Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Rreth Shkodrës dhe për Shkodrën
 
<< Previous thread | Next thread >>
N'Shkoder edhe magjypt jane europjan
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Z. Zamir Kaceri
Sat Nov 01 2008, 11:42pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Interviste e Namik Vehbi Fadile Hotit dhane redaktorit te humorit te Gazetes "Shkodra" tek Bar Caplini Tirane

Namik Hoti:-Ne Shkoder edhe magjypet jane europjane -

E gjetem KryeBacen e Jutbines ne tavolinen e tij te zakonshme,me ekspresin e tij perpara me nji uje sifon.Me floket e shprishun ne ere dukej krejt si Dizdar Osman Aga. Mbi tryeze kishte vu nji foto te madhe te Shkodres te Mjeshtrit Angjelin Nenshati.Nji miniskulpture te Kryeheroit Enver Halil Hoxha dhe nji tjeter te prodhuar kohet e fundit te Sali Ram Halil Berishes, Nji liber me poezi te emigrantit Gjon Maranaj dhe nji kasete te re te kamermanit Cesk Shllaku qe quhet ndryshe edhe Foto Tymi. Dy gazeta "Shkodra" me shkrimet e Klajd Kapinoves e Beqir Sines te cilet KryeBaca i ka per zemer e i quen xhan. Po rrinte i menduar dhe mezi me vuni ore`.U permend dhe buzeqeshi.

N amiku- Mire se erdhe te paste Baca. Ke mbrrite bash n’sahatin e hajrit!-
Shkodra- Mirese te gjeta o kryeBace. A je gati per intervisten,s e na mbyti vapa?-
Namiku-Gati jam e jam gatue.Sot do te flas per temen e identitetit tone kombetar se u ba si prralla e mushkajes,jan e cue te gjithe kunder te gjitheve e thashe me vedi se po i them edhe une plaku dy fjale.-

Shkodra-E si mbas tejet o kryeBace kush asht identiteti yne kombetar?-

Namiku- Shihe,nuk e ke larg por mbi tryeze.Asht Shkodra he i qofsha fale."Mori Shkoder moj mizore,pak na u duke e shume na dole,po ban lufte me njeqin taborre…"e keto nuk jane fjalet e Ismail Kadarese por te nji Pashai turk famemadh.
Shkodra-Po me cudite o kryeBace,pask e njohuni te sakta per Shkodren tone,bravo te qofte!-

Namiku-Hic mos u habit.A nuk ishte Shkodra kryeqendra e Teutes e Gentit? A nuk ishte Shkodra qyteti i fundit i Arberit qe ra ne doren e osmaneve? A nuk ishte nga Shkodra prifti Marin Barleti qe shkruajti Historine e Skenderbeut te nji niveli me historite e Napoleon Banopartit. A nuk ishte nga Shkodra Bogdani?A nuk ishte Shkodra qyteti i Vezireve Bushatlij qe tunden dy kontinente dhe bane revolucionin 170 e sa vjet me pare se francezet? A nuk ishte Shkodra metropoli i tregtise ballkanike? A nuk kishte Shkodra ne fund te shekullit te XIX 45 mije banore kur Beogradi kishte kund nja 15 mije dhe Tirana ishte komune me nji kryeplak? A nuk asht Shkodra baronesha e kultures shqiptare qe numronte 15 gazeta e revista ku shkruanin kolose te nji rangu me Cvajkun si Fishta,Mjeda, Sirdani,Migje ni,Gjylbegu,B ushati,
Harap i,Prennushi,G azulli,Xanoni ,Shantoja,Shl laku,Palaj,Dr acini,Pipa,Ta ri,Demaj etj etj? A nuk kishte Shkodra ne shekullin e XIX neper familje 23 piano, kur nuk kishin asnji nga 7 konsujt e atashuar ne kete qytet? A nuk ishte nga Shkodra inxhinieri Karlo Gega qe projektoi tynelin e Zemmeringut?A nuk i mori mesimet e para fetare ne Shkoder e Shiroke Nana Tereze dhe a nuk ishte nga Shkodra nana e saj Drandja? Po Angjelin Preljojcaj a nuk asht prej rrethit te Shkodres? A nuk ishte nga Shkodra Kardinali Koliqi? A nuk asht nga Shkodra Hanem Inva Mula? A ka njeri ne bote qe mund te thote se keta persona qe permanda me nalt nuk kane identitet europjan? (Baces i mbushen syte me lot dhe i fshin me nji kartepicete.P auze…).

Shkodra- KryeBace,po ju kenkeni enciklopedi e gjalle!-

Namiku-A don ma.Po marrim vetem nji shembull per autoritetin e Shkodres ne Europe qe sot duan me ja mohue. A e keni lexue librin "Statutet e Shkodres"qe asht botue vitet e fundit nga autroja italjane Lucia Nadin nen kujdesin e dy presidenteve Skalfaro dhe Mejdani. E keni ne Shkoder nji kopje ne biblioteken e studiuesit Agron Luka. Asht nji permbledhje e nxjerre nga arkivat e Venedikut dhe ka shume mundesi qe keto dokumente te kene shkue ne Republiken e Doxheve kur shkodranet mbrriten atje pas ramjes se Shkodres ne duart e turqve. Aty asht edhe Testamenti i Aleksandrit te Madh(Privileg )qe i le Shkodres Dalmacine dhe Italine Veriore. Perse nuk ja la Romes apo Athines? Pergjigja eshte e kollajte. Sepse kishte nanen shkodrane dhe Shkodra ishte me e rendesishme se keto dy qytete ne ate kohe. Edhe Shen Pali zbriti ne fillim ne Bishtin e Palles per perhapjen e krishterimit dhe ne Rome shkoi 7 vjet me vone. E si nuk kenka at’here Shqipnia pjese e Europes? Apo se na pushtoi Turqia per 500 vjet dhe Europa qe trimnohet sot perse nuk na doli per zot, por na la te vetem ne lufte me nji perandori? U deshten 500 vjet qe flota Angleze te trimnohej dhe t’i drejtonte topat Izmirit.

Shkodra- Kryebace,gjat e sundimit turk e pas konvertimit,s i kane kene raportet fetare ne Shkoder?-

Namiku-Ashtu si ne gjithe perandorine turke.Por vlen te permendim se mbas ardhjes ne pushtet te Vezireve Bushatlij ato u permiresuan dhe njohen harmoni. Frati i Hotit,Erazmos u ba mik krye krejet i deres se Bushatlijve sepse shpetoi nga vdekja Karamahmudin, djalin e Vezirit qe ma vone do te bahej i famshem e do te quhej Napoleoni i Ballkanit. Qe at’here e sot dhe sa te jete jeta Bijte e Shen Franceskut do te jene ne kushrini ne me Bushatlijte e Shkodres.Kush cenon nji Franceskan ka cenuar nji Bushatli.A e keni lexue librin "Frati i Bushatlijve te Shkodres" qe e ka shkrue Franceskani i Madh,nxansi i Fishtes se Madh-At Zef Pllumi?A ka Bushatli qe edhe sot nuk shkon me e takue plakun e mencur At Zef Pllumin qe u ba edhe Nderi i Kombit?Libri i Pater Zefit simbas informacionev e qe ka Pesh-i,po lexohet e komentohet deri ne Kanada. Po lexohet edhe ne Izrael, ku edhe atje ka shqiptare,bil e nga shtepijat ma te mira te Shkodres,Bush atlij e Boric te cilet kane lidhe krushqi me hebrej. E si nuk jemi ne perendimore? Ne jena ma perendimore se francezet e gjermanet apo austriaket.Gj ate luftes se Dyte Botnore shqiptaret nuk dorezuen as nuk spiunuen ne Gestapo asnji hebre, ndersa perendimoret e Europes duhet te skuqen ne fetyre per denoncimet qe u kane ba cifuteve te pa fajshem ne Gestapo.Ne Shqipni jetuan gjate kesaj periudhe rreth 2000 hebrej dhe dolen nga lufta te gjalle e pa asnji telashe. A nuk jetuan ne Shkoder deri sa vdiqen vitet e fundit Shvarcet hebrej dhe a nuk i deshten shkodranet si vllezer? Te jena krenar qe jena shqiptare.

Shkodra- KryeBace,deba te Kadare-Qose a nuk te duket se po ju ban zbor shqiptareve.C ili ka te drejte?

Namiku- Shqiptaret historikisht kane sulmuar njeri tjetrin.edhe kur Karamahmudi i ktheu armet Sulltanit ishte Ali Pashai i Terhalles qe u bashkue me Serasqerin e Rumelise kunder Bushatlise. Por u thye qe ne Lezhe nga nipi 17 vjecar i Karamahmudit dhe Aliu i Tepelenes iku me turp. Edhe sot ka shperthyer debate Qose-Kadare. Debati sjell vetem zhvillim. Askush nuk duhet te trembet nga debate te tilla.Mjafton te shfletojme shtypin shkodran te paraluftes dhe te gjithe do te binden. Po te keni mundesi shfletoni koleksionin e Revistes L.E.K.A. dhe te lexoni debatet mes dy gjigandeve te letrave shqip,Fishtes dhe Mjedes,kane replikuar e asht binde tartakuti. Nga ky debat u nda e fitueme letersia shqipe sepse u ngrit ne nji stad ma te nalte. Ndersa,per mendimin tim,ne debatin Kadare- Qose,qofsha i gabuar por humbesi do te jete Kadareja. Perse? Sepse Kadare me duket se asht i futun, i paguar dhe i keqperdorun. Kush eshte i interesuar qe te hapet nji debat i tille, pervec serbeve askush tjeter? Deri me sot askush nuk e ka vu ne dyshim identitetin europian te shqiptareve Kadarene e kane futun miqte e serbeve,franc ezet te sponsorizuar nga Jugo-Banka. Atyre ju leverdis qe shqiptaret t’i paraqesin ne bote si komb me shumice muslimane. Ky debat hapet pikerisht tash kur Kosova asht ne bisedimet per statusin dhe duan me i paraqite kosovaret si muxhahedin dhe ushtare te Al Kaides. Nji fushate te tille ata kane ndermarre edhe ne Amerike,ne bashkepunim me protestant e djathte amerikane. Cdo gja financohet ne UDB-ja. Mirpo ne SHBA shqiptaret kane miq te medhej si Familjen Klinton e Bush dhe ua kane dhane pergjigjen Zonja Dio Guardi me shoqet e saj.Nji fenomen i tille ne SHBA ka ngjare edhe me italjanet para 30 vjetesh,gja te cilen e ka pasqyruar para do muajsh edhe gazeta "Shkodra". Kadareja merr si shembull kryengritjen e Haxhi Qamilit ku pati dhe thirrje "Dum Baben". Po a nuk pat edhe ne veri "Republike te Mirdites"me thirrjet "Dum Romen", republike e cila nuk u perkrah nga Malsia e Madhe se nuk i lejoi At Vincens Prennushi? Dhe per kete askush nuk e e permend Ipeshkvin e Madh Vincens Prennushi! Megjithate keto jane gjana qe ndodhin ne gjithe Europen.A nuk dalin tashti ne mes te Gjermanise naziskinet dhe thrrasin "Rrofte Hitleri", po ne Itali a nuk po del e mbesa e Duces dhe po thrret "Viva il Duce" , po ne Shqiperi fill pas shembjes se diktatures komuniste a nuk i krijuan shoqatat e Enver Halil Hoxhes? A nuk ishte i Tanedituni ministri i financave te qeverise se sotme, zotni Ridvan Bode, kryetar i kesaj shoqate per Institutin Bujqesor dhe thirri sa u tunden kodrat e Liqenit: "Rrofte Enver Halil Hoxha".

Shkodra- Vazhdo KryeBace se ja lujte Zotin! Nepi e he te lumte e shkelja gazin ne drrase se pasha Zotin je xhanan.

Namiku- Kadare asht antigege. Atij i ka dale pune dikur edhe me Shkodren. Ne kohen e Kryeheroit tone Legjendar,Env er Halil Hoxhes ai ishte gazetar special i ZP-se dhe te bante gjamen. Ismaili ne ate periudhe, per turpin e tij, perms faqeve te ZP-se e goditi fuqishem Shkodren ne tre simbolet e saj. Goditi Fishten e Madh,Bushatli jte dhe Arshi Pipen te cilin ndonese asht me origjine libohovit,ban pjese ne familjet aristokrate shkodrane. Kurr nuk ka me e marre cmimin Nobel Kadareja po nuk erdhi ne Shkoder me vendose lule tek busti i Fishtes, me i kerkue falje publike po aty Fishtes, Bushatlijeve, Pipajve, Koliqeve etj. Shkodra edhe fal kur sheh pendesen.
Shkodra -Debati po vazhdon edhe sot e kesaj dite.Kadareja vijon edhe tani serialin e intervistave ne "Shekulli".Po dalin pro et contra edhe te tjere.
Namiku- Masandej sikur te mos ishin gjitha keto del Maksim Veloja dhe me bidon benzinet te mbushur tek ETI i hedh edhe ma teper benzine zjarrit. Per Maksin me vjen keq pasi i ka hanger nja 10 vjet burg ne kohen e Kryeheroit tone Legjendar. Por me sa duket kenka fute ne burg i urte e paska dale i marre. Besa e kam pa tue ece bulevardit e tuj fole me vedi. Ka kohe qe Veloja na asht ba si Partizani Velo, ka ba dhjete vjet burg dhe i duket se cfare ka ba. Nuk e kena fute na ne burg por te kapet me ata qe ja kane rrase neqoftese asht burre, sepse denoncuesit kane emra dhe ai i njeh mire. Ai s’ka ca i ban gomarit dhe i bjen samarit. Ka nji urrejtje te pa cak ndaj vllezerve te tij musliman. I quan tradhetare te gjithe muslimanet dhe ne vecanti kosovaret. Asht kundra tyre. Po me ke je o tu thafte goja,me serbin me grekun?!!Ne gjurmet e tij ecin dhe zoterijt Nikoll Lesi, Henri Cili, Enkel Demi, Sokol Balla, Piro Misha, Edmond Tupja, Aurel Plasari te cileve po u perifrazoj me meshire nji thanie te Jezusit ‘O Zot fali se jane te marre e nuk dijne se cfare bajne".Po te vini re sejcili prej tyne vuan nga mungesa e identitetit vetiak. Jane pa mbiemra,dikus h te kujton lesen e te mbjellave, ikush ciljen e deres, dikush demin per nderzim, dikush ballin, dikush mishin, dikush trupin e drurit e dikush plasen e deres. Kane mbiemra puro fshataresh plebej, te cilet nuk te kujtojne asgja ne historine e ketij kombi. Shtepijat e tyne nuk kane investuar asgja ne historine e ketij vendi, pervec morrave.Nuk ia vlen te merremi me ta. Por gjithsesi nuk duhet me i nenvleftsue se dikush i ka shpalle analiste e opinionbarsa.
Shkodra- Simbas teje o kryeBace cili prej tyne asht ma i rrezikshmi e ma i marri?
Namiku- Heeem,pa dyshim qe asht fshatari Nikoll Lesi, i cili njikohsisht ka kene edhe antar i parties sone ekologjike.As ht ma i rezikshmi se asht fshatar i varfer dhe ruejna Zot nga fakir fukarejte. Simbas te dhanave qe disponon PESH-i, familja e N’kolles jeton hala ne Spiten te Lezhes ne nji varferi te plote. Nana e baba i tij nuk kane as banjo ne shtepi dhe dhjesin ne bahce diten per diell duke ju tregue bashkefshatar eve prapanicat dhe akoma e fshijne bythen me gjethe si ne kohet e prehistorise. Flitet neper katund se ju ka xane suma kore e rreka mutit. Tashti si per ironi kete mut N’kolla mundohet te ua rrase muslimaneve te Shqipnise. A keni pare shpesh ne gazeten e tij KJ tituj bombastike te tille si per shembull: "Zbulohet nje grup islamik ne Shkoder", "Kryepolici Ibraj mban Kur’an ne zyre", "Fondamentali ste musliman ne Librazhd" ose"Zbulohen ne Tirane muslimane te lidhur me Al Kaeden"etj etj. Te gjitha keto jane rrena te N’koll Lesit.Por te gjitha futen ne sitin e tij te internetit dhe lexohen e perkthehen neper kancelarite e botes,ashtu si te gjitha gazetat e tjera.Nderkom betaret kujtojne me te vertete se ne Shqiperi ka hapur rranjet ekstremizmi islamik dhe po bahet nami.Ata nuk e dijne se N’kolla asht mashtrues ordinier dhe rrenacak bythpalare.Dh e te gjitha keto N’kolla i ban qe te ushtroje presion mbi qeverine per me u ba ambasador apo minister, packa se ka nji shkolle per mesues matematike. Shihni se ca ban N’kolla me nipin e vet, fshatarin Edi Lesi qe ka gazeten "Standard". Rruajne te gjitha reklamat e qeverise se bashku me keshilltarin e Berishes, zotni Bardh Kadillin. A thua se vetem per ata asht gazetaria shqiptare?!

Shkodra-Meqe jemi tek Nikolla. Jane mbushe websitet me ca sekuenca erotike te Lesit ne nje nevojtore te Durresit. Komenti juej o KryeBace!

Namiku-E kam pa plotesisht karashejtanin Nikolle tek bante pompa me nji vajze ne nji nga halete e Durresit.Kish te ra mbrenda ne qenef, si mica ne peshk. Taman ne nji vend "idilik" qe i pershtatet shijeve kooperativist e te Lesit, plot erna fekalesh qe atij i ngjitin per trup,plot letra higjenike qe ai s’e ka per gja me fshi edhe fetyren. E lecita edhe ma nalt moralin e Lesit.Ne rastin konkret, me falni, por asht personazhi i denje ne nji vend te denje. Kjo tregon se sa e degjeneruar asht klasa jone politike dhe sa e piste. Por te denosh N’kollen per nji akt te tille erotik asht njilloj si me denue nji gabel per tradheti ndaj atdheut. Sikur te ishte koha e Kryeheroit tone Enver Halil Hoxha, N’kolla do t’u zbonte si qen i rrahur nga qyteti dhe ne ndonji ferme do ta ndalte vrapin. Por jemi ne demokraci dhe askush nuk ka te drejte qe ta ndaloje nji deputet apo ishkryedemokr istian me u kthye ne identitet. A ja vlen barra qerane te merremi ma me Lesin?

Shkodra-Si perfundim,cila asht me pak fjale mendimi juej perfundimtar per identitetin e shqiptareve?

Namiku- Identiteti i shqiptareve asht qyteti juej Shkodra. Apriori Shkodra asht europjane. E Shkodra asht zemra e madhe e Shqipnise. Sepse Shqipnia ka edhe kater 4 zemra te tjera,e para ne Prishtine, e dyta ne Tetove, e treta ne Janine, e katerta ne Ulqin. Bile ne Shkoder edhe magjypet jane europjane…


Lumi Dushes
Back to top
Bujana's
Sat Nov 01 2008, 11:50pm

Registered Member #1493
Joined: Sat Dec 15 2007, 01:04pm

Posts: 813
ZAMIR e lexova shkrimin , por du me than diqa ...INVA MULA nuk e ka prejarrdhjen nga Shkodra, babai saj AVNIA ka lind ne Gjakove -- Kosove , por nejse ai ka hanger buken e shkodres, dhe kete gja Avnia e thote me krenari te madhe se Shkodra ja hapi dyrt e i priti me buke e zemer te barrdhe.

[ Edited Sat Nov 01 2008, 11:53pm ]

Friends like you, are special hugs from GOD.
Back to top
Z. Zamir Kaceri
Sun Nov 02 2008, 12:01am
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
E di maj naqe po ket artikull nuk e kam shkru un.E kam lexu edhe ishte prej Dakovicet. mu me interreson ma shume e ma ka knaq zemren qi INVA MULA ka ba nji album komplet me kang Shkodrane edhe asht shume krenare qi ka lidhje me Shkodren. A e shef qi tan ca kalojn ka Shkodra dalin artista. Arti ne Shkoder asht si smundja. Mas i bjer ka Shkodra se ta njiten...

Lumi Dushes
Back to top
L - N
Sun Nov 02 2008, 09:45am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Zamir Kaceri ka shkruar:

E di maj naqe po ket artikull nuk e kam shkru un.E kam lexu edhe ishte prej Dakovicet. mu me interreson ma shume e ma ka knaq zemren qi INVA MULA ka ba nji album komplet me kang Shkodrane edhe asht shume krenare qi ka lidhje me Shkodren. A e shef qi tan ca kalojn ka Shkodra dalin artista. Arti ne Shkoder asht si smundja. Mas i bjer ka Shkodra se ta njiten...Hahahahaha arti ju njitet neper kame edhe kur nuk ju bjen nermen per te ju hyn ne gjak, i ka ikyt influenc Shkodra ne vet Shkodrant e ne tan ata qe ju bjen rruga neper Shkoder. Lene njihere qe historia e kultura Shkodrane pa artin si gjenre dhe pjese e saj asht vete art. Mos na ban me nise qysh kaq heret me fillu me gargaris per Shkodren se nuk po munet kush ma me na ba me pushu deri ne m'rame hahahahahahaha. Masanej humori holle i masiperm asht vet pjese e artit kulturor Shkodran, sarkazma gjithmone pasqyron mungesat e mrapshtit apo ja mar Zamir Kaceri.

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
lissandro
Wed Jul 21 2010, 09:50pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
hahahah Zamir te Evrops perendimore apo lindore

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
guest
Fri Aug 06 2010, 10:27pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
te europs juglindore jan. se po pergjigjem ne vend te zamirit nuk prish pun e


Back to top
Cen Durimadhi
Sat Aug 07 2010, 02:02pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
magjyp jan shkodrant ma tvjeter si egzistojn 8-}

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
lissandro
Sat Aug 07 2010, 09:44pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Cenoja ka shkruar:

magjyp jan shkodrant ma tvjeter si egzistojn 8-}Me duket se itu je gabim Ceno hedhi edhe nji sy ....

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Cen Durimadhi
Sat Aug 07 2010, 09:55pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
lissandro ka shkruar:

Cenoja ka shkruar:

magjyp jan shkodrant ma tvjeter si egzistojn 8-}Me duket se itu je gabim Ceno hedhi edhe nji sy ....un slexoj qa shkrujn tjert un shkruj qa di un :p

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
L - N
Sun Aug 08 2010, 08:08am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Cenoja ka shkruar:

lissandro ka shkruar:

Cenoja ka shkruar:

magjyp jan shkodrant ma tvjeter si egzistojn 8-}Me duket se itu je gabim Ceno hedhi edhe nji sy ....un slexoj qa shkrujn tjert un shkruj qa di un :pPershnetje Cenoja.

Tash kuptohet se gjithkush ka te drejt per opinjonin e vet, por gjithsesi zotni Cenoja mendoj se opinjoni nuk duhet me kene i palevizshem, kur ka shemull te arsyeshem, tetanve na takon me pa edhe ihere opinjonet tona e n'shumicen e rasteve i nryshojm, apo jo zotni.

Nuk du mu fute ne diskutimin tan me lissandro, por gjithsesi mendoj se e ke shum gabim qi mendon se Shkodrant ma te vjeter jane "HARAPT E EGJYPTIT" apo "MAGJYPT".

Mesa di une prej asaj qi kam lexu, "MAGJYPT" si fjale asht fjale e re e perdorun gjate viteve te komunizmit, se taman e taman kta qi na quejm "MAGJYP" sot, qysh se kane fillu me ardh ne Shkoder ne shekullin e 18 dhe 19 jane njoft si HARAPT e EGJIPTIT, sepse jane Arab Egjiptjan qi familjet Ottomane t'ushtrise NE GARNIZONET N'TOKAT E ARBRIT, dhe familjet e pasuna ma vone nen perandorine Ottomane i kane pa pru si sherbtore familiare ne territoret ARBNORE.

Vilajeti Shkodres bashk me at te Kosovs, Janins e Manastirit kane kene edhe vilajetet ma te pasuna dhe te fuqishme ku edhe garnizonet e ushtrise Ottomane ne peninsulen tone kane ken edhe ma te mdhajat, kastan prej vendosjes te gjate te familjeve Ottomane, kane pa fillu me pru "HARAPT" apo Arapt e Egjyptit si sherbtore apo skllav te zyrtarve Ottoman fillimisht.
Nejse ka shekulli 18-19 familjet Shqiptare qi kane pa integru ne perandorine Ottomane dhe u pasunune prej saj, patne fillu me kopju masterat e tyne Ottoman, e fillune per vedi me marre prej Egjiptit Sherbtore/Skllav me ju sherby.

Kshtu qi mor zotni nuk mendoj se asht e arsyeshme me thane se Arapt e Egjiptit apo "MAGJYPT SOT "te prume prej vete familjeve te pasuna shqiptare nen perandorine Ottomane me ju sherby, jane ma te vjeter se familjet qi i kane pru vete si sherbtore /skllav ne tokat e Arbrit.

"MAGJYPT e SHKODRES SOT" apo "HARAPT E EGJYPTIT" nuk kane kene kurr ikaq shume ne Shkoder sa jane sot para viti 1945-1969, por mas ardhjes te Xhaxhi Enverit apo dashnorit te Sllavo-Komunizmit, e sidomos mas vitit 1969, Xhaxhi anti-Shkodrani e anti-Shqiptari bashk me lpimsat e tij t'pa shkolle e kriminela, i mlodhen tane "HARAPT e ShQIPNISE" kade kadale prej tana qyteteve tjera, e i prune ne Shkoder, ku ala jane edhe sot si simboli i t'mirave qi i ka ba Shkodres, edhe biles menoj se asht ba n'mnyre te qellimishme, ngulja e tyne ne kodrat e pazarit ku si kodra jane edhe kodrat ma te bukura te Shkodres te vjeter, mas Kalase nuk asht dica e rastsishme, sidomos mas prishjes komplet te Pazarit te Vjeter qi ka ken edhe qenra ma e madhe e tregtise ne Ballkan.

Kshtu qi zotni Cenoja e ke gabim qi mendon se "HARAPT e EGJIPTIT" apo "MAGJYPT E SODIT" jane ma te vjeter se Shkodrant e vjeter, sepse shumica e tyne jane te ardhun ne Shkoder mas 1945-1969 dhe biles deri vone s'kane pa mrri me thy theksin dialektik te shqipnise t'mesme prej kane kane ardhe shumica e tyne. Nejse edhe ata ma te vjetrit "HARAPT e EGJIPTIT" apo "MAGJYPT E SODIT" jane te prume ne shkoder prej Zyrtarve te pasun Ottoman e familjeve te pasuna Shkodrano/Shqiptare e s'kane si me kene ma te vjeter se t'zot qi i kane pru si sherbysa/skllav.


[ Edited Sun Aug 08 2010, 08:15am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Sun Aug 08 2010, 09:53am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Kshtu qi zotni Cenoja e ke gabim qi mendon se "HARAPT e EGJIPTIT" apo "MAGJYPT E SODIT" jane ma te vjeter se Shkodrant e vjeter, sepse shumica e tyne jane te ardhun ne Shkoder mas 1945-1969 dhe biles deri vone s'kane pa mrri me thy theksin dialektik te shqipnise t'mesme prej kane kane ardhe shumica e tyne. Nejse edhe ata ma te vjetrit "HARAPT e EGJIPTIT" apo "MAGJYPT E SODIT" jane te prume ne shkoder prej Zyrtarve te pasun Ottoman e familjeve te pasuna Shkodrano/Shqiptare e s'kane si me kene ma te vjeter se t'zot qi i kane pru si sherbysa/skllav.

nuk jam dakord me ty zotni lec se me keto data keto sklleven nuk perputhen ato kan ardh ma heret se sa ti pretendon...
ato jan nga persia
Hashkalit me përardhje nga Persia, nga Ashkeloni
e leni sllavo komunistat rehat se asht nji dekad ku cdo komb lindor ka tregu exsistencen e vet...
eja e rreth sllavt esllavt mos harro zotni s e komunismi lindi ne france eeee??

[ Edited Sun Aug 08 2010, 09:55am ]
Back to top
Cen Durimadhi
Sun Aug 08 2010, 10:34am
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
Lec Neli ka shkruar:

Cenoja ka shkruar:

lissandro ka shkruar:

Cenoja ka shkruar:

magjyp jan shkodrant ma tvjeter si egzistojn 8-}Me duket se itu je gabim Ceno hedhi edhe nji sy ....un slexoj qa shkrujn tjert un shkruj qa di un :pPershnetje Cenoja.

Tash kuptohet se gjithkush ka te drejt per opinjonin e vet, por gjithsesi zotni Cenoja mendoj se opinjoni nuk duhet me kene i palevizshem, kur ka shemull te arsyeshem, tetanve na takon me pa edhe ihere opinjonet tona e n'shumicen e rasteve i nryshojm, apo jo zotni.

Nuk du mu fute ne diskutimin tan me lissandro, por gjithsesi mendoj se e ke shum gabim qi mendon se Shkodrant ma te vjeter jane "HARAPT E EGJYPTIT" apo "MAGJYPT".

Mesa di une prej asaj qi kam lexu, "MAGJYPT" si fjale asht fjale e re e perdorun gjate viteve te komunizmit, se taman e taman kta qi na quejm "MAGJYP" sot, qysh se kane fillu me ardh ne Shkoder ne shekullin e 18 dhe 19 jane njoft si HARAPT e EGJIPTIT, sepse jane Arab Egjiptjan qi familjet Ottomane t'ushtrise NE GARNIZONET N'TOKAT E ARBRIT, dhe familjet e pasuna ma vone nen perandorine Ottomane i kane pa pru si sherbtore familiare ne territoret ARBNORE.

Vilajeti Shkodres bashk me at te Kosovs, Janins e Manastirit kane kene edhe vilajetet ma te pasuna dhe te fuqishme ku edhe garnizonet e ushtrise Ottomane ne peninsulen tone kane ken edhe ma te mdhajat, kastan prej vendosjes te gjate te familjeve Ottomane, kane pa fillu me pru "HARAPT" apo Arapt e Egjyptit si sherbtore apo skllav te zyrtarve Ottoman fillimisht.
Nejse ka shekulli 18-19 familjet Shqiptare qi kane pa integru ne perandorine Ottomane dhe u pasunune prej saj, patne fillu me kopju masterat e tyne Ottoman, e fillune per vedi me marre prej Egjiptit Sherbtore/Skllav me ju sherby.

Kshtu qi mor zotni nuk mendoj se asht e arsyeshme me thane se Arapt e Egjiptit apo "MAGJYPT SOT "te prume prej vete familjeve te pasuna shqiptare nen perandorine Ottomane me ju sherby, jane ma te vjeter se familjet qi i kane pru vete si sherbtore /skllav ne tokat e Arbrit.

"MAGJYPT e SHKODRES SOT" apo "HARAPT E EGJYPTIT" nuk kane kene kurr ikaq shume ne Shkoder sa jane sot para viti 1945-1969, por mas ardhjes te Xhaxhi Enverit apo dashnorit te Sllavo-Komunizmit, e sidomos mas vitit 1969, Xhaxhi anti-Shkodrani e anti-Shqiptari bashk me lpimsat e tij t'pa shkolle e kriminela, i mlodhen tane "HARAPT e ShQIPNISE" kade kadale prej tana qyteteve tjera, e i prune ne Shkoder, ku ala jane edhe sot si simboli i t'mirave qi i ka ba Shkodres, edhe biles menoj se asht ba n'mnyre te qellimishme, ngulja e tyne ne kodrat e pazarit ku si kodra jane edhe kodrat ma te bukura te Shkodres te vjeter, mas Kalase nuk asht dica e rastsishme, sidomos mas prishjes komplet te Pazarit te Vjeter qi ka ken edhe qenra ma e madhe e tregtise ne Ballkan.

Kshtu qi zotni Cenoja e ke gabim qi mendon se "HARAPT e EGJIPTIT" apo "MAGJYPT E SODIT" jane ma te vjeter se Shkodrant e vjeter, sepse shumica e tyne jane te ardhun ne Shkoder mas 1945-1969 dhe biles deri vone s'kane pa mrri me thy theksin dialektik te shqipnise t'mesme prej kane kane ardhe shumica e tyne. Nejse edhe ata ma te vjetrit "HARAPT e EGJIPTIT" apo "MAGJYPT E SODIT" jane te prume ne shkoder prej Zyrtarve te pasun Ottoman e familjeve te pasuna Shkodrano/Shqiptare e s'kane si me kene ma te vjeter se t'zot qi i kane pru si sherbysa/skllav.
Mir ma keni mush menen pak , por ti zatni ku e ke marr ket informacion ? ? Harapt e Egjiptit si kisha nigju kurr se kekan magjypt hera e par si nij po nejse .(Xhaxhi Enverit apo dashnorit te Sllavo-Komunizmit) Ku e din ti se xhaxhi ka ken dashnor i sllave , po mos ja fut kot se magjypt e shkodres kan ken gjithmon te pergujum edhe sot si asht demokraci jan njashtu .
Kshusi a ke mundesi me ma dhan se ku e ke marr ket shkrim


Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
L - N
Sun Aug 08 2010, 10:39am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
belgium ka shkruar:nuk jam dakord me ty zotni lec se me keto data keto sklleven nuk perputhen ato kan ardh ma heret se sa ti pretendon...
ato jan nga persia
Hashkalit me përardhje nga Persia, nga Ashkeloni
e leni sllavo komunistat rehat se asht nji dekad ku cdo komb lindor ka tregu exsistencen e vet...
eja e rreth sllavt esllavt mos harro zotni s e komunismi lindi ne france eeee??Mene kjo bote zotnia jote, gjithsesi un s'mohova asnjihere n'shkrimin e masiperm per ardhjet qi jane ba nder shekuj t'rojet Iliro-Shqiptare, e ba mu nise me njeke tane te ardhunit athere rrezik sa na duhet me shku mrapsht 10-12 000 vjet mapara.
Kam lexu se ka pase t'ardhun apo "Koloni" ne trojet Ilire qysh ne kohe te Greqise t'vjeter (Apollonia dhe vete Durrsi asht njoft per here te pare me emen Hellen si Epidamnos gati 7 shekuj para ers tone ku pas kolon Hellen), po ashtu edhe gjate kohs Rromake ka pase shume kolon si te interrnum, gjate kohs t'perandoris Rromake ne Illyri apo Illyricum si asht pa njoft gadishulli i Ballkanit deri n'shekullin e 7/8, edhe gjate kohs bizantine ka pase shume Alan (Gjerman), Huns(Aziatiko Hungarezt e sotem), Arab e Cifuta prej Izraelit sidomos n'shekujt e II-II e ma vone n'shekullin e 7-8 ne pjesen e Epirit veri-perindimore ku asht Butrint-Vlona sot, etj etj... Masanej ba mu nise prej asaj edhe Vllaht ka pase pretendime histrike prej vete Armenve se jane me origjine prej Armenise qi deri mas rroms jane njoft si dege Persiane.

Nejse tuj ju kthy te HARAPT e EGJIPTIT apo MAGJYPT e SODIT qi ndodhen ne Pazare te vjeter SOT me at historine qi kam mrri me lexu un, nji pjese jane te prume prej Shekullit te 18 se prej athere i kane rregjistru vete n'arkiva zyrtart e Perandorise Ottoname, ne qoft se ke lexu kund apo din ndoj gja te re se "HARAPT E EGJITIT" apo "MAGJYPT e SODIT" kane fillu me i pru ma heret se 300 vjet perpara, vec per nere ta di me msu kyt gja prej tejet apo kujdo tjeter.

Kurse Sllavo-Komunizmin zotnia jote e permena ma shume si simbolizem i nji periudhe te zeze qi njof une, por se permenda kurrsesi me ofendu ty apo ndokend tjeter, tash s'po e zgjas ma shume se sasht pjese e ksaj teme.


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Sun Aug 08 2010, 12:45pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Cenoja ka shkruar:


Mir ma keni mush menen pak , por ti zatni ku e ke marr ket informacion ? ? Harapt e Egjiptit si kisha nigju kurr se kekan magjypt hera e par si nij po nejse .

E msove sot pra.


(Xhaxhi Enverit apo dashnorit te Sllavo-Komunizmit) Ku e din ti se xhaxhi ka ken dashnor i sllave.

E perdora si shprehje per ironi apo sarkazem zotnija jote!!!

po mos ja fut kot se magjypt e shkodres kan ken gjithmon te pergujum edhe sot si asht demokraci jan njashtu .
Kshusi a ke mundesi me ma dhan se ku e ke marr ket shkrim

1. Fjalori i freterve jezuit te Shkodres,botuar ne fillim te shekullit te XX “Evgjitet jane popullate e ardhur nga Egjipti,besimi i tyre eshte muhamedanizmi

2. Sami Frasheri: “Njerezit ne Shqiperi jane 2 milione, nga te cilat nje milione e gjashteqind mije shqiptare dhe katerqindmije jane greke,bulgare, vllehe dhe evgjite.

3. Magjypët e Shkodrës. A. T. . 1943.

4. Raca shqiptare. J Milaj. 1943.

5. Shkodra dhe Motet. 1998

6. Balkan Egyptians and Gypsy/Roma discourse. Sevasti Trubeta. 2005


trokit ketu

trokit ketu


trokit ketu
Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Cen Durimadhi
Wed Apr 06 2011, 12:23pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
Hajde mushja menen ksaj, thuji se nuk je shkodraneMu mshkrin krejt ahengu ityne

[ Edited Wed Apr 06 2011, 12:23pm ]

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
lissandro
Tue Jul 05 2011, 06:17pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
O my God what the hell, is going on here Ne jeme te vetmit mbase ne bote qe mburremi per Magjypet/t . (menerva)

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
sunríse
Tue Jul 05 2011, 06:25pm

Registered Member #2659
Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

Posts: 11479
.

[ Edited Wed Oct 24 2012, 09:39am ]


Think happy thoughts!

Back to top
sunríse
Tue Jul 05 2011, 06:31pm

Registered Member #2659
Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

Posts: 11479
.

[ Edited Wed Oct 24 2012, 09:39am ]


Think happy thoughts!

Back to top
Cen Durimadhi
Tue Jul 05 2011, 07:07pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
Summer mas hin si 7 n'13 maj tamarsha

Lexa i fice ca kena shkru e fol ma nelt

Falimners per mirkuptimin

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
lissandro
Tue Jul 05 2011, 07:13pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
hahahahahah ca mu desht mu tesh

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Cen Durimadhi
Tue Oct 16 2012, 06:53pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
me tu dhimt, ky mir se ju knaqi shpirtin tu ju knu pa aj tjetri mrapa shkan i bjen edhe shput nfund, o na zbahena njerz kur pasha syt e ballit


Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
OLIVE OYL
Wed Oct 17 2012, 08:36am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
L - N ka shkruar:

Cenoja ka shkruar:

lissandro ka shkruar:

Cenoja ka shkruar:

magjyp jan shkodrant ma tvjeter si egzistojn 8-}Me duket se itu je gabim Ceno hedhi edhe nji sy ....un slexoj qa shkrujn tjert un shkruj qa di un :pPershnetje Cenoja.

Tash kuptohet se gjithkush ka te drejt per opinjonin e vet, por gjithsesi zotni Cenoja mendoj se opinjoni nuk duhet me kene i palevizshem, kur ka shemull te arsyeshem, tetanve na takon me pa edhe ihere opinjonet tona e n'shumicen e rasteve i nryshojm, apo jo zotni.

Nuk du mu fute ne diskutimin tan me lissandro, por gjithsesi mendoj se e ke shum gabim qi mendon se Shkodrant ma te vjeter jane "HARAPT E EGJYPTIT" apo "MAGJYPT".

Mesa di une prej asaj qi kam lexu, "MAGJYPT" si fjale asht fjale e re e perdorun gjate viteve te komunizmit, se taman e taman kta qi na quejm "MAGJYP" sot, qysh se kane fillu me ardh ne Shkoder ne shekullin e 18 dhe 19 jane njoft si HARAPT e EGJIPTIT, sepse jane Arab Egjiptjan qi familjet Ottomane t'ushtrise NE GARNIZONET N'TOKAT E ARBRIT, dhe familjet e pasuna ma vone nen perandorine Ottomane i kane pa pru si sherbtore familiare ne territoret ARBNORE.

Vilajeti Shkodres bashk me at te Kosovs, Janins e Manastirit kane kene edhe vilajetet ma te pasuna dhe te fuqishme ku edhe garnizonet e ushtrise Ottomane ne peninsulen tone kane ken edhe ma te mdhajat, kastan prej vendosjes te gjate te familjeve Ottomane, kane pa fillu me pru "HARAPT" apo Arapt e Egjyptit si sherbtore apo skllav te zyrtarve Ottoman fillimisht.
Nejse ka shekulli 18-19 familjet Shqiptare qi kane pa integru ne perandorine Ottomane dhe u pasunune prej saj, patne fillu me kopju masterat e tyne Ottoman, e fillune per vedi me marre prej Egjiptit Sherbtore/Skllav me ju sherby.

Kshtu qi mor zotni nuk mendoj se asht e arsyeshme me thane se Arapt e Egjiptit apo "MAGJYPT SOT "te prume prej vete familjeve te pasuna shqiptare nen perandorine Ottomane me ju sherby, jane ma te vjeter se familjet qi i kane pru vete si sherbtore /skllav ne tokat e Arbrit.

"MAGJYPT e SHKODRES SOT" apo "HARAPT E EGJYPTIT" nuk kane kene kurr ikaq shume ne Shkoder sa jane sot para viti 1945-1969, por mas ardhjes te Xhaxhi Enverit apo dashnorit te Sllavo-Komunizmit, e sidomos mas vitit 1969, Xhaxhi anti-Shkodrani e anti-Shqiptari bashk me lpimsat e tij t'pa shkolle e kriminela, i mlodhen tane "HARAPT e ShQIPNISE" kade kadale prej tana qyteteve tjera, e i prune ne Shkoder, ku ala jane edhe sot si simboli i t'mirave qi i ka ba Shkodres, edhe biles menoj se asht ba n'mnyre te qellimishme, ngulja e tyne ne kodrat e pazarit ku si kodra jane edhe kodrat ma te bukura te Shkodres te vjeter, mas Kalase nuk asht dica e rastsishme, sidomos mas prishjes komplet te Pazarit te Vjeter qi ka ken edhe qenra ma e madhe e tregtise ne Ballkan.

Kshtu qi zotni Cenoja e ke gabim qi mendon se "HARAPT e EGJIPTIT" apo "MAGJYPT E SODIT" jane ma te vjeter se Shkodrant e vjeter, sepse shumica e tyne jane te ardhun ne Shkoder mas 1945-1969 dhe biles deri vone s'kane pa mrri me thy theksin dialektik te shqipnise t'mesme prej kane kane ardhe shumica e tyne. Nejse edhe ata ma te vjetrit "HARAPT e EGJIPTIT" apo "MAGJYPT E SODIT" jane te prume ne shkoder prej Zyrtarve te pasun Ottoman e familjeve te pasuna Shkodrano/Shqiptare e s'kane si me kene ma te vjeter se t'zot qi i kane pru si sherbysa/skllav.

Pa dasht me hi ne politike, edhe un kam lexu e ndigju ( per momentin smundem me e gjet ku ndoshta kur te shkaj ne shqipni e gjej) qe magjypt jan pru prej Egjyptit prej familjeve shkodrane per me sherby por edhe ne luft jan majt si sherbtor, kovaca etj qe kan ba pune te rendomta. E shkodrant e vjeter qe thet Ceni u largunen da jasht shtetit da ner fshatna gjate kohes se luftes edhe pernjat kena miemna na ne Shkoder si Bushati, Kastrati, Shoshi, Zhabjaku, Barbullushi, Kraja, Vorfa, Rraboshta, Golemi etj qe u kthynen ma von ne Shkoder e majten si miemen emnin e vendit ku kishin ndej.
Kshuqe Cen e ke gabim kur thu jan shkodran den baba den se s'jam as raciste po shifen vec prej ngjyrs te lekurs mund ta vesh re!***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Cen Durimadhi
Wed Oct 17 2012, 03:14pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
super ishtu thojn maj e ishtu ka met, me ca nigjoj e ca shaf

se pa te bi i shembull , nuk di a e njef Lapin e shkodres, ky asht ma i bardh se une pa me e pa mir pa jarin? si e ka ngjyren? mas mthuj se edhe jarit mi thu egjyptian

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
OLIVE OYL
Mon Oct 22 2012, 01:21pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Cen Durimadhi ka shkruar:

super ishtu thojn maj e ishtu ka met, me ca nigjoj e ca shaf

se pa te bi i shembull , nuk di a e njef Lapin e shkodres, ky asht ma i bardh se une pa me e pa mir pa jarin? si e ka ngjyren? mas mthuj se edhe jarit mi thu egjyptianma ke harru ftyren mar Cen a? jam olive ja super
tash ti je tuj dasht me mthan se ju ka dal ngjyra a ca?***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Cen Durimadhi
Mon Oct 22 2012, 06:04pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
OLIVE OYL ka shkruar:

Cen Durimadhi ka shkruar:

super ishtu thojn maj e ishtu ka met, me ca nigjoj e ca shaf

se pa te bi i shembull , nuk di a e njef Lapin e shkodres, ky asht ma i bardh se une pa me e pa mir pa jarin? si e ka ngjyren? mas mthuj se edhe jarit mi thu egjyptianma ke harru ftyren mar Cen a? jam olive ja super
tash ti je tuj dasht me mthan se ju ka dal ngjyra a ca?hahaha se kam vu hiq re ngaqi ju skeni hi fort koht e fundit tham zdo tket shkru kush tjeter perveq superit


Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3120 sec, 0.1002 of that for queries. DB queries: 65. Memory Usage: 3,213kB