Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Shkodra dhe Politika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Barack Obama dhe Shiperia ?
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
hamleti
Thu Nov 06 2008, 12:58pm
Registered Member #2402
Joined: Sat Oct 18 2008, 11:58am

Posts: 9
Duke ditur qe presidenti i sapozgjedhur Amerikan Obama, eshte senator i shtetit te Ilinoisit, shtet ku bejne pjese komuniteti Serb, nje komunitet qe ka influence dhe lobing te fuqishem ne ate shtet, si mendoni qe ky president do veproje ne lidhje me Shqiperine dhe vecanerisht me Kosoven ? Cilen ane do mbaje me shume ?

Me te vertete politika e jashtme Amerikane nuk mund te ndryshoje rrenjesisht me ardhjen e nje presidenti te ri, ajo qe ka nisur do perfundoje apo.....?

[ Edited Fri Jul 24 2009, 07:38am ]
Back to top
hamleti
Thu Nov 06 2008, 01:03pm
Registered Member #2402
Joined: Sat Oct 18 2008, 11:58am

Posts: 9
Lejohen vetem analistat
Back to top
Loris
Thu Nov 06 2008, 03:49pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Diplomacia eshte rrugezgjidhja per thuajse te gjithe politikanet, keshtu ka me vepru edhe Obama, dmth as andej as ketej dhe here andej e here ketej (flas per lidhjen Kosove-Serbi)megjithate eshte heret per me fole, duhet me pa disa levizje te Obames qe me arrit me analizu ma qarte. Eshte e sigurte se ka me ndryshu shume gjana ndersa per ndryshimet rrenjesore, personalisht nuk iu za bese, ka ike koha e revolucioneve pavaresisht se thone qe Obama ka me realizu andrren e M. Luter King-ut.
Urime Obames (kam preferu fitoren e tij) dhe fat shtetit te Amerikes dhe amerikaneve!

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
belgium
Thu Nov 06 2008, 05:35pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
hamleti ka shkruar:

Duke ditur qe presidenti i sapozgjedhur Amerikan Obama, eshte senator i shtetit te Ilinoisit, shtet ku bejne pjese komuniteti Serb, nje komunitet qe ka influence dhe lobing te fuqishem ne ate shtet, si mendoni qe ky president do veproje ne lidhje me Shqiperine dhe vecanerisht me Kosoven ? Cilen ane do mbaje me shume ?

Me te vertete politika e jashtme Amerikane nuk mund te ndryshoje rrenjesisht me ardhjen e nje presidenti te ri, ajo qe ka nisur do perfundoje apo.....?Mendoj se nuk ka aspak influence sot politika americane me ket president te ri te sapozgjedhur me ne kontinentin e vjeter europian.me daten 04 prill 2009 presidenti i USA OBAMA do vije per vizite ne BRUXELLES DHE STRASBOURG per dialog politik dhe hapje zyrtre te comunikimit me te bilateral.e qeshtjet e mbetura ne tavoline ato te ballkanit jan ne perfundim e siper keshtu as serbia nuk ka per te pas me pretendimet e sotme me.serbia sot punon ashtu si shqiperia e croacia bashk me vendet e rajonit te ballkanit, per antarsim te plot ne UE.dhe sot me shum se kurre europa ka marr angazhim me serioz per krijimin e nji kontinenti te forte europian pa trazira .dhe qeshtjet e saja te brendeshme politike dhe sociale do perpunohen vetem brenda EU .
Komuninteti serb qe na qenka atje ne ket zon amerikane mendoj se nuk ka arsye te nxis OBAMA sepse nuk jan sot komunitetet qe do drejtojn ameriken edhe pse fitoi nje jo i bardhe .sepse kongresi amerikan asht ai qe drejton presidentin si do qe te jete.
kjo fitore eshte vetem nji kerkim respekti te humbur qe amerika arriti ndaj botes...dhe me pas a thua asgje nuk ka ndodhur nga kjo superfuqi nepr bote.
Back to top
West****
Thu Nov 06 2008, 07:20pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Mendoj dhe besoj qe punet do te shkojne mire jo vetem per shqiperine por dhe per vete amerikanet, per mendimin tim ka arrdhur koha per nji ndryshim te politikes amerikane ne dobi te mbare botes .
Back to top
L - N
Fri Nov 07 2008, 09:35am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
hamleti ka shkruar:

Duke ditur qe presidenti i sapozgjedhur Amerikan Obama, eshte senator i shtetit te Ilinoisit, shtet ku bejne pjese komuniteti Serb, nje komunitet qe ka influence dhe lobing te fuqishem ne ate shtet, si mendoni qe ky president do veproje ne lidhje me Shqiperine dhe vecanerisht me Kosoven ? Cilen ane do mbaje me shume ? Me te vertete politika e jashtme Amerikane nuk mund te ndryshoje rrenjesisht me ardhjen e nje presidenti te ri, ajo qe ka nisur do perfundoje apo.....?

Zotni hamleti t'pershnes me rrespekt ner radh t'pare

Per sa i perket politiks se ardhshme Amerikane dhe un daj shqetsimin e pasiguris per qeshtjen Shqiptare me ty, por gjithsesi edhe lobi Shqiptar ne Amerike konsideron si mik te Shqiptarve zevens prsidentin apo zevensin e zotni Obams. Gjithsesi menoj se politika e ardhshme amerikne sado e nryshme prej ksaj qe asht sot, ka me kene e detyrume me ju pershtat politiks europiane dhe vet interresave te Ameriks e Europs, dhe mrena ktyne interresave nuk shof naj nryshim pozicioni persa i perket qeshtjes Komtare shqiptare pra (Kosovs). Obams i uroj tana te mirat por logjika jeme nuk me lejon me menu se zotni Obama ka me ba politik ekstreme apo konfrontale per interresat Amerikane apo Europiane sepse prej ka vjen ai ka nji lobing te fuqishem Serb. Kosova apo ish verilinja e Shqipnis asht Shtet defakto, plus as vet Serbia s'ka interres per konflikte sepse pa desin edhe ata mu fute ne Europ e Nato, e me luft vetem armiq ban. Un besoj se asht ma e rensishme per shtetin e ri Shqiptar te Kosovs me nertu nji shtet solid te bazum ne te demokraci e kapitalizem per me lidh perfunimisht interresat Shqiptare me ato Europiane. Obama menoj se do te jet nji ere e freskt por jo fortune e politiks Amerikane e botnore kaqi vetem ata jan superfuqi.


[ Edited Fri Nov 07 2008, 09:36am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
guest
Tue Nov 11 2008, 07:44pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
obama ka me njek politika qe favorizojne te drejten, dhe e drejta asht ne anen shqiptare. dhe nuk mendoj se obama asht aq drite shkurt sa me u influencu nga lobi serb ne ilinois. cdo president ne amerike ka njek politikat e jashtme ne harmoni me elitat dominuse se ndryshe i kan ditet e numrume ne shpi te bardh. veshtire asht me e parashiku se si do veproje administrata e obames ne lidhjen me ceshtjet shqiptare, por shejat jane se nuk ka me ndryshu qendrimi amerikan ne lidhje me shqiptart edhe joe biden asht mik i shqiptarve. si thashe ma nelt, e drejta asht ne anen e shqiptarve edhe nuk po dojm tjeter gja.

[ Edited Tue Nov 11 2008, 07:45pm ]


Back to top
guest
Sun Nov 16 2008, 05:57pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
disa video te joe biden edhe te joe dioguardi ne lidhje me kosoven. shpresoj t'iu duken interesante.

trokit ketu

trokit ketu

trokit ketu

trokit ketu

trokit ketu


Back to top
L - N
Sun Feb 22 2009, 04:21pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Cështja Kovacevic, Hilari Klinton “shtrydh” Serbinë

(Dërguar më: 22/02/09) Nju Jork Post shkruan sot në një ekskluzive se Sekretarja e Shtetit Amerikan, HIlari Klinton ka qënë ajo që ka ushtruar presion ndaj qeverisë serbe për të shpaguar dëmin që iu djalit të një familje amerikane pas rrahjes që iu bë nga një shtetas serb, që tani fshihet në atdheun e tij

NJU JORK-Sekretarja e Shtetit Hilari Klinton ndërhyn për të zgjidhur cështjen e Kovacevic, i riu serb që rrahu rëndë një amerikan për cështjen e Kosovës. Roli i Hilarit në historinë e Kovacevic që është lakuar dendur nga shtypi amerikan, ka qënë pikërisht në kushtin që i ka vënë ajo qeverisë serbe për të paguar familjen e amerikanit të dëmtuar rëndë nga shtetasi i tyre. Dhe vetëm dy ditë më parë, qeveria serbe i pagoi 1 milionë dollarë familjes së amerikanit, Bryan Steinhauer, duke kërkuar që shtetasi i tyre të mos gjykohet me per kete veper penale.

Nju Jork Post ka botuar sot një artikull të gjatë ekskluziv rreth ngjarjes dhe rolit të Sekretares së Shtetit në zgjedhjen e saj. “Hilari shtrydh serbët”, titullohet artikulli ku thuhet se tashmë falë ndërhyrjes së Klinton, 22 vjecari Bryan Steinhauer nga Brooklyn, do të marrë rreth 1 milion dollarë pas rrahjes brutale nga i riu serb që e la për muaj me radhë në koma të riun. Grindja ndodhi gjatë një ndeshje basketbolli në ambientet e universitetit ku studionin dy të rinjtë ne maj te vitit te kaluar. Por Kovacevic menjëherë pas ngjarjes mundi të arratisej nga SHBA i ndihmuar nga diplomatët serbë në Uashington. Serbia nuk e ekstradon, pasi aktualisht nuk ka marreveshje eksradimi me SHBA-te.
Por, Zonja Klinton ka mbeshtetur kauzen e kesaj familjeje qe kur ishte senatore dhe arriti qe te marre nje vendim tani qe u be sekretare shteti.
“Por në Senat Klinton i vuri kush Serbisë për të reaguar për ngjarjen që të dërgoje të riun serb para drejtësisë amerikane për gjykim. Vetëm pasi Klinton u zgjodh numri një i diplomacisë amerikane, Sekretare e Shtetit, presioni ndaj Serbisë u rrit edhe më shumë”, shkruan Nju Jork Post.
"Ndihma në para u bë pas ndërhyrjes së Hilari Klintonit”, tha një zyrtar serb për Nju Jork Post duke kërkuar të mbetet anonim.
Zyrtari i qeverisë beogradase shton se qeveria serbe mbështeti familjen amerikane kundrejt ndihmës që SHBA jep për Serbinë, plot 50 milionë dollarë ndihma në vit.
Presioni ndaj Serbisë nga ana e Klinton u bë pas urdhëresave të qarta që i dha ajo ambasadorit amerikan në Beograd, Kameron Munter.
Shuma e parave që u dha nga qeveria serbe për të mbrojtur Kovacevic ka ngjallur reagime dhe nga shtypi serb. E përditshmja “Danas” në një editorial të saj citon “Kovacevic duket se eshte me i rendesishem per Serbine sesa qytetaret e tjere te varfer te ketij vendi”.

(d.bonollari/BalkanWeb)


[ Edited Thu May 13 2010, 04:07pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
shkodra
Sun Feb 22 2009, 05:32pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
besoj se obama po ndjek politiken qe kan ndjek te gjithe presidentat e SHBA... per shqiperine,,,,shpresoj te jem shpjegu....

no comment......
Back to top
L - N
Sun Mar 01 2009, 02:20pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Si shfaqet influenca serbe antishqiptare në raportin e Departamentit të Shtetit, për Shqipërinë

Written by Gazeta SOT
Saturday, 28 February 2009 22:02
Nga Kastriot MYFTARAJ

Në Raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit për Shqipërinë të bëjnë përshtypje dy detaje të cilat flasin shumë për konceptin që ekziston sot në Washington për Shqipërinë dhe për shqiptarët në dy anët e kufirit në përgjithësi. Detaji i parë gjendet në këtë paragraf të cilin po e sjell të plotë në anglisht, në mënyrë që lexuesi të mos bëhet viktimë e ekuivokeve me përkthimin, siç ndodh rëndom në Shqipëri me dokumentet e këtij lloji. Paragrafi është:
“On October 10, investigators from the Ministry of Justice attempted to seize the case files of suspected money launderer Damir Fazlic, a Bosnian-Serb businessman. On October 11, the Ministry of the Interior stated it would sue two of the prosecutors involved in trying to summon Fazlic for questioning, claiming that the summons was illegal. Fazlic, accused of money laundering in Albania, was summoned by the Prosecutor General's office on October 8 for questioning while on a visit to Albania; however, he managed to leave the country before he could be questioned. Legal experts characterized the Ministry of the Interior's threat to sue prosecutors as blatant attempts to intimidate the Office of the Prosecutor General into dropping the case against Fazlic, who was alleged to have links to high-ranking government officials”.
Damir Fazliç mund të ketë kryer vërtet krimin për të cilin është akuzuar nga mediat shqiptare dhe mbi bazën e thënieve të tyre është duke u hetuar nga Prokuroria, e cila tashmë ka detyrimin ta vejë para një akuze serioze, ndryshe Fazlliç ka për t’ i marrë shtetit shqiptar së paku 50 milion euro dëmshpërblim nga gjykatat ndërkombëtare përkatëse. Unë uroj që Prokuroria të arrijë që ta bëjë këtë dhe Fazlliç mos t' i kushtojë shtetit shqiptar, do të thotë ne të gjithëve një shifër astronomike që ne nuk ua kemi borxh prokurorinave ta paguajmë si taksapagues, dhe e mira do të jetë që kjo shumë të paguhet duke i nxjerrë ato të punojnë në semaforët e Strasburgut.
Ajo që më bën përshtypje në raport është se Damir Fazlliç quhet atje “Bosnian-serb”, pra e thënë në shqip, serbo-boshnjak. Unë mendoja se, që të quash si serbo-boshnjak një shtetas të Bosnjë-Herzegovinës, i cili e ka babain musliman dhe nënën serbe, kjo është një marrëzi që është ekskluzivitet i mediave të Tiranës pro Edi Ramës dhe i vetë PS të Edi Ramës. Dihet se kombësia e njeriut shkon në linjën atërore dhe derisa Damir Fazlliç e ka babain musliman dhe nënën serbe, ai nuk është serb i Bosnjë-Herzegovinës, por musliman i Bosnjë-Herzegovinës, ose ndryshe boshnjak. Shtetasit e Bosnjë-Herzegovinës quhen bosnjë-herzegovinas, ose edhe bosnjako-herzegovinas (në anglisht: Bosnia-Herzegovinian, ose ndoshta edhe Bosnian-Herzegovinian), ndërsa sipas etnive që përbëjnë këtë shtet quhen kështu. Muslimanët quhen boshnjakë. Serbët etnikë quhen serbo-boshnjakë, me një term të përdorur me proveniencë mediatike, gjithsesi jo fort të saktë.
Në raportin e mësipërm të Departamentit të Shtetit duhej që Damir Fazlliç të përmendej me shtetësinë e tij, pra si bosnjë-herzegovinas, dhe jo me kombësinë e tij të pasaktë. Është e qartë se raporti i ka bërë jehonë trillimeve të mediave të Tiranës se Damir Fazlliç është serb, kur ai është musliman i Bosnjë-Herzegovinës. Në Bosnjë-Herzegovinë 20% e martesave qenë të përziera mes feve dhe etnive të ndryshme, dhe në këto raste hyn dhe familja e Damir Fazlliç. Megjithatë, kur serbët filluan spastrimin etnik në Bosnjë-Herzegovinë, nuk i morën parasysh martesat e përziera, dhe ata njerëz që e kishin nënën serbe dhe babanë musliman, siç është rasti i Fazlliç, u vranë duke u quajtur muslimanë. Në Washington këto gjëra i dijnë mirë e megjithatë e kanë shkruar raportin ashtu siç e kanë shkruar në këtë pikë, si sytë që t’ u pëlcasin të blerëve nga lobistët serbë në Departamentin e Shtetit. Damir Fazlliç nuk është serb, se nuk ka serb me emër dhe mbiemër musliman, ashtu siç nëna e tij nuk është motra e ish-shefit të spiunazhit serb, gjë që ka dalë nga e njëjta fabrikë on-line jajmesh të rreme, që nxori lajmin për vjedhjen e orës së Bush. Është shumë ironike kur në mediat e Tiranës dalin njerëz që venë alarmin për infiltrimin e biznesit serb në Tiranë, duke derdhur dhe lot krokodili për Kosovën, kur këta “antiserbë” kanë celular me numra të dy kompanive greke të telefonisë mobile në Shqipëri. Nëse kalon kufirin në Morinë atëherë në celularin me numrat e dy kompanive greke dëgjohet: Mirësevini në Serbi! Kuptohet se për grekët Kosova është ende Serbi. Që t’ i besojmë këta njerëz duhet që ta fillojnë duke ndryshuar numrin e telefonit celular dhe të marrin një që kur kalohet kufiri në Morinë thotë: Mirësevini në Kosovë.
Një tjetër aspekt skandaloz dhe alarmues i raportit është fakti se përmendet në mënyrë të njëanshme incidenti që u krijua në çështjen “Fazlliç” në tetor në Tiranë, kur prokurorët tentuan ta ndalojnë atë në aeroport me telefon, në një kohë që ende nuk kishin regjistruar një çështje penale që kishte lidhje me të. Në raport deklarata që bëri atëherë Ministria e Brendshme se do të kallëzonte penalisht prokurorët që vepruan qartësisht në shpërdorim të detyrës, dhe për më tepër e akuzuan Ministrinë e Brendshme se i pengoi në ushtrimin e detyrës, komentohet në mënyrë të njëanshme sipas opinionit të disa ekspertëve legalë që nuk përmenden me emër, sikur ishte presion ndaj Prokurorisë. Në raport nuk thuhet fare se përse Prokuroria, për të larguar dyshimet, nuk e lejoi verifikimin, që të largonte dyshimet se po vepronte e nisur nga motive politike. Merret vesh, dikush në Washington u pajtoka që Prokuroria në Shqipëri të ketë një licencë “Guantanamo” për t’ i ndaluar njerëzit me telefon, pa plotësuar formalitetet proceduriale. Kur shikon njeriu që Fazlliç vjen në Tiranë në shkurt dhe paraqitet në Prokurori, nuk mund të mos pyesë se përse prokuroria sajoi atëherë atë komedi, sikur Fazlliç u largua nga Shqipëria për të mos u kthyer kurrë. Tash del se nuk ka Fazlliç frikë nga Ina Rama, por është kjo e fundit që ka frikë nga Fazlliç, derisa ende nuk po e ve para një akuze.
Është shumë shqetësues kur Prokuroria vepron në stil “Guantanamo” me një shtetas britanik si Fazlliç, se mendoni pastaj se çfarë do të bëjë prokuroria me ne të tjerët. Atëherë i del që kur ne të tjerët të bëjmë gati armët që të mbrohemi nga një prokurori e këtij lloji, që vepron me kaq arrogancë, me licencën amerikane.
Detaji tjetër skandaloz dhe alarmues në raport është ai që gjendet në paragrafin e mëposhtëm të cilin po e citoj në anglisht:
“On December 13, the Supreme Court appointed a five judge panel to review the prosecution's November 27 indictment of Foreign Minister Lulzim Basha for irregularities in the country's largest public works project, the Durres-Kukes Highway . The parliament lifted Basha's immunity in December 2007. The case was pending at year's end”.
Lulzim Basha akuzohet për segmentin Rrëshen-Kalimash, ndërsa akuza për Rrugën Durrës-Kukës është një term i mediave pranë Edi Ramës dhe i vetë këtij të fundit. Me këtë zbulohet kundërshtimi që këto media dhe vetë Edi Rama ka ndaj Rrugës Durrës-Kukës. Edhe në këtë rast, raporti i Departamentit të Shtetit reflekton pikëpamjen e lobistëve serbë në Washington, të cilët ka bërë gjithçka për ta penguar ndërtimin e kësaj rruge. Me detajet që përmenda më lart zbulohet fryma serbe në raportin e Departamentit të Shtetit.
-email- This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it


Last Updated on Saturday, 28 February 2009 22:03


[ Edited Thu May 13 2010, 04:07pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Fri Jul 24 2009, 07:37am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Obama do paqe edhe në Ballkan, por jo përgjumje dhe pseudo-demokraci me sytë nga Moska

Written by Gazeta SOT

Friday, 24 July 2009 00:28

Nga Robert PAPA

Obama kërkon paqen kudo, madje edhe në Ballkan, edhe pse administrata e tij nuk ka, thuajse, asnjë interes për rajonin tonë. Me Shqipërinë, politika ndryshon. Jo vetëm se shefi i stafit të tij njihet si ish -shefi i kaukosit serb në kongres, por se Hillari Klinton është e rrethuar nga shumë figura diplomatike dhe të inteligjencës që në vitin 1997 patën shumë ndikim në Ballkan dhe në Shqipëri. Po të ndiqni lëvizjet e fundit të Ambasadorit të nderuar Uithers, do të kuptoni diçka më shumë, duke lexuar mes rreshtave dhe pas mesazheve me disa kuptime, por me një gjuhë tipike të stilit intelektual të Uashingtonit.
Nafta ndikon shumë në ekonominë amerikane dhe Obama e do çmimin poshtë 50 $ për fuçi. Vetëm ulja e 1% e prodhimit botëror dhe çimimi do shkonte 160 $ për fuçi. Mos u habisni edhe paqja ndikon. Lëvizja e trupave turke në kufirin verior, duke sulmuar rebelët kurdë; kërcënimet për sanksione kundër zhvillimit bërthamor në Iran; ose kryengritjet në Nigeri, janë sulmet politike që e kanë rritur të paktën 10 $ për fuçi, çmimin e naftës. Uashingtoni, realizoi një program “Shockëave”, për të stimuluar një krizë globalë të naftës, për të eksploruar opsionet ekonomike dhe strategjike në rast të një ndërprerje totale te furnizimit me naftë. Kjo manovër u krye nga Securing America’s Future Energy (SAFE), një grup privat në Uashington. "Ne shpresuam që "Oil Shockëave" do të ndihmojë politikat kritike të bëhen politika prioritare", tha Robbie Diamond, President i SAFE. Ky stimulim u drejtua nga ish-sekretari amerikan i Thesarit
,Robert E. Rubin, i cili tha se: “Oil Shockëave demonstron rëndësinë kritike për rrezikun e vartësisë nga nafta e huaj. Nëse ndodh kriza, opsionet janë të kufizuara". Në këtë stimulim, vetëm trazirat në Azerbajxhan dhe Nigeri, si dhe lidhja me Iranin, eliminon 1% të prodhimit botëror të naftës, dhe çmimi shkon 160 $ për fuçi. Ky skenar tregoi dobësinë e tregut global që do kalonte gallonin e naftës deri në 5 $. (kur unë studioja në SHBA në vitin 1993 një gallon ishte 86 cent). Bush kishte injoruar kërkesat për të shfrytëzuar naftën në Alaksa apo në brigjet e Atlantikut dhe të Gjirit të Meksikës. 97% e gjithë transportit në SHBA mbështetet nga nafta, (benzinë ose naftë) dhe kjo nuk ndryshon dot. Disa, fantazojnë se do prodhojnë karburant nga gruri apo misri, por Europa e di se nafta del nga puset nën tokë. Amerika ka ecur në këtë rrugë qysh në vitin 1859 kur Edvin Drake nxori naftë nga puset në Titusville, Pennsylvania. Duket se Amerika ka harruar. Obama kërkon paqe, por nuk mund të tolerojë sjelljet diktatoriale dhe vjedhjet e votave në Iran. Pas demonstratave dhe përgjakjeve në rrugë, Uashingtoni kërkoi rinumërim votash por Teherani vijoi në rrugën e shtypjes.

Zgjedhjen bullgare treguan se partia në pushtet mund të lerë pushtetin me shifra reale nën 18 %. Uashingtoni pret fundin e procesit te ne dhe mbase do na tregojë platformën e tij ndaj nesh. Obama, edhe pse duket se në Politikën e Jashtme i ka dhënë liri Klintonit, në fakt, drejton vetë me njerëzit e tij të afërm. Ai ngriti në nivel kabineti ambasadoren në OKB, dhe ajo nuk merr urdhra nga Hillari. Ndërkohë që në Lindjen e Mesme ai dërgoi një të Dërguar Special si Mitcell, por këtë pozicion i dha Hollbrukut në Pakistan. Po në Ballkan?! Uashingtoni nuk do që Tirana të dalë nga sfera e tij e ndikimit dhe pas disa eksperimenteve kur ia la rolin kontrollues Athinës ose Romës, mbase tash do jetë vetë diktues dhe kontrollues si në vitet 90-të. A do pranonte Obama një Shqipëria të fortë drejt bashkimit me Kosovën, apo do eksperimentonte duke lejuar një demokraci perëndimore me zgjedhje të ndershme dhe jo me një pushtet me dorë të fortë por sipas parimeve amerikane. Tash jemi në NATO dhe nuk ka prishje të stabilitetit në rajon, por Uashingtoni nuk do donte asnjë hije ndikimi të Moskës dhe pansllavizimit në këtë kënd të Ballkanit. Në vitet 80-të Xhezi Helms i rekomandonte Reganit që Kosova duhej të bashkohej me Shqipërinë por jo të drejtuar nga komunistët. Kriza e naftës na favorizon apo na ndëshkon?! A na duhet paqe apo konflikt?! Berisha ka një rol ndikues. Uashingtoni pret lëvizjet e tij dhe ne presim lëvizjet e Uashingtonit. Tirana duhet të orientohet nga Uashingtoni. Nuk kemi kohë për eksperimente as për devijime. Nga Moska u larguam në vitet 60-të, tash duhet të braktisim kontrollin e Athinës apo dëshirën e sundimit nga Beogradi. Ashtu si Obama e kondicion paqen e tij me naftën, edhe Tirana duhet ta ktheje ekonominë në epersi ndaj sfidave kundër ndikimit të Moskës dhe Athinës.


[ Edited Thu May 13 2010, 04:08pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu May 13 2010, 04:09pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Why Obama removed religion from national security strategy

Last month, the Obama Administration called for removing language that associates the broader Muslim religion with terrorism in the U.S. National Security Strategy, a Bush-era document that characterizes counter-terrorism as “the struggle against militant Islamic radicalism … the great ideological conflict of the early years of the 21st century.” Sen. Joe Lieberman criticized the move, and urged, in a letter he sent to White House counterterrorism adviser John Brennan to "identify accurately the ideological source" of the threat against the United States. He wrote that failing to identify "violent Islamist extremism" as the enemy is "offensive."

The letter was written following reports that the administration was removing religious references from the U.S. National Security Strategy -- the document that had described the "ideological conflict" of the early 21st century as "the struggle against militant Islamic radicalism."

Is Islam’s Doctrine Violent?

As the religion of Islam is gaining popularity worldwide, many are concerned about its role in terrorism and whether or not something about its doctrine makes it more prone to violence. At first glance, Islam appears to be a driver of violence based on its doctrine of jihad. Indeed, Islamic terrorist groups are involved in more terrorist attacks than any other religious group. According to the National Counetrterrorism Center (NCTC), 58% of all known terrorist groups commmiting acts of violence around the world claim an Islamic group identity. They define terrorist groups as actors that commit acts of political violence in the name of Islam. Additionally, my own analysis using the MIPT database of all terrorist incidents involving religion shows that from 2001- 2007, 68 of the 72 groups who commited acts of terrorism associated with religion were Islamic. Some might argue that the vast majority of mainstream Muslims do not suppport violence. However, the most rigid interpretations of Islam, which support jihadist action, are in fact popular even with mainstream Muslims. Violence committed by Islamic groups tends to be transnational and is supported by the Muslim mainstream at uncomfortably high levels. For example, for the most part, Indonesian Muslims are viewed as moderate, but radical groups continue to grow in influence by taking advantage of the country's many governance problems.

In 1981, the Islamic Council released its own declaration of human rights in response to the 1948 United Nations version. The document—Islam’s most vocal and unified attempt to codify human rights to date—declares:

Human life is sacred and inviolable and every effort shall be made to protect it. In particular no one shall be exposed to injury or death, except under the authority of the Law… Every person has the right to be treated in accordance with the Law, and only in accordance with the Law

However, the laws afforded to “every person” are subject to the Koran. The law is based:

in God, the Beneficent and Merciful, the Creator, the Sustainer, the Sovereign, the sole Guide of mankind and the Source of all Law;

The declaration adds that:

wherein no one shall be deprived of the rights assured to him by the Law except by its authority and to the extent permitted by it.

The Islamic Declaration on Human Rights appears to support human rights only when they do not disagree with Islam. Additionally, a Pew Global Attitudes Project indicate that a majority of respondents in four of six Muslim-majority countries, at one point, supported Osama Bin Laden’s campaign of killing at least on some level. This means that an uncomfortably high number of Muslims around the world support the killing of non-combatant civilians at least on some level.

However, Islam’s role in the world should not be reduced to its use by some to justify violence. The mainstream religion of Islam is experiencing more prosperity today than ever before. It is not in a state of crises, as some scholars argue. The Muslim faith overall continues to prosper financially and makes gains in memberships all over the world, including democratic countries such as the United States. Mosques are full, new adherents are pouring in, and the cash coffers are being filled with donations. If this is a religious crisis, it is one most of the world's other faiths would envy, says Jim Lacey, an expert with the Iraqi Perspectives Project.

Neither is Islamic doctrine inevitably antithetical to Western civilization.

Many Albanian Muslims, for example, stood beside America following the September 11th attacks. On September 12th, Haxhi Dede Reshat Bardhim, world leader of two-million Albanian Bektashi Muslims, sent a message to President George W. Bush. Mr. Bardhim called America "the pride of this world," and declared, "May Allah be, as always, on the side of the American people and the American state!" Moreover, Albanian news outlets pointed to the U.S. role in the protection of Muslims in the Balkans against Milosevic. The Albanian people and the American people are united in the war against terrorism. After the atrocious attacks of September 11th, the people of Albania and Kosovo were among the very first to affirm their solidarity with the United States. Albanian-Americans were killed along with citizens of many other nations in the attacks on the World Trade Center and the Pentagon.


What explains the impetus for some to use Islamic doctrine to justify acts of terrorism? I think the key to understanding some part of what's connecting Islam and acts of violence is understanding that religion is more influential as a source of violence where it involves the desire for political control of historical territory regarded as sacred. The importance of territory is exemplified by how the rhetoric of Wahhabi Islam served as an important factor in radicalizing even the pro-Moscow elements of the Chechen separatist movement. In fact, s far back as the early twentieth century, Muslims living in British territories cited the restoration of the Caliphate as an anti-colonial campaign.

For large numbers of Christians, the Pope and US church leaders are the centers of control for Christian doctrines of behavior. Islam does not benefit from such centralized organization. Islam’s lack of an organizational figurehead is connected to the perception of some Muslims that the religion itself is splintered and at risk of collapse. The violence promoted by Muslim terrorist groups appears organized around seeking to recentralize control of the religion in part by reuniting kindred people into a sacred territory captured by conquest and treaty. This territory spans most of the Middle East, Central Asia, and North Africa. For example, after the October 1990 clashes between Israeli security forces and Muslim worshipers on Temple Mount, in the Old City of Jerusalem, in which 18 Muslims were killed, Hamas carried out retaliatory attacks in Afula and Hadera in April 1994. This attack also coincided with the talks that preceded the signing by Israel and the PLO of the Cairo agreement. Hamas also claimed revenge for the massacre of 39 and wounding of 200 Muslim worshipers in a Hebron mosque by an Israeli settler on several months later on 25 February 1994. Attacks perpetrated in Ramat-Gan and in Jerusalem in July and August 1995, respectively, coincided with the discussions concerning the conduct of elections in the Territories.

In 2005, the Secretary of Defense argued that U.S. failure in Iraq, “would serve as the base of a new Islamic caliphate to extend throughout the Middle East, and which would threaten legitimate governments in Europe, Africa and Asia." Several months later, Gen. John P. Abizaid, the top American commander in the Middle East, remarked that Al Qaeda “will try to re-establish a caliphate throughout the entire Muslim world," and told the House Armed Services Committee in September 2005, that the caliphate's goals would include the destruction of Israel.

Moreover, Osama Bin Laden himself emphasizes the removal of Israel from Islam’s historical and scared territory as part of a broader reclamation program to establish a Caliphate. Though westerners may have trouble taking this claim seriously, in his second fatwa, Osama Bin Laden indeed urges Muslims to expel non-Muslims from historically Muslim territories. “It is an individual duty for every Muslim…to liberate the al-Aqsa Mosque and the holy mosque [Mecca] from their grip, and in order for their armies to move out of all the lands of Islam, defeated and unable to threaten any Muslim.”

Irredentism, in broad strokes, refers to attempts by existing states to annex adjacent lands and the people who inhabit them in the name of historical, cultural, religious, linguistic, or geographic affinity. Intrinsic to the notion of irredentism are tensions between people and territory, between politics and culture, according to Professor of Middle East studies Naomi Chazen. Other scholars echo this conventional notion of irredentism as a movement by members of an ethnic group in one state to retrieve ethnically kindred people and their territory across borders. Definitions of irredentism generally have required a compelling state. Irredentism is an attempt by an existing state to redeem territories and peoples it considers its own.

How does irredentism apply to Islam if Islam does not have a centralized control apparatus or core nation, as the US is for Christianity? A broader definition of irredentism can include the creation of new state composed of ethnically or historically related peoples. A broader definition of irredentism allows us to better understand what thread ties together Islamic terrorism around the world.

Irredentism lends voice to a distinct blend of anti-colonial depression, dictatorial misery, and socioeconomic failure that characterizes the Islamic reawakening in the post-Soviet era. This doctrine views Muslim communities as a kind of loose-knit Islamic state comprising a de-facto Caliphate. Violent groups and individuals claiming membership in Islam, often use violence with the goal of creating a Palestinian state or those who seek to replace the state of Israel with an Islamic state. Some Islamic groups, notably Hamas and the Palestine Islamic Jihad (PIJ), are dedicated to the evisceration of Israel and the establishment of an Islamic Palestinian state. Other terrorist groups share some common irredentist goals with Hamas and the PIJ, although not their ideology. Recently, in his New York Times column, Thomas Friedman characterized the centrality of territory for Islamic groups with respect to Israel’s statehood:

The Palestinians could have a state on the West Bank, Gaza and East Jerusalem tomorrow, if they and the Arab League clearly recognized Israel, normalized relations and renounced violence. Anyone who says otherwise doesn't know Israel today. But those driving Palestinian politics seem determined to destroy Israel in its territory — even if it means destroying themselves in their own territory.

The PLO, Fatah, Hamas, Palestinian Islamic Jihad, Popular Front for the Liberation of Palestine, all use a picture of Palestine without Israel on their official emblems and publicly refuse the idea of living alongside Israel. Israel also makes historical claims to territory in the name of history, religion, and culture. The historicity of these claims, as well as the violence committed by both Palestinians and Jews against each other, underlies the intransigence of religion in its claims for territory. The book of Genesis, which describes God's covenant with Abraham, a central figure in both Islam and Judaism, provides:

"To your descendants I have given this land, from the river of Egypt as far as the great river the Euphrates. The land of the Kenites, Kenizites, Kadmonites; the Chitties, Perizites, Refaim; the Emorites, Canaanites, Gigashites and Yevusites." - Genesis 15:18-21

This area comprises roughly all of modern-day Israel (including the West Bank, Gaza Strip and Golan Heights), Jordan, and Lebanon, much of Syria, Iraq, and Kuwait, and parts of Saudi Arabia, Egypt, and Turkey. Much of Israel’s historical territory intersects with the Islamic caliphate.

Christianity and Violence

The revulsion at recent acts of political violence committed against civilians in the name of Islam is certainly understandable. Though, history prior to statehood provides evidence of how, like political Islam today, Christian theology was exploited to perpetuate and justify violence in pursuit of political goals. To cite an example from the second century, Ignatiaus, bishop of Antioch, pleaded with his fellow Christians not to rescue him from Roman captivity so that he could become a holy martyr:

May nothing seen or unseen begrudge me making my way to Jesus Christ. Come fire, cross, battling with wild beasts, wrenching of bones, mangling of limbs, crushing of my whole body, cruel tortures of the devil—only let me get to Jesus Christ! For though alive, it is with a passion for death that I am writing to you.

The sixteenth century Schmalkaldic War provides further evidence of the ability of Christian doctrine to justify an orientation towards violence. In the Augsburg Confession, Charles V, Holy Roman Emperor, wrote:

…concerning measures against the Turk, that most atrocious, hereditary, and ancient enemy of the Christian name and religion…for the future one pure and true religion may be embraced and maintained by us, that as we all are under one Christ and do battle under Him, so we may be able also to live in unity and concord in the one Christian Church (Augsburg Confession, 1530 AD).

Charles V signed the Peace of Augsburg treaty, ending the Schmalkaldic War. He reached an agreeemnt with "Protesting estates," later known as "Protestants," who consisted of Lutheran princes and city officials who banded together to form the Schmalkaldic League, essentially an armed Lutheran resistance against Roman Catholicism. Despite the truce reached between Lutherans and Roman Catholics under the Peace of Augsburg, Christian barbarism towards other religions continued for at least another several decades. Even after Augsburg, a hatred by Roman Catholics towards Calvinists triggered the Thirty Years' War. Christian religious tolerance was not officially extended to the Calvinists until 1648, when the Treaty of Westphalia was signed. Any thought that Christianity (or Islam) is a religion of peace is not supported by historical events. Notably, Western Europe, also once highly religious, faced a similar mix of challenges throughout its own history and emerged secular states.

The Crusades were fought as much over territory as other factors. Looking at the blend of particular historical, social, and political challenges surrounding Islamic nations of the modern world, compunded by a lack of a core territory may provide a useful framework for understanding Islam’s role in society than Islamic religious doctrine. The use of Islam as a targeting tool of our national security policy, is regressive. The Obama administration should be praised for its foresight in this regard.

Source: Copyright © 2009 Clarity Digital Group LLC d/b/a Examiner.com.
trokit ketu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Fri Jul 02 2010, 07:29am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Ex-communist Europe Eastern approaches
Big visit

Jul 1st 2010, 8:08 by E.L. and A.E. | LONDON

NO BLUNDERS please.

America's relations with its east European and ex-Soviet allies are fundamentally good. But they are plagued by snubs and mis-steps, usually accompanied by the best of intentions. President Barack Obama's visit to Prague in April featured a dinner aimed at reassuring and thanking ex-communist allies.

But mystifyingly, two of the most loyal ones, Macedonia and Albania, weren't invited. Adminstration officials apparently forgot that Albania was a NATO member and that Macedonia (FYROM to the Greeks) was a big help in Afghanistan.

So a lot is riding on Hillary Clinton's trip, which starts in Kiev (Kyiv to Ukranians) today, July 1st, and then moves on to Poland and the three republics of the Caucasus.

The Ukraine visit will be a delicate balancing act. She needs to underline American disquiet about the authoritarian tendencies developing under Viktor Yanukovych. But at the same time she wants to bolster Ukrainian statehood and discourage any further concessions to Russia on security and energy issues.

She spends a longer time in Cracow (Kraków to Poles) from July 2 to 4, for the relaunch of the Community of Democracies, which brings governments and ginger groups together to defend western values such as political freedom and the rule of law. The visit was planned long before the presidential election but will certainly add a welcome nudge of publicity for the front-runner (and acting president) Bronisław Komorowski. Mrs Clinton will visit Auschwitz. However much she praises Polish sacrifice and heroism during the war, that will doubtless lead to some nitwit reporting about her trip to the "Polish death camp".

Poland has forgiven America for announcing an unexpected change to the Bush administration's missile defence plans on September 17th, the anniversary of the Soviet invasion in 1939 and one of the blackest days in the political calendar. Haggling over a battery of Patriot missiles has produced at least a token presence of American hardware. But the government of Donald Tusk is pragmatically, rather than romantically Atlanticist. Expect plenty of polite and friendly talk, but not too much substance.

Having negotiated that minefield, Mrs Clinton then hits the rocks (or at least heads for the stony ground) of the Caucasus. She will try to soothe feelings in Azerbaijan, still smarting from its exclusion from the nuclear security summit in April. Then she goes to Armenia, where an American-sponsored rapprochement with Turkey has stalled. She finishes up in Georgia, which is upset at America's lack of support on the breakaway statelets of South Ossetia and Abkhazia. It also thinks that America is downgrading military support. Mrs Clinton knows that Georgia has influential and noisy backers in America, who are determined to portray the "reset" with Russia as a sellout of the ex-captive nations. But she also knows that the Georgian leadership is a potential liability.

Allies are wonderful things. But they can be rather exhausting. Mrs Clinton will be forgiven if she returns home thinking that America's enemies are rather less difficult to deal with. Top points from her visit will go to the country that offers solutions to America's problems, rather than presenting needy, neurotic, whinges.

Source: Copyright © The Economist Newspaper Limited 2010

trokit ketu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu Aug 26 2010, 08:31am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Kaidanow, njeriu kryesor i SHBA për Ballkanin
25/08/2010
Ylli Pata

Sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton, emëron ish-ambasadoren në Kosovë
Sekretarja e Shtetit e SHBA-së, Hillary Clinton, ka vendosur ditët e fundit që të shtojë organikën diplomatike të Uashingtonit zyrtar për Ballkanin. Në Ministrinë e Jashtme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është ngritur ditët e fundit një organizëm i rëndësishëm, i cili do të koordinojë të gjithë punën e Uashingtonit për Ballkanin. Dhe në krye të kësaj zyre është vendosur një diplomate që e njeh mirë rajonin tonë dhe që cilësohet si një talent në “State Department”. Bëhet fjalë për Tina Kaidanow, aktualisht zëvendësndihmës i Sekretarit të Shtetit për Europën dhe Euroazinë. Zonja Kaidanow ka shërbyer edhe si shefe e zyrës së SHBA-së në Prishtinë dhe është në fakt ambasadorja e parë e Shteteve të Bashkuara në shtetin e ri të Kosovës. Mediat serbe e shohin pa entuziazëm këtë lëvizje të administratës së dikasterit që drejton Clinton, pasi zonja Kaidanow konsiderohet sipas qarqeve të Beogradit si “antiserbe”. E përditshmja serbe “Blic”, e cila shkruante dje për lëvizjet në Departamentin e Shtetit, theksonte se “ambasadorja e parë amerikane në Prishtinë është e njohur me qëndrimet e saj antiserbe dhe një grua, për të cilën vlerësohet se me gjallërinë e vet ka kontribuar shumë në shpalljen e Deklaratës për Pavarësinë e Kosovës. Kaidanow, që në vitet ‘90, kur ishte bashkëpunëtore e Richard Holbrooke ishte e njohur që në çdo problem të gjejë ‘nacionalizmin serb’ dhe ‘propagandën serbe’”. E përditshmja e Beogradit “Blic” citonte një analist serb me qëndrim në Uashington, pikërisht Obrad Kesiç. Sipas tij, “zgjedhja e Kaidanow në administratën amerikane (zëvendësndihmës i Sekretarit Shtetëror për Europën dhe Euroazinë) nuk është e mirë për Serbinë, sepse ajo asnjëherë nuk e ka fshehur simpatinë dhe ç’është me rëndësi, antipatinë ndaj shteteve të caktuara”, Kesiç theksoi se gjatë luftës në Bosnjë-Hercegovinë, Kaidanow, në kabinetin e saj ka mbajtur flamurin e madh kroat në mur.

Tina Kaidanow mori postin zëvendësndihmës i Sekretarit të Shtetit për Europën dhe Euroazinë në gushtin e vitit 2009. Në kapacitetet e diplomatike zonja Kaidanow është përgjegjëse për
çështjet e Greqisë, Turqisë dhe Kaukazit. Më parë se të merrte këtë detyrë ajo ka punuar si shefe e misionit dhe më vonë ambasadore e SHBA në Republikën e Kosovës. Zonja Kaidanow ka shërbyer si shefe e misionit dhe ambasadore e SHBA-së në Bosnjë-Hercegovinë nga viti 2003 deri në vitin 2006. Para vitit 2003, ajo ka punuar si asistente speciale për çështjet europiane në kabinetin e zv.sekretarëve të Shtetit, Strobe Talbot dhe Richard Armitage. Zyrtarja e sapoemëruar si “e plotfuqishme” e zonjës Clinton për Ballkanin është një anëtar i shërbimit diplomatik amerikan dhe nga viti 1998 deri në 1999 ka qenë asistente speciale e ambasadorit të SHBA në Shkup, Christofer Hill, i cili ishte në fakt dhe njeriu kyç i Uashingtonit në Ballkanin e trazuar nga lufta. Zonja Kaidanow ka një sërë titujsh akademikë për arte, filozofi dhe shkenca politike nga Universiteti i Pensylvania-s dhe Columbia University i Nju Jorkut.


©2010 Gazeta SHQIP
trokit ketu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3935 sec, 0.0916 of that for queries. DB queries: 53. Memory Usage: 2,999kB