Forums
Go to page  1 2 3 4 5
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
~*Christel*~
Thu Nov 19 2009, 11:45am


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Ca s'po ndodh ne Rusi...
Back to top
cherry-girl
Thu Nov 19 2009, 12:09pm
Qershi Shkodret

Registered Member #3130
Joined: Sun Jul 05 2009, 07:25pm

Posts: 7264
duket e pabesushme me degju nje te porsalindur tu fol,,megjithate tesh ca nuk po degjojmBack to top
Al Bundy
Thu Dec 03 2009, 08:29pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
.

Back to top
L - N
Mon Feb 15 2010, 10:56am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Sa herë sëmuret një njeri gjatë gjithë jetës?

Bëhet e ditur se një njeri gjatë gjithë jetës së tij kalon 6284 herë shqetësime të lehta.
Sipas lajmit të dhënë në adresën Daily Mail në internet një studim i bërë në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se njeriu gjatë një viti mund të kalojë afërsisht 80 herë shqetësime të lehta si dhimbje koke, ngërçi, dhimbje kurrizi dhe ftohje.

Sipas tij, ne përdorim ilaçe qetësuese për dhimbje 21 ditë në vit. Nëse mesataren e jetëgjatësisë e llogarisim 78,5, atëherë numri i ditëve që përdorim ilaçe qetësuese është 1649.

Në studimin e bërë mbi 3000 të rritur ankesat më të theksuara janë ngërçet e përsëritura. Ngërçet shfaqen 19 ditë në vit tek një njeri dhe gjatë gjithë jetës llogaritet të shfaqen 1492 herë.

Dhimbja e kokës mund të shfaqet të paktën 16 herë në vit dhe gjatë gjithë jetës mendohet të jetë 1265 herë. Sipas studimit, një britanik gjatë një viti kalon 14 herë dhimbje kurrizi ndërsa gjatë jetës 1099 herë.

Duke theksuar se megjithëse këta sëmundje nënvlerësohen nga ana e popullsisë mund të jenë dërrmuese dhe të lodhshme, drejtuesi i kompanisë që bëri të mundur studimin pohoi se studimi nuk përfshin sëmundjet serioze.

Shqetësimet e tjera të lehta që kalojmë gjatë jetës sonë janë shkëputja muskulare, dhimbje qafe, dhimbjet e stomakut dhe barkut, ndrydhje e kyçeve, etj.

pergatiti: Aisa Kaduku Kokiçi


2010-02-15 10:14

Copyright 2009 © GazetaStart.com
trokit ketu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Tue Feb 16 2010, 04:17pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Qëndron 64.5 orë në akull, thyen rekordin botëror

Iluzionisti letonez Gennadi Palcevski qëndron brenda një kallëpi akulli 64 orë e 32 minuta duke firmosur kështu një rekord të ri botëror.
Iluzionisti i quajtur ndryshe “Mr. Fix” qëndroi siç ishte planifikuar për tre ditë në akull në ekspozitën Prodeskop- 2010 në Moskë. Imazhet e “Mr.Fix” do t’i dërgohen Guines-it dhe pritet të konfirmohet si rekordmeni i ri botëror.

Ekspertët, thonë se nga pikëpamja teknike veprime te tilla janë shumë të rrezikshme dhe shtojnë se: “po të ishte diçka e lehtë të gjithë do mundoheshin për ta thyer këtë Rekord”

Gjatë thyerjes së rekordit showmenit i ishte ndaluar alkooli, gjumi dhe komunikimi me njerëz, ndërsa i lejohej vetëm marrja e ushqimeve të lëngshme.

Rekordi i mëparshëm mbahej nga izraeliti Hezi Dalyan me 64 orë qëndrim në akull.

Copyright 2009 © GazetaStart.com
trokit ketu


Ngjyrat pasqyrojnë botën shpirtërore

Në kërkim të një lidhje mes të ngjyrave dhe botës shpirtërore të njeriut, shkencëtarët zbuluan se edhe ndjenjat kanë ngjyrë. Lexoni botën tuaj shpirtërore nëpërmjet ngjyrave të preferuara...
Duke treguar se personat që kalojnë në depresion preferojnë ngjyrat e vdekura ndërsa ato që ndihen mire ngjyrat e ndezura shkencëtarët theksuan se kjo metodë mund të ndihmojë në diagnostikimin e sëmundjeve të personave që kanë probleme në komunikim.

Sipas lajmit të dhënë në gazetën italiane La Repubblica një grup shkencëtarësh nga universiteti Manchester kërkuan nga 105 persona në depresion dhe 108 persona normal të gjejnë ngjyrën e cila i përshtatet gjendjes së tyre shpirtërore duke u bazuar tek tabela e ngjyrave në të cilën ndodheshin 38 tone, e kuqe, portokalli, e verdhë, e gjelbërt, bojëqielli, blu, bojëkafe, e zezë dhe gri. Studiuesit vëzhguan që personat në depresion zgjodhën ngjyrën gri ndërsa ato normalë zgjodhën të verdhën.

Ndërsa në pjesën e dytë të studimit studiuesit kërkuan nga 204 vullnetarë të shëndetshëm të ndajnë ngjyrat në pozitive, negative dhe neutrale. Gjithashtu kërkuan që ato të zgjedhin ngjyrat e preferuara, më pas vetëm 10 % e pjesëmarrësve duke pasqyruar botën e brendshme zgjodhën ngjyrën gri.

Në fund të studimit shkencëtarët treguan se truri identifikon menjëherë ngjyrat e botës shpirtërore dhe në këtë mënyrë komunikon me botën e jashtme. Kjo marrëdhënie përsëritet vazhdimisht, por deri tani nuk ka ndonjë studim të mirëfilltë rreth kësaj teme.

Duke theksuar se tani për tani janë përqendruar mbi të sëmurët e shqetësuar të cilët vuajnë nga sindroma e zorrëve, drejtuesi i studimit Peter Whorwell u shpreh kështu: “Shpresoj që rrota e ngjyrave të na ndihmojë të shohim përgjigjen që këta të sëmurë japin ndaj kurave psikologjike.”

Ai theksoi se këto janë raste kur fjalët nuk mjaftojnë dhe metodat e të shprehurit pa fjalë janë më efektive, ndaj në raste të tilla përdorimi i ngjyrave mund të jetë efektiv.

Copyright 2009 © GazetaStart.com
trokit ketu


[ Edited Tue Feb 16 2010, 04:18pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
☼sunshine
Sun Mar 07 2010, 01:29pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
Shkencetaret japonez,kane zbuluar te dhena se grupi i gjakut,percakton karakterin e njeriut.Sipas tyre ata qe kane grupin A njihen te ndershem dhe te zellshem.Ata qe kane grupin B jane te durueshem dhe shpresplote,ndersa te grupit 0 dallohen me vullnet te forte dhe te ndjeshem.

un 0

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
cherry-girl
Tue Mar 09 2010, 11:31pm
Qershi Shkodret

Registered Member #3130
Joined: Sun Jul 05 2009, 07:25pm

Posts: 7264
Mbijeton bebja 275 grameshe
Saturday, 06 March 2010 at 17:14
Ne momentin e lindjes peshonte vetem 275 grame dhe erdhi ne jete ne javen e 25-te te shtatzanise.
Behet fjale per nje bebe te lindur ne Gjermani, qe shenon rastin e pare ne bote te mbijeteses se nje femije prematur.

Kur pa per here te pare drite, bebja ishte e gjate vetem 21 centimetra, pak a shume sa nje format A4.

Beteja e kesaj femije per te qendruar ne jete ka zgjatur plot 9 muaj, por mjeket kane bere te ditur se vetem tani bebja eshte ne gjendje te jetoje jashte inkubatorit.

Rreziqet me te medha qe ka nje femije prematur eshte anemia, veshtiresia e trupit per te rregulluar temperaturen e paaftesia per te luftuar infeksionet.

Back to top
cherry-girl
Tue Mar 09 2010, 11:41pm
Qershi Shkodret

Registered Member #3130
Joined: Sun Jul 05 2009, 07:25pm

Posts: 7264
Qeni me i gjate ne bote, 220 centimetra

Qeni me i larte ne bote quhet Giant George dhe jeton ne Tucson ne Arizona se bashku me padronin e vet David Nasser.
Kafsha ka hyre ne Guinness e primateve duke u matur nga veshet deri tek bishti me nje gjatesi qe shkon ne 220 centimetra.

George eshte i larte 109 centimetra nga putra tek shpatullat.

Giant George i mori vendin rivalit te tij Titan, nga Grass Valley ne Kaliforni, me pak centimetra me shume.

Back to top
cherry-girl
Tue Mar 09 2010, 11:44pm
Qershi Shkodret

Registered Member #3130
Joined: Sun Jul 05 2009, 07:25pm

Posts: 7264
Nga modele ne krye te bandes se droges

Nga modele e veshjeve intime ne krye te nje organizate nderkombetare te droges.
Eshte ende ne arrati 30 vjecarja Angie Sanselmente Valencia qe sipas shtypit argjentinas eshte kreu i nje bande modelesh qe transportonin kokaine nga Amerika e Jugut ne Evrope.

Vajza eshte pershkruar nga e perditshmja “La Nacion” si “nje bukuri me lekure te zeshket, syte e kafte, floket geshtenje dhe nje buzeqeshje fatale”.

Ajo ka lindur ne Kolumbi ne maj te 1979-es dhe per te ka nje mandat arresti nderkombetar.

Valencia ka filluar aktivitetin e saj te paligjshem pasi eshte martuar me nje bos te njohur meksikan te droges i njohur me pseudonimin “Monstra”.

Por vitin e shkuar, pasi ka marre sekretet e zanatit, ka lene kriminelin dhe ka organizuar nje bande te sajen te droges.

Back to top
SuperGirl
Thu Mar 11 2010, 04:58am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
when a frog throws up, it vomits it's entire stomach so the stomach is dangling out of its mouth. The frog then uses its forearms to dig out all of the stomach's contents and then swallows the stomach back down again.


:-& :-&

[ Edited Thu Mar 11 2010, 05:01am ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Al Bundy
Thu Mar 11 2010, 04:10pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
^Super^ ka shkruar:

when a frog throws up, it vomits it's entire stomach so the stomach is dangling out of its mouth. The frog then uses its forearms to dig out all of the stomach's contents and then swallows the stomach back down again.


:-& :-&S'di pse po m'vjen si thoj perzimjet...
Back to top
cherry-girl
Fri Mar 12 2010, 07:57pm
Qershi Shkodret

Registered Member #3130
Joined: Sun Jul 05 2009, 07:25pm

Posts: 7264
SHBA, shpiket roboti-gazetar

Endrra e shume botuesve mesa duket po behet realitet. Jo paga, jo honorare dhe orare te pazbatuar por as ankesa. Ne tregun e punes po vjen roboti-gazetar.
Ne Evanston, nje zone ne afersi te Chikago-s, Infolab, laboratori i inteligjences ne Northwestern University, ka krijuar robotin e se ardhmes. Nepermjet programit Stats Monkey, ata kane arritur te bejne disa kombinime, ne gjendje per te shkruar artikuj rreth sportit te bejsbollit.

Stats Monkey eshte krijuar nga dy profesore te inteligjences artificiale, nje gazetar dhe inxhinier informatike.

Back to top
cherry-girl
Fri Mar 12 2010, 08:00pm
Qershi Shkodret

Registered Member #3130
Joined: Sun Jul 05 2009, 07:25pm

Posts: 7264
Perimet e ngrira, me te mira se te fresketat

Perimet e ngrira jane me te fresketa se ato qe sapo jane marre nga toka? Duket se po, sipas nje studimi te Institute of Food, ne Britanine e Madhe.
Duke u bazuar ne analiza, perimet e ngrira jane me te shendetshme se ato te fresketat per shkak se mund te ruajne per nje kohe me te gjate vlerat ushqimore.

Studimi nxjerr ne pah se perpara se perimet e freskta te mberrijne ne pjatat tona mund te kalojne deri ne dy jave.

Gjate kesaj kohe kerkimet kane treguar se fasulet mund te humbin deri ne 45% te substancave ushqyese, brokolit 25%, bizelet 15% dhe karrotat 10%.

Nderkohe qe perimet e ngrira i nenshtrohen ketij procesi brenda pak oresh, duke humbur ne kete menyre me pak vlera ushqyese.


Back to top
LEONS
Fri Mar 12 2010, 08:02pm

Registered Member #2969
Joined: Sun May 10 2009, 04:23pm

Posts: 1887
un kam pa nje dokumentar qe ne Japoni kishin kriju nje robot KamarierBack to top
cherry-girl
Fri Mar 12 2010, 08:03pm
Qershi Shkodret

Registered Member #3130
Joined: Sun Jul 05 2009, 07:25pm

Posts: 7264
Meksikani Slim, njeriu me i pasur ne bote

Revista prestigjoze “Forbes” ashtu si cdo vit ka botuar listen e personave me te pasur ne bote per vitin 2009, ku ra ne sy qe per te dytin vit nga 1995, manjati i kompjuterave, Bill Gates nuk ndodhet ne majen e saj.
Sipas “Forbes” personi me i pasur per vitin 2009 u rendit manjati meksikan i telekomunikacionit, Carl Slim me 53.5 miliard dollare. Ne vendin e dyte Gates me 53 miliard dollare dhe ne vendin e trete filantropi amerikan, Warren Buffett me 47 miliard dollare.

Carlos Slim, padroni i aseteve te kompanise “American Movil” eshte joamerikani i dyte ne krye te saj qe nga viti 1994, kur renditjen si njeriu me i pasur e zoteronte japonezi Yoshiaki Tsumtsumi, i cili vetem 1 vit me vone do te zhdukej nga lista e 50 personave me te pasur ne bote.

Back to top
cherry-girl
Fri Mar 12 2010, 08:06pm
Qershi Shkodret

Registered Member #3130
Joined: Sun Jul 05 2009, 07:25pm

Posts: 7264
Antarktide, zbulohet "pinguini i zi"

E kemi degjuar shpesh shprehjen figurative per delen e zeze...nuk dihet nese do te hyje ne fjalorin tone edhe nje fjale e urte per pinguinin e zi.
Ne ishullin South Georgia,ne Antarktide, ky pinguin i zi eshte bere i famshem. Ndersa te tjeret jane dyngjyresh, ky pinguin eshte i gjithi i zi. Jeton ne zonat me jugore te botes.

Fotografi Andrew Evans, i revistes se njohur "National Geographic" mbeti me gojehapur kur fokusoi ne aparatin e tij kete qenie te rralle polare.

Ekspertet biologjike mendojne se nuk behet fjale per ndonje semundje.

Shkencetaret shpjegojne se depozitat e melamines jane prezente ne trupin e pinguinit te zi dhe ka mundesi qe genet jane pergjegjes per mbiprodhimin e kesaj substance e per pasoje edhe per ngjyrosjen e lekures.

Sidoqofte ky fenomen eshte aq i rralle sa nuk ka nje rezultat perfundimtar per te kuptuar shkaqet e verteta ndryshimit.

Back to top
~*Christel*~
Sat Mar 13 2010, 02:02pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Riperseritje

trokit ketu
Back to top
Al Bundy
Sat Mar 13 2010, 02:09pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Shume interesante Christel.Si kisha lexu ata çmendurinat qe paskan ndodhe.

Shqipnia asht vend i ekstremeve.Nga njana ane jena ba eksportusit nr 1 te prostiutucionit neper evrope e nga ana tjeter vrasim ne vendlindje per nje puthje.

Back to top
TOTO-R
Sat Mar 13 2010, 08:05pm

Registered Member #2326
Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

Posts: 1780
Mir brravo ke fol fjal ..... Kisha me than se inioranca ne vendin ton ska fund sic kishte than edhe aje personi ne komentin e ti ma mir njerz qe duhen apo qe vriten ??.... gjithsesi kyt gja itesh e mora vesht se te na kenka ma mir njerz qe virten se qe duhen . Sme kishte qellu me nigju najher kyt kurjozitet veq se kisha me than jena shum te mrapametun... Christel flm per kyt kuriozitet brava
  Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

  Back to top
  ~*Christel*~
  Sat Mar 13 2010, 10:07pm


  Registered Member #1665
  Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

  Posts: 9278
  Miri74 ka shkruar:

  ^Super^ ka shkruar:

  when a frog throws up, it vomits it's entire stomach so the stomach is dangling out of its mouth. The frog then uses its forearms to dig out all of the stomach's contents and then swallows the stomach back down again.


  :-& :-&  S'di pse po m'vjen si thoj perzimjet...  Read this:

  I conigli traggono tutto il nutrimento di cui hanno bisogno mangiando e digerendo due volte lo stesso cibo.Il modo piu semplice e' quello di farsi una bella merenda con le proprie feci.Prima i conigli mangiano l'erba e delle foglie verdi che,dopo essere state digerite,vengono espulse sotto forma di morbide,scure pallottoline. I conogli se le mangiano ancora calde....etj etj.

  Info vazhdon. Po me kaq po e la. E une qe marosha per lepuj :-& :-&
  Back to top
  Alterran
  Sun Mar 14 2010, 01:00am
  Alterran

  Registered Member #1980
  Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

  Posts: 1709
  Gjigandi i kuq, ylli Betelgeus ka diametrin me te madh sesa orbita e Tokes rreth Diellit
  Mesatarisht Betelgeusi e ka rrezen 950here me te madh se Dielli.
  Ylli me i madh i njohur deri tani, eshte VY i Qenit te Madh (VY Canis Majoris) i cili ndodhet ne galaktiken e Rruges se Qumeshtit dhe ka rrezen 2000here me te madhe se e Diellit (2 here me i madh sesa Betelgeusi)

  mosjafutkot@kodramasbregut
  Back to top
  Al Bundy
  Sun Mar 14 2010, 04:32pm
  Al Bundy


  Registered Member #1833
  Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

  Posts: 25133
  ~*Christel*~ ka shkruar:

  Miri74 ka shkruar:

  ^Super^ ka shkruar:

  when a frog throws up, it vomits it's entire stomach so the stomach is dangling out of its mouth. The frog then uses its forearms to dig out all of the stomach's contents and then swallows the stomach back down again.


  :-& :-&  S'di pse po m'vjen si thoj perzimjet...  Read this:

  I conigli traggono tutto il nutrimento di cui hanno bisogno mangiando e digerendo due volte lo stesso cibo.Il modo piu semplice e' quello di farsi una bella merenda con le proprie feci.Prima i conigli mangiano l'erba e delle foglie verdi che,dopo essere state digerite,vengono espulse sotto forma di morbide,scure pallottoline. I conogli se le mangiano ancora calde....etj etj.

  Info vazhdon. Po me kaq po e la. E une qe marosha per lepuj :-& :-&
  Vetem ne kuzhine Christel.E kane mishin ma te shijshem se te pules:D

  Back to top
  ☼sunshine
  Tue Jul 20 2010, 08:48pm
  (¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

  Registered Member #2555
  Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

  Posts: 11539
  ---Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

  * * *
  O nate e qete...
  qe xhiron bosh...
  kur degjon frymemarrjen time..
  mos mendo..
  te luash muziken tende
  te vetmis...
  une veshtroj qiellin..
  duke prit mengjesin..
  te vallzoj...me diellin...  Back to top
  ☼sunshine
  Tue Jul 20 2010, 08:50pm
  (¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

  Registered Member #2555
  Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

  Posts: 11539
  A e dini se .. pergjat 75 vjetesh jete kalon me teper se 30 ton ushqim dhe 50.000 litra leng neper zorr

  * * *
  O nate e qete...
  qe xhiron bosh...
  kur degjon frymemarrjen time..
  mos mendo..
  te luash muziken tende
  te vetmis...
  une veshtroj qiellin..
  duke prit mengjesin..
  te vallzoj...me diellin...  Back to top
  ☼sunshine
  Tue Jul 20 2010, 08:51pm
  (¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

  Registered Member #2555
  Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

  Posts: 11539
  Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo .

  * * *
  O nate e qete...
  qe xhiron bosh...
  kur degjon frymemarrjen time..
  mos mendo..
  te luash muziken tende
  te vetmis...
  une veshtroj qiellin..
  duke prit mengjesin..
  te vallzoj...me diellin...  Back to top
  Go to page  1 2 3 4 5  

  Jump:     Back to top

  Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
  Powered by e107 Forum System
  Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
  Custom Search
  Mire se Vini
  Emri i Identifikimit:

  Fjalkalimi:
  Me Kujto

  [ ]
  [ ]
  Muzik Shkodrane - Sagllam


   
  Chat Box
  You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

  Shkodra ne Youtube
  Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
  Theme created by Free-Source.net
  Render time: 0.2916 sec, 0.0894 of that for queries. DB queries: 65. Memory Usage: 3,171kB