Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
A jeni rracist dhe sa rracist jeni ?
Go to page  1 2 3 4
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
lissandro
Fri Aug 31 2012, 04:01pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
S~erenity ka shkruar:

Une mendoj pse me u largu aq fort ne Perendim kur rracizmi ekziston i fresket mu ne Shkoder pa shku ne krahina te tjera.
Vete Shkodrani dallon katundarin, shaljanin, malcorin.
Nuk di si mund ti quaj ndryshe po mjaft relevent per kete teme.

Me larg kufinjeve tane, Kosovari e quan veten Kosovar e jo shqiptar, gjuhen e quan kosovarce e jo Shqiptare. Kjo e fundit asht krahine dhe dialekt. Maqedoni, Mal i Zi, Kosove, te gjithe ne fund te fundit jane nje rrace e ajo asht Shqiptare.
Nuk e di se sa asht e shprehun ne siperfaqe po shume raste na lajne me kuptu se njeni ose tjetri mendojne se jane ma superiore ne nje aspekt ose nje tjeter.
Duhet te shohim afer para se te krijojme figurat e nje rrealiteti qe e jetojme ne emigrim.
Te gjithe te mirat


Amen


Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
L - N
Fri Aug 31 2012, 04:42pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
S~erenity ka shkruar:

Une mendoj pse me u largu aq fort ne Perendim kur rracizmi ekziston i fresket mu ne Shkoder pa shku ne krahina te tjera.
Vete Shkodrani dallon katundarin, shaljanin, malcorin.
Nuk di si mund ti quaj ndryshe po mjaft relevent per kete teme.

Me larg kufinjeve tane, Kosovari e quan veten Kosovar e jo shqiptar, gjuhen e quan kosovarce e jo Shqiptare. Kjo e fundit asht krahine dhe dialekt. Maqedoni, Mal i Zi, Kosove, te gjithe ne fund te fundit jane nje rrace e ajo asht Shqiptare.
Nuk e di se sa asht e shprehun ne siperfaqe po shume raste na lajne me kuptu se njeni ose tjetri mendojne se jane ma superiore ne nje aspekt ose nje tjeter.
Duhet te shohim afer para se te krijojme figurat e nje rrealiteti qe e jetojme ne emigrim.
Te gjithe te mirat
Gjithcka fillon prej vedit e prej mundsis me i kuptue do gjana, me thot ky truni jem.(kjosha gabim)


Rrealiteti Shqiptare t'vret n'shpirt, asht i papranueshem por i ndryshueshem, kuptohet don kohe (me shum dije-eksperienc e perpjekje perbrenda). Por pamvarsisht ktij fenomeni, edhe l'vizja ne krahe ekstreme si justifikim, asht i pajustifikueshem!


Nuk asht filozofike apo ndoj mrrekulli e pakuptueshme, me kuptue se ka nji ndryshim te madh mes VLERAVE dhe PAKNAQSIS E URRETJES!


Pse egziston ky fenomen nder Shiptare, nuk asht as e thanun, e as nuk duhet me ken vete shkaku, qi me e mjell ma shum se asht, apo edhe ma keq, me e lan me na pushtue arsyen, aq ma shum kur jem t'vetdishem per te.


Si arsyetim na i perkasim nji shoqnie, qi tue e analizue e pa vazhdimsin e saj historike, kush don me e pa, kjo histori t'spjegon, jo pak arsyen se pse kena met mrapa me kyt fenomen, e pse vuejm ala edhe sot prej ktij fenomeni. Gjithmone pa e perzie e ngatrrue ne thesin "pergjithsis apo gjithsis", me t'mirat e vlerat qi kem pas e qi kem ala, por qi kto vlera mund te jene t'sulmueme me u zhduk, prej ktij fenomeni nen rrethanat e sodit!!!


Piknisht, pse imagjinata (fantazma) e Superioritet ju ka pushtue menden disave apo shumic qi kane ra n'terr, ndodh qi nji pjes e mire e shoqnis tone, vazhdon me met mrapa prej paragjykimeve qi mjellin ansimet e perkatsit t'theksueme e ekstreme, percamjet, e ne shum raste pa ken te zot me logjikue se jane tue vazhdue me mbjell (superioritet t'rrem, paknaqsi e "URRETJE") n'vedvedi!!!

Asht: Fakt s'ka qenie perfekte!
Qi s'ka familje perfekte!
Qi s'ka shoqoni perfekte!
Qi s'ka as jet e egzistenc perfekte!

Ather kush e rren vedin, e se kupton se si i ka met ky perfeksionizem, per me krijue Superioritet, e qi tjert duhet me ja marr borxh , asht pengesa ma e madhe e krejt shoqnis, dhe jeton ne nji bot te fantazueme! Por kuptimi i ktij fenomeni varet te shkalla e inteligjenc, dijes e kulturs qi ka individi!

Kjo sasht normale e as e pranueshme, kuptohet n'qoft se arsyetojm!

Sido ky fenomen asht pjes e pamohueshme e krejt njerzimit, diku ma shum diku ma pak, e simas rrethanave qi krijojn shkallen e inteligjenc e dijes!!!


Gjithsesi un i mahem asaj qi me ruejt vlerat e mira t'trashigueme apo t'msueme prej dijes apo eksperienc n'jet, nuk don me thane se je rracist, sepse nuk je por je dashnuer i idenditetit e vedvedit. (gjithmone tue pranue se njiri ka me msue deri diten e fundit)

N'qoft se bukuria e vecantis qi kem si njers, si shoqni e si Komb perdoret si arsye me paragjykue e urrye ndryshimin mes nesh "pra tjert se tane jem t'ndryshem", athere un e arsyetoj se asht problem i madh fort per cilindo individ qi e zotnon kyt arsye me urrye dhe per vedi se pranoj si t'drejt!

Un jam i pa fe, kam shoke shum t'mire Zezak-Harap-Indian e Evropian e Shqiptare, e i due fort e s'baj dallime me ta. Por permbi gjithkend due, mbroj e ruej fmiljen e kombin tem Shqiptare, qi me ka dhurue e qi me ka ndihmue me krijue vedin, kyt familje e dashnin qi kam per ta! Nuk e baj kyt prej superioritetit t'perkatsis apo urrejtjes, por e baj prej dashnis ma t'madhe qi dominon ne mue!. Kurse arsyetimin e kundert nuk e kuptoj dhe e kam t'pamuejtun me e pranue!

Rrealiteti sasht statik, e as nuk asht art qi me u shijue, por asht i ndryshueshem (dinamik) kuptohet ne qoft se duem me e ndryshue se na jem e na e bajm rrealitetin e dashtun!


[ Edited Fri Aug 31 2012, 04:50pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
SuperGirl
Fri Aug 31 2012, 05:12pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Serenity aja qe ke shkru ti, per mendimin tem nuk asht racizem.
Kosovaret e qujne vedin kosovare, ashtu si ne e qujm vedin shkodran, ose kur drejtohena ne te folun per jugoret/verioret.
Ne tan boten ekzistojne kto gjana. Ne itali kush asht prej siciliet i drejtohet vedit si sicilian, kush asht prej pugliet i drejtohet vedit si pugliez, e ishtu me radhe. sme duket se ka ndojfare racizmit ktu.
Kur thuhet me konotacion te keq, atehere po!
Un shof racizem/injorance, kur na thojne ne shkodranve 'maloke' (pa lidhje krejt) ose kur i drjejtohena lushnjareve si 'laluca'. sepse vete fjala nuk ka kuptim te bukur, kshtuqe fymje asht.
Tesh s'di ca me than, un ishtu i shof gjanat.
Cdo njeri e percakton nji identitet kulturor, nji kombesi, nji gjuhe, nji fe. tan kena nji rol e nji pozite ne shoqni edhe na vehen etiketa. un jam shqiptare, shkodrane, muslimane, studente..e kshtu me radhe munden me mu vu tan etiketat qe me percaktojne. edhe ska pse me vjen keq kur dikush me drejtohet si 'the albanian', sepse ashtu jam vertete.
Mandej edhe me than 'malesor' ose 'fshatar' sme duket fymje. pasi nji njeri qe asht rrit e jeton ne mal, malesor asht ne tan boten. pavaresisht se ne n'shqipni mund ta perdorim si fymje (mendjet e mbylluna gjithmone).

Pra njato qe thu ti, skane te bajne me racizmin, t'pakten me menyren si e perceptoj un, e me aq sa kam studiu. kane te bajne me rolin qe ka ne shoqni secili prej neshBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Aug 31 2012, 05:22pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Stellina ka shkruar:

Krejt dakort me ca thu ti Super e Leci.

Rujtja e identitetit,kulturs,traditave tona per mu asht thelbsore edhe jam mundu mas me ndryshu asi gja ner ta vetem me i rujt fort.

Kur vjen puna per martes asht pun tjeter se me njat njiri un mendoj me kalu tan jeten e me kriju familjen e sa ma pershtatje me pas e pika te perbashkta aq ma pak konflikte,hasje ke e ma te mir e ban jeten. Si thot nji shprehje ne Itali 'grat e bagetite prej vendit tand'.

Por fakti se ti po rrin ne shoqni me njerz me lekure te zez ose te nji kombesie tjeter nuk ta damton as ta ndyn identitetin tand vetem te ban me njoft kultura te ndryshme. Kjo per mu asht puro rracizem.

Mandej kush jena na me fy nji njiri vetem sa ka lekuren e trupit te ndryshem prej te tones ose asht prej nji shtetit tjeter? Na a jena vet te huaj..perca me perbuz nji emigrant,nji njiri si na pra. Kjo per mu s'ka kuptim.

Nejse ishtu e mendoj vet,si e kam shkru edhe ma para te kja tem.

Ja se njiket muhabet kisha ate dite ne tavoline me at racistin qe me takoi me nejt. ai jetote ne angli, edhe nuk i durote zezaket. tan zezakt jane me u djeg - thote. se keni idene si bajne, cfare attitudes kane! - un e pranoj qe mund te kene attitudes, po kadal iher se kush e din ifije histori, e din se ca kane hek e sa jane perbuz e sa vazhdojne e perbuzen. Ne 50 vjet kena nejt nen diktatur, e jena hala tu i pagu pasojat, jo ma me ken i perbuzun qysh se asht kriju njerezimi.
Teza jeme ne ket muhabet ishte qe shumica e zezakve paskan attitudes te keqija; por jo tan, keka nji 5% shum i mire. shumica e shqiptarve qe kane shku jasht shtetit skane lan gja pa ba e na kane xjerr namin e zi tanve; por jo tan, keka nji 10% qe na ka nderu. Indiant nuk durohen, por jo tan, ke sa te dush te mire qe punojne, studiojne, shkolohen. Turqit rrijne me ka 20 vjet neper gjermani, e se flasin nji fjale gjermanisht, por jo tan!! ke sa te dush qe punojne neper spitale e universitete. Italiant jane si gabel, popull i mrapsht, po shoqet italiane qe kam, per t'madhin Zot, jap kryt per to! Grekt jane te mrapsht, na kane ardh hakut boll, po ca me than, ca kam njoft un kane ken njerz persmarit, njashtu si serbet. tesh s'mundem un me than qe prit iher, se ju jeni rrac e mrapsht, kshtuqe edhe ti qe tkam perballe je si tan tjert.

Pra gjykimi i tij, qe cdo zezak asht i keq, asht thjesht prej ngjyres se lekures, pra racizem puro si e qun ti stellin.
Tan kombesite jane te ndryshme, da ma t'mire e da ma t'kqinj, tu fillu prej ne shqiptarve, e tu maru te zezaku qe vjen prej afriket. por nji njiri normal, ia jep mundsine tanve me e shpreh vedin, me e tregu se kush je, sepse jo tan jane njisoj.

Un e para them qe ba me ardh itu ku jam, me nejt tu u sjell rrugve, mas me msu gjuhen e vendit ku jam e mas me ba asnji perpjekje, mas me punu, mas me u integru - ma mire me m'kap per zhelesh e me m'cu prej ka kam ardh. si e bardhe, si zezake, si aziatike qofsha. sepse asnji shtet sta ka per borxh me shku me i harxhu ajrin kot.

Por ky nuk asht racizem mar njerz, asht sjellje normale, masa normale qe cdo shtet merr per me rujt identitetin e vet.

Nejse kot po zgjatem edhe un. S'shkruj ma te ikja teme se boll kam hanger

[ Edited Fri Aug 31 2012, 05:25pm ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Fri Aug 31 2012, 05:32pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Un po flas per vedi nuk ma lejon vedja me ba rracizem itu ku jetoj kur vet un jam ne ven te huj jam bela e perbuzun e shame e tana te zezat prej njerzve qe me rrethojn qofshin kta indian pakistan turq pao ku di0 un nqs kisha me ken rraicste ne rradh te par kisha me sha vedin para indianit pakistanit se njashtu si shaj un indianin bela me shan mu aqnglezi se jam tu jetu ne ven tij

Habitem me ata qe jetojn vet jasht Shqiperis edhe kan ftyr e te drejt me ba rracizem me rracat tjera

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
S~erenity
Fri Aug 31 2012, 10:41pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
L - N ka shkruar:

S~erenity ka shkruar:

Une mendoj pse me u largu aq fort ne Perendim kur rracizmi ekziston i fresket mu ne Shkoder pa shku ne krahina te tjera.
Vete Shkodrani dallon katundarin, shaljanin, malcorin.
Nuk di si mund ti quaj ndryshe po mjaft relevent per kete teme.

Me larg kufinjeve tane, Kosovari e quan veten Kosovar e jo shqiptar, gjuhen e quan kosovarce e jo Shqiptare. Kjo e fundit asht krahine dhe dialekt. Maqedoni, Mal i Zi, Kosove, te gjithe ne fund te fundit jane nje rrace e ajo asht Shqiptare.
Nuk e di se sa asht e shprehun ne siperfaqe po shume raste na lajne me kuptu se njeni ose tjetri mendojne se jane ma superiore ne nje aspekt ose nje tjeter.
Duhet te shohim afer para se te krijojme figurat e nje rrealiteti qe e jetojme ne emigrim.
Te gjithe te mirat
Gjithcka fillon prej vedit e prej mundsis me i kuptue do gjana, me thot ky truni jem.(kjosha gabim)


Rrealiteti Shqiptare t'vret n'shpirt, asht i papranueshem por i ndryshueshem, kuptohet don kohe (me shum dije-eksperienc e perpjekje perbrenda). Por pamvarsisht ktij fenomeni, edhe l'vizja ne krahe ekstreme si justifikim, asht i pajustifikueshem!


Nuk asht filozofike apo ndoj mrrekulli e pakuptueshme, me kuptue se ka nji ndryshim te madh mes VLERAVE dhe PAKNAQSIS E URRETJES!


Pse egziston ky fenomen nder Shiptare, nuk asht as e thanun, e as nuk duhet me ken vete shkaku, qi me e mjell ma shum se asht, apo edhe ma keq, me e lan me na pushtue arsyen, aq ma shum kur jem t'vetdishem per te.


Si arsyetim na i perkasim nji shoqnie, qi tue e analizue e pa vazhdimsin e saj historike, kush don me e pa, kjo histori t'spjegon, jo pak arsyen se pse kena met mrapa me kyt fenomen, e pse vuejm ala edhe sot prej ktij fenomeni. Gjithmone pa e perzie e ngatrrue ne thesin "pergjithsis apo gjithsis", me t'mirat e vlerat qi kem pas e qi kem ala, por qi kto vlera mund te jene t'sulmueme me u zhduk, prej ktij fenomeni nen rrethanat e sodit!!!


Piknisht, pse imagjinata (fantazma) e Superioritet ju ka pushtue menden disave apo shumic qi kane ra n'terr, ndodh qi nji pjes e mire e shoqnis tone, vazhdon me met mrapa prej paragjykimeve qi mjellin ansimet e perkatsit t'theksueme e ekstreme, percamjet, e ne shum raste pa ken te zot me logjikue se jane tue vazhdue me mbjell (superioritet t'rrem, paknaqsi e "URRETJE") n'vedvedi!!!

Asht: Fakt s'ka qenie perfekte!
Qi s'ka familje perfekte!
Qi s'ka shoqoni perfekte!
Qi s'ka as jet e egzistenc perfekte!

Ather kush e rren vedin, e se kupton se si i ka met ky perfeksionizem, per me krijue Superioritet, e qi tjert duhet me ja marr borxh , asht pengesa ma e madhe e krejt shoqnis, dhe jeton ne nji bot te fantazueme! Por kuptimi i ktij fenomeni varet te shkalla e inteligjenc, dijes e kulturs qi ka individi!

Kjo sasht normale e as e pranueshme, kuptohet n'qoft se arsyetojm!

Sido ky fenomen asht pjes e pamohueshme e krejt njerzimit, diku ma shum diku ma pak, e simas rrethanave qi krijojn shkallen e inteligjenc e dijes!!!


Gjithsesi un i mahem asaj qi me ruejt vlerat e mira t'trashigueme apo t'msueme prej dijes apo eksperienc n'jet, nuk don me thane se je rracist, sepse nuk je por je dashnuer i idenditetit e vedvedit. (gjithmone tue pranue se njiri ka me msue deri diten e fundit)

N'qoft se bukuria e vecantis qi kem si njers, si shoqni e si Komb perdoret si arsye me paragjykue e urrye ndryshimin mes nesh "pra tjert se tane jem t'ndryshem", athere un e arsyetoj se asht problem i madh fort per cilindo individ qi e zotnon kyt arsye me urrye dhe per vedi se pranoj si t'drejt!

Un jam i pa fe, kam shoke shum t'mire Zezak-Harap-Indian e Evropian e Shqiptare, e i due fort e s'baj dallime me ta. Por permbi gjithkend due, mbroj e ruej fmiljen e kombin tem Shqiptare, qi me ka dhurue e qi me ka ndihmue me krijue vedin, kyt familje e dashnin qi kam per ta! Nuk e baj kyt prej superioritetit t'perkatsis apo urrejtjes, por e baj prej dashnis ma t'madhe qi dominon ne mue!. Kurse arsyetimin e kundert nuk e kuptoj dhe e kam t'pamuejtun me e pranue!

Rrealiteti sasht statik, e as nuk asht art qi me u shijue, por asht i ndryshueshem (dinamik) kuptohet ne qoft se duem me e ndryshue se na jem e na e bajm rrealitetin e dashtun!Rreshti i pare i shkrimit tan, difton shume dhe rrespekt per mendimin tan!
Gezohem qe te shoh online.
Back to top
S~erenity
Fri Aug 31 2012, 10:43pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
SuperGirl ka shkruar:

Serenity aja qe ke shkru ti, per mendimin tem nuk asht racizem.
Kosovaret e qujne vedin kosovare, ashtu si ne e qujm vedin shkodran, ose kur drejtohena ne te folun per jugoret/verioret.
Ne tan boten ekzistojne kto gjana. Ne itali kush asht prej siciliet i drejtohet vedit si sicilian, kush asht prej pugliet i drejtohet vedit si pugliez, e ishtu me radhe. sme duket se ka ndojfare racizmit ktu.
Kur thuhet me konotacion te keq, atehere po!
Un shof racizem/injorance, kur na thojne ne shkodranve 'maloke' (pa lidhje krejt) ose kur i drjejtohena lushnjareve si 'laluca'. sepse vete fjala nuk ka kuptim te bukur, kshtuqe fymje asht.
Tesh s'di ca me than, un ishtu i shof gjanat.
Cdo njeri e percakton nji identitet kulturor, nji kombesi, nji gjuhe, nji fe. tan kena nji rol e nji pozite ne shoqni edhe na vehen etiketa. un jam shqiptare, shkodrane, muslimane, studente..e kshtu me radhe munden me mu vu tan etiketat qe me percaktojne. edhe ska pse me vjen keq kur dikush me drejtohet si 'the albanian', sepse ashtu jam vertete.
Mandej edhe me than 'malesor' ose 'fshatar' sme duket fymje. pasi nji njeri qe asht rrit e jeton ne mal, malesor asht ne tan boten. pavaresisht se ne n'shqipni mund ta perdorim si fymje (mendjet e mbylluna gjithmone).

Pra njato qe thu ti, skane te bajne me racizmin, t'pakten me menyren si e perceptoj un, e me aq sa kam studiu. kane te bajne me rolin qe ka ne shoqni secili prej nesh


Kur thuhet me konotacion te keq, atehere po!
Ateher po taman!
Back to top
666
Sat Sep 01 2012, 12:02am

Registered Member #5114
Joined: Sun Jul 08 2012, 09:45pm

Posts: 1026
e paskeni ba pacamur krejt, ka ndryshim me kan lokalist , me ken nacionalist e me ken rracist. Sa me ju tregu dicka te thjeshte , Shqiptaret, Serbet, Greket Italianet i perkasin te njejtes rrace ( gjejeni vete se ciles). Nigerianet, Etiopianet , Ganezet, Somelezet i perkasin te njejtes rrace ( prape gjejeni vete se ciles):D

Touch screen phones piss me off
Back to top
shkodra
Sun Feb 17 2013, 11:00pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
me duket tem e vjeter por un jam rracist e besoj se pjesa ma e madhe shqiptarve jane....
e kan ne gjak e nuk e shprehin..

tesh pergj e duhur per forum eshte jo nuk jam nuk kam problem e bla bla bla

no comment......
Back to top
SuperGirl
Thu Feb 21 2013, 02:40pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
shkodra ka shkruar:

me duket tem e vjeter por un jam rracist e besoj se pjesa ma e madhe shqiptarve jane....
e kan ne gjak e nuk e shprehin..

tesh pergj e duhur per forum eshte jo nuk jam nuk kam problem e bla bla blaShkodra kerkush s'asht tu dhan pergjigje te bukura per forum, tan jena tu e than njashtu si e mendojme edhe faktet se ku jena tu jetu e si jena tu jetu flasin vete, kshtuqe hiqne prej mendjes se po dona me ardh me u duk ma mendjehapun ktu ne forum se spo dona me gjet burre/gruBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
lissandro
Mon Feb 25 2013, 05:42pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
shkodra ka shkruar:

me duket tem e vjeter por un jam rracist e besoj se pjesa ma e madhe shqiptarve jane....
e kan ne gjak e nuk e shprehin..

tesh pergj e duhur per forum eshte jo nuk jam nuk kam problem e bla bla blaAmen

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Go to page  1 2 3 4  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2280 sec, 0.0826 of that for queries. DB queries: 49. Memory Usage: 2,837kB