Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Shkodranët nëpër Botë dhe ne Trojet Shqiptare :: Shkodranët rreth Globit
 
<< Previous thread | Next thread >>
C'fare mendoni per USA-n apo Kanadane ?
Go to page  1 2 3 4
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
scutari82
Tue Jul 15 2008, 07:35pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
C'fare mendoni per usa-n apo kanadane sa e veshtire ishit te amjentoheshit me jeten ktu dhe a ju pelqen tashti qe noshta keni arritur dicka ?

[ Edited Thu Jul 24 2008, 07:13am ]
Back to top
West****
Sun Jul 20 2008, 12:53am

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Scutari82 , te pershendes per temen.
Une jetoj ne Canada , e si fillim ky vend te ofron si strehim ashtu dhe welfare, pra nuk ke pse te shkosh e te punosh qysh ne fillim sepse shumica e jone kemi ardhur pa gjuhe te mesuar e na ka afruar shkolla qe te mesojme (esl) e pastaj nqs je interesuar qe te gjesh vedin te ka afruar colleget dhe universitetet , kam pare se nuk ka dallim rracial ,njerezit jane shume te komunikueshem dhe te ndihmojne. Jam shume e kenaqur ku jetoj dhe faleminderit nga zoti qe jam ne kete shtet.
Kam shume shoke e shoqe qe kane arrdhur me lend emmigrant e kan gjetur vehten shume shume mire ,kane shkuar ne shkolla ( kane bere pak sakrifice por ne fund ja kane dale me shume rrezulatate te mira e sot jane ne pune shume shume te mira ,pra sakrifica qe kane bere e mundimi i ka dal ne pah per te mire.Me plot goje mund te them qe jane shkodrane shume punetore e sot po menagjojne bizneseqe na e kane zili vete Kanadezet.
Back to top
lissandro
Sun Jul 20 2008, 02:23am
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
West mas e m ban me ardh te ti se ma bane fush me lule pa ta kisha dit qe asht kaq mir se kisha lan prej ne fillim me shku ne canada tesh asht von vec po ma bane nji ven ti WEST

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
scutari82
Sun Jul 20 2008, 02:33am

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
canadaja asht njishi per emigranata kam shku pa kryq lekut e nuk kam njoft asken atje qe me m'prit edhe mas 6 mujve kam pas apartamentin tem punen makinen e krejt ne rregull patenten e merr shume kollaj vetem mas e jepni testin ne toronto delni ne rrethina pa kanadaja primen te jep shume variante
Back to top
scutari82
Sun Jul 20 2008, 02:33am

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
u harrova asht pak ftofte atje dmth asht shume ftofte bjen bore edhe ne maj kajhere
Back to top
lissandro
Sun Jul 20 2008, 02:37am
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
SCUTARI NUK PA DI GJA PO ZVICRA I BANI FUSHAJT RAHAT NE SHKODER E SA FUSHAJT KAN JAN BA ATY ZOTI E DIN

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
scutari82
Sun Jul 20 2008, 02:47am

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
pa ma grup pa ja te tan njerezit jan si fushajt e bajn se ca kajn ba fushajt ne zvicerr edhe masanej nuk asht zvicrra e dikurshme
Back to top
West****
Sun Jul 20 2008, 02:57am

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
:

[ Edited Sat Apr 20 2013, 11:37pm ]
Back to top
lissandro
Sun Jul 20 2008, 02:59am
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
HAHAHAH SCUTARI SCUTARI NE ZVICER MAS ME PAS PARE NE GJEPA HIQ VETEM ME PA ATE VEN ME BA XHIRO PER QEJF TE TE KNAQET SHPIRTI SE ASHT PARAJZ NE TOK KU ME E MARR ME PAS FAT ME JETU ATY PIK MOS E LEN ME IK SE NUK DO ME FOL MA SE PO ME BJEN TE FIKT

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Sun Jul 20 2008, 03:01am
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
HAHAHA WEST SA SHKURT MA PRITE MOS U BAN MERAK SE NUK PA TE VI )

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
West****
Sun Jul 20 2008, 03:05am

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Lissandro po me vjen keq e me fal nqs te lendova ,ti mire se te vish se nuk e pata aty muhabetin . ne muhabet po bejme .
Back to top
lissandro
Sun Jul 20 2008, 03:08am
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
WEST jam tui lujt maj naqe e qofsh e pritun gjithmon e me bahet qejfi qe je rregullu kaq mir ishalla rregullohesh edhe ma mir se je O:-)

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
L - N
Wed Jul 23 2008, 07:56am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
PER MU SI I HUJ E SI TURIST POR EDHE SI EMIGRANT ME DUKET SE AMERIKA TE AFRON MA SHUME MEGJITHSE KAM KENE NE AMERIKE NE KANADA S'KAM KENE KURR E SMA MERR MENJA SE SHKOJ NAJHERE PER QEFE, SEPSE EDHE KOHA E AMERIKS VERIORE SI E NEW YORKUT E BOSTONIT NUK ME PELQEN HARROJE KOHEN KANADEZE, MASANEJ KANADAJA SI POPULLSI ASHT VEN I VOGEL SHUM E AMERIKA TE AFRON ME DUKET MU SHUM MA SHUM NE CDO ASPEKT SI EKONOMIK ASHTU EDHE KULTUROR PAMVARSISHT EKSPERIENC MU ME DUKET SE NUK KRAHASOHEN NJANA ME TJETREN SEPSE AMERIKA ASHT SUPERFUQI EKONOMIKO-USHTARAKE NUMRI 1 NE BOTE KURSE EKONOMIJA KANADAS NUK ASHT MA E MADHE SE EKONOMIJA E KALIFORNISE 1 SHTETI NE AMERIKE, GJITHSESI KY ASHT MENIMI JEM TU I PA GJANAT SIPERFAQSORE E PA HY NE DETALE PREJ EKSPERIENC SEPSE NUK KAM EKSPERIENC PERSONALE AS PER NJANEN E AS PER TJETREN KSHTU QE JU QE KENI JETU E QE JETONI ATJE E DINI MA MIRE.

[ Edited Wed Jul 23 2008, 07:57am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Shkoder4ever
Wed Jul 23 2008, 12:24pm
mr

Registered Member #1582
Joined: Tue Jan 15 2008, 03:15pm

Posts: 132
cfar me than per amerikan dhe kanadan) kan than se vendi huj mas tu baft kurr i joti!!. lol

nuk e di se cfar te tham, ma merr mendja se vendet tjera jan, vetem ban ma ftoft ose zet!!

pytni ata se rrin atje!! lol


E dua shum shkodren
Back to top
scutari82
Wed Jul 23 2008, 03:14pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
lec per standart jetet amerika ja shef themrat kanadase ne mas gabohem kanadaja duhet me ken e dyta ose e treta mas vendeve skandinave kurse amerika e 17-18 ta diku anej
Back to top
West****
Sun Jul 27 2008, 02:27pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
scutari82 mos fol me se e prish, me sa po e kuptoj ti paske jetuar dhe ne Kanada ,kurse une kam ken dhe ne usa per vizite e ke te drejte nuk krahasohet , nuk po marr shembull shqiptaret e usa qe kan ik ka 50 vite por po krahasoj te vitev 90 e mrapa, ketu ne Kanada shqiptareve ja befte zoti hallall se kane ec e per paru , i lumte.
Back to top
West****
Sun Jul 27 2008, 02:30pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Lec Neli ka shkruar:

PER MU SI I HUJ E SI TURIST POR EDHE SI EMIGRANT ME DUKET SE AMERIKA TE AFRON MA SHUME MEGJITHSE KAM KENE NE AMERIKE NE KANADA S'KAM KENE KURR E SMA MERR MENJA SE SHKOJ NAJHERE PER QEFE, SEPSE EDHE KOHA E AMERIKS VERIORE SI E NEW YORKUT E BOSTONIT NUK ME PELQEN HARROJE KOHEN KANADEZE, MASANEJ KANADAJA SI POPULLSI ASHT VEN I VOGEL SHUM E AMERIKA TE AFRON ME DUKET MU SHUM MA SHUM NE CDO ASPEKT SI EKONOMIK ASHTU EDHE KULTUROR PAMVARSISHT EKSPERIENC MU ME DUKET SE NUK KRAHASOHEN NJANA ME TJETREN SEPSE AMERIKA ASHT SUPERFUQI EKONOMIKO-USHTARAKE NUMRI 1 NE BOTE KURSE EKONOMIJA KANADAS NUK ASHT MA E MADHE SE EKONOMIJA E KALIFORNISE 1 SHTETI NE AMERIKE, GJITHSESI KY ASHT MENIMI JEM TU I PA GJANAT SIPERFAQSORE E PA HY NE DETALE PREJ EKSPERIENC SEPSE NUK KAM EKSPERIENC PERSONALE AS PER NJANEN E AS PER TJETREN KSHTU QE JU QE KENI JETU E QE JETONI ATJE E DINI MA MIRE.


I nderuar ZOTI LEC NELI
Meqe ju nuk paskeni arrdhur kurr ne Kanada me gjithe shpirt po te ftojme ty familjarisht e te presim me zemer te hapun .
Back to top
L - N
Sun Jul 27 2008, 02:38pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
West**** ka shkruar:

Lec Neli ka shkruar:

PER MU SI I HUJ E SI TURIST POR EDHE SI EMIGRANT ME DUKET SE AMERIKA TE AFRON MA SHUME MEGJITHSE KAM KENE NE AMERIKE NE KANADA S'KAM KENE KURR E SMA MERR MENJA SE SHKOJ NAJHERE PER QEFE, SEPSE EDHE KOHA E AMERIKS VERIORE SI E NEW YORKUT E BOSTONIT NUK ME PELQEN HARROJE KOHEN KANADEZE, MASANEJ KANADAJA SI POPULLSI ASHT VEN I VOGEL SHUM E AMERIKA TE AFRON ME DUKET MU SHUM MA SHUM NE CDO ASPEKT SI EKONOMIK ASHTU EDHE KULTUROR PAMVARSISHT EKSPERIENC MU ME DUKET SE NUK KRAHASOHEN NJANA ME TJETREN SEPSE AMERIKA ASHT SUPERFUQI EKONOMIKO-USHTARAKE NUMRI 1 NE BOTE KURSE EKONOMIJA KANADAS NUK ASHT MA E MADHE SE EKONOMIJA E KALIFORNISE 1 SHTETI NE AMERIKE, GJITHSESI KY ASHT MENIMI JEM TU I PA GJANAT SIPERFAQSORE E PA HY NE DETALE PREJ EKSPERIENC SEPSE NUK KAM EKSPERIENC PERSONALE AS PER NJANEN E AS PER TJETREN KSHTU QE JU QE KENI JETU E QE JETONI ATJE E DINI MA MIRE.


I nderuar ZOTI LEC NELI
Meqe ju nuk paskeni arrdhur kurr ne Kanada me gjithe shpirt po te ftojme ty familjarisht e te presim me zemer te hapun .Shum faleminers per mirpritjen e konsideraten e nerume West**** e te pershnes me rrespket

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Bujana's
Sun Jul 27 2008, 10:22pm

Registered Member #1493
Joined: Sat Dec 15 2007, 01:04pm

Posts: 813
si me paska kalu kja teme pa e lexu
po qa je ti mar scutari dreq me brina po pse maj naqe aq shume e ke debules canadan a?
mire e paska thane ajo west**** ja lumsha se ka fol rrealitetin taman.
WEST**** MA QO NJI PM E ME KALLZO SE KU RRIN .

Friends like you, are special hugs from GOD.
Back to top
scutari82
Sun Jul 27 2008, 10:26pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
ne montreal me ka met pishman qe nuk kam shku se me kan than qe asht shume bukur asht si evrope edhe flasin frengjisht
Back to top
Bujana's
Sun Jul 27 2008, 10:31pm

Registered Member #1493
Joined: Sat Dec 15 2007, 01:04pm

Posts: 813
both scutari anglisht dhe french ,bukur asht se kam ken sidomos Montreali i vjeter .

Friends like you, are special hugs from GOD.
Back to top
scutari82
Sun Jul 27 2008, 10:38pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
ne quebeck nuk flasin anglisht me duket e dijn po nuk flasin per kuj
ne montreal ishin shoket e mi per vit te ri e ju kishte pelqy un nuk shkova se kisha me punu
Back to top
West****
Tue Jul 29 2008, 03:39am

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
lol scutari82 sa mire e ke thene ,a to dine englisht por jane shume shume si ta them provinciale e bejne demek se nuk dine por dine shume mire .
Back to top
shqiptare
Tue Nov 04 2008, 02:26pm

Registered Member #2429
Joined: Mon Nov 03 2008, 12:25pm

Posts: 125
Jane shtete me stndarte te larta ekonomike-sociale.
Nese ne usa s`ka ndihme sociale ,ke me shume shance per te gjetur vetveten,kurse canadaja si shtet social ka mundesira me te vogla.
Plus kam vene re se canadaja i do te tan me arsim te lart,dhe masnaj i drejton po per shkolle,me preteksin (eksperience canadeze)
Nuk e di por nese dikush ka mbaruar master apo phd,ti kthehet prap librave,apo te punoj si secondar per nja 3-4 vjet,pastaj te hyje(NESE... ) taman ne profesionin e tyre ,?
Mire ato qe jane relativisht te rinj,por per ate kategori emigrantesh qe jane rreth 40,ca me prit ?
Mendoj se shumica vendosen te emigronje,per arsy te femijev ,qe te ken nje te ardhme,dhe kuptohet eshte shum e arsyshme.
Vetem nje gje e kane te perbashket te gjitha shtetet ,si ato te pasura e jo te pasura,-po se ule b*cen ,s`ka mirqenje ekonomike,se dhe vetem me nje ndihme seshte jete,sikurse vepronje shum.
Nese ke nje status(pashaporte) eshte jo e logjikshme te besh jeten e nje emigranti te remdomte
Sa per bukurite ...? kena shqipnin qe t`knaq.
Back to top
ixixi
Fri Nov 07 2008, 06:57pm

Registered Member #2365
Joined: Sat Oct 04 2008, 06:07pm

Posts: 77
nje pyetje kisha une per ata qe jetojne ne ny ose ne nj , a dini ndonje party qe do behet tashti ne fund te nentorit ? do kisha deshire te shkoja

never say never
Back to top
Go to page  1 2 3 4  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2808 sec, 0.0944 of that for queries. DB queries: 64. Memory Usage: 3,060kB