Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
TV dhe Chat ShkodraOnline

CHAT Kalo ne dritare te re…

TV Kalo ne dritare te re…
10 Replicat me te Fundit ne Forum
Thread Shikime Replika Postimi i fundit
Poezi (Letersia) 278727 686 OLIVE OYL
Tue Oct 23 2018, 10:46am 
Ca kenge po degjoni tani? (Muzika) 727650 5431 ❤Bambolina❤
Sun Mar 25 2018, 11:40pm 
Deshmitaret E Jehovajit (Besimet e ndryshme) 27731 30 Mbreteresha
Fri Feb 02 2018, 08:26pm 
RUS I MADH PA XHAMI?? (Besimet e ndryshme) 30007 33 Mbreteresha
Fri Feb 02 2018, 08:25pm 
Si të lësh përshtypje të mirë! (Psikologji dhe Sociologji) 14774 4 Mbreteresha
Wed Jan 31 2018, 02:21pm 
Te lutem o Zot....!!!! (Besimet e ndryshme) 141763 331 Mbreteresha
Wed Jan 31 2018, 02:05pm 
Libri Qe Keni Ne Duar (Letersia) 177477 501 Mbreteresha
Sat Jan 20 2018, 10:28pm 
Kange franceze.Me te bukurat dje dhe sot. (Muzika) 156875 462 OLIVE OYL
Mon Jan 15 2018, 07:18pm 
Fjal te urta popullore shkodrane (Folklori) 78372 69 OLIVE OYL
Wed Jan 10 2018, 02:38pm 
Destinacioni perfundimtar???!!! (Shkodranët rreth Globit) 43818 32 predator
Tue Dec 26 2017, 08:03pm 
Threads: 3061 | Replika: 405009 | Shikime: 38632736
27
06.2006

Jo me shtepi te djegura nga energjia

:::ShkoderZemer
GAZETA E SHKODRES
Qershor 27, 2006


Me shume drita per abonentet dhe do te evitohen luhatjet e tensionit ne energji elektrike

Jo me shtepi te djegura nga energjia

Investimi i KESH-it dhe BB-se deri ne 110 mln leke


Brikena Shllaku


SHKODER

Ndermarrja elektrike ne Shkoder qe prej disa muajsh ka nisur punen per zevendesimin e rrjetit te vjeter te tensionit te ulet dhe zevendesimin e tij me nje rrjet te ri. Nderhyrja qe po behet ne linjat ajrore elektrike ekzistuese ne te gjitha lagjet e ketij qyteti do t’i jape fund problemeve me tensionin e ulet e luhatjet e tij, me te cilat jane perballur deri tani konsumatoret shkodrane. Nderkohe, kjo nderhyrje do te ndikoje drejteperdrejt edhe per eliminimin e rasteve te renies se zjarreve qe shkaktohen nga luhatjet e tensionit dhe qe per vite me radhe ishte kthyer ne nje makth te madh per banoret. Investimi, i cili konsiderohet si me i rendesishmi i ndermarre nga ana e KESH-it gjate 16 viteve te fundit, nuk do te ndikoje ne shtimin e oreve me drita per banoret, pasi kjo do te varet nga niveli i faturimit te energjise. Projekti i financuar nga Banka Boterore dhe qe kap vleren e 110 milione lekeve pritet te perfundoje ne shtator te ketij viti.

NDËRHYRJA
Specialisti i KESH-it ne Shkoder, Kujtim Halili pohon se vendosja e kabllove gershet do te beje te mundur qe tek konsumatoret te mberrije nje tension me i larte, me cilesor e qe nuk do te bjere poshte 210 kilovolteshit. Nderhyrja tashme ka nisur dhe vendosja e kabllove gershet eshte bere mbi 60 per qind te rrjetit, ne qytetin e Shkodres. Sistemi i lidhjes me kabllo gershet do te eliminoje humbjet e energjise, pasi keto kabllo nuk lejojne abuzimet e konsumatoreve dhe nderhyrjet e tyre ne rrjet. Sipas Halilit, humbjet do te jene ne masen 2-3 per qind. Gjithashtu, kabllot gershet do krijojne nje garanci me te larte te rrjetit elektrik (nga ana teknike), qe arrin ne 100 per qind. Projekti ne fjale perfshin 10 mije e 400 abonente ne qytetin e Shkodres.
PROBLEMET
Vitet e fundit, problemet qe sillte tensioni i ulet tek konsumatoret, kishin krijuar mjaft shqetesime per keta te fundit. Luhatjet e tensionit ka çuar ne djegien e dhjeterave banesave dhe si per pasoje, lenien ne qiell te hapur te dhjetera familjeve. Ne shume raste, luhatjet e tensionit kane djegur pajisjet elektroshtepiake te qytetareve shkodrane. Demet e shkaktuara si pasoje e amortizimit te linjes se tensionit te ulet, nxiten realizimin e projektit per vendosjen e kabllove gershet. ME ndryshimin e rrjetit ekzistues do t’u jepet fund ketyre problemeve me te cilat perballeshin per çdo dite konsumatoret shkodrane.


[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly
27
06.2006

Shkoder, gjelberimi 10 here me i vogel se ne ‘97

:::ShkoderZemer
Hapesirat e gjelbra ne qytetin e Shkodres po shkojne gjithnje e me shume drejt shkaterrimit

Shkoder, gjelberimi 10 here me i vogel se ne ‘97


A. Dushi

Siperfaqet e gjelberta te qytetit te Shkodres jane zvogeluar ndjeshem, duke ndikuar drejtperdrejt ne mjedisin e qytetit . Duke iu referuar shifrave, zvogelimi i siperfaqeve te gjelbra ka ardhur duke u rritur çdo vit dhe nga 440.000 m2 qe kane qene ne vitin 1990, tashme jane rreth 51 .000m2 siperfaqe e gjelbert. Lulishtja e pazarit ne hyrje te qytetit, pjesa e mbetur nga ndertimet me leje e lulishtes” Luigj Gurakuqi” e perfunduar se rikonstruktuari me 100.000 euro vetem pak dite me pare , ajo tek stacioni i trenit etj, jane shembuj konkrete te masakres qe eshte bere e po vazhdon te behet mbi siperfqet e gjelbra ne qytetin e Shkodres. Sipas anetarit te keshillit bashkiak te Shkodres, kryetar i komisionit te urbanistikes se ketij keshilli, arkitektit Zef Çuni , ndersa ne buxhetet e bashkise deklarohen çdo vit mbjellje druresh e shkurresh, keto jane te pranishme vetem ne letra, ose dhe aty ku jane mbjellur disa jane ne vende te papershtatshme dhe qe nuk i sherbejne pasurimit te mjedisit. Sipas Çunit, siperfaqja aktuale e gjelberuar prej 51m2 qe deklarohet zyrtarisht, realisht eshte me e vogel, pasi ketu llogariten edhe toka qe realisht nuk jane lulishte. “Deri ne 1997-ten, siperfaqja e gjelbert ishte 440 mije m2, ne vitin 1997 kjo siperfaqe u pergjysmua ne 221 mije m2 , ne vitin 98 shkoi ne 204 mije m 2 , ne vitin 99 shkoi ne 59 mije m2 ,nderkohe qe dy vitet e fundit kjo siperfaqe vazhdon te jete 51 m2”, thote Çuni. Megjithese siperfaqja e gjelbert eshte zvogeluar, fondi qe jep Bashkia e Shkodres qe nga viti 1997 eshte i njejte. Per gjelberimin sipas Zef Çunit, fondi eshte rreth 14 milion leke. Lidhur me kete, burime nga bashkia sqarojne se arsyet pse ky fond vazhdon te jete i njejte, jane se qe nga viti 97 eshte rritur kostoja, çmimi i naftes, pagat e punetoreve etj. Lulishtja tek sheshi “Isa Boletini “eshte nje shembull konkret i punes se dobet qe behet ne drejtim te gjelberimit ne Shkoder. Ne kete lulishte çdo gje eshte e shkaterruar, edhe bordurat prej betoni jane te prishura. Per lule as qe behet fjale, ndersa as bar nuk ka ne te gjithe siperfaqen.. Ky vend frekuentohet mjaft dhe nga turistet kosovare, qe kur vijne ne Shkoder, nuk e lene pa shkuar tek monumenti i Isa Boletinit.
27/06/2006

[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly
25
06.2006

Turistet e tragetit i pret era e keqe

:::ShkoderZemer
GAZETA E SHKODRES
Qershor 25, 2006


Bashkia: Nuk kemi fonde per te nderhyre. Ne 16 vjet u bene ndertime te shumta e pa kriterNe molin e Liqenit perzihen ujrat e bardha me ato te zeza
Brikena Shllaku


SHKODER

Vetem pak metra larg pikes doganore te Vir Pazar-Shkoder e cila u inagurua para disa ditesh nga ministrat e mjedisit te Shqiperise dhe te Malit te Zi, moli i Liqenit te Shkodres kundermon nga era e keqe. Pikerisht ne kete vend (ne hyrje te qytetit te Shkodres), ku priten te kalojne qindra turiste nga vende te ndryshme te botes, uji i liqenit eshte i ndotur nga derdhja e ujerave te zeza. Mbeturinat e ketyre ujerave qe notojne mbi siperfaqqen e molit, qe rritet vazhdimisht per shkak te renies se vazhdueshme te nivelit te ujerave te ketij liqeni, prej vitesh eshte kthyer ne nje rrezik edhe per banoret per shkak te perhapjes se infeksioneve. Situata behet akoma dhe me shqetesuese me hapjen e pikes doganore tek moli. Turistet do te udhetojne drejt Shkodres per te pare bukurite natyrore te kesaj zone, nderkohe qe do te perballen me eren e keqe te ujerave te zeza, te cilat tani ne vere behen burim i semundjeve te ndryshme. Pamja jo e kendshme qe te ofrohet ne afersi te kesaj pike kufitare, e cila pritet qe te shtoje levizjet ne te dy anet e kufirit ujor te dy vendeve fqinje dhe te ndihmoje ne zhvillimin e turizmit perben nje paradoks edhe per drejtuesit e pushtetit lokal. Burime nga Bashkia e Shkodres pohojne se ndotja e molit ka ardhur si rezultat i bllokimit te kanalizimeve nga ndertimet e shumta qe jane bere pas viteve ’90. Pronaret e objekteve ne afersi te molit kane vendosur kanalizimet e ujerave te zeza brenda rrjetit te kanalizimeve te ujerave te bardha (te shiut) per te pakesuar shpenzimet qe duheshin bere ne kete rast. Vetem 5 metra rruge te asfaltuara e ndajne kete vend te ndotur nga lokalet e shumta bri Liqenit te qytetit verior. Segmenti rrugor nga ku fillon derdhja e ujerave te zeza deri tek Ura e Bunes apo moli, ku tani ndodhet pika doganore, per shkodranet sherbente si shetitore gjate veres. Vetem tre vjet me pare Bashkia e Shkodres beri nje investim te konsiderueshem per shtrimin dhe ndriçimin e kesaj rruge, e cila tashme nuk frekuentohet nga banoret. Drejtues te Bashkise se ketij qyteti deklarojne se duhen fonde te medha per te nderhyre ne rrjetin e kanalizimeve te ujerave te zeza qe derdhen tek moli. Sipas tyre qe prej 16 vjetesh ne kete zone jane bere ndertime pa kriter dhe pa jo mbi bazen e nje plani urbanistik.[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly
25
06.2006

MURIQANI NJE PIKE KUFITARE TURISTIKE, POR EDHE "TREGTARE"

:::ShkoderZemer
E Diele, 25 Qershor 2006SHKODER Edhe pse eshte nje pike e re per kalimin kufitar krahasuar me simotrat e saj, ajo perseri vleresohet si nje nder me te rendesishmet ne lidhjen mes Shqiperise dhe Malit te Zi. Muriqani, tashme eshte shnderruar ne nje nga pikat kufitare se ciles i duhet te perballoje fluksin me te madh te njerezve.

Deri ne vitin 2002, si tregtia ashtu edhe turizmi i shqiptareve ne Malin e Zi, mundesohej vetem nga pika kufitare e Hanit te Hotit. Per te stimuluar turizmin, qeveria e vendit tone ne bashkepunim me ate malazeze, vendosen hapjen e nje pike tjeter kufitare qe do te ishte ajo ne Muriqan te Shkodres.

E nese kufiri i Hanit te Hotit sherben edhe si pike doganore per kalime te ndersjellta tregtare, pika tjeter kufitare midis vendit tone dhe Malit te Zi, e vendosur ne Muriqan, nuk mund te sherbeje si pike doganore, pasi ka funksion vetem turistik. Vlera maksimale e nje malli qe mund te kaloje nga njeri shtet te tjetri nepermjet kesaj pike, eshte vetem 100 euro dhe ky mall duhet te jete domosdoshmerisht per perdorim personal.

Tregtia
Pika kufitare e Muriqanit eshte e vendosur ne nje pozicion te tille gjeografik, qe mundeson lehtesisht kontakte te cfaredoshme midis dy shteteve. Per ta shkurtuar rrugen automobilistike, si dhe per t'iu shmangur taksave doganore, shume tregtare shkodrane, si dhe malazeze, kryesisht ulqinake, i drejtohen kesaj pike kufitare. Mallrat qe kalojne ne kete pike drejt Malit te Zi jane me teper te profilit bujqesor. Ne te shumten e rasteve, transporti i prodhimeve bujqesore behet me autovetura ose furgone te vegjel. Pikerisht ketu lind edhe mundesia e kufitareve tane dhe te shtetit fqinj per abuzime, sepse pika kufitare e Muriqanit eshte e zhveshur nga kompetencat per te funksionuar si dogane. Mali i Zi eshte nje vend malor bregdetar, dhe si i tille zoteron nje klime te pershtatshme per kultivimin e agrumeve.

Rudina Llazari


[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly
24
06.2006

NDERTIMORJA PRISH MBIKALIMET E PALIGJSHME NE HEKURUDHE

:::ShkoderZemer
E Shtune, 24 Qershor 2006


NDERTIMORJA PRISH MBIKALIMET E PALIGJSHME NE HEKURUDHE

SHKODER Policia Ndertimore e Shkodres ka nisur prishjen e mbikalimeve te paligjshme ne aksin hekurudhor nga kufiri me Lezhen e deri ne Han te Hotit. Ne kete aks hekurudhor numerohen rreth 50 mbikalime te tilla te vendosura kryesisht ne afersi te fshatrave te rrethit te Malesise se Madhe. Keto mbikalime jane bere nga banoret perreth per te shkurtuar rrugen per ne shtepi apo ne arat e mbjella. Ato jane bere disa here objekt aksidentesh, sic ka qene ai i plagosjes se 4 personave me 26 prill te dy viteve me pare ne afersi te Vrakes.

Po ashtu ne gusht te vitit te shkuar u plagos nje e moshuar ne afersi te lagjes Culaj ne Koplik, kurse ne mars te po ketij viti u rrezuan disa vagone treni. Sipas drejtorit te deges se policise ndertimore rajonale, Gjelosh Prendi, gjate aksionit per prishjen e mbikalimeve te paligjshme ne hekurudhe, ka pasur edhe rezistence nga persona qe kane shtepi dhe objekte te tjera aty afer.

I tille ka qene rasti i nje pronari magazine ne Hot, por ndertimoret e Shkodres jane mbeshtetur nga policia e rendit per te prishur mbikalimin. Nderhyrjet behen me pranine e specialisteve te hekurudhes, te cilet kane te percaktuar se cilat nga mbikalimet jane te paligjshme.
R. Llazari


[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly
27
06.2006

Avokati i Shtetit takim me drejtuesit e institucioneve

:::ShkoderZemer
GAZETA E SHKODRES
Qershor 27, 2006

Rastet e shumta te humbjeve te gjyqeve per çeshtje pronesie apo te çeshtjeve te natyrave te tjera nga ana e institucioneve shteterore ka derguar dje ne Shkoder, perfaqesues te Avokatit te Shtetit. Numri nje i Avokatit te Shtetit, Artan Kodheli dje ka organizuar ne Prefekture nje takim me drejtues te institucioneve te ndryshme ne qytetin verior. Gjate ketij takimi ai ka bere te qarte funksionet e Avokatit te Shtetit dhe ka kerkuar rritjen e bashkepunimit mes paleve. “Detyra jone eshte dhenia falas e ndihmes teknike dhe mbeshtetja e institucioneve shteterore kur jane ne gjyq. Deri tani nuk ka pasur bashkepunim mes paleve, gje qe ka çuar ne shtimin e numrit te humbjeve te gjyqeve te ndryshme nga institucionet”, eshte shprehur Kodheli. Sipas tij drejtuesit e ndermarrjeve te ndryshme, apo juristet e ketyre ndermarrjeve nuk kane kerkuar ndihmen e tyre. Avokati i Shtetit eshte ngritur ne rang Gjykatash Apeli. Jane 6 zyra te tilla ne te gjithe vendin.


[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly
26
06.2006

Shkodra dhe Mali Zi do te lidhen se shpejti edhe ne rruge detare dhe ne rruge ajrore

:::ShkoderZemer
Keshilltari i kryeministrit, Besnik Aliaj, sqaron ne nje interviste, detajet e marredhenieve Shqiperi-Mali i Zi

Aliaj: Shkodra, porta e lidhjes hekurudhore te Shqiperise me Evropen

Anila Dushi

Keshilltari i kryeministrit, Besnik Aliaj, sqaron ne nje interviste per “Shekullin”, detajet e marredhenieve mes Shqiperise dhe shtetit me te ri ne rajon, Mali i Zi. Aliaj vlereson hapjen e lidhjes se Shkodres me Malin e Zi permes liqenit dhe thote se se shpejti do te krijohen edhe lidhjet detare dhe ajrore me Malin e Zi. Sipas Besnik Aliajt, Shkodra do te shnderrohet ne porten kryesore te lidhjes hekurudhore te vendit tone me Evropen.

Te dielen e kaluar u inaugurua ne Shkoder nje pike e re kufitare dhe nje linje trageti me Malin e Zi. Çfare mund te thoni me shume ne lidhje me kete çeshtje?
E para, me duhet te theksoj se kjo qeveri ka nje prioritet absolut trajtimin me prioritet te zonave te varfra dhe te izoluara. Ne kete aspekt, disa rajone te Shqiperise konsiderohen si te tilla, por, ne fakt, nuk jane aspak keshtu, po te kihen parasysh potencialet e tyre te konsiderueshme natyrore e njerezore dhe kontributi qe japin per ekonomine e vendit. Rajoni perreth liqenit te Shkodres eshte nje nga keto zona tipike. Ne fakt, eshte mekat qe Shkodra dhe rrethinat e saj jane lene ne kete gjendje, sepse perben nje zone te nje rendesie te veçante per vendin. Por kjo ka ndodhur sa per shkak te politikave paragjykuese te ndjekura nga qeverisja e meparshme, aq edhe per shkak te situatave jo te favorshme gjeopolitike ne te gjithe rajonin e Ballkanit, prej te cilave fatkeqesisht rajoni verior i Shqiperise ka qene nje nga zonat qe ka pesuar me shume izolim. Ky raport tashme ka ndryshuar cilesisht ndaj edhe politika dhe qendrimi kane ndryshuar kryekeput.
Se dyti, iniciativat ne fjale qe ju permendet, jane prova konkrete se kjo qeveri nuk do te mbetet ne kuadrin e llafeve. Siç jeni ne dijeni, vetem disa jave me pare autoritetet vendore te Shkodres prezantuan planin e zhvillimit te rajonit Shkoder-Lezhe ne pranine e kryeministrit Sali Berisha. Ky plan zhvillimi eshte, se pare, i lidhur ngushte me zhvillimin e te gjithe veriut te Shqiperise dhe sidomos marredheniet pozitive ekonomiko-sociale qe mund te krijohen nga raportet me Malin e Zi dhe Kosoven. Ju siguroj se ky studim nuk ka per te zene myk ne raftet e qeverise. Iniciativa e se dieles deshmon per kete gje me se miri dhe eshte vetem fillimi i nje sere investimesh strategjike qe do te behen ne rajonin e Shkodres e me gjere. Nje rol mjaft pozitiv per kete impuls zhvillimi po luajne edhe deputetet e zgjedhur te kesaj treve, ku do te nenvizoja veçanerisht kontributin e kryetares se Kuvendit, znj. Topalli dhe ministres se Integrimit, znj. Trashani.
Tashme duket se marredheniet e Shqiperise me Malin e Zi, te pavarur, do te kene nje dimension ekonomik me te gjere. A mund te na jepni me shume detaje ne lidhje me keto marredhenie?
Ekzistenca e nje numri te konsiderueshem marreveshjesh bashkepunimi, te nenshkruara vitet e fundit me qeverine e Malit te Zi, ne disa fusha si ne ate ekonomike, te luftes kunder krimit te organizuar etj., perben nje avantazh dhe nje baze te sigurt juridike per rritjen e nivelit dhe zgjerimin e bashkepunimit institucional ne mjaft fusha te tjera, perfshi zhvillimin e rajonit perreth liqenit te Shkodres e me gjere. Keshtu te dielen e kaluar u perurua hapja e pikes se re kufitare me Malin e Zi dhe te linjes se tragetit lumor Ura e Bunes - Vir Pazar. Kjo u shoqerua edhe me shpalljen e “Dites se Liqenit te Shkodres”, e cila edhe me kontributin e disa OJF-ve do te shnderrohet ne nje feste tradicionale popullore te pervitshme ne weekend-in e trete te qershorit. Me kete hap autoritetet shqiptare dhe malazeze kane riaktivizuar traditen e hershme te transportit ujor mes dy vendeve tona, permes nje akti kuptimplote qe kontribuon per riperteritjen e autostrades ujore Liqen-Bune-Adriatik, nje dhurate qe zoti dhe natyra i ka falur dy vendeve, edhe pse disharmonia e regjimeve te Beogradit dhe Tiranes, 5 dekada me pare, ua mohuan padrejtesisht ate. Kushtet e reja te krijuara, sidomos pas pavaresise se Malit te Zi na mundesojne te korrigjojme edhe gabimet e se kaluares.
Nisma te tilla jane menyra me e mire e perbashket per te ndertuar nje Ballkan te integruar plotesisht me Evropen. Hapja e pikes kufitare mbi uren e Bunes, pas atyre ekzistuese ne Han te Hotit, Muriqan dhe ne Vermosh si edhe inaugurimi i linjes se tragetit Shkoder- Vir Pazar jo vetem do te rrisin me tej kontaktet njerezore mes qytetareve tane, por edhe do te ndikojne ndjeshem ne shtimin e shkembimeve tregtare e kulturore dhe sidomos zhvillimin e turizmit ne te dyja anet e kufirit. Kjo i sherben edhe idese se zgjatjes se rivieres turistike malazeze drejt bregdetit te paeksploruar te veriut te Shqiperise, jo ne rivalitet, por duke plotesuar njera-tjetren, per te konkurruar me mire ne tregun rajonal dhe boteror te turizmit. Te gjitha keto pika kufitare se bashku me ato qe do te hapen ne te ardhmen, si edhe heqja e regjimit te vizave per qytetaret e te dy vendeve, jane nje tregues i qarte i marredhenieve te fqinjesise se mire ne pergjithesi dhe bashkepunimit nderkufitar ne veçanti, duke ndihmuar lehtesimin e levizjes se lire te shtetasve, krahas parandalimit te kalimeve te paligjshme dhe forcimit te regjimit te kontrollit te kufirit ne te dy anet e tij.
A mendoni se kjo hapje ne raport me Malin e Zi, lidhet me efektet e shpalljes se pavaresise se ketij vendi, si dhe me nenshkrimin e marreveshjes se MSA-se se qeverise sone me Brukselin?
Natyrisht qe keto dy ngjarje historike kane ndikimin e tyre te padiskutueshem, por do te pelqeja te nenvizoj faktin se ky bashkepunim eshte edhe me i hershem, gje qe deshmon qendrueshmeri. Nderkohe eshte e vertete qe gjate muajve te fundit ka pasur nje shkembim intensiv vizitash politike te nivelit te larte te shoqeruara me nenshkrim marreveshjesh dypaleshe, siç mund te permendim “Marreveshjen per bashkepunim ne fushen e doganave”, “Marreveshjen per transportin hekurudhor”, “Memorandumin e Mirekuptimit per zhvillimin nderkufitar te Liqenit te Shkodres” etj.
Sa do t’i sherbejne keto iniciativa te qeverise shqiptare jo vetem shqiptareve ketej kufirit, por edhe atyre ne Mal te Zi?
Shqiperia dhe Mali i zi, te cilet ndajne nje histori te perbashket shumeshekullore, kane sot te gjitha motivet per te bashkepunuar per nje te ardhme evropiane te popujve tane dhe te rajonit ne teresi. Qeveria shqiptare ka shprehur gatishmerine per te mbeshtetur Malin e Zi ne perfshirjen e tij ne nismat e ndryshme te bashkepunimit rajonal dhe per te ndare eksperiencen e saj ne proceset e integrimit evropian dhe euroatlantik. Ne kete atmosfere qeverite e dy vendeve do te nisin shume shpejt procedurat per vendosjen e marredhenieve diplomatike dhe hapjen e ambasadave sa me pare te jete e mundur ne kryeqytetet e te dy vendeve, çka do t’i jape nje impuls te ri marredhenieve mes dy vendeve tona.
Me pak fjale, qeveria e sheh elementin shqiptar ne rajon si element stabiliteti, bashkepunimi dhe kohezioni te brendshem. Shqiptareve ne rajon u eshte percjelle mesazhi pro integrimit dhe emancipimit te tyre ne shoqerite e vendeve respektive. Duke bere kete, ata do te sherbejne si ura lidhese dhe komunikimi midis Shqiperise e vendeve ne te cilat ndodhen.

Marredheniet ekonomike Shqiperi-Mali i Zi

- Ne fushen e transportit lumor, qeveria ka mbeshtetur propozimin malazez per kthimin e lumit te Bunes ne nje lum te lundrueshem si dhe ka propozuar riaktivizimin e portit lumor te Shkodres.
- Ne fushen e transportit detar, po punohet per pergatitjen e marreveshjes perkatese, qe do te mundesoje vendosjen e nje lidhjeje detare midis dy vendeve, perveç lidhjes liqenore qe u inaugurua.
- Ne fushen e transportit ajror, pritet te percaktohet data dhe vendi i nenshkrimit te marreveshjes per vendosjen e linjes ajrore Tirane - Podgorice.
- Ne fushen e transportit rrugor, po punojme se bashku per gjetjen e financimeve nderkombetare per ndertimin e segmenteve te autostrades Adriatiko - Joniane, ne bashkepunim edhe me qeverine e Kroacise, pa harruar ketu zbatimin e projektit per autostraden Shkoder-Podgorice.
- Ne fushen e transportit hekurudhor, synohet te shnderrohet Shkodra ne portin kryesor hekurudhor qe lidh Shqip-rin- me Malin e Zi dhe Evropen.
- Ne fushen e kultures dhe mjedisit, po punohet per krijimin e nje parku kombetar ne Malesine e Bjeshkeve te Namuna, si edhe per ruajtjen e vlerave kulturore dhe te mjedisit ne Liqenin e Shkodres.
- Nje vemendje te veçante po i kushtohet edhe studimit te propozimeve te autoriteteve malazeze, si ndertimi i rruges qe lidh Podgoricen me Plaven.
- Nderkohe, studimi i sapoperfunduar rajonal Shkoder-Lezhe, synon te zhvilloje nje raport bashkepunimi Podgorice-Shkoder qe shihet si nje nyje e rendesishme zhvillimi me interes reciprok, qe jep nje kontribut konkret per euro-rajonin e Adriatikut, ku jane angazhuar te dyja vendet tona.
- Ne fushen e transmetimit te energjise elektrike, po punohet per venien ne zbatim te marreveshjes per ndertimin e Linjes se tensionit te larte 400 kV Elbasan – Podgorice, e cila do te lidhe Shqiperine me rrjetin elektrik evropian.26/06/2006

[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly
25
06.2006

Perurohet pas 16 vitesh lulishtja e universitetit

:::ShkoderZemer
GAZETA E SHKODRES
Qershor 25, 2006


Investimi

Pas 16 viteve perurohet nje siperfaqe e gjelbert ne qytetin e Shkodres. Te mesuar me shkaterrimin e lulishteve, zenien e tyre nga ndertime pa leje, perurimi i lulishtes prane Universitetit “Luigj Gurakuqi” ka qene nje risi per shkodranet. Paraditen e djeshme, rreth ores 11.00, eshte bere inagurimi i kesaj siperfaqe te gjelbert. Ne ceremonine e zhvilluar me kete rast merrnin pjese kryetari i Bashkise se Shkodres, Artan Haxhi dhe punonjes te tjere te ketij institucioni si dhe perfaqesues te Konsullates Italiane ne kete qytet. Nderhyrja ne kete park, i cili per vite te tera ishte lene ne harrese dhe qe po shkonte drejt degradimit te plote, u be e mundur ne saje te bashkepunimit mes bashkise dhe Regione Emilia Romana. Pala italiane investoi 80 mije euro per kete lulishte, siperfaqja e se ciles eshte 6 mije metra katrore. Punimmet e kryera konsistojne ne permiresimin e sistemit te kullimit, ndriçimin rrugor, mbjelljen e pemeve, ndertimin e trotuareve, bordurave anesore, rikonstruksionin e shatervanit si dhe te asfaltimit te rrugeve qe rrethojne kete lulishte.


[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly
24
06.2006

POLICIA PYJORE KAP DY KAMIONE ME LENDE DRUSORE KONTRABANDE

:::ShkoderZemer
E Shtune, 24 Qershor 2006


POLICIA PYJORE KAP DY KAMIONE ME LENDE DRUSORE KONTRABANDE

SHKODER Policia pyjore e Shkodres ka bllokuar dy kamione me lende drusore kontrabande. Ato jane kapur ne postbllokun e kesaj policie, tek Ura e Mesit. Nderkaq drejtuesit e mjeteve ndiqen per kundervajtje penale, ne gjendje te lire.

Dy kamionet transportonin lende drusore pa asnje dokumentacion, nga Thethi dhe malet e Cukalit. Qe nga fillimi i ketij viti jane zbuluar 37 raste kundervajtjeje te ketij lloji. Ne tete raste, personat jane derguar per ndjekje penale per "prerje te paligjshme pyjesh". Sipas shefit te policise pyjore te rrethit te Shkodres, Agim Dardha, qe nga fillimi i ketij viti jane ndaluar 34 kamione qe transportonin lende drusore kontrabande, ne akset rrugore Shkoder Vau i Dejes dhe Shkoder Shllak.

Kamionet me lende drusore kontrabande vijne te ngarkuar kryesisht nga pyjet e Cukalit e Dukagjinit dhe nga Puka e Fushe Arresi, ndersa ne Mes dhe ne Vaun e Dejes jane ngritur postblloqet e policise pyjore qe sherbejne 24 ore pa nderprerje.

Efektivat e kesaj strukture punojne te pambrojtur, me rroga te uleta dhe nuk iu paguhen dieta per sherbimet. Per drejtuesit e policise pyjore, problem eshte qarkullimi i automjeteve qe transportojne lende drusore kontrabande pa targa.
Rudina Llazari


[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly
24
06.2006

PERPLASEN TRE AUTOMJETE,PLAGOSEN 7 PERSONA

:::ShkoderZemer
E Shtune, 24 Qershor 2006E Shtune, 24 Qershor 2006


PERPLASEN TRE AUTOMJETE,PLAGOSEN 7 PERSONA

SHKODER Perplasja e tre automjeteve me njeri tjetrin ka shkaktuar plagosjen e 7 personave. Automjetet jane aksidentuar te enjten ne mbremje vone, ne rrugen automobilistike Shkoder Bushat. Ngjarja ka ndodhur rreth ores 23.45 kur fillimisht jane perplasur me njera tjetren.

Me pas ato jane perlasur me nje zetor, i cili qendronte ne ane te rruges. Gjithcka ka ndodhur ne vendin e quajtur Melgushe, ku automjeti tip "benz 200" me ngjyre te zeze, me targe Sh 8715D i cli drejtohej nga 33 vjecari Mark Pistulli, nga fshati Berdice i Shkodres, eshte perplasur me automjetin tip "volsvagen" me targe Sh 6288D qe drejtohej nga 20 vjecari Alfred Palushaj banues ne fshatin Stajke te Shkodres.

Pas aksidentit te pare, ky i fundit eshte perplasur me nje zetor pa targa, i cili drejtohej nga Prek Cupi, 46 vjec banues ne fshatin Torovice te rrethit te Lezhes. Si pasoje e ketij aksidenti jane plagosur dhe jane derguar ne spitalin rajonal te tre drejtuesit e mjeteve, si dhe kater pasagjere qe ndodheshin brenda automjeteve.

SHKODER Perplasja e tre automjeteve me njeri tjetrin ka shkaktuar plagosjen e 7 personave. Automjetet jane aksidentuar te enjten ne mbremje vone, ne rrugen automobilistike Shkoder Bushat. Ngjarja ka ndodhur rreth ores 23.45 kur fillimisht jane perplasur me njera tjetren.

Me pas ato jane perlasur me nje zetor, i cili qendronte ne ane te rruges. Gjithcka ka ndodhur ne vendin e quajtur Melgushe, ku automjeti tip "benz 200" me ngjyre te zeze, me targe Sh 8715D i cli drejtohej nga 33 vjecari Mark Pistulli, nga fshati Berdice i Shkodres, eshte perplasur me automjetin tip "volsvagen" me targe Sh 6288D qe drejtohej nga 20 vjecari Alfred Palushaj banues ne fshatin Stajke te Shkodres.

Pas aksidentit te pare, ky i fundit eshte perplasur me nje zetor pa targa, i cili drejtohej nga Prek Cupi, 46 vjec banues ne fshatin Torovice te rrethit te Lezhes. Si pasoje e ketij aksidenti jane plagosur dhe jane derguar ne spitalin rajonal te tre drejtuesit e mjeteve, si dhe kater pasagjere qe ndodheshin brenda automjeteve.

[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Lexime te Tjera
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.6808 sec, 0.4313 of that for queries. DB queries: 45. Memory Usage: 2,593kB