Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Gjuha - Linguistika
 
<< Previous thread | Next thread >>
[poll] A e keni ndrru dialektin shkodran ?
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
zjermi
Tue Apr 01 2008, 06:49pm

Registered Member #1293
Joined: Mon Oct 01 2007, 04:38am

Posts: 2976
hahahaha i pari qe po e permend, isha tuj u mundu me gjet ndonje rren, po nuyk po disha

ti o pellum simbol i paqes,
nder shekuj popujt t'kane rrespektu
ndalo pak ti n'shkodren teme
nje mesazhe urim prej meje me ju dergu.
dje prej jush une jam nda
ne vend t'huej per me lulzu
nje premtim prindve ju kam ba
sa te jem gjalle me i nderu!
(marre nga ZEST)

Back to top
belgium
Tue Apr 01 2008, 07:03pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
visho ka shkruar:

nigja ju dy siper me pas shkru naj dit tjeter ktu hajdede po sat qi asht dita rrenave shkoni mar kortolla se sasht kush tuj ju besu


hahahhaahahah mor hor po ku te ka shku menja te dita e 1prillit hahhahahahh ja mar tamarsha nuk pa t rrej per kry t dulls hahahahahahhahah
Back to top
~*Christel*~
Tue Apr 01 2008, 08:41pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
as nuk jam lodh me e nryshu hic... KUsh meson edhe nji dialekt tjeter
Back to top
Bujana's
Tue Apr 01 2008, 08:51pm

Registered Member #1493
Joined: Sat Dec 15 2007, 01:04pm

Posts: 813
torino_ne ka shkruar:

as nuk jam lodh me e nryshu hic... KUsh meson edhe nji dialekt tjeter


ahahah TORINO ..KE TE DREJTE SIS... une e ngaterroj me anglishten pak.... por te tham te drejten gabim baj po he t3 del ka i fjale aty ,ktu..sorryyyyy :-@

Friends like you, are special hugs from GOD.
Back to top
West****
Sun Aug 17 2008, 03:24am

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Te folurin nuk e kam nrru, por te shkrumen po se jena msu ne shkolle me shkru gjuhen letrare ( bile ktu e perzij pak ).
Back to top
guest
Fri Aug 22 2008, 04:12pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
as nuk m'shkon ndermend me e ndrru. kuptohem me tan pa problem dhe keshtu nuk asht nevoja me e ndrru. vetem nojher kur flas me nje femen prej jugut mundohem me e kthy pak letrare, se asht e bukur ajo femna jo per gja


Back to top
L - N
Fri Nov 21 2008, 04:43pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
guest ka shkruar:

as nuk m'shkon ndermend me e ndrru. kuptohem me tan pa problem dhe keshtu nuk asht nevoja me e ndrru. vetem nojher kur flas me nje femen prej jugut mundohem me e kthy pak letrare, se asht e bukur ajo femna jo per gjaHahahahaha pse ja mar gues gjuha mjet komunikimi me arrit gjanat asht thahahahahaha.

Gjithsesi mas te dal prej temet, lene qe s'me shkon nermen kurrsesi me nryshu as n'te folun e as n'te shkrum jo per gja, por gjuhen letrare standart i 72-shit e gjej taman poshtnim per gegnishten sepse asht e bazume ne sdandart te 72-shit, gjithsesi ky sasht faji kerkuj qi e flet se ai qi e ka ba kyt pune ka dek ka here. Po tash jam n'luft me grun me mujt me ja u msu taman edhe ktyne rrushave t'mi, se kjo gruja jeme harron kajhere e munohet me ja fut letraren e 72-shit, megjithse ky i madhi ka fillu bojagi mire me e fol, problem kam me mujt me i msu edhe gegnishten pa theks Shkodran se pa te ather s'munet gjall me kuptu literaturen e Fishts, Pips, Camaj etj


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Tear
Fri Nov 21 2008, 05:37pm

Registered Member #2439
Joined: Sat Nov 08 2008, 08:07pm

Posts: 32
Jo nuk e kam ndrru.Mq ra fjala po ju tregoj nji rast qe me ka ndodh me nji shoqen teme ne lidhje me kete teme.
Kisha kohe pa kontaktu me te e nji dite vendosa me e marr ne tel.
I bi cel. e hap tel. ajo e une degjoj dike qe po fliste dialekt tiranas se jeton ne tirane.
Po kjo pune thashe??mendova se ngaterrova nr. e e mylla tel.
I rashe prape e e njejta gja.
Po kush jeni ju e pyeta une?Me tregon emrin aja mu.ishte tamam shoqja jeme.
Po pse s'flet si ke fol gjithmone?e pyes une
Po jo me duhet me fol keshtu prej punes thote ajo,si me thane me u integru.
E mire pra i thashe,dhe vazhdume biseden ne dialekt shkodran sic kena fol gjithmone;Ishte kenaqesi me fol me te pas nji kohe kaq te gjate.
Back to top
almi
Sun Nov 23 2008, 11:15pm

Registered Member #2473
Joined: Fri Nov 21 2008, 10:03pm

Posts: 37
Shkodranet i dojne te gjithe, ateher pse duhet ta nderrojme dialektin perderisa ne kena dialekt te bukur dhe fundja te gjithe na kuptojne dhe respektojne.


Back to top
☆_CorOnA_☆
Mon Nov 24 2008, 12:13pm
♠ •° ∂ι gισяиσ тι ρєиѕσ ∂ι иσттє тι ѕσgиσ •°♠

Registered Member #2419
Joined: Fri Oct 31 2008, 01:26pm

Posts: 1274
As bahet fjal me e ndrru kurr


████─████─████─████─█──███──█─ ────█
█────█──█─█────█──█─█─█───█─█─ ────█
████─████─████─█────█─█████─█─ ────█
───█─█────█────█──█─█─█───█─█
████─█────████─████─█─█───█─██ ██──█-

Back to top
babo
Wed Nov 26 2008, 05:09pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
nuk e kam nderru, bile kam dhe nji shok qe thet te kam zili e inat se ai per vedi e ka nderru
por, nej here rralle je i detyrum se ka njerez nga qytete te ndryshme qe edhe nuk kuptojne disa fjale

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
matura2000
Wed Nov 26 2008, 07:27pm

Registered Member #2355
Joined: Wed Oct 01 2008, 03:35am

Posts: 2346
as se kam ndrry as se kam nermend me e ndrru.ku ka ma mire se dialekti shkodran (per mu)


CHI LO FA' , SE LO ASPETTI................

Back to top
☆_CorOnA_☆
Wed Nov 26 2008, 10:50pm
♠ •° ∂ι gισяиσ тι ρєиѕσ ∂ι иσттє тι ѕσgиσ •°♠

Registered Member #2419
Joined: Fri Oct 31 2008, 01:26pm

Posts: 1274
Mu me vjen idan kur shof shkodran tu fol me jugas e mundohen me fol si ato


████─████─████─████─█──███──█─ ────█
█────█──█─█────█──█─█─█───█─█─ ────█
████─████─████─█────█─█████─█─ ────█
───█─█────█────█──█─█─█───█─█
████─█────████─████─█─█───█─██ ██──█-

Back to top
babo
Wed Dec 03 2008, 07:07pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
mire mire na po pysim a e ke nderru personalisht se normal qe sna vjen mire asnjenit kur e nderron dikush qe ne njofim

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
Shqiptar.
Fri Jan 09 2009, 12:04pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
Prite zot e mos nodht kurr, un nuk kam marre por perkunrazi jam shum krenar qe jam Shkodran e qe jam Geg i veriut
Back to top
belgium
Fri Jan 09 2009, 12:46pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
KUR MU ME DUKET SE E KAM NDRRU DIALEKTIN TJERET ME THOJN HE MA SHKODRANI QA BANE § HAHAHAHAHAAHAHAHAH..TE NJOFIN ME DIALEKT PREJ 100KM LERG.....JO NUK IK DIALEKTI VET PA DASHT TI SI PERSON ME E DEFORMU VET....
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Fri Jan 09 2009, 12:48pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
nuk e kam ndrru po motra me thote se ka theks anglez hahaha.. hajde e merre vesh :-??

I care and I wish well!

Back to top
belgium
Fri Jan 09 2009, 12:53pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
a-cat ka shkruar:

nuk e kam ndrru po motra me thote se ka theks anglez hahaha.. hajde e merre vesh :-??


ja maj naqe po thuji moters tja ulin zanin tv ne english e ta po te thot se flet taman .ahhahahha qeshi naq e pershnetje per ty!
Back to top
Shqiptar.
Fri Jan 09 2009, 01:04pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
Per zoten mu m'vjen marre kur nigjaj kta te zonave tjera te veriut tu nryshu dialektin e tyne ne televizor, m'duken si injoranta e si zorraxhi ja ma me nryshu vet, ma mire mas me ken se mas me dasht kyt dialekt te bukur e teper te lasht. Nuk e kuptoj se ku e kane kulturen e emancipimin kta qe i nryshojn, mu per vedi nuk me pelqen hic nryshimi e nuk kam sipmpati hyq per ata qe e nryshojn por perkunrazi me duken njerz qe kane met ala ne komunizem ku tan shqiptart e kishin detyrim me i puth bethen Enver Hoxhs e dialektit te tij tuj shkatrru gjithca te vjeter Shkodrane e Gego-Iliriane.

[ Edited Fri Jan 09 2009, 01:05pm ]
Back to top
belgium
Fri Jan 09 2009, 04:24pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Scoder-Xemer ka shkruar:

Per zoten mu m'vjen marre kur nigjaj kta te zonave tjera te veriut tu nryshu dialektin e tyne ne televizor, m'duken si injoranta e si zorraxhi ja ma me nryshu vet, ma mire mas me ken se mas me dasht kyt dialekt te bukur e teper te lasht. Nuk e kuptoj se ku e kane kulturen e emancipimin kta qe i nryshojn, mu per vedi nuk me pelqen hic nryshimi e nuk kam sipmpati hyq per ata qe e nryshojn por perkunrazi me duken njerz qe kane met ala ne komunizem ku tan shqiptart e kishin detyrim me i puth bethen Enver Hoxhs e dialektit te tij tuj shkatrru gjithca te vjeter Shkodrane e Gego-Iliriane.


jam nji mendim me ty zotni per ato prezantusat debila ner tv shkodrane, qe vec po e degjenerojn ma shum shkodren me gjuhe te huja! dikur edhe se ka pas ken diktatur gjithmon i kena pas grupu ne nji lagje parafabrikatet ........e i kena thirr lagje e gjuhve te huja .....sepse ner to skishte shkodran por vetem nga jugu dhe shqipnija e mesme e ka pas noj oficer shkodran i dashurum ka Berati e ka sjell ne shkoder ! ahahahahahahhahaahahha..
por asht edhe ma krim sot qe ne GAZETEN e QYTETIT SHKODERA NUK SHKRUHET ASHTU SI DUHET NE GEGNISHTE...
NDERSA ATO QE JU DUKET VEDI SEPO NDRROJN DIALEKT VEC SE JAN TIPA QE I BAJN VEDIT ME SY ...
Back to top
xhebraili
Tue Feb 03 2009, 08:49am

Registered Member #2519
Joined: Thu Dec 25 2008, 10:06am

Posts: 1223
as me shkon as me ka shku as nuk ka me me shku ndremend me e nderru
Back to top
drejtesia
Tue Feb 03 2009, 09:39am

Registered Member #2554
Joined: Tue Jan 13 2009, 10:53am

Posts: 1411
te them te drejten munohem me fol ne djalekt shkodran por shpesh flas ne gjuhen letrare,te dyja djalektet jan pjes e imja kjo si pasoj e prejardhjes
Back to top
WazzaaPPP!!!!
Tue Feb 03 2009, 09:42am

Registered Member #2560
Joined: Fri Jan 16 2009, 04:33pm

Posts: 1236
une vetem shkruaj ne gjuhe letrare se di se pse!! por dialektin Shkodran se kam nderruar perderisa jetoj ne shkoder
Back to top
Shqiptar.
Sun Feb 08 2009, 02:33pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
JAM DAKORD ME TY BELGIUM E KASTAN MENOJ QE MU
MOS ME RAFT E MA MIRE DEKSHA PERPARA SE ME FOL GEGNISHTEN E ENVERIT QE PISI NA E DETYROVI TANVE, QPO QE TELEVIZIONI SOT PO MUNOHET ME JA U IMPONU GEGFOLSVE
Back to top
freni
Sun Feb 22 2009, 08:53am

Registered Member #1129
Joined: Tue Aug 21 2007, 10:41am

Posts: 1112
Tesh ju qe jeni tu shkru mas shitni mend hiq, se ma shkodranqe se shkruj e flas un sma merr mendja se e ban kush. Un veq mamin kam shkodrane.Tan fisi jem i tirans me thojn je shkodranizu 100% Ky me duket nji komliment megjithse ma thojn me kuj.
Me dialekt shkodran du me vdek.
Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2939 sec, 0.0908 of that for queries. DB queries: 75. Memory Usage: 3,319kB