Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Gjuha - Linguistika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Shkruni vetem emra taman Shqiptare te pa huazum prej askuj.
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
L - N
Sat Oct 04 2008, 11:43am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Alban


[ Edited Sat Oct 04 2008, 12:02pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Sat Oct 04 2008, 12:00pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Poca ka shkruar:

Alban
Altin
Altin nuk asht shqip se ne turqisht do thot ar-


ARBER
SHKELZEN
GJON
SOKOL
TEUTA
TAULANT
Back to top
L - N
Sat Oct 04 2008, 12:09pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Falemners e heka emnin Altin
Gjon nuk asht Shqip asht i huazum prej Kristianizmit dhe latinishtes
Jon asht Shqip sepse asht deti Jon

Arta/an
Ardit/e
Blerim
Blerta
Bacelin
Drita/an
Lin
Noj-nuk jam i sigurt per Nue
Vjollc
Kujtim
Diella
Shpetim
Maruk
Mema
Lule
Kol
Lole
Defrim
Gzim

Gjyste
Shkelqim
Mare
Tone


[ Edited Sat Oct 04 2008, 01:12pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
~*Christel*~
Sat Oct 04 2008, 12:21pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Arber
Ilir
Back to top
Edmond-Cela
Sat Oct 04 2008, 12:33pm
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12am

Posts: 3038
arsid
arsida
alketa
mirsada
ardiana
ermela
neritan
elison
elidon
fatmir
Luan
esmir
esmiralda
dora


Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
L - N
Sat Oct 04 2008, 12:40pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Esmeralda me duket i huazum prej Italishtes kurse elison me duket i huazum prej saksonve, noshta jam gabim po nuk me duken emna puro shqiptar mar zotni, gjithsesi noshta jam gabim

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Sat Oct 04 2008, 12:44pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Poca ka shkruar:

Falemners e heka emnin Altin
Gjon nuk asht Shqip asht i huazum prej Kristianizmit dhe latinishtes
Jon asht Shqip sepse asht deti Jon


Ardit/e
Blerim
Blerta
Bacelin
Lin
Noj-nuk jam i sigurt per Nue
Vjollc
Kujtim
Diella
Shpetim
Maruk
Lule
Kol
Lole
Defrim
Gzim

Gjyste
Shkelqim
Mare
Tone
gjon asht shqip SE ASHT GJON KASTRIOTI.
ndersa JOHN OSE JONY ASHT JO SHQIP.SEPSE VETEM NE SHQIP SHKRUHET GJ -E JO J NE GJ...FLM PER MIREKUPTIMIN.


ADRIATIK?
TOMORR
MARASH
LIN

Back to top
guest
Thu May 21 2009, 02:13pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
aferdit
enkelejd
bardhyl
gent
agron
adriatik
jon
[ Edited Thu May 21 2009, 02:15pm ]


Back to top
L - N
Thu May 21 2009, 02:29pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623

Andiset->Ilir
amantin->Ilir
Ardian->Ilir
Arta
Aurrel->Ilir
H/I stri->Ilir
Breuc->Ilir
S/K atar->Ilir
Kolapian->S/Kelidon->Ilir
Oseriat->Ilir
Perparim
Liburn->Ilir
Mel(s)/(c)uman->Ilir
Nricim
Delmnatei->Ilir
Skirton-Ilir
Skordis->Ilir
Shpat
Daun->Ilir
Deur-Hyllir
Diella
Deors
Manushaqe
Flavio->Ilir
Shqype
Abri ->Ilir
Auteriat->Ilir
Lapyg-Ilir
Tone
Pirusta->Ilir
Alban->Ilir
Lulzim
Marcelin->Ilir


[ Edited Thu May 21 2009, 02:34pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
guest
Thu May 21 2009, 02:33pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
alban a thu vertet asht emen ilir sepse edhe skocezt i thojn skociz alba. mos asht edhe kelt se asht e njejta rranje.


Back to top
L - N
Thu May 21 2009, 02:42pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
guest ka shkruar:

alban a thu vertet asht emen ilir sepse edhe skocezt i thojn skociz alba. mos asht edhe kelt se asht e njejta rranje.E vertet se Skocezt e vjeter njifen si Alban, gjithsesi noshta gjithmone tuj u bazu te pellazgishtja e sygjerume prej grekve 5000 BC kufini verior i Ilyris apo Hylliris ashtu si shumica e kontinentit europian ka ken popullsi Kelte (Celts) qi sot vetem ne Skoci-Irland e Wels i gjen se tjert i ka shi prej hartet si rrac ose Rroma ose Got (RRacat Gjermane mas 476 AD). Si Kelt - Hyllirt -Helnt- Thraciant etj rracat e vjetra europine noshta kan pas njagja te perbashkt noshta edhe ilirishtja e Kelt kojshit tone ne veri kena pas rrajt e gjuhs te perbashkta (Ky ashrt supozim vetem ja fakt)

[ Edited Thu May 21 2009, 03:03pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Thu May 21 2009, 02:52pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Alba

Alba is the Scottish Gaelic name ([ˈalˠ̪əpə]) for Scotland. It is cognate to Albain in Irish Gaelic and Nalbin in Manx, the other Goidelic Insular Celtic language, as well as similar words in the Brythonic Insular Celtic languages of Cornish (Alban) and Welsh (Yr Alban) also meaning Scotland.

Hence also the early classical name Albion. It was used by the Gaels to refer to the island as a whole until roughly the ninth or tenth centuries, when it came to be the name given to the kingdoms of the Picts and the Scots (Pictavia and Dál Riata), north of the Firth of Forth and the Firth of Clyde, traditionally considered to have been unified by Kenneth MacAlpin. The region Breadalbane (Bràghad Albainn, the upper part of "Alba") takes its name from it as well.

The Latin word alba is the feminine singular form of albus, meaning white in English.

As time passed that kingdom incorporated others to the southern territories. It became Latinized in the High Medieval period as "Albania" (it is unclear whether it may ultimately share the same etymon as the modern Albania). This latter word was employed mainly by Celto-Latin writers, and most famously by Geoffrey of Monmouth. It was this word which passed into Middle English as Albany, although very rarely was this used for the Kingdom of Scotland, but rather for the notional Duchy of Albany. From the latter the capital of the U.S. state of New York, Albany, takes its name.
Back to top
guest
Thu May 21 2009, 02:55pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
ka mundesi qe jo vetem rrajt e gjuhes t'i ken pas te parbashkta por mund te jen ken edhe e njejta rrace por me kalimin e kohs duke mos pas kontakt ka ndryshu gjuha si ka ndodh me shum gjuhe por fizionomia nuk ka ndryshu krejt. shum her shqiptart ktu i ngaterrojn me irlandez e skocez duke u nis nga paraqitja. me ka ndodh sa her me e pa ket.

[ Edited Thu May 21 2009, 03:45pm ]


Back to top
guest
Thu May 21 2009, 04:48pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
::bud:: ka shkruar:

Alba

Alba is the Scottish Gaelic name ([ˈalˠ̪əpə]) for Scotland. It is cognate to Albain in Irish Gaelic and Nalbin in Manx, the other Goidelic Insular Celtic language, as well as similar words in the Brythonic Insular Celtic languages of Cornish (Alban) and Welsh (Yr Alban) also meaning Scotland.

Hence also the early classical name Albion. It was used by the Gaels to refer to the island as a whole until roughly the ninth or tenth centuries, when it came to be the name given to the kingdoms of the Picts and the Scots (Pictavia and Dál Riata), north of the Firth of Forth and the Firth of Clyde, traditionally considered to have been unified by Kenneth MacAlpin. The region Breadalbane (Bràghad Albainn, the upper part of "Alba") takes its name from it as well.

The Latin word alba is the feminine singular form of albus, meaning white in English.

As time passed that kingdom incorporated others to the southern territories. It became Latinized in the High Medieval period as "Albania" (it is unclear whether it may ultimately share the same etymon as the modern Albania). This latter word was employed mainly by Celto-Latin writers, and most famously by Geoffrey of Monmouth. It was this word which passed into Middle English as Albany, although very rarely was this used for the Kingdom of Scotland, but rather for the notional Duchy of Albany. From the latter the capital of the U.S. state of New York, Albany, takes its name.


google, google... the answer for everything ahahahah


Back to top
::bud::
Thu May 21 2009, 04:54pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
po me google e gjeta - se nuk e kisha dite un jo
Back to top
Engel
Thu May 21 2009, 05:12pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
guest ka shkruar:

::bud:: ka shkruar:

Alba

Alba is the Scottish Gaelic name ([ˈalˠ̪əpə]) for Scotland. It is cognate to Albain in Irish Gaelic and Nalbin in Manx, the other Goidelic Insular Celtic language, as well as similar words in the Brythonic Insular Celtic languages of Cornish (Alban) and Welsh (Yr Alban) also meaning Scotland.

Hence also the early classical name Albion. It was used by the Gaels to refer to the island as a whole until roughly the ninth or tenth centuries, when it came to be the name given to the kingdoms of the Picts and the Scots (Pictavia and Dál Riata), north of the Firth of Forth and the Firth of Clyde, traditionally considered to have been unified by Kenneth MacAlpin. The region Breadalbane (Bràghad Albainn, the upper part of "Alba") takes its name from it as well.

The Latin word alba is the feminine singular form of albus, meaning white in English.

As time passed that kingdom incorporated others to the southern territories. It became Latinized in the High Medieval period as "Albania" (it is unclear whether it may ultimately share the same etymon as the modern Albania). This latter word was employed mainly by Celto-Latin writers, and most famously by Geoffrey of Monmouth. It was this word which passed into Middle English as Albany, although very rarely was this used for the Kingdom of Scotland, but rather for the notional Duchy of Albany. From the latter the capital of the U.S. state of New York, Albany, takes its name.


google, google... the answer for everything ahahahah


mekene qe eshte emri jem a ka mundesi njeri me na e perkthy.flm.mua ma ka vendose halla e babit qe jetonte ne itali.une e dija se eshte emer italian.

[ Edited Thu May 21 2009, 05:16pm ]

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
:IROLF:
Thu May 21 2009, 05:18pm


Registered Member #2138
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:10am

Posts: 3284
Po e perkthej une qe nuk di anglisht.Hahahahaha

Alba

Alba është Galisht emrin ([al ˠ ̪əpə]) për Skozet. Ai është i afërt për të Albain Irish Gaelic dhe në Nalbin në Manx, e të tjera Goidelic ishullor keltisht, si dhe të ngjashme fjalë në Brythonic ishullor kelt gjuhët e Cornish (Alban) dhe Welsh (Yr Alban) gjithashtu ne kuptimin Skocez.

Prandaj edhe në fillim të emrit classical Albion. Ajo është përdorur nga Gaels për të referuar në ishull si tërësi deri në përafërsisht e nëntë apo dhjetë shekuj, kur ai erdhi në emër të dhënë për kingdoms e Picts dhe skocisht (Pictavia dhe dal Riata), në veri të gjykëderdhje lumi e parapara dhe gjykëderdhje lumi i Clyde, tradicionalisht konsiderohet të kenë qenë të bashkuar nga Kenneth MacAlpin. Rajoni Breadalbane (Bràghad Albainn, pjesë e sipërme e "Alba") merr emrin e vet nga ajo po ashtu.

The Latin word alba është femërore njëjës formën e albus, kuptimin e bardhë në anglisht.

Sa kohë kaloi mbretërinë që të tjerët të mishëruar në territoret e jugut. Ai u bë Latinized të Lartë në periudhën mesjetare si "Shqipëria" (kjo është e paqartë nëse në fund të fundit mund të ndajnë të njëjtat etimon si moderne Shqipëri). Ky i fundit ishte fjala punësuar kryesisht nga Celto-latine shkrimtarëve, dhe më i shkëlqyeshëm nga të Monmouth Xhefri. Ishte kjo fjala i cili u miratua në anglisht Mesme si Albany, megjithëse shumë rrallë përdoren për këtë ishte Mbretëria e Skocisë, por më shumë për të imagjinuar dukat e Albany. Nga ky i fundit kryeqyteti i SHBA shtetit të Nju Jorkut, Albany, merr emrin e saj.
Back to top
Engel
Thu May 21 2009, 05:26pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
::IROLF:: ka shkruar:

Po e perkthej une qe nuk di anglisht.Hahahahaha

Alba

Alba është Galisht emrin ([al ˠ ̪əpə]) për Skozet. Ai është i afërt për të Albain Irish Gaelic dhe në Nalbin në Manx, e të tjera Goidelic ishullor keltisht, si dhe të ngjashme fjalë në Brythonic ishullor kelt gjuhët e Cornish (Alban) dhe Welsh (Yr Alban) gjithashtu ne kuptimin Skocez.

Prandaj edhe në fillim të emrit classical Albion. Ajo është përdorur nga Gaels për të referuar në ishull si tërësi deri në përafërsisht e nëntë apo dhjetë shekuj, kur ai erdhi në emër të dhënë për kingdoms e Picts dhe skocisht (Pictavia dhe dal Riata), në veri të gjykëderdhje lumi e parapara dhe gjykëderdhje lumi i Clyde, tradicionalisht konsiderohet të kenë qenë të bashkuar nga Kenneth MacAlpin. Rajoni Breadalbane (Bràghad Albainn, pjesë e sipërme e "Alba") merr emrin e vet nga ajo po ashtu.

The Latin word alba është femërore njëjës formën e albus, kuptimin e bardhë në anglisht.

Sa kohë kaloi mbretërinë që të tjerët të mishëruar në territoret e jugut. Ai u bë Latinized të Lartë në periudhën mesjetare si "Shqipëria" (kjo është e paqartë nëse në fund të fundit mund të ndajnë të njëjtat etimon si moderne Shqipëri). Ky i fundit ishte fjala punësuar kryesisht nga Celto-latine shkrimtarëve, dhe më i shkëlqyeshëm nga të Monmouth Xhefri. Ishte kjo fjala i cili u miratua në anglisht Mesme si Albany, megjithëse shumë rrallë përdoren për këtë ishte Mbretëria e Skocisë, por më shumë për të imagjinuar dukat e Albany. Nga ky i fundit kryeqyteti i SHBA shtetit të Nju Jorkut, Albany, merr emrin e saj.
flm.shume irolf je i nderuar.resp.
kenaqesi te lezosh kaq shume per kete emer qe gezoj.

[ Edited Thu May 21 2009, 05:29pm ]

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
L - N
Fri May 22 2009, 11:05am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Shkodran
Gentian/a
Korab
File
Drin/a
Valbon
Valdrin
Det/or/on
Shkelzen
Defrim
Buna[ Edited Fri May 22 2009, 11:06am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Mon May 25 2009, 04:00pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Lexova disa emara që mendoj se nuk janë korrekt ose janë me prejardheje:

GJON = John, Johanem, Jonny ka prejardhje tjeter
Noj = shkruhet Ndoje.
Vjollc = shkruhet Vjollcë
Kol- shkruhet Kelë - dhe ka prejardhe nga Nikolin, Nicola, Nicolas,
Gzim- shkruhet Gëzim
Mare- Do te dhote detë dhe nuk asht emer puro shqiptare mendoj un.
aferdit = shkruhet Aferdita
Nricim = skruhet Ndriqim
Valbon - shkruhet Valbona

tjere...
Ermir
Bukurie
Shkelqim
Ylli
Lulezim
Behari
Areanit
Fatbardh....
Back to top
L - N
Tue May 26 2009, 04:13pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
::bud:: ka shkruar:

Lexova disa emara që mendoj se nuk janë korrekt ose janë me prejardheje:

GJON = John, Johanem, Jonny ka prejardhje tjeter Dakord me hek krejt se nuk asht emen shqyptare
Noj = shkruhet Ndoje.Dakord me hek krejt se nuk asht emen shqyptare
Vjollc = shkruhet Vjollcë Ktu sjam dakord me ty hic sepse ë e deformon emnin se e everteta asht se nuk njiri ne boten gegfolse qe thrret kyt emen Vjollcë, kurse Vjollca pa, njashtu si nuk ka njiri geg fols qi shqipton Kuksin Kukës.
Kol- shkruhet Kelë - dhe ka prejardhe nga Nikolin, Nicola, Nicolas, .Jam dakord me prejardhjen por nuk jam dakord me i shtu apo me deformu emnin me germen ë

Gzim- shkruhet Gëzim. Nuk jam dakord me i shtu apo me deformu emnin me germen ë sepse deformon emnin komplet, bahet fjale per gegfolsat ja toskfolsat
Mare- Do te dhote detë dhe nuk asht emer puro shqiptare mendoj un. Dakord
aferdit = shkruhet Aferdita Dakord
Nricim = skruhet Ndriqim Dakord
Valbon - shkruhet Valbona Dakord


Lumturie
Selvie
Bukurie
Bujar
Besnik
Fisnik
Kreshnik
Lulie/e
Luljeta
Agim/e
Mimoza
Pranvera
Vera
Zana
Flutur
[ Edited Tue May 26 2009, 04:27pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Engel
Fri Jun 12 2009, 08:29pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
drita
luljeta
lulzim
agim

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
star
Fri Jun 12 2009, 08:36pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
bajrush
Back to top
guest
Thu Jul 16 2009, 12:24am
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
::bud:: ka shkruar:

Lexova disa emara që mendoj se nuk janë korrekt ose janë me prejardheje:

GJON = John, Johanem, Jonny ka prejardhje tjeter
Noj = shkruhet Ndoje.
Vjollc = shkruhet Vjollcë
Kol- shkruhet Kelë - dhe ka prejardhe nga Nikolin, Nicola, Nicolas,
Gzim- shkruhet Gëzim
Mare- Do te dhote detë dhe nuk asht emer puro shqiptare mendoj un.
aferdit = shkruhet Aferdita
Nricim = skruhet Ndriqim
Valbon - shkruhet Valbona

tjere...
Ermir
Bukurie
Shkelqim
Ylli
Lulezim
Behari
Areanit
Fatbardh....rrofsh per korigjimet ti bud se na qite ne drit oops... me fal se duhet me e shkru drite me ë ahahahah sa e bukur asht kjo giuha letrare ahahahahah dhe behari nuk asht fjale shqip mor mjeshter dhe emni areanit shkruhet arianit. po marat qe rriten ne mal dhe bahet raki me to a kan lidhje me detin. para se me korigju tjert siguroju per vedi qe je i sakte.


Back to top
::bud::
Thu Jul 16 2009, 10:00amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
guest kam perdore fjalen "medoj" kur kam komentuar emrat e Lecit.

Sa per Arianit aty jam dakord, gabim shtypi.

Marat quhen Mare. Po meqe je kaq i sigurte qe ky emer vika nga maret e maleve, pse nuk ka emer "Thana" apo "Ferra"?

siguroju gjithashtu per vedi qe je i sakte
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3433 sec, 0.0875 of that for queries. DB queries: 65. Memory Usage: 3,118kB