Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Gjuha - Linguistika
 
<< Previous thread | Next thread >>
[poll] A e keni ndrru dialektin shkodran ?
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
.: Deno :.
Wed Apr 04 2007, 05:14pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
A e keni ndrru dialektin shkodran
PO e kam nderruar

JO nuk e kam nderruar

E nderroj vetem ne ambjete te vecanta

Ju te dashur miq qe jetoni jasht shkodres, dhe qe jeni ballafaqu me dialekte tjera apo me komunikimin me gjuhe letrare, a e keni ndrru te folurin apo e mbani ate hala ate te folmen karakteristike shkodrane???

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
.: Deno :.
Wed Apr 04 2007, 05:16pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Un per vedi , as e kam ndrru e as kam ne mend me e e ndrru, perderisa tan miqt e mi jo shkodran ndihen mire kur un flas shkodranshe, dhe ju pelqen shume... Po qe se nuk me marrin vesht naj fjal jua perseris edhe dy here .... po nuk me morren vesht ju tham "T'pjerdhsha n'vesh"

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
Holly
Wed Apr 04 2007, 05:30pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Un e kam nderru edhe pse sme vjen hiq mir per kete.Nuk e di por e nderrova pa e kuptuar.Ngaqe nuk kisha shum shkodran ketu afere,fillova pak nga pak por tham se nuk e kam nderruar shum .Tana te mirat tanve by by

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
shkodra
Wed Apr 04 2007, 05:39pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
normale qe duhet nderruar si asht veni bahet kuveni thojne!!!!!!!!!!!!

no comment......
Back to top
shkodra
Wed Apr 04 2007, 05:48pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
edhe pse kur jam me shkodran normale flas djalektin tem ......kur flas ndryshe mendoj se dukem keq duke folur


no comment......
Back to top
SuperGirl
Wed Apr 04 2007, 10:58pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Dialektin shkodran nuk do e nderroja per asgje ne bote. ne fakt nuk me pelqen shume ta shkruaj, ndoshta e keni vene re qe zakonisht shkruaj ne gjuhe letrare, por kur flas dallohem qe jam shkodrane. edhe pse te them te drejten ka disa fjale qe nuk i kam ne fjalorin tim se nuk me pelqejne, keshtuqe me duhet t'i them ne gjuhe letrare, kjo ndoshta vjen nga fakti qe kam mamin nga Tirana dhe kam 20 vjet qe e degjoj tu me fol tiransshe.Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
endi
Fri Apr 06 2007, 11:59am
Registered Member #645
Joined: Fri Apr 06 2007, 11:49am

Posts: 6
as un nuk e kam ndrru, por ka momente kur jam me njerez qe nuk patriot me mua un mundohem te flas me gjuh letrare.
Back to top
WORLD
Tue Apr 24 2007, 05:49pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
une per vedi jo

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
shkodrane100%
Sun Dec 02 2007, 05:16am

Registered Member #1373
Joined: Wed Oct 31 2007, 06:59pm

Posts: 163
Un kam vite qe jam largu nga Shqiperia .Nuk kam afer vedit asnji shkodrane por dialektin shkodrane nuk e kam nderru as nuk e nderroj kurre .Ketu ne usa takoj Shqiptare prej gjithfare zonash kuptohet dialekte te ndryshme ,ato flasin dialektin e tyne une dialektin tem shkodrane asnjiher nuk prandoj me e nderru .
Back to top
belgium
Sun Dec 02 2007, 06:11am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
dialekti ska pse ndron,ne emigrim se nuk jetoj ne nje qytet shqiptar.si vlora,berat etj...gjuhen shqipe,duke mos e folur shpesh,mundesh ta perziesh,me pak fjale te gjuhes vendase.
Back to top
Guest2983928
Sun Dec 02 2007, 01:39pm
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
Edhe pse jam largu ne nji mosh te vogel pre Shqipnijet, dialektin tem se kam ndrru, e
as skam ndermend me e ndrru kurr. Kajher bile tham ka i fjal apo shprehje qe vet kta
t'shpis si majn mend. Per mu asht gjuha ma e bukur n'bot. Edhe ne shpi flasim shkodranshe
e kjo mka ndihmu shum. Me e shkru m'pelqen se ndihem ma lirshem po ka fjal q1 s'shkruhen
kshuqe ja fus mix:D N'forum e perzij me letrare, tirans'she, dibrance, labce, kosovarshe, por e baj me u tall/lujt me shoqnin virtuale jo shkodrane:D
Ktu ku jam skam shoqni shkodrane e tan flasin gjuh letrare por kjo ska ba ndryshim n'mu.
Shkodranshe i flas e shkrihen gazit disa...disa tjer t'bajn taman me i than si tha Bossi:D
Ka edhe tjer qe dojn me e msu se desin per te:D
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Mon Dec 10 2007, 09:26pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
kusha jan ata dy tradhtar qe e paskan ndrru dialektin???? se aty n'poll dy veta e paskan ndrru...

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
SYZEZA
Sat Jan 12 2008, 02:52pm

Registered Member #828
Joined: Tue May 15 2007, 09:55am

Posts: 291
UN NUK E KAM NDRRU DIALEKTIN, BILES GJAJA MA E BUKUR ASHT SE KAM SHOQE PREJ JUGUT KTU E KAN FILLU ATA ME MSU DIALEKTIN SHKODRAN.
Back to top
L - N
Sat Jan 12 2008, 06:26pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
As nuk e kam nrru e as nuk me shkon menja me e nrru kurrsesi, perkunrazi munohem me e pasunu dhe me erujt me fanatizem sepse jam krenar qi e kam dhe e vlersoj si pasuni kulturore dhe personale, asht pjes e idenditetit dhe e personalitetit, asht pjes e 19 vjetve qi kam jetu atje dhe shpresoj me ja u dhan e me ja u pasunu 2 djemve qi kam.
Nuk ka gja ma krenari se me perdor dhe me mrojt dhe me pasunu dialektin tem te nji Qyteti 2400 vjecar, jam krenar qe luj rrolin tem dhe jap kontributin tem ne rujtjen dhe pasunimin e dialektit Shkodran sepse ja kam borxh vedit e Shkodres qi me ka rrit.


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Z. Zamir Kaceri
Sat Jan 12 2008, 07:36pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Lec je i larte. Edhe une ashtu si ti. Mundohem me mesu edhe ma shume. Edhe pse kam pas fatkeqsi qe nuk e kam baben Shkodran prap e falenderoj Zotin qe te pakten ma dha nanen Shkodrane.
Lec a je te premten per nje kafe?

Lumi Dushes
Back to top
Bujana's
Sun Jan 13 2008, 02:34pm

Registered Member #1493
Joined: Sat Dec 15 2007, 01:04pm

Posts: 813
ok pyetje e bukur
me thane te drejten pak e kam nderru...dhe mosha e ban punen vet ndoshta mendoj une....por sa here qe shkoj ne shkoder...sa e ndryshoj dhe mesoj ..tane habiten..bile perdori edhe shprehje shkodrane ...si prsh ..hajde maj zemer,,ku pa ikum....ah qa kam hanger sat pite....dushe ..naqe. hahahah

Friends like you, are special hugs from GOD.
Back to top
scutari82
Mon Jan 14 2008, 04:53am

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
kur kam ken ne evrope u dote me fole si kosovar se ashtu ishte puna edhe per nja dy vite askush nuk e besote qe jam shkodran masanej kur shkova ne kanada thashe f...ck this shit edhe per nji muj prape shkodrance

[ Edited Mon Jan 14 2008, 04:53am ]
Back to top
belgium
Mon Jan 14 2008, 02:51pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
scutari82 ka shkruar:

kur kam ken ne evrope u dote me fole si kosovar se ashtu ishte puna edhe per nja dy vite askush nuk e besote qe jam shkodran masanej kur shkova ne kanada thashe f...ck this shit edhe per nji muj prape shkodrance
hahahahahahaha cka thue more burre si mare na re hasha bre kosoves ce te rriti hahahahaha e ti dhame papirat bre hahahaha
Back to top
Guest2983928
Tue Jan 15 2008, 04:25am
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
Puna asht mar njerz se edhe me dasht me e ndrru nuk mundena (flas personalisht).
Shoqen e ngusht e kam prej jugut e normale ajo flet si labe. Nji dit spo m'merrte
vesht ca isha tu i than e mu desht me ja shjegu me gjuh letrare...perzoten mka kap
i gaz se mu dukte vedi si Gjini i portokallis kur don me fol me gjuh letrare.
Me e shkru po...ate e dina tan dhe e perdori shpesh po me fol kurr.
Back to top
SHKoDRaNi-1
Tue Jan 22 2008, 09:46am
DeM BaBa DeMsH

Registered Member #940
Joined: Tue Jun 12 2007, 12:03pm

Posts: 40
Jo Jo ma vlla dialektin nuk e ndryshoj..biles e kam per nder ta flas shkodranshen kudo qe te ndollem

Vdekja Demton Rende Shendetin

Back to top
BRUNJA_USA
Wed Jan 23 2008, 03:17am
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
ME E NDRYSHU E KAM PAS NDRYSHU I FIJE POR QE KUR U FEJOVA SME LAN ME FOL AS TIRONCEN SE KAN QEF ME ME NIGJU TU FOL SHKODRANCE LOL...E KAM BA EDHE TE FEJUMIN E RRINTU THAN JA MAR SI MAR LOL KOT STHON KA JE KA KE GRUN AHAHAHAHAHH

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
Vaskja
Mon Feb 25 2008, 12:02pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
me than te drejten une e ndrroj ne raste te vecanta......
se kam pas nja 7 vjet qe kam jetu ne tirane dhe ato kishin vshtiresi me me kuptu kshtu qe detyrimisht jam detyru me e ndrru.........por kur jam ne ambjent me shkodran vetem shkodranshe


Back to top
belgium
Tue Apr 01 2008, 02:35pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
prite zat elle ban me pa me cu ne vlon kurr se nrraj dijalektin....ja mar tamarsha qa asht aj muhabet......un perkundrazi i baj me u lodh njerzit o te m kuptojn shkodranqe ose ti bijn vedit mrapa ......
Back to top
zjermi
Tue Apr 01 2008, 06:40pm

Registered Member #1293
Joined: Mon Oct 01 2007, 04:38am

Posts: 2976
cilin djalekt me nderru, a ju ka lujt mendja e kres.
une edhe anglishten e flas me accent shkodran

ti o pellum simbol i paqes,
nder shekuj popujt t'kane rrespektu
ndalo pak ti n'shkodren teme
nje mesazhe urim prej meje me ju dergu.
dje prej jush une jam nda
ne vend t'huej per me lulzu
nje premtim prindve ju kam ba
sa te jem gjalle me i nderu!
(marre nga ZEST)

Back to top
visho
Tue Apr 01 2008, 06:48pm

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
nigja ju dy siper me pas shkru naj dit tjeter ktu hajdede po sat qi asht dita rrenave shkoni mar kortolla se sasht kush tuj ju besuBack to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2936 sec, 0.0862 of that for queries. DB queries: 77. Memory Usage: 3,335kB