Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Filip Shiroka
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
LUPEN
Tue Feb 21 2017, 09:25pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Të nderueshmit Dom Ndoc Nika
Kur më dërgoi diftesën e Pagzimit


Ti m’gazmove, t’lumtë dora,
Qi m’shkrove se nuk jam plakë;
Paska rá, prá, heret bora,
M’ka zbardhë mjekër e mustakë!


Edhe un kët shpresë e kishe,
Pòr (qoftë thanun ktú nër né),
Sa vjeç jam, i mjeri s’dijshe,
Nuk m’bite n’mend kur kam lé!


Tash qi m’shkrove, u gazmova,
Edhe zemra m’u forcue:
S’qenkem plakë, por… u zbardhova
Nga friga… mos jam plakue!

Pra Zotní, ty t’u rrit ndera
Qi m’the, thinjat nuk plakojnë,
Por dalin si Lule-vera,
kurë ditët të dimnit kalojnë,


Se kur çil kjo lule e bardhë
Thotë se dimni plak ká shkue;
Me prandverë qi nisë me ardhë
Nisë natyra pràp me gzue!


Por… vështrò mirë, o Zatní,
Harapi plak ká pasë thanë;
Floku i bardhë asht shej i zí;
“Lule vorrit thinjat janë!”


N’qoftë se flokt ty po zbardhohen,
Mos u tút, mos u idhnò....
Malet nga bora s’plakohen
Në qofsh thinj, mos mendò;


Mos ki frigë!.... Harapi i vjetër,
Nuk ka thanë kshtù për Meshtarët;
Ato fjalë, t’shkrueme në letër
I ka lanë për Shekullarët!


N’Misir, 10 Marc 1899
Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1561 sec, 0.0565 of that for queries. DB queries: 33. Memory Usage: 2,491kB