Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
15
09.2006

Historia e nipit tim 10-vjeçar me mesuesen e tij italiane

:::ShkoderZemer

Shekulli

Lek Gjon Shyti, Shkoder
Derguar ne -email-

Jam 74 vjeç, banoj ne Itali per pushime vij ne atdhe per t’u ç’mall. Kam pyetur ne te gjitha librarite e Shkodres, por edhe ne Durres per veprat e Homerit te Shqiperise, Fishtes mendjendriturit Naim Frasherit, atdhetarit Pashko Vasa, mergimtarit Filip Shiroka, Ndre Mjeda etj. Me jane pergjigjur nuk kemi se nuk i boton askush. Ku gjenden sot ato libra qe botoni keto fjale te shenjta: “Gjuha shqipe ashte si kanga e bilbilit”, “Me punue nate e dite qe te shohim pakes drite”, “Mos shikoni kisha e xhamia se feja e shqiptarit eshte shqiptaria”. O sot, o kurre, ka nevoje brezi i sotem per veprat e tyre te shenjta. E dua shume atdhene. Edhe femijeve dhe nipit tim te vogel u kam folur per Shqiperine dhe ata e duan me shpirt Shqiperine.
Nipi im 10-vjeçar ka lindur ne Itali, por gjuhen shqipe e di me mire se italishten. Nje dite mesuesja i ka thene nuses se djalit tim, qe ai eshte i shkelqyer ne mesime, por kur e ngre ne mesim disa fjale nuk i kuptoj. Nusja i eshte pergjigjur se ato jane fjale ne gjuhen shqipe. Te nesermen, mesuesja i eshte drejtuar Gerardit (nipit tim ) dhe i ka thene: “Duhet t’i thuash te gjitha fjalet italisht. Ti ke lindur ne Vitoria, Itali dhe tani je italian”. Gerardi yne i eshte pergjigjur: “Mesuese, une jam shqiptar, nga Shkodra. Mesuesja e ka perkedhelur dhe ka qeshur. Ndoshta u zgjata shume. Nese e shihni te arsyeshme ma botoni kete leter ne gazeten tuaj.
15/09/2006
[Submitted by ShkodraOnline]Komenti 0printer friendly
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Lexime te Tjera
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3274 sec, 0.0981 of that for queries. DB queries: 40. Memory Usage: 2,371kB