Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Guzhina Shkodrane - Gatimi Tradicional
 
<< Previous thread | Next thread >>
Gjelle tradicionale shkodrane
Go to page  1 2 3 4
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
ShKoDrAn_NyC
Thu Oct 18 2007, 06:14pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
hahahahahaha... visho deshen me shku per krap ne shtrat... hahahahahaaha

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
Rabije
Thu Nov 08 2007, 04:02am

Registered Member #1168
Joined: Fri Aug 31 2007, 06:36pm

Posts: 1371
ShKoDrAn_NyC ka shkruar:

a e keni ba prove ndoj here buke te lyme me burrofresko e sheqer e me e shoqnu me djath te bardh?i kena hedh edhe da pika uj siper shqerit per mas me na rrshqit prej buks

Pa akshure a keni hanger

Kush s'nigjan nanen, del n'rrug e then kamen
Back to top
shkodrane100%
Thu Nov 08 2007, 04:31am

Registered Member #1373
Joined: Wed Oct 31 2007, 06:59pm

Posts: 163
^Altini^ ka shkruar:

ShKoDrAn_NyC ka shkruar:

a e keni ba prove ndoj here buke te lyme me burrofresko e sheqer e me e shoqnu me djath te bardh?


hahahahahaha hahahahahah hahahaha kur i nadnim nga 1 kashat me shoket lol ....me kujtohet filmi lulekuqet mbi mure ...kur i nxerrin nga jetimorja e ndajne buken me fmit jashte jetimores ka sh domethanje aja sken !


Back to top
shkodrane100%
Thu Nov 08 2007, 04:34am

Registered Member #1373
Joined: Wed Oct 31 2007, 06:59pm

Posts: 163
shkodran_NYC edhe nji tu ne mes te Amerikes e baj nadje buken me burrofresk edhe i hedhi djath te bardhe siper po jo sheqer me nji got qumesht kenaqem krejt
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Thu Nov 08 2007, 08:32pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
mu me ka pru nana prej shqipniet rreqel fikut... 2 jave rresht nadje vec kam hanger buk e burrofresko e rreqel... i kam mbaru 2 kavanoza t'mdhaj me reqel vetem... tesh m'vjen inat se s'kam ma...

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
unevete
Fri Nov 09 2007, 06:10pm
Registered Member #23
Joined: Thu Aug 10 2006, 11:36am

Posts: 58
Uuuu lum si ti se keke knaq tu hanger recel tamam, se per dreq ketu ska recel hajrit vec ashtu jello.
edhe une ha shpesh buke e burrofresko e djathe, e kajhere i fus edhe nje te lyme me kete recelin jello (ca mi ba kur ske pulen han sorren:)
po s'dini ma te forten para nja 10 ditesh kam gjete mulltarta jeshile. sa i kam pa i kam ble, e kam shku ne shpi e i kam vu me u ba turshia. ti kam pre , e i kam fut ne nje shishe bashke me do speca, mbush ne kryp kuptohet. tesh ta po pres edhe nja 10 dite tjera e shpresoj ta po bahen deri atehere dhe ta po i ha me groshe:) e me ndej gja tjeter.
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Fri Nov 09 2007, 06:36pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
e di mireboll... i hate jello... po nana kaiher me ban rreqel me strawberries... asht bajagi i mire... ja naq sa rreqeli i fikut po ma mire se jello asht...
sa per turshia unevete i hangsh me te shndosh se un per vedi s'baj fart mas tyne...

para nja 2 javesh hangra njala e kam pi do vene... jam knaq... po nji gja kan njalat ktu n'amerike qe se kan kurr yndyren e njalave n'shkoder... o zot vec mas ardhsha ne shkoder se kam mu aj tuj hanger njala... hahahahahha

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
_fabio_
Fri Feb 20 2009, 06:54pm

Registered Member #2621
Joined: Sat Feb 07 2009, 08:23pm

Posts: 104
Shume vete kane degjuar per Taven Shkodrane te Krapit. Shume te tjere sapo u ka rene rruga ne Shkoder kane patur deshire ta provojne ate. Ka nga ata qe kane ngelur te kenaqur ka nga ata qe edhe jo. Madje edhe ne qytete te tjera, pervec Shkodres eshte eksperimentuar te gatuhet nje tave e tille, por mjeshtrit e vertete te gatimit te saj nga Shkodra thone se ajo cdo gje mund te jete, vetem jo nje tave shkodrane e krapit.
Back to top
:.A*S*R.: 1927
Wed Apr 15 2009, 06:00pm
ѕнкσ∂яαиι 4€νєя

Registered Member #2808
Joined: Mon Mar 23 2009, 03:54pm

Posts: 3819
Pilafi me duket ma se esht gjelle shkodrane

E kam nje gjak

E kam nje emer

Shqiptar me shpirt

E Shkodran me zemer


Back to top
West****
Sun May 03 2009, 01:36pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Mish role
Ingredientet : Per kater persona
- 4 eskallope vici
- 4 feta te holla proshute
- 150 gr djath zviceran
- 50 gr gjalp
- 1 filxhan te vogel me krem te fresket
- 2 luge gjelle vaj
- 2 limone
- piper dhe kripe

Pergatitja: Prejeni djathin ne feta sipas gjatesise se eskallopeve. Vini midis cdo eskallopi dy ose tre feta djath dhe nje fete proshute.
Rrotullojini fetet e eskallopeve dhe u ngulni nga nje shkop kokteili (ose shkop dhembesh). Mund ti lidhni dhe me pe kuzhine per mish, por mos e shtrengoni shume.

Ngrohni vajin dhe gjalpin ne nje tigan. Sapo te behet yndyra me ngjyre kafe, vini copat e rrotulluara te mishit ne tigan. Skuqini derisa te gjitha anet te marrin ngjyre flori ose kafe nga e skuqura.

Uleni zjarrin dhe lereni mishin te skuqet ngadale per 10 minuta. Hidhini persiper lengun e limoneve dhe disa luge gjelle krem, Provoni salcen dhe shtojini kripe e piper sipas deshires suaj. Vendosni ne pjate te ngrohura me pare pak garniture me feta limoni dhe disa gjethe majdanoz


tash gjanat i bleva tash po shkoj me e gatu , bujrum shkodra por merr dhe chocon veq se une e kam partnerin
Back to top
❤Bambolina❤
Tue May 05 2009, 07:33pm

Registered Member #2929
Joined: Thu Apr 30 2009, 12:35pm

Posts: 3631
SKA ME MIR SI SALLAT JESHILE ME BUK ME PESHK DHE PATATE TE SKUQURA DHE NJE GOT VER... shikoni ca te hash

Back to top
belgium
Tue May 05 2009, 07:46pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
ULTRAS ROMA ka shkruar:

Pilafi me duket ma se esht gjelle shkodrane


oo ty raft pilafi kres ma ultra qa lesh pilafit ma sht shkodran?, pilav asht gjell turke ma naq ahahahahahahah

gjelle shkodrane asht mish jahni me kumlla bardalike,tav krapit,njala me lang tave furret,speca te kuq me hudra dhe vaj ullinit,qofte me mananoz,shish qebap,etj etj ndersa baza e vojnave ne guzhinen shkodrane ka ken tlyni_

[ Edited Tue May 05 2009, 07:52pm ]
Back to top
❤Bambolina❤
Tue May 05 2009, 07:54pm

Registered Member #2929
Joined: Thu Apr 30 2009, 12:35pm

Posts: 3631
Tave Krapi, Shkodrane permalink

--------------------------------------------------------------------------------

Historia e gatimit tradicional te peshkut, artistet e kulinarise shkodrane dhe si mund te pergatiten ne tavolinat tona ky ushqim. Flet kuzhinieri i njohur Xhelal Baku

Shume vete kane degjuar per Taven Shkodrane te Krapit. Shume te tjere sapo u ka rene rruga ne Shkoder kane patur deshire ta provojne ate. Ka nga ata qe kane ngelur te kenaqur ka nga ata qe edhe jo. Madje edhe ne qytete te tjera, pervec Shkodres eshte eksperimentuar te gatuhet nje tave e tille, por mjeshtrit e vertete te gatimit te saj nga Shkodra thone se ajo cdo gje mund te jete, vetem jo nje tave shkodrane e krapit.

Por cfare ka te vecante kjo gjelle dhe pse shkodranet e kane mbajtur dhe e mbajne ate per nje lloj krenarie?!

Shkodra njihet si pjese e Ballkanit dhe si e tille edhe ne artin e kulinarine ka dominuar kuzhina orientale. Kjo kuzhine ka si te vecante te asaj kohe se dominojne yndyrnat dhe salcat e ndryshme. Ne kete familje gjellesh futen edhe tava e krapit shkodrane. Thuhet shkodrane sepse ajo ka te vecantat e veta me shume gatime te ndryshme qe behen si ne Shkoder ashtu edhe ne disa qytete te tjera. Ajo ka nje recete krejt te vecante si ne sasine ashtu edhe ne llojet e asortimenteve te saj qe kane lidhje direkt me zonen e Shkodres.

Kjo tave e ka zanafillen e saj qe me lindjen dhe zhvillimin e pazarit te Shkodres, ku akshijte (guzhinieret sic quheshin ne ate kohe) e zhvilluan perpunimin e peshkut ne pergjithesi dhe te krapit ne vecanti. Nje nder pioneret dhe gatuesi me i mire i Taves Shkodrane te Krapit njihet Cuk Marku, i cili ne lokalin e tij gatuante vetem Tave Krapi dhe asgje tjeter. Njerezit vinin nga te gjitha lagjet e qytetit per te ngrene Taven e tij ne pazarin e vjeter, prane Ures se Bunes. Per shkodranet Tava e Krapi ishte nje lloj mburrje pasi vete Krapi eshte nder peshqit i vecante qe kultivohet ne liqenin e Shkodres. Ne tyrezat dhe gostite e ndryshme familjare ne Shkoder tryeza nuk ishte e plote ne rast se nuk kishte te servirur Taven e Krapit. Per madheshtine dhe historine e saj ka shume ndodhi nga jeta e gatimit dhe e servirjes se tij. Kryti i krapi zakonisht i servirej njeriut me te rendesishem te tavolines, ne shenje dallimi si dhe mikut me te rendesishem ne shenje respekti. Kaq shume eshte respektuar nje tradite e tille sa qe ne vitet '30, shkodranet mbajne mend se ne nje tavoline burrash si ishte zakoni, serviret tava e Krapit, por te zotet e shtepise ishin ne siklet se kujt t'ia jepnin krytin e Krapit. Kur e kane pare se asnje nga te ftuarit si dhe i zoti i shtepise nuk po vendosnin dot atehere njeri nga personat e kamur te qytetit te Shkodres u drejtohet burrave ne tavoline: "I fali dy ditar toke atij qe ma jep mua krytin e krapit", - dhe i zoti i shtepise nuk hezitoi per t’ia dhene, duke fituar keshtu token e premtuar ne sy te burrave te sofres.

Por, sic eshte gatimi i Taves se Krapit, mjeshteri me vehte, edhe ngrenia e Krytit te Krapit. Sipas kuzhinierit te vjeter, Xhelal Baku, dy persona mbaj mend qe e kane ngrene deri ne fund Krytin e krapit, aq sa nuk tepronte asgje per te ngrene macja. Ato jane Lin Simonin dhe profesor, Hamit Beqjen. Veshtiresia e tij qendron ne ate se ka shume kocka dhe shume yndyre.

Kush eshte Xhelal Baku ;

Ai ka lindur ne Shkoder ne vitin 1937. Zanatin e kuzhinierit ai e ka te trasheguar nga paraardhesit e tij Shaban, Abdullah dhe Caf Baku. Qe ne moshen 9 vjecare fillon dhe merr mesimet e para ne pazarin e vjeter te Shkodres ne dyqanin e te pareve te tij. Por krahas tyre ai ndjek shembullin edhe te emrave te degjuar ne kulinarine (Artin e te gatuarit) shkodrane si Rexhep Dyca, Smajl Kraja, Cuk Marku, Sule Drishti, Met Matlia, etj,etj. Ai tregon me krenari se Shaban Baku ka punuar ne fund te shek XVIII ne oborrin e Sulltanit ne Stamboll. Vlerat e tij nuk i mbeten pa u shfrytezuar edhe nga Dinastia e Bushatlinjve gjate sundimit te tyre, si dhe nga familjet e tjera me emer ne Shkoder. Madje ai ka qene edhe guzhinier i komandantit turk ne Shkoder, Hasan Riza Pasha, duke i sherbyer edhe naten e vrasjes se tij ne Shkoder.

Perse ngulni kembe ta quani Tava Shkodrane ?

Kete emer e ka marre jo vetem ngaqe kane qene shkodranet ato qe e kane gatuar te paret kete gjelle, por edhe asortimentet e saj jane te lidhur me zonen e Shkodres. Megjithese jane munduar edhe shkodrane te tjere, apo qytete te tjera ta gatuajne ate, jo te gjithe e kane respektuar receten e saj. Nuk mund te kuptohet tava e Krapit pa qepen e Drishtit, zone ne verilindje te Shkodres, e cila dallohet per nje embelsi te vecante te saj uthullen e forte te rrushit, hudhren e Sshkodres si dhe te famshmin pistil, nje lloj mase xhelatinoze elastike, e cila behet me nje lloj kumbulle qe rritet ne Shkoder si dhe me kumbulla te thata nga Tropoja. Sot edhe pse Pistili importohet, perseri nuk ka shijen e Pistilit te cilin e kane bere,ose e bejne akoma nenat tona ne shtepite e tyre. Prandaj pa keto asortimente te rralla nuk ka tave Krapi Origjinale, ne qofte se mund te shprehemi keshtu.

Po Krapi cfare vecorishe duhet te Kete qe te gatuhet ne kete menyre?

Ne rradhe te pare, Krapi jo ne te gjitha stinet e vitit ka shijen e tij me te mire.Koha me e pershtatshme eshte Maj -Qershor, ose ne kohen e manave sic thoshte populli dikur. Ai nuk duhet te jete me i madh se 4-5 kg dhe te serviret per 7-8 persona. Pa diskutim qe duhet te jete i fresket, sepse keshtu edhe ka shije te mire edhe pritet ne thela shume mire Ka raste kur disa thone se duhet futur ne frigorifer sa te mpikset per ta prere bukur, por ajo ndodh vetem me peshkun e ndenjur dhe jo te fresket.

RECETA

Cila eshte receptura e gatimit te kesaj Tave?

Krap i fresket 4-5 kg,mira eshte qe te jete Mashkull.

Qepe 1.5 kg

Hudhra 400 gr (te pa pastruara)

Domate 1 kg te pjekura ose salce, te ciles populli i Shkodres i thote Nerden, kjo sipas nevojes

Uthull 1\2 litri

Pistil dhe kumbulla te thata sipas shijes

Gjethe lari(Dafine)

Vaj Kikiriku 400 gr

Piper, kripe, majdanoz dhe sheqer.GATIMI

Merret krapi dhe pastrohet nga luspat, te brendshmet, e ne menyre te vecante nga nje kocke qe gjendet ne gryken e kokes se krapit, te cilin shkodranet e quajne Pethi: Kjo kocke ka forme trekendeshi, e cila duhet hequr patjeter pasi i jep nje shije te hidhur taves se Krapit. Pas kesaj, peshkun e pastruar e presim ne thela 2-3 cm te trasha deri tek bishti i cili ne fund lihet sipas deshires. Kujdes duhet patur qe kokes se krapit ti lihet pak pjese nga trupi. Pas kesaj lahet me uje te bollshem dhe lihet te kulloje.Pasi eshte pastruar nga gjaku dhe uji, ne nje tigan i jepet nje faqe e lehte ne te dy anet duke e skuqur me vaj .Kjo sherben per ta mbledhe mishin e peshkut. Vajin e tiganit qe skuqem peshkun e ruajme pasi ne te do te pregatisim lengun e Taves ose icin sic i thone shkodranetPregatitja e Icit;

Marrim qepen dhe pasi e pastrojme, e grijme ne feta te holla per se gjati (si per sallate) e hedhim ne tiganin me vaj dhe kavertisim gjersa te marri nje ngjyre te kuqrremte.Pastaj hedhim hudhrat e pastruara edhe keto si dhe te prera ne gjysem ose ne katersh, ne varesi te madhesise se tyre dhe i kavertisim me qepen. Pastaj i hedhim domatet te cilave u kemi hequr lekuren me uje te vaket, ose Nerdenin (Salcen e Domateve) vazhdojme ti perziejme deri sa te behet nje mase uniforme (kur treten plotesisht qepet ne kete mase).

Pastaj i shtojme uthull rrushi sipas nevojes, pistil,- kumbulla te thata, piper, kripe, gjethe lari dhe i ziejne ne nje zjarr te ngadalte. Masa e ketij ici duhet te jete nje mase e njetrajtshme e trashe dhe nje shije pak xhelatinoze tipike e kesaj Tave qe ne gjuhen e Kulinarise quhet Gllasé. Ne varesi te uthulles, i shtohet edhe pak sheqer.

Pasi ici eshte gati, merren thelat e Krapit hidhen ne nje tave dhe mbi te hedhim icin. I shtojme pak uje, por me kujdes, duke patur parasysh edhe shterrimin e tij dhe futet ne nje furre me temperature normale 140°-150°C. Pasi Krapi ka marre faqe ne te dy anet e tij dhe ici eshte bere njesh me thelat dhe salca ka ngelur ne yndyren e vet, atehere Tava Shkodrane eshte gati. Pasi i hedhim pak majdanoz persiper e servirim ne tavoline.
Back to top
MiCoLjA
Tue May 05 2009, 07:55pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
belgium hihih qa kam qesh hhiih

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
❤Bambolina❤
Tue May 05 2009, 07:55pm

Registered Member #2929
Joined: Thu Apr 30 2009, 12:35pm

Posts: 3631
kur elexova un qe morra kto informacione mbeta me goi hapur se me erdhi uri per te ngren.hihihi
Back to top
MiCoLjA
Tue May 05 2009, 08:03pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
shqiptare te lumt dora ser u knaqa tu elexu asnjiher se kam lexu nji iformacion kaq te detajuar tlumt =d>

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
❤Bambolina❤
Wed May 06 2009, 05:01pm

Registered Member #2929
Joined: Thu Apr 30 2009, 12:35pm

Posts: 3631
FLM KEJSI..KUSH E KA GATUAR ATE QE JU SOLLA...TE METHOI SI DOLI??
Back to top
U-N-I-K
Thu May 07 2009, 03:20pm
STUDENT

Registered Member #2521
Joined: Sat Dec 27 2008, 02:32pm

Posts: 129
shqiptare trime ka shkruar:

Tave Krapi, Shkodrane permalink

--------------------------------------------------------------------------------

Historia e gatimit tradicional te peshkut, artistet e kulinarise shkodrane dhe si mund te pergatiten ne tavolinat tona ky ushqim. Flet kuzhinieri i njohur Xhelal Baku

Shume vete kane degjuar per Taven Shkodrane te Krapit. Shume te tjere sapo u ka rene rruga ne Shkoder kane patur deshire ta provojne ate. Ka nga ata qe kane ngelur te kenaqur ka nga ata qe edhe jo. Madje edhe ne qytete te tjera, pervec Shkodres eshte eksperimentuar te gatuhet nje tave e tille, por mjeshtrit e vertete te gatimit te saj nga Shkodra thone se ajo cdo gje mund te jete, vetem jo nje tave shkodrane e krapit.

Por cfare ka te vecante kjo gjelle dhe pse shkodranet e kane mbajtur dhe e mbajne ate per nje lloj krenarie?!

Shkodra njihet si pjese e Ballkanit dhe si e tille edhe ne artin e kulinarine ka dominuar kuzhina orientale. Kjo kuzhine ka si te vecante te asaj kohe se dominojne yndyrnat dhe salcat e ndryshme. Ne kete familje gjellesh futen edhe tava e krapit shkodrane. Thuhet shkodrane sepse ajo ka te vecantat e veta me shume gatime te ndryshme qe behen si ne Shkoder ashtu edhe ne disa qytete te tjera. Ajo ka nje recete krejt te vecante si ne sasine ashtu edhe ne llojet e asortimenteve te saj qe kane lidhje direkt me zonen e Shkodres.

Kjo tave e ka zanafillen e saj qe me lindjen dhe zhvillimin e pazarit te Shkodres, ku akshijte (guzhinieret sic quheshin ne ate kohe) e zhvilluan perpunimin e peshkut ne pergjithesi dhe te krapit ne vecanti. Nje nder pioneret dhe gatuesi me i mire i Taves Shkodrane te Krapit njihet Cuk Marku, i cili ne lokalin e tij gatuante vetem Tave Krapi dhe asgje tjeter. Njerezit vinin nga te gjitha lagjet e qytetit per te ngrene Taven e tij ne pazarin e vjeter, prane Ures se Bunes. Per shkodranet Tava e Krapi ishte nje lloj mburrje pasi vete Krapi eshte nder peshqit i vecante qe kultivohet ne liqenin e Shkodres. Ne tyrezat dhe gostite e ndryshme familjare ne Shkoder tryeza nuk ishte e plote ne rast se nuk kishte te servirur Taven e Krapit. Per madheshtine dhe historine e saj ka shume ndodhi nga jeta e gatimit dhe e servirjes se tij. Kryti i krapi zakonisht i servirej njeriut me te rendesishem te tavolines, ne shenje dallimi si dhe mikut me te rendesishem ne shenje respekti. Kaq shume eshte respektuar nje tradite e tille sa qe ne vitet '30, shkodranet mbajne mend se ne nje tavoline burrash si ishte zakoni, serviret tava e Krapit, por te zotet e shtepise ishin ne siklet se kujt t'ia jepnin krytin e Krapit. Kur e kane pare se asnje nga te ftuarit si dhe i zoti i shtepise nuk po vendosnin dot atehere njeri nga personat e kamur te qytetit te Shkodres u drejtohet burrave ne tavoline: "I fali dy ditar toke atij qe ma jep mua krytin e krapit", - dhe i zoti i shtepise nuk hezitoi per t’ia dhene, duke fituar keshtu token e premtuar ne sy te burrave te sofres.

Por, sic eshte gatimi i Taves se Krapit, mjeshteri me vehte, edhe ngrenia e Krytit te Krapit. Sipas kuzhinierit te vjeter, Xhelal Baku, dy persona mbaj mend qe e kane ngrene deri ne fund Krytin e krapit, aq sa nuk tepronte asgje per te ngrene macja. Ato jane Lin Simonin dhe profesor, Hamit Beqjen. Veshtiresia e tij qendron ne ate se ka shume kocka dhe shume yndyre.

Kush eshte Xhelal Baku ;

Ai ka lindur ne Shkoder ne vitin 1937. Zanatin e kuzhinierit ai e ka te trasheguar nga paraardhesit e tij Shaban, Abdullah dhe Caf Baku. Qe ne moshen 9 vjecare fillon dhe merr mesimet e para ne pazarin e vjeter te Shkodres ne dyqanin e te pareve te tij. Por krahas tyre ai ndjek shembullin edhe te emrave te degjuar ne kulinarine (Artin e te gatuarit) shkodrane si Rexhep Dyca, Smajl Kraja, Cuk Marku, Sule Drishti, Met Matlia, etj,etj. Ai tregon me krenari se Shaban Baku ka punuar ne fund te shek XVIII ne oborrin e Sulltanit ne Stamboll. Vlerat e tij nuk i mbeten pa u shfrytezuar edhe nga Dinastia e Bushatlinjve gjate sundimit te tyre, si dhe nga familjet e tjera me emer ne Shkoder. Madje ai ka qene edhe guzhinier i komandantit turk ne Shkoder, Hasan Riza Pasha, duke i sherbyer edhe naten e vrasjes se tij ne Shkoder.

Perse ngulni kembe ta quani Tava Shkodrane ?

Kete emer e ka marre jo vetem ngaqe kane qene shkodranet ato qe e kane gatuar te paret kete gjelle, por edhe asortimentet e saj jane te lidhur me zonen e Shkodres. Megjithese jane munduar edhe shkodrane te tjere, apo qytete te tjera ta gatuajne ate, jo te gjithe e kane respektuar receten e saj. Nuk mund te kuptohet tava e Krapit pa qepen e Drishtit, zone ne verilindje te Shkodres, e cila dallohet per nje embelsi te vecante te saj uthullen e forte te rrushit, hudhren e Sshkodres si dhe te famshmin pistil, nje lloj mase xhelatinoze elastike, e cila behet me nje lloj kumbulle qe rritet ne Shkoder si dhe me kumbulla te thata nga Tropoja. Sot edhe pse Pistili importohet, perseri nuk ka shijen e Pistilit te cilin e kane bere,ose e bejne akoma nenat tona ne shtepite e tyre. Prandaj pa keto asortimente te rralla nuk ka tave Krapi Origjinale, ne qofte se mund te shprehemi keshtu.

Po Krapi cfare vecorishe duhet te Kete qe te gatuhet ne kete menyre?

Ne rradhe te pare, Krapi jo ne te gjitha stinet e vitit ka shijen e tij me te mire.Koha me e pershtatshme eshte Maj -Qershor, ose ne kohen e manave sic thoshte populli dikur. Ai nuk duhet te jete me i madh se 4-5 kg dhe te serviret per 7-8 persona. Pa diskutim qe duhet te jete i fresket, sepse keshtu edhe ka shije te mire edhe pritet ne thela shume mire Ka raste kur disa thone se duhet futur ne frigorifer sa te mpikset per ta prere bukur, por ajo ndodh vetem me peshkun e ndenjur dhe jo te fresket.

RECETA

Cila eshte receptura e gatimit te kesaj Tave?

Krap i fresket 4-5 kg,mira eshte qe te jete Mashkull.

Qepe 1.5 kg

Hudhra 400 gr (te pa pastruara)

Domate 1 kg te pjekura ose salce, te ciles populli i Shkodres i thote Nerden, kjo sipas nevojes

Uthull 1\2 litri

Pistil dhe kumbulla te thata sipas shijes

Gjethe lari(Dafine)

Vaj Kikiriku 400 gr

Piper, kripe, majdanoz dhe sheqer.GATIMI

Merret krapi dhe pastrohet nga luspat, te brendshmet, e ne menyre te vecante nga nje kocke qe gjendet ne gryken e kokes se krapit, te cilin shkodranet e quajne Pethi: Kjo kocke ka forme trekendeshi, e cila duhet hequr patjeter pasi i jep nje shije te hidhur taves se Krapit. Pas kesaj, peshkun e pastruar e presim ne thela 2-3 cm te trasha deri tek bishti i cili ne fund lihet sipas deshires. Kujdes duhet patur qe kokes se krapit ti lihet pak pjese nga trupi. Pas kesaj lahet me uje te bollshem dhe lihet te kulloje.Pasi eshte pastruar nga gjaku dhe uji, ne nje tigan i jepet nje faqe e lehte ne te dy anet duke e skuqur me vaj .Kjo sherben per ta mbledhe mishin e peshkut. Vajin e tiganit qe skuqem peshkun e ruajme pasi ne te do te pregatisim lengun e Taves ose icin sic i thone shkodranetPregatitja e Icit;

Marrim qepen dhe pasi e pastrojme, e grijme ne feta te holla per se gjati (si per sallate) e hedhim ne tiganin me vaj dhe kavertisim gjersa te marri nje ngjyre te kuqrremte.Pastaj hedhim hudhrat e pastruara edhe keto si dhe te prera ne gjysem ose ne katersh, ne varesi te madhesise se tyre dhe i kavertisim me qepen. Pastaj i hedhim domatet te cilave u kemi hequr lekuren me uje te vaket, ose Nerdenin (Salcen e Domateve) vazhdojme ti perziejme deri sa te behet nje mase uniforme (kur treten plotesisht qepet ne kete mase).

Pastaj i shtojme uthull rrushi sipas nevojes, pistil,- kumbulla te thata, piper, kripe, gjethe lari dhe i ziejne ne nje zjarr te ngadalte. Masa e ketij ici duhet te jete nje mase e njetrajtshme e trashe dhe nje shije pak xhelatinoze tipike e kesaj Tave qe ne gjuhen e Kulinarise quhet Gllasé. Ne varesi te uthulles, i shtohet edhe pak sheqer.

Pasi ici eshte gati, merren thelat e Krapit hidhen ne nje tave dhe mbi te hedhim icin. I shtojme pak uje, por me kujdes, duke patur parasysh edhe shterrimin e tij dhe futet ne nje furre me temperature normale 140°-150°C. Pasi Krapi ka marre faqe ne te dy anet e tij dhe ici eshte bere njesh me thelat dhe salca ka ngelur ne yndyren e vet, atehere Tava Shkodrane eshte gati. Pasi i hedhim pak majdanoz persiper e servirim ne tavoline.


me fal edhe per ketu por duhet nderhy pak
prep edhe ketu "COPIA INCOLLA" e dime qe tani jemi te gjithe shum te ingranuar dhe qe lundrojme ne detin e pafund te internetit,por ama ato qe ne shkruajme ketu duhet te mundohemi te jemi sa me origjinal,
sepse i kam lexu tan postimet dhe asnje shkodran/e nuk ka fol per guzhinen shkodrane kaq ne detaje,se besoj se as ti je kaq e mireinfrmuar,gjithsesi shpresoj te jeshe eh...
rrespekte....

FIDARSI VA BENE,MA NON FIDARSI A VOLTE VA ANCORA MEGLIO
Back to top
star
Thu May 07 2009, 03:50pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
spaska lan detaj pa shpjegu,bravo.
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 06:49pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Saragat ma i keni harru krejt, se jan origjin prej shkodret?,
masanej vjen kubla qe hahet nji her ne vjet...
masanej kena lakna me mish qe asht tradit ne shkoder me i zi mire me mish me vjam ...kena venne kallmet, ven merlot,kena raki kumllet bardalike,kena tradit ne gatim te mbrendshmeve te bagtis si plancat q egjithmon cdo mengjezore shkodrane me fam i gatute heret ne mengjez(nadje) e ivite era tan lagjes hahahahahahahah
kena menyren e pregatitjes kosit....kena imam bajalldi, kena comlek, kena jasherdhek qa deni am ka ne tavolinat efamiljeve shkodrane..keni burekun(pite) ne shkoder, me spinak ose me kos...
Back to top
❤Bambolina❤
Sat May 09 2009, 05:41pm

Registered Member #2929
Joined: Thu Apr 30 2009, 12:35pm

Posts: 3631
hhahhahahahahahhaahaha belgium mor unik lexo mir ca km shkrujt naq mbas ati shpjegimi mos nderhy kot ngaqe zdin cfar te thuash.
Back to top
belgium
Sat May 09 2009, 05:51pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
shqiptare trime ka shkruar:

hhahhahahahahahhaahaha belgium mor unik lexo mir ca km shkrujt naq mbas ati shpjegimi mos nderhy kot ngaqe zdin cfar te thuash.


aman naq eedhe ti me xhelal bakun aaaa?? guzhinjieri i famshem i hidrocentraleve te partise e gjithmon tuj qelb rrugen te kafja e madhe me planca iti thu guzhinjier aaa?? hahahahahahhaah lene maj anqe at muhabe tqa xhelal bakut aman?? s asht xhelal baku guzhinjieri nr 1 ne shkoder .....nejse gjithsejcili ka at mendimine vet por sduhe tme harru se guzhina ne shkode rka pas tradit ne cdo shpi te sajen atje ejo me nji guzhinjier qe na ebani partia ne raste aksionesh ams leni nam tuj ba artikuj e romane hhahahahaha

naqe boll mir e kam lexu dhe pregatitjen tand ete krapit , e kjo ahst dicka natyrale pe rnji shkodran me edit permensh ejo me shkru ne receta...isaj si nji italian, sicilian am mire me theksu kur ban sause pomodori me bolognese e se shef receten aspak se e dijn permensh.....

[ Edited Sat May 09 2009, 05:52pm ]
Back to top
Al Bundy
Sat May 09 2009, 05:51pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
belgium ka shkruar:

Saragat ma i keni harru krejt, se jan origjin prej shkodret?,
masanej vjen kubla qe hahet nji her ne vjet...
masanej kena lakna me mish qe asht tradit ne shkoder me i zi mire me mish me vjam ...kena venne kallmet, ven merlot,kena raki kumllet bardalike,kena tradit ne gatim te mbrendshmeve te bagtis si plancat q egjithmon cdo mengjezore shkodrane me fam i gatute heret ne mengjez(nadje) e ivite era tan lagjes hahahahahahahah
kena menyren e pregatitjes kosit....kena imam bajalldi, kena comlek, kena jasherdhek qa deni am ka ne tavolinat efamiljeve shkodrane..keni burekun(pite) ne shkoder, me spinak ose me kos...Ika me hanger....
Back to top
belgium
Sat May 09 2009, 05:53pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Miri74 ka shkruar:

belgium ka shkruar:

Saragat ma i keni harru krejt, se jan origjin prej shkodret?,
masanej vjen kubla qe hahet nji her ne vjet...
masanej kena lakna me mish qe asht tradit ne shkoder me i zi mire me mish me vjam ...kena venne kallmet, ven merlot,kena raki kumllet bardalike,kena tradit ne gatim te mbrendshmeve te bagtis si plancat q egjithmon cdo mengjezore shkodrane me fam i gatute heret ne mengjez(nadje) e ivite era tan lagjes hahahahahahahah
kena menyren e pregatitjes kosit....kena imam bajalldi, kena comlek, kena jasherdhek qa deni am ka ne tavolinat efamiljeve shkodrane..keni burekun(pite) ne shkoder, me spinak ose me kos...Ika me hanger....ma bjer ifije llalt ma miri 74 kur te vish ...........te baft miree!
Back to top
Al Bundy
Sat May 09 2009, 05:56pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
belgium ka shkruar:

Miri74 ka shkruar:

belgium ka shkruar:

Saragat ma i keni harru krejt, se jan origjin prej shkodret?,
masanej vjen kubla qe hahet nji her ne vjet...
masanej kena lakna me mish qe asht tradit ne shkoder me i zi mire me mish me vjam ...kena venne kallmet, ven merlot,kena raki kumllet bardalike,kena tradit ne gatim te mbrendshmeve te bagtis si plancat q egjithmon cdo mengjezore shkodrane me fam i gatute heret ne mengjez(nadje) e ivite era tan lagjes hahahahahahahah
kena menyren e pregatitjes kosit....kena imam bajalldi, kena comlek, kena jasherdhek qa deni am ka ne tavolinat efamiljeve shkodrane..keni burekun(pite) ne shkoder, me spinak ose me kos...Ika me hanger....ma bjer ifije llalt ma miri 74 kur te vish ...........te baft miree!Lene belgium se m'ke qu oreks me ate postimin tand ma siper.

Llallt s'kam! Musht n'daq!
Back to top
Go to page  1 2 3 4  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.4159 sec, 0.1017 of that for queries. DB queries: 69. Memory Usage: 3,221kB