Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Shkollat - Arsimi - Edukimi
 
<< Previous thread | Next thread >>
RinIA shkodrane ?
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
migu
Thu Aug 16 2007, 03:52pm

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234
100&%

[ Edited Mon Jul 21 2008, 07:44am ]

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
Holly
Thu Aug 16 2007, 04:06pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
EH SE DI KA LLOJ LLOJ .
KA DISA QE NUK JANE HIQ TE KULTURUAR ,SA QE TE VJEN TURP.
TE BAJNE EDHE TE MARRE BILE ..........
POR KA EDHE TE KULTURUAR POR ME PAKICE .KESHTU E MENDOJ UNE . (sorry)

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Thu Aug 16 2007, 04:17pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
jane 50% me 50% per mu

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
shkodra
Fri Aug 17 2007, 09:53pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
per mu ne % kisha vu 70% te kulurme dhe me edukate 30% e dini vete,,,,

no comment......
Back to top
.: Deno :.
Fri Aug 17 2007, 10:17pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Varet qe perakton fjala kulture ...
Nese kemi fjalen per etik apo moral, ka mjaft te ruj qe japin dhe marrin rrespekt. Ka po kaq te till qe dijn me u sjell dhe din ca asht edukata ...
Por nese i japim fjales KULTURE definicionin e saj te vertet ... do thosha se ka pak, gjithsesi me pas ka, por un mendoj se faji ma i madh asht i arsimit te mesem e aq ma shum atij universitar qe asht totalisht jasht normave ...

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
migu
Fri Aug 17 2007, 11:07pm

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234
!lol

[ Edited Sun Sep 16 2007, 08:36pm ]

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
SuperGirl
Fri Aug 17 2007, 11:11pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Atehere, ti ndajme gjanat....kultura perkufizohet si cdo gja qe nje njeri ben. ketu eshte mire te flasim per edukate...sa jane te edukuar te rinjte shkodrane, pasi kultura eshte nje nocion shume i gjane.
Jo vetem te rinjte, por edhe moshat e tjera kane disa probleme me edukaten.
Them me plot bindje se fjala 'faleminderit' perdoret shuuuuume rralle ne shkoder....ashtu si "te lutem"
Djemte shkodra nuk dine rregullat elementare te sjelljes me femrat (jo te gjithe, nuk mund te pergjithesoj), hapin deren e lokalit, jane te shoqeruar me nje femer dhe hyjne vete te paret ..........shumica perdorin nje sjellje relativisht te ashper me kamarieret, ose me njerez qe i kryejne sherbime te ndryshme, pra qe jane ne pozite me te ulet se ato vete.......kur degjon njerez ne rruge duke fol ne cel, e marrin vesh te gjithe nga te bertiturat....nuk po flas per sjelljet ne klase, sidomos ne Univ ku vajzat pa piken e turpit ndezin cigaren kur mesuesi eshte prezent, ose i kthejne fjalen sikur te mos behej fjale per pedagog, po per nje lypes ne rruge.................nese kjo quhet edukate, une preferoj te them se nuk jam e edukuar me vjen keq, po ky eshte realiteti qe shohim cdo diteBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Z. Zamir Kaceri
Fri Aug 17 2007, 11:24pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Ato qe vijne nga familje te vjetra Shkodrane mund te them se jane te kulturuar sa nuk ka si te jene me. jo te gjithe por pjesa derrmuese. kurse per ata qe jane 'qytetare te rinj' mendoj se duhet te mesojne perpara se cfare domethenie ka fjala kulture. e di se eshte e veshtire me ja shpjegu por si i thone asja fjales atyre i hin nje nje ane e i del nga ana tjetjer.
se harrova, eshte mire me ja shpjegu italisht pasi pnje pjese e mire e tyre jane shperngulur ne Itali per te zgjeruar kulturen qe ata kane.
(ka edhe njerez te mire si STja)

Lumi Dushes
Back to top
Z. Zamir Kaceri
Fri Aug 17 2007, 11:25pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
SuperGirl ka shkruar:

Atehere, ti ndajme gjanat....kultura perkufizohet si cdo gja qe nje njeri ben. ketu eshte mire te flasim per edukate...sa jane te edukuar te rinjte shkodrane, pasi kultura eshte nje nocion shume i gjane.
Jo vetem te rinjte, por edhe moshat e tjera kane disa probleme me edukaten.
Them me plot bindje se fjala 'faleminderit' perdoret shuuuuume rralle ne shkoder....ashtu si "te lutem"
Djemte shkodra nuk dine rregullat elementare te sjelljes me femrat (jo te gjithe, nuk mund te pergjithesoj), hapin deren e lokalit, jane te shoqeruar me nje femer dhe hyjne vete te paret ..........shumica perdorin nje sjellje relativisht te ashper me kamarieret, ose me njerez qe i kryejne sherbime te ndryshme, pra qe jane ne pozite me te ulet se ato vete.......kur degjon njerez ne rruge duke fol ne cel, e marrin vesh te gjithe nga te bertiturat....nuk po flas per sjelljet ne klase, sidomos ne Univ ku vajzat pa piken e turpit ndezin cigaren kur mesuesi eshte prezent, ose i kthejne fjalen sikur te mos behej fjale per pedagog, po per nje lypes ne rruge.................nese kjo quhet edukate, une preferoj te them se nuk jam e edukuar me vjen keq, po ky eshte realiteti qe shohim cdo diteboll se me aje.
me fal se po te bej verejtje por e kishim fjalen per njerez. je e madhe. lum forumi qe te ka.

Lumi Dushes
Back to top
migu
Fri Aug 17 2007, 11:37pm

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234


[ Edited Sun Sep 16 2007, 08:36pm ]

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
Z. Zamir Kaceri
Fri Aug 17 2007, 11:41pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
ashtu asht mar plak. une para dy vjetesh u futa ne dyqan edhe i thash asaj shiteses a mundesh me ma dhan nje pakete cigare zonje te lutem. ajo mu kthy po ti mar pis tha une jam nana jote me moshe.
tash e mrapa duhet me i than ma jep nje pakete cigare ta kajsha nanen.
ne kete aspekt jena 0 shoku.

Lumi Dushes
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Fri Aug 17 2007, 11:44pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Per mendimin tem nuk mundesh me pergjithsu as me dhane naj statistike per kete qeshtje. Une besoj se kultura jepet tek femija prej prinderve te tij/saj. Nuk ka rendesi prejardhja as feja e as etj etj... Me kalimin e viteve, kultura pasurohet ose ne raste te rralla, njeriu edhe e hupe drejtimin komplet duke pase parasysh shoqerine, gjendjen ekonomike, dhe Boten ku jeton. Tana te mirat .
Ps. Rinia Shkodrane per dite e ma shume po pasurohet intelektualisht dhe uroj te ushtrojne ate ne Shkoder. Shembujt shihen ne kete website e dine vete se kush jane.


I care and I wish well!

Back to top
migu
Fri Aug 17 2007, 11:50pm

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234


[ Edited Sun Sep 16 2007, 08:36pm ]

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
SuperGirl
Fri Aug 17 2007, 11:57pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Asht e vertete qe cdo gje po permiresohet dita dites, por me keqardhje e them se jemi prapa a-cat. Eshte e ralle te shohesh njerez ne shkoder qe mbajne nje pakete cigaresh ne dore deri te koshi me i afert i plehrave, e shohin me te thjeshte ta hedhin ne mes te rruges...gjithashtu nese te shohin ne lokal me nje liber para duke pi nje kafe, te vejne vulen per te marr ose ose prinderit qe nuk e kan hic problem, por ushtrojne dhune (i rrahin me pak fjale) femijet ne publik, pa marre parasysh pasojat....

Para pak ditesh isha ne Sarande, dhe me beri pershtypje nje gje, kategorikisht asnje dyqan nuk ka qepena (roleta), jane thjesht me xham, kurse ne shkoder duhet ta blindosh dyqanin dhe keshtu nuk eshte i sigurte....

Gjithsesi jam optimiste, se po ecim para ne te gjithe aspektetBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
migu
Sat Aug 18 2007, 12:12am

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234
shk

[ Edited Sun Sep 16 2007, 08:37pm ]

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
BRUNJA_USA
Sat Aug 18 2007, 02:35am
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
SUPER GIRL JAM OPTIMISTE SE PO ECIM PERPARA!!!!!!CFAR PERPARA MAR VEC VESHJET MUNOHEN ME I BA SI EUROPA SE PER TJETER GJA SHKODRA SKA NDRYSHU HIC.PO XHANEM SU DEL KOHA SE DUHET ME MENU QYSH TE SHTUNEN CKA KAM ME VESH NE SHKOLL TE HANEN E SKAN KOHE ME MLEDH SHOQNIN E TE PAKTEN PARA PALLATIT KU JETOJNE ME PASTRU PISLLEKUN QE I KISHTE MBULU.

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
SuperGirl
Sat Aug 18 2007, 12:25pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
plakro_81 ka shkruar:

supergirl si te duket ajo qe shkrova une nuk me kthee pergjigje


Plakro ke pershkruar realitetin, eshte e vertete ajo qe thu ti, dihet qe mania e shkodraneve eshte te hapen, edhe kur nuk kane me ca me u hap...edhe une e para ndoshta nuk do dilja per pastrim, sepse menjehere te thone 'budallaqe' ose ai qe organizon pastrimin ka nje arsye me te forte (te marre leke nga dikush qe sponsorizon) e motivi i tij nuk eshte i sinqerte nuk mund te krahasohet asnjehere Shqiperia me vendet e zhvilluara evropiane, sa kalon kufirin me Malin e Zi, sapo kalon doganen dallohet ndryshimi, do te duhen edhe shume vite te tjera qe ne te bahena njerezBRUNJA_USA ka shkruar:

SUPER GIRL JAM OPTIMISTE SE PO ECIM PERPARA!!!!!!CFAR PERPARA MAR VEC VESHJET MUNOHEN ME I BA SI EUROPA SE PER TJETER GJA SHKODRA SKA NDRYSHU HIC.PO XHANEM SU DEL KOHA SE DUHET ME MENU QYSH TE SHTUNEN CKA KAM ME VESH NE SHKOLL TE HANEN E SKAN KOHE ME MLEDH SHOQNIN E TE PAKTEN PARA PALLATIT KU JETOJNE ME PASTRU PISLLEKUN QE I KISHTE MBULU.Naqe ke te drejte persa i perket veshjes, por kjo ne vetvete nuk eshte mungese edukate, sepse secili eshte i lire te vishet mire, kjo eshte kulture nuk ka lidhje me pastrimin. Prinderit e mi thone qe dikur, ne kohen e diktatures, te gjithe njerezit dilnin me dite te caktuara dhe lyenin muret e shpise me gelqere te bardhe, pra e gjithe lagjia te kenaqte synin, kurse tesh jane ba shpiat pa rregull, e te zotet e shpise as kanalin para dere nuk e pastrojne. Ne lagjen teme, tre-kater shpia me tutje, ka shperthy kanali i yjrave te zeza, dhe nuk kalohet aty, ka rrezik per asfiksim, e te zotet e shpise, (se eshte kanali i tyne) nuk e pastrojne per kush e di se cfare arsyeje.
Nuk e di nese te gjitha keto jane pasoje e viteve qe populli shkodran ka nejt i mbyllun, por jam e sigurte qe pa dajak kto nuk marrin vesh (dajak si ai i shkut Enver e kam fjalen)
Brune, kur them se jam optimiste, e kam fjalen per shume te rinj qe po arsimohen, brenda dhe jashte vendit, e epo e ndryshojne sado pak kete mentalitet mbytes

respekte.
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Mon Aug 27 2007, 04:03pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
zgjidhja ma e mire asht me i nxjerr tan rinine i her jashte shteti me punu e jetu jasht per te pakten 3-4 vjet e mandej fillojne e bahen i fije njerez se sa te jetojne ne shqipni nuk kan me xan mend...

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
migu
Thu Sep 06 2007, 11:18am

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234
bashkohem plotesisht me ty shkodran_nyc, duhet me i marr tane te rijt me nji vinxh te madh e me i hedh ne europe e aty mesojn ca da me than jete. bravo

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
visho
Thu Sep 06 2007, 08:59pm

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
mir se po i çoni tan neurop po shkodren kuj me ja lan apo me fillu masanej shkodrant jan kshtu e ashtu e un sjam dakort se jan tan pa edukat por te pakt jan ata qi skan edukat, e per edukat qi kan kta ne eorop aja squhet edukat se sa bahen 18 vjeça as dojn me dit ma per prin, ata mun te ken standarte jeteset ma teper por edukat as qi bahet fjalBack to top
SuperGirl
Thu Sep 06 2007, 09:20pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Shikoni, nuk asht e thanun qe te gjithe qe jetojne ne Europe ose ne cdo vend tjeter te botes jane te edukum, ashtu si nuk asht e thanun qe te gjithe shkoranet jane te paedukum...asigja nuk asht e ndame me thike, kam mjaft shembuj te njerezve qe kane vite jashte shtetit e s'ia kane haberin sjelljeve te mira !mistrust
Kjo ka te bajne kryesisht me edukaten e familjes, qe nqs nuk e ke ate, mundesh me nejt 300 vjet jashte shtetit e nuk e fiton
keshtuqe edhe ne shkoder do edukohen te rinjte, pa pase nevoje me shku jashte, edhe pse kjo shpesh ndihmonBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
BRUNJA_USA
Fri Sep 07 2007, 12:41am
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
une di me than se gjithmon kam ken krenare qe kam pas origjin shkodrane se shkodra gjithmon ka ken djepi i kultires dhe te them te drejten u zhgenjeva kur shkova pas disa viteve ne shkoder sepse nuk e ndjeva veten mire .por jam me super girl se edukata nuk asht e than se mund ta marresh po ike ne europ se edhe ne qe kena jetuar atje dikur nuk asht e than se kena ken pa edukat por cdo gje varet nga familja dhe dua mje than edhe ket se familjet e mira qe kan ken dikur e shkoder jan larguar nga shkodra per arsyet e tyne dhe tash ma shume shkodran po i thon vetes ata qe kan ba do leke e kan nble nje shpi ne shkoder .pranej edhe shkodra ka met tash ma mrapa se tirana apo jugu .por gjithsesi shpresoj qe rinia e shkodres te bajn permiresime e mos te presin cdo gje nga emigracioni ........

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Fri Sep 07 2007, 02:43pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
ka te bajn edukata e familjes por jeta jasht shteti te shtyn i fije per ma shume kulturim e sjellje ma te mira... se ne shkoder me marr gjane ma te vogel psh. tan i hedhin mbeturinat ne mes te rruges e nuk presin qe nje leter cimcakezi apo dicka tjeter me e hedh ne koshat e posacem... une kam ken vet ne shkoder e te pakten per deri sa kam ken un ne shkoder pjesa ma e madhe e rinise ka ken krejt e pakulturume pavaresisht qe vishin prej familjesh te mira... pra du me dal te ajo qe ambienti ku jeton ka te baj ma shume se ambienti familjar sepse ma shume je ne kontakt me ambinetin e jashtem sesa me ambientin familjar... pra domosdo do te influencohesh ma shume nga njerezit rreth teje sesa nga familja... Pra kur une permendi evropen apo ameriken une nuk po flas per vlera familjare por po flas per nje ambient te jashtem ma me edukate e me sjellje ma te hijshme se sa mund te jen ne shkoder... plus qe duke ken imigrant e shef se cfare asht jeta e sa duhet me luftu per me ia arrit qellimit e nuk je si ne shkoder ku e ke gjithcka gati e s'ke nevoje me e lodh vedin fort... pra e shef se ca asht jeta e vertete qe shume te rinj shkodrane s'ia kajn haberin... e kur je ne nje ambient ma te mire se sa ai qe eshte ne shkoder atehere domosdo do te ket nje efekt pozitiv ne personalitetin tand... pra rinia shkodrane ka nevoje me dal ma shume jasht shteti qe me pa se si asht bota e me pru ate kulture ne qytetin e tyne e ato persona qe jane negativ e qe nukkan me msu kurr mi shmang e mos mi lan me influencu jeten e tyne... vetem duke pasur nje horizont ma te madh atehere mund te bahet rinia shkodrane ma e kulturume e mund te kete nje fare perparimi ne shkoder... tesh po e la me kaq se ktu mundem me shkru me ore te tana e nuk del vec nje postim se asht nje zinxhir gjanash qe influencojne situaten e rinise ne shkoder...

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
Rabije
Fri Sep 07 2007, 05:56pm

Registered Member #1168
Joined: Fri Aug 31 2007, 06:36pm

Posts: 1371
visho ka shkruar:

mir se po i çoni tan neurop po shkodren kuj me ja lan apo me fillu masanej shkodrant jan kshtu e ashtu e un sjam dakort se jan tan pa edukat por te pakt jan ata qi skan edukat, e per edukat qi kan kta ne eorop aja squhet edukat se sa bahen 18 vjeça as dojn me dit ma per prin, ata mun te ken standarte jeteset ma teper por edukat as qi bahet fjalVisho iket e ke than bukur, ke 99.9% te drejt :p

Kush s'nigjan nanen, del n'rrug e then kamen
Back to top
visho
Fri Sep 07 2007, 09:16pm

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
po ti a ske muhabet tjeter tash n'gjys tnatsBack to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3231 sec, 0.0840 of that for queries. DB queries: 67. Memory Usage: 3,133kB