja ma me fol per rrug e autostrada qi se ka ba nji me than. thom edhe iher mu me vjen keq per popullin e shkodres qe jan tu lan vedin e jan tu i lan prap edhe ne demokraci mrapa gjithkuj, tash nuk munena me nejt tu fajsu turkun e komunizmin se si turku e si komunizmi kan ik ka here, tash un per vedi s'po di kuj me ja vu fajin qi shodrodra po lehet prap mrap gjithkuj.
Po svjen ne Shkoder me investu kush perderisa kan frike njerzit me jetu,se mas ti vijn nakush me e vra per me i marr lekt.Gjakmarrja manej.Lene mor pimp se edhe me dasht nuk po ti len kush me ardh e me investu ne Shkoder, se interresat e politiks vete jan njato zona qi asht tu u investu masivisht, lene pimp se tan miqt e dashamirsit e politiks jane neper Tiran-durrs-vlone, po ca dreqin dojn ne shkoder, ne shkoder vin vec me mashtru me marr njato vota, masanej ti shifi tan politikant e shkodres jan shperngule ne Tirane ku bahen ankande e ku asht leku i qeveris edhe kja te difton dica apo ja. Masanej cfar gjakmarrjet e burre se ala s'kam ndi kend qi asht vra nji investus i huj pa dashje e as kot, hajt mor burre se gjakmarrja me duket mu se asht justifikim i Sali mashtrusit. Mu edhe me vjen keq se shumica e tramve jan ule ne tiran e durrs e ke sa te dush ne gjak por per kto qytete nuk permenet gjakmarrja e as nuk ndikojn ne naljen e investimeve. Asht ma mire me than njashtu si asht se shkodres po vazhdojn me ja fut ujin e lagun nen beth e mrapa gjithkuj jan tu e lane me qellim megjithse llapazanat e militant e ksaj qeverie qi jan tu mush xhepat vete neper shkoder vetem se jan te lidhun me Saline shpifin e hapin lajme demek se asht ba nami tu investu ne shkoder se kergja nuk asht investu por per faqe te zeze asht lane e ka mu lane sa tjet sali berisha gjall.
Po shkojn normal ne qytet e tjera ma te qete,se normal se kur nin ca nodh ne Shkoder i ban frike me shku.Tirana manej asht kryeqytet e i jepet ma perparsi.Durrsi port gjithashtu sepse asht afer me Tirane.Asht e kote me gjet fajtor se kur nuk pagujn taksat qytetart e qyrin vec me vjedh ska si me investu shteti.Ca nodh ne shkoder ma njiri qi mesa di un ka nivelin e krimit ma te vogel ne vend, kush t'tha ty njihere se ka qytet ma te qet se shkodren ? Pa mar pa Tirana asht kryqytet me vjell e me nda njata fonde mes vedit njata pushtetar sa te munden, pa edhe shkodra vec e tan fukarejt neper shqipni jan njerz e jan shqiptare, nuk jan serb as grek ta marrsha, per cilat taksa je tu fol mar burr, se ste fal kush ne at vend ma mos me pagu taksat, masanej ne qoft se shkodra asht lan mrapa gjithkuj me investime nuk do mend se ska si me pas biznes e tegti me vjel taksa ku me i marr, me ca di vet ju krijohen kushte e ndihmohen njerzt per mu zhvillu si tregti, e nuk persekutohen per me mashtru si pa bahet me qytetart e shkodres. Pse a thu nuk jan tu vjell kta pushtetart tone a'' ne Tiran e gjithkund, a ban me te pyt mar pimp me ca jan tu nertu tan njata apartamente gjithkund neper shqipni, a nuk flitet se paret e fisht me nertu apartamentet e velipojs jan paret e Ilir mets a'', a nuk flitet se edhe Jozefina sht tu nertu te ish turizmi vjeter a'', a nuk flitet se tana apartamentet neper Durrs e Vlone jan tu u nertu me lek te politiks e deputetve a', tash normalisht se ku ka za nuk asht pa gja thot nji fjal e urt edhe doren ne zjerm se vej se nuk jan tu vjell, masanej ma njiri ty a te bahet qefi se jan tu mashtru shkodren a, qi pa ju del zot kaq shum apo te vjen keq per shkoder se jan tu katandis e tu e lan mrapa gjithkuj tjeter
Jo mu normal qi nuk bahet qefi kur i bajn keq Shkodres.Kjo gja ta po shifet ne vitet e ardhshme ma mire se besoj se kane me ba permirsime prap.Une kisha than le tja lajm kohes,e te shofim per ma teper.
Back to top
Z. Zamir Kaceri
Tue Jul 21 2009, 02:52am
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Sala ka ba nji m*t t'madh per Shkodren. Jozefina e ka ba edhe ma te madh. Un nuk e kuptoj se si kan ftyr me ardh ne Shkoder naj fije. Shkodra qe i pruni sot aty ku jan, e fmit e Shkodres jan tu dek pa kpuc vesh neper meturina.
Aj rreziku qe vdiq tu mledh meturina as buk n'bark nuk kishte pas. Vdiq fmija 14 vjec pa e pa nji dit t'bukur e Jozefina na vjen ne SHkoder tu u krenu me hymjen ne NATO e me rrugen Durrs - Kuks. Nuk besoj se ka naj shtet tjeter pervec Shqipnis ne Europ qe vdesin fmija prej pabuket, ne nje koh qe fmit e politikanve ton i ke ner universitetet ma te shtrenjta Europiane.


Lumi Dushes
Back to top
Z. Zamir Kaceri
Tue Jul 21 2009, 02:54am
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Me vjen keq zotni Zamir po ke dal prej temet, por edhe ke perdor sarkazem diskriminuse.

Falemners

Lec Neli


[ Edited Sat Aug 01 2009, 04:12pm ]

Lumi Dushes
Back to top
L - N
Sat Aug 01 2009, 04:04pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Deklaratat zyrtare të pasurisë, Shkëlzen Berisha bën dhjetëra mijëra euro si sekser

Nga Tema

Kryeministri shqiptar, Sali Berisha, ai që të gjithë e njihnin si njeriun që jetonte në një apartament të vjetër të periudhës komuniste e që kishte mbi shpirt vetëm pagën e tij dhe të bashkëshortes, sërish gjatë gjithë vitit të kaluar ka deklaruar si pasuri shtesë të tij vetëm pagën e tij dhe të së shoqes. Në deklaratën e depozituar pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurisë ai ka shpjeguar në mënyrë të detajuar se si ka lëvizur çdo qindarkë në llogaritë e tij bankare. E duhet thënë patjetër që lëvizjet kanë qenë kryesisht në qindarka.

Por nuk ndodh kështu me të birin, Shkëlzenin, e me të bijën, Argitën. Këta të fundit brenda një viti, të paktën zyrtarisht, e kur flitet për zyrtarisht të gjithë e dinë sa shumë mund të mësojmë për ta, deklarojnë lëvizje të mëdha në pasuritë e tyre.

Kryeministri, Sali Berisha

Në deklaratat e pasurisë për vitin që lamë pas, dorëzuar pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, shënohen vetëm ndryshimet që ka pësuar pasuria e zyrtarëve gjatë vitit që kaloi, pa shënuar pasuritë e tyre të patundshme.

Kështu, për një vit, d.m.th., për vitin 2008, kryeministri, Sali Berisha, ka pasur si të ardhura vetëm rrogën e tij, saktësisht 2.149.592 lekë të reja dhe atë të bashkëshortes, e cila punon pranë qendrës shëndetësore nr. 4. Ajo ka marrë për një vit 576.947 lekë të reja. Ndërkohë, kryeministri ka marrë dhe një shpërblim, modest duhet thënë, prej punës në Kryeministri. Besohet se bëhet fjalë për fundvitin. Kryeministri i ka dhënë vetes vetëm 9 mijë lekë të reja.

Shtesa më e madhe që ka bërë Berisha në llogaritë e tij ka qenë ajo në llogarinë pranë Raiffeisen Bank, ku ka shtuar 122.796 lekë të reja. Ndërsa e shoqja ka shtuar më së shumti në llogarinë e saj në Bankën Credins, pronë e kushërirës së saj. Liri Berisha ka depozituar aty si shtesë në llogari 406.735 lekë të reja.

Ndërsa kryeministri ka dy llogari, në bankën Raiffeisen dhe në atë SanPaolo, këtë të fundit së bashku me Lirinë. Ai nuk mund të linte pa i bërë xhiro edhe Bankës Credins, me gjithë shumën modeste prej vetëm 5.824 lekësh të reja.

Shkëlzen Berisha

Sivjet në deklaratat e pasurive të zyrtarëve të shtetit janë shtuar dhe fëmijët e të afërmit që mund të ndikojnë në pasurinë e tyre. Por fëmijët e kryeministrit, Sali Berisha, kanë bërë dhe deklarime të mëparshme, kështu që kësaj here dhe ai ka deklaruar se ç’ka shtuar në pasurinë e tij brenda një viti.

Shkëlzen Berisha ka deklaruar se ka një llogari rrjedhëse në bankën Intesa SanPaolo, ku janë në gjendje aktuale 84.659 euro. Vetëm vitin që shkoi, Shkëlzeni ka shtuar në këtë llogari 82.882 euro. Më vonë ka tërhequr prej saj 7.750 euro.

Ai ka deklaruar gjithashtu se ka një llogari në bankën e familjes së tij, Credins, me gjendje 460.497 lekë, të cilat deklaron se i ka akumuluar, kur punonte si drejtor juridik pranë Eagle Mobile.

Shkëlzen Berisha deklaron se ka gjithashtu një tjetër llogari rrjedhëse me 6.000 euro në total, ku janë shtuar në vitin 2008 5.000 euro, e janë pakësuar 1.000 të tilla.

Djali i kryeministrit deklaron se ka një fitim neto nga puna e tij prej 6.930 eurosh.

Megjithatë, pavarësisht se ka një rrogë të tillë, djali i kryeministrit ka deklaruar se shumat e mëdha që ka në llogaritë e tij i ka fituar falë ndërmjetësimeve.

Në vitin 2008, duke punuar si sekser, ai thotë se ka fituar 82.882 euro. Ai deklaron se ka bërë ndërmjetësim në shitblerje. Gjithashtu, duke bërë të tilla ndërmjetësime, ai ka fituar edhe 6.930 euro, që i bie të jetë sa paga e tij si konsulent.

Djali i Berishës është akuzuar e për të janë botuar të dhëna të forta që e lidhin me ndërmjetësimin për kontratën e Gërdecit, por dhe me të tjera ndërmjetësime, kryesisht në shitblerje pasurish të patundshme. Berisha i vogël është një nga njerëzit më me influencë në agjencitë që janë marrë me kthimin e kompensimin e pronave.

Argita Malltezi

E bija e kryeministrit prej kohësh ka deklaruar një pasuri të madhe, të cilën pretendon se e ka bërë gjatë periudhës kur punonte për ndërkombëtarët në Kosovë. Është e dukshme se edhe gjatë vitit që shkoi, ajo të ketë vjelë fryte nga pasuria që ka ngritur dhe që pjell pará.

Argita Malltezi përfiton kështu nga puna që bën si avokate 5.264.363 lekë të reja në vit, nga puna që bën pranë Fakultetit të Drejtësisë merr 821.500 lekë të reja, ndërsa nga puna tjetër, po si pedagoge, po kësaj radhe në Prishtinë, ajo merr 3 mijë euro në muaj për gjashtë muaj pune, d.m.th., 1800 euro.

Puna që ka bërë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara, vazhdon të gjenerojë para për të. Vitin që shkoi ajo ka marrë 9.069 euro. Nga dhënia e dy apartamenteve me qira, ajo përfiton për të dy nga 900 euro e 1170 euro në muaj.

Por, ajo që bie në sy është se gjatë vitit që shkoi, Argita ka shlyer një shumë të jashtëzakonshme që e kishte si detyrim kredie ndaj bankës Emporiki. Brenda një viti ajo ka shlyer 138.019 euro, duke mos pasur më detyrime ndaj kësaj banke.

Lulzim Basha

Ministri i pasur i qeverisë Berisha, ashtu si udhëheqësi i tij, vitin që shkoi ka fituar vetëm pará nga rroga e tij. Në deklaratën e tij të pasurisë ai shkruan se ka fituar nga paga e tij si ministër i Jashtëm 1.590.924 lekë të reja. Nga shpërblimi i fundvitit ka marrë më shumë se shefi i tij, 21.000 lekë.

Basha ka deklaruar dhe pagën e bashkëshortes së tij. Kjo e fundit ka marrë për vitin që shkoi 29.753 euro, falë punës part time si drejtoreshë Programesh në Fondacionin EWPP në Amsterdam, Holandë.

Bashkëshortja e tij, Aurela Basha, ka deklaruar se ka shitur një apartament në Golem, Durrës për shumën e 45 mijë eurove, dhe ka paguar një pjesë të lekëve për një tjetër apartament në zonë turistike. Ajo ka paguar 40 mijë euro për një apartament në Qerret të Kavajës.


Genc Ruli

Ministri i Ekonomisë, Genc Ruli, jeton më së shumti duke vjelë interesat e depozitave të tij në disa banka. Gjatë vitit që shkoi, ai ka përfituar 3.075 dollarë interesa nga depozita pranë Raiffeisen Bank, 6.085 dollarë interesa nga depozita pranë Intesa SanPaolo, 200 euro interesa nga një tjetër depozitë pranë Intesa SanPaolo, 369.558 lekë të reja interesa nga bonot e thesarit të Bankës së Shqipërisë, 581.881 lekë të reja nga interesa të llogaritura në bono thesari pranë Alpha Bank dhe Bankës së Shqipërisë, 1.801 euro interesa nga depozita pranë Alpha Bank dhe 1.232 dollarë interesa nga depozita “Futura” e vajzës pranë Intesa SanPaolo.

Investimi në Fondet e Investimit pranë Raiffeisen Bank nuk i ka dhënë asnjë fryt Rulit për vitin që shkoi, ndërsa ka deklaruar se ka pakësuar 40.000 dollarë nga pasuria e tij për banesën. Përveç kësaj, Ruli merr disa pagesa nga pjesëmarrja në borde.

Vitin që shkoi Ruli ka marrë dhe një kredi të madhe për shtëpi pranë Bankës Kombëtare Tregtare. Për 15 vjet Ruli do të paguajë këste mujore prej 1.064 eurosh për këtë shtëpi. 150.000 euro ka marrë për shtëpinë Ruli, ndërsa vjet ka arritur të shlyejë një kredi të marrë për makinën “Toyota” të gruas së tij.

© Copyright 2007 tema.al.


Tan ky pasunim i familjes dhe i shoqnis apo rrethit Berisha vazhdon kur 16% e familjeve Shkodrane jane me nima sociale me pak fjale jetojn me lista, e kur Shkodra vazhdon me kene kryqyteti i papunsis ne Shqypni, ku tash 4 vjet asnji lloj investimit sasht ba ne rrug apo autostrada, n'port t'Buns apo zonat industriale mes Shkodres e qyteteve tjera apo zonave Shqyptare te saj rreth e rrotull shum te premtume 4 vjet mapara prej qeveris Berisha.

Si duket vetem ne qoft se familja Berisha lun mec e gjen naj interres me fitu vete personalisht naj lek te mall si asht tu ba itash ne Tiran-Durrs e Vlone ka munsi qe qeveria Berisha me fillu me investu ne rrugt dhe shum premtimet qi i ka ba Shkodres zotni Berisha tash 5 vjet


[ Edited Fri Oct 02 2009, 10:34pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Al Bundy
Sat Aug 01 2009, 04:33pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Asaj qe ka shkru z.Lec-i kisha mi shtu vetem mos u rreni prej atyne shifrave se pavaresisht se duken shume nuk jane veç maja e ajsbergut.Duhen veç dy klase shkolle per me mendu me m'sheh te ardhunat kryesore(miliona euro) kur je ne poste te tilla.Back to top
L - N
Wed Aug 05 2009, 09:04am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Të varrosun mes plehnash

Në lashtësi te vorret e të mëdhajve të kombit mbasardhësit kanë djegë kem dhe aroma të kushtueshme, kurse ne te vorri i të mëdhajve të kombit djegim plehnat e nji qyteti mbarë.
Nga Ardian Ndreca
Wed, 11 Jun 2008 08:09:00

Në lashtësi te vorret e të mëdhajve të kombit mbasardhësit kanë djegë kem dhe aroma të kushtueshme, kurse ne te vorri i të mëdhajve të kombit djegim plehnat e nji qyteti mbarë.

Mjafton me shkue tek të ashtuquejtunat “vorreza të dëshmorëve” në Shkodër, ku prehen eshtnat e Pashko Vasës, Luigj Gurakuqit dhe Migjenit për me pa degradimin e plotë të atij që duhet të ishte altari i kombit.

Ai që pat këndue “O moj Shqypni e mjera Shqypni, kush të ka qitun me krye në hi” – sot gjindet vetë me krye në pleh.

Ai që shpalli në Vlonë pamvarsinë e që ma vonë stigmatizoi me forcë veset e politikës shqiptare në parlamentin e viteve ’20 – sot prehet vetëm pak metra larg plehnave të qytetit të vet.

Ai që pat shkrue “Poemën e Mjerimit” dhe Novelat e qytetit të veriut gjindet sot i rrethuem me male plehnash gjithfarësoji që lëshojnë drejt qiellit nji erë të qelbt, të athët e të padurueshme.

Mes atyne maleve me plehna kullosin derra të zhigatun e lopë krymçale e fëmijë gabelësh mbledhin shishe e hekura, ndërsa pak ma tej kope qejsh të unshën sillen në kërkim të ndonji gjaje për me hangër.


Marre prej gazets ShekullionlineShkodra e varfër, djeg 70 për qind të fondit të investimeve

Prefektura analizon punën e institucioneve: Vetëm 30 për qind e parave janë përdorur


Kur duhen dhe tre muaj që të mbyllet viti 2008, shifrat e realizimit të investimeve në Qarkun e Shkodrës nga institucionet shtetërore janë në masën 36%, shifër kjo tepër e ulët për një zonë si Shkodra e varfër, ku nevoja e investimeve është imediate. Po të krahasohet me numrin e banorëve, Shkodra është qyteti që ka marrë më shumë fonde nga qeveria se asnjë qark tjetër, por realiteti tregon se institucione në qytetin më të madh verior nga padija, apo nga mosdashja për motive që ata i dinë, nuk po shfrytëzojnë fondet e akorduara për qytetin e tyre. Pak vite më parë, pushtetarët e Shkodrës shpreheshin se nuk u akordoheshin fonde për motive politike, ndërsa sot, kur ka fonde me bollëk, të njëjtit drejtues institucionesh nuk dinë se si t‘i kthejnë paratë në investime. Sipas relacionit të kryetares së Degës së Thesarit në Shkodër, Emilia Koliqi, në analizën e prefektit të Qarkut Shkodër, Maxhid Cungu, me institucionet qendrore në nivel lokal, nga të gjitha fondet e pushtetit vendor përfshirë edhe grandet konkurruese të akorduara gjatë këtij viti dhe atyre të trashëguara, për Qarkun Shkodër, që kapin shifrën e 1 miliard e 70 milionë lekëve, janë realizuar 332 milionë lekë investime, kryesisht në infrastrukturë. Pra, nga fondi total nuk janë realizuar 738 milionë lekë investime, ndërkohe që kanë mbetur edhe afro 3 muaj deri në përfundim të vitit 2008. Për këtë mosrealizim investimesh, prefekti Maxhid Cungu i ka justifikuar institucionet vendore, duke thëne se "askush nuk duhet të shqetësohet, pasi një pjesë e infrastrukturës dhe institucioneve ku janë duke u bërë investime janë në proces e sipër dhe gjithçka përfundon dhe quhet e realizuar pas përfundimit të kontratave në objektet që është duke u punuar". Edhe në planin e investimeve nga buxheti i shtetit për vitin 2008, vërehet një shume e madhe e mosrealizimit të investimeve. Plani i investimeve për institucionet nacionale është në shumën 486 milionë dhe janë realizuar 174.2 milionë lekë. Konkretisht, Ministria e Bujqësisë ka planifikuar 51.2 milionë lekë, janë realizuar 26.5 milionë. Ministria e Punëve Publike ka planifikuar 27.3 milionë lekë, me realizim 19 milionë. Ministria e Arsimit ka planifikuar 104 milionë lekë, me realizim 74 milionë, ndërkohë që në formën e grandit konkurrues kjo ministri ka planifikuar 125 milionë lekë, nga të cilat janë realizuar 76 milionë lekë investime. Ministria e Kulturës ka planifikuar 80.5 milionë lekë, nga të cilat janë investuar 18 milionë. Ministria e Shëndetësisë nuk ka investuar asnjë qindarkë nga fondi 76.5 milionë, që është planifikuar për Shkodrën. Fonde nga grande të pakushtëzuara janë 130 milionë lekë të bartura nga vitit 2007. Shifrat flasin qartë se institucionet shtetërore në Qarkun e Shkodrës kanë lënë pas dore shuma të konsiderueshme fondesh, të cilat do të kishin ndikuar për përmirësimin e situatës në qytetin e varfër të Shkodrës

Marre prej Gazets shqiponline

Pse mos me i djeg Shkodra qe si qytet apo ma mire komuna e Shkodres fondet, sepse si rreth gjithnome qysh se na ka pa ardh Enver Hoxha e deri sot me qeverine berisha Shkodra merr numrin e investimeve ma te vogla mrena kufinit, si mos me i djeg fondet komuna e Shkodres qe ka varfninma te madhe ne Shqipni si rreth, si mos me i djege fondet kjo bashki komples e seleksionume prej zojs Topalli e qeveris Berisha, boll qi e kan lane e jan tuj lan masdoret ne cdo fushe investimi Shkodren e zonat rreth e rreth saj, por edhe kta fonde krejt te vogla si duket kane gjet mnyren me i thithe edhe ihere ne tirane me i paraqit ne buxhetin e arshem si investime te reja per Shkodren.

Ba sa e tmerrshme me duket vazhdimi i izolimit te Shkodres prej qeveris Berisha ne cdo fushe investimi, nuk e di per ju tjert por un e gjej shum shqetsuse e shum frigsuse kyt mashtrim e mos investim te qeveris Berisha ne Shkoder


Unaza e Komunizmit ose si ka qef qeveria Berisha me thirre sot UNAZA E QYTETIT TE SHKODRES qe saht gja tjeter por nji rruge rrethuse e ish qytetit te Shkodres

"peng" i procesit gjyqësor 14 familje paditën Ministrinë e Transporteve


Pasi kanë provuar të gjitha dyert e pushteteve lokale dhe qendrore në Shkodër dhe Tiranë, shpresa e vetme për 14 familjet shkodrane është
gjykata, si i vetmi institucion që ka të drejtën e korrigjimit të vendimit të Këshillit të Ministrave

"Unaza" ose ma mire rruga e Shkodrës e konsideruar si një nga investimet më të rëndësishme në
infrastrukturën e këtij qyteti, mbetet peng i procesit gjyqësor. Ndërsa duhen vetëm 500 metra rrugë që të përfundojë projekti i cili do t'i japë pamje bashkëkohore kryeqendrës së veriut, 14 familje kanë bërë padi në gjykatë në lidhje me shpronësimin e pronave të tyre. Dosja ka mbërritur në Gjykatën e Shkallës së Parë të Tiranës dhe tani në shtator pritet të fillojë gjyqi pas ndarjes së shortit. Pas protestave të njëpasnjëshme, banorët e zonës që preken nga projekti, paditën Ministrinë e Transporteve dhe Drejtorinë e Shpronësimeve, duke kërkuar ndryshimin e masës së kompensimit që u ka caktuar qeveria. Kërkesa për përcaktimin e vlerës së tokës për kompensimin e pronave, ka pasuar me ndërprerjen e punimeve në Unazën e qytetit të Shkodrës. Mësohet se zbatimi i projektit në fjalë, në pjesën më të madhe të tij ka ecur me ritme të kënaqshme, por duhen dhe 500 metra rrugë që ai të përfundojë
plotësisht. Këto metra janë penguar nga vetë banorët, të cilët janë të pakënaqur me çmimin që Drejtoria e Shpronësimeve ka caktuar për pronat e tyre. Tashmë pa dhënë një vendim

gjykata, nuk mund të veprojë askush. Sipas banorëve që janë bërë pengesë për vazhdimin normalisht të punimeve dhe përfundimin e saj, shpresa e fundit për ta mbeten organet e drejtësisë dhe konkretisht gjykata. "Ne
shpresojmë që gjykata të marrë një vendim objektiv, pra thjesht të na japë atë që na takon", - shprehen përfaqësuesit e 14 familjeve. Vazhdimisht, banorët e zonës ku kalon Unaza e qytetit të Shkodrës,
kanë kundërshtuar zbatimin e vendimit të Këshillit të Ministrave, të dhjetorit të vitit 2007, sipas të cilit, çmimi i vlerës së tokës ku do të
kalojë Unaza, është përcaktuar të jetë në vlerën 4.500 lekë metri katror. Ndërkohë, banorët vazhdojnë të kërkojnë kompensimin e tokës në bazë të vendimit të Këshillit të Ministrave, që daton 25 shkurtin
e këtij viti. Sipas vendimit të fundit, pas publikimit të hartës së vlerës së tokës, rezulton që çmimi në zonën ku kalon ndërtimi i Unazës, kap vlerën 21.500 lekë metri katror Pasi kanë provuar të gjitha dyert e pushteteve lokale dhe qendrore në Shkodër dhe Tiranë, shpresa e vetme për 14 familjet shkodrane është gjykata, si i vetmi institucion që ka të drejtën e korrigjimit të vendimit të Këshillit të Ministrave. Me
përfundimin e gjyqit në favor të tyre, i hapet drita jeshile
përfundimit të Unazës, investimit madhor në qytetin e Shkodrës. Por në rast të humbjes së procesit gjyqësor, askush nuk është në gjendje
të japë një përgjigje të saktë sesi do të shkojnë punët me këtë segment rrugor të bllokuar prej kohësh.Pango harron Nënë Terezën dhe Migjenin

(Dërguar më: 27/08/08) Nga Oliverta Lila

Asnjë ceremoni përkujtimore nuk është organizuar në Tiranë për 98- vjetorin e lindjes së bamirëses shqiptare Nënë Tereza. Në 70-vjetorin e vdekjes, Migjeni nuk kujtohet as në qytetin e lindjes, në Shkodër.

TIRANE- Me gjak jam shqiptare... por i përkas gjithë botës", ka shkruar Nënë Tereza. Kjo i përkëdhel krenarinë çdo shqiptari. Po ashtu edhe të deleguarve të institucioneve tona shtetërore nëpër botë. Një misionare e paqes, e cila nderohet nga të gjithë popujt. Por duket se kjo ndodh sapo kalojnë kufijtë e u duhet një figurë për përfaqësim. Brenda vendit, i kap harresa. Dje është shënuar 98-vjetori i saj i lindjes. Tirana ka qenë plotësisht në heshtje. Dikush edhe e ka thënë një lutje për shpirtin e saj, ndërsa institucionalisht asgjë. Nga Ministria e Kulturës nuk pati asnjë lajmërim për ndonjë aktivitet. Madje nuk ka as ndonjë njoftim modest për këtë përvjetor. Sigurisht që me shpirtin e madh, Nënë Tereza do të na e kishte falur këtë harresë. Do të kishte bërë një lutje edhe për Shqipërinë dhe "mëkatarët" e saj. Ndërsa përmes internetit, vijnë lajmet nga India. Në Kalkuta, aty ku bamirësja konsideronte shtëpinë e saj, janë mbajtur që në mëngjes ceremoni në kujtim të murgeshës. Kanë qenë motrat e Misionit Humanitar, që janë mbledhur rreth varrit të Nënë Terezës për 98-vjetorin e saj të lindjes. Me lule, ato kanë shkruar "Happy Birthday Mother" mbi varrin e saj. Njëkohësisht në mëngjes, nga murgeshat e Urdhrit që ndërtoi Nënë Tereza dhe besimtarë të tjerë, është mbajtur një seancë speciale lutjesh. "Ne u lutëm për paqen e Nënë Terezës dhe falënderuam Zotin që na dërgoi atë si shpëtimtare", - ka thënë Motër Nirmala, drejtuesja e Misionit Humanitar. E lindur më 26 gusht të vitit 1910 në Shkup, Nënë Tereza do të njihej në të gjithë botën për ndihmën që i dha të varfërve. Në qytetin e saj të lindjes janë organizuar disa aktivitete përkujtimore, duke nisur që nga vizita në memorialin e saj, përurimi i librit "Nëna ime, Nëna Terezë" dhe ndarja e çmimeve shtetërore, "Nënë Tereza". Për shqiptarët, figura e saj është bërë vonë e pranishme. Regjimi nuk e ka lejuar. Pas viteve '90-të filloi të flitej shumë për të, aq më tepër pas vizitës në Shqipëri. Por siç duket, tek ne është e theksuar sindroma e harresës kur këto personazhe nuk janë fizikisht. Ndoshta ministria mund të justifikohej me faktin se nuk është një përvjetor i rëndësishëm, ose me faktin që tani është periudhë pushimesh. Ndoshta edhe pse vjet, kjo ministri e kujtoi në 10- vjetorin e vdekjes me disa ceremoni, të cilat sigurisht që u njoftuan shumë më vonë aktiviteteve që vinin nga vende të ndryshme të botës. Por Nënë Tereza nuk është rasti i vetëm. Nëse do të ngulmonim te përvjetorë të plotë, atëherë do të ndalonim te Migjeni. Po dje, është shënuar 70-vjetori i vdekjes së "poetit të mjerimit".
Migjeni
Millosh Gjergj Nikolla vdiq i vetëm më 26 gusht të vitit 1938, në sanatoriumin e Torre Peliçes në Itali. Shkroi me fjalë dëshpërimin e heshtur. Pas 70 vitesh që nga dita e vdekjes, emri i tij vazhdon të mbështillet me këtë tis. Në këto ditë, përmes shkrimeve të ndryshme, Migjeni është afruar paksa mes atyre që "zhyten" në realitetin e poetit "revolucionar". Si për ironi të fatit, guximi i djaloshit që u shua në moshën 27-vjeçare, do ta linte në harresë për vite me radhë. As për të nuk ka pasur ndonjë aktivitet përkujtimor. Jo vetëm nga Ministria e Kulturës, por heshtje ka qenë edhe në qytetin e tij të lindjes, në Shkodër. Aty ku i gjendet vetëm një bust i gjymtuar dhe varri që shumë nga shkodranët as që e dinë ku është. Asnjë aktivitet nuk është planifikuar nga Bashkia e këtij qyteti, ku mund të mendohet se ndjenja e pranisë së tij është më e madhe. Sot personazhet migjeniane do të kishin një skamje më të madhe, por shpirtërisht. Ndonëse Ministria e Kulturës nuk e kujtoi në këtë përvjetor, ministri Pango e ka një meritë. Emri i Migjenit i është dhënë një prej çmimeve letrare të konkursit, që më parë është quajtur "Penda e Artë dhe e Argjendtë". "Për të inkurajuar autorët e rinj në fushën e prozës dhe poezisë, krijohet çmimi "Migjeni". Ky çmim do t'u jepet atyre autorëve të rinj, të cilët me krijimtarinë e tyre të botuar përgjatë një viti, kanë mundur të përcjellin tek lexuesi shqiptar modele dhe një nivel të lartë letrar", ishte motivi se pse lindi ky çmim.
Eqerem Çabej
Më 6 gusht u shënua 100-vjetori i lindjes së gjuhëtarit të njohur Eqerem Çabej. Edhe kjo ditë u kalua në heshtje. Në fakt nga Ministria e Kulturës ky vit, në nder të tij ufol për një sërë aktivitetesh që do të organizoheshin me këtë rast. Në konferencën për shtyp nuk u dha një kalendar i programuar, por u premtua se gjatë kohës do të kishte sesione shkencore dhe të tjera veprimtari që do t'i kushtoheshin gjuhëtarit. Në fakt, pjesa më e madhe e vitit ka kaluar dhe aktivitete të rëndësishme që u thanë nuk janë parë.

(s.g/GazetaShqiptare/Balkanweb)“Superstrada e vdekjes”, 2008: 24 të vdekur, 69 të plagosur

E konsideruar si “superstrada e vdekjes”, aksi rrugor që përshkon qarkun e Lezhës vazhdon të mbetet në të njëjtat parametra aksidentesh.

Gjergji Figuri
Hene, 03 Nentor 2008 09:16:00

Aksi rrugor Lezhë-Fushë-Krujë është kthyer në një makth të vërtetë për drejtuesit e mjeteve, si dhe për këmbësorët
Faktet flasin për një tragjedi të vertetë, gjatë 10 viteve të fundit në këtë segment janë regjistruar 1672 aksidente

Lezhë - E konsideruar si “superstrada e vdekjes”, aksi rrugor që përshkon qarkun e Lezhës vazhdon të mbetet në të njëjtat parametra aksidentesh. Faktet flasin për një tragjedi të vertetë, ku aksidentet kanë marrë shumë jetë njerëzish. Gjatë 10 viteve të fundit janë regjistruar 1672 aksidente, ndërsa për shkak të dinamikës së tyre para viteve 2005, disa aksidente të lehta nuk janë regjistruar.

Nga ky numër aksidentesh të ndodhura, 497 prej tyre kanë pasoja të rënda, ndërsa 1435 të tjerë vetëm me dëme materiale. Bilanci i këtyre aksidenteve nga viti 1999 deri në mesin e vitit 2008 flet për 249 persona të vrarë dhe 518 të plagosur.

Shifrat flasin...

Nga të gjitha këto aksidente, numrin më të madh e zë Lezha me 237 aksidente me 121 persona të vrarë dhe 221 të plagosur, më pas vjen Kurbini me 191 aksidente, 90 persona të vrarë dhe 209 të plagosur, ndërsa Mirdita ka shënuar 69 aksidente me pasojë vdekjen e 38 personave dhe plagosjen e 91 të tjerëve. Këto shifra janë alarmante kur bëhet fjalë për viktima të aksidenteve rrugore, kur numri i tyre kalon 1435, me një mesatare 1 në çdo 3 ditë, ndërsa çdo 14 ditë një viktimë shënohet në rrugët e qarkut Lezhë.

Problemet

Vënia në funksion e superstradës në vitin 2002 solli bashkë me zhvillimin edhe shtimin e aksidenteve. Kjo rrugë në të gjithë gjatësinë ka mangësi funksionale të saj, si: mungesë të mbikalimeve, nënkalimeve, vendqëndrimeve, duke u bërë në këtë mënyrë tepër e rrezikshme si për drejtuesit e mjeteve, ashtu edhe për këmbësorët. Në të gjithë gjatësinë e këtij aksi të superstradës që përshkon qarkun e Lezhës ka mbi 15 degëzime, ndërsa numri i daljeve dhe hyrjeve është shumë më i madh.

Çdo subjekt privat, banesë apo edhe tokë bujqësore ka dalje dhe hyrje në superstradë. Edhe pse prej kohësh është bërë publike problematika që ka në mungesën e sinjalistikës dhe degëzimeve të shumta në superstradën Fushë-Krujë - Lezhë, deri më tani nuk është marrë asnjë masë për ndërhyrje apo riparim të saj, duke e lënë në të njëjtën gjendje që u ndërtua dhe duke vazhduar të sjellë të tjera viktima.
Një element tepër i rëndësishëm i cili nuk po gjen zgjidhje është edhe mungesa e informimit, kryesisht në zona rurale, duke vijuar të jetë në nivele të ulëta. Krahas kësaj, mosprofesionalizmi i drejtuesve të mjeteve, veçanërisht atyre me vjetërsi nga 0 në 5 vjet, duke qenë edhe shkaktarët kryesorë të aksidenteve.

Policia

Në këtë situatë përmendet edhe mungesa e mjaftueshme e efektivave të policisë në shërbimet rrugore, si edhe mungesa e mjeteve lëvizëse për ta. Në disa raste është përmenduar edhe një mosorganizim i mirë i shërbimeve të policisë rrugore, paraqitur në kërkesë të ulët llogarie dhe profesionalizëm i ulët i punonjësve të policisë.

Kjo ka sjellë një pozicionim në vende pa efektshmëri për normalizimin e qarkullimit, ose në disa raste ata nuk kanë një qëllim të caktuar. Shefi i qarkullimit rrugor në komisariatin e Lezhës, Maxhun Hajdari, thotë se nuk mjaftojnë masat e marra nga ky sektor për t’i dhënë fund kësaj situate, ndërsa kërkon bashkëpunim më të ngushtë me drejtorinë e rrugëve. Hajdari vëren si arsye kryesore ndërprerjet e shpeshta të këtij aksi, por edhe lëvizjen e mjeteve te ndryshme tej normave të lejuara.

Në këtë segment qarkullojnë thuajse të gjitha mjetet e transportit, ndonëse lëvizja e disa prej tyre është në më pak se 40 km në orë, shpejtësia minimale e lëvizjes në këtë superstradë. Sipas Hajdarit, kohët e fundit drejtuesit e motoçikletave janë kthyer në shkaktarët kryesorë të aksidenteve. Vetëm brenda një dite javën e kaluar në superstradën që përshkon qarkun e Lezhës u shënuan 4 aksidente me plagosjen e 5 personave, njëri prej të cilëve në gjendje të rëndë. Në të gjitha këto aksidente shkak ka qenë lëvizja me shpejtësi dhe ndërprerja e rrugës në mënyrë të menjëhershme.

Ndëshkimet

Për të parandaluar një fenomen të tillë drejtuesit e policisë rrugore kanë marrë një sërë masash ndaj kundravajtësve të rrugës, duke shënuar një numër prej 172 058 masash administrative në një vlerë totale prej 158 484 710 lekësh. Edhe numri i automjeteve të bllokuara në periudhën 1999 - 2008 ka qenë tepër i madh, plot 4520, dhe shumica e tyre janë si pasojë e aksioneve të policisë. Masat e policisë rrugore janë përqendruar edhe në heqjen e lejeve te drejtimit duke bërë që 1523 drejtues të penalizohen gjatë kësaj periudhe.

Viti Nr.aksidenteve Të vdekur Të plagosur

1999 20 17 20

2000 32 24 25

2001 35 24 32

2002 33 16 41

2003 48 27 48

2004 79 23 88

2005 60 32 65

2006 67 27 67

2007 87 40 86

2008 (9 muaj) 60 24 69

Shkaqet

1. Lëzivja me shpejtësi jashtë normave të lejuara

2. Parakalimet e gabuara

3. Mosmbajtje e krahut të korsisë

4. Ecjet pa qenë të pajisur me dëshmi aftësie

5. Përdorimi i pijeve alkolike

6. Mospërdorimi i mjeteve mbrojtëse

Problemet e rrugës

1. Mungesa e sinjalistikës

2. Mungesë të mbikalimeve

3. Mungesë të nënkalimeve

4. Mungesë të vendqëndrimeve,

5. Në të gjithë gjatësinë e këtij aksi ka mbi 15 degëzime

6. Numri i daljeve dhe hyrjeve është shumë më i madh (çdo subjekt privat, banesë apo edhe tokë bujqësore ka dalje dhe hyrje në superstradë)


Marre prej Gazets Shekulli OnlineKalimi kufitar ujor me Malin e Zi, dështon projekti

19/11/2008 Prej 2 vjetësh posta e shkretë. Mungon vullneti nga fqinjët, pretendime për kushte të këqija mjedisore

SHKODER - Projekti për vënien në funksionim të pikës së kalimit kufitar ujor Ura e Bunës tashmë mund të thuhet se ka dështuar plotësisht. E hapur që në qershor të vitit 2006, kjo pikë, që do të lidhte Shkodrën me Malin e Zi në pikën kufitare ujore Vir-Pazar, mendohej se do të funksiononte normalisht, ndaj pala shqiptare vendosi dhe postën policore. Efektivat e kësaj poste qëndruan kot prej më se dy vjet, pasi nuk pati asnjë lëvizje. Duke parë mosfunksionimin e kësaj pike ujore, edhe efektivat e policisë u larguan dhe tashmë kanë mbetur vetëm vendrojat e ngritura posaçërisht për këtë pikë të kalimit kufitar ujor. Ndërkohë si pala shqiptare, ashtu dhe ajo malazeze dështimin e kësaj pike ia hedhin njëra-tjetrës, duke mos marrë parasysh aspak pikat e marrëveshjes së nënshkruar mes tyre. Hapja e kësaj pike u prit me entuziazëm jo vetëm nga drejtuesit e pushtetit vendor në të dyja anët e kufirit, por edhe nga vetë banorët, pasi shihej si një ripërtëritje e marrëdhënieve të disa dekadave më parë. Pikërisht pas 62 vjetësh riniste transporti ujor i udhëtarëve nëpërmjet liqenit të Shkodrës drejt Malit të Zi dhe anasjelltas. Drejtuesit e prefekturës së Shkodrës shprehen se pala shqiptare ka bërë gjithçka gati, por Mali i Zi ka mbetur prapa në këtë drejtim. Mendohet se procesi i shpalljes së Malit të Zi republikë më vete ka sjellë dhe vonesat në procedurat e rihapjes së kësaj pike kalimi ujor. Nga ana tjetër, burimet nga shteti fqinj i Malit të Zi shprehen se është Ministria e mjedisit të këtij shteti që është bërë pengesë për hapjen apo funksionimin e shpejtë të kësaj pike. Sipas pretendimeve nga ana e autoriteteve të Malit të Zi është dëshira për vënie në efiçencë të kësaj pike kalimi, por Ministria e Mjedisit të shtetit fqinj ka nënvizuar faktin se kushtet mjedisore që ofron Shqipëria janë të papranueshme, pasi në vendin ku ndalon trageti, tek Ura e Bunës, derdhen të gjitha ujërat e zeza të qytetit të Shkodrës, dhe kjo është e papranueshme për ta, aq më tepër kur bëhet fjalë për udhëtime turistike. Prefekti i Shkodrës Maxhid Cungu sqaron se nga ana e Drejtorisë së Kufirit po bëhen të gjitha përpjekjet që pika e kalimit kufitar ujor Ura e Bunës të vihet në efiçencë dhe se po negociohet që pala malazeze të bëjë sa më parë investimet në infrastrukturë, me qëllim që kjo pikë të funksionojë normalisht.

Marre prej Gazeta Metropol Online

Normalisht qi projekti deshton kur s'ka interresin ma te vogel me hap Portin e Buns e me thellu Bunen, po ashtu normalisht qi ka me deshtu projekti sepse ka ken projekt elektoral e vetem bahet para votimeve sa me ju marr votat shkodranve, normalisht qi ka deshtu projekti sepse qeveria Berisha bashk me krytaren e parlamentit zojen Topalli se kan dhan nji kryq lekut si investim per projekt, jane ma te zanun si duket me dhane lek per projekte qe fitojn personalisht familjet e tyne apo fisi e shoqnia zona te vecanta se s'po jap emna se po dal si me ken xheloz kaqi kto zona jane ka bregdeti Jugut


Topalli: Nuk ka negociata me Metën

Kryeparlamentarja i kujton Ramës se mori përgjigjen e fundit me zgjedhjet e Ballagatit


Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka mohuar dje të gjithë zërat se Kryeministri Berisha po realizon negociata të fshehta me kryetarin e LSI-së, Ilir Meta. Ajo ka deklaruar nga Shkodra se ky nuk është një fakt i vërtetë dhe se negociatat ashtu siç ka deklaruar edhe Berisha do të jenë transparente dhe në kohën e duhur. Ndërsa në lidhje me deklaratën e Ramës se "PS-ja nuk do të ndalet deri në zgjedhje të parakohshme", Topalli është shprehur se kjo është një përpjekje e dëshpëruar e kreut të opozitës që ka ardhur si rrjedhojë e dështimit në zgjedhjet e 28 qershorit. Duke i sjellë si shembull zgjedhjet e fundit në Ballagat, Topalli tha se me këto zgjedhje, populli i dha përgjigjen e fundit PS-së. Duke mos e vënë në diskutim fitoren e zgjedhjeve të 28 qershorit, Topalli ka vlerësuar edhe punën e institucionit të KQZ-së, i cili si asnjëherë tjetër në historinë e tij, tha ajo, certifikoi rezultatin e zgjedhjeve 7 me 0. Për Topallin, Partia Demokratike ka merituar fitoren e mandatit të dytë. Ajo tha se qytetarët e kanë vlerësuar me votë për atë që PD-ja bëri në mandatin e saj të parë. Sipas Topallit, mandati i parë ka qenë një sfidë e vërtetë për qeverinë "Berisha" së cilës iu desh të punojë fort për të ndërtuar një shtet i cili pothuajse nuk ekzistonte. Kur Berisha dhe PD-ja erdhën në pushtet më 2005-ën, tha Topalli, situata ishte mjaft e vështirë, vendi ishte i përfshirë nga korrupsioni i lartë shtetëror dhe nga trafiqet. Sot, sipas demokratëve, gjërat kanë ndryshuar dhe kjo u dëshmua nga fakti i anëtarësimit me të drejta të plota në NATO, i aplikimit për vend kandidat për në BE, i mundësisë së liberalizmit të vizave brenda vitit të parë të mandatit të dytë qeverisës dhe shumë premtime të tjera, të cilat demokratët i kanë realizuar gjatë mandatit të parë dhe që përfundimi i tyre do të arrihet gjatë mandatit të dytë qeverisës. Topalli, këto deklarime i ka bërë nga qyteti i Shkodrës ku ndodhej dje duke bërë disa inaugurime në Komunën e Bushatit. Komunë, e cila muajt e fundit ka qenë në vëmendje të qeverisë për numrin e investimeve të bëra atje. Topalli ka inauguruar ndërtimin e një rruge e cila të çon nga Bushati në fshatin Barbullush me një gjatësi prej 18 kilometrash dhe me një fond prej 19 milionë lekësh. Gjithashtu, kryetarja e PD-së ka inauguruar edhe punimet për ndërtimin e një fushë sportive në Komunën e Bushatit. Vitet e fundit në qytetin e Shkodrës dhe komunat përreth investimet janë shtuar ndjeshëm duke i ndryshuar fytyrën këtij qyteti, i cili u la pas dorë sipas demokratëve gjatë qeverisjes së PS-së për tetë vjet me radhë.


© Gazeta Shqip - 2006-2008


Me vjen keq me pohu e me shkru ktu se me duket fjale e rand por prej hallit me duhet me pranu: Sa asht tu rrejt zoja Topalli, sepse Shkodra si qytet e si qark asht djepi i varfnise e i lanjes mas doret, Shkodra si vete veriu Shqiptare kryson ne ligen e varfnise e mosinvestimeve ku si rrezultat ka 16% te familjeve me nima sociale (PRA ME NIMA) dhe asnji investim domethns tash 4 vjet te qeveris Berisha-Topalli nuk asht investu ne Shkoder as si qytet e as si qark, spo nisi me ja kujtu tana premtimet paraelektorale per Port-rrugt, Velipopjen, Alpet e autostrada me trojet tjera Shqyptare se me duhet me hup tan diten me i shkru ktu. Zoja Topalli-Berisha ban mire me fillu me menu me investu najhere naj lek edhe ne Shkoder se edhe Shkodra asht territor Shqyptare ashtu si vet veriu i Shqipnise se per deri tash vetem kan rrejt e asnji investim nuk asht ba ne Shkoder, megjithse se kan fajin dyshja Topalli-Berisha po vet elektorati i veriut qe i voton me shpresa kot qe vetem jan tu e lan ven numro e per faqe te zez .

[ Edited Wed Jan 06 2010, 10:50am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Mon Aug 10 2009, 02:58pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Markajt, familja që po vdes për bukë

( 13/10/08) Armir Mehja

PUKE Kur dimri është në prag, 9 pjesëtarë të familjes Marku nga fshati Buxhon i komunës së thellë të Iballës në Pukë, të mbledhur në një barakë dërrase, vështirë të jenë të gjallë në pranverën e ardhshme nëse dikush nuk do të mendojë për këta fatkeq. Ata janë në varfëri të tejskajshme, nuk kanë asnjë mundësi punësimi apo burim jetese për të mbushur barkun me bukë, shtëpia që kishin u shemb e as që mund të mendohet të ngrenë një tjetër. Tre fëmijët, ndonëse në moshë, asnjëri nuk vazhdon shkollë… "Jemi në ditë të hallit, nuk duam gjë tjetër, vetëm të hamë bukë e ta kalojmë të gjallë këtë dimër", - pohon Marte Marku, e zonja e shtëpisë.

VARFNIA

Për të mbërritur në Buxhon të Pukës, ku tashmë familjet e mbetura numërohen me gishtat e dorës, të duhen rreth 8 orë udhëtim në këmbë mes maleve të thepisura. Ndërsa, hall mbi hall është jetesa për familjen e Ndue Markut. Shtëpia u është shembur nga dëbora më shumë se një vit më parë. Nga ajo kohë, bashkëshortët Marte e Ndue Marku, nëna e kryefamiljarit si dhe 6 fëmijët, Agimi 14 vjeç, Kujtimi 12, Nikolini 11-vjeçar, Besiani dhe Lushi jetojnë nën një barake të ndërtuar afër mureve të mbetura të banesës së shembur rrethuar me pece e plastmas. Martja na thotë se kjo barakë është shtëpia e tyre. "Këtu jetojmë që kur na u shemb shtëpia e desh na zuri brenda. Asnjë ndihmë nuk na e kanë ofruar, as nga komuna dhe as struktura të tjera të shtetit, ndonëse nuk kemi lënë derë pa trokitur. Ushqimi i vetëm për ne është buka, por dhe këtë na e japin fshatarët apo bamirës. Nuk kemi asnjë mundësi tjetër. Nuk dihet a do ndryshojë fati ynë i zi", - rrëfen kryefamiljarja.

FEMIJET

Kur vëren jetesën e kësaj familjeje, fatin e dhimbshëm të fëmijëve të saj barkbosh e të pashkollë, legjenda e "Luli të vocërr" e Migjenit, do të ishte një luks për këta. Djali i dytë i Markajve, Kujtimi 12-vjeçar, vetëm pas 3 orësh mes kësaj familjeje pranoi të hapë gojën e të flasë. Na thotë se bashkë me 3 fëmijët e tjerë të familjes në moshë, nuk shkojë në shkollë se nuk kanë libra, fletore, mjete të tjera mësimore; nuk kanë as rroba e as këpucë për të veshur. "Kemi dëshirë të shkojmë, por kështu nuk mundemi", - shprehet mes lotëve ai. Por tjetër hall ka ai: nuk ka bukë për të ngrënë, se mielli mbarohet… "Na dhurojnë murgeshat, por mielli mbarohet. Muajin e fundit kemi mbetur 3 ditë pa ngrënë, derisa Nikolinit 11 vjeç i ka rënë të fikët e babi u detyrua të kërkonte borxh", - shton më tej Kujtimi.

DHIMBJA

Gjyshja 80 vjeçe, më e moshuara e shtëpisë, e ndodhur në këtë mjerim ekstrem, teksa i lutet Zotit "të largojë këtë fat të zi që po u merr jetën nipërve", përsëri hesht e mblidhet në vetminë e saj. Familjarët Marku duan të punojnë, duan një mundësi vetëm për bukën e gojës… Por vetë janë të pamundur e askush nuk ua krijon këtë mundësi.

Puka asht pjese e qarkut te Shkodres

Marre prej Gazeta Shqiptare Online


Banorët, ‘derman’ te doktori i kafshëve

(Dërguar më: 17/06/09) Brikena Shllaku

SHKODËR T mjekohesh nga veterineri?! Kjo është alternativa e vetme për banorët e Vermoshit në Shkodër. Që prej shumë vitesh, 1200 banorë të kësaj zone janë të privuar nga shërbimi mjekësor. Mungesa e këtij shërbimi ka bërë që ata të kthejnë sytë nga veterineri, i cili mesa duket bën dy punë njëkohësisht; kujdeset për shëndetin e kafshëve por edhe për njerëzit. Ndërsa, mungojnë mjekët dhe infermierët, banorët trokasin tek veterineri. Ky i fundit tashmë është "trajnuar" e kthyer në mjek dhe infermier për gjithë zonën. Situata absurde e trashëguar prej më shumë se dhjetë vitesh i ka lodhur banorët. Kërkesat për rikthimin e shërbimit mjekësor e për shumë probleme të tjera kanë rënë në vesh të shurdhër, ndaj ata nuk rreken të trokasin më kot dyerve të institucioneve shtetërore, për më tepër tani që jemi në fushatë elektorale. Prek Vata, një banor i zonës tregon se para 10 vitesh është bërë rikonstruksioni i Qendrës Shëndetësore në Vermosh, por tashmë nga kjo godinë nuk ka mbetur asgjë. Ndërtesa është shkatërruar plotësisht, nuk i ka mbetur asgjë, veçse mure të rrënuara, çatia e rënë, nuk ka as dyer, as dritare. Fati i 1200 banorëve është në dorë të Zotit. Ata thjesht luten që të mos sëmuren. Në raste emergjente, shpëtimi i vetëm iu vjen nga Mali i Zi. Falë pikës kufitare të Bashkimit, banorët e Vermoshit mund të shkojnë për pak minuta në shërbimin mjekësor të zonës malazeze, aty ku nuk mungon mjeku dhe infermieri. "Në kohën e Partisë së Punës, këtu ka pasur edhe spital me 21 shtretër. Ajo kohë mos ardhtë kurrë, por ama shërbimi mjekësor ka qenë i garantuar", - shprehet njëri nga banorët e zonës. Nga ana tjetër, banorët shprehen optimistë se më në fund është ndezur drita jeshile për ndërhyrjen në rrugë. Rreth 40 milionë lekë është fondi i dhënë për rrugën Hot-Tamarë, që është rreth 30 kilometra e gjatë. Ky segment rrugor, pjesë e Komunës së Vermoshit, pritet të përfundojë brenda tre muajve. Sipas drejtuesve të Komunës së Shkrelit, mësohet se ky investim do të bëjë që rruga të shkurtohet rreth 7 kilometra. "Me përfundimin e këtij investimi, segmenti Hot-Tamarë do të jetë vetëm 23 kilometra dhe kjo për banorët e kësaj zone do të thotë shumë", - thotë kryetari i Komunës, Ndue Lelcaj. Mësohet se është hartuar dhe projekti për të gjithë aksin Hot-Vermosh, i cili kërkon një investim shumë të madh, aq më tepër që projekti ka parashikuar një rrugë dykalimshe, 8 metra të gjerë, të përshtatshme për zhvillimin e turizmit në këto zona. Sipas drejtuesve të Komunës, është parashikuar që investimi në të gjithë rrugën të përfundojë brenda 3 viteve.

Copyright 2007 Gazeta Shqiptare


Vermoshi pa ambulancë, mjekë nga Mali i Zi

16/06/2009 Një vizitë kushton 80 euro

SHKODER- Banorët e fshatit Vermosh, më të skajshmit verior të vendit, kërkojnë ndërhyrjen emergjente të qeverisë për rikonstruksionin e plotë të qendrës së tyre shëndetësore dhe njëkohësisht marrjen e masave për dërgimin e një personeli të kualifikuar mjekësor, i cili mungon prej vitesh. Kërkesë emergjente e banorëve të Vermoshit është dhe furnizimi me medikamente, pasi aty nuk ka asnjë farmaci. Sipas banorëve të Vermoshit, qendra shëndetësore e tyre u ndërtua e re para dhjetë vitesh, por cilësia e dobët e punimeve solli shkatërrimin e saj vetëm një vit më pas, si pasojë e reshjeve të shumta të dëborës dhe stuhive. Tashmë kjo qendër shëndetësore ka dalë krejtësisht jashtë përdorimit ndaj duket një rikonstruksion i plotë i saj. Nga ana tjetër rreth 1500 banorë të këtij fshati të thellë malor nuk kanë mundësi të vizitohen, apo mjekohen në fshatin e tyre, pasi mungon si mjeku ashtu dhe infermieri. Vermoshasit janë të detyruar të gjejnë zgjidhje tek mjekët e Malit të Zi, meqë kufiri është afër tyre. Në rastet e vizitave të ndryshme banorët shkojnë vetë në Mal të Zi, por në sëmundje të rënda janë të detyruar të thërrasin mjekun malazez, i cili shkon në Vermosh kundrejt një pagesë tepër të rëndë për xhepat e banorëve të zonës në fjalë. Sipas tyre, mjeku malazez duhet të paguhet me 50 euro për vizitën dhe 25 euro për rrugën nga Mali i Zi në Vermosh. Kjo është një shumë e konsiderueshme, por fatmirësisht shumica e familjeve kanë fëmijë në emigracion që u paguan para.

© 2004 METROPOL GROUPDobjani jep alarmin për kushtet në azile dhe jetimore

Avokati i Popullit, inspektime në Shkodër: Fëmijët nuk kanë ambiente, pleqtë s‘kanë kujdes


Zyra e Avokatit të Popullit ka inspektuar azilin e pleqve dhe shtëpinë e fëmijës në Shkodër, duke gjetur një sërë problemesh. Inspektorët kanë konstatuar se në shtëpinë e fëmijës në Shkodër kishte lagështirë dhe veshmbathjet nuk ishin të mjaftueshme. Ndërsa në azilin e pleqve problemi kryesor ishte asistenca mjekësore, si edhe veshmbathjet. Ky institucion përbëhej nga një godinë e vetme dykatëshe, e ndarë nga dhoma me dy shtretër, me TV, krevate dhe komodina të reja, dollapë të bollshëm për rrobat dhe një tualet me dushe në çdo korridor. Gjatë këtij inspektimi u vunë re kushte të mira të dhomave ku strehoheshin pleqtë, godinë kjo e rikonstruktuar vitet e fundit. Krahas të mirave kishte edhe probleme, si mungesa e asistencës mjekësore, e cila deri në dhjetor të vitit 2008 sigurohej nga një mjek i punësuar me kontrate part-time. Që nga janari i këtij viti kjo gjë nuk funksiononte më për shkak të shkurtimit të fondit për pagesën e këtij mjeku. Gjithashtu problem ishte edhe lavanderia. "Shqetësues mbetej fondi i vënë në dispozicion për veshmbathje, i cili nuk mjaftonte për këtë kategori të moshuarish. Problem tjetër i ngritur nga stafi i kësaj shtëpie ishte mungesa në listën e pranimit për këta persona nga shërbimi social, të librezës shëndetësore, e cila e vështirësonte punën, pasi personat e strehuar janë nga rrethe të ndryshme të vendit", thanë inspektorët e Dobjanit.

Ndërkohë, shtëpia e fëmijës ishte një godinë dykatëshe, e bollshme për kapacitetin e plotë të saj për 70 fëmijë, por që aktualisht strehohen 36 fëmijë, ndër të cilët 26 djem dhe 10 vajza të moshës 6-15 vjeç. Problem shqetësues, sipas Avokatit të Popullit, mbetej lagështira nëpër mure, në korridore, dhoma dhe në mensë. Kjo sipas drejtuesit vinte si rezultat i mungesës së hidroizolimit të tarracës. Furnizimi me artikujt e veshmbathjes së tyre ishte një shqetësim tjetër i rëndësishëm për këta fëmijë dhe fondi i vënë në dispozicion nuk mjaftonte, duke pasur parasysh se në këtë moshë është edhe kulmi i zhvillimit të tyre fizik. Edhe për furnizimin me ujë shumë shpejt do të fillonte një investim.


© Gazeta Shqip - 2006-2008Ju tregoj për tregtinë e shkodranëve në Mal të Zi

VIRTYT ABDYLI

10/08/2009 Flet tregtari Xhavit Dinja: Patëm fitime të mira deri në para pak vitesh. Na “mposhtën” kinezët

SHKODER- Papunësia e madhe që ekziston prej 18 vitesh në qarkun e Shkodrës po e detyron akoma një pjesë të mirë të tregtarëve shkodranë dhe atyre nga Malësia e Madhe që të vazhdojnë aktivitetin e tyre në Tuz të Malit të Zi, ndonëse edhe atje tregtia ka rënë pothuajse krejtësisht. Tregtarët nga zona e Shkodrës filluan të shisnin mallra të ndryshëm në këtë qytezë të Malit të Zi në fillim të viteve ‘90-ë ,që përkon dhe me hapjen e Shqipërisë me vendet e tjera, sidomos ato fqinje. Mundësia e tregtimit në këtë shtet ishte e madhe, pasi Mali i Zi në atë periudhë po kalonin vështirësitë mëdha në furnizim me pothuaj të gjitha llojet e mallrave. Të parët që patën shansin të përfitojnë viza dhe të ushtrojnë aktivitet të vogël tregtar në Mal të Zi ishin shtetasit shqiptarë me kombësi malazeze si dhe një pjesë tjetër shqiptarësh të cilët kishin të afërmit në shtetin fqinjë. Duke qenë se tregu i shtetit fqinj sillte fitime të shpejta dhe të konsiderueshme tek tregtarët, nisur dhe nga mbyllja e ndërmarrjeve shtetërore në vendin tonë, çka solli një numër të konsiderueshëm të papunësh, shkodranët dhe banorët e Malësisë së Madhe filluan ta kapërcenin kufirin, së bashku me mallrat e tyre, në mënyrë klandestine qoftë duke kaluar nëpër mal, qoftë nëpër Liqenin e Shkodrës. Ushtarët apo policët e Malit të Zi, të ndikuar nga nevojat që kishte shteti i tyre, shpeshherë e bënin sikur nuk shihnin thyerjen e kufirit, duke i lejuar shqiptarët që të shkonin e të tregtonin mallrat e tyre në Podgoricë dhe Tuz. Më pas shteti malazez filloi të aplikonte kalimin e kufirit me pagesë direkt të vizave një mujore me një kalim, veprim ky që shtoi dukshëm numrin e tregtarëve shkodranë në Mal të Zi, të cilët fitonin nga tregtia aq sa jo vetëm të mbanin familjet por edhe të krijonin komoditetet e munguara prej 45 vitesh në shtëpitë e tyre dhe kjo vetëm me anë të punës së tyre në shtetin fqinj. Sipas fjalëve të tregtarëve të vjetër shkodranë, të këtij lloj tregu kjo tregti zgjati deri në vitet 1997-1998, pasi më pas fitimi erdhi duke rënë dhe tani tregtimi i mallrave nga shkodranët, në shtetin fqinj, është duke shkuar drejt përfundimit. Rreth fillesave të tregtimit dhe vështirësitë e tanishme në tregtimin e mallrave në Mal të Zi është shprehur për gazetën “Metropol”tregtari Xhavit Dinja.

Duke qenë tregtar i vjetër i Tuzit, a mund të na thoni se kur filloi tregtia e shqiptarëve në këtë vend dhe pse?

Mbaj mend se kanë qenë vitet 1992-1993, kur tregtarë nga Shkodra dhe Malësia e Madhe filluan të tregtonin në Podgoricë dhe Tuz. Fillimisht kishte pak tretarë, por duke qenë se u hap shpejt fjala se të ardhurat krijonin një jetesë mjaft të mirë, numri i tyre erdhi duke u shtuar shumë shpejt. Personalisht ngurova fillimisht, pasi nuk kishim as para për të blerë mall me shumicë, por me pas duke qenë se kisha dalë pa punë dhe familja po mbahej vetëm me asistencë mora guximin dhe me ndihmën edhe të të afërmve të mi bleva disa artikuj të ndryshëm dhe fillova të dal në Tuz. Fillimi ishte mjaft i vështirë, pasi nuk njihja as gjuhën, ndërkohë që të tjerët kishin filluar që të zinin klientelën e tyre. Por, kanë qenë tregtarët shkodranë, ato më të vjetrit apo e thënë ndryshe ata që kishin dalë të parët, të cilët më ndihmuan që të tregtoja dhe të mësoja dalëngadalë fjalët e gjuhës serbo-kroate, të cilat përdoreshin më shpesh në punën tonë të tregtarit.

Si ishin fitimet në atë kohë?

Askush nuk kishte shkuar për të arritur në një mirëqenie për t’u patur zili, por për të siguruar të ardhura për mbajtjen e familjes. Të gjithë kishin dalë në Mal të Zi për të siguruar jetesën, dhe nuk ishte e lehtë, pasi tregtimi i mallrave nga shtetasit e huaj nuk ishte i ligjëruar dhe tregtia në njëfarë mënyre bëhej me frikë, sidomos për ne që vinim nga një vend ish-totalitar dhe shkonim për të tregtuar në një vend tjetër totalitar në një kohë që e dinim fort mirë se çdo të thoshte ai lloj sistemi. Por më pas filluam avash-avash të krijonim klientelën, të merrnim porositë e artikujve për të cilët ata kishin nevojë dhe kështu fitimet normalisht erdhën duke u rritur, aq sa filluam të kompletonim shtëpitë tona, të trashëguara bosh nga sistemi i para ‘90-ës, me të gjitha pajisjet që kishte nevojë si dhe filluam të bënim një jetë shumë të mirë, përsa i takon të ushqyerit, pasi edhe për atë kishim nevojë, sidomos për fëmijët tanë në mënyrë që ata të mos rriteshin me atë ushqimin e varfër me të cilin u rritëm ne. Njëkohësisht dhe kërkesa për veshje më të mira kishte ardhur në rritje, ndaj edhe këtë kërkesë detyrimisht do ua plotësonim fëmijëve tanë.

Deri kur vazhduan të ishin të mira fitimet nga tregtia me Malin e Zi?

Të ardhurat ishin mjaft të kënaqshme deri nga fundi i vitit 1998. Më pas në Tuz, ku u përqendrua dhe tregtia, filluan të vinin për të shitur mallrat e tyre edhe tregtarë nga vendet e tjera si Moldavi e Rumani të cilët për të mbijetuar, filluan të na konkurronin me çmime më të ulëta se ne, pasi edhe mallrat i kalonin më lehtë se ne nëpër dogana. Kjo rënie e fitimit, zgjati afërsisht deri nga fillimi i vitit 2000, kohë kur tregtarët e këtyre vendeve filluan të largoheshin, pasi duke qenë se vendet nga vinin, ishin larg nuk mund të përballonin dot, siç thoshin ata, qëndrimin për kohë të gjatë larg familjeve të tyre. Kështu në këtë periudhë filluam të kemi një frymëmarrje, le të themi në drejtim të mundësisë së shitjes së artikujve tanë, por pa mundur dot të rrisnim çmimet, pasi klientët tanë ishin mësuar tashmë me ata lloj çmimesh dhe natyrisht kjo bënte që edhe fitimet tona të ishin më të ulëta, megjithatë edhe ashtu ishim shumë të kënaqur,pasi në Shkodër nuk mund të gjenim punë për të jetuar. Por kjo nuk zgjati shumë, pasi në Tuz filluan të vinin tregtarë nga Kina ,të cilët madje edhe u vendosën për të jetuar në Mal të Zi. Natyrisht kinezët duke qenë se tregtonin artikujt e tyre që i sillnin direkt nga vendi i tyre ,në një farë mënyre filluan ta pushtonin tregun,duke na detyruar ne me anë të konkurrencës, që të mos tregtonim mallrat kinezë që i merrnim në Tiranë me çmimin që kinezët i shitnin në treg të Tuzit. Përveç këtyre, një pengesë për tregtimin e mallrave të ardhur nga Turqia, filluan të bëheshin vetë tregtarët malazez,të cilët në këto 4 vitet e fundit filluan të shkonin vetë në Turqi dhe ta merrnin mallin, të cilin natyrisht që kishin mundësi ta shisnin më lirë se ne.

Janë të gjithë këta faktorë që kanë ndikuar në mospasjen mundësi të ushtrimit të aktivitetit tregtar nga ana jonë dhe rrjedhimisht fitimi ka rënë aq sa më shumë se gjysma e tregtarëve shkodranë, duke parë që jo vetëm nuk po fitonin ,por po dilnin edhe me humbje , e kanë lënë tregtinë e Tuzit. Them me humbje pasi këtu ka shpenzime të shumta po të llogarisim se 5 euro kushton rruga vajtje-ardhje (kjo vetëm për ne tregtarët e përditshëm është kaq, sepse për të tjerët është më shtrenjtë), 2 euro paguhet vendi i shitjes për m2, në një kohë që për të hapur mallin duhet të paktën 2 m, pra rreth 20 euro në muaj paguhet vendi ku lëmë mallin, pa llogaritur këtu që duhet edhe të hamë diçka në lokale dhe ushqimi është më shtrenjtë se në Shkodër. Përveç atyre që tashmë e kanë lënë këtë punë,edhe ne që jemi këtu, po qëndrojmë kryesisht vetëm për të eliminuar dalëngadalë mallin që na ka mbetur, përjashto këtu ndonjë tregtar të fuqishëm që e merr mallin me shumicë, direkt nga Turqia apo Kina. E thënë shkurt ky treg për shkodranët ka falimentuar. Nisur nga ky fakt shpresoj se pas këtyre zgjedhjeve nuk do të mendohet më veç për shtrim rrugësh, por edhe që të krijohen mundësitë për t’u punësuar në vendin tonë,sidomos për të rinjtë, pasi nuk duam më t’i shohim me sytë drejt emigrimit.

Bisedoi: Virtyt Abdyli

© 2004 METROPOL GROUPUra e Bunës mban peng marrëdhëniet tregtare Shqipëri-Mali i ZI

Ura e re e Bunës duket se po bëhet pengesë për transportin e mallrave drejt Ulqinit dhe anasjelltas.

Në fakt është pikërisht kjo urë që do çonte në rritjen e transportit jo vetëm të pasagjerëve, turistëve por edhe mallrave me këtë zonë me shqiptarë dhe kulturë të turizmit. Tri javë pas nisjes së punës në të vetmen doganë të përbashkët në Ballkan, është kthyer në domosdoshmëri realizimi brenda afateve i projektit të Urës së re të Bunës. "Duhet të shpejtoni në ndërtimin e Urës se re mbi lumin Buna, pasi prej saj kushtëzohet lëvizja tregtare e mallrave me Ulqinin", është shprehur kryetari i Komunës së Ulqinit, Gëzim Hajdinaga.
Ish-ministri malazez i pakicave etnike ka qenë dhe iniciatori kryesor nga pala malazeze për hapjen e pikëkalimit kufitar të Muriqanit, në maj të vitit 2002. Sipas Hajdinagës, pikëkalimi kufitar i Muriqanit që lidh Shkodrën dhe Shqipërinë me Ulqinin deri më 15 qershor të këtij viti ka shërbyer vetëm për kalimin e njerëzve, ndërsa tani duhet të fillojë edhe qarkullimi i mallrave në të dy anët e kufirit. Ndërkohë, Hajdinaga pohon se gjithçka varet nga ndërtimi i urës së re mbi lumin Buna, pasi ajo aktuale nuk e ka kapacitetin për të përballuar lëvizjen e mjeteve të ngarkuar me mallra. "Nëse do të lejohet kalimi i mallrave pa u bërë ura e re, atëherë kalimi mbi urën ekzistuese i jep shkak lëvizjes së pakontrolluar të mjeteve të tonazhit të rëndë. Kjo do të ishte fatale për vetë gjendjen aktuale të urës ekzistuese", thonë specialistët.
Por në fakt Hajdinaga nuk ka përmëndur edhe një mungesë të theksuar të anës Malazeze. Rruga nga dogana e përbashkët Muriqan-Sukobine e deri në Ulqin apo Tivar është krejtësisht e ngushtë dhe jashtë kapaciteteve të mëdha trasnprotuese. Pa dyshim nuk ka edhe nukl thuhet asgjë mbi zgjerimin e saj nga qeveria e shtetit të vogël fqinj. Punimet për ndërtimin e Urës së re të Bunës filluan vitin e kaluar, ndërsa pritet të përfundojnë në vitin 2010. Por, ecuria e ngadaltë e punimeve lë të dyshosh për realizimin brenda afateve të caktuar të këtij objekti me rëndësi të veçantë. Ndërtimi i urës së re mbi lumin Buna lidhet me zhvillimin ekonomik të gjithë rajonit, sidomos të turizmit. Janë rreth 12.000 banorë që jetojnë në krahun tjetër të lumit. Bëhet fjalë për banorët e lagjeve Shirokë e Zogaj, buzë liqenit të Shkodrës, një pjesë e lagjes "Liria", një pjesë e Komunës Rrethina si dhe Komuna Ana e Malit, ku dhe ndodhet pikëkalimi kufitar i Muriqanit. Projekti i urës së re kap shifrën e 7 milionë dollarëve.
Ajo po ndërtohet rreth 300 metra larg urës ekzistuese e cila u rrëzua nga një betoniere përpara pesë viteve. Sipas projektit, gjatësia e kësaj ure arrin në 276 metra, ndërsa gjerësia e përgjithshme 13.5 metra (4.75 metra), sepse ura do të jetë me dy korsi dhe dy trotuare, me 2 metra gjerësi. Ura e re do të jetë e lëvizshme, në mënyrë që të hapet në rastin e kalimit në lumin Buna të anijeve që kanë lartësi mbi 6 m. Ura e Bunës po rritet dhe janë hedhur të gjitha gjymtyrët e saj prej betoni dhe në fakt duhet thënë se kjo urë do të bëjë që të ketë liri të vërtetë qarkullimi midis Malit të Zi dhe Shqipërisë.
Por projekti i madh i autostradës që lidh Lezhën dhe superstradën Tiranë - Lezhë me Ulqinin është akoma më ambicjoz dhe ka qënë si projekt një mega investim prej 25 milion euro. Tashti me rrugën Shkodër - Hani i Hotit me rreth 30 milion euro, me urën e Bunës prej 7 milion euro dhe me projektin në vazhdim të autotradës Lezhë-Ulqin prej 25 milion euro, mbyllet edhe koridori i madh Jugë-Veri që quhet edhe koridori numër 5.

Agjensia e Lajmeve "SOT"
Pika Kufitare e Urës së Bunës, jashtë funksionit

Kufiri kalohet nëse paguan. Me 25 euro mund të shkosh në Mal të Zi pa e vulosur pasaportën

Pika e Kalimit Kufitar në Urën e Bunës nuk ka funksionuar asnjë ditë, edhe pse është përuruar dy vjet e gjysmë më parë. Në 18 qershor të vitit 2006 kjo pikë e kalimit kufitar u përurua me mjaft bujë nga ministrat e Mjedisit të dy vendeve, të cilët prenë në Shkodër shiritin e inaugurimit të pikës më të re kufitare mes dy vendeve, Ura e Bunës-Vir Pazar, aty ku dikur ka qenë godina e doganës. Por që nga dita kur është inauguruar kjo pikë kalimi kufitare, ajo nuk ka funksionuar asnjëherë si e tillë. Edhe pse u mendua se pas 62 vitesh do të rinisë sërish transporti ujor i udhëtarëve nëpërmjet liqenit të Shkodrës drejt Malit të Zi, kjo nismë dështoi. Nëse pyet se cila është arsyeja e mosfunksionimit të kësaj pike, nuk merr përgjigje. Palët ia hedhin fajin njëra-tjetrës. Në Prefekturën e Shkodrës të thonë se nga pala shqiptare gjithçka është gati, por ka ngelur pa u hapur nga malazezët. Ndërsa arsyeja e vërtetë duket se është tjetër. Shkodra, ashtu si gjithë Shqipëria, nuk ka kushtet e duhura mjedisore për aktivitete turistike. Në vendin ku do të ankoroheshin tragetet, derdhen të gjitha ujërat e zeza të qytetit të Shkodrës. Pra, pala malazeze e ka dëshirën për vënien në eficencë të kësaj pike kalimi, por kushtet mjedisore që ofron Shqipëria janë të papranueshme. Në vitin 1920, Shqipëria te moli i Urës së Bunës kishte pikën kufitare dhe pikën doganore më të madhe dhe ndër më të fuqishmet në Ballkan, ndërsa sot, pas rreth 90 vitesh, qeveritë shqiptare nuk mundën të krijojnë as të paktën një pikë kalimi kufitar nëpërmjet liqenit, për të mos bërë fjalë pastaj për pikë doganore.

Ndërkohë, nga kjo pikë kalimi kufitar mund të kalohet po të paguash ndonjë polic. Një gazetar i "Fiks Fare" bën pazar me një sekser (ish-polic në këtë pikë doganore dhe tani shofer taksie) për 50 euro për të kaluar kufirin nga Shqipëria në Mal të Zi. Për të kaluar kufirin pa marrë vulë, mjafton të fusësh 20-25 euro në pasaportë për vajtje e po aq për kthim e gjithçka është në rregull. Sipas sekserit, kjo punë kështu bëhet, me 25 euro në pasaportë dhe kalon në anën tjetër pa vulosur. Për ata që janë me pasaportë amerikane pazari është 250-300 euro. Ata kërkojnë të mos e vulosin pasaportën se kanë kërkuar azil politik e iu dalin probleme po të kenë vulë nga dogana. Me këto pazare e këto lekë në dorë del kur të duash nga kufiri shqiptar.Marre pej Gazets Shqip

Qeveria shqiptare asht njaq rrencake sa asht edhe mashtruse, si u dashka me kene pika kufitare e Urs Buns funksionale kur ala Porti i Buns nukasht i shpallun nerkomtarisht, e kur ala lumi Buna asht i palunrushem si status interrnacional por edhe ne praktike sepse asht i palunrushem sepse asht mushe me meturina e askush se ka thellu tash 64 vjet

Ky lajm me duket shum i trillum e teper sensacional por qi ne te verteten perkthet si thash ma siper ne lajm mashtrus e trulams tuj e kthy ne lajm te mire e shpresdhans kur ne t'verteten asht jalm fallco[ Edited Wed Jan 06 2010, 10:51am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Wed Aug 19 2009, 02:19pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Shkodër, listat e ushqimeve mbushin dyqanet

ShkoderZemer

M.LIKA. Gazeta Shekulli VARFËRIA / Dyqane të ndryshme japin ushqime me listë për familjet që s'kanë me se të paguajnë. Flasin shitësit Deri në 200 mijë lekë është shuma që pranohet të merret borxh, më pas familjarëve u duhet të paguajnë SHKODËR - Pamundësia ekonomike për të përballuar jetesën, papunësia dhe varfëria prezente, bën që mjaft familje të


marrin ushqime me listë nëpër njësitë e tregtimit të ushqimeve. Fenomeni është i përhapur jo vetëm në qytet, por dhe në fshat dhe, sipas tregtarëve që kanë dyqane ku tregtojnë produkte ushqimore, ka pësuar rritje. Janë familje që kanë të papunë, të sëmurë apo që marrin vetëm ndihmë ekonomike, e cila nuk u mjafton as për të blerë vetëm bukë. I marrin ushqimet e nevojshme pa lekë, deri kur marrin ndihmën ekonomike apo pagën, kur ndonjë prej pjesëtarëve të familjes u punon privat apo dhe në shtet.


Por ka dhe prej atyre që nuk kanë me çfarë të paguajnë dhe vlera e shumës së parave shkon deri në disa dhjetëra mijë lekë të rinj. "Janë familje që i njohim, pasi jetojnë afër dyqanit dhe i marrin ushqimet pa lekë, derisa marrin ndihmën ekonomike apo dhe pagesën e ndonjë pune që bëjnë. Blejnë kryesisht bukën, por dhe djathë, oriz, vaj, makarona etj. Pjesa më e madhe e tyre janë të papunë ose punojnë privatisht ku të gjejnë punë, më shumë si punëtorë ndërtimi, por dhe tek "Isa Boletini", ku dalin çdo ditë të papunët.


"Kur kanë punuar, edhe po qe se nuk e kanë marrë pagën për atë ditë, vijnë e marrin ushqime pa lekë, për t'i sjellë ato kur të marrin pagesën e punës së bërë", - tregon Tonin Kola, shitës në një dyqan ushqimesh në lagjen "Skënderbeg". "Nga rreth 100 klientë të përhershëm që blejnë ushqim në dyqanin tim, rreth 60 i marrin pa lekë, për t'i sjellë më pas. Shuma që më kanë borxh, në total shkon rreth 200 000 lekë. Janë kryesisht të papunë, por që vijnë e paguajnë borxhin sapo gjejnë paratë", - vazhdon ai.
Në verë, kur vijnë emigrantët, disa prej tyre i likuidojnë borxhet, pasi kanë të afërm e kushërinj në emigracion dhe kur këta vijnë për pushime, u japin paratë ose vijnë bashkë me ta dhe likuidojnë shumat e lekëve të ushqimeve të marra pa pagesë.


Kjo ndodh dhe në rast festash, ku ata që kanë mundësi ekonomike tregohen bujarë dhe ndihmojnë të afërm, kushërinj apo dhe të njohur të tyre, qofshin këta dhe komshinj, duke u likuiduar borxhin e ushqimeve me listë dhe duke u blerë të tilla për festë.


Një familje nuk merr më shumë se deri në 20 00 lekë të rinj ushqime pa pagesë", - tregon Fran Gjeka, shitës në lagjen "Mark Lula". Duke pyetur njësi të ndryshme tregtimi ushqimesh në Shkodër, vërehet se fenomeni është i përhapur në çdo lagje, por më së shumti në ato periferike ku vitet e fundit ka shtim popullsie nga zonat rurale. Një tregtar në lagjen "Tre Heronjtë", tregon se ka tre familje që blejnë bukën dhe ushqimet në dyqanin e tij dhe që bukën e marrin çdo ditë pa lekë, ushqimet sipas nevojës, ndërsa paratë i sjellin çdo një javë ose 10 ditë, kur shesin kanapet apo skrapin që grumbullojnë. "Kanë 5 vjet që jetojnë këtu, janë 6 pjesëtarë të familjes.


Kryefamiljari bashkë me dy djemtë mbledhin kanoçe, pasi ai është i sëmurë dhe nuk bën dot punë të rëndë. Kanoçet i dorëzojnë një herë në javë ose 10 ditë dhe sapo marrin paratë, likuidojnë borxhin", - tregon L. Tërbuni, shitës në lagjen "10 Korriku". Ndërsa një shitëse në lagjen "Ndocaj", D. Brahimi , tregon se tek dyqani i saj janë rreth 15 familje që marrin ushqime me listë. Marrin bukë, kos, djathë, vaj, oriz etj., ushqime të përditshme. Shuma e mallrave që marrin shkon nga 1 000 deri 5 000 lekë të rinj. Prej tyre janë familje me ndihmë ekonomike ose që punon vetëm një person. Ka prej tyre që marrin disa herë ushqim pa sjellë paratë, pasi nuk kanë gjetur punën që u kanë premtuar. Bëhet fjalë për punë private ditore. Kështu, p.sh., një grua që punon në një rrobaqepësi private, i sjell lekët kur merr rrogën, por kur ajo i vonohet, i duhet ta marrë ushqimin e nevojshëm për familjen e saj përsëri pa lekë".


Ka raste kur shumat shkojnë në vlera të mëdha dhe atëherë shitësit u drejtohen të afërmve të këtyre familjeve. "Nuk është se kemi frikë se nuk na i sjellin paratë, por dhe ne me këto para punojmë. Kur shuma kalon 10 000 lekë të rinj, nuk u jap dot ushqim pa i sjellë ose u themi të afërmve të tyre që ka raste që i likuidojnë shumat", - tregon një shitës në lagjen "Kiras".

Vetëm në qytetin e Shkodrës, në muajin e fundit trajtohen me ndihmë ekonomike 4 428 familje, nga 4 449 kërkesa të paraqitura, ndërsa zyrtarisht, shifra e punëkërkuesve të regjistruar pranë zyrës përkatëse, është rreth 20 000 vetë. Marrja e ushqimeve me listë është e pranishme dhe në fshatra të Shkodrës. Kështu, një shitës në Bërdicë pohon se ka rreth 70 familje që marrin ushqime me listë dhe paratë i sjellin kur shesin ndonjë prodhim të fushës apo ndonjë kafshë a shpend të tyrin. Në Gruemirë, një tregtar shprehet se gjatë fushatës elektorale, një kandidat për deputet ka likuiduar gjithë borxhet që familjet i kishin dyqanit, por kjo ndodh shumë rrallë. Kur vijnë emigrantët bëhen likuidimet më të shumta të parave të mallit të marrë borxh.

"Jo alkool atyre që na kanë borxh"
Ndërsa, në një dyqan në lagjen "Partizani", shitësja tregon sesi, duke i njohur klientët që marrin ushqim pa lekë, kryefamiljarëve që kërkojnë pije alkoolike, nuk ua japin. "Ushqime me lekë borxh u japim vetëm për nevoja të përditshme, si bukë, bulmet, ushqime etj. Ka që kërkojnë dhe karta celulari, cigare, etj., por alkool nuk u japim", - tregon

shkodraonline.comEMIGRANTËT DHE SHKËPUTJA E MADHE

Shinasi A. Rama | 19/08/2009

Përreth një milionë e gjysmë shqiptarë janë detyruar që të lënë shtetin tyre gjatë 20 viteve të shkuara e të luftojnë për me ndërtue jetën e re në vende të huaja. Sakrificat, traumat e vuejtjet e tyne kanë qenë të papërshkrueshme. Por ato gjithnjë i kanë mbajtur sytë nga familja e nga vendi i tyre dhe prej familjes e vendit të vet kanë marrë jetë e fuqi me mbijetue. Por lidhja e tyre me vendin amë ka qenë jetike e përcaktuese për të dyja palët e jo vetëm për emigrantët. Pa ndihmën e emigrantëve, shteti shqiptar bie në gjunjë dhe asaj jete qejfi, për të cilën njihet paria atje, i del kallaji shpejt.

E megjithatë, sot ka shumë shenja se kjo lidhje është duke u dobësuar ndjeshëm dhe se traumat që po përjetohen në këtë proces janë tejet të dhimbshme. Problemi është se shteti shqiptar dhe emigrantët kanë ecur në rrugë të ndryshme e të papajtueshme. Shteti shqiptar është vend me probleme të jashtëzakonshme sociale e politike, të cilat paria e Tiranës mundohet t'i mbulojë me rrugë ku nuk kalon njeri, e me restorante luksoze e hotele ku nuk flen njeri dhe me ekskluzivitetin e plazheve të veta ku çka nuk ndodh.

Nga ana e tyre, emigrantët, ato që duan të jetojnë me nder, janë mësuar të jetojnë në sisteme ku mund të jesh i diskriminuar, por ku ka shtet dhe ku, në një mënyrë a në një tjetër, ke disa të drejta e mundësi që të lejojnë të jetosh pa u kriminalizuar. Shkurt, shumë nga emigrantët nuk i shohin me shpresë zhvillimet në shtetin shqiptar, nuk e gjejnë veten atje dhe i kanë drejtuar sytë, mendjen e kuletën tjerakah, duke u përqendruar në vendet ku jetojnë.

Nevoja e ndërtimit të jetës në një vend të huaj, humbja e të afërmve dhe e prindërve, shpenzimet e larta, ndryshimi i mendësisë së shoqërisë shqiptare, lidhja me fëmijët, integrimi i suksesshëm, por edhe stabiliteti për të ardhmen që u ofrohet nga sistemi i mbrojtjes shoqërore, kanë qenë disa nga shkaqet kryesore që kanë ndikuar natyrshëm në këtë ftohje. Por, pa mëdyshje, shkaku kryesor i ftohjes së tyre me vendin amë mbetet dështimi i parisë së Tiranës për të ndërtuar shtetin, shoqërinë e ekonominë e duhur, e cila do të kishte mundësi e burime me mbrojtë, me përparue e me garantue interesat ekonomike të popullit të vet, dhe në këtë kontekst, edhe të emigrantëve. Emigrantët kanë fillue mos me e gjetë veten në shtetin shqiptar. Ky është një fenomen i dhimbshëm dhe me pasoja shumë të rënda për të ardhmen.

Në një nivel shkëputja është njerëzore. Lidhjet familjare janë dobësuar, sherret e ngatërresat për pronat e për shkaqe të tjera janë acaruar, shoqëria shqiptare është kthyer në një shoqëri utilitare që gjithçka e ven 'në majë të lekut.' Si më tha një mik i vjetër dhe po e citoj pa emër: "emigrantët kthehen e harxhojnë pare për me gjetë dashni prej të afërmve. Të afërmit e atjeshëm na japin dashni në bazë të kontributit financiar. Ankesat, manipulimi i ndjenjave të emigrantit e pafytyrësia e lypjes së parave, ishin profesioni kombëtar.

Emigranti kthehet me gjetë nder e dinjitet, por sheh të afërmit që duan me ia numërue eurot në xhep. Nuk shkoj ma." Ky qëndrim do parë më në përgjithësi dhe si manifestim i fenomenit më të gjerë që, të ndrymë në peshën e halleve të veta, të afërmit dhe emigrantët janë dy grupe që nuk lidhen me aq mirë me njëri-tjetrin.

Në nivel të shtetit e të ekonomisë kombëtare, kontributi i emigrantëve në këtë tranzicion është i pamohueshëm. Paria e Tiranës i pret emigrantët si qyqja verën, i numëron si delet në Rinas, në Durrës e në Kapshticë, se e din se pa paret e emigrantëve nuk punon makina e shtetit. Paria e Tiranës gjithnjë është mburrur se nuk ka nevojë për fabrika atje, "se fabrikat i kemi në Perëndim" dhe se shteti shqiptar është 'vend qejfi e turizmi'. Pa asnjë diskutim, dështimi me ndërtue ekonominë e duhur është pëgjegjësi e parisë dhe shpërdorim i mundit e parave të emigrantëve; edhe kështu, kontributi i tyre ka qenë jetik për shoqërinë e për ekonominë shqiptare, e cila ka ardhur deri këtu, falë mundit e interesimit të tyre.

Shteti shqiptar mbahet me të ardhurat e emigracionit dhe familjet shqiptare mbahen gjallë nga të ardhurat e emigrantëve. Dhe shumë nga emigrantët shqiptarë janë mjaft të fuqishëm ekonomikisht; ato kanë derdhur shumë para në shtetin shqiptar. Me mijëra shqiptarë kanë bizneset e tyre në çdo vend dhe, si askund tjetër, në SHBA. Mjafton të thuhet se vetëm në Itali llogaritet që ka rreth 22 mijë biznese të vogla e të mesme që janë pronë e shqiptarëve. E njëjta gjendje është edhe në Greqi, në Gjermani e tjerakah, ku shqiptarët kanë treguar se janë të zotët t'ia dalin mbanë.

Kështu, në lidhje me kontributin e përgjithshëm financiar të emigrantëve, mjafton të thuhet se, me pare të pastra (të fituara me mund e me punë) e të papastra (drogë, prostitucion, trafiqe, kriminalitet, kontrabandë), gjatë këtyre 20 viteve, emigrantët kanë sjellë në shtetin shqiptar një kontribut marramendës, që llogaritet dikund rrotull 120 miliardë dollarëve. Nëse kjo shumë duket shumë e madhe, vlen të kujtoj se vetëm vitin e kaluar shtetasit shqiptarë kanë harxhuar mbi 1 miliard dollarë, rreth 12% të buxhetit aktual të shtetit shqiptar, për bileta avioni. Po ashtu, të dhënat e ndryshme vlerësojnë se të paktën 68% e familjeve shqiptare mbijetojnë e jetojnë me ndihmat që u vijnë nga emigracioni. Shenja më e qartë e varësisë së ekonomisë së shtetit shqiptar nga emigracioni shihet tek natyra ciklike e ekonomisë në atë shtet, e cila gjallërohet nga maji deri në tetor dhe mandej bie në gjunjë në periudhën shkurt-prill.

Dy degët më kryesore të ekonomisë së atjeshme, ndërtimi dhe shërbimet, janë mbajtur gjallë kryesisht në sajë të emigrantëve dhe do të shemben kur emigrantët të heqin dorë nga investimi atje.
Paradoksi është se emigrantët kanë dhënë gjithçka kanë pasur për atë vend dhe paria e Tiranës, nga ana e saj, i ka shpërdoruar ndihmat e tyre në mënyrë të përbindshme, duke pasuruar veten e vetëm veten. Shumë prej emigrantëve nuk kanë ditur rrugë tjetër, sepse kanë bërë punë të rëndomta dhe i kanë fituar paratë me gjak e me njëmijë sakrifica, por pa njohur si duhet mekanizmat financiare të shoqërive ku jetojnë. Pra, edhe pse të edukuar e me aftësi, vendi që kanë pasur në shoqërinë ku kanë jetuar nuk i ka lejuar që të konsiderojnë edhe zgjedhje e mënyra të tjera investimesh. Nga një anë tjetër, emigrantët, brezi i parë i të cilëve kurrë nuk mund të integrohet plotësisht në një vend e në një kulturë të huaj, i ka mbajtur sytë e shpresën tek vendi amë.

Të gjithë i kanë marrë rrugët me shpresë se do të kthehen një ditë në vendin e tyre. Dhe po me këtë shpresë i kanë bërë edhe investimet e tyre ne shtetin shqiptar. Kanë blerë shtëpi, apartamente, toka e kanë synuar të kthehen e të përdorojnë zanatet e dijen që kanë fituar në vendin amë, gjithnjë me shpresë se shteti shqiptar do të bëhet një shtet me ekonomi modern dhe me një sistem ku do të mund të jetohet normalisht, por duke u zhgënjyer gjithnjë e më shumë. E vetmja mënyrë për të siguruar jetën e 'pleqërinë' tyre ka qenë që me i hedhë paratë e kursimet ne shtetin shqiptar. Banka e emigrantit shqiptar, siguria e pensionit dhe e pleqërisë së tij janë dy-tre apartamente në Durrës e në Tiranë.

Prandaj shteti shqiptar është i vetmi vend në botë ku toka e bukës, edhe në majë të malit, shitet më shtrenjtë se parcela urbane në një vend tjetër, edhe se në SHBA. Vilat boshe të emigrantëve shqiptarë, që në vendet ku jetojnë i kanë shtëpitë në bodrume e në biruca, janë të denja për milionerët e fuqishëm të botës. Edhe ato emigrantë që janë integruar shkëlqyeshëm në shoqëritë ku jetojnë, i kanë kontribuar këtij spekulimi të frikshëm të mbajtur gjallë nga nevoja e emigrantëve për të gjetur veten e të ardhmen në vendin e tyre.

Me ngadalë, por pashmangshmërisht, shumë prej tyre kanë filluar të arrijnë në përfundimin se shteti shqiptar nuk u ofron asgjë dhe përshtypja e zhgënjimi që ato kanë për vendin e tyre është i frikshëm. Shteti është i korruptuar fund e krye. Sistemi mjekësor është tejet i korruptuar me mjekë e infermiere, pastrues e roje dere, që e shtrijnë dorën pa pikë turpi për një bakshish dhe ndryshe të lënë të ngordhësh si qen. Paria e Tiranës nuk ka kurrgjë për me tregue për ato para që kanë hyrë atje. Shtete të tjera kanë ba mrekulli e kanë ndërtue ekonomi të fuqishme edhe me shumë më pak para. Në Shqipëri nuk ka as fabrika, as uzina, as vende pune me i integrue e me i shperblye emigrantët si duhet. Nëse dikujt i merret mendja dhe kuturis të krahasojë Durrësin me Riminin, ma mirë të kujtohet për gjirizet e ujërat e zeza që përzihen me ujërat e pijshme dhe për llumin që lundron mbi ujërat e Adriatikut. Megjithatë, ndryshimi më i madh po vihet re në marrëdhënien midis pjesëtarëve të familjeve. Shumë nga emigrantët janë tejet të fyer nga sjellja e pafytyrë e shoqërisë së atjeshme që i sheh thjesht si njerëz që 'paguajnë' e të përkohshëm edhe në vendin e tyre.

Në mbyllje e shkurtimisht, pa i qëmtuar si duhet e deri në fund pasojat e rënda, duhet thënë se pasojat e shkëputjes së emigrantëve nga vendi i tyre po ndjehen përditë e më tepër, edhe këtë verë, dhe do të ndjehen edhe më shumë në të ardhmen. Ato që duhej të ishin ura lidhëse me bashkëkohoren e modernen janë duke u larguar nga vendi amë. Ato do të vazhdojnë të jenë shqiptarë, se për një brez e dy nuk mund të bahesh diçka tjetër, sidomos në tokë të huaj, ku mbetesh i huaj gjithsesi, por humbja e tyre nuk ka me kenë më shumë se humbja e dy brezave, por humbja e një shansi historik një ndër shumë të tjerë që do t'i faturohet parisë së Tiranës.

© 1997-2008 SHEKULLI MEDIA GROUPHeqja e trenit të drekës, 50 mijë udhëtarë më pak

» Dërguar më: 18/02/2009 - 10:35

Brikena Shllaku

SHKODER -Ndryshimet e herë pashershme të orareve të trenave kanë ndikuar negativisht në bilancin e të ardhurave për Drejtorinë e Hekurudhave në Shkodër. Drejtori i Drejtorisë Rajonale të Hekurudhave, Tonin Trupa e ka cilësuar si të pamenduar mirë vendimin e Drejtorisë e Përgjithshme për ndryshimin e orareve të lëvizjeve të trenave dhe çfarë është më kryesorja, për heqjen e trenit të drekës të linjës Shkodër-Tiranë. Ai e ka argumentuar këtë vendim si shkas për mosrealizimin e plotë të planit të parashikuar për vitin 2008. Në një takim të bërë në Drejtorinë e Hekurudhave të Shkodrës, kreu i saj, Tonin Trupa është shprehur se "ky vendim na ka shkaktuar dëme ekonomike, pasi edhe fluksi kryesor i njerëzve të këtij rajoni udhëton me trenin e drekës". Sipas Trupës, Drejtoria Rajonale e Hekurudhave në Shkodër ka punuar për realizimin e rezultateve të larta, kryesisht duke u bazuar në transportin e udhëtarëve, që është edhe burimi kryesor i të ardhurave të saj, si dhe në pritjen e përcjelljen e trenave të mallrave me ngarkesa të ndryshme, të ardhur nga stacioni i Bajzës. Ndërkohë mësohet se gjatë vitit të kaluar, plani i realizimit të të ardhurave vjetore të vjela nga udhëtarët ishte në masën 86 për qind. Drejtuesit e hekurudhës në qytetin verior pohojnë se kjo shifër do të ishte më e madhe nëse nga Drejtoria e Përgjithshme e Hekurudhave nuk do të hiqej treni i drekës, i cili kishte edhe volumin më të madh të udhëtarëve të këtij rajoni, kryesisht nga fshatrat. "Vendimi për heqjen e trenit të drekës si dhe ndryshimet e orareve të lëvizjeve të trenave, na hoqi rreth 50 mijë udhëtarë të mundshëm nga volumi i punës. Kjo për faktin se për rreth 9 muaj të vitit që shkoi, ky orar nuk ka funksionuar", - sqaron Tonin Trupa. Ai thotë se në transportin e udhëtarëve, detyra e ngarkuar për vjeljen e të ardhurave në shumën prej 8 milionë e 100 mijë lekëve, u realizua në masën rreth 7 milionë lekë (86 për qind). E thënë ndryshe, u transportuan 72 për qind e udhëtarëve të planifikuar, nga 147 mijë udhëtarë gjithsej. Ndërsa në vlerën totale të punës, në të ardhurat e përgjithshme kjo drejtori ka mbledhur mbi 8 milionë e 60 mijë lekë nga 8 milionë e 590 mijë që ishte planifikuar. Pra plani është realizuar në masën 94 për qind. Drejtoria Rajonale e Hekurudhave në Shkodër ka kërkuar që Drejtoria e Përgjithshme e Hekurudhave të konsultohet më parë me Drejtorinë e Shkodrës kur planifikon të bëjë ndryshime në orare, të dëgjojë propozimet që bëhen prej saj, pasi mënyra sesi ka vepruar deri tani krijon keqinformacion tek pasagjerët që lëvizin me tren.


Marre prej Gazets Shqiptare Online


Shkodra nga labeatët, në centralin nuklear!!

Written by Gazeta SOT
Sunday, 19 April 2009 08:59
Nga Besi BEKTESHI
Ka një vend Shqipëria, që është risia e nisjeve të mëdha. Praktikisht ky vend është Shkodra. Historia tashmë më shumë se 2400 vjeçare e vërteton këtë, por më tepër e vërteton pozita gjeostrategjike dhe sidomos ajo politiko-historike që ky vend i lashtë ka luajtur në më tepër se 24 shekuj jetë të pa ndërprerë. Fisi i lashtë i labeatëve tashmë ka një qytet që ka mbetur i madh, por jo në shkëlqimin që historia, gjeografia dhe strategjia i ka rezervuar. Në fakt Shkodra është një simbol i vazhdueshmërisë së qytetërimit dhe të konceptit kulturë në çdo kohë të saj. Nuk ka shumë kohë që në shtyp vërtetohet ideja dhe tashmë projekti i madh i ndërtimit të një “Centrali Nuklear” për prodhimin e energjisë bërthamore në afërsi të qytetit. Projekti është rreth katër miliard euro dhe me sa duket ndërtimin e këtij “nukleari” në Shkodër, do ta kryejnë kroatët. Ka kohë që Kryeministri Berisha shtyn në drejtimin e energjisë bërthamore në Shqipëri.Ka kohë që kjo energji është vënë në planet jo vetëm të qeverisë tonë, por edhe të ndërkombëtarëve dhe sidomos italianëve. Tani në vendin më të veçantë në pothuaj gjithë rajonin po përgatiten qartë planet për të ngritur centralin bërthamor të parë në Shqipëri. Pse më të veçantin. Po kush të dojë le të shkojë edhe në Ballkan dhe më gjerë në Europë, dhe të gjejë: Liqen, dy lumenj Drinin dhe Kirin dhe të tretin të lundrueshëm që është Buna, por në një vijë jo më shumë se 40 km, një plazh të jashtëzakonshëm me rërë dhe pyje dhe në anën tjetër, male me borë gati gjithë muajt e vitit. Një kala mbi 2400 vjeçare dhe disa të tjera rreth e qark afërsisht të vjetra, një sasi të tillë uji sa do ta kishte zili çdo vend i botës. Po ashtu një ekosistem madhështor, fushor, liqenor, malor dhe detar, të pa krahasueshëm në botë.
Po ashtu, një popullsi rreth e qark prej 350 mijë banorësh dhe një sistem të deklaruar të mbrojtur të natyrës. Shkodra ka edhe disa liqene të bukur artificial, por që janë të mëdhenj, si ai i Vaut të Dejës dhe Komanit, pa përmendur Fierzën që është në kufi me rajonin. Pyje të lartë në malësi dhe kufi shtetëror të madh me Malin e Zi. Pse i them këto? I them se një vend i tillë (njerëzit) mund dhe duhet të jetonte në një nivel jetese të pa krahasueshëm me rajone të tjera, duke pasur parasysh edhe minerale si bakri dhe gjetjet e shtresave të naftës, apo resurset turistike pa fund edhe për fushat me një gjelbërim që nuk e gjen në Shqipëri. Në pamjen e parë “një central atomik” sikur të vret. Të parët që janë rebeluar për çentralin nuklear në Shkodër, janë malazezët. Kundërshtia e tyre është dy planëshe. Në fakt vetë republika e vogël fqinje me Shkodrën dhe që historikisht e ka “kërkuar” me forcë atë, është shtet turistik. Liqenin në anën e saj e ka të mbrojtur me ligje ndërkombëtare, pavarësisht se me kombinatin e aluminit të tyre, e kanë degjeneruar më shumë se ne në anën tonë. Pjesa tjetër e pa thënë e tyre, janë interesat e Serbisë në energjitikë që është prodhuesi dhe tregtuesi më i madh në rajon i pikërisht energjisë. Pra natyrisht është kundër. Por ka edhe një të tretë. Shqipëria fuqi energjitike nukleare?
Kjo do të ishte e tepërt për të gjithë ato që shqiptarët i kanë konsideruar një “dele e zezë” si armiq të pansllavizmit të dikurshëm dhe të egër, dhe të sotmin më të sofistikuar. Natyrisht që Shkodra jep dy të tretat e prodhimit energjitik të Shqipërisë dhe të një energjie të pastër si ajo hidroenergjitike. Shkodra ka Vaun e Dejës 250 mega, Komanin 600 mega dhe në ndërtim si plan Ashtën, me 80 mega. Por Shkodra ka fuqi energjitike edhe për 100 mega me H/C të vegjël. Po ti shtosh edhe Fierzën që është në rajonin e saj, atëherë mund të thuhet se është “superfuqi energjitike” në Shqipëri, dhe rajon. Për këtë energji që jep Shkodra për të gjithë Shqipërinë, nuk është kompensuar asnjëherë, as për nga vëmendja dhe as për nga zhvillimi. Përkundrazi ajo është lënë mbas dore në mënyre shpesh herë të qëllimshme dhe patjetër, edhe për faj të përfaqësimit të dobët dhe jo ekselent politik. Qyteti që ka sjellë i pari energjinë elektrike në Shqipëri, kinemanë dhe foton, por edhe industrinë e tekstileve dhe atë të makinave, sot shtron problemin i ndërtimit të “Centralit Bërthamor” të parë në rajon, për t’u bërë “superfuqia më e madhe në Europë” për frymë të popullsisë dhe si sipërfaqe. Shkodra ka të instaluar sot gati 1000 mega dhe po ti shtosh këtyre edhe 1500 mega të Centralit Bërthamor, bëhet një nga vëndet më të pasura të botës, sepse energjia kushton. Por... Por ndërtimi i një centrali të tillë 1500 mega, është një vepër kaq e madhe sa ka si dëshirën brenda dhe kundërshtinë e madhe. Në ditën mbas publikimit të gazetave të huaja (në fakt nuk është ndonjë mirësjellje që ta marrim vesh nga të huajt) për ndërtimin e “Centralit Nuklear” në qytetin e madh të veriut, janë dukur fletushkat e para. Pa autor, pa firmë dhe pa organizëm të deklaruar, por kundërshtuese të qarta. Natyrisht edhe kjo ishte një fshehje nga realiteti dhe mos dalje haptas për kundërshti. Megjithatë në qytet ka filluar mobilizimi për rezistencë ndaj “Shkodrës nukleare”. Praktikisht “nukleari në Shkodër nuk është dialoguar, nuk është prezantuar, nuk është marrë mendimi i specialistëve dhe nuk është diskutuar aspak ndërtimi i tij në qytet, apo afërsi të tij”. Kjo është njëra anë, dhe me sa duket është menduar të bëhet politika e faktit të kryer.
Por, ka edhe diçka tjetër. Njerëzit që nuk shtrembërohen sa në njërën anë dhe tjetrën politike, kanë një mendim disi më ndryshe se sa të atyre që duan dhe nuk duan ta ndërtojnë. Në Shkodër ka shumë njerëz që “nuklearen” e duan, por jo në afërsi të tyre. Nuk ka asgjë të keqe që Shqipëria të ketë një central nuklear dhe të hyjë në “klubin e vendeve të prodhimit të energjisë bërthamore”. Por nuk janë që ky çentral të jetë afër qytetit dhe zonës turistike të Shkodrës. Sipas tyre, do të ishte një vetëvrasje ekoturistike dhe kulturo-historike në një moment që Shkodra është e tillë. Pastaj ka edhe mendime që 2400 vite histori në “Rozafa” nuk shkojnë bashkë vetëm me 6 km distancë me “nuklearen”, në qoftë se centrali do të ndërtohet aty ku thuhet. Një central nuklear në afërsi të Shkodrës thuhet në shumë tavolina, do të rriste rëndësinë ekonomike dhe financiare të qytetit, do të rriste leverdinë e hyrjes në qytetet e rajonet e zhvilluara, por do të ulte shumë rëndësinë e turizmit dhe të ekoturizmit në përgjithësi. Pastaj kundërshtitë e mëdha vijnë nga mendimi që një central, do të rriste frikën në zonë dhe po ashtu edhe frikën e radioaktivitetit “jo kaq si shpërthim Cernobili, më shumë se sa si vend ku duhet të depozitohen skorjet”. Kuptohet që “Centrali Atomik i Shkodrës” do të jetë afër ujërave të shumtë, sepse reaktorët kërkojnë ftohje dhe qarkullim të madh uji, por edhe një zonë që ka rezerva të tilla me bollëk. Tashmë debati është hapur dhe ka filluar vetëm dy muaj e pak përpara se të zhvillohen zgjedhjet. Nga forcat e majta po kritikohet një projekt i tillë dhe po ashtu nga PS-ja e cila e quan nuklearin e Shkodrës një “dhuratë të Berishës dhe Topallit”, për qytetin që i ka mbështetur gjithmonë. Po ashtu në qytet ka një fazë mobilizimi të përgjithshëm të shumë organizmave të ndryshme.
Natyrisht që ky problem tashmë do të hapet dhe nuk mund të ndalet, edhe sikur të “qetësohen” ujrat dhe të “ftohet” disi situata. Por, pse tani përpara zgjedhjeve?
Mbase për të qenë një dhuratë e Berishës përnjëmend për Shkodrën, por edhe për arsyen e thjeshtë të investimit në të!!? Nga ana tjetër nuk dihet në se është menduar mirë reaksioni i njerëzve që nga “bërthamorja” kanë frikë. Po ashtu edhe nga reagimi i ekologjistëve dhe shoqatave të tilla që “megjithëse në Shkodër marrin financa” nuk është se janë kaq “bio” në ekologjizmin e tyre, sepse natyra po vazhdon të prishet edhe me mënyra të tjera. Tjetra është se pikërisht projekti nuk u diskutua, dhe nuk u përgatit terreni për ti mbushur mendjen njerëzve për rëndësinë e “nukleares” dhe sidomos në Shkodër. Kurse sot kemi edhe një problem tjetër, që është “të kemi apo mos të kemi një central nuklear” në qytetin ku të gjithë të parat e industrisë kanë nisur. Reaksioni i sinqertë i frikës, patjetër që do të ishte dhe domosdo do të bënte pjesë, sepse mund të provohej kjo gjë për Tiranën apo qoftë edhe Durrësin dhe ndonjë qytet tjetër, dhe do të shikohej më vonë çfarë reaksioni do të kishte, por këtu është fjala te raporti që ka sot shoqëria me zhvillimin,dhe politika me po këtë zhvillim. Pastaj te siguria që shteti jonë ka apo afron, duke pasur disa precendentë të rrezikshëm të “plasjeve më përpara”.
“Shkodra nukleare” ky është edhe momenti që duhet ti bëjë të gjithë të mendojnë.
Kategoritë janë dy. E para është kategoria e madhe që refuzon dhe shikon zhvillimin te turizmi dhe historia, por dhe resurset jo të “frikshme” dhe e dyta, në njerëzit që pranojnë të ndërtojnë dhe pranojnë energjinë nukleare në afërsi të jetës së tyre. Deri tani frika për një bërthamor është tepër e madhe dhe njerëzit akoma nuk po kuptojnë në fakt se çfarë do të ndërtohet realisht dhe sidomos ku do të ndërtohet. Ka vende që prodhojnë të tillë energji dhe nuk dihet në se i kanë centralet kaq afër ekosistemeve të mirëfillta ekologjike, por një shumicë centralesh, nuk janë në zona të tilla të mirëfillta. Por ka vende që e kanë ndaluar me referendume si shteti fqinj Italia dhe ndonjë shtet i vogël i joni. Tashmë polemika është hapur dhe patjetër që në mes do të futet politika, ende pa u ngacmuar mirë shoqëria dhe po u fut ajo.. atëherë çdo gjë shkon sipas modelit të saj. E modeli i saj për ne është një “film” që ka shumë seri, deri në mbarim të tij.


Last Updated on Sunday, 19 April 2009 09:00


Harta e ndihmës shtetërore, ja qytetet e prapambetura

BRIKENA DEMIRAS

06/06/2009 Hartën e ndihmës

Ashtu siç është paraqitur në hartën përbri, vihet re se pjesa veriore e vendit e shënuar me ngjyrë më të errët është ajo që ka kërkesat më të larta për ndihmën shtetërore. Në të kundërt pjesa qendrore dhe ajo jugore janë më të zhvilluara dhe paraqiten në hartë me ngjyrë më të çelët. Hartuesit e “Hartës së Ndihmës Shtetërore”, e cila është përgatitur në zbatim të legjislacionit në fuqi për ndihmën shtetërore, vlerësojnë se në bazë të të dhënave të periudhës 2006 - 2007, si zona thellësisht të prapambetura, pra me intensitetin maksimal të ndihmës deri në 65 për qind do të konsiderohen qarqet e Kukësit, Shkodrës, Lezhës dhe Dibrës. Të dhënat e tyre janë krahasuar me mesataren në shkallë vendi, për secilin nga të 12 qarqet.

Standardi i BE-së

NUTS (Nomenklatura për Njësitë Statistikore Territoriale ) është një standard i BE-së për ndarjen administrative të vendeve për qëllime statistikore. NUTS gjen rregullim në Rregulloren Nr. 1059/2003 të Parlamentit dhe Këshillit Evropian të datës 26 maj 2003 “Mbi krijimin e një klasifikimi të përbashkët e njësive territoriale për statistikat” OJ L 154, datë 21.06.2003 faqe 1. Nomenklatura e NUTS përdoret nga EUROSTAT si referencë për mbledhjen, zhvillimin dhe harmonizimin e statistikave rajonale të BE-së si dhe për analizën socio-ekonomike të rajoneve. Rajonet e NUTS II kanë një popullsi midis 800 mijë dhe 3 milionë banorëve.

Miratohet plani Zona ekonomike në Vlorë për 35 vjet me status të lirë

Komisioni i ndihmës shtetërore pranë Ministrisë së Ekonomisë në fillim të muajit maj ka miratuar vendimin për shpalljen e zonës ekonomike, me statusin e zonës së lirë në Vlorë. Ky vendim parashikon që në zonën e lirë të zhvillohen veprimtari portuale, industriale dhe përpunimi, si dhe veprimtari tregtare dhe të shërbimeve, apo magazinim i mallrave. Përjashtohet zhvillimi në zonë i veprimtarive që lidhen me prodhimin e çelikut. Nga plani, në asnjë rast, nuk mund të përfitojnë ndërmarrjet në vështirësi dhe, si të tilla, ato nuk mund të ushtrojnë veprimtarinë e tyre në zonë dhe kontributi i përfituesit apo përfituesve për financimin e investimit fillestar duhet të jetë të paktën 25 për qind. “Plani për dhënien e ndihmës ka si objektiv kryesor zhvillimin rajonal, i cili synohet të arrihet përmes kryerjes së investimeve dhe krijimit të vendeve të reja të punës, të lidhura me këto investime. Projekti për zhvillimin e zonës konsiderohet si një projekt me interes të rëndësishëm për vendin. Ai parashikohet të sjellë zhvillim të rajonit, nëpërmjet investimeve dhe krijimit të vendeve të reja të punës. Zona parashikohet të jepet me koncesion, në formën BOT (ndërtim, operim dhe transferim) dhe procedura e përzgjedhjes së zhvilluesit të zonës do të kryhet në bazë të ligjit nr. 9663, datë 18.12.2006 “Për koncesionet”, të ndryshuar. Periudha e funksionimit të zonës propozohet të jetë deri në 35 vjet”, - thekson vendimi i Komisionit të Ndihmës Shtetërore. Sa i përket dhënies së terminalit të kontejnerëve me koncesion, i cili do të operojë paralelisht me zonën e lirë, parashikohet që të zhvillohet në bazë të një plani afatgjatë investimi, pritet që detajet për këtë projekt të shqyrtohen në një periudhë të mëvonshme. “Përfituesit e ndihmës kanë një përparësi ekonomike në formën e përjashtimit nga TVSH dhe detyrimet doganore, e cila është ndihmë operacionale. Përfituesit e ndihmës janë zhvilluesi i zonës, përdoruesit dhe operatorët që do të ushtrojnë veprimtarinë në këtë zonë. Në rastin e zhvilluesit të zonës, parashikohet një edhe një element tjetër ndihme në formën e përdorimit të pronës shtetërore në një çmim poshtë atij të tregut, sipas kushteve që pritet të parashikohen në kontratën e formës BOT”, - thekson vendimi.

Ministria e Ekonomisë harton prioritetet. Kushtet sipas MSA-së

Bizneset do të përfitojnë ndihmën shtetërore në bazë të zhvillimit të qarqeve dhe ndarjes së zonave ekonomike. Ministria e Ekonomisë ka përpiluar së fundmi hartën për ndihmën shtetërore, në bazë të të cilës do të ndahen prioritetet sipas qarqeve. Ky është kuadri më i ri rregullator, sikush i Marrëveshjes së Ndërmjetme dhe MSA-së të nënshkruara mes Shqipërisë, Komunitetit Evropian dhe shteteve anëtare. Ka qenë Komisioni i Ndihmës Shtetërore pranë Ministrisë së Ekonomisë, i cili ka miratuar këtë vendim që prej muajit maj ka hyrë në fuqi, pas botimit në Fletoren Zyrtare.

Zonat ekonomike

Treguesit e marrë në analizë janë ato të periudhës 2006- 2007 për shkak se vendi ynë nuk ka një klasifikim statistikor ose rajonal sipas standardit të BE-së, që përbën bazën për hartimin e hartës së ndihmës shtetërore. Përveç kësaj, edhe treguesit në nivel qarku nuk paraqesin të dhënat e Prodhimit të Përgjithshëm Bruto, që është treguesi kryesor prej nga merr zanafillën klasifikimi i zonave lidhur me nivelin e tyre ekonomik. Sipas hartuesve të hartës së ndihmës shtetërore, analiza e kryqëzuar e rezultateve lë vend për diskutim. “Nëse marrim në konsideratë të dhënat e dendësisë popullsisë, si për vitin 2006, ashtu edhe për 2007, Kukësi, Gjirokastra, Dibra, Vlora dhe Shkodra shfaqen si qarqet me tregues më të ulët. Nga 2006 në 2007-n vërehet një rritje e konsiderueshme e dendësisë së popullsisë për qarqet e Tiranës dhe të Durrësit (+3% e +4.9%). Përveç Vlorës, ku dendësia e popullsisë u ul me pothuajse 11% nga 2006 në 2007-n, prirja e këtij treguesi për 9 qarqet e tjerë mbetet e pandryshuar”, - theksojnë ekspertët.

Norma e papunësisë shfaqet në nivele të larta në Kukës, Shkodër dhe Lezhë për të dy vitet, edhe pse ky tregues në secilin nga këto qarqe ka pësuar një ulje të lehtë në vitin 2007, në krahasim me vitin 2006.

“Në terma të përgjithshme, norma kombëtare e papunësisë në vitin 2007 ishte 13.2% kundrejt 13.8% për 2006. Në vitin 2007, edhe qarqet e tjera shfaqin një ulje të normës së papunësisë. Bëjnë përjashtim qarku i Elbasanit që ka pasur një normë të njëjtë papunësie dhe qarqet e Gjirokastrës dhe Fierit, ku është vërë re rritje e nivelit të papunësisë. Nëse kryejmë analizën e kryqëzuar për vitin 2006 dhe 2007 për treguesit e dendësisë së popullsisë dhe papunësisë vërehet se, përgjithësisht, ndryshimet janë në kah të kundërt. Në qarqet ku vërehet një rritje relative e dendësisë së popullsisë nga 2006 në 2007, kemi ulje respektive të normës së papunësisë”, - theksojnë ekspertët. Ky konstatim është i rëndësishëm nëse përcaktohet cili qark do t’i ketë prioritet zhvillimi, p.sh Lezha ose Gjirokastra, e cila radhitet e dyta me dendësi të popullsisë më të ulët apo Vlora, e cila radhitet e treta së bashku me Dibrën për dendësi më të ulët.

Pse u hartua kjo hartë?

Hartuesit e këtij materiali kanë theksuar domosdoshmërinë e përgatitjes së hartës për ndarjen e ndihmës shtetërore. “Qëllimi i përgatitjes së hartës rajonale që në këtë fazë, ka qenë përcaktimi i atyre zonave që mund të përfitojnë ndihmë shtetërore me një intensitet deri në 65% për ndërmarrjet e mëdha dhe deri në 75% për SME-të, në kushtet kur duhen ngushtuar sa më shumë diferencat që ekzistojnë në zhvillimin ekonomiko-shoqëror të zonave të ndryshme, por edhe duke pasur parasysh se mundësitë e buxhetit për mbështetje maksimale në të gjithë vendin janë të kufizuara”, - theksohet në materialin e përgatitur

© 2004 METROPOL GROUP Te gjitha te drejtat e rezervuara.

[ Edited Wed Jan 06 2010, 10:52am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu Oct 01 2009, 09:50am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Shembet ura e Rrjollit, izolohen 1 mijë banorë

» Dërguar më: 30/09/2009 - 13:46

Brikena Shhlaku

SHKODER -Fshati Rrjoll, në Komunën e Velipojës, izolohet plotësisht. Dy ditë më parë, ura që lidhte këtë fshat me pjesën tjetër të komunës dhe qytetin e Shkodrës është shembur. Rreth 1 mijë banorë nuk mund të kryejnë asnjë shërbim si në administratë, ashtu dhe në rast sëmundjeje. Ata i luten Zotit që të mos kenë probleme shëndetësore. Fshati Rrjoll është pjesë e lagunës së Vilunit, e cila është cilësuar si zona më e bukur e Velipojës, ndërkohë që kjo zonë ka mbetur në mëshirë të fatit. Në këto kushte, banorët e këtij fshati rrezikojnë jetën e tyre për të kaluar në anën tjetër të Komunës së Velipojës. Ura e Rrjollit, e kthyer tashmë në problem jetik, është premtuar se do të ndërtohej prej 18 vitesh, por asnjëherë nuk është bërë. Banorët e zonës kalonin me mjete rrethanore rreth 360 metra distancë ujore. Është kjo arsyeja që prej kaq vitesh dhe rastet e të mbyturve në këtë zonë nuk kanë munguar. Deri para '90-ës, në zonën e Vilunit kishte një pikë peshkimi. Varkat e peshkatarëve shërbenin edhe si mjet lundrimi për të kaluar në anën tjetër të Vilunit. Gjithçka bëhej pa pagesë. Pas '90-ës pika e peshkimit u mbyll, dhe kjo mundësi lëvizjeje tashmë nuk ekzistonte. Banorët nisën të kalonin në këmbë Vilunin, duke gjetur oraret kur kishte pak ujë ose dhe me not. Të mbetur pa asnjë përkrahje, banorët 7 vite më parë, privatisht u mblodhën dhe ndërtuan urën provizore prej dërrase. Kjo urë që bashkonte fshatin Rjoll me zonën e plazhit është shembur plotësisht. "Jemi të zhgënjyer nga politika dhe pushteti. Të gjitha ata që ishin dhe vijnë në pushtet na lodhin me premtime", - shprehen banorë të Rrjollit. Ndërkaq, kryetari i komunës së Velipojës, Nikoll Marku pohon se brenda katër ditëve ura do të riparohet, ndërsa po bëhet gati projekti tjetër. "Jemi duke hartuar projektin e urës së re, e cila do të jetë tip 'beli'. Shumë shpejt do të nisë puna për ndërtimin e urës së re. Ne jemi të shqetësuar për situatën e krijuar në fshatin Rrjoll", - sqaron Marku. Nga ana gjeografike, ky fshat është i izoluar totalisht. Nga veriu është i izoluar nga Maja e Zezë, nga perëndimi me Lagunën e Vilunit, ndërsa nga jugu dhe lindja është i rrethuar me detin Adriatik. Plazhi i Rrjollit është plotësisht i pashfrytëzuar dhe rëra e zezë nga jodi është gjatë gjithë bregut. Rrjolli është një fshat turistik dhe ka një pozitë gjeografike tejet të lakmueshme për turistët, të cilët jo në pak raste e frekuentojnë këtë zonë, me qëllim largimin nga zhurma e qendrës së plazhit. Por turizmi, edhe pse i premtuar, duket se është shumë larg për këtë zonë.

Copyright 2007 Gazeta Shqiptare


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu Jan 21 2010, 11:51am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Prozhektorë mbi Shkodër

Nga Enton Palushi

Michael L. Galaty, një profesor amerikan i antropologjisë, që ka studiuar për rreth tetë vite në Shqipëri, i sugjeronte administratës amerikane se Afganistani është si Shqipëria, për shkak të disa zakoneve e traditave të njëjta, ndaj duhet mësuar nga Shqipëria për të mos humbur në Afganistan. Galaty shkruante në artikullin e botuar në “Christian Science Monitor” se shqiptarët besojnë te drejtuesit e fiseve, e jo te shteti, për shkak se këtë të fundit e cilësojnë të korruptuar.

Nuk është hera e parë, kur kryeministri ynë, i cili sheh se shteti i ka rënë për shkak të korrupsionit, nis e sillet si drejtues fisi. Kështu ka ndodhur në rastin e Gërdecit, kur u shemb shteti për shkak të një shpërthimi pranë kryeqytetit. Atëherë kryeministri tha se nuk e dinte ku i binte Gërdeci e më pas nisi të flasë për kode e kanun.

Kështu po ndodh dhe në rastin e Shkodrës. Po të ndjekësh ligjërimin e tij, të kryetares së Kuvendit, e më pas të zinxhirit poshtë, e kupton se e gjitha është një përpjekje për të prekur sedrën e banorëve të zonave të përmbytura, një thirrje për rikthim te traditat e zakonet e të parëve.

Në shumë raste Berisha, Topalli dhe zëdhënësit e tyre nuk preferojnë të flasin si drejtues të një shteti modern, që gjithmonë u drejtohen qytetarëve të tyre, por i drejtohen Shkodrës si një njësi e vetme (Shkodër locja, nuk mashtrohet Shkodra, nuk ju pranon Shkodra, Shkodra nuk dorëzohet etj.).

Në daljet e takimet e tyre me banorë kujdesen që gjithmonë t’ua bëjnë të ditur se ata flasin gjuhën e tyre. Berisha u thotë: “Si keni nje?”, e Topalli shkrehet në dialekt, ndryshe nga mishmashi letraro-dialektor që lëshon në parlament.

Fjalimet e tyre folklorike përqendrohen te bujaria, forca, papërkulshmëria e Shkodrës. “Shqipëria nuk mund të imagjinohet pa Shkodrën”, - thotë kryetarja Topalli, që më pas shton se banorët i kanë premtuar se do i ngrenë edhe më lart shtëpitë (lexo: kullat).

Në këtë mes kryetari i fisit ka vetëm detyrën e ngushëllimit, siç ndodhte kahmoti. Të gjithëve iu bie njësoj barra mbi kokë.

Në gjithë këtë lumë lavdërimesh, edhe solidariteti në rast fatkeqësie nuk është pjesë e natyrës njerëzore, por sipas Topallit e Berishës është vlerë tipike shkodrane. Diçka që demokratët e kanë, por e majta jo.

Një nga lajmet më bizare të ditëve të fundit ishte se një ndër operacionet më të mëdha që kanë ndërmarrë Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar Haitin, nga disa shihet si tentativë për ta pushtuar këtë vend.

“Pushtimi” i Shkodrës nuk është më ndryshe. Retorika politike e Berishës është një përpjekje për t’u kujtuar shkodranëve se i kanë dhënë besën atij.

Profesor Galaty thotë se është pikërisht kjo punë e besës që nuk lejoi aleatët të kenë sukses në Shqipëri, e po pengon amerikanët të kenë sukses në Afganistan, pasi ata nuk e kanë të lehtë të ndryshojnë kur i japin besën talebanëve.

Ajo e së hënës duket të jetë shfaqja e fundit për përmbytjen. Tashmë prozhektorët nuk janë mbi Shkodër. Banorët e zonave tani kanë nisur udhëtimin e vërtetë drejt vuajtjeve. Për ta do të kujtohemi kur të bëjmë kronika e lajme rutinë se si po abuzohet me fondet që po jepen për dëmshpërblime e për ndihmë. E ndoshta më vonë do na duhet t’i përdorim për sfond, kur të themi se si kjo tragjedi na ka ndodhur dhe në Shkodër, por dhe atje gjërat nuk janë kthyer në normalitet. Deri atëherë shkodranët do vazhdojnë të jenë të shumëpërvuajtun, por të papërkulun. Siç i quan kryetarja e Kuvendit.

© Copyright 2007 tema.al
trokit ketu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Ultra-Shkodrane
Sat Apr 17 2010, 08:31pm
Registered Member #3169
Joined: Sat Jul 18 2009, 05:40pm

Posts: 106
Jozefina me Saline kane punu pak ne krahasim me perara, par kane punu shum pak par kan premtu shum. Un jam mshtetse e Partis Demokratike par nuk me pelqen mem rrejt fart si kane ba deri tash. Jozefina ban mire me fillu e me ja plas ftyrs Sals ne qoft se vazhdan me injaru Shkodren si ka ba deri tash, se na takon se kurre se kena braktise Sali Berishen.

Shkodra asht tuj prite me pa, se a ka me e majt fjalen e premtimet Salia Berisha se boll kena prit tash 5 vjet vec me premtime
Back to top
L - N
Fri Dec 10 2010, 08:00am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
PAS PERMBYTJEVE: Berisha refuzon oferten e Edi Rames per buxhetin
E enjte, 09 Dhjetor 2010 13:04

SHTYHET KUVENDI/ Kryeministri Sali Berisha ka refuzuar dje propozimin e opozitës për ndryshimin e buxhetit të vitit 2011. Berisha deklaroi se Qeveria i ka gati të gjitha projektet për të parandaluar përmbytjet në zonën e Shkodrës. Kryeministri ka rrëfyer një histori të 150 vjetëve më parë me Knjaz Nikollën për të ironizuar kundërshtarin e tij politik. PS mbledh ndihma për zonat e përmbytura. Rama: “Nevoja për largimin e Berishës është aktuale”. Rikthehet shiu në Shkodër, vazhdon emergjenca. Tension gjatë ndarjes së ndihmave

Deklarata e kreut të ekzekutivit erdhi në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij slloven, Borut Pahor. Për të shprehur qëndrimin e tij refuzues, Berisha nuk iu drejtua direkt kundërshtarit të tij politik, por përmes një historie, të rreth 150 viteve më parë, mes Mbretit të Malit të Zi dhe një miku të tij që i kishte ardhur në pallatin mbretëror. “150 vjet më parë, Knjaz Nikolla, nga Mali i Zi, priti një mik në oborr dhe i tha se do të rrish 2-3 ditë këtu si mik i imi. Ai u ndie i konfortuar në oborrin e Knjazit. Ditën e dytë ai i thotë: - “Unë jam punëtor, nuk rri dot pa punuar”. Knjazi i thotë: – “Unë të kam mik dhe nuk ka nevojë të punosh, je në oborrin tim dhe je miku im”. Pasdite ai i thotë përsëri Knjazit: - “Unë nuk rri dot pa punë, më hanë duart”. Knjazi i thotë: – “Po mirë, dil e shëtit në oborr, shih ndonjë zanatçi çfarë bën dhe ti bëj atë që mundesh”. Ai shëtiti dhe gjeti dikë që çante dru dhe i thotë: - “Po të ndihmoj”. – “Mirë, - i thotë ai, - urdhëro sëpatën”. - “Jo, jo, - i thotë ai, - sëpatës bjeri ti, unë po bëj ‘ëh’”, tha Berisha në komunikimin me gazetarët. Duke folur për situatën në Shkodër, ai bëri të ditur se i qeveria ka të gjitha projektet e ndërhyrjes. Nga ana e tij, kryeministri slloven tha se qeveria që ai drejton do të mblidhet sot, për të përcaktuar ndihmën që do t’i japë qeverisë shqiptare. “Më lejoni që t’u drejtohem qytetarëve, gazetarëve dhe të gjithëve për t’i dhënë popullit shqiptar mbështetjen time, të shtetit dhe miqve të mi, me rastin e katastrofës së përmbytjeve dhe vërshimeve. Nesër në mbledhjen e qeverisë ne do të marrim një vendim për t’i dhënë mbështetje financiare qeverisë suaj, me qëllim kapërcimin e këtyre krizave në të cilat gjendeni, si dhe për t’ju ndihmuar në rrugëtimin tuaj për t’i përballuar ato sa më lehtë”, tha Pahor. Kryeministrat e dy vendeve vlerësuan marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Sllovenisë, duke vënë theksin te hapja e Ambasadës Sllovene në vendin tonë, në një kohë që sipas tyre, problemet ekonomike që ekzistojnë në të gjitha vendet, nuk e inkurajojnë një veprim të tillë. Kryeministri Berisha vlerësoi ndihmën e Sllovenisë dhe eurodeputetes Tanja Fajon, për liberalizimin e vizave.


Rama: Duhet ndryshim radikal i buxhetit


Partia Socialiste ka përsëritur edhe një herë dje propozimin e saj për përballimin e situatës së vështirë në Shkodër, duke ndryshuar buxhetin e vitit të ardhshëm. Selia rozë ka mbledhur disa ndihma në ushqime dhe i ka nisur në drejtim të qytetit verior. Në një prononcim për mediat, kreu i PS-së, Edi Rama, tha se “ta adresosh problemin tërësisht do të thotë të konsiderosh propozimin më të fundit të PS për një ndryshim radikal në buxhetin e viti 2011. Duke rialokuar të gjitha fondet e investimeve të reja në infrastrukturë, në drejtim të frontit të luftës kundër përmbytjeve dhe kënetëzimit të Shqipërisë. Po ashtu, do të thotë të ndryshosh të gjithë procesin dhe procedurën e administrimit të liqeneve të kaskadave të hidrocentraleve, ku një politikë tërësisht e papërgjegjshme sjell mbushjen e tyre me ujë jashtë çdo norme dhe jashtë çdo kriteri”. Sipas tij, në këtë moment është i nevojshëm largimi i kryeministrit Berisha. “Në këto kushte unë jam i bindur se më shumë se kurrë është aktuale nevoja për largimin e Sali Berishës, nevoja për largimin e kësaj qeverie barbare dhe të babëziturish, nevoja për një transformim rrënjësor të qeverisjes, për një model të ri zhvillimi, për një model të ri përgjegjësish në raport me qytetarët”, tha më tej kreu i PS-së. Ai shtoi gjithashtu se të gjitha strukturat e opozitës do të organizohen për të mbledhur ndihma për banorët e Shkodrës. “Paralelisht me betejën politike për adresimin ashtu siç duhet të këtij problemi kaq të madh, të shkaktuar nga keqqeverisja si shprehje kuptim plotë e dështimit të Sali Berishës, ne jemi angazhuar prej ditësh në dërgimin e ndihmave pranë njerëzve që janë në pikë të hallit, në kushte jashtëzakonisht të vështira mbijetese”, tha Rama.


ADI SHKEMBI

Copyright © 2010 Panorama ONLINE
trokit ketu[ Edited Fri Dec 10 2010, 08:02am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Fri Dec 10 2010, 11:09am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Solidaritet evropian me Shkodrën, në krye KosovaKryeministri dënon shpifjet e opozitës për përhapjen e panikut në zonat e prekura nga përmbytjet.

Kryeministri Berisha i bëri thirrje disa prej mediave që të distancohen nga keqinformuesit për situatën e krijuar nga përmbytjet në Shkodër. Ndërsa dënoi këto akte, kreu i qeverisë i konsideroi ato veprime guerile, për të cilat opinioni publik është i informuar se kush i bën. "Unë dua të falënderoj mediat për punën e shkëlqyer që bëjnë, për transparencën, por me lutjen time, sepse ju e dini se unë kam admirim të madh për mediat, jo çdo mesazh që ju vjen ta nxirrni titull. Shoh sot gazetën dhe thuhej "plasën gjarpërinjtë në Shirokë". Nesër do t'ju thotë nxirrni aligatorin. Kujdes nga këto, sepse ju na duheni për të qenë të besueshëm plotësisht.

Apo shkojnë në Livadha dhe thonë janë 4200 shtëpi të përmbytura, ndërkohë kur janë 162 shtëpi të përmbytura.

Lëre tjetrin që kish marrë e kish zhytur plakën në ujë. Mos bëni gjëra të tilla.

Nëse doni të kritikoni, kritikoni sa të doni Sali Berishën, por jo të merrni një plakë 70 vjeç dhe e fusni pa çizme në ujë.

Ky nuk është informim, por veprim gueril. Prandaj ju lutem shumë, që t'i krijojmë çdo mundësi për informim. T'i transportoni dhe të futen në çdo qelizë.

Pastaj, sa i përket çështjes së gjarpërinjve dhe aligatorëve nuk ju mbroj dot unë. Ato mesazhe çojani mbrapsht atij që i bën, sepse është i njohur se kush e bën atë dhe se kujt i shkon mendja se paskan dalë gjarpërinjtë në Shirokë. Në Shirokë ka ngjala, por nuk është koha për to.
Mirë që nuk kishte gjetur ndonjë gjarpër boa, kobra apo anakonda ta kish vënë", theksoi Berisha.

Në fjalën e mbajtur gjatë kësaj mbledhje, Berisha vlerësoi solidaritetin e krijuar për t'iu ndodhur pranë banorëve të zonave të përmbytura, për të cilët shprehu mirënjohje ."Këto ditë është shprehur një shkallë e jashtëzakonshme solidariteti për Shkodrën dhe zonat e përmbytura përreth saj.

Pra, janë një seri shtetesh, Turqia, Greqia, Çekia, Italia dhe disa rajone të saj si, Toskana dhe Puglia, Sllovenia, Austria, Oxfami i Britanisë së Madhe, Kosova, Kryqi i Kuq spanjoll, si dhe vende të tjera që po e konsiderojnë, kanë ofruar ndihma të konsiderueshme.

Në krye të tyre qëndron ndihma bujare e Republikës së Kosovës me 1 milion euro dhe me një njësi të shkëlqyer të Forcave të Sigurisë së Kosovës që po operojnë së bashku me forcat tona dhe me një eficencë të madhe. Ne u jemi shumë mirënjohës të gjithë këtyre vendeve për ndihmën bujare që kanë ofruar. Ndihmë kanë ofruar edhe disa Komuna të Kosovës, Gjakova dhe komuna të tjera, të cilave u shprehin mirënjohjen më të thellë", theksoi Berisha.

Gjithashtu, një vlerësim kreu i qeverisë ka bërë edhe për ata qytetarë, familje, kompani private, fondacione, njësi të pushtetit vendor dhe të ndryshme për solidaritetin dhe kontributin e dhënë për Shkodrën dhe zonat përreth saj.

"Një solidaritet i madh ekziston brenda vendit. Fondacione, organizata, shoqata, biznesmenë, kanë sjellë dhe vazhdojnë të sjellin me dhjetëra tonë furnizime për Shkodrën dhe zonat e përmbytura.

Fondacioni Civitas ka arritur të mbledhë 8.5 ton ushqime.

Oxfam ka sjellë 5 ton bazë ushqimore. Kryqi i Kuq shqiptar ka bërë përpjekjet e tij të mëdha. Fondacione të tjera kanë dhënë ndihma edhe më të mëdha. Ndihma kanë dhënë edhe familje e kompani.

Familja Tagani, një familje e vjetër Tiranase, ka dhuruar nga punishtja e saj 2 ton biskota. Po kështu edhe firma të tjera në mbarë vendin. Komuna Udënisht solli 20 varka për transport.


Degët e Partisë Demokratike në Vlorë, Durrës, etj., janë angazhuar në mbledhje fondesh. Shoqatat e bashkive dhe komunave po angazhohen gjerësisht në një solidaritet të madh", u shpreh ai, ndërsa e cilësoi solidaritetin një akt fisnik dhe të njerëzishëm.

Kreshnik MERSINLLARI


© Copyright 2005 Rilindja Demokratike
trokit ketu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.4999 sec, 0.0970 of that for queries. DB queries: 62. Memory Usage: 3,603kB