Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
14
07.2011

Shkodra, 10 skulptura për hapësirat publike

:::ShkoderZemer
Më në fund dikush mendon të pasuroj hapësirat publike. Bëhet fjalë pikërisht për skulpturat e parkut, të cilat shumë pak aplikohen në Shqipëri. Bashkia Shkodër, nëpërmjet Galerisë së Arteve, nisi zbatimin e projektit të përbashkët


me Komunitetin Europian “Simpozium ndë-rkufitar i skulpturës”, në kuadër të Programit ndërkufitar “IPA Shqipëri-Mali i Zi, 2007-2013″. Në kuadër të këtij projekti, në lulishten e shëtitores pranë lumit Buna, për 3 javë, 10 skulptorë, ku nga këto 8 janë nga Mali i Zi dhe 2 nga Shqipëria, do të realizojnë veprat e tyre në mermer, të cilat më pas do të vendosen në parqet dhe hapësirat publike të qytetit të Shkodrës. Drejtori i Galerisë së Arteve Shkodër, Artan Draçini, shprehet se kjo është faza e parë të këtij projekti që parasheh si fazë të dytë transferimin e tij në Ulqin të Malit të Zi, gjatë muajit shtator, ku 10 skulptorë të tjerë, gjithashtu nga Shqipëria dhe Mali i Zi, do të punojnë për realizimin e veprave të tyre që do të vendosen në hapësirat publike të Ulqinit. Ky projekt do të ketë një efekt të shumëfishtë. Përveçse do të vendosë urat e komunikimit mes artistëve shqiptarë dhe atyre malazezë, ai do të ndikojë direkt në jetën e qytetarëve, duke mbushur parqet dhe hapësirat publike, ku veprat e artit janë shumë të pakta.

Komenti 4printer friendly
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Lexime te Tjera
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1862 sec, 0.0337 of that for queries. DB queries: 40. Memory Usage: 2,370kB