Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Nje hap drejt vdekjes ...
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
.: Deno :.
Sun Apr 08 2007, 04:20pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Me rastisi para pak ditesh te shkoj ne vorrimin e gjyshes se nje miku dhe perjetova aty disa njesi qe me preken thelle ne shpirt. Ne plantacjonin e banesave te fundit te cdonjerit nga ne nuk shihje fund, as fillim ... Mijra, mijra vorreza, njerzish qe kishin lene ket bote... Ishte hera e pare qe kalova atje dhe them te drejten u pikellova shume. Sapo hyra, ne nje qoshe diku afer hyrjes, pash nje te moshuar qe rrinte afer nje varri , dhe duke shkundur rrenjet e barit qe po pastronte, qante me denese... me sa duket ishte e shoqja, nje grua e moshuar dhe shum zonje dukej ne foto, ndersa burri, nuk numeronte lotet qe nuk pushonin. Diku me larg, krejt rastesisht, pash nje vorr tejet te stermadh... u afrova, kur cte shihja, ne foto ish profesori im ne shkolle te mesme. Mendova: sa njerzve ju ka ba ndera ky, sa breza ka edukuar ky njeri i madh, Doctor Honoris Causa ka qene, por prap... aty ishte ne heshtje, nuk i afrohej kush, nuk e nderon me kush me nderimet qe i benim ne shkolle. Ku iku gjith ajo fame, ku shkoi ... Gjat kohes qe familjaret po mbulonin me dhe te vdekuren, aty afrohet nje burre ne moshe. Afrohet dhe pyet njerin nga shoket e mi : A e di se cili eshte kujdestari i vorrezave. Shoku im i pergjigjet - se di, po per cka te duhet -. Po ja, ja pret plaku, desha te flas me te e te mund te siguroj nje vend per vete kur te vdes... te pakten edhe nje vorr ta kem si njeri normal, se gjith jeta me shkoj ne vuajtje..
Ne fakt, eshte i vetmi vend ku shikon te gjitha nivelet e njerzve se bashku.. edhe i pasuri edhe i varfri jane ngjitur, i shkolluari me injorantin, qytetari me katundarin... Te gjith bashke, ne harresen e te gjallve... Mendova pak per te gjallet... qe nuk e kujtojn aspak vdekjen, edhe pse nuk jan me pak se nje hap larg saje ...


[ Edited Mon Apr 09 2007, 12:54am ]

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
OCCULTSPIRIT
Sun Apr 08 2007, 04:59pm

Registered Member #513
Joined: Thu Feb 15 2007, 07:31am

Posts: 151
NDOSHTA VARREZAT JANE VENDI KU USHTROHET ME TE VERTETE DEMOKRACIA

HATE ME
YOUR HATE MAKE ME STRONGER

Back to top
SuperGirl
Mon Apr 09 2007, 01:00am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Ne kerkojme te kemi pasuri ne jete, rendim pas gjerave qe na duken me vlere, por qe ne fakt na mashtrojne.....vdekja eshte reale, dhe shume prane nesh.

Ajo eshte nje premtim qe na eshte bere qe kur kemi lindur....Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
shkodra
Tue Apr 10 2007, 07:43pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
bossi a thu ke kene ne varrim te gjyshes sime hahahahah

no comment......
Back to top
.: Deno :.
Tue Apr 10 2007, 07:47pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
ca ka me qesh ktu tesh ....
ndoshta, si dihet....
per fat te keq un se mbaj mend as ermin e gjyshes se ktij hokut e as qe e kam njoft, por thjesht kam shku per repekt
di me te than qe ka ndejt ne kiras ...

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
shkodra
Tue Apr 10 2007, 08:27pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
jo jo nuk jam une po isha ne shqiperi se me kishte vdekur gjyshja dhe me erdhen shoket..po per respekt shkohet ne varrim normale

no comment......
Back to top
WORLD
Wed May 23 2007, 09:04am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
dikush ka thene : Vdekja eshte fillimi i jetes ...... une e besoj !!!

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
.: Deno :.
Thu May 24 2007, 12:03pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Altini-C^I^A ka shkruar:

dikush ka thene : Vdekja eshte fillimi i jetes ...... une e besoj !!!
Kam idene se ti je shum besimtar .... Brravo

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
WORLD
Thu May 24 2007, 01:09pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
BOSSI ka shkruar:

Altini-C^I^A ka shkruar:

dikush ka thene : Vdekja eshte fillimi i jetes ...... une e besoj !!!
Kam idene se ti je shum besimtar .... Brravo


te kuptohena : Besimtar jo ne aspektin se jam shuuuume besimtar e mbajtes rregullas e normash fetare , por besoj ne Zot !

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
.: Deno :.
Thu May 24 2007, 03:43pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Kete thash edhe un ...

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
SuperGirl
Thu May 24 2007, 07:04pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Kete mendova edhe un!!!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Holly
Thu May 24 2007, 07:38pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Nuk e di pse por kur mendoj per vdekje diqka me frikeson,do te ishte bukur qe te ket jet mbas vdekjes dhe pse di eshte gabim mos te besosh ne kete,por nuk mund te jem e sigurt.Ozot ishalla ka ,se kjo jeta qe po bejme tani eshte bere shum e djallezuar,shum e veshtir per te jetuar.Te gjithe trishtohem kur vdes dikush apo jo,ne fakte ndoshta duhet te ndihemi ndryshe sikur te mendojme qe ai/ajo por fillon nje jete te re do ishte mir .Nuk di qa tju them per kete,te gjithe do vdesim keshtu qe na ka met te presi e ta vertetojme, ka apo ska jete mbas vdekjes???

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
Kafscett@
Thu May 24 2007, 08:16pm
°*°OnE LikE NonE°*°

Registered Member #642
Joined: Thu Apr 05 2007, 02:42pm

Posts: 1370
Edhe mu do te me pelqente te mendoja se ka jete pas vdekjes. Nje jete e re ku nuk te mungon asgje, ku nuk ke probleme. Ku te gjithe duhen me njeri- tjetrin e ku mund te takohesh me kedo qe ka kaluar ne anen tjeter.
Kushedi mbase ndonjehere takohemi diku tjeter........ :p :p :p :p :p :p

Iluzjone optike

Back to top
WORLD
Sat May 26 2007, 11:18am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
eshte si puna e nje vrapuesi qe vrapon me shpejtesi dhe deshiron e sheh me deshir finishin ....KU NE FUND DO TE MARR DHE MEDALJEN !

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Kafscett@
Sat May 26 2007, 11:26am
°*°OnE LikE NonE°*°

Registered Member #642
Joined: Thu Apr 05 2007, 02:42pm

Posts: 1370
Altini-C^I^A ka shkruar:

eshte si puna e nje vrapuesi qe vrapon me shpejtesi dhe deshiron e sheh me deshir finishin ....KU NE FUND DO TE MARR DHE MEDALJEN !
Metafore e bukur!
çdo moment qe jetojme na afron sa me prane finishit, por nganjehere ndodh qe finishi eshte me prane nga seç e
menon

Iluzjone optike

Back to top
sT...
Sat May 26 2007, 04:56pm
PeAcE

Registered Member #261
Joined: Sat Dec 23 2006, 09:34pm

Posts: 788
Ne kulmin e rinise dhe flisni per vdekje???
Qeshu rini qeshu, bota eshte e jotja dhe jeta eshte e bukur

In heaven, all the interesting people are missing
Back to top
shkodra
Sat May 26 2007, 05:40pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
une dua te gezoj kete....kush te vdes i pari le te na tregoje a ka jete pas vdekjes,,,,,-..--.

no comment......
Back to top
WORLD
Sun May 27 2007, 12:24pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
[quote]
Altini-C^I^A ka shkruar:

eshte si puna e nje vrapuesi qe vrapon me shpejtesi dhe deshiron e sheh me deshir finishin ....KU NE FUND DO TE MARR DHE MEDALJEN !
Metafore e bukur!
çdo moment qe jetojme na afron sa me prane finishit, por nganjehere ndodh qe finishi eshte me prane nga seç e
menon
[/quote1180268609


MENDOJ SE FINISHI NUK DIHET KURR ! TA DIJA FINISHIN DO BEJE GADI ARKIVOLIN LOL

[ Edited Sun May 27 2007, 12:24pm ]

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Engel
Tue Feb 24 2009, 05:37pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
.: Deno :. ka shkruar:

Me rastisi para pak ditesh te shkoj ne vorrimin e gjyshes se nje miku dhe perjetova aty disa njesi qe me preken thelle ne shpirt. Ne plantacjonin e banesave te fundit te cdonjerit nga ne nuk shihje fund, as fillim ... Mijra, mijra vorreza, njerzish qe kishin lene ket bote... Ishte hera e pare qe kalova atje dhe them te drejten u pikellova shume. Sapo hyra, ne nje qoshe diku afer hyrjes, pash nje te moshuar qe rrinte afer nje varri , dhe duke shkundur rrenjet e barit qe po pastronte, qante me denese... me sa duket ishte e shoqja, nje grua e moshuar dhe shum zonje dukej ne foto, ndersa burri, nuk numeronte lotet qe nuk pushonin. Diku me larg, krejt rastesisht, pash nje vorr tejet te stermadh... u afrova, kur cte shihja, ne foto ish profesori im ne shkolle te mesme. Mendova: sa njerzve ju ka ba ndera ky, sa breza ka edukuar ky njeri i madh, Doctor Honoris Causa ka qene, por prap... aty ishte ne heshtje, nuk i afrohej kush, nuk e nderon me kush me nderimet qe i benim ne shkolle. Ku iku gjith ajo fame, ku shkoi ... Gjat kohes qe familjaret po mbulonin me dhe te vdekuren, aty afrohet nje burre ne moshe. Afrohet dhe pyet njerin nga shoket e mi : A e di se cili eshte kujdestari i vorrezave. Shoku im i pergjigjet - se di, po per cka te duhet -. Po ja, ja pret plaku, desha te flas me te e te mund te siguroj nje vend per vete kur te vdes... te pakten edhe nje vorr ta kem si njeri normal, se gjith jeta me shkoj ne vuajtje..
Ne fakt, eshte i vetmi vend ku shikon te gjitha nivelet e njerzve se bashku.. edhe i pasuri edhe i varfri jane ngjitur, i shkolluari me injorantin, qytetari me katundarin... Te gjith bashke, ne harresen e te gjallve... Mendova pak per te gjallet... qe nuk e kujtojn aspak vdekjen, edhe pse nuk jan me pak se nje hap larg saje ...
e lezova me vendje shkrimin tendt me preku dhe me pelqeu se eshte dicka shume reale ajo qe ti ke shkruar.
mendoj se njeriu nuk e akcepton ate gje se jeta iken shume shpejt dhe nje dite ne dere te troket vdekja......nga njera ana do te thoja se eshte dicka e mire se duhet ta jetosh jeten sa te jesh gjalle por duke mos harruar se ajo iken shpejt dhe asni gja nuk merr me vete vetem 2 metra vend.


Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2742 sec, 0.0810 of that for queries. DB queries: 59. Memory Usage: 2,976kB