Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
30
01.2009

Diskutim mbi statusin e shqiptarit Emigrant

:::ShkoderZemer
Titulli: A jena tu e hupe 99% te emigrantve sot qellimin se pse kena emigru, a menoni se me nenvleftsimin tone po lejojm emigrimin mu kthy ne nji fenomen tragjik prej fenomenit pshtimtare apo s'ja vlen me diskutu per te ardhmen tone si emigrant.

Kuptohet se shumica jone prej hallit kena ike, ose prej varfnis e munges rastit me nertu jeten ne ven tonin, ose si studenta qe jane ba bojagi mire kta koht e funit qe kane emigru me marre shkolla e kualifikime neper shkollat ma te

mira ne emigrim, njashtu si kena edhe pacienta Shqiptare qe s'jane te zot me gjet sherbimet e sherimet ne ven tonin.

Gjithsesi si babe qe jam me shqetson e ardhmja jeme dhe e familjes teme si emigrant e kastan jam tu shkru per kyt shqetsim qe kam.

Tu ba muhabet ne forum te faqes ShkodraOnline.com kam ardhe tu kuptu e tu preceptu se:

Jeta ne mergim (TU PA RRETHANAT)kur asht per nji periudhe te caktume (simas individit e-rrethanave) per me arrit qellimet personale apo familiare, si per fukarane, si per studentin, si per at qe ka nevoje per kurim qe shteti jone si afron, emigrimi munet mu konsideru mrekulli kur na ece.

Por me duket se po humi ky sunim, pra qellimi qi kena marr rrugt e emigrimit ne fillim athere me duket mu se emigrimi, perfunon vetem ne tragjedi per 99% per ne, sepse familja kade -kadale te asimilohet, vete punon si rrobot deri sa te dalim ne pension (ME PUNU KENA ME PUNU GJITHKUN PO NE MERGIM SHUM MA SHUM SE JENA EMIGRANT E KENA BIRA SHUM NE TRUP E KENA ME FILU GJITHSHA PREJ FILLIMIT KASTAN E KE TE DETYRUME ME PUNU 2 HERE MA SHUM SE VENASIT). E s'na mete kohe as me kriju lidhje e as me eduku familjen tone. Automatikisht jena te detyrumeme mu izolu si vet shoqnia e si vet veni ku kena emigru, kshtu qe jeta na shnrrohet ne pune-shpi e shpi-pune vetem, e masanej kuptohet se noshta kena ble i shpi deri athere por a thu kena me mrri me gzu frutin e puns tone si rrobota, apo kena me deke si qejt vetem, se normalisht pleqnia te bjen rrezikun e levizjes me zor apo edhe te vet plagosjes neper shpi tane qe kena lan kocat tu punu per te, qe pripare (S'JA UROJ KUJ E I RAFT GURIT E MURIT) plagosesh e des i plagosun si qeni ne shpi tane si shum raste qe nodhin ktej, sepse lene njihere qe si interreson kuj per ne, tu fillu me kojshite e tu maru me vet familjen tone, sepse edhe ktyne ju duhet me punu si rrobota si asht vet jeta ktej, per me mijetu e me u kujdes per familjet qe kane me kriju vet, taman sijena tu ba na sot. (NA E SHOFIM INDIFERENCEN E FTOFTSINE QE KENA FITU VET-TE PAKTEN KYT E VE RE NE VEDI)

Masanej nuk muna me muhu se asht pjese e kulturs qe kane kriju vet kta ku kena emigru na vete, qe gjithkush me punu e me pa vetem punen e vet tuj perfshi fmite e te afermit e tuj. Gjanat tipike Shqyptare qe na krenohna si familja-mirpritja-rrespekti per familje-gjak-te aferm, e shok e miq me duket mu se bahen te pamujtuna sepse ingranazhet e kulturse dhe jets qe kane kriju kto vene nuk me duket se na lejojn me ju dale zot pamvarsisht se na jena krenare deri diku per kulturen tone.

Kastan desha me pyte e me marre naj menim ma te sakt e ma logjik prej jush si Shkodrane e bashk atdhetare, se a thu asht ishtu si menoj vete, se jeta ne prenim asht njaq e mire sa edhe e keqe, sepse na ban tanve ne nji ingranazh rrobot me mnyren e vet nen emen te pasunis-dijes e shpres. Qe na vete e humim qellimin tone qe kena emigru e kade kadale na kthen ne viktima te tragjedise tone individuale.

A thu menon kush si un apo kane fillu me na lan ment se e sotmja jone munet me kene shum e mire ne emigrim si emigranta por po e lame pergjithmone kyt emigrim jena tu ja ba vedit hyzmetin me na prite tragjedia. A thu kena me kene nrysh na emigrantat Shqyptare (pamvarsisht se mu nuk me duket) prej venasve.
A thu kena me i pshtu izolimit-vujtjeve e rrezikut prej ktyne te dyjave (ME PAK FJALE TRAGJEDIS) po lame vedin me perfunu jeten tone ne emigrim.

A e ndan kush kyt menim me mu, a menon kush nrysh apo jam tu lodh kryt kot me gjana kot, apo asht ma mire me prit ca te bahet.

Falemners

Lec Neli


Komenti 14printer friendly
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Lexime te Tjera
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2462 sec, 0.0891 of that for queries. DB queries: 40. Memory Usage: 2,374kB