Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Gjuha - Linguistika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Shkruni vetem emra taman Shqiptare te pa huazum prej askuj.
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
guest
Mon Jul 20 2009, 11:05pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
arianit gabim shtypi ee? nuk ke faj se "e" edhe "i" jane afer ne keyboard hahahahah po per beharin nuk kishe koment hahahahahah mara shqiptohet njesoj si marat e malit dhe nuk mund te pretendohet se asht emen latin mare qe shqiptohet ndryshe. ne shqip ka emna manaferra, gonxhe edhe shege qe kan ferra. kurse emen thane nuk kam nigju por mbiemer thana ka. emni thana dhe ferra figurojn keq dhe shqiptart nuk ja u kan dhan vajzave ngaqe femra zakonisht asht delikate edhe e bute. kur te shkrush heres tjeter shkruj ndonje gja ma me mend.


Back to top
LEONS
Mon Nov 30 2009, 08:29pm

Registered Member #2969
Joined: Sun May 10 2009, 04:23pm

Posts: 1887
Kujtim
Bashkim
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Mon Nov 30 2009, 08:39pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Ka lezet kur nigjon emra shqiptare neper bote..tash ba me dashte me dallu a asht shqiptar? Nuk mundesh se jane influencu shume prej perendimit...fatkeqsisht dhe ma te dendun jane ne Shqiperi se sa ne jashte ne mergim..nuk e di pse po he qe po ndodh..moderrn demek...ehhh

Emna..

Adriatik
Flamur
Shkelzen
Det
Shpresa
Sheqere hahah
Drita
Aferdita
Merita
Lulezim
Agim
Dhurata
Gonxhe
Lindita

I care and I wish well!

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Mon Nov 30 2009, 08:39pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Sa me pelqejne emnat shqiptare te tane kane kuptimin e vet :X

I care and I wish well!

Back to top
dodgjeka
Sun Mar 14 2010, 04:55pm

Registered Member #3824
Joined: Sat Feb 13 2010, 03:37pm

Posts: 15
Vet po habitej fort kur e dij se Shkodra âsht Kryeqyteti i Malësis Madhe e nuk i bjen kurrkuj dërmêt për êmna Malsorçe.Tash po dua meva shkrua do êmna çi po përdorohen sot rrall se kan hi do êmna çi demek jan "modern" e vet e sho modên veç me dveshme,dëbathme e tomobila, se moda nuk muj me kên për gjûh,moda nuk muj me kên për kom,për flamur siç e ka bâ Kosova.Pou dves Motra e vëllazên përse po duom gjithmon me kê dikush tjetër e jo jâta çi jem.
Jekta êmna burrash jan harrua:
Marash Vata
Malot Prêtashi
Dash Prêka
Luc Prêla
Kol Vuksani
Lul Gjeloshi
Lek Ujka
Palok Gjeka
Gjergj Staku
Prêç Luka
Gjelosh Daku
Tom Cubi
Sokol Baci
Gjeto Keqi
Nikoll Çûni
Dod Pjetri
Nrek Lulashi
Frân Lleshi
Nua Curi
Mirash Uci
Zef Kaçeli
Dok Pllumi
Nikash Miri
Mark Martini
Shum t'neruoshimit vëllazên e motra më falni ni e kâm përmêt i êmê dyher e êmnat e Burrneshêt kam mei shkrua tjetër her por jekta jan êmna t' gjimonshëm Malësijet e Malsija âsht temeli i Shqiptarit,temeli i gjuhes Shqipe.
Back to top
dodgjeka
Tue Mar 16 2010, 04:47pm

Registered Member #3824
Joined: Sat Feb 13 2010, 03:37pm

Posts: 15
Motra e Vëllazën sot po dua meva çua edhe êmnat për Burrnesha çi nuk jan huazua prej kurrkuj por çkjart êmna Shqiptarit e çi jan ruojt masshumtit ën Malësi:

Agja
Dranja
Tringa
Pashka
Gjystja
Maruka
Terezja
HanaDila
Djellusha
Filja
Marija,Mrija,Marja
Tonja.
Kush ja nep sot asi êmnash varzêt ën Shqipni? Kurrkush Motra e Vëllazën se trypnohen prej atyne êmnêt se kime than dikush jan Katunarçe e sot kurrkush nuk don me kên Katunar se asht barrej. Sot nuk asht barrej, veç me shetit lakuriq e mei bush buzat e gojës,e cicat me horrllêk e me brthye unaza nëpër krthiza.
Sot nuk asht barrej me tret identitet,me tret dialektin e vet siç pe tret Malsori,sot nuk asht barej me tret Flamur e me tret komin e vet e mos me kên ma Shqiptar ne tok t'Shqiptarit.

po e bâjn shtatin vîza vîza
po vên rrfâna n'për krthiza
o,si mei thân vet i mjeri
kur më dveti mua i njeri
pash besën Doda i Gjek Çunit
po çka po vên atje pëfûdit
Back to top
dodgjeka
Wed Mar 17 2010, 03:42pm

Registered Member #3824
Joined: Sat Feb 13 2010, 03:37pm

Posts: 15
guest ka shkruar:

arianit gabim shtypi ee? nuk ke faj se "e" edhe "i" jane afer ne keyboard hahahahah po per beharin nuk kishe koment hahahahahah mara shqiptohet njesoj si marat e malit dhe nuk mund te pretendohet se asht emen latin mare qe shqiptohet ndryshe. ne shqip ka emna manaferra, gonxhe edhe shege qe kan ferra. kurse emen thane nuk kam nigju por mbiemer thana ka. emni thana dhe ferra figurojn keq dhe shqiptart nuk ja u kan dhan vajzave ngaqe femra zakonisht asht delikate edhe e bute. kur te shkrush heres tjeter shkruj ndonje gja ma me mend.


Po çka po thua për ëmna Malësorçe çi i kam shkrua vet?????

Pash besën e Zotit kû je kên prâm çi nuk t'ka vijell dhelpna se kênke tepër i mêçim e jâm i habitun çi nuk ke tije për Malsorçen çi e kûvêsin matbukurin dialekt në gjûhën Shipe???

[ Edited Mon Mar 22 2010, 10:22am ]
Back to top
dodgjeka
Fri Mar 19 2010, 04:42pm

Registered Member #3824
Joined: Sat Feb 13 2010, 03:37pm

Posts: 15
Ineruoshimi back to top,masparit nuk dij se çka don me thân jeky êmên çi ja ke dhân vetit se nuk âsht Shqip as Malësorçe por jekta êmna çi i ke shkrua shtat veç jan Malësorçe çi i dij vet.Për Gjonin pot kallzoj se asht kên fort i hapun dikur ën Malësi edhe papës i kem thân Gjon Pali i dyt,por sot rrall përdorohet si tana êmna popullor,e ni po thua se nuk âsht Shqip meg'jas po gabon se ater nuk kin me kên as Shtjefën,Mark, Nikoll etj ,mos mei nje tan,por jan internacional për fen Katolike,si për shêmull: Stefan,Markus,e Nikollaus.Jektyne êmnêt u thon êmna Kishet e veç me jâta muç meu shkrua ën libër t'Kishës.Pom bjen mir çi u lajmove se jektu nuk po diskutohet tepër shum e jam çudit se vet jam antar i ri.Edhe i her faleminerës e mir u tijeshim
Back to top
guest
Tue Apr 06 2010, 11:55pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
dodgjeka ka shkruar:

guest ka shkruar:

arianit gabim shtypi ee? nuk ke faj se "e" edhe "i" jane afer ne keyboard hahahahah po per beharin nuk kishe koment hahahahahah mara shqiptohet njesoj si marat e malit dhe nuk mund te pretendohet se asht emen latin mare qe shqiptohet ndryshe. ne shqip ka emna manaferra, gonxhe edhe shege qe kan ferra. kurse emen thane nuk kam nigju por mbiemer thana ka. emni thana dhe ferra figurojn keq dhe shqiptart nuk ja u kan dhan vajzave ngaqe femra zakonisht asht delikate edhe e bute. kur te shkrush heres tjeter shkruj ndonje gja ma me mend.


Po çka po thua për ëmna Malësorçe çi i kam shkrua vet?????

Pash besën e Zotit kû je kên prâm çi nuk t'ka vijell dhelpna se kênke tepër i mêçim e jâm i habitun çi nuk ke tije për Malsorçen çi e kûvêsin matbukurin dialekt në gjûhën Shipe???


shka ji ka thue bre burre i dheut? q'i kjo tema asht hap per me shkrue emna te pa huazuem dhe jo me shkrue ne dialekt malcuer dhe emna t'huazum. pash besen e malcuerve q'i te presin ne buk, si nuk e ke kap fillin e temes q'i po e man vedin per burr i zgjut. her tjera mos shkruej pa mendue mier, se nuk ndryshohet ajo q'i shkrue mas 4 ditsh.


Back to top
belgium
Wed Apr 07 2010, 09:19am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
sali (berisha)
qazim ...hahahhahaaha
kasem
qamil
hajrush
trush e melgush hhhhhhhAHAHAHA
EMRA SHQIP SMA MERR MENDJA ME KEN SOT TE SAKT PER ARSY SE SKENA SI ME CIT EMRA TE VJETER NJI KOH QE GIAT QEVERISJES SOCIALISTE POPULLORE AT KOH JAN MBAJT ME LIGJ EMRAT SHQIP PAKS ATE MODERUM SE FILL MAS CLIRIMIT SHQIPNIJA KISHTE EMRA TURQISH...
Back to top
Holly
Wed Apr 07 2010, 11:07am
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Pashuk.

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
Holly
Wed Apr 07 2010, 11:12am
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Prandvera.

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
Holly
Wed Apr 07 2010, 11:14am
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Ermir
Ermira
Gjin
Age
Tusha
..... a jane keto emra Shqiptar?

[ Edited Wed Apr 07 2010, 11:15am ]

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
dodgjeka
Wed Apr 07 2010, 05:28pm

Registered Member #3824
Joined: Sat Feb 13 2010, 03:37pm

Posts: 15
guest ka shkruar:

dodgjeka ka shkruar:

guest ka shkruar:

arianit gabim shtypi ee? nuk ke faj se "e" edhe "i" jane afer ne keyboard hahahahah po per beharin nuk kishe koment hahahahahah mara shqiptohet njesoj si marat e malit dhe nuk mund te pretendohet se asht emen latin mare qe shqiptohet ndryshe. ne shqip ka emna manaferra, gonxhe edhe shege qe kan ferra. kurse emen thane nuk kam nigju por mbiemer thana ka. emni thana dhe ferra figurojn keq dhe shqiptart nuk ja u kan dhan vajzave ngaqe femra zakonisht asht delikate edhe e bute. kur te shkrush heres tjeter shkruj ndonje gja ma me mend.


Po çka po thua për ëmna Malësorçe çi i kam shkrua vet?????

Pash besën e Zotit kû je kên prâm çi nuk t'ka vijell dhelpna se kênke tepër i mêçim e jâm i habitun çi nuk ke tije për Malsorçen çi e kûvêsin matbukurin dialekt në gjûhën Shipe???


shka ji ka thue bre burre i dheut? q'i kjo tema asht hap per me shkrue emna te pa huazuem dhe jo me shkrue ne dialekt malcuer dhe emna t'huazum. pash besen e malcuerve q'i te presin ne buk, si nuk e ke kap fillin e temes q'i po e man vedin per burr i zgjut. her tjera mos shkruej pa mendue mier, se nuk ndryshohet ajo q'i shkrue mas 4 ditsh.


Ineruoshimi daji na nuk jem Malcuer por na jem MALËSOR e kuvësim Malsorçe tash pësqin vjet e kem ëmnat Malësorçe e nuk dij ku kam gabua çi po thua nuk e paj temën.Jata [mna nuk jan huazua prej kurrkuj por jan autoston prej Malësijet.
Back to top
lissandro
Wed Apr 07 2010, 05:44pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Aleksander
Ardjan
Alfred
Agron
Anton
Arjan
Arben
Ardi
AgostinNjeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Thu Apr 08 2010, 06:35pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Artan

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
dodgjeka
Sat May 29 2010, 02:09pm

Registered Member #3824
Joined: Sat Feb 13 2010, 03:37pm

Posts: 15
Shum t'neruoshimit ANTAR ni kini qef me lexua ëmna Malësorçe vizitonije Blogun me Poezi çi e shkruoj kajgrim si hobi për me kalua kohën.nuk asht diçka t'mrrekulluoshim por asht e shkruome me zëmër e me shpirt pa fillozofi edhe me i dialekt çi kadal po harrohet se intelekti i Malësis po trypnohet me përdorua,a asht tyrp a mëdja e madhe nuk dij por tash veç edhe pak poe përdoron katunari.Vet kam shkrua shum për identitetin e Malsorit nëpër forume në gjuhën shqipe e tan po thon se ka ardh koha e moda,e tash kallzoni ju mua a asht moda sot me tret ëmën,gjuh,fis edhe besa kom çi përdit e mafort po largohena prej temelit Shqiptarit.Adresa e Blogut<gurraelecit.blogspot.com>

[ Edited Sat May 29 2010, 02:11pm ]
Back to top
Alterran
Sat May 29 2010, 02:21pm
Alterran

Registered Member #1980
Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

Posts: 1709
Dod, ne rrall te par ke dal prej temet.
ne rrall te dyt asht "qi" ne gegnisht jo "çi"


mosjafutkot@kodramasbregut
Back to top
Ultra-Shkodrane
Sat May 29 2010, 02:58pm
Registered Member #3169
Joined: Sat Jul 18 2009, 05:40pm

Posts: 106
dodgjeka ka shkruar:

Motra e Vëllazën sot po dua meva çua edhe êmnat për Burrnesha çi nuk jan huazua prej kurrkuj por çkjart êmna Shqiptarit e çi jan ruojt masshumtit ën Malësi:

Agja
Dranja
Tringa
Pashka
Gjystja
Maruka
Terezja
HanaDila
Djellusha
Filja
Marija,Mrija,Marja
Tonja.
Kush ja nep sot asi êmnash varzêt ën Shqipni? Kurrkush Motra e Vëllazën se trypnohen prej atyne êmnêt se kime than dikush jan Katunarçe e sot kurrkush nuk don me kên Katunar se asht barrej. Sot nuk asht barrej, veç me shetit lakuriq e mei bush buzat e gojës,e cicat me horrllêk e me brthye unaza nëpër krthiza.
Sot nuk asht barrej me tret identitet,me tret dialektin e vet siç pe tret Malsori,sot nuk asht barej me tret Flamur e me tret komin e vet e mos me kên ma Shqiptar ne tok t'Shqiptarit.

po e bâjn shtatin vîza vîza
po vên rrfâna n'për krthiza
o,si mei thân vet i mjeri
kur më dveti mua i njeri
pash besën Doda i Gjek Çunit
po çka po vên atje pëfûditDodegjeka rrespekte zotnia jote.

me vjen keq por shumica e emnave tuej nuk jane me rranj te Shqipes t'vjeter apo Gegnishtes, por vine prej latinishtes e kristianizmit, pra nuk jane me rraj Iliro-Dardane por kristiane te adoptueme prej SHqies, per shembull

Agja= Agius

Pashka Pascus

Maruka = Marius

Terezja=Ky emen dihet se vjen prej kristianizmit rromak

Filja = Filius

Marija= po ashtu dihet se kush asht Maria ne Kristinizem

Tonja= po ashtu vjen rej Tonnius.

Pamvarsisht se kam shume simpati per gegnishten e vjeter qi ti po shkruen emnat tuej nuk kane rranj shqitare.
.
Back to top
Ultra-Shkodrane
Sat May 29 2010, 03:06pm
Registered Member #3169
Joined: Sat Jul 18 2009, 05:40pm

Posts: 106
guest ka shkruar:

dodgjeka ka shkruar:

guest ka shkruar:

arianit gabim shtypi ee? nuk ke faj se "e" edhe "i" jane afer ne keyboard hahahahah po per beharin nuk kishe koment hahahahahah mara shqiptohet njesoj si marat e malit dhe nuk mund te pretendohet se asht emen latin mare qe shqiptohet ndryshe. ne shqip ka emna manaferra, gonxhe edhe shege qe kan ferra. kurse emen thane nuk kam nigju por mbiemer thana ka. emni thana dhe ferra figurojn keq dhe shqiptart nuk ja u kan dhan vajzave ngaqe femra zakonisht asht delikate edhe e bute. kur te shkrush heres tjeter shkruj ndonje gja ma me mend.


Po çka po thua për ëmna Malësorçe çi i kam shkrua vet?????

Pash besën e Zotit kû je kên prâm çi nuk t'ka vijell dhelpna se kênke tepër i mêçim e jâm i habitun çi nuk ke tije për Malsorçen çi e kûvêsin matbukurin dialekt në gjûhën Shipe???


shka ji ka thue bre burre i dheut? q'i kjo tema asht hap per me shkrue emna te pa huazuem dhe jo me shkrue ne dialekt malcuer dhe emna t'huazum. pash besen e malcuerve q'i te presin ne buk, si nuk e ke kap fillin e temes q'i po e man vedin per burr i zgjut. her tjera mos shkruej pa mendue mier, se nuk ndryshohet ajo q'i shkrue mas 4 ditsh.
guest nuk po me vjen mire hyc qi je tuj e ironizue me "itiketen e malcorces" dialektin e dodegjeks, sepse na pelqen apo ja ne veriorve te toksianizume sot, ikja asht gegnishtja e paster e te parve tane dhe e kulturs Iliro-Shqiptare, mas harra se ikja asht gegnishja e Pal Ejdhit, Bogdanit, Gjergj Fishts dhe e Arshi Pips. A pa se qesh tuj harru se na veriort e toksianizume jena civilizu se kena e jena tuj varros dialektin dhe kulturen tone. Ah sa i ka qytetnue Shqiptart e veriut Enver Hoxha i Gjirokastres, sa i ka ba me urry edhe dialektin e kulturen e vet.

dodegjeka pergzimet e mija se asht zatsi e merite me muejt me ruejt e me pasunu dialektin dhe kulturen tande
Back to top
lissandro
Sat Sep 03 2011, 06:41pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Arben
Ilir


Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3150 sec, 0.0890 of that for queries. DB queries: 61. Memory Usage: 3,024kB