Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Poezi e komente zemret per Shkodren (1)
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Fri Aug 14 2009, 03:47pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Holly ka shkruar:Per ty Shkoder

Sa lexoj vargje per ty,
lote me rrjellin nga keto sy.
zemra m'kjan bashke me to,
te du shum shkoder ma beso.

Aaah sa me vret malli per ty,
aaaah,sa me mungon maj shkodra jeme,
shpirt m'kanqet shkodranshe kur n'di
tane jeten ke me m'bet ne zemeren teme
Sa shpejt te mori malli? Po ti itash ishe

Shum vargje te bukra. Bravo
Back to top
S~erenity
Sat Aug 15 2009, 02:28am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
Lec Neli ka shkruar:

Per ty


Po filloj me shkru tan frymzim ita fjale
Se prej dashnis per ty jam metaman tu plase.
Se prej tejet ika e shpirtin tem e myta.
Kurr s'menova se ikaq thedhe n'errsin shpirtin tem e zhyta.


I varfen e i clirum prej kancerit kumunist
ather njaq disha,
edhe ishte moda atdheun me braktis e un ika.


Isha qorr e hic s'mujsha me shiku
Truni s'punote e hic s'mujsha me logjiku
Pshtimi u ba mentalitet Shkodren me lshu
Zgjidhja vetme u ba vec o burra me emigru.


S'lash pun pa ba e ven ne Europ pa shetit
Rrejta e msova shum, por ishtu e fillova kyt ligsin
U martova e familjen ne gyrbet e cila
Tash kam hall fmit e mi te ti me i rrit, se u shkriva
Vec te ti shpejt mu kthy se u vanita, po kurr s'po vjen ajo lum dita.


E di se shum kush ita fjale zemret,
qi po shkruj per ty Shkoder, kan me i lexu,
e nuk i vej faj kerkuj ba mos me i kuptu.

Se duhet mu rrit n'dur tuja per me dasht taman lezetin me ta ni
Se duhet me dit se sa zoj je, per me te pa si dielli tu shkelqy.Kur bahet fjale, se kush je, prej ka ke ardh e ca ke ba,
prej kado kjoshin, njerzve ju takon me kene shume krenar,
po ti te ban me fluturu pa krahe, tu tu dukt vedi si ma e bukra zan.


Ke sa te dush pluhun, varfni, prapametje e mangsi
Se ke kalu n'jet njana mas tjetres t'shumtat tragjedi.
Teper t'kane cenu, lanu e pengu
por prap je ma e bukra lule ne kyt bote per mu.


Si mos me kene un krenar per ty
Si mos me te dasht un me tan fuqi

Ti i mijetove historis per mira vjet
emnin Iliris na ja dhe vet, e lulzove si kryqytet.

Ti origjinen, kulturen, e gjuhen tone gjithmone na mrojte, kyt Gegnishte vec e pasunove.
Me fmite tuj Marin Barletin, Pashko Vasen, Martin Camaj e Arshi Pipen, Filip Shiroken e Gjergj Fishten

Me Scoder ne Iliri, me Scutary ne Illiricum, me Shkoder ne Bizantum
me Shkoderlocken e Shkoderlocen, maj Shkoder sot shpirtin na gzove


Nuk ke fitu fort e shum te kan lodh, por fatkeqsia kurr s'tka m'posht,
se ti je e ke me ken per ne gjithmone ma e mira gja qi na ka nodh n'kyt bot
Scoder-Shkoder-Shkoderloce shkoderlocke e pashoqe zoj.


Kastan


Tash ty Shkoder po te deshroj per s'gjall
Tash per ty Shkoder po des me mall.
Si s'po di me i dhan rrug ksaj munges
Si s'po ma kuron kush kyt brenges
Si s'po munet kerkush me dhan shpres
Si s'po di me ty Shkoder kurr mu ngi
Si s'po m'jep kush ma shum se ti nostalgji
Si mu bane anrra vetme qi me jep knaqsi
Si s'po ma zevenson kerkush kyt dashni


Nuk me ka met tjeter vec te ti mu kthy
E dermanin me gjet vec n'ty .
T'kam shpirt e zemer moj dashni e jets
se s'ka si ti n'tan kyt univers.

Lec Neli^:)^
Back to top
S~erenity
Sat Aug 15 2009, 02:47am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
a-cat ka shkruar:

O mar zot ti larg me cove
ti per mu a mendove?

gjumi s'me genjen kollaj
e di se jam larg
aeroplani shpejt fluturon
ngadale drejt shkodres po shkon

o edhe pak kam me pa malet
jane te ashpra e te thepisura
nuk ka shkelqim e gradacela
po vetem shqipni don zemer e shkreta

kur harta krijoi shqiperine
fetyra qeshi e ndryshoi
ankthi, deshira
dojne lirine

kur u ula n'tokne teme
e lashe boten
me len rehat je e rreme
itu don zemra jeme

po kta rruge kekan rregullu
o sa mire ma shpejt ne shkoder
une me shku

welcome to shkodra po thote nje tabele
ku ku maj zemer e mjere
kujtimet me pushtojne
s'di nga tja mbaj
te tjeret po m'veshtrojne

du me shku ne shpine teme
me u le ne ballkon
me kjajte sa te du
me bertite: shkoder ty te du

jam ba gure ne ket vend
harroj se kollaj asht me mend

nuk e kam dite dashnine
vetem kur humba shqiperine
veten cova ne mergim
asht ligshtim
zemren kam ne mjerim

koha asht kure
po zemra asht ba gure
nje dite do kthehem ne ate vend
qe mendje e zemer kane vend

ktu jetojme per femije
qe te kene jeten e mire
sakrifikojme e punojme
po ne fund po trashigojme

ndihem keq une itash
po thjesh asht nji mesazh
mergimi qenka torture
e ta baka zemren gure

=(( a-catO mar zot ti larg me cove
ti per mu nopak a mendove?

Gjumi s'me rren kollaj
se e di se jam larg
aeroplani shpejt fluturon
por prap kadale m'duket
drejt Shkodres po shkon

O edhe pak kam me pa malet
qe jane te ashpra e plot me thepa
nuk ka shkelqim e gradacela
po vetem Shqipni don zemer e shkreta

Kur harta krijoi Shqipnine
ftyra qeshi e ndryshoi
ankthi, deshira
lirine dojn

Kur u ula n'tokne teme
i thash bots mrapa
me len rehat je e rreme
itu don zemra jeme

Po kta rruge kekan rregullu
o sa mire paska nryshu
ne Shkoder mezi pres me shku

Welcome to Shkodra po thote nje tabele
ku ku maj zemer e mjere
kujtimet papritun po m'pushtojne
s'di ka tja maj kur te tjeret
me cudi po m'shikojn

Du me shku ne shpine teme
me u le ne ballkon
me kjajte sa te du
me bertite me te madhe:
Erdha prap Shkodra jeme
moj mjalt e amel
Shpirt e zemer.

Jam ba gure ne ket vend
harroj se kollaj asht me mend

Nuk e kam dite perpara dashnine
por e vuna re vetem kur huma Shqipnine
veten cova ne mergim
pa dit se asht ligshtim
e zemren teme myta ne mjerim

Koha thojn asht kure
po zemra masht ba gure
nje dite do kthehem ne ate vend
qe mendje e zemer kane vend

Ktu jetojme per femi
qe te kene jete t'mire
sakrifikojme e punojme
qe ne fund te trashgoj

Nihem keq une itash
po thjesh asht nji mesazh
mergimi kenka torture
qe ta baka zemren gure


=(( a-cat=D> ^:)^
Back to top
S~erenity
Wed Aug 19 2009, 04:52am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
Kur u largova nga ti Shkoder
shume lote rrjedhen per ty
udhetova drejt se panjohures
dhe zemres i vura nje dry

Jeten fillova ne vend t'huaj
por gjithmone mendjen te ti Shkoder Zoj
t'kam shpirt, dhe shume me mungon
ta dish, je ti Shkoder qe mu m'plotson

Ti je qyteti ma i bukur n'bote per mu
o e shtrejta vendlinja jeme
sa here vi, mireseardhjen gjithmone uron
tu mu dridh buza..hapi krahet
dhe cdo pellemb te tokes tane perqafoj
Back to top
Holly
Wed Aug 19 2009, 07:50pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Lec Neli ka shkruar:

Per ty


Po filloj me shkru tan frymzim ita fjale
Se prej dashnis per ty jam metaman tu plase.
Se prej tejet ika e shpirtin tem e myta.
Kurr s'menova se ikaq thedhe n'errsin shpirtin tem e zhyta.


I varfen e i clirum prej kancerit kumunist
ather njaq disha,
edhe ishte moda atdheun me braktis e un ika.


Isha qorr e hic s'mujsha me shiku
Truni s'punote e hic s'mujsha me logjiku
Pshtimi u ba mentalitet Shkodren me lshu
Zgjidhja vetme u ba vec o burra me emigru.


S'lash pun pa ba e ven ne Europ pa shetit
Rrejta e msova shum, por ishtu e fillova kyt ligsin
U martova e familjen ne gyrbet e cila
Tash kam hall fmit e mi te ti me i rrit, se u shkriva
Vec te ti shpejt mu kthy se u vanita, po kurr s'po vjen ajo lum dita.


E di se shum kush ita fjale zemret,
qi po shkruj per ty Shkoder, kan me i lexu,
e nuk i vej faj kerkuj ba mos me i kuptu.

Se duhet mu rrit n'dur tuja per me dasht taman lezetin me ta ni
Se duhet me dit se sa zoj je, per me te pa si dielli tu shkelqy.Kur bahet fjale, se kush je, prej ka ke ardh e ca ke ba,
prej kado kjoshin, njerzve ju takon me kene shume krenar,
po ti te ban me fluturu pa krahe, tu tu dukt vedi si ma e bukra zan.


Ke sa te dush pluhun, varfni, prapametje e mangsi
Se ke kalu n'jet njana mas tjetres t'shumtat tragjedi.
Teper t'kane cenu, lanu e pengu
por prap je ma e bukra lule ne kyt bote per mu.


Si mos me kene un krenar per ty
Si mos me te dasht un me tan fuqi

Ti i mijetove historis per mira vjet
emnin Iliris na ja dhe vet, e lulzove si kryqytet.

Ti origjinen, kulturen, e gjuhen tone gjithmone na mrojte, kyt Gegnishte vec e pasunove.
Me fmite tuj Marin Barletin, Pashko Vasen, Martin Camaj e Arshi Pipen, Filip Shiroken e Gjergj Fishten

Me Scoder ne Iliri, me Scutary ne Illiricum, me Shkoder ne Bizantum
me Shkoderlocken e Shkoderlocen, maj Shkoder sot shpirtin na gzove


Nuk ke fitu fort e shum te kan lodh, por fatkeqsia kurr s'tka m'posht,
se ti je e ke me ken per ne gjithmone ma e mira gja qi na ka nodh n'kyt bot
Scoder-Shkoder-Shkoderloce shkoderlocke e pashoqe zoj.


Kastan


Tash ty Shkoder po te deshroj per s'gjall
Tash per ty Shkoder po des me mall.
Si s'po di me i dhan rrug ksaj munges
Si s'po ma kuron kush kyt brenges
Si s'po munet kerkush me dhan shpres
Si s'po di me ty Shkoder kurr mu ngi
Si s'po m'jep kush ma shum se ti nostalgji
Si mu bane anrra vetme qi me jep knaqsi
Si s'po ma zevenson kerkush kyt dashni


Nuk me ka met tjeter vec te ti mu kthy
E dermanin me gjet vec n'ty .
T'kam shpirt e zemer moj dashni e jets
se s'ka si ti n'tan kyt univers.

Lec Neli

te lumt Lec Neli shum shum bukur. me pelqen fort stili me te cilin shkruan ti.
rrespekte!

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
Holly
Wed Aug 19 2009, 07:51pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
::bud:: ka shkruar:

Holly ka shkruar:Per ty Shkoder

Sa lexoj vargje per ty,
lote me rrjellin nga keto sy.
zemra m'kjan bashke me to,
te du shum shkoder ma beso.

Aaah sa me vret malli per ty,
aaaah,sa me mungon maj shkodra jeme,
shpirt m'kanqet shkodranshe kur n'di
tane jeten ke me m'bet ne zemeren teme
Sa shpejt te mori malli? Po ti itash ishe

Shum vargje te bukra. Bravo
flm bud. ne fakt keto varje jane shkru para se me ike.

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Tue Aug 25 2009, 09:27am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Shkoder
A thu je thjesht?
Jo ti mire e din
ne zemer m'je njesh.

Kur mendoj per ty
ujshem shohin kta sy
Nuk je vetem
ne jena jena kudo
jo me trup
ME ZEMER NA BESO!!

Je aroma qe me mungon
Je bora qe s'me ledhaton
Je andrra qe me zgjon
Je dashnia qe me mungon
Je njomeza e inocenses
Je lodhja e zemres

Ty te kujtoj
S'kam ka shkoj
Je copez e qenjes teme
Je naqe, je dushe, rrapatushe, je mungese
PER MU JE SHPRESEEEEEEEEEEE...

Shkodra na ka
Shkodren e kena
Mos harroni
Kaloni anena..

Pershendeteni sa her ta shihni
Dashurojeni, adhurojeni
Pijeni ujin, le t'ju pastroj shpirtin
Hekeni mergimin
Si hini na ka mbulu zjarminimin...
a-cat


I care and I wish well!

Back to top
Holly
Tue Aug 25 2009, 04:06pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
a-cat ka shkruar:

Shkoder
A thu je thjesht?
Jo ti mire e din
ne zemer m'je njesh.

Kur mendoj per ty
ujshem shohin kta sy
Nuk je vetem
ne jena jena kudo
jo me trup
ME ZEMER NA BESO!!

Je aroma qe me mungon
Je bora qe s'me ledhaton
Je andrra qe me zgjon
Je dashnia qe me mungon
Je njomeza e inocenses
Je lodhja e zemres

Ty te kujtoj
S'kam ka shkoj
Je copez e qenjes teme
Je naqe, je dushe, rrapatushe, je mungese
PER MU JE SHPRESEEEEEEEEEEE...

Shkodra na ka
Shkodren e kena
Mos harroni
Kaloni anena..

Pershendeteni sa her ta shihni
Dashurojeni, adhurojeni
Pijeni ujin, le t'ju pastroj shpirtin
Hekeni mergimin
Si hini na ka mbulu zjarminimin...
a-cat
te lum a-cat mi ke mbush syt me lote teper e bukur m'kenaqe.
(duket qe te ka marr malli dushe:(

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
S~erenity
Fri Aug 28 2009, 01:42am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
Bravo a-cat dhe Holly, shume prekese vargjet per Shkodren,
gjithashtu dhe gjithe anetaret flm pa perjashtim se na knaqet.. mwa
Back to top
::bud::
Fri Aug 28 2009, 09:49amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Ju lumshin durt se shum vargj prekse.
Back to top
L - N
Thu Sep 24 2009, 06:46am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
first lady ka shkruar:

Aty si tash para se me ardhë Fiset - Martin Camaj

Aty si tash para se me ardhë fiset
Ishe
Me tambël në plasaritjen e currave
e me themele në ujin e njelmë.
Të dhanë vetëm një emën: Shkodra.
E të thirrën qytet me kunora
E të hodhën përkrye gur e hekurat e para.

U zgjove e përgjakun sa herë
E u kqyre në pasqyrën tande.
Me emën grueje u lave ndër ujna
T'lumenjve dhe ndeje me petka të reja
Në shkamb
E ndritun ballë diellit mbi fusha.
E pruna kyt poezi prej nji teme tjeter qe e ka postu tjera kush sepse e gjeta shum te mrekullushme dhe besoj se shkrimtari i madh Shkodram Martin Camaj e ka shkru prej zemres

[ Edited Thu Sep 24 2009, 06:51am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
West****
Sun Oct 11 2009, 06:03pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Sot lexova diqka te shkruar nga nji djal shkodrane.. me permalloji shume

Ah moj Shkoder cka t’mundon
liqeni per ty nga vajtimi po shterron,
emigrimi bijve t’tuj te hapi plage ne zemer
por mos u merzit se prej tejet morem nji emen,
nji emen t’shtrenjte qe vec shpirti e kupton... Read More
cdo gja do t’bajm per ty se te takon,
edhe jeten per ty s’asht problem qe me e dhan
se per ne ke me mbetun gjithmone nji nane,
per ty pervlohem o loqka jem
se je drita syve t’shpirtit tem,
emni jot o kur perdhoset
shpirti flake me ndezet e m’rebelohet,
oh sa dhimbje kam per ty
kur t’shof ne lot ty tuj shperthy,
sa t’jem larg tejet I humbun jam
se ne zemer ve ty te kam,
ku kam shku me kan nderu
se per jeten e nderin m’ke mesu,
ne gji tandin jam ushqy
do t’baj cmos me ta shperbly,
ti per ne s’ke pse lengon
asnji prej nesh nuk te harron,
dhimbjet tuja do t’mjekoj
do t’vij shpesh e te takoj,
plaget tuja kur t’sheroj
te ti do t’vij prap te jetoj, ^:)^ ^:)^

FAT E MARESI GJITHKUJT QE I THOT VEDIT SHKODRANE.


[ Edited Mon Oct 12 2009, 10:14am ]
Back to top
L - N
Mon Oct 12 2009, 10:16am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
West**** ka shkruar:

Sot lexova diqka te shkruar nga nji djal shkodrane.. me permalloji shume

Ah moj Shkoder cka t’mundon
liqeni per ty nga vajtimi po shterron,
emigrimi bijve t’tuj te hapi plage ne zemer
por mos u merzit se prej tejet morem nji emen,
nji emen t’shtrenjte qe vec shpirti e kupton... Read More
cdo gja do t’bajm per ty se te takon,
edhe jeten per ty s’asht problem qe me e dhan
se per ne ke me mbetun gjithmone nji nane,
per ty pervlohem o loqka jem
se je drita syve t’shpirtit tem,
emni jot o kur perdhoset
shpirti flake me ndezet e m’rebelohet,
oh sa dhimbje kam per ty
kur t’shof ne lot ty tuj shperthy,
sa t’jem larg tejet I humbun jam
se ne zemer ve ty te kam,
ku kam shku me kan nderu
se per jeten e nderin m’ke mesu,
ne gji tandin jam ushqy
do t’baj cmos me ta shperbly,
ti per ne s’ke pse lengon
asnji prej nesh nuk te harron,
dhimbjet tuja do t’mjekoj
do t’vij shpesh e te takoj,
plaget tuja kur t’sheroj
te ti do t’vij prap te jetoj, ^:)^ ^:)^

FAT E MARESI GJITHKUJT QE I THOT VEDIT SHKODRANE.
Primen kenka njaq sa domethanse edhe e bukur, e tlumshin durt qi na e prune ktu maj zoj e nerume.

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
lissandro
Tue Feb 21 2012, 06:30pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764Shum bukur bravo Megi.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
SuperGirl
Mon Jul 16 2012, 03:35pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ASAJ - Klodian Kojashi

Shkodra...
asht nji rrugicë e vjetër
me muret e laguna prej shiut që s'din me pushue
me muret e nalta
që s'dijnë me mbarue.
Shkodra asht nji rrugicë e vjetër
N'mes oborresh me luleborë
ku edhe vitet ndalen për me i marrë erë
.....
Shkodra asht nji vajzë brune
që t' kalon afër pa ti hedhë sytë
e ti e ndjen se vdes për aromën e saj

e kur ke mbetë vetëm
kthehet e të përqafon duke ti rrëshqit flokët nëpër supin tand.

Shkodra
asht gruaja e bukur
e historive pa fund

Shkodra asht nji adoleshente
që skuqet prej puthjes së parë
e nuk din çfarë ban

Shkodra asht e vjetër
kur zbehet nëpër mendimet e ngurta.
Shkodra asht e re kur
shfleton pranverat tan shpresë.
........
Shkodra asht nji ballkon,
kitarrë, dëshirë, andërr, buzë,
lumenj që puthen poshtë kalasë
shkodra asht poezi,
vargje me aromën e blinit.
Shkodra asht emocion
i hanës që shndritë permbi liqen
asaj rruge të ngushtë
ku njerezit dashunojnë mshehtas
e natyra hesht
sikur s'ka pa asgja.
....
Shkodra asht e çuditshme
e mistershme,
e bukur,
e brishtë,
e njomë,
e llastume,
e dashtun,
Shkodra
asht nji jetë

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
~*Christel*~
Mon Jul 16 2012, 03:40pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
SuperGirl ka shkruar:

ASAJ - Klodian Kojashi

Shkodra...
asht nji rrugicë e vjetër
me muret e laguna prej shiut që s'din me pushue
me muret e nalta
që s'dijnë me mbarue.
Shkodra asht nji rrugicë e vjetër
N'mes oborresh me luleborë
ku edhe vitet ndalen për me i marrë erë
.....
Shkodra asht nji vajzë brune
që t' kalon afër pa ti hedhë sytë
e ti e ndjen se vdes për aromën e saj

e kur ke mbetë vetëm
kthehet e të përqafon duke ti rrëshqit flokët nëpër supin tand.

Shkodra
asht gruaja e bukur
e historive pa fund

Shkodra asht nji adoleshente
që skuqet prej puthjes së parë
e nuk din çfarë ban

Shkodra asht e vjetër
kur zbehet nëpër mendimet e ngurta.
Shkodra asht e re kur
shfleton pranverat tan shpresë.
........
Shkodra asht nji ballkon,
kitarrë, dëshirë, andërr, buzë,
lumenj që puthen poshtë kalasë
shkodra asht poezi,
vargje me aromën e blinit.
Shkodra asht emocion
i hanës që shndritë permbi liqen
asaj rruge të ngushtë
ku njerezit dashunojnë mshehtas
e natyra hesht
sikur s'ka pa asgja.
....
Shkodra asht e çuditshme
e mistershme,
e bukur,
e brishtë,
e njomë,
e llastume,
e dashtun,
Shkodra
asht nji jetë
Nuk ndgihem asiher tu e lexu!
Back to top
- Stella -
Tue Jan 08 2013, 01:46pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501Shkodra âsht si njì piktúr gjigande qì merr frymë. Aty personazhet levizin, shahen, bâjn bé, qeshen, ngerdheshen, kacafyten e puthen. Dikund ndihen jaret shkodrane, mândej njì barcalét zhbiruese. Dikush premton me t’madhe se ka me e mbajt fjalen, ì tjeter me zâ t’ndryshkun len njì amanet. Deri n’kúp t’qiellit shkon kanga kur shkodránt gëzójn, e gjâma edhe mâ nalt shkon kur ata vajtojnë. Por të tánave j’a kalon rrakâma e koves pa êmen lidhë n’konop ndjesinash kur shkapétet nder muret e gurta të pusit shpirtnór shkodrán. Vjen mbrápsht kova plot me njì lánd t’pádukshme qì quhet jétë. E Shkodránt sperkasin me tè qytetin e vet.
Kjo piktúr âsht njáq madhështore dhe e nderlikueme sá qì nuk mund të vlersohet tuj u pá vetem prej s’afermi. Duhet me ík larg, shume larg per me è pá kjárt è mandej ndoshta me e kuptue at çka na, në njì mëndýr shumë të koncentruar.


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Tue Jan 08 2013, 01:49pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501


Drini i lau kambet Kalase
E dielli,tue u rrxue mbas Taraboshit,
ia fali lulkuqin e fundit
te dites.

Puthin aroma lulesh
muret e oborreve te randueme nga shermasheku
e shtepite,te mbetua ne gryka blerimesh,
krrusen
nen peshen e lodhjes se mbramjes
e te qiellit n'prendim.

Krismat e dyerve qe mbyllen njena mbas tjetres
dhe te gjitha zhurmat e tjera
shuhen ngadale ne valet e liqenit.

Me nina - nanen e bulkut te nates
dremitin rruget e vetmueme
e Shkodra flen


Poezi Anton Cefa
Foto Eniona Brahimi[ Edited Tue Jan 08 2013, 01:49pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Fri Feb 01 2013, 03:16pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Apr 25 2013, 06:31pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501Njashtu ndoshta te kishe shkru mos te kisha nder mend,
rroke mbas fjaleve qe te pergjajne ne ere e ne forme,
nje here nje gruje te shtrime ,tuj me prite
pa dashte e thirra Shkoder .

Me hapi krahet ,me puthi ne faqe
e mandej me za te mekun me tha :

Ti nuk mundesh me e nda me mu,
Shkodren ti e ke ne shpirt,
as lekura jeme e bute,
as syte e mi te ujet nuk te gezojne !?

Vijat e trupit tem nuk i afrohen Asaj
Shko pra .....shko e prej atje me duej..


Vargje nga Arian Shpori

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
Mbreteresha
Wed Feb 25 2015, 06:08pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
Holly ka shkruar:Per ty Shkoder

Sa lexoj vargje per ty,
lote me rrjellin nga keto sy.
zemra m'kjan bashke me to,
te du shum shkoder ma beso.

Aaah sa me vret malli per ty,
aaaah,sa me mungon maj shkodra jeme,
shpirt m'kanqet shkodranshe kur n'di
tane jeten ke me m'bet ne zemeren teme
Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2911 sec, 0.0744 of that for queries. DB queries: 63. Memory Usage: 3,111kB