Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
22
06.2006

Studimi, Shkodra qarku me i varfer i vendit tone

:::ShkoderZemer
GAZETA E SHKODRES
Qershor 22, 2006


GTZ: Ne gjendje te veshtire ekonomike Kukesi, Dibra edhe Lezha


Studimi, Shkodra qarku me i varfer i vendit tone

Banoret e shohin zgjidhjen duke u larguar

BRIKENA SHLLAKU

Shkodra renditet nder kater qarqet me te varfra te Shqiperise”. Kete konkluzion ka nxjerre gjate nje analize qe ka bere diten e djeshme GTZ-ja, ne nje aktivitet ne te cilin merrnin pjese drejtues te pushtetit lokal, politikane, si dhe studiues te ekonomise. Gjithashtu, se bashku me Shkodren, ne nje nivel te ulet ekonomiko-social paraqiteshin edhe tre qarqe te tjera; Kukesi, Dibra e Lezha.
STUDIMI
Ky rezultat, i cili eshte arritur nga nje projekt-studimi, ben gjithashtu edhe evidentimin e menyrave nepermjet te cilave duhet te behet rimekembja ekonomike e ketyre qarqeve. Duke marre ne shqyrtim arsyet e kesaj gjendjeje, specialistet e GTZ-se kane arritur ne perfundimin, se varferia ne keto kater qarqe te veriut ka ardhur si rezultat i infrastruktures se pazhvilluar rrugore, çeshtjes se pazgjidhur te pronave, te cilat krijojne nje terren te pasigurt ne investime, efikasiteti i ulet i sistemit gjyqesor ne te cilin ankimimet mund te vazhdojne per vite te tera, duke sjelle pasiguri domethenese ligjore. Sikurse, ne kete studim thuhet se nje tjeter faktor qe pengon rimekembjen ekonomike, eshte fakti se administrata lokale has ne veshtiresi te medha per implementimin e ligjeve ekzistuese ne te gjitha nivelet. Ekspertet e GTZ-se, bejne te ditur se investimet publike ne keto kater qarqe jane ne nje nivel, i cili vjen duke u zvogeluar me kalimin e viteve, ndersa investimet e huaja jane thuajse te pandjeshme. Nje tjeter shkak per varferine e kater qarqeve te mesiperme, thuhet se perbejne edhe mundesite e pakta qe kane grupmoshat e ndryshme per t’u punesuar. “Veriu i Shqiperise, nuk merr pjese ne normat e rritjes qe peson ekonomia e vendit dhe arsyeja thelbesore vjen prej deficitit ekstrem te infrastruktures”, thuhet ne studim. Sipas specialisteve, nje tjeter problem shqetesues mbetet situata energjitike. Duke bere nje permbledhje te ketyre konkluzioneve, specialistet thone se ne keto situata mjaft banore te ketyre zonave detyrohen te nisen ne emigracion; te migrojne ose tentojne te vendosen ne Shqiperine e Mesme ose ne jug te vendit.

Komenti 0printer friendly
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Lexime te Tjera
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3224 sec, 0.1076 of that for queries. DB queries: 40. Memory Usage: 2,371kB